Een stap naar eenheid der Belgische Katholieken? St. Maarten te Zaltbommel wordt gerestaureerd Na de vliegramp op Croydon Last met Uw stoelgang M.S.S cachets 0E TIEN GEBODEN WEGGEHAKT POGING GEDAAN TOT EEN ACCOORD DAAD VAN BURGERZIN DER GEBR. PHILIPS HUWELIJKSFEESTEN IN INDIË DONDERDAG 10 DECEMBER 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT Resultaat dient nog te worden afgewacht WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS Eerste steen gelegd van het Neder landsche paviljoen Inzending betreffende prof. Hugo de Vries TREINEN IN OUDEJAARS NACHT Van Bemmel's toestand onveran derd; Mej. Bongertman maakt het iets beter Alleen marconist heeft geen brandwonden Meeleven Bewijs van deelneming Britsche deskundigen ter plaatse Poolsch echtpaar op huwelijksreis GEDWONGEN TUSSCHEN- LANDING Catapultvliegtuig van „De Ruyter" daalt op het IJselmeer Hun geboorteplaats in staat ge steld het werk onmiddellijk ter hand te nemen Monumentaal gebouw blijft behouden Er is geen bezwaar, dat de landskantoren drie dagen gesloten zijn Kaarten voor den eere-avond Feest in intiemen kring Heilwensch Matroos verdronken INGEWIKKELDE LOTERIJ- KWESTIE Grenzende aan oplichterij, oordeelt het O.M. Het blijft in de politiek van den Euro- peeschen dag zeer bedrijvig. Telkens gebeuren er feiten, die nog ongekende gevolgen kunnen hebben. De kwestie van den troonsafstand van Edward VIII schijnt thans in het beslissende stadium te zijn gekomen. Troonsafstand lijkt wel onvermijdelijk, omdat, ook al geeft de Koning mevr. Simpson op, zijn reputatie een niet meer goed te maken knak heeft gekregen, want hij heeft toch maar ge probeerd een tweemaal gescheiden vrouw tot Koningin van Engeland te maken. Vanmiddag komt in Genève, op verzoek van de Spaansche regeering de Volkenbondsraad bijeen. Zij heeft een protestnota ingediend tegen de erkenning der regeering van Franco door Duitschland en Italië en tegen het voornemen dier landen, Franco's blokkade van Barcelona (als deze ooit mogelijk wordt, want Franco heeft andere zorgen. Hij heeft, volgens Von Ribbentrop, „tegenspoed", wat véélzeggend is) daadwerkelijk te ondersteunen. De Raad zal zich vermoedelijk onbevoegd verklaren wat de erkenning betreft en het blokkade-ondersteuningsplan naar de non-interventie-eommissie verwijzen. De non-interventie maakt op het moment een acute crisis door. Over en weer beschuldigen de dictatoriale landen elkander van interventie. Op dit oogenblik grijpen Frankrijk en Enge land in. Zij hebben een eensluidende nota ge richt aan Duitschland, Italië, Portugal en Sov jet-Rusland, waarin zy zeer stellig opkomen tegen het stellen van daden, die interventie (wat oorlog beteekent!) ten gevolge zouden hebben, en waarin zij tevens den genoemden mogendheden als 't ware smeeken „uit een ge voel van menschelijkheid" zich bij hen aan te sluiten, ten einde den burgeroorlog tot staan te brengen en te willen helpen, het Spaansche volk in staat te stellen, „uiting te geven aan zijn nationalen wil." Regeeren is vooruitzien dit geldt ook op internationaal gebied. Het komt ons voor, dat dit „vooruitzien" van Frank rijk en Engeland zéér wijs is. Het is altijd een beproefd adagium ge weest, dat regeeren de kunst van voor uitzien is, maar men kan ook zeggen, dat vooruitzien dikwijls de kunst is om aan de regeering te komen. Dit schijnen eenige katho lieke groepen in België, door schade en schan de wijs wordend, te gaan inzien. De groote ka tholieke partij stond al vóór den wereldoorlog zeer wankel en stortte tengevolge der eeuwige Waalsche en Vlaamsche twisten en onderlinge oneenigheden ineen. Het begon er treurig uit tc zien met de katholieke eenheid in België, vooral toen de aanvoerder van Rex, Léon De- grelle, hoofdzakelijk zijn kracht zocht in het onthullen van feilen en fouten in de leiding der resten der voormalige katholieke partij. Door afbreken alléén bereikt men niets. Nu kwam gisteren onverwachts het bericht, dat er een principieel accoord is bereikt tusschen de besturen der Katholieke Vlaamsche Volkspartij, die de Vlaamsche afdeeling is van het blok der Belgische katholieken, en het Vlaamsch Nationaal Verbond. Dit accoord berust hoofd zakelijk op een corporatieve staatsgedachte, zooals men die in Oostenrijk en Portugal tracht te verwerkelijken, op de bewegingsvrijheid der Katholieke Kerk bij het vervullen van Haar zending, en op den schoolvrede, dat wil zeggen op de gelijkstelling van het officieele en vrije onderwijs in gehéél België. Het accoord zegt verder, dat indien men er in slaagt, een ge meenschappelijke party in het leven te roepen, deze niet op confessioneelen grondslag zal be rusten. „Er zal een beroep worden gedaan op allen, die de groote waarde van den katholieken godsdienst en der Katholieke Kerk als be schavingsfactoren, alsmede het historisch ka rakter van de Vlaamsche bevolking erkennen en handhaven willen." Dit programpunt toont duidelijke overeenkomst met de politiek van het voormalige Duitsche Centrum, dat ook immer „aus dem Turm heraus" wilde en in zijn rijen plaats wilde geven aan andersdenkenden, die de Centrumsbeginselen tot de hunne wilden maken. Praktisch is daar in Duitschland nooit iets van terecht gekomen. Wij voelen niet veel voor deze idee. Het ac coord stelt dan nog nadrukkelyk vast, dat het volksbelang den voorrang moet hebben op de staatsinrichting, waaruit dus voortvloeit een publiekrechteiyk statuut voor de Vlaamsche volksgemeenschap, gewaarborgd door een zelf standige, politieke vertegenwoordiging. De oeco- nomische eenheid van België blijft behouden, alsmede de eenheid van de buitenlandsche, mi litaire en koloniale politiek, gewaarborgd door de dynastie en door een gemeenschappelijke, wetgevende en uitvoerende macht. Het politieke parlement zal worden gehandhaafd. De leden van dit parlement zullen worden aangeduid door middel van een werkeiyk vrye volksstem ming. Met uitsluiting van alle staatscorpora- tisme wordt de uitwerking van de cultureele, oeconomische en sociale ordening aan corpora ties toevertrouwd. Regeering en parlement be slissen evenwel in laatste instantie over de ver ordeningen, uitgaande van de corporaties. De vrijheid van de sociale organisatie en van de vakvereenigingen wordt uitdrukkeiyk bevestigd. Tevens Wordt de noodzakelijkheid erkend van sociale organisaties op christelijken grondslag Er zal ook naar gestreefd worden om in den geest van de pauselijke encyclieken het oeco nomische leven van den politieken strijd los te maken. De gedelegeerden der beide partijen drukken tenslotte den wensch uit, op den grondslag der in het accoord neergelegde be ginselen een gemeenschappelijke formatie tot stand te brengen en him verdere actie te lei den in dezen geest. Het spreekt van zelf, dat dit principieele accoord van groot gewicht kan worden voor de eenheid der Katholieke party in Vlaanderen, voor de algemeene politiek van het land en voor de innerlijke structuur van Bel gië. Het nieuws van het accoord heeft in de Belgische politieke kringen groote opschudding veroorzaakt'. Om niet te zeggen voorloopige verwarring. Degrelle, die pas zijnerzijds een overeenkomst had gesloten met het Vlaamsche Nationale Verbond, heeft een nota gepubliceerd, waarin hij de overeenkomst constateert tus schen de beginsefen in het tusschen de beide Vlaamsche partijen gesloten accoord en de Rexistische doctrine. De Waalsche leden dei Katholieke fractie zyn erg geschrokken. Hun woordvoerder ^verklaarde, dat „de termen van het accoord angstwekkend waren". Het Vlaam sche Katholieke lid prof. Dr. Vleeschhouwer stelde toen voor, alle discussies te verdagen tot de volgende week. Men was in de Katholieke fractie algemeen van meening, dat men zeker heid moet hebben omtrent de beteekenis van zekere woorden en uitdrukkingen, die in het accoord voorkomen. Die duidelijkheid zag men tot dusverre nog niet. Er waren nog veel meer bezwaren, op Welke wij thans niet kunnen in gaan. Er zal nog wel veel tyd en moeite noodig zgn, om in katholiek België een eeniger mate soliede eenheid te vormen. Moge de stap van de Vlaamsche Katholieke partijen en het Vlaamsche Nationale Verbond (dat heel wat concessies doet, o.a. opgeven van het Groot- Nederlandsch standpunt en van zijn anti-pax- lementaire overtuiging) een eerste stoot zyn naar grootere eenheid. Voor de Nederlandsche Katholieken ligt in dit alles een les, om hun kostbare politieke eenheid te bewaren. Als deze Katholieke eenheid er niet is, is zij zoo onge- loofelijk moeilijk te smeden. Dat ziet men aan het Belgische voorbeeld. Woensdag is met eenige feesteiykheid en in tegenwoordigheid van een aantal autoriteiten de eerste steen gelegd van het Nederlandsche paviljoen der Parijsche Wereldtentoonstelling van het volgende jaar. Behalve onze gezant te Parys, jhr. Loudon, die de steenlegging ver richtte,' wdren op deze officieele byeenkomst aanwezig de consul-generaal L. DroogleeVer Fortuyn, de voorzitter van het Fransche comité van ontvangst en een vertegenwoordiger van het Departement van Handel voor Frankrijk. Nadat verschillende Fransche autoriteiten in vriendschappeiyke bewoordingen hadden her innerd aan de prestaties van Nederland by vo rige tentoonstellingen te Parijs, metselde jhr. Loudon den steen in, die versierd is met het Nederlandsche Wapen. Vervolgens maakte het gezelschap een rond gang over het tetrein en vereenigde zich daar na aan een maaltijd. Naar wij vernemen heeft het comité voor de Wereldtentoonstelling te Parijs tot prof. Stomps het verzoek gericht, een inzending gereed te maken, die uit doet komen, welke de beteekenis van onzen ten vorigen jare overleden beroemden landgenoot Hugo de Vries voor de wetenschap is. In den Hortus te Amsterdam wordt op dit oogenblik vlijtig aan de bedoelde inzending ge werkt. Naar wy vernemen, zullen de Ned. Spoorwegen in den nacht van Oud- op Nieuwjaar weder ver schillende extra-treinen inleggen, teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen elders Oud en Nieuw te vieren en toch weer bytyds thuis te zijn. Deze treinen zullen loopen op de ïynen »msterdamDen HaagRotterdamDordrecht en omgekeerd, AmsterdamUtrecht en Amster damAmersfoort. In de haven van Bremen werd een 75 ton motorkotter aan boord van een grooten Oceaanstoomer geladen, ter verscheping Hedenochtend was de gezondheidstoestand van den radiotelegrafist Van Bemmel, die by de ramp van de Lijster op Croydon ernstig werd gewond, nog onveranderd. In den gezondheidstoestand van de stewardess, mej. Bongertman, was eenige verbetering te bespeuren. Over de redding van mej. Bongertman weet de Londensche correspondent van het Han delsblad de volgende bijzonderheden te ver tellen De stewardess, mej. Hilda Bongertman, die thans in het hospitaal te Purley verpleegd wordt, schijnt te zijn gered, doordat zy geheel achter in het vliegtuig was en waarschijnlijk vóór of bij de uitbarsting uit het toestel was geworpen of eruit was gesprongen van een hoogte van zeker tien meter! Zelf kon zij zich niet meer herinneren, wat er was gebeurd. Haar nek en gezicht waren geblakerd, haar haar geschroeid en zij had ver wondingen aan het hoöfd. Zij herinnerde zich het vuur, maar verder niets meer. Later kon zy zich nog vaag her inneren, dat, toen het vliegtuig het dak raakte, er een ontzettende schok was en alle inzittenden op en over elkaar werden geworpen. De Duitscher Walter Schubach, die eveneens in dit hospitaal verpleegd wordt, dankte zijn leven aan het feit, dat hij de achterste plaats in het toestel had. Hij heeft ernstige brand wonden aan hoofd en handen en het is onmogelijk er meer van te zeggen, daar de dok toren nog niet kunnen vaststellen, hoe diep de brandwonden zijn. De marconist Van Bemmel is de eenige, die geen brandwonden heeft en het moet dus wel worden aangenomen, dat hij op het oogenblik van de botsing uit de machine werd geworpen. Hij schijnt inwendig letsel te hebben gekregen van hoogst ernstigen aard en voor zijn leven wordt gevreesd. De overledenen zijn naar het lijkenhuis van het kerkhof van Bandon Hill overgebracht. Het is, daar zij zich in het brandende "toestel bevonden, vrijwel geheel onmogelijk hen te her kennen, doch het is mogelijk gebleken, uit ze kere kenteekenen van kleeren en papieren de identiteit vast te stellen van den piloot Hautz- mayer en van den mecanicien Verkerk. Zooals te begrijpen is heeft de telefoon Woensdag op het hoofdkantoor van de K.L.M. geen oogenbiik stil gestaan. De directie ontving van vele zijden bewijzen van deelneming met dit ongeluk. De Minister-President dr. Colyn zond een schreven van rouwbeklag, de burgemeester van Den Haag, mr. de Monchy, bracht de directie een bezoek en de Minister van Waterstaat, jhr. ir. van Lidth de Jeude vaardigde den directeur van den luchtvaartdienst den heer van Ede van der Pais af, om zijn medeleven te betuigen. Ook de directeur-generaal der P.T.T., ir. Damme, en de voorzitter van de Kon. Neder landsche Vereeniging voor Luchtvaart, ir. de Kok, gaven van hun belangstelling blijk. Voorts kwamen er tal van telegrammen, ook uit het buitenland, binnen. Tenslotte deelde de heer Plesman nog mede, dat de toestand van den marconist van Bem mel zeer ernstig blüft. Zijn vader en dr. Slot boom van de K.L.M., zijn Woensdagavond naar Londen vertrokken. Qok één van de heeren der N.V. Innemee en Zn., begrafenisondernemers, is naar Londen vertrokken om de noodige maat regelen te treffen in verband met het transport van de Nederlandsche slachtoffers. Het stof- feiyk overschot van den werktuigkundige Ver kerk zal te Katwijk ter aarde worden besteld. Naar Reuter meldt, heeft de Engelsehe mi nister voor Luchtvaart, Swinton, een telegram aan dr. Cohjn gezonden van den volgenden in houd: Ik ben diep getroffen door 't droevige ongeluk van de K.L.M.-machine de Lijster, heden by Croydon. Wil mijn innige deelneming aanvaar den. In den namiddag hebben Majoor Cooper en Capt. David van het Britsche Ministerie van Luchtvaart tezamen met de Nederlandsche pi loten en deskundigen het wrak onderzocht, waarbij zij, toen de mist steeds dikker werd, gebruik maakten van electrische lantaarns. Hun onderzoekingen strekten zich uit tot de motoren en de cockpit. Het wrak zal in zyn tegenwoordige positie biyven liggen tot het onderzocht is door de Nederlandsche deskundigen die Woensdag zijn afgereisd. Men vreesde nog dat de brand in het wrak opnieuw zou uitbreken en gedurende dén ver deren namiddag hield de brandweer de smeu lende resten van het huis en het vliegtuig nat. Men meent nog te weten, dat de heer en mevrouwt Kurt Hoene, het Poolsche echtpaar, dat met de Lijster is omgekomen, op huwelijks reis waren. Woensdagmiddag te 4 uur heeft het cata pultvliegtuig van Hr. Ms. De Ruyter, dat op weg was van Amsterdam naar Den Helder, op het IJsselmeer naby Medemblik, wegens het invallen van de duisternis en den mist, een ge dwongen tusschenlanding moeten maken. Het wist behouden in de haven De Oude Zeug te meren. De bemanning is naar het vliegkamp De Kooy vertrokken. Een wacht van hetzelfde vliegkamp Jieeft de bewaking van het vliegtuig op zich genomen. Aan boord bevonden zich een officier, een piloot en een waarnemer. Het toestel heeft hedenmorgen zyn reis naar Den Helder voortgezet en is ondergebracht op het vliegkamp De Mok, waar het zal biyven zoolang De Ruyter in de haven van Nieuwe- diep ligt. Reeds meer dan vyf eeuwen ryst grootsch en indrukwekkend boven het vriendeiyk landschap der Bommelerwaard de stoere St. Maartenstoren als een schier onverwoest baar gedenkteeken van Zaltbommels wel vaart en macht in het verleden. Mee: dan vyf eeuwen vormt deze vermaarde toren een hechte eenheid met het kerkgebouw, dat zoowel om zyn geschiedenis als om zyn fraaien gothischen styl een historisch mo nument van oud-Nederlandsche bouwkunst is. In het jaar 1368 werd de kerk door een zwa- ren brand geteisterd. Ondei zoekingen hebben uitgewezen, dat het koor van het huidige ge bouw nog rust op de fundeeringen van de in dat jaar verwoeste basiliek. Bij den heropbouw bracht men tevens een belangrijke wijziging in den vorm van de kerk aan. Naar den trant des tyds werd de voormalige kruisbasiliek zon der dwarspancl opgetrokken en het schip aan gelegd als een driebeukige hallenkerk. Nog had men het nieuwe plan niet geheel ten uitvoer gebracht of een tweede brand in 1462 deed zijn vernielend werk. De zijbeuken van het schip werden op de bereikte hoogte afgedekt, terwyi men de middenbeuk tot de oorspronkeiyke hoogte uitbouwde. Zoo levert de St. Maarten van Zaltbommel thans een architectonisch ruimtebeeld op, dat sterk herinnert aan een volledig ontwikkeld systeem der hoog-gothiek, ondanks haar grillige historie een imposante eenheid vormend. Hoewel de kerk tot op heden voor nieuwe rampen bleef gespaard, heeft zij toch ongetwy- feld veel te lijden gehad van de herhaalde be legeringen der stad. Gedurende de 17de en 18de eeuw geraakte zij meer en meer in verval. Eerst in 1908 kon met de restauratie van den toren een aanvang worden gemaakt. In 1917 was dit omvangrijke werk voltooid. Dat dë eeuwen niet ongemerkt aan het histo rische kerkgebouw zelf zyn voorbygegaan, ver raden de oude kerkmuren, die reeds jarenlang gevaarinke scheuren vertoonen. De vrees voor een verder verval van het grootsche bouwwerk was dus stellig niet ongegrond. De regeering en de provincie wilden, zooals dit gebruikeiyk is, slechts dan subsidie voor de restauratie van het kerkgebouw ter beschikking stellen, wanneer een aanzienlijk bedrag door particulieren zou worden bijgedragen. Ondanks de vele pogingen, die hiervoor gedaan werden, was het tot heden echter niet mogeiyk om meer dan een vyfde gedeelte van de benoodigde som byeen te brengen. Het is verheugend en getuigt van goeden burgerzin, dat dr. ir. G. L. F. Philips te 's Gravenhage, oprichter en oud-mede-direc- teur der Philips Fabrieken en zyn broeder dr. A. F. Philips, president-directeur dezer fabrieken, ervan biyk hebben gegeven, dat zy hun geboorteplaats Zaltbommel, waar zy ook hun jeugd doorbrachten, niet hebben vergeten. Immers, naar wy vernemen, heb ben zy als ware St. Nicolaasverrassing, den burgemeester van Zaltbommel het ontbre kende bedrag ter beschikking gesteld, zoo dat direct tot algeheele restauratie van het kerkgebouw kan worden overgegaan. De inwoners van Zaltbommel, gehecht als zy zijn aan hun St. Maartenskerk, zullen stellig met blijdschap en waardeering hebben kennis genomen van de sympathieke daad der heeren Philips, waardoor dit monumentaal gothische bouwwerk voor Zaltbommel en daarmede voor Nederland behouden blyft. BUITENZORG, 10 Dec. (Aneta). De re geering heeft den dag van het huwelyk van H. K. H. Prinses Juliana en 2. D. H. Prins Bernhard tot een nationalen feestdag ver klaard. De regeering heeft er geen bezwaar te gen, dat, indien de dienst dit toelaat, de landskantoren ook op 8 en 9 Januari ge sloten zullen zyn; de scholen zullen geslo ten zijn op 7, 8 en 9 Januari. De medewerking van de kerkelyke auto riteiten werd ingeroepen om op den dag van het huwelijk door geheel Ned.-Indië godsdienstoefeningen te houden. De Gouverneur-Generaal en mevrouw Van Starkenborgh koesteren het voornemen op den huwelijksdag den kerkdienst in de Portugee- sche kerk bij te wonen. Op het moment van de voltrekking van het huwelyk zullen overal, waar dit mogelyk is, 33 saluutschoten worden gelost. In de garnizoens plaatsen zullen troepen-inspecties en defilé's plaats hebben of feestelyke marschen worden gemaakt. Aan de hoofden van gewestelijk bestuur is vrijheid gelaten om door recepties of diners den huwelijksdag luister by te zetten. De Gouverneur-Generaal heeft het voorne men den nationalen feestdag te Batavia met een gala-maaltijd, te houden in het paleis op Rijswijk, te besluiten. Van landswege zullen gelden beschikbaar worden gesteld, waaruit de kosten voor illu minatie van door het departement van Ver keer en Waterstaat aan te wyzen gebouwen in de groote steden zullen worden bestreden. Het comité voor de luisterryke viering te. 's-Gravenhage van het vorstelijk huwelyk wordt overstroomd met aanvragen voor kaarten voor den eere-avond in het Gebouw van Kun sten en Wetenschappen. Ter instructie van het publiek diene, dat deze kaarten niet te koop zyn, doch alleen verstrekt worden aan genoodigden en slechts voor zoover het plaatsen betreft, welke overblijven nadat die voor de hooge gasten en autoriteiten zijn aangewezen. De uitnoodigingen zullen in de eerste plaats egricht worden tot enkele vertegenwoordigers der ruim 400 vereenigingen, die de stichting van het comité mogelyk gemaakt hebben. Ons wordt gemeld, dat de berichten in eenige dagbladen betreffende namen van getuigen en andere bijzonderheden ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. de Prinses onjuist zyn en niet van officieele zijde afkomstig. Hetzelfde geldt eveneens van het gerucht betreffende het galabal op 2 Januari, zoodat de eenige officieele feesten die zijn op 5 en 6 Januari, welke reeds werden vermeld. Wel is H. M. de Koningin voornemens, op 2 Januari in intiemen kririg een feest te geven voor het jonge paar, de bruidsmeisjes en bruids jonkers, alsmede voor de jongere gasten, die voor de bruiloft aanwezig zullen zyn en eenige kennissen van de Prinses en den Prins Naar wy vernemen, heeft dr. H. Gerversman een heilwensch samengesteld ter gelegenheid van de heuglijke verbintenis van Prinses Juliana en Prins Bernhard, welke hy ter vertolking heeft opgedragen aan Louis de Vries. By dezen heilwensch heeft Willem Landré het slotlied gecomponeerd. Vannacht omstreeks twaalf uur, toen de vrachtboot van de stoombootreedery Van der Schuyt, op weg van Zutphen naar Rotterdam, aan den Groenen Jager, onder de gemeente Warnsveld, voor anker ging, is de matroos De M., afkomstig uit Rotterdam, overboord gesla gen en verdronken. -VVÏ-..: De stoere St. Maartenstoren van Zalt bommel welke de wijde omgeving beheerscht Als Uw spysvertering niet goed werkt, dan hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Ge U ellendig, dan gaat Gij er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw tyd! Maak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten 'n bijzondere samenstelling, ge heel afwijkend van andere laxeer-middelen. Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, Uw lever en Uw ingewanden te reinigen, Werken langzaam en voorzichtig, schaden Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel. Vilt Gij langzaam laxeeren, neem er één! Wilt Gy snel en goed purgeeren, dan twéé Eenmaal geprobeerd, dan zijt gij overtuigd, 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gy proeft niets. Per koker van 12 stuks 60 ct. Overal verkrijgbaar. O ogenschijnlijk kleine voorvallen hebben soms de beteekenis van verschijnselen met een veel wij dere strekking dan het incidenteele, omdat zij op treffende wijze den geest, den toestand typeeren, waaruit zij zijn voortgekomen. Zulk een voorval heeft dezer dagen de „Res. Bode" gesignaleerd door te berichten, dat op bevel van den nationaal-socialistischen senaat van de stad Bremen de Tien Geboden, die sinds eeuwen op den muur van het gerechts gebouw in deze vermaarde Hanze-stad te lezen stonden, zijn weggehakt. Heeft de Bremer Senaat daardoor te kennen willen geven, dat sinds het Duitsche strafrecht gebaseerd werd op den vagen en wankelen grondslag van wat men voor het rechtsgevoel van het volk wil laten doorgaan, de Tien Geboden hebben afgedaan? Of zijn de Tien Geboden van de Mozaïsche wet den heeren senatoren te Semietisch? De Tien Geboden, welke Mozes van den berg Sinaï in steenen tafelen gegrift meebracht, zijn echter geboden Gods. Zij vormen de grondwet des levens, waaraan elke mensch van eiken tijd gebonden is. Zij zijn de elementaire grondslag van het niet slechts in naam, maar in werkelijkheid meest positieve Christendom Het Joodsche volk heeft zich aan de Tien Geboden niet altijd gehouden, evenmin als vele Christenen en Duitschers van vandaag en gisteren. Maar de Joden hadden toch zooveel eerbied voor de Wet Gods, dat zij de steenen tafelen in de Arke des Verbonds plaatsten en deze Arke tot het3 middelpunt maakten van het Heilige der Heiligen in den luisterrijken tempel van Koning Salomon. Vele geslachten der aarde hebben gedurende vele eeuwen de Tien Geboden wèl overtreden, maar niettemin erkend. De senaat van Bremen schijnt zelfs met die erkenning te willen afrekenen. Men zou in het laten weg hakken van wat in de practijk des levens niet meer m,ag meetellen, omdat het strijdig is met de door verschillende min of meer officiëele nationaal-socialistische instanties gepropageerde denkwijze en levensbeschouwing, een blijk van „un verfroren" eerlijkheid kunnen zien, maar een dergelijk blijk van een dergelijke eerlijkheid getuigt van een allerbedroe- vendsten stand van zaken. Dat in het zgn. „positief Christelijke" Derde Rijk ergerniswekkende gebaren als dat van den Bremer Senaat niet enkel geduld, maar zelfs door velen toegejuicht wor den, rechtvaardigt maar al te zeer het steeds nog groeiende wantrouwen der diep-overtuigde en geloovige Christenen ten aanzien van de godsdienstige en cul tureele toekotnst van Duitschland. Wee het volk, dat de Geboden Gods niet meer wenscht te eerbiedigen! Wat daarvan de gevolgen kunnen zijn, heeft het veel gesmade en vervolgde Joodsche volk in den loop der geschiedenis zelfs aan den veegen lijve ervaren. De thans ledige plek op den muur van het gerechtsgebouw te Bremen is een on heilspellender waarschuwingsteeken dan het Mene Tekel, dat een onzichtbare hand eens op den wand van het Babel- sche paleis van Koning Balthazar heeft geschreven om den verwaten heilig schenner tot inkeer te brengen. In een speciale zitting heeft het Gooische Kantongerecht Woensdag een zeer ingewikkelde zaak behandeld tegen de N.V. Handels- en In- dustriemaatschappy Florida, gevestigd te Apel doorn, waarvan de directeur A. V. te Hilver sum woonachtig is. De N.V. gaf voor, een spaarorganisatie te zyn, met als byzondere attractie deelneming aan de Nederlandsche en Belgische Staats loterij. Hoe de werking van het systeem precies was, kon ook de directeur niet duidelyk maken. Er werd practisch alleen geld geïnd, maar nooit uitgegeven aan de spaarders of gelukkige loters. De ambtenaar van het O.M. kwalificeerde de zaak als grenzende aan oplichterij. Absoluut be wezen achtte de Ambtenaar van het OM. over treding van de wet op de Staatslotery. De eisch was veertien dagen hechtenis en drie geldboe ten van f 250.subs, driemaal een maand. Voor verdachte trad op mr. Mirandolle-de Vries, die in haar pleidooi het requisitoir van mr. Jacobs bestreed en betoogde, dat van op lichting geen sprake was, evenmin als van een lotery-kwestie. Mr. van Loon, waarnemend kantonrechter, zal 18 dezer schriftelyk uitspraak doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2