LAATSTE NIEUWS De bisschop van Coventry over de crisis in Engeland Zoekt gij betrouwbaar j Personeel Plaats een „Omroeper" f voor 80.000 gezinnen Melkauto botst tegen tram Zwaluwen winnen te Brussel CAFÉS OP OUDEJAARS AVOND BALDWIN HOOPT HEDEN TE KUNNEN SPREKEN DONDERDAG 10 DECEMBER 1936 |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!ii!iiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiii!iniiiinnninii| De brandstoffenbijslag door den raad op onderdeden besproken V oedingstoestand werkloozen Overplaatsing schoolhoofden Benoemingen De Ramplaan Zuiderhoutpark Voedingstoestand werkloozen Brandstoffenbijslag WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Pandpoort - Koningstraat GEEN BIOSCOOP AAN DE PARKLAAN BILJARTEN Kampioenschap van Lisse BELEEDIGING VAN KATHOLIEKEN Beslag op tijdschrift opgeheven Den 15den December herdenkt de president van Finland, die sedert Februari 1931 deze func tie bekleedt, zijn listen geboortedag (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Arbeider-millionnair De Duitscher is voor afdoening van zijn zaken naar Bever wijk teruggekeerd EEN NAARDENSCHE VEETE Rechter geeft tijd tot inkeer De fascist Mosley eischt een uit spraak van het volk inzake troonsafstand Wat advocaat Goddard naar Cannes voerde Goddard te Cannes Het proces te Chur tegen Frankfurter Wapensmokkel in België Zestig arrestaties te Danzig Oud-bankdirecteuren als valsche munters Talrijke arrestaties te Tokio Hoogleeraar te Jena ontslagen Hij oefende critiek uit op Hitier Propaganda-centrale der Nazi's ontdekt Verscheidene personen te Weenen gearresteerd Mussolini naar Noord- Afrika ZAANDAMS BURGEMEESTER NEEMT ONTSLAG Chauffeur bleef ongedeerd, een andere inzittende werd uit de cabine geslingerd KIPPENDIEF WEER VOOR DEN RECHTER VOETBAL Een 53-nederlaag van de Roode Duivels ^IIII111Illl!!lll!llllllll!!l!llllUllll1!llllllllll1llll!]lllllllllllllllllll!lI!llllllllll!1ll!lllll!l!ll!llll!1llllll1inilllllIi1IIIIIl(n NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT FÏIIIIIII!ll!llllllllllllllllllllllllll!lllllllllllll!lllll!lllllllllllll!lllll!lllll||||||||||||||illl|IIIM||||||||||||||IIIIMIIIIIIIIIIli STAD In de gistermiddag onder voorzitterschap van den burgemeester voortgezette vergadering van den gemeenteraad kwamen nog de volgende punten aan de orde: B. en W. stellen voor van de hand te wijzen het adres van de samenwerkende organisaties .van werknemers in 't Hotel-, Café- en Restau rantbedrijf om maatregelen te nemen welke leiden tot het sluiten van de tapperijen op Oudejaarsavond om half tien. De heer VISSER (C.H.) zou het verzoek wel degelijk willen toestaan. De heer v. d. VET .PT (R.K.) sloot zich daar met klem bij aan. De heer v. KESSEL (R.K.) noemde het op merkelijk, dat men alleen maar aan het per soneel denkt. Vraagt men zich dan nooit af, of de eigenaars van die zaken wel kunnen sluiten? Zy zelf zullen ook liever in de huis kamer zitten. Maar het gaat niet en wat ge beurt er als de zaak noodlijdend wordt? Dan staat het personeel op straat. Daarom is het voorstel van B. en W. zoo toe te juichen. De heer v. TETERING (R.K.) zeide, dat hij persoonlijk liever heeft, dat Oudejaar in den familiekring gevierd wordt. Wat hij zeggen gaat is dus volkomen objectief. Men moet in Haarlem toch eindelijk inzien, dat het bedrijfsleven vrijer gelaten moet worden, wil men niet door Amsterdam ondersteboven worden geloopen. De groote zaken sluiten toch wel vroeger. De heer CASTRICUM (R.K.) noemde deze zienswijze zeer overdreven en bleef bij zijn pro test. De heer BOUMAN (Alg. Belang) wees er op, dat er 130 kleine zaken getroffen worden, als aan het verzoek van het personeel wordt vol daan. Die zaken hebben geen personeel en daar moet men ook aan denken. „Mijne heeren," riep spr. onder groote vreugde uit, „doe me een plezier en neem het voorstel van B. en W. aan." De heer KUIPER (R.K.) drong aan op ge meenschappelijk overleg van de verschillende organisaties op het betreffende gebied. De heer v. DAM (V.D.) sloot zich aan bij de uiteenzetting van den heer Bouman. Spr. meende, dat Oudejaarsavond toch geen „heili- genavond" is. De heer Castricum haalt er een religieus argument bij, dat zijn steun aan een bepaalde groep gemakkelijker moet maken, maar waarbij hij toch te ver gaat. Oudejaar is geen Kerstmis. Waarom zou men geen plezier mogen maken op Sylvesteravond? Men moet alle belangen afwegen. De VOORZITTER vroeg zich af, of het noo- dig was verandering te brengen in den toestand op Oudejaarsavond. Het gaat toch goed en waarom moet Haarlem somberder gemaakt worden? Er zijn toch altijd nog menschen, die geen familie-leven hebben en die moet men niet naar elders sturen. Overleg is natuurlijk nog mogelijk, maar dat is vroeger ook al geschied. De heer VISSER (C.H.) stelde voor de café's tóch om 9.30 uur te sluiten. De raad verklaarde zich daar met 34 tegen 5 stemmen tegen, waar na het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Na een besloten zitting van vijf kwartier werd de overplaatsing van twee schoolhoofden aan gehouden om verschillende redenen, die opge helderd dienen te worden. Van overrompeling, waarover in een brief van Hoofden van Scholen gesproken wordt, is intusschen geen sprake. Tot curator aan het gymnasium werd be noemd mr. A. Bruch te Haarlem. Benoemd werden tot leden van de commissie lichamelijke opvoeding: A. W. Roggeband, Joh. v. Egmond, A. M. Tijsseling en W. v. Olphen. Tot tijdelijk leeraar aan de Gem. Avond school voor Handelsonderwijs werd benoemd J. M. Thierry. Tot tijdelijk leeraar* aan de Gem. Avond school voor Handelsonderwijs J. A. L. Kusters. Tot onderwijzeres aan de Dr. Huetschool mej. H. Joosten. B. en W. namen om prae-advies een verzoek van de bewoners van de Ramplaan om verbe tering van de tuinafscheidingen en de toegangs paden tot hun woningen. De heer v. KESSEL (R.K.) had liever on middellijk deze zaak willen afhandelen. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) deelde mede, dat Openbare Werken daar aan den gang zijn, waarop wethouder REINALDA (S.D.) ver wonderd opmerkte, dat hij dit voor het eerst hoorde en opdracht zou geven tot staken van het werk. De zaak zal bekeken worden en men moet het verloop nu eenmaal afwachten. Het verzoekschrift van bewoners van het Haarlemmer- en Zuiderhoutpark om een einde te maken aan ongewenschte toestanden in dit stadsdeel, heeft tengevolge gehad, dat de ver lichting daar verbeterd is en wordt. Alle mede werking van de bewoners wordt nu gevraagd om verder aan de verkeerde gebeurtenissen een einde te maken, door de politie te helpen in haar taak. De heer NOORDHOPF (S.D.) kwam nog eens terug op zijn verzoek om een onderzoek te laten instellen naar den voedingstoestand van de gezinnen der werkloozen. Er zou prae-advies komen. De VOORZITTER deelde mede, dat gisteren een rapport van den directeur van den Ge neeskundigen Dienst is ingekomen. Daarin wordt aangeraden geen onderzoek te Haarlem te beginnen, omdat uit een rapport van Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Schiedam is gebleken, dat er van een toestand van onder voeding geen sprake is. Ongeveer hetzelfde beeld vertoont zich in die steden. Er is geen reden om aan te nemen, dat Haarlem een buiten beentje zou zijn. De voorzitter deelde dan ook mede, dat een prae-advies gelijk zal zijn aan dit rapport. De heer NOORDHOFP wees er op, dat dit onderzoek alweer een jaar geleden heeft plaats gehad en dat een jaar voor werkloozen heel wat is. Spr. bleef staan op prae-advies en kreeg daarop van den burgemeester toezegging. De heer MARS (S.D.) diende vragen in, naar aanleiding van een weigering van B. en W. om in bepaalde gevallen brandstoffentoe- slag te geven. Wethouder v. LIEMT (R.K.) antwoordde, dat het behoefte-element wel degelijk van belang is. Waar gespaard kon worden, werd o.a. geen bijslag verstrekt. Maar overigens wel en er zal soepel worden opgetreden. De maand wachttijd voor nieuwe werkloozen, die konden sparen, wordt echter aangehouden. De heer KUIPER (R.K.) was het er niet mee eens, hoewel hij er van overtuigd is, dat de werkloozen het maximum krijgen, dat de Mi nister toestaat. De brandstoffentoeslag heeft niets met sparen te maken, dat valt alleen op het terrein van het steunbedrag. De heer NOORDEWIER (C.P.) wenschte ook brandstoffentoeslag voor jeugdige werkloozen, die in een eigen kamer wonen. Voor deze men schen is er maar één uitweg: óf eten, óf stoken. Wethouder v. LIEMT (R.K.) bleef er bij, dat brandstoffentoeslag niet direct behoeft te wor den gegeven aan iemand, die behoorlijk ver diend heeft en werkloos is geworden. Hij heeft natuurlijk wel recht op steun. De heer NOORDHOFF (S.D.)In andere ste den doet men het toch wel. De heer v. LIEMT: Dat weet ik, maar. hier heeft de raad nooit een andere uitspraak ge daan, temeer daar soepelheid betracht wordt. De heer CASTRICUM (R.K.) In Haarlem is het altijd slechter.... De heer v. LIEMT: Dat is een onwaarheid, dat moet u dan maar eens bewijzen. De heer CASTRICUM: Dat zal ik. De heer v. LIEMT: Dat heeft u al zoo dikwijls gezegd, maar u doet het niet. Komt u nu eens met bewijzen in den raad. De werkloozen heb ben het hier zeker niet slechter dan elders. Den heer Noordewier antwoordde spr., dat de Minister waarschijnlijk geen bijslag voor jeug dige werkloozen toestaat. Er zal over gepraat v/orden. De heer KUIPER (R.K.) was het eens met de verdediging van den wethouder, dat de werkloo zen het hier niet zoo slecht hebben. Maar de bijslag mag van den Minister gegeven worden, van sparen wordt niet gesproken. Dan dient Haarlem ook royaal te zijn, te meer daar even- tueele verdiensten al in den steun verdiscon teerd worden. Op een vraag van den heer Mars of de rege ling van een maand van terugwerkende kracht kan zijn, omdat verschillende gezinnen langer moesten wachten, zeide de wethouder een be spreking in het college toe. Na eenig verder debat zal het geheel straks opnieuw door B. en W. behandeld worden. De vergadering werd daarna gesloten. volking) achtte de Officier ook deze overneming strafbaar. Verdediger van den heer W. is mr. K. Plies- ter te Heemstede. De Rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan en het beslag op het tijdschrift opgeheven. Daar het Decembernummer van het tijdschrift reeds op 28 November ter drukkerij in beslag werd genomen, zullen de abonné's de complete uitgave alsnog ontvangen. De beslissing van de rechtbank houdt niet in, dat van een vervolging van den verantwoordelijken leider wordt afge zien. De stormen over layd en zee, Ze brachten toch St. Nicolaas mee. De bevoorrechten kregen wellicht te veel, Toe, zorgt voor onze armen, geeft hen een deel. Postgiro 212793 Telefoon 11855. Wij hebben reeds gemeld dat de heer Canis in beroep was gekomen bij het bestuur van den Ned. Bioscoopbond van een besluit van de be trokken commissie, die zijn verzoek om een bioscoop aan de Parklaan te mogen stichten, had afgewezen. Zooals wel te verwachten was, heeft het be stuur van den bioscoopbond dit beroep afge wezen, zoodat deze tweede poging om aan de Parklaan een bioscoop te stichten- ook mis lukt is. Onder groote belangstelling werden deze wed strijden voortgezet in het Bondsgebouw te Lisse. G. C. Degger zette zijn zegetocht voort en klop te in een fraaie partij C. Kortekaas met 15 ca ramboles verschil. De kansen van G. C. Degger zijn nu bijzonder fraai. De resultaten zijn: G. C. Degger pnt. brt. h.s. gem. 150 25 28 6.— C. Kortekaas 135 25 31 5.25 B. Elfering 150 50 9 3 S. v. Rijn 150 50 12 3 B. Mastenbroek 150 31 20 48.3 A. van Dijk 129 31 16 4.16 B. Mastenbroek 150 26 47 5.76 S. van Ryn 111 26 11 4.26 In Raadkamer is Dinsdag voor de Haarlem- sche Rechtbank behandeld de zaak tegen den heer W. te Heemstede, algemeen secretaris van het Genootschap „Het Gouden Tijdperk", bij wien op last van den Officier van Justitie 4000 afleveringen van het tijdschrift van het Ge nootschap in beslag zijn genomen, omdat in het tijdschrift een vertaling van een vonnis van het Gerechtshof te Bern was opgenomen met een getuigeverklaring, welke beleedigend werd geacht voor de Katholieken. Op grond van de laatste aanvulling van het Wetboek van Strafrecht (beleediging van een groep der be- Voor eenige weken hebben wij melding ge maakt van een Amerikaansche erfenis men sprak van 3% millioen gulden welke aan een arbeider van een der Beverwijksche Conserven- fabrieken ten deel gevallen was. De gelukkige, een Duitscher, was na ont vangst van het heuglijk bericht onmiddellijk naar Duitschland vertrokken, waar deze erfenis kwestie geregeld zou worden. Dezer dagen is de man zy het dan voor tijdelijk naar Beverwijk teruggekeerd, waar hij een klein eenvoudig huis bewoonde. En, zoo als het in dergelijke gevallen steeds gaat, tal- loozen hadden, na het bericht over de „mil- lioenen op komst" van de gelegenheid gebruik gemaakt, om den nieuwen millionnair hulp te vragen of aanbiedingen te doen in den meest gevarieerden vorm, welken men zich denken kan. Er waren ook voorbarige personen, die klaar blijkelijk in de veronderstelling verkeerden, dat de sprookjesachtige erfenis reeds gearriveerd was en die daarom probeerden in te breken, ten einde op deze, meer directe manier, er wat van machtig te kunnen worden. Maar het geld was er nog niet en het is er nu natuurlijk nog niet, evenmin als het waar schijnlijk is, dat het ooit nog eens in Beverwijk terecht zal komen. Tijdens zijn verblijf in Duitschland is de zaak in zooverre geregeld, dat de man als één van de erfgenamen erkend is. Z'ooals wij reeds mededeelden, is voor een paar jaar een tante van hem in Amerika over leden, een vermogen nalatende van ongeveer 18 millioen dollar. Het was op verschillende wij zen belegd. De tijdsomstandigheden hebben er echter toe meegewerkt, dat het kapitaal aan zienlijk geslonken is, hetgeen niet wegneemt, dat de erfgenamen hun nieuwen titel van million nair niet behoeven prijs te geven. Het wachten is nu op de definitieve regeling, welke in Amerika, in Philadelphia, plaats heeft. Intusschen heeft deze millionnair verklaard, nog geen definitieve plannen te hebben. In ieder geval blijkt hij geen aspiraties te hebben voor luxueuze reizen of een rustig leven. Hij zou gaarne een bedrijf beginnen, maar vóór hij een beslissing neemt, moet hij toch eerst over het geld kunnen beschikken. En zoover is het op het oogenblik nog niet. Dat zal wel voorjaar 1937 worden. Hij is nog ongehuwd, doch wij vex namen dat er reeds trouwplannen bestaan. Na afdoening van zijn zaken in Beverwijk gaat hij weer naar Duitschland en dan waar schijnlijk voor goed. De strijd tusschen een inwoner van Naarden en den ontslagen chef van politie aldaar, is nog steeds niet beslecht. Een maand geleden had de Naardensche ingezetene zich voor den politierechter te Amsterdam te verantwoorden wegens beleediging. De politierechter legde een voorwaardelijke geidboete van 25.op. Wederom zat hij Woensdag in het verdach tenbankje, want opnieuw heeft hij naar aan leiding van een ontmoeting beleedigende brie ven aan Van S. gestuurd. De verdachte gaf vol mondig toe, doch verzekerde, dat het nu uit zal zijn. LONDEN, 9 Dec. (Havas). De bisschop van Coventry heeft een rede uitgesproken over de consti- tutioneele crisis tijdens een confe rentie van zijn diocees te Leamington. Hij verklaarde o..m: „Veel kwaad is reeds gedaan, ieder uur van uitstel is gevaarlijk, wij zijn allen gedompeld in een toestand van diepe vernede- 99 ring." Voorts verklaarde de bisschop, dat hij gehoopt had, dat de door de huidige onzekerheid ver oorzaakte spanning zou hebben kunnen worden vermeden. Hieraan voegde hij toe: „Tot wij zekerheid hebben over den afloop van de tegen woordige situatie, is onze plicht ontegenzeglijk te blijven bidden, opdat God Zijn dienaar, onzen Koning, op den goeden weg geleiden zal. Laat ons er aan denken, dat het voor ons allen in tijden van crisis plicht is de dingen van verre even goed als van nabij te zien." De Britsche premier Baldwin heeft hedenmiddag in het Lagerhuis in antwoord op een vraag van den Labour-leider Attlee verklaard Ik betreur het, dat ik niet in staat ben iets toe te voegen aan mijn ver klaring van Maandag, doch ik hoop morgen een verklaring te kunnen af leggen. Vervolgens stelde het lid van de iabour-op- positie Bellenger de vraag of Baldwin wist, welk groot financieel ongemak bezig is veroorzaakt te worden voor talrijke Britsche onderdanen door het uitstel der beslissing en of de premier zoo vriendelijk zou willen zijn den Koning de noodzakelijkheid van een spoedige beslissing voor oogen te willen houden. Hier ontstond ru moer en „o"-genoep. Baldwin antwoordde: „Ik kan Bellenger ver zekeren, dat deze kwestie mij niet ontgaan is. Hedenochtend is de gebruikelijke wekelijksche zitting van het Kabinet gehouden onder voor zitterschap van minister-president Baldwin. Tijdens een fascisten-dejeuner beeft sir Oswald Mosley een rede gehouden waarin hij over de constitutioneele crisis o.m. het volgende zeide: „Wij zullen niet toestaan, dat de Koning den troon laat varen zonder dat het Britsche volk geraadpleegd is. Voor dat er sprake kan zijn van abdicatie, moet de kwestie aan een stemming van het land worden voorgelegd en zoo noodig moeten ook de Dominions stemmen. Wij zullen niet dulden, dat een junta van politici den Koning dwingt van den troon af stand te doen en Ik ben van meening, dat wij door de eer gehouden zyn den vorst te steunen in de houding, die hü heeft aangenomen. Het is niet aan ons onze meening te geven in deze zaak, het is aan het volk zich uit te spreken over deze kwestie, wanneer deze aan het volk zal worden voorgelegd. Wy hebben de kroon niet in de politieke arena getrokken, maar nu dit een voldongen feit is, zou het een bewys van lafheid en deloyauteit zyn, wanneer wy c-leven zwygen. Ministers, gekozen zonder eemg mandaat in deze aangelegenheid, hebben geen enkel ge zag. wy zijn een volk, dat zich in den oneervollen toestand bevindt van een man, die zyn contract heeft verbroken, terwyi de Koning trouw* ge bleven is aan zijn eed te handelen volgens den raad van zyn ministers." Lord Brownlow heeft vanmiddag medege deeld, dat mevrouw Simpson geen enkel docu ment heeft geteekend in het byzyn van God dard. Deze laatste is slechts naar Cannes ge komen om particuliere zaken met mevr. Simpson te regelen. Dr. Kirkwood heeft de reis meege maakt, omdat Goddard nog nooit gevlogen had en zijn gezondheid zwak is. Kirkwood is vanmorgen vroeg naar Marseille vertrokken zonder mevrouw Simpson bezocht te hebben. Goddard verklaarde: „De geruchten, die over dr. Kirkwood de ronde doen, zijn zoo belacheiyk, dat ze mijn verstand te boven gaan. Kirkwood is niet alleen myn dokter, maar ook een mijner oude vrienden. Hy heeft my alleen vergezeld, omdat ik nog nooit per vliegtuig gereisd had. Ik ben gekomen om een bezoek te brengen aan mevr. Simpson, die ik in haar scheidingsproces heb bugestaan. Ik oordeelde het noodig, met haar particuliere aangelegenheden te bespreken. Het is voor ieder duideiyk, dat ik over die aangelegenheden geen mededeelingen aan de pers kan doen, want alle inlichtingen betreffende zaken tusschen den advocaat en zyn cliënt zyn strikt vertrou- weiyk." Goddard is heden met zyn bediende per trein naar Parijs vertrokken. Reuter heeft uit goede bron gehoord, dat mevrouw Simpson gisteravond evenmin op de hoogte was van een eventueel besluit van Koning Edward. Bet O. M. vorderde een gevangenisstraf van een maand. De politierechter hield de uitspraak aan voor den tijd van twee maanden, met de mededee- ling, dat het vonnis zal afhangen van het ge drag van verd. gedurende dien tijd. CHUR, 9 Dec. (Zw. T. A.). In het proces te gen Frankfurter heeft in de zitting van heden middag dr. Joerger, de directeur van het kan tonnale zenuwlijdersgesticht en psychiatrisch deskundige, zijn rapport uitgebracht. Dr. Joer ger komt tot de conclusie, dat Frankfurter be perkt verantwoordelijk geacht moet worden. BRUSSEL, 9 Dec. (Belga). In verband met de instructie, welke is geopend wegens het ver dwijnen van documenten uit een dossier van de griffie der rechtbank, welke betrekking hadden op den wapensmokkel, zyn een redacteur van de „Pays Réel", het blad van Degrelle, en een ambtenaar ter griffie gearresteerd. Een andere ambtenaar is voorloopig in vryheid gelaten. BERLIJN, 9 Dec. (Havas). De Voelkische Beobachter deelt mede, dat de Gestapo te Dan zig een zestigtal personen heeft gearresteerd, verdacht van communistische agitatie. De president van den senaat, Greiser, heeft den diplomatieken vertegenwoordiger van Po len, ontvangen. Hy heeft hem medegedeeld, dat Danzig bereid is, de opdracht, die Polen van den Volkenbond ontvangen heeft, als gegeven te erkennen. Hy zeide te kunnen instemmen met een onmiddellijk aanvangen der onderhan delingen, zoodat in de eerstkomende dagen een begin zal worden gemaakt met de besprekingen tusschen Polen en Danzig. TOKIO, 9 Dec. (D.N.B.). Twee vroegere Ja- pansche bankdirecteuren, die bovendien hooge openbare functies hebben bekleed, een advo caat, die werkzaam is bij de Fransche ambas sade en twee Denen zijn gearresteerd, ver dacht van valsche munter ij. •Volgens het Japansche telegraafagentschap Domei zouden de gearresteerden in contact staan met vooraanstaande financiers en poli tici in China. De centrale der bende zou zich in Shanghai bevinden; ook Amerikanen, Fran- schen en Russische emigranten zouden bij de affaire betrokken zijn. Men zou reeds de ma chines hebben aangeschaft, waarmede valsch Chineesch geld tot een bedrag van 15 millioen dollar zou worden gemaakt. BERLIJN, 8 Dec. (Havas) De raad van disci pline van den staat Thüringen heeft den hoog leeraar aan de universiteit van Jena, prof. Hans Leisgang, afgezet, omdat hy in het openbaar een redevoering heeft gecritiseerd, welke Hitier tij dens een herdenking van maarschalk von Hin denburg heeft uitgesproken. WEENEN, 9 Dec. (Havas). De politie heeft verscheidene personen gearresteerd, die een centralen nationaal-socialistischen hulpdienst hadden georganiseerd, onder het mom van „Volkshulp". Een doorzoeking van den zetel der vereeniging bracht een groote hoeveelheid na- tionaal-socialistisch propagandamateriaal aan het licht. ROME, 8 Dec. (Havas). Mussolini zal in Maart a.s. naar Tripolis gaan, om den grooten autoweg tusschen Tripolis en de grens van Tunis te openen. Zijn zoon, Vittorio Mussolini, zal na terug keer van den Duce in het huweiyk treden. Naar ,,Het Volk" verneemt heeft de heer K. ter Laan officieel zyn ontslag aangevraagd als burgemeester van Zaandam en wel met ingang van 8 Februari 1937. Woensdagavond te omstreeks zeven mu is een vrachtauto, geladen met melkbussen, van den heer L. B. van den Berg te Den Haag in de Burgemeester Crezeelaan te De Lier (Z.-H.) op het zich daar bevindende kruispunt tegen een juist passeerende goe derentram van de Westlandsche stoomtram maatschappij gebotst. De wagen vloog met volle vaart tegen de tram op, met het gevolg, dat het voorstuk ge heel werd vernield. De chauffeur, de heer E. v. d. B., bleef ongedeerd, doch A. C. v. C., die naast hem zat, werd uit de cabine geslingerd en kwam naast de tramrails terecht, doch hij kreeg slechts weinig letsel. Van de lading melk is het grootste gedeelte verloren gegaan. Het ongeluk is toe te schrüven, aan de omstandigheid, dat de bestuurder de tram door de duisternis te laaft had gezien. Hy had de fluitsignalen van de tram pas ge hoord, toen een botsing onvermydelijk was. De tram, welke onmiddeliyk tot stilstand was gebracht, bleef zoo goed als onbescha digd en had slechts een kort oponthoud. Het O.M. by de Amsterdamsche Rechtbank requireerde tegen twee bekende recidivisten uit Ilpendam en Amsterdam een gevangenisstraf van een jaar. Het tweetal had op 13 December van het vo rig jaar ingebroken in een eierenpakhuis van de Coöperatieve Vereeniging „Ons Voordeel" te Ilpendam en eenig klein geld en rentezegels buit gemaakt. Verd. B. uit Ilpendam is onlangs door de Rechtbank te Alkmaar tot twee jaar veroor deeld wegens een groot aantal inbraken en dief stallen in de omgeving van Oostzaan, Den lip en Purmerend gepleegd. Te Purmerend heeft hy een straatroof gepleegd en in samenwerking met zyn medeverdachte heeft hy vele fietsen en transportrijwielen gestolen. Te Oostzaan stal hij ruim 200 kippen. Op alleszins overtuigende wijZe heeft het Zwaluwenelftal Woensdagavond in het Heysselstadion te Brussel de Roode Duivels met 53 geklopt. De overwinning had ech ter nog beduidend grooter kunnen zyn, in dien onze beide backs Caldenhove en We ber, den Belgischen aanvallen in de tweede helft niet die bewegingsvrijheid hadden ge laten, die thans voldoende bleek om het vrij wisselvallige Roode Duivelsteam in die periode aan een tweetal doelpunten te helpen. Voor alles hebben de Nederlanders een uit stekenden wedstrijd gespeeld, die wel zeer ver schilde met de vertooning, die wij een paar uur daarvoor in Rotterdam meemaakten. De Zwa- luwenploeg vormde een voortreffeiyk geheel en speelde een gave party voetbal, die van begin tot einde boeide. Zwakke plekken hebben wy in dit elftal niet kunnen vinden. Het spel van onze landgenooten verschilde wel zeer van dat der Belgen, by wie het positie kiezen, samenspel en de productiviteit niet in die mate verzorgd waren als by onze land genooten het geval was. De Belgen begonnen uitstekend, maar zakten later beduidend af om een kwartier voor het einde weer overdonderend te komen opzetten. De onzen daarentegen speelden een constante partij, die wellicht tegen het einde iets aan kwaliteit inboette. In de vijfde minuut zag Dykstra zich bij een snellen Belgischen aanval gepasseerd en reeds dachten wy de gastheeren te zien scoren, toen Weber nog juist ons doel voor een doorboring vrywaarde. Na tien minuten opende Heetjans de score, na een fraaien voorzet van Stam (01). Goede schoten van Lungen en Heetjans gingen naast het Belgische doel. Na 27 minuten maakte Ceuleers gelyk, na weifelen van onze achterspelers. Daarna waren de Zwaluwen weer geruimen tijd aan bod en Lungen bracht in samenwerking met Stam na 36 minuten den stand op 12. Na de rust kwamen de Belgen er beter in, hetgeen voor Lungen geen beletsel was, om er na tien min. 14 van te maken. Een minuut later liet de Belgische doelman den bal vallen en Spaendonck liet nummer vyf in het net ver- dwynen. Hierna zakte het tempo, waardoor de Roode Duivels een licht offensief konden in zetten, waaruit een tweetal doelpunten werden geboren, gescoord door Bilnock en Dedeken (5—3). Van de hoofdstedelijke vertegenwoordigers speelde Lungen een eminente party; zyn spel- verdeelen, schieten en koppen, alles was uit muntend. Stam was minder goed, geenszins on voldoende, doch het blijft typeerend dat de Ajacied in vertegenwoordigende elftallen zyn clubvorm niet benadert. Caldenhove was in prima conditie, een der beste spelers van het veld, die vooral door zijn rustig ingrypen op viel. Bergman deed voor de anderen niets onder; hij vertolkte een pracht party. Dykstra her stelde zich na een zwak begin op uitnemende wyze. Weber was wellicht iets te robust, doch voldeed uitstekend, terwyl Paauwie op de spil- plaats 'n zeer verdienstelijken wedstryd speelde. De la Mar wisselde goede met slechte momenten af en hoewel Breitner een goede kracht blyft, vragen wij ons af, waarvoor men geen jongeren speler heeft willen opstellen. Van Spaendonck paste uitstekend in deze omgeving, hetgeen eveneens van Heetjans gezegd kan worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4