De gezondheidstoestand van den H. Vader Blijft Engeland heden nog onzekerheid? Het kabinet Zondag tweemaal bijeen Morgen aanval oo Madrid? Jichtaanval, met asthma gepaard, had lichte koorts tengevolge in De verklaring, die Baldwin heden zal leggen, zal geen beslissende mede deelingen bevatten af- Vredesklanken in Buenos Aires Bandjirs maakten 15 dooden VOOR NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK Het KARD. PACELLI BIJ DEN PAUS nieuws van heden Duitsche Jeugd en Rome VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 7 DECEMBER 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per *eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per post per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR Dl KV. D'R'fclKKERtó DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20295 Een verbetering, die in den loop van den Zondag intrad, hand haafde zich in den avond niet Z.H. had een rustigen nacht Het Weer De aankomst van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard te Berlijn, waar het vorstelijk paar een bezoek bracht aan Prinses Armgard, die in een ziekenhuis is opgenomen Publiek demonstreert in de straten van Londen zijn aanhankelijk heid aan het koningshuis „Opzegging van verdragen betee- kent een bankroet van de eer,*' zegt Huil Neutraliteitspact voor heel Amerika? HANDELSOVEREENKOMST Mrs. Simpson te Cannes Giften voor het COMITÉ HAARLEM kunnen worden gestort bij de fa. Guépin en v. d. Vlugt of op post rekening 2292 dier firma. SLUITING 15 DECEMBER Zware regens in Tapanoeli richt ten groote schade aan Wegen en bruggen zijn vernield Bedrijvigheid alom Reeds een maand liggen de nationalisten in stelling bij Madrid, dat aan aanvallen hardnekkigen weerstand biedt alle DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het sovjet-congres gesloten Stalin's amendementen op grond wetsontwerp aanvaard Nieuw gebied bezet in Abessinië Generaal Franco zou op bevel van anderen den toestand moeten ophelderen Scherpe protestnota verwacht naar aanleiding van gelijkschake lingsbevel Fransch protest te Tokio Koning Leopold naar Zwitserland 20.000 OP 12733 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ei, Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 een» per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. als wat VATICAANSTAD, 7 Dec. (Havasj. De gezondheidstoestand van Z. H. Fans Fins XI bleef in den loop van den Zondag sta- tionnair. De H. Vader had een rustigen nacht doorgebracht. Zijn dokter verbleef voortdurend in Zijn kamer. Te acht uur Zondagmorgen heeft prof. Aminta Milani den hoogen lijder onderzocht. De Paus gaf toen den wensch te kennen op te staan, om de H. Mis by te wonen, maar prof. Mi lani verzette zich daartegen. De zuster van den H. Vader, Signorina Ca- mille Ratti, heeft des morgens een bezoek ge bracht aan Z. H. Na het bezoek van prof. Aminta Milani is geen bulletin uitgegeven omtrent den gezond heidstoestand van den Paus. Het was echter mogelijk, de volgende bijzonderheden te mel den: De gezondheidstoestand van Z. H. Pius XI was stationnair; er deed zich een lichte neiging tot verbetering voor. De benauwd heid, waaraan de H. Vader de laatste da gen leed, scheen minder te worden en Hü heeft des morgens een krachtig ontbijt tot ach genomen. Zondagmorgen om 10 uur heeft Z. ,H. zich met den Kardinaal-staats secretaris onderhouden. Nu bekend is, dat de Paus ernstig ziek is, stroomen de telegrammen het Vaticaan bin nen, terwijl van alle kanten onophoudelijk in lichtingen worden ingewonnen omtrent het ziekteverloop. De verbetering, die zich Zondag in den gezondheidstoestand van Z. H. den Paus voordeed, heeft zich, naar Zondagavond gemeld werd, niet gehandhaafd. De Paus heeft den nacht rustig doorgebracht. Tot nu toe zijn over den toestand van Z. H. geen verdere mededeelingen gedaan. Prof. Aminta, die hedenmorgen 8 uur den H. Vader bezocht, achtte Zijn toestand bevredi gend. De Osservatore Romano van Zondag be richt: De gezondheidstoestand van den H. Vader, die bekend is om Zijn ongelimiteerde werk kracht, vertoont de laatste dagen eenige zwak te. Op advies van Zijn geneesheeren heeft de Paus Zijn kamer gehouden. Ondanks Zijn hoo gen leeftijd is de toestand van Z. H. niet ern stig. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. heden: De berjphten omtrent den gezondheidstoestand van den Paus luiden heden geruststellender. Zaterdagmiddag heeft de Heilige Vader ein delijk toegegeven aan den aandrang van Zijn artsen om volledige bedrust te nemen. In het Vaticaan was men zeer bezorgd over den terug slag, dien deze rustkuur zou kunnen hebben op den toestand van Z. H. den Paus, Die zich se dert vijftien jaren eigenlijk geen dag rust heeft gegund. Deze gedwongen rust heeft den Heiligen Va der echter reeds goed gedaan, zoodat de vrees ongegrond bleek. De Paus heeft beide nachten goed geslapen. (ruk en de algemeene toestand is bevredigend. De eetlust was goed. Zondagnamiddag ge bruikte Zijne Heiligheid met smaak Zijn Mila- neesch lievelingsgerecht: een risotto (rijst met parmezaankaas) De medici hopen dan ook dat de Paus dezen aanval van uraemie spoedig zal te boven komen, zonder dat ernstige complicaties voor het hart intreden. De uraemie (opeenhooping van urine zuur in het bloed) uitte zich heden door een pijnlijke jicht in het linkerbeen en een klein exceem aan den linkervoet. Maar zij zal vooral gevaarlijk kunnen worden door den invloed, dien zij op de hartwerking uitoefent. Zooals gezegd is het verloop, sedert de Heilige Vader rust neemt, bevredigend. Zondagavond ontving de Paus aan Zijn ziek bed Z. Emin. kardinaal Pacelli, met wien Zijne Heiligheid zich gedurende driekwart uur onder hield over de loopende zaken. Ook heden zal de kardinaal-staats-secretaris Z. H. den Paus bezoeken en Hem op de hoogte houden. Behalve de familieleden van den Heiligen Vader, die Hem gisteren bezochten, is uit Mi laan ook pater Gemelli aangekomen, de presi ctent van de Pauselijke Academie, die als arts deelneemt aan de besprekingen van de specia listen, die den Paus behandelen. BUENOS AIRES, 7 Dec. (Havas). Zater dagavond hebben de staatssecretaris der Ver- eenigde Staten, Huil, en de Braziliaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, Macedo Soares, op de Pan-Amerikaansche Vredes conferenties redevoeringen gehouden. Hull deed een heftigen aanval op de naties, die „de verdragen schenden en den oorlog voor bereiden" en legde den gedelegeerden een pro gramma van acht punten voor, dat bedoeld is als een middel ter handhaving van den vrede in Amerika en de geheele wereld. Huil wees den oorlog als middel tot beslech ting van internationale conflicten -f. Er bestaan, zeide hij, andere middelen, zooals verzoenings conferenties en arbitrage. Van zijn acht punten vermelden wij de vol gende Iedere regeering maakt propaganda voor de doctrine van den vrede. Op regelmatige tijden worden internationale conferenties gehouden ter ontwikkeling van het begrip van samenwerking tusschen de volken. Een gemeenschappelijke Amerikaansche neu traliteitspolitiek moet worden gevestigd. Men moet een liberale handelspolitiek volgen, die de afschaffing der tolboomen medebrengt. Het internationale recht moet hersteld en versterkt worden, evenals het respect voor de internationale a.ccoorden en verdragen. Huil besloot met de woorden: „De internatio nale overeenkomsten hebben haar kracht ver loren. Wij beleven een bankroet van de eer. Het is in het belang van de geheele wereld, dat een einde wordt gemaakt aan de praetijk van het breken van verdragen door eenzijdige opzeg ging." Macedo Soares, Braziliaansch Minister van Buitenlandsche Zaken, legde een overeenkom stige verklaring af. Wij moeten, aldus spr., een algemeene orga nisatie uitwerken, die ten doel heeft de naties den geest van broederschap deelachtig te doen worden. Wij moeten achting toonen voor het Hof te Den Haag, voorzoover dat een interna tionale juridische instantie is, hoewel het ver beterd kan worden." Soares zeide 'verder, dat het een vergissing zou zijn, een Amerikaanschen Volkenbond te stichten. Een dergelijk instituut wordt slechts gerechtvaardigd door een actie in de geheele wereld. De delegatie der Vereenigde Staten stelde voor een neutraliteitsverdrag te ondertee kenen, dat alle Amerikaansche Staten ver bindt, teneinde een vreedzame regeling te treffen bij alle eventueele conflicten, die tusschen de onderteekenaars van het ver drag voorkomen. Het plan, dat twaalf ar tikelen omvat, is gebaseerd op de theorie van neutraliteit, die reeds door Roosevelt en Hull is uiteengezet. De handelsbesprekingen tusschen Pranfrijk en Joego-Slavië zijn Zaterdag besloten en de bereikte overeenkomst werd terstond gepara feerd. ling inhielden, dat het Vereenigd Koninkrijk en de regeeringen der Dominions niet bereid zijn het initiatief te nemen voor een morga natisch huwelijk. LONDEN, 7 Dec. (Reuter). Het Britsche kabinet heeft Zondag twee maal vergaderd; des morgens werd een korte bijeenkomst gehouden, die de eigenlijke zitting van half zes voorbereidde. In den middag bracht minister-president Baldwin nog een bezoek bij de Koningin-Moeder. In den kabinetsraad van half zes is nog geen enkele beslissing geno men. Men acht het niet waarschijn lijk, aldus deelde men na afloop van deze kabinetsbijeenkomst, welke te 7 uur geëindigd was, mede, dat he den in het Lagerhuis een beslissende verklaring zal worden afgelegd. Reuter verneemt, dat de situatie Zondag avond na de kabinetsbijeenkomst aldus was, dat men den Koning zooveel tijd ais hij wenscht wil laten, om te besluiten op welke wijze hfj de kwestie van het morganatisch hu welijk zou willen liquideeren. Er is geenszins sprake van, dat het kabinet den Koning op eenigerlei wijze een ultimatum zou hebben gesteld, of eenig formeel advies zou hebben verstrekt omtrent hetgeen hem te doen zou staan. Al wat tot nu toe geschiedde, dat na den stap van den Koning bü den minister-president, aangaande de mogelijkheid een morganatisch huwelijk te legaliseeren, Baldwin eenige besprekingen met den Koning heeft gevoerd, welke de reeds bekende toespe- Men meent te weten, dat het onderwerp der beraadslagingen van het kabinet de voorbereiding is geweest van documentaire formaliteiten, welke vereischt zouden wor den, indien de Koning een beslissing zou nemen, welke constitutioneele gevolgen zou hebben. De verklaring, welke minister-president Baldwin heden zal afleggen, zal breedvoe rig en gepreciseerd zijn. Waarschüniyk zal hü volledige aanwijzingen geven aangaan de de besprekingen met den Koning, wiens houding tot nu toe in bijzonderheden slechts aan de leden van het kabinet en van de Koninklijke Familie bekend is. Attlee zal Baldwin vragen stellen over de constitutioneele crisis, en bij het beantwoor den dezer vragen zal de minister-president het licht laten schijnen op den aard en den stand van deze crisis. Welke gedragsiyn Baldwin ook zal vol gen, zeker is dat hy den steun van alle leden der regeering zal ontvangen. De kabinetsbyeenkomst, welke tegen he den was vastgesteld, is afgelast, daar Zon dag twee vergaderingen zijn gehouden. E VERWACHTING: Aanvankelijk matige E tot zwakken Neordeiyke wind, opklarend met weinig of geen neerslag, lichte vorst; later waarschijnlijk weer toenemende, E krimpende wind, zwaar bewolkt tot be- trokken met kans op neerslag, zachter. H Hoogste barometerstand: 775.1 te Scilly. El Laagste barometerstand: 741.0 te Isafjord. Zon op 7.57 - onder 3.46 - -Licht op 4.16 EE Maan op v.m. 1.10 onder n.m. 0.27 EE EE Nieuwe Maan 13 December EE illlllllllllllllllllllllllllilllIllli BUITENZORG, 7 Dec. (Aneta). De regee ring ontving een telegram van den resident van Tapanoeli, waarin deze mededeelde, dat hij terugkeerde van een inspectie-tocht door het gebied, dat getroffen was door de zware regens. Tijdens zijn tocht constateerde hij, dat de schade aan bouwgronden op vele plaatsen aanzienlijk is, terwijl vele wegen en bruggen zijn vernield of beschadigd. In de Negri Simanoellang is een kleine nederzetting met 1 3 personen geheel onder een aardstorting bedol ven, waarbij allen werden gedood. Een ladang-huis, waarin zich een vrouw en een kindje bevonden, werd door een bandjir meegesleurd, waar bij beiden verdronken. MM In het begin van den middag kon men Zon dag by Fort Belvedere nog al wat auto's zien aankomen of vertrekken. Omstreeks half drie arriveerde de auto van den Koning met twee personen, die men niet kon herkennen, doordat ze hun gezicht trachtten te verbergen. Sir Archibald Sinclair, de leider der liberale oppositie, is even voor drie uur in Downing- street aangekomen. In den namiddag heeft de Aartsbisschop van Canterbury een bezoek aan Baldwin gebracht. Toen hij in Downingstreet arriveerde, riep de menigte: „Wy willen Koning Edward". Bij zyn vertrek moest de politie tusschenbeide komen, om den weg voor zijn auto vrij te maken. Twee vrouwen droegen borden, waarop te lezen stond: „Laat den koning met rust. Troonsafstand zal het sein voor de revolutie zijn." In een speciale editie meldt #de „Sunday Dispatch" met enorme koppen, dat de Koning zyn besluit heeft genomen en dat het hem onmogeiyk is, het .verzoek van de regeering in te willigen. De Koning kan niet ingaan op de wenschen, die men heeft uitgesproken ten aan zien van zyn particuliere leven. Evenmin kan hij het Rijk een slag toebrengen, die het gevolg zou kunnen zijn van de onmogelijkheid, een andere regeering met een ander standpunt te vinden. George Lansbury, de vroegere leider der Ar beidersparty, heeft zich in een Zondagavond te Islington gehouden byeenkomst de tolk ge maakt van een eenparige sympathie met den Koning, met Koningin Mary en met de leden der Koninklijke Familie. Hy verklaarde met name: wij betreuren allen dezen moeiiyken toestand, en hopen, dat er nog een middel zal kunnen worden gevonden om deze kwestie te regelen op een wijze, welke het land en de Koninkiyke Familie zal kunnen voldoen. Onmiddèllijk na aankomst van Monckton, den procureur-generaal van het Hertogdom Cornwall heeft zich in Downingstreet een nieuwe betooging van aanhankeiykheid aan den Ko ning voorgedaan. De menigte zong het „God save the King" en andere liederen, waarin de verknochtheid aan het koningschap tot uit drukking wordt gebracht. 500 600 personen stonden opeengepakt op de trottoirs van Downingstreet, kort voor den aanvang van den kabinetsraad. De menigte werd zenuwachtiger, toen de staats lieden aankwamen. De politie was zoo nu en dan genoodzaakt de menigte te versprei den. Tegen Kalf acht kwamen eenige „zwarthem- den", colporteurs van fascistische bladen, aan. Deze bladen vermeldden met geweldige koppen Wij willen onzen Koning". Men merkte een zekere opwinding op onder het publiek, dat over het algemeen deze bladen gunstig beoordeelde. Na een driewerf „hoera" zong de menigte het „God save the King", ter wijl op num-mer tien een ernstige beraadslaging voortgang vond. Koningin Mary is Zondag in gezelschap van de Hertogin van York en de Hertogin van Glou cester om 18 uur 25 op Marlborough-House te ruggekeerd. Men kon zien, dat de crisis de Koningin-Moeder zeer had aangegrepen. De Labour-afgevaardigde Stafford Cripps heeft in een te Stoke-on-Trent afgelegde ver klaring o.m. gezegd: Toegegeven, dat we di monarchie in Engeland zullen voortzetten, kan ik persooniyk geen enkele steekhoudende reden zien om den Koning te dwingen in verband met de door hem gedane keuze afstand van den troon te doen. Mrs. Simpson is Zaterdagavond te Cannes aangekomen, zy heeft haar intrek genomen ten huize van de familie Rogers. Reuter is gemachtigd mede te deelen, dat me vrouw Simpson noch in Groot-Brittannië noch in Frankrijk eenige verklaring heeft afgelegd. De Hertog en de Hertogin van York, die het weekeinde in Windsor hebben doorgebracht, zijn heden weer te Londen aangekomen. Gisteren hebben zy bezoek gehad van den Hertog van Kent. De vergadering van het Lagerhuis, waarin Baldwin een verklaring zal afleggen ever de constitutioneele crisis, is vastgesteld op he denmiddag kwart voor vier (G.T.) f De H. Vader leed aan een jichtaanval, die door asthma en lichte koorts gevolgd werd. Een verbetering, die in den loop van den Zondag intrad, handhaafde zich niet. Men gelooft, dat de verdedigers van Madrid uitgeput raken. De toestand aan de Spaan- sche fronten onderging geen wijziging. De verklaring, die Baldwin heden in het La gerhuis zal afleggen, zal geen definitieve me- dedecling bevatten aangaande de constitutio neele crisis in Engeland. Sovjet-congres over nieuwe grondwet met aan vaarding van Stalin's amendementen geëin digd. Scherpe protest-nota van het Vaticaan ver wacht, naar aanleiding van de gelijkschakeling der katholieke jeugdorganisaties in Duitsch- Iand. Op het Pan-Amerikaanseh congres drong Huil aan op propaganda voor den vrede on der de volkeren. vyftien dooden bandjir. in Indië bij aardstorting en De Deensche driemastschoener Füglen, onlangs in de Westerschelde omhoog gevaren, is ge broken; de bemanning is gered. Benoemingen in het bisdom Haarlem. O MOSKOU, 7 Dec. (D.N.B.). Het buitengewone radencongres is Zaterdagavond, nadat Stalin een korte verklaring over de door hem zelf aanbevolen amendementen op het grondwets ontwerp had afgelegd en de congresleden deze amendementen hadden goedgekeurd, voor ge sloten verklaard. Naar aanleiding van de aanneming van de nieuwe grondwet werden overal in de Sovjet- Unie volksfeesten gehouden. ADDIS ABEBA, 7 Dec. (Stefani). Een onder- aanvoering van generaal Mariotti staande bri gade heeft Tiggio, de hoofdplaats van het ge bied Arussi, bezet. De Italiaansche troepen werden door de bevolking geestdriftig ontvan gen. MADRID, 7 Dec. (Havas.) De Madrileensche pers bericht, dat morgen de witten een groe ten aanval op Madrid zullen ondernemen. De „Heraldo de Madrid" heeft van mysterieuze per soonlijkheden inlichtingen ontvangen ten aan zien van den militairen toestand bij de witten. Zij zouden hun troepen concentreeren bij Naval Carnero en Illescas. Zij zouden aanzienlijke versterking van Duitsche troepen hebben ont vangen en deze troepen zouden worden ge commandeerd door verscheidene nationaal-so- cialistische leiders. Binnenkort zou tot den aan val worden overgegaan om een beslissenden slag toe te brengen. Het blad schryft verder, dat de fascistische landen, welke de witten steunen, generaal Franco opdracht hebben gegeven den toestand in 48 uur op te helderen. ROME, 7 Dec. (K.W.F.). Het bericht, dat de geheele Duitsche Jeugd verplicht wordt lid te zqn van de Rijks jeugd organisatie, heeft in Vaticaansche kringen een zeer diepen indruk gemaakt. Algemeen wordt verwacht, dat het Vati caan in een scherp gestelde nota by de Duitsche Regeering tegen deze hernieuwde schending van het Concordaat zal pro- testeeren. TOKIO, 7 Dec. (Havasb De Fransche ambas sadeur heeft by het Japansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken geprotesteerd tegen in de Japansche pers verschenen artikelen, waar in beweerd werd, dat Frankrijk de politiek van Japan in het verre Oosten zou willen gaan cfwarsboomen als gevolg van het sluiten der Japansch-Duitsche overeenkomst tegen de Komintern. In de tweede klasse der Staatsloterq is de prys van 20.000.gevallen op 12733. BRUSSEL, 7 Dec. (Havas) Koning Leopold is naar Zwitserland vertrokken, waar hy eenige dagen denkt door te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1