Koning Edward VIII zou tot afstand van den troon besloten hebben HET WETSONTWERP INZAKE DEN TROONSAFSTAND LIGT GEREED Het verloop van de ramp bij Croydon thans te overzien Dringend beroep tot vrede De gezondheid van Z.H. den Paus Minister Bovesse treedt af Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS LONDEN, 10 Dec. - De troonsafstand van Koning Edward VIII wordt thans als zeker beschouwd, seinde Havas even na middernacht. Het wetsontwerp inzake den troonsafstand ligt reeds geheel gereed. De Koning behoudt echter tot het allerlaatste oogenblik vóór de opening van het parlement het recht zijn houding te kunnen herzien. Indien dus de Koning zijn besluit tot abdicatie niet herziet, zal dit heden bij het Lagerhuis worden ingediend. Alle voor de opvolging noodige wetsontwerpen zijn eveneens reeds gereed, hoewel men nog niet weet, wie de opvolger zal zijn. De hertog van York vermoedelijk opvolger Nachtelijke bespreking in Downingstreet Er zij bemiddeling en niet langer oorlog Vliegtuig van start lijn afgeweken Engelsch brandweer man gewond Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ DONDERDAG 10 DECEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per *eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20300 Baldwin zou hebben medegedeeld dat de Koning niet van zijn huwelijksplannen wenscht af te zien LONDEN, 10 Dec. (Reuter). Ingeval Koning Edward be sluit afstand te doen van den troon, zal, naar de parlemen taire redacteur van Reuter mededeelt, de acte van troons afstand, naar men meent, di rect worden geteekend en zal de hertog van York vermoe delijk den Koning opvolgen. WÈÊmwmmm. Hertog van York Edward VIII Frankrijk en Engeland vragen menschelijkheid en het einde van gewapenden strijd in Spanje Rust zal een volledig herstel verzekeren De liberaal Jennissen als opvolger genoemd f Toestand van marconist van Bern- mei zeer ernstig; mej. Bongert- man moet rust hebben Benzinebrand was zeer fel De stewardess herinnert zich niets Dikke mist boven Zuid- Engeland Van de mistlijn afgeweken Engelsche deelneming NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingei. mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. ningstreet naar het ministerie van Koloniën begeven, waar even later sir Thomas Inskip aankwam. De hertog van Kent kwam even na acht uur op Marlborough-house aan. Om tien uur arriveerde daar een opvallend groote auto, waarin naar men gelooft, de hertog van York gezeten was. Een wetgevende maatregel zou daartoe worden vereischt. Een zoodanig wetsontwerp zou heden in het Lagerhuis kunnen wor den ingediend. De beraadslagingen er over zouden Vrijdag kunnen worden gehouden en het wetsontwerp zou, indien noodig, door beide Huizen nog vóór het einde der week kunnen worden aangenomen. Nader wordt uit Londen geseind: De bijeenkomst der ministers heeft ongeveer een uur geduurd. Men gelooft, dat het kabinet Wet meer zal vergaderen, voor Baldwin zijn verwachte verklaring in het Lagerhuis zal heb ben afgelegd. Volgens in parlementaire kringen ontvangen inlichtingen heeft Baldwin in de kabinetszetting van gisteravond medegedeeld, dat de Koning aan het einde van den dag niet bereid was, af te zien van zijn huwelijksplannen. De parlementsleden zijn dan ook van mee ning, dat troonsafstand door Edward VIII de eenige oplossing voor de crisis is, waar het niet de bedoeling is de grondwet in eenig opzicht geweld aan te doen. Men voegt hieraan echter toe, dat alles ondergeschikt blijft aan de be slissing van den Koning, die, naar men ge looft, hedenochtend zal vallen. De Koning heeft Woensdag op fort Bel vedère verscheidene leden van het Konink lijk huis ontvangen. Ook Koningin Mary heeft hem een bezoek gebracht. De hertog van York heeft een onderhoud van vijf uur met Koning Edward gehad. De Koning is Woensdag den geheelen avond op fort Belvedère gebleven. Kort na elf uur des avonds heeft een wagen, welke gebruikt wordt voor het vervoer van bagage, fort Belvedère verlaten. Dit voertuig reed met groote snelheid in de richting van Londen. De wagen was geheel met koffers gevuld. Press Association maakt melding van een niet bevestigd gerucht, dat Woensdagavond te Windsor een familieraad zou zijn gehouden, waaraan hebben deelgenomen Koning Edward. Koningin Mary, de hertog van York en de hertog van Kent. De procureur-generaal van het hertogdom Comwallis is Woensdagavond om tien voor twaalven in Downingstreet teruggekeerd. Ramsay MacDonald had zich om even tienen naar het ministerie van Koloniën begeven. Hij was in gezelschap van lord Horder. Het bezoek van MacDonald duurde slechts enkele minuten. Bij zijn vertrek zeide hij geen enkele verklaring te kunnen afleggen. Twee ordonnansen op motorfietsen kwamen om tien uur 40 Woensdagavond in Downing street aan en werden direct toegelaten. Monckton verliet Downingstreet om tien voor half twaalf. Malcolm MacDonald heeft zich van Dow- PARIJS, 9 Dec. (Havas). Het ministerie van Buitenlandsche Zaken publiceert, gelijktijdig met het Foreign Office, een communiqué van den volgenden inhoud: De Britsche en Fransche regeeringen zijn de vorige week overgegaan tot gedachtenwisse- lingen ten aanzien van den toestand, die ont. staan is door den langen duur van den burger oorlog in Spanje en ten aanzien van de gevaren welke deze toestand den Europeeschen vrede doet loopen. Na te hebben vastgesteld, dat zij gelijke opvattingen koesteren in dit opzicht, hebben zij op 4 December door tusschenkomst van haar diplo matieke vertegenwoordigers bij de re geeringen van Duitschland, Italië, Portugal en Sovjet-Rusland dezen regeeringen de vraag gesteld, zich wel bij haar te willen aansluiten om uiting te geven aan haar absoluten wil, zich streng van iedere daad, direct of indirect, te onthouden, wel ke op eenigerlei wijze buitenlandsche interventies met zich zou kunnen meebrengen in het conflict en om bijgevolg dringend aan haar verte genwoordigers in het comité te Lon den alle instructies te zenden met het oog op de organisatie van een vol strekt doelmatige controle. Langs denzelfden weg hebben zy tevens den vier regeeringen gevraagd, zich bij haar aan te sluiten in een ge voel van menschelijkheid, teneinde den gewapenden strijd tot staan te brengen, welke zich in Spanje af speelt, door een aanbod voor bemid deling, strekkende tot het in staat stellen van het geheele land tot uiting geven aan den nationalen wil." VATICAANSTAD, 9 Dec. (Stefani). Z. H. de Paus woonde vandaag een H. Mis bij, welke in de particuliere kapel van Z. H. werd opgedragen. De verbetering in den gezondneidstoestand van den H. Vader blijft aanhouden. De zuster van Z. H. den Paus verklaarde, dat nog slechts rust noodig is om den H. Vader een volledig herstel te verzekeren. BRUSSEL, 9 Dec. (Havas). De minister van Justitie, Bovesse, zal binnenkort aftre den en benoemd worden tot gouverneur van de provincie Namen. Jennissen, de liberale afgevaardigde van Luik, die evenals Bovesse Waalsche opvattingen heeft, wordt genoemd als zijn opvolger, Een schok van ontzetting is door ons land gegaan tengevolge van de vreeselijke vliegramp nabij Croydon, die veertien menschenlevens heeft geëischt. Op bovenstaande foto ziet men brandweer en politie in actie tijdens haar strijd tegen het vuur, dat zich van het toestel had meester gemaakt. Daar Woensdag het luchtverkeer tusschen Londen en Amsterdam later door den hevigen mist geheel werd stilgelegd, moest deze foto van Londen via Berlijn telegrafisch naar Amsterdam worden overgebracht Op het hoofdkantoor der K.L.M. te *s Gravenhage, heeft de heer A. Plesman, directeur van ons opnieuw zoo zwaar getroffen luchtvaartbe drijf, nog enkele mededeelingen ge daan over het ontzettend gebeuren, Woensdagmorgen bij Croydon. Men kan zich thans een beeld vormen van het verloop en den aard van deze vliegramp, waarvan de oorzaak in middels nog zeer onduidelijk blijft. De weersomstandigheden op de route, zoo vernamen wij van den heer Plesman, waren van dien aard, dat men kon starten. Op het oogenblik van vertrek was het zicht vanwege den mist echter uitermate slecht, zoodat de start gemaakt werd langs de mistlijn. Het vliegtuig is neergestort op een mijl af stand van het vliegveld. Uit het f?it, dat de wielen van het vliegtuig de Zuidelijke schutting van het vliegveld heb ben geraakt, terwijl de startlijn Oost-West loopt, moet verondersteld worden, dat het vliegtuig door de een of andere oorzaak van de startlijn Is afgeweken en dat na de aanraking van het vliegtuig met de schutting, de piloot de Lijster niet geheel meer meester was, met het ongelukkige gevolg, dat hij op het dak van twee huizen terecht kwam. Nadat de ramp bekend geworden was, duurde het nog slechts korten tijd voor dat de brandweer met alle beschikbare ma terieel en personeel aanwezig was. Een uitge breide afdeeling politie zorgde voor een goede afzetting van de omgeving, hetgeen zeer noodig was, daar van alle kanten belangstellenden toe stroomden. De politie hield de nieuwsgierigen op behoorlijken afstand. Betrekkelijk spoedig nadat de ramp bekend was geworden, waren ook Roode Kruis-wagens met personeel ter plaatse om de slachtoffers van de ramp te ver voeren. De brandweer stond voor een wanhopige en vrijwel onuitvoerbare taak. Het vuur laaide met ontembare kracht omhoog en zoo wild schoten de vlammen uit, dat het on mogelijk was dicht bij de vuurzee tc komen. De dooden en gewonden, die door den schok van de botsing met de gevels der huizen uit het toestel geslingerd waren, lagen In verschillende tuinen in de omgeving. Voor de gewonden is dit, voor zoover zij later niet zijn overleden, de red ding geweest. Geruimen tijd woedde het vuur, eoodat het lang duurde, voordat men bij het wrak van het toestel kon komen. Een der vleugels van de Lijster, totaal ver nield en verwrongen, hing aan een hoek van het dak van een leegstaand huis, waarmede het toestel in botsing was gekomen. De an dere vleugel lag op den weg. Het wrak van het vliegtuig lag zwart geblakerd en rookend in de vlammen. Het dak van het huis, waarop het toestel was neergekomen, was geheel weggeslagen. Het huis zelf was in brand gevlogen en brandde totaal uit. Het was een gelukkige omstandigheid, dat dit huis niet bewoond was, zoodat hier dus geen slachtoffers zijn gevallen. Zoodra de brandweer bij de loeiende vuurzee kon komen, tastte zij deze met een ontzaglijke hoeveelheid water aan. Naar schatting werd binnen een uur meer dan duizend gallons water op de vlammen zee geworpen, hoewel de blussching feitelijk een onbegonnen werk was, daar het vuur niet eerder doofde dan nadat alles wat maar brandbaar was. volkomen door het vuur was verteerd. Tijdens het blusschingswerk werd een brand weerman getroffen door een brandend stuk hout, dat van het dak vloog. Hij werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De stewardess is door den vertegenwoor diger der K.L.M. ondervraagd, teneinde aan wijzingen omtrent de bewegingen van het vliegtuig in den aanloop te verkrijgen. Zij kan zich van het gebeurde echter niets meer herinneren. De vliegtuigbestuurders Smirnoff en Moll, bij gestaan door den hoofdwerktuigkundige Young, die sedert de oprichting der K.L.M. op Croydon werkzaam is, stellen een nader onderzoek in. Tenslotte zelde de heer Plesman nog, dat Hautzmayer een voortreffelijk vlieger was, die op de Alpenroute dezen zomer uitstekend werk heeft verricht en al eenige maanden op Croy. don vliegt. Reuter seint nog uit Londen: Bij Infor matie in het Purley-Hospitaal werd mede gedeeld, dat Mej. Bongertman ernstige brandwonden had opgeloopen, hoewel haar toestand niet kritiek is. Haar zenuwgestel heeft een ernstigen schok gekregen. Zij moet dringend rust hebben. De hoofdver pleegster stond niet toe, dat Mej. Bongert man Woensdag nog bezoek kreeg. Heden zal dat wellicht mogelijk zijn. De toestand van den marconist Van Bemmel is. naar wij vernemen, zoodanig, dat voor zijn leven moet worden gevreesd. Hij bevindt zich in het Purley Cottage Hospital, evenals de beide andere gewonden Schubach en mej. Bon gertman. Het eerste toestel, dat na de ramp op Schip hol uit Londen aankwam, was een lijnvliegtuig der Deutsche Lufthansa, dat Woensdagmiddag omstreeks kwart over drie uur arriveerde. De Duitsche bemanning bewaarde over het gebeurde het strengste stilzwijgen, zooals dit onder hen bij gebeurtenissen als dezë gewoonte is. Ds passagiers hadden wel iets vernomen om trent een crash nabij Croydon, maar door het feit, dat over cBt deel van Engeland reeds heei den' dag een dikke, vuilgele mist hangt, hadden zij niets van het ongeval bespeurd. Vrijwel de geheele route had men verder blind gevlogen. Het zicht boven Schiphol maakte echter een vlotte landing te Amsterdam moge- Hjk. Het avondvliegtulg van Londen, dat omstreeks acht uur op Schiphol had moeten zijn, is niet gestart. Na een kort onderhoud in den voormiddag heeft directeur Plesman de vertegenwoordigers van de pers 's middags en 's avonds opnieuw ontvangen om hun nadere mededeelingen te doen over het vermoedelijk verloop van de ramp. Een kleine plattegrond van het Londensche vliegveld lag voor den heer Plesman uitge spreid, waarop hü met een potlood enkele aan wijzingen gaf. Het zicht op Croydon was, zooals captain Le verton 's middags nog had meegedeeld, Woens dag zeer slecht en er stond geen wind. Men neemt dan het minste risico door daar op te stijgen, waar het veld de grootste lengte heeft. Op die plaats Is een witte streep aangebracht, welke de richting aangeeft waarin de piloot moet starten. Dat is de mistlijn. Raakt hij die lijn kwijt en dat kan door allerlei kleinig heden, zooals ongelijk optrekken der wielen komen dan moet hü op zün instrumenten afgaan. Dit nu schü'nt bü de Lüster het geval te zqn geweest. De vlieger moet op een gege ven moment den mistpül uit het oog hebben verloren. Hü is toen niet, zooals de pül aan geeft Oost-West getaxied, doch is afgeweken naar het Zuiden. Waarom, is een raadsel. Verwachting: Zwakke Zuidelijke tot Oostelijken wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt; gewaar- E= schuwd wordt voor gladde wegen, vooral in het Oosten. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk langzaam toenemende vorst. De onder-directeur van onze luchtvaart maatschappij, de heer P. Guillonard, heeft Woensdag in den vooravond nog met Smirnoff getelefoneerd, die op de plaats des onheils een onderzoek instelt. Gebleken is, volgens mede- deeling van den heer Plesman, dat de staart van het vliegtuig in aanraking met de schut ting is gekomen. Daarna raakte de machine een hooggelegen punt van een huis achter deze schutting, waardoor de Lijster nog meer uit zün vliegpositie is geraakt. De Douglas vloog tenslotte nog tegen een telefoonpaal en een ander huis op. Het was Smirnoff's indruk, dat zich geen technische storingen hebben voorgedaan, die aanléiding zouden kunnen geweest zijn om bij t starten van de rechte baan af te wijken. De oorzaak van deze ramp blijft nog een zeer groot raadsel, aldus de heer Plesman. De piloot Hautzmayer was buitengewoon bekwaam, en bü gevolg volkomen in staat een blindstart uit te voeren. De heer Plesman kon niet zeggen of deze ramp eventueel een wyzi- ging in de blindstarttechniek ten gevolge zou hebben. Woensdagmorgen om acht urn: waren de pi loten Fruin en Bax nog uit Croydon gestart, ondanks de slechte weersomstandigheden. Om tien uur zou ook Moll starten. Deze heeft daar echter van afgezien, terwijl Hautzmayer toch zün toestel naar de mistlün liet brengen. Geen enkel toestel uit Amsterdam is gisteren te Croydon binnengekomen. De Engelsche minister van Luchtvaart, Swinton, heeft aan minister-president Colijn het volgende telegram gezonden: „Het bericht van het droevige ongeluk met het K.L.M.. vliegtuig nabij Londen, heeft mij diep geschokt, U gelieve mün oprechte deelneming te aan vaarden." TROONSAFSTAND VAN KONING EDWARD Vni WORDT ALS ZEKER BESCHOUWD; DE BETREFFENDE WETSONTWERPEN LIG. GEN REEDS GEHEEL GEREED. De bisschop van Coventry houdt' een rede be treffende de constitutioneele crisis in Engeland; Baldwin hoopt hedenmiddag een verklaring te kunnen afleggen; de fascist Mosley eischt een volksstemming inzake troonsafstand. De verbetering in den gezondheidstoestand van den H. Vader blijft voortduren; rust zal een volledig herstel verzekeren. Frankrijk en Engeland doen een dringend be roep tot vrede in Spanje bü Duitschland, Italië, Portugal en Sovjet-Rusland. De Belgische minister van Justitie Bovesse treedt binnenkort af. Japanschc parlementsleden vreezen gevolgen van een aftreden van Arita, dat door de tegen hem gevoerde actie veroorzaakt zou kunnen worden. Een ontwerp op de pan-Amerikaansche confe rentie inzake maatregelen tegen den aanvaller van een staat. Nadere büzonderheden over de vliegramp bü Croydon. Voortgezet debat in de Tweede Kamer over de begrooting van het Verkeersfonds. De heer K. ter Laan heeft ontslag gevraagd als burgemeester van Zaandam. Meubelfabriek onder Diemen uitgebrand tenge volge van explosie in film-opslagplaats. New Yorksche Beurs: Stemming vast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1