Redevoeringen van Delbos en Blum in 't parlement I DE LOOP VAN DE GESCHIEDENIS SCHIJNMANOEUVRES f DE FUEGLEN GEBROKEN Kerkelijk leven VALDA PASTILLES Hendrik VIII- Edward VIII GRIEP MAANDAG 7 DECEMBER 1936 BUITF<\'LANDSCH OVERZICHT De organisatie van den vrede 3V2 pct. leening delft De moord in de hoofdstad Politie-onderzoek is nog zonder succes gebleven Het huwelijk der Prinses Dankzegging en gebed door alle kerkgenootschappen HET PRINSELIJK PAAR TERUG UIT BERLIJN De aankomst in Den Haag NIEUW STRIJDLIED Voor de R.K. Staatspartij Belastingkaarten voor toeringcars en autobussen - "in I HMÊ V Alle opvarenden van den driemast schoener gered Een schip kreeg vertraging Behouden te Den Helder binnengebracht DE DUBBELE MOORD TE MERKELBEEK Verklaringen van de moordenares JUSTITIEEL ONDERZOEK NOG NIET GEËINDIGD Inzake de ontploffing op de Petrakis Nomikos JONGEMAN VERDRONKEN Met den auto in een sloot gereden OUDE ROOFMOORD Arrestatie na vier jaar Door trein gegrepen Slachtoffer van den onbewaakten overweg BRAND IN ONBEWOONDE VILLA Bovenverdieping is ingestort Magazijn uitgebrand WIELRIJDER GEDOOD Verkeersongeval te Leeuwarden De tocht van Heymans en Sluyter Door electrischen stroom getroffen BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem PATER M. WITTE Engelsche onderscheiding voor den Nederlandschen missionaris Klooster jubileum Geen audiëntie Prof. Josephus Jitta verlaat De Groene Jaarvergadering der Vereeniging voor R.K. Mulo Staatsbedrijf der Artillerie-inrich tingen Hembrugfonds Doodelijk auto-ongeluk Eere-avond Sara Scuderi Kon. Conservatorium voor muziek ECHTE VALDA De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Yvon Delbos, was Vrijdag van de vorige week aan het woord in de Kamer. Reeds te voren had hij bekend laten maken in de pers, dat Frankrijk Engeland en België bij een niet uitgelokten aanval onmid dellijk te hulp zal snellen. In het parlement herhaalde hij met grooten nadruk deze ver klaring. De bewindsman scheen en dat was goed daardoor te willen aantoonen de vast- aaneengeslotenheid der Westersche democra tieën. De Kamer jubelde hem toe. Direct daar op bepleitte hij toenadering tot Duitschland in een zeer bepaalden vorm, toenadering op den voet van een politiek van niet-inmenging in elkanders binnenlandsche aangelegenheden en van samenwerking ten opzichte van het eco nomisch herstel. In dezen geest kwam Delbos ook op en daar behoort moed toe tegen woordig voor de ontwapening. Frankrijk wenscht in Genève bij de komende Volken bondsbesprekingen nieuwe ontwapeningsonder handelingen te beginnen en stelt zich voor alle landen afzonderlijk daartoe uit te noodigen. Frankrijk zal met al zijn krachten voor het behoud en de organisatie van den vrede blij ven werken. Delbos scheen sterk onder de be koring te staan van de rede, die Roosevelt bi) de opening van het Pan-Amerikaansche con gres te Buenos Aires heeft gehouden en waarin de grondtoon was de demonstratief aldoor weer herhaalde bede om vrede, die het hoogste goed is der democratie. Ten opzichte van den Spaan- schen burgeroorlog verdedigde de bewindsman krachtig de voortzetting der politiek van non- interventie. Op dit gebied kreeg hij de com munisten tegen zich. Er dreigde een scheur te komen in het Volksfront. Maar men wist, dat het bij dreiging zou blijven. Woensdag 1.1. schreef het katholieke democratische blad L'Aube reeds: „Het stemonthouden der com munisten bij de debatten over de buitenland sche politiek zal het Léon Blum veroorloven aan de macht te blijven." Prompt is dit gebeurd. De communist Jacques Duclos verklaarde dat zijn partij bij de motie van vertrouwen blanco zou stemmen. Dit beteekende, dat het Volksfront/ een scheur zou krijgen, aangezien dit bestaat bij de gratie van de communistische onder steuning. De minister-president verklaarde zelfs in zijn red,e, dat hij, zoo de communisten niet voor hem stemden, daarin voldoende reden zou zien voor aftreden. Maar na de stemming, welke hem beroofde van de communistische ondersteuning, beraadslaagde hij met zijn col lega's en kwam tot de conclusie, dat hij toch maar niet moest aftreden en zijn minister collega's waren het daarmede eenstemmig eens omdat onder de gegeven omstandigheden een kabinetscrisis uiterst gevaarlijk zou zijn en vooral omdat zij de sociale hervormingen, die reeds zijn toegepast en nog worden voorbereid, in gevaar zou brengen. En daarmede is de ar beidende klasse niet gediend. Op den eersten blik schijnt deze houding van Blum, tegenover de communisten aangenomen, heel manmoedig te zijn. Het heeft den schijn, of hij de commu nisten van zich heeft afgeschud en het volks front in stand wil houden zonder communisti sche ondersteuning. Men late zich echter door dien schijn niet bedriegen. Er hadden in de laatste dagen voortdurend besprekingen plaats tusschen de chefs der communisten en der diverse socialisten. De heer léon Blum zal den roodsten der roode broederen voor hun blanco- stemmen met nieuwe concessies moeten beloo- nen. Zijn moedige houding komt daardoor in geheel ander licht te staan. De communisten hebben aan dit feit valt niet te tornen! Blum het ministerieele leven gered. Alleen door de stemonthouding der communisten werd de geflatteerde overwinning bij het stemmen over de motie van vertrouwen, uitgedrukt in de cij fers 350 tegen 171 stemmen, mogelijk. Over en weer geven de communisten en de regeering thans elkander in het openbaar de schuld, de breuk in het Volksfront te hebben veroor zaakt. Deze luidruchtigheid is echter voor de galerij bestemd. Binnenskamers is de sfeer heel anders. Alles blijft bij het oude. Van harte kan men instemmen met al hetgeen Blum, in aansluiting aan de rede van zijn minister van Buitenland sche Zaken gezegd heeft over het behoud van den vrede. Hij wees forsch het verwijt van de hand, alsof zijn regeering te schuchter was en niet genoeg van haar aanwezigheid blijk gaf op het terrein der internationale politiek. Was het inaugureeren der non-interventie- politiek op voorstel van Frankrijk niet een „acte de présence" van het grootste belang? Onder doodelijke stilte liet de premier op deze met groot recht gestelde vraag volgen: „In Juli j.l. stond Europa aan den rand van den afgrond. De oorlog stond voor de deur." Jammer, dat Blum geen détails kon geven. Grooten bijval verwierf Blum ook, toen hij zich scherp keerde tegen hen, die de wereld altijd weer voor voldongen feiten stellen. Zijn waarschuwing, dat .men daaruit geen verkeer de conclusies mag trekken en dat er een oogenblik kan komen, dat Frankrijk zal zeg gen: „Tot hiertoe en niet verder," 'zal niet nalaten indruk te maken in de dictatoriale landen. Ook Blum kondigde nieuwe ontwa peningsvoorstellen te Genève aan. Hoofdzaak is, dat Frankrijk al zijn krachten wil inspan nen voor het behoud van den vrede. Tegen over het voortdurende oorlogsgerucht is in de laatste weken een sterke strooming voor den vrede merkbaar. Deze strooming kan niet genoeg worden bevorderd. Léon Blum heeft door zijn rede het appèl versterkt, dat de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, te Buenos Aires heeft ge daan aan allen, om aan de wereld het verhe ven voorbeeld te geven ter bevordering van den vrede, van de democratie en der beschaving. De inschrijving op f 1.200.000 3% pct. Obliga- tiën der leening 1937 ten laste der gemeente Delft, zal zijn opengesteld op Vrijdag 11 Decem ber tot den koers van 97% pct. bij de Incasso- bank en de Ned. Ind. Handelsbank. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons per 2 Januari en 1 Juli, waarvan de eerste vervalt op 1 Juli 1937. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden aan het kantoor van inschrijving op 4 Januari, onder bijbetaling van f 0.29 per obli gatie voor 3 dagen rente a pct., tegen in- ontvangst^ieming der definitieve stukken. De voor 1937 opgemaakte ontwerp-begrooting der gemeente Delft sluit, wat den gewonen éienst betreft met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 5.831.423.Deze begrooting is sluitend gemaakt door te beschikken over een bedrag van f 150.000.der algemeene reserve. De dienstjaren 1933 en 1935 sloten in verband hiermede zonder batig of nadeelig saldo, terwijl de dienstjaren 1932 en 1934 een batig saldo van resp. f 145.012.80 en f 22.618.21 opleverden. In genoemde dienstjaren zijn, evenals bij de begrootingen voor 1936 en 1937 is aangenomen, de uitgaven voor sociale voorzieningen geheel uit de gewone middelen bestreden, terwijl voor geen der genoemde dienstjaren extra- of be- lastingbijdrage van het Rijk behoefde te wor den gevraagd. Zondagmorgen hebben de commissaris van politie, de heer H. Voordewind en de inspecteur, de heer J. van den Berg. opnieuw een bezoek gebracht aan het, benedenhuis van perceel Groote Bickersstraat 77 b te Amsterdam, waar de 61-jarige mejuffrouw Van Teeseling als slacht offer van moordenaarshand is gevallen. De beide politiemannen hebben den in de wo ning aangerichten chaos zoo goed mogelijk ge ïnventariseerd, in de hoop hierdoor een of meer aanwijzingen te vinden, welke van beteekenis zouden kunnen zijn voor de ontdekking van den dader of daders. Succes heeft dit onderzoek tot dusver niet opgeleverd. Het perceel had den geheelen dag de belang stelling van het publiek. Meermalen vormden zich groepjes, die onder elkander den gruwelij - ken roofmoord bespraken. Ook heeft de politie Zondag nog een aantal personen gehoord, met wie het slachtoffer zou hebben verkeerd. Zij konden echter geen inlichtingen verstrek ken, welke tot de ontdekking van dader of da ders zouden kunnen leiden. Ter gelegenheid van het prinselijk huweiijk sullen, naar wij vernemen, al de kerkgenoot schappen in Nederland hun leden samenroepen tot een uur van dankzegging en gebed, hetzij op den dag voorafgaande aan het huwelijk, het zij op den trouwdag zelve. Prinses Juliana en Prins Bemhard zijn heden morgen omstreeks tien uur met den nachttrein uit Berlijn in de residentie teruggekeerd. Op het eerste perron en buiten het gebouw van het station Staatsspoor bestond vrij veel belangstelling van de zijde van het publiek. Vijf minuten over tien reed dé Mitropa- slaapwagen precies voor den ingang van de ko ninklijke wachtkamer. Het verloofde paar werd luide toegejuicht bij aankomst en ook toen de auto met den koninklijken standaard wegreed, bracht men Prinses en Prins een hartelijken groet. Het gevolg van H. K. H. bestond! uit: E. H. Juckema van Burmania, baron Rengers van Warmenhuizen, dienstdoend grootmeester en jonkvrouwe M. J. Baronesse van Heemstra, hofdame van de Prinses. Prinses Juliana en Prins Bemhard begaven zich naar het paleis Noordeinde. Eerstdaags zal, naar wij vernemen, een nieuw strijdlied voor de R. K. Staatspartij verschijnen, waarvan de drukproef reeds ter inzage werd gegeven. De tekst Is van E. Mans, hoofdbestuurder van den R, K. Transportarbeidersbond en de muziek van E. Theunissen, beiden wonende te Maastricht. Het is een zeer gemakkelijke melodie waarop dit lied gecomponeerd is. In verband met een door den Bond van Be drijfsautohouders in Nederland tot den minis ter van Financiën gericht verzoek, om in ver band met de a.s. huwelijksfeesten belasting- kaarten voor korte termijnen te willen afgeven, heeft de minister machtiging verleend tot af gifte voor touringcars (autobussen), alsmede voor personenauto's, welke voor de verhuur worden gebezigd, van belastingkaarten, geldig voor ten hoogste 24 dagen en wel van 18 De cember 1936 tot en met 10 Januari 1937. In navolging van Frankrijk houden de arbeiders van een fabriek in Zuid-Bend (Amerika) het gebouw dag en nacht bezet om hun eischen meer kracht bij te zetten e Zondagavond is de Deensche driemast schoener Füglen, welke op de Spijkerplaat in de Westerschelde omhoog gevaren was, door den golfslag gebroken. De zeven opvarenden konden zich aan boord van de sleepboot Goliath uit Vlissingen, welke met de berging belast was en steeds in de nabijheid vertoefde, in veiligheid stellen. Zij zijn behouden in Vlissingen binnengebracht. De Füglen moet als verloren worden be schouwd. Zondagmiddag is het 12000 ton metende schip Cordillera van de Hapag, dat te IJmuilen was binnengeloopen om passagiers en vrachtgoed voor de West in te schepen, bij het vertrek onklaar geraakt. Door den hevigen Noord-Wester wind was het groote vaartuig aan lager wal geraakt. Met behulp van bureau Wijsmuller, waaronder de pas in IJmuiden gestationneerde Oceaan, werd de Cordillera weer vrijgemaakt. Met een uur ver traging zette het vaartuig daarop de reis voort. Zondagavond om zes uur werden te Den Hel der noodseinen opgevangen van het Noorsche ss. Vesthland, dat wegens kolengebrek om sleep- bootassistentie vroeg. Hierop is de Utrecht van het bureau Wijsmuller ter assistentie uitgevaren. Hedenmorgen om kwart over negen uur is het schip bij kalme zee de haven van Den Heller binnengebracht. In de toedracht van het drama, dat zich 22 November in Merkelbeek heeft afgespeeld, komt geleidelijk meer klaarheid. De verdachte huishoudster J. M. C. H. heeft thans een vol ledige bekentenis afgelegd en bijzonderheden medegedeeld over de motieven, welke haar tot die vreeselijke daad hebben gebracht. Zij heeft, bericht het Volk, verklaard, dat ze verliefd was op den 71-jarigen M. B. Zelfs zou de oude man bereid geweest zijn met haar te huwen. De schoonzuster van B. verzette zich daar ten sterkste tegen en verlangde, dat verdachte het huis zou verlaten. Op Zondag 22 November liep het huiselijk ongenoegen zoo hoog, dat het leidde tot de fatale ontknooping. Verdachte doodde de schoonzuster met den sleutel van de centrifugaalpomp. In een vlaag van zinsverbijs tering is de moordenares toen naar de slaap kamer van den man gegaan, waar ze dezen met een scheermes den hals doorsneed. Naar aanleiding van een bericht, als zou het justitieel onderzoek inzake de ontploffing op het Grieksche schip Petrakis Nomikos geëin digd zijn en er geen aanleiding bestaat tot een strafvervolging, vernemen wij van bevoegde zijde,, dat dit bericht geheel uit de lucht is gegrepen en van eiken grond ontbloot is. Het justitieel onderzoek wordt met kracht voortgezet. Een mededeeling omtrent den uit slag daarvan zou op dit moment voorbarig zijn. In de nabijheid van Dirksland is Zaterdag avond een auto in een sloot langs den weg ge raakt, waarschijnlijk doordat de chauffeur bij het nemen van een bocht te hard gereden heeft. In den auto waren zes jongelui gezeten, van wie er zich vijf wisten te redden. De zesde, de achttienjarige zoon van den landbouwer Ras te Den Bommel, werd na eenigen tijd dood uit de cabine gehaald. Zaterdag is te Susteren gearresteerd de 45- jarige S„ beambte van de Staatsspoorwegen. Hij wordt er van verdacht, bericht de Tele graaf, in April 1932 een roofoverval te hebben gepleegd op de twee bejaarde dames Janssen, die, naar men algemeen aanneemt, vrij welge steld waren. De beide dames werden indertijd levensge vaarlijk gewond, doch later herstelden zij. De daders namen de vlucht voor het gegil van een der dames, waardoor zij hun voornemen, het huis grondig te doorzoeken, niet geheel kon den uitvoeren. Zij waren hiermede wel reeds begonnen, doch zagen slechts kans eenige an tieke vaasjes mee te nemen. De politie ver richtte in verband met deze zaak verschillende arrestaties, doch alle verdachten moesten we gens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Ook huiszoekingen bleven zonder resultaat. Thans heeft men S„ die in Susteren zeer goed bekend staat, gearresteerd en naar Maas tricht overgebracht, waar hij is opgesloten om later voor den officier van Justitie te worden geleid. Naar verluidt is in verband met deze zaak een tweede persoon in verhoor genomen, even eens een spoorwegbeambte, die destijds te Sus teren woonde, doch later naar Amsterdam werd overgeplaatst. Maandagmorgen is nabij Eijsden een ernstig' ongeluk gebeurd. De huurder van den wacht post, T. Peusen, werd bij den onbewaakten over weg door een aankomenden trein gegrepen en eenige meters meegesleurd. Een been werd hem afgereden, terwijl het andere been totaal ver brijzeld werd. Bovendien kreeg de man een ern stige hoofdwonde. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Maastricht over gebracht. Te Zandvoort is in den nacht van Zaterdag op Zondag 'n felle brand uitgebroken in een on bewoonde villa aan de Kostverlorenstraat 47. De politie en brandweer werden onmiddellijk gewaarschuwd, doch konden niet verhinderen, dat de bovenverdieping uitbrandde en instort te. Te half zes was de brand gebluscht. De villa is het eigendom van den heer J. Kuypers. De bewoners verbleven in een achter de villa gelegen zomerhuisje. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering' dekt de schade. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een magazijn te Oldenzaal, bestaande uit vier ver diepingen, geheel door brand vernield. In het magazijn, dat gelegen is aan de Wal- straat en eigendom van den heer G. J. Morselt, waren galanterieën, glas, porcelein, aardewerk, speelgoederen, enz.' opgeslagen. De brandweer, die het vuur met vier slangen op de motorspuit bestreed, kon niet voorkomen dat de voorraad goederen in de vlammen op ging. Hef, perceel is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Zondagavond is op een gevaarlijk kruispunt van wegen te Leeuwarden een verkeersongeval met doodelijken afloop geschied. Op den Wissesdwinger reed een personenauto, komende uit Heerenveen, waarvan de bestuur der linksaf den Noorderweg wilde oprijden. Aan de linkerhand van den bestuurder na derde een auto, terwijl de 50-jarige heer de W., wonende aan de Spanjaardslaan te Leeuwar den, in de nabijheid fietste. De heer De Wit heeft vermoedelijk alleen aan den achter hem rijdenden auto aandacht geschonken, want op een gegeven oogenblik, toen de auto uit Hee renveen vlak by hem was, wist hij dezen niet meer te ontwijken. De heer De W. werd tegen den grond geslingerd, de fiets werd totaal ver nield. Met een ernstige hersenschudding werd de man opgenomen en naar het St. Bonifa- cius-hospitaal vervoerd. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is het slachtoffer overleden. De sportvliegers Heymans en Sluyter zijn thans Europa genaderd. Zondagochtend om 6.40 uur plaatselijken tijd verlieten zij de Egyp tische hoofdstad, om koers te zetten naar Solum, waar de eerste tusschenlanding werd uitgevoerd. Om 10.50 uur vertrokken zij naar Anceab. Hier stegen zij na een kort oponthoud om 11.15 weer op naar het eindpunt van de etappe, de in het Noordwesten van Lybië ge legen havenplaats Benghasi, waar onze land- genooten des middags half drie vlot zijn geland. Zaterdagmiddag was de arbeider Schouteten die werkzaam was aan de ijzelfabriek der firma Beaumont aan de Meerssenerweg te Maastricht, bezig met het electrisch schoon- zuigen van een put. In de veronderstelling, dat het stopcontact was uitgeschakeld, pakte Sch. het snoer vast. Hij kreeg daarbij den electrischen stroom door het lichaam en werd eenige meters weggeslin gerd. In bewusteloozen toestand werd hij per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis Calvariën- berg overgebracht. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H. Vincentius a Paolo) den weleerw. heer C. Kempen; tot kapelaan te Scheveningen (H. Antonius Abt) den weleerw. heer H. J. P. Tabink; tot kapelaan te Lisse (H. Agatha) den wel eerw. heer W. A. Nicolaas; tot assistent te Nieuwveen den weleerw. heer J. W. M. van Tol; tot kapelaan te Rotterdam (H. Franciscus van Ass.) den weleerw. heer J. Staadegaard; tot assistent te Haarlem (H. H. Elisabeth en Barbara) den weleerw. heer J. J. Hetem; tot assistent te Haarlem (H. Liduina) den weleerw. heer M. J. Wenners. Uit het jongste nummer van de Staatscou rant blijkt, dat bij Kon. Besluit aan den Zeer Eerw. Pater M. Witte der Congregatie van den H. Geest, verlof is verleend tot het aannemen van het Officierskruis der Orde van het Brit- sche Rijk. Pater M. Witte, geboortig van Texel, vertoeft sinds een twaalftal jaren in de Britsche Kolonie Kenya, Oost-Afrika, waar hij zich buitengewoon verdienstelijk maakte voor het Onderwijs. In Kabaa stichtte hij een kweekschool voor inlandsche onderwijzers, welke jaarlijks tientallen neger onderwijzers aflevert, die in Kenya tot volle tevredenheid der Britsche regeering werkzaam zijn. Sinds een jaar is hij belast met een nieuwe kweekschool, die in verval was geraakt en sindsdien een hooge vlucht genomen heeft; deze school is gevestigd te Waa, bij Mombasa. Pater Witte heeft steeds zijn overstelpende werkzaamheden als een echt missionaris opge vat; de meeste door hem gevormde onderwijzers verlaten dan ook zijn school als degelijke mede werkers der missionarissen in de missies waar zij worden aangesteld. De onderscheiden „Head-Master" maakte zijn hoogere studies gedeeltelijk in het Groot- Scholastikaat der Paters van den' H. Geest te Gemert. Morgen hoopt de Eerw. Zuster Theodorica (m de wereld mej. M. van Schaik uit Ouderkerk a. d. Amstel) dankbaar den dag te gedenken, waar op zij voor veertig jaren haar intrede deed bij de Zusters van O. L. Vr. Moeder van Barm hartigheid (de Zusters van Liefde) të Tilburg. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Dinsdag geen audiëntie verleenen. Bij het' begin van den nieuwen jaargang zal Prof. mr. A. C. Joeiphüs 'Jitta' het hoofdredac teurschap van het weekblad De Groene Am sterdammer om gezondheidsredenen neerleg gen. Woensdag 30 December zal in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht de Vereeniging voor R. K. M. U. L. O. haar vier en twintigste algemeene jaarvergadering houden. Rector W. v. d. Hen gel, geestelijk adviseur der vereeniging, zal een voordracht houden over het onderwerp Myste- rium Fidei. Zaterdag 12 December zal het Hembrugfonds, ter gelegenheid van zijn vijftienjarig bestaan een receptie houden in een der zalen van Kras- napolsky te Amsterdam (C.) Zaterdagavond omstreeks negen uur is op de Beeklaan te Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. Een bewoner van de Tasmanstraat, de 62-jarige heer M. J. S. droeg een langen sjoel bak en stak ter plaatse den rijweg over. Waar schijnlijk heeft hij daarbij niet voldoende uit gekeken, waardoor hij door een bestelauto, be stuurd door den 23-jarigen chauffeur L. J. A. J. V. werd aangereden. Met een zware schedelfractuur werd het slachtoffer opgenomen én door den geneeskun digen dienst naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht, waar hij Zondag aan de bekomen verwondingen is overleden. Hedenmorgen is de 19-jarige mejuffrouw A. M. K. uit de St. Liduinastraat te Schiedam, toen zfj zjph met de fiets naar haar kantoor begaf, op het kruispunt in de Burgemeester Knappert- laan door een vrachtauto uit Vlaardingen aan gereden. De ongelukkige werd d!ood opgenomen. Op Vrijdag 11 December a.s. des avonds te 8.30 uur zal het genootschap „Nederland-Italië" in Hotel Wittenbrug te 's-Gravenhage een eere-avond geven voor Sara Scuderi, ter ge legenheid van haar jubileum (Scuderi's loo ste Bohème en haar 10de seizoen in Holland). Sara Scuderi zal dien avond verschillende van haar meest bekende aria's en romances zin gen. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma piano (solospel) J. van Opstal, met onderschei ding, A. Toneman, met onderscheiding. Voor diploma harp (orkestspel)mej. M. C. Broeders, met onderscheiding. Het machtigste middel om Gods rijk te bevestigen en uit te brei den is het onderwijs, van boven tot beneden doordrongen van een echt katholieken geest en de onmisbare sluit steen van dezen bouw is de Katholieke Universiteit. Het Hoogwaardig Episcopaat tot de Katholieken van Nederland, 8 Sept. 1921. Verkoudheid en Keelpijn worden krachtig bestreden door het sterk antiseptische geneesmiddel. Zorg steeds een doos bij de hand te hebben. Vraag naar de In Hollandsche doozen 50 cent. Nog altijd is er geen definitief be sluit gevallen omtrent de keuze, welke King Edward VIII zal doen. De spannende crisis duurt voort en dit is op zichzelf reeds van nadeeligen invloed zoowel op het aanzien van den Koning als van het koningschap en geheel het Britsche Rijk. De massa weet gewoonlijk slecht personen van zaken te onderschei den en daardoor komt het, dat de waar deering voor het instituut van de mo narchie bij het volk zoo vaak gelijken tred houdt met de waardeering voor den persoon, die op den troon zetelt. In Groot- Brittannië is dat bijzonder sterk merk baar, omdat de kroon er het eenige bind middel vormt tusschen de dominions en het moederland. De Koning van Enge land draagt dientengevolge een ontzag wekkende verantwoordelijkheid, een ver antwoordelijkheid, welke geheel het wereldomvattende Britsche Rijk betreft. Het feit, dat King Edward aarzelt, welk belang voor hem den doorslag moet ge ven, het belang van het rijk, de eerbied voor de door zijn vader zoo hoog gehou den traditie, het aanzien van de demo cratische constitutioneele monarchie óf wel zijn particuliere persoonlijke verlan gens, welke niet met de eerstgenoemde belangen in overeenstemming te bren gen zijn, maakt een bijzonder pijnlijken indruk. Reeds nu is de persoon des ko- nings geworden tot een twistappel tus schen de plichtsgetrouwe regeering en zekere kringen van het volk, die zich door sentimentsoverwegingen laten mee- sleepen. Hoe langer die toestand duurt, hoe gevaarlijker en grooter de risico's kunnen worden. De Anglikaansche Kerk onder lei ding van den Aartsbisschop van Canterbury Dr. Lang verzet zich principieel tegen de plannen van den Koning om te huwen met een reeds tweemaal gescheiden vrouw, wier beide „echtgenooten" nog in leven zijn. Zij be schouwt de kroning als een sacramen- teele plechtigheid en is van meening, dat, indien de Koning, die het officieele hoofd is van de Anglikaansche Kerk, in zijn trouwplannen zou volharden, deze niet de vereischte innerlijke gesteldheid zou bezitten om gekroond te mogen wor den. Dit conflict tusschen Koning en Kerk roept de herinnering op aan het conflict tusschen Hendrik VIII en den Paus van Rome, een conflict, waarbij de Katholieke Kerk tegenover den vorst eenzelfde standpunt onwrikbaar innam als thans de Anglikaansche tegenover Edward Vni. Hendrik VIII, die zich door zijn strijd tegen het Lutheranisme den eere- titel van „Verdediger des Ge- loofs" had verworven, wilde zich van Ka- tharina van Arragon laten scheiden ten einde te kunnen huwen met Anna Boleyn. Zelfs deed hij een poging om dit eerste huwelijk onwettig te laten verklaren. De Paus en de Curie van Kardinalen bogen echter niet voor den wil des Konings, want boven den wil van den vorst gaat de wil van God. Rome kan niet transi- geeren met de onontbindbaarheid van het huwelijk. Het hield voet bij stuk. Hen drik VIII verklaarde zich toen in 1531 zelf tot hoofd van de kerk. Met de Act of Annates trachtte hij nog pressie op Rome uit te oefenen door de inkomsten der Engelsche bisdommen aan den H. Stoel te onttrekken, doch het Vaticaan week geen duimbreed. In 1534 erkende ook het Engelsche parlement Hendrik VIII als hoofd van de Kerk. In Tien Ar tikelen werd de leer van de nu nationale Engelsche kerk geregeld. Het schisma was een feit geworden, de breuk met de Katholieke Kerk was volkomen. Terwille van een vrouw brak Hendrik VIII met de roemrijke Apostolische tra ditie van Brittannië, van waar geloofs verkondigers als St. Willibrordus waren uitgetrokken om het Christendom te prediken aan de heidenen. Terwille van een vrouw stichtte hij de Anglikaansche Kerk, een daad, welke tot op den hul digen dag van onberekenbaren invloed is gebleven op het geestelijk leven van het Britsche Rijk. En thans is het diezelfde Anglikaan sche Kerk, die zich genoopt voelt, even als indertijd de Kerk van Rome maar op grond van minder zuivere en hechte beginselen voor de heiligheid en onont bindbaarheid van het huwelijk op te komen en zich te verzetten tegen de hu welijksplannen van een opvolger van Hendrik VIII. De loop der geschiedenis is wonderlijk en leerrijk. Hij toont aan hoe kleine oorzaken onberekenbare ge volgen kunnen hebben. King Edward moge zich daarvan rekenschap geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2