Scrooge en de stille armen Koperen priester feesten Haarlem, 10 Dec. SCHOENEN VAN SMIT Kort en volledig Kunsttanden en Gebitten A.s. Zondag kerkeltfke viering SITTERS V/D KAR Ongeluk of misdaad? DONDERDAG 10 DECEMBER 1936 ST. JOZEFKINDERHUIS Bezoek van St. Nicolaas Centrale Tandheelkundige Kliniek Ziekenfondstarief TOONEEL VAN ONZE RECHTBANK Het ondeugdelijke middel Spion of fantast? Verduistering Een zilveren jubileum Men wordt in den winter verkouden door warmte GOEDE THERMOMETERS verkoopt OPTICIEN VINK hebben goeden pasvorm en snit en HUWELIJK PRINSES JULIANA Schouwburgavond op Zaterdag 19 December SLEEPBOOT LOSGEMAAKT Ernstig beschadigd weer teruggebracht Programma van de Haarl. Radio centrale op Vrijdag 11 Dec. In Haarlem jubileeren de kape laans G. van Dijk, G. Luken en G. van Diest Kapelaan G. Luken Op het Theologicum te Warmond Brandstichting te Beverwijk Noord-Zuid-Holl. Tram St. Nicolaas bij de H.B:C.- aspirantjes alley zonder woruilbelalitK) SCHOTERWEG 1 TELEF. 16659 Diefstal uit een kotter BURGERLIJKE STAND AGENDA Bioscopen 11 December Bioscopen INSTELLINGEN Haarl. R.K. Dambond Op Belgisch grondgebied is het lijk van een Nederlander gevonden Nieuwbouw Rath Doodeheefver STAD Wie kent Scrooge niet, den hoofdpersoon uit het beroemde Kerstvertelsel van den Engelschen schrijver Dickens? De ge- hiedenis van den ouden vrek is bewerkt voor m en tooneel en in menige familie is het een jna vrome traditie geworden, dat op een der erstdagen bij den huiselijken haard het ont berend relaas van Scrooge's bekeering wordt Seiezen. Er woont wel niemand in Haarlem, die zoo jtekkig en ongevoelig is als de oude Scrooge het staat zelfs te "bezien, of de maatschap pelijk zoo weinig genuanceerde fantasie van lckens zooiets als „stille armen" heeft gekend. ■Poch ben ik er vast van overtuigd, dat Scroo- §e na zijn bekeering (hoe intens bekeerde hij la dien Kerstnacht, toen het drietal geesten nem zijn harteloosheid had doen zien) voor oeze geheel afzonderlijke categorie van nood- j'Jdenden veel sympathie heeft gevoeld. Hoe 'acl hij anders zooveel voor zijn klerk Bob "ratchit kunnen doen, die er toch met zijn w°Hen das (want hij had geen geld om een overjas te kunnen betalen) nog zoo fashionable Jutzag, dat men hem voor een kantoorschrijver kon verslijten? Moeder Cratchit verstond de kunst zichzelf en haar dochters met wat goed- °°Pe lintjes en strikjes een air van kleinbur gerlijke welgesteldheid te geven, maar Peter, oe oudste zoon, wist heel goed, hoe het pand jeshuis er van binnen uitzag. De vette gans, c''e Bob van zijn spaarcentjes voor hefc Kerst feest had gekocht, kon naar buiten nog wat 'ndruk maken, maar eigenlijk werd de familie 'och het best gekarakteriseerd door den scha vielen inhoud van het familiebuffet: twee bier glazen en een vlaglaasje zonder oor. Bij het zien van dit glaswerk heeft de oude Scrooge pas de stille armoede van zijn klerk °ntdekt en het zou me niets verwonderen, als hij op dat oogenblik het plan had opgevat aan he familie Cratchit een kalkoen te sturen, zóó hik, dat het een raadsel was. hoe het dier bij z'jn leven op zijn pooten was blijven staan. In onzen socialen tijd zou Bob Cratchit mis schien naar het Maatschappelijk Hulpbetoon getogen zijn. Inderdaad, het type van „den stillen arme" heeft zich gedurende de crisis van de laatste jaren sterk gewijzigd. Bob Crat chit woonde in Camden Town en iedere Lon- denaar wist, dat men daar niet ging wonen als men het erg breed had. Tegenwoordig wo ven de stille armen somtijds in groote, duur- Uitziende huizen, die de koude en den somtijds hijpenden nood, welke er binnen heerschen, Voor de buitenwereld verbergen, tot een toeval, een kleinigheid, een enkele maal de waarheid aan het licht brengt. Er zijn geen geesten meer, die ons gelijk den ouden Scrooge op een kouden winteravond in den Kersttijd de ellende kunnen laten zien, die zonder dat wij het vermoeden op vele plaatsen wordt geleden. Er zijn echter wel men- schen, die krachtens hun beroep of door toe vallige omstandigheden met deze armoede op he hoogte zijn en dezen hebben het ons ge makkelijk gemaakt en een comité opgericht, dat zich ten doel stelt ook deze armen te steu nen. Het ligt voor de hand, dat zij voor hun actie den Kersttijd hebben uitgekozen. De men- schen geven graag met Kerstmis en zelfs in dezen tijd. nu er van alle kanten gevraagd wordt te geven, nog meer te geven, zal nie mand, die nog iets missen kan, de stille armen Willen vergeten. Het comité denkt er niet aan bij de het be kende adressen vette kalkoenen te laten bezor gen. Er zijn andere zaken noodig, hoognoodig. Er zijn stille armen, die geen brandstof in huis hebben, hoe weinig men dit ook buiten de zorgvuldig gesloten overgordijnen zou vermoe den. Er is gebrek aan voedsel en kleeding. Maanden lang heeft men het God weet hoe kunnen uithouden; als de winter komt met nieuwe, noodzakelijke uitgaven, wordt het on- 1 mogelijk. Zij durven niet te vragen, durven nergens om hulp aankloppen. Niemand mag het immers weten Zal het comité hen kunnen helpen? Het antwoord is aan u. U kunt uw bijdrage sturen aan verschillende adressen. Ook de redactie van De Nieuwe Haarlemsche Courant neemt uw giften gaarne in ontvangst. Weest niet bang, dat uw bijdrage te klein is. In den hoog- sten nood is zelfs het kleinste geschenk be langrijk! Het comité heeft zijn actie zoo breed moge lijk opgezet. Het wil hulp brengen aan alle het bekende stille armen, van eiken stand en van elke godsdienstige richting. De ster van Kerst mis schijnt over ieder huis en kent geen on derscheid. Er wordt armoede geleden; deze ge dachte is ons op het Kerstfeest voldoende. De katholiek mag op den gedenkdag van 's Heeren Geboorte bovendien niet vergeten, dat hij een eereschuld heeft en dat juist de stille armen in hun groote verlatenheid recht hebben op zijn steun en materieelen bijstand. Niemand kan een statistiek opstellen, waar in u nauwkeurig wordt voorgerekend, hoeveel stille Efrmen Haarlem telt en hoeveel niet ver moede armoede er wordt geleden. Van het re sultaat van uw gift zult u waarschijnlijk nooit iets bemerken, maar u kunt er verzekerd van zijn, dat u een huisgezin, dat u misschien per soonlijk kent en ongetwijfeld zou hebben ge holpen. als u had geweten, dat ook daar nood en ellende heerschten, een gelukkig Kerstfeest bezorgt. Denk niet te spoedig, dat u al genoeg' gedaan heeft. Ga op het Kerstfeest uw begrooting ge rust eens te buiten. Mogen wij uw bijdrage spoedig verwachten. Komt u bij ons eens voor den bekeerden Scrooge spelen? Scrooge had wat goed te ma ken, zult ge zeggen; maar wie heeft dit eigen lijk niet?.... uws St. Nicolaas, de kindervriend bij uitnemend heid, kon natuurlijk het St. Jozefkindertehuis aan den Zijlsingel bij zijn bezoeken in Haar lem, niet overslaan. Hij is in dit tehuis, waar zoovele kinderen een liefderijke verzorging van de Zusters ontvangen, zelfs tweemaal geweest: Maandag- en gisterenavond, den eersten keer vergezeld van liefst drie Pieten, vanwege de onveiligheid in Spanje. En hoewel wij uiter aard van alle bezoeken van den Sint aan de diverse scholen en inrichtingen geen melding kunnen maken (het zou een nieuwe rubriek kunnen geven!) zal zeker niemand het ons euvel duiden dat we voor het bezoek aan het St. Jozefkinderhuis een uitzondering maken. Dank zij de trouwe hulp en steun van tal rijke weldoeners, die de Zusters ook dit jaar niet in den steek lieten (wie geeff niet graag wat ten bate van het kind?) was ook nu weer de Bisschop in staat met royale hand geschen ken uit te deelen, nadat eerst echter de kin deren op hun beurt bijna een overdaad van tooneelstukjes, versjes, liedjes, enz. voor den Sint ten beste hadden gegeven. Het was een alleraardigst gezicht hoe de peuters reidansjes uitvoerden, leuke versjes opzegden, hoe de jongens, als kabouters ver kleed, tezamen met een rasechten Haarlem- schen agent, de deugd (in den vorm van een braven jongen) beloonden en de ondeugd (een stouten collega) straften, of keurig en vlot door allerlei gymnastische oefeningen hun lenigheid demonstreerden of als soldaatje van een sma kelijk uitzienden pudding snoepten (om van te watertanden) Daar tusschen door zorgden de meisjes voor de afwisseling door allerlei grappige tooneel stukjes op te voeren, waarvan sommige ori- gineele parodieën van de tooneelspeelkunst waren. Natuurlijk toonden de kinderen ook dat ze bet repertoire van St. Nicolaasliederen goed kenden. Ook een drietal Verkenners zong gees tig eenige liedjes. Het gebodene, al duurde het bij elkaar ruim drie uur, viel zeer in den smaak bij de aan wezigen, onder wie zich Maandagavond de Hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal, de beide secretarissen van het Bisdom, eenige an dere geestelijken, alsmede, evenals op Woens dagavond, vele weldoeners en familieleden van de kinderen bevonden, en er is hartelijk ge lachen en veel geapplaudisseerd. St. Nicolaas deelde tenslotte vriendelijke woorden van dank uit aan de kinderen voor hun vermakelijke stukjes, aan de ouders voor hun medewerking, aan de weldoeners voor hun steun en in het bijzonder aan de Zusters voor haar opofferen de, goede verzorging der kinderen en toen vertrok de Sint weer, toegejuicht en omzoomd, evenals de Pieten, door de uitgebreide kinder schaar, die vervolgens op veel lekkers en nut- tigs onthaald werd. KENAUPARK 26 a, TELEFOON 12644 Spreekuren: 9—11 en 1—2, Dinsdagav. 6.30—8.30. Het doktersgeheim Comedie in drie bedrijven door Sidney Philipps Ver. Rotterdamsch Hofstadtooneel, Stads schouwburg. In den titel van dit merkwaardige stuk ligt de aard van het conflict opgesloten. Echter niet ten volle, zoodat de toevoeging van den oor- spronkelijken titel op het programma „Gent lemen" méér dan een elegant gebaartje is. De hartspecialist professor Coster geeft in een bepaald geval het doktersgeheim prijs, en riskeert daarmee een rechterlijke veroordeeling, om een jong meisje te weerhouden van een volkomen ongewenscht huwelijk. Dat dit meisje zijn dochter is, voortgekomen uit een jeugd- verbintenis, verschuift het conflict van het ge bied van den plicht naar dat van de mensche- lijke gevoelens. Daardoor wordt de kwestie the oretisch onzuiver, maar dramatisch van meer beteekenis en we hebben hier op de eerste plaats te doen met een spel van gemoedsleven, méér dan van ideeën, ook al is de auteur niet wars van filosofische uitspraken. Coster stelt zijn daad als gentleman en wint daardoor de liefde weer van de vrouw, die hij nooit heeft kunnen vergeten, en waarschijnlijk ook van het kind, dat hij zich als vader tame lijk laat heeft herinnerd. Dat gentlemanschap speelt in het stuk een voorname rol een tè voorname rol,- wanneer daar hoogere beginselen aan worden opgeofferd. En het is even een zwak punt, wanneer te onpas en daarbij on juist het biechtgeheim naast het verplichte vertrouwen van den medicus wordt geplaatst. Een onzuiverheid, waaraan ook de hinderlijke figuur van de katholieke assistente is te wij ten. Het stuk in zijn geheel is boeiend genoeg, in het midden zelfs vol krachtige spanning, die niet door uiterlijke effecten, maar door de be langrijkheid van de opgeworpen psychologische kwesties en door de scherpe teekening der ka rakters wordt verkregen. Oók, en niet het minst door het prachtige acteeren van Dirk Verbeek als den uiteindelijk sympathieken medicus, Fie Carelsen als de ope razangeres, die de eerste en derde jeugd van Coster uitmaakt, en van Enny Meunier als het in haar opvoeding verwaarloosde meisje, wier hart naar den onbekenden vader trekt. Het eerste bedrijf verloopt wat traag en hier heeft de regie schuld. Fie Carelsen speelt de vrouw in haar tweede jeugd op de van haar be kende ernstige, overtuigende manier maar om haar heen ontbreekt de sfeer, welke de primadonna behoeft om aan haar bekoorlijk heid te doen gelooven. Daarbij is Piet Bron on getwijfeld een goed acteur, maar niet bepaald het type als Lebemann van middelbaren leef tijd naast de jeugdige Isolde een aannemelijke figuur te maken. Het bovengenoemde gemis vormt ook den prins Constantin van Paul Steenbergen tot een vage verschijning. De as sistente van Joekie Broedelet kwam zeker veel sterker uit. „Het doktersgeheim" krijgt in de aardige derde acte een vrijwel bevredigende oplossing, die door het voortreffelijk spel der hoofdper sonen wordt bevorderd. De gelanceerde ideeën zijn geestig en interessant, ook al roepen ze soms tegenspraak op, en dat doet ons enkele bezwaren over het hoofd zien. Want de verwerkte geschiedenis is wel zóó precair, dat voorbehoud voor geestelijk volwas senen dient te worden gemaakt. Overigens blijft de handeling op een peil, waar voor het pikante geen plaats is. De vertooning werd met groeiende belangstelling gevolgd en vond war men bijval. H. B. v. d. S. V - f Warme knakworstjes met brood, de attractie van de eerste Kerstvee-tentoon stelling te Utrecht. De vertegenwoordigers van de Ministers van Sociale Zaken en Landbouw en Visscherij, Dr. C. v. d. Berg, directeur-generaal van de Volksgezond heid (1) en profdr. H. C. L. E. Berger (2), hoofdinspecteur van de Volksgezond heid proeven van deze voedzame lekkernij Tegen een Amsterdammer, die een *63-jarigen metselaar uit Assendelft het middel tegen het beslaan van ruiten (groene zeep en olie) aan smeerde, wercl vrijspraak geëischt. De rechtbank sprak den man vrij. Tegen een 26-jarigen Franschen artist, ver dacht van poging tot diefstal in een huis aan den Heerenweg te Lisse, eischte de Officier van Justitie 4 maanden gevangenisstraf m. a.v. p. De rechtbank veroordeelde den Franschman conform den gestelden eisch. Terecht stond een 27-jarige kantoorbediendle uit Velsen, die als ambtenaar, belast met den zegelverkoop in het postkantoor te Beverwijk, in de jaren 1934, 1935 en 1936 geld verduisterd had tot een totaal van bijna ƒ994. De eisch was 6 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met 3 jaar proeftijd en opdracht aan de R. K. Reclasseeringsvereeniging om toezicht op verdachte uit te oefenen. De rechtbank veroordeelde verdachte overeen komstig den eisch. Donderdag 17 Dec. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Spaander de drogistzaak aan den Kampersingel hoek Kamperstraat, nog beter bekend onder den firmanaam Klinkspoor. overnam. Sedert 1922 is aan de zaak een afdeeling op tiek verbonden, zoodanig ingericht, dat het mo gelijk is alle voorkomende recepten, ook voor alle ziekenfondsen, uit te voeren. Verder is de heer Spaander voorzitter van de afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederl Drogisten Bond, 2de secretaris van het hoofd bestuur van den A.N.D.B., secretaris van de exa men-commissie van dien Bond, secretaris van de Haarl. Amateur Fotografen Vereeniging, enz. Gelegenheid tot persoonlijk gelukwenschen be staat er op Donderdag 17 December 's avonds van half negen tot tien uur. Als het mistig is en koud en guur, of als het hagelt en sneeuwt of erg hard vriest, stookt men de woonvertrekken al heel gauw te Warm. Voornamelijk daardoor ontstaan verkoudheden en win- terziekten. Koop een goeden THERMOMETER met duidelijk aflees bare schaal en regel de kan.erwarmte niet alleen naar Uw gevoel, maar ook naar Uw weten. Het bespaart U brandstoffen en dokters bezoek. tegen matige prijzen. SPEKSTRAAT NUMERO EEN, bij de Groote Markt. Voor reparaties ook: ACACIALAAN 2, BLOEMENDAAL en FEGASU SSTR A AT 75, HAARLEM-Noord. NASSAUSTRAAT 1, hoek Kruisstraat HAARLEM TEL. 13490 De Vereeniging Koninginnedag opent haar feesten ter viering van het huwelijk van Prin ses Juliana met 'n wel zeer bijzonderen schouw burgavond op den dag van het aanteekenen Zaterdag 19 December. Daarbij zal mevr. Marguerite Couperus na tionale zangen voordragen in Oud-Nederland- sche historische costumes. (Middeleeuwen, Geuzentijd, de gouden eeuw en de crinoline van 1830. Bovendien zal de Javaansche hofdanser Ra den Mas Waloejo een fraaie dansdemonstratie geven van de kunst en cultuur der overzeesche gewesten. De prijzen zijn zeer laag gehouden teneinde op dezen bijzonderen dag een ieder in de gele genheid te stellen dezen feestavond mede te maken. De IJmuidensche politie heeft Woensdag avond een drietal personen aangehouden, ter zake diefstal van. een sleepboot. Het zijn de 24jarige B., de 22-jarige S. en de 19-jarige W., die allen te IJmuiden woonachtig zijn. De daders hadden een sleepboot, welke aan den steiger van de Alkmaar Packet gemeerd lag, los gemaakt en zijn een eindje gaan varen op het Noordzeekanaal onder IJmuiden. Daar zij echter met de bediening der boot niet op de hoogte waren, was de benzinestoomleiding spoe dig gesprongen en moesten de „heeren" de boot weer aan den wal leggen. De machine-inrichting van de sleepboot is echter dusdanig beschadigd, dat deze eerst grondig gerepareerd zal moeten worden en de boot daardoor tijdelijk buiten dienst wordt ge steld. Progr. I: Hilversum I (Huizen). Progr. II: Hilversum II. Progr. III: 8.00, 9.05 en 9.20 Keulen. 10.10 Deutschl.sender. 11.20 Danmarks Radio. 12.05 en 12.35 Parijs Radio. 1.05, 1.20, 1.30 en 1.50 Brussel Vlaamsch. 2.20 Diversen. 2.55 Parijs Radio. 3.20 Deutschl.sender. 4.20 Parijs Radio. 5.20 Keulen. 7.05 Diversen. 7.30 en 7.50 Berlijn. 8.20 Droitwich. 9.40 Brussel Fransch. 10.20 Brussel Vlaamsch. 10.30 en 11.20 Danmarks Radio. Progr. IV: 8.00. 8.20, 8.30, 8.40, 8.45 en 9.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Diversen. 10.35, 10.50, Maandag 14 December zal het 12J4 jaar ge leden zijn, dat kapelaan G. van Dijk van de parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans door den Bisschop van Haarlem tot priester werd ge wijd. De parochianen van „Het Spaarne" zullen dit feest a.s. Zondag op kerkelijke wijze vieren, Des morgens is er onder de H. Mis van kwart vóór acht algemeene H. Communie van de le den van de Aartsbroederschap der H. Familie en van de Maria-Congregatie voor jonge da mes, van welke vereenigingen de jubilaris di recteur is. Om half elf celebreert kapelaan Van Dijk een plechtige Hoogmis, terwijl er in den middag van half drie tot vier uur receptie is in de pastorie. De jubilaris is ongeveer drie jaren in Haar lem werkzaam en heeft zich in dien tijd in stad en omgeving vele vrienden verworven. Ve len zullen dan ook van de gelegenheid gebruik willen maken om den ijverigen priester op zijn feestdag geluk te komen wenschen. De feesteling werd geboren te Poeldijk en was na zijn priesterwijding allereerst kapelaan te Nederhorst den Berg en te Overveen. Langen tijd arbeidde hij in Rotterdam, waar hij kape laan was van de parochie van den H. Lauren- tius, de dekenale kerk. In 1933 werd hij door Mgr. Aengenent z.g. naar Haarlem overge plaatst. Maandag a.s. herdenkt ook kapelaan G. Lu ken van de parochie van de H. Liduina in HaarlemNoord den dag, dat hij voor 12 >3 jaar door den Bisschop van Haarlem tot pries ter werd gewijd. Kapelaan Luken maakte zijn studies aan ae Seminaries van het Bisdom. Voor dien tijd was hij geruimen tijd werkzaam als onderwijzer en behaalde hij zelfs de Hoofdakte L.O. Zoo werd hij eerst op laberen leeftijd priester gewijd (de feesteling werd geboren in 1891). Kapelaan Lu ken was achtereenvolgens werkzaam te Middel burg en te Rotterdam, waar hij kapelaan was van de parochie van den H. Laurentius. In September 1930 werd hij door den Bisschop tot kapelaan te Haarlem benoemd, waar hij nu al meer dan zes jaren zijn beste krachten wijdt aan de volkrijke en bloeiende parochie van de H. Liduina. Het priesterjubileum zal a.s. Zondag kerkelijk worden gevierd. Des morgens celebreert de ju bilaris om half tien de plechtige Hoogmis, ter wijl er 'S avonds om zes uur een solemneel Lof is met Te Deum. Om half twee 's middags is er in de pastorie receptie voor genoodigden en leden van het feestcomité. Van half drie tot half vijf worden ook andere belangstellenden, waartoe ongetwijfeld vrijwel alle parochianen zullen behooren, in de gelegenheid gesteld den feesteling te komen gelukwenschen. Over de feestviering in de parochiekerk van St. Jan, waar kapelaan G. van Diest jubilaris is, gaven wij Woensdagavond reeds eenige bij zonderheden. Twee professoren van het Theologicum te Warmond zullen eveneens Maandag 14 Decem ber him 12 -jarig priesterschap vieren. Prof. A. Cleophas, geboortig uit Den Haag, was jaren lang kapelaan bij pastoor F. van Beukering' in de parochie van den H. Antonius Abt te Rotterdam-Delftshaven. In geheel de Maasstad was hij in dien tijd bekend als direc teur van de K.J.C., waaraan hij langen tijd zijn priesterlijke zorgen wijdde. In den zomer van 1932 werd hij door wijlen Mgr. Aengenent benoemd tot hoogleeraar in Sociologie en de Gewijde Welsprekendheid op het Groot-Semi narie te Warmond. Als directeur van de stu denten-congregatie kreeg hij gelegenheid om op meer intieme wijze met het Seminarieleven in contact te komen en in breeden kring lei ding te geven door zijn bezonnen oordeel en de stuwkracht van zijn warm enthousiasme. Toen „rector" J. Kok in den zomer van 1934 pastoor te Delft werd, benoemde Z. H. Exc. Mgr. Aen genent prof. Cleophas tot diens opvolger als Geestelijk Adviseur van den Dioc. L.T.B. In de moeilijke jaren, die volgden, is deze functie waarlijk geen sinecure gebleken. Wie van dicht bij de gebeurtenissen in den L.T.B. in de laat ste jaren hebben gadegeslagen, weten, dat prof. Cleophas op bijna geen enkele vergadering ont brak en dat hij vrijwel steeds actief aan de moeilijke besprekingen deelnam door toespra ken, die nooit het karakter van „algemeentjes' hadden of de diepste kern van het besprokene ontweken. De jubilaris is voorzitter van de Schoolvereeniging voor vakonderwijs, welke onder auspiciën van den L. T .B. is opgericht en is algemeen in den lande bekend als een graag geziene gast en een graag gehoorde spre ker op Sociologische bijeenkomsten. De besturen van den L. T. B., die met den Geestelijken Adviseur bijna dagelijks in con tact komen, zullen den komenden feestdag ze ker niet vergeten. Prof. C. van Trigt werd in 1899 te Muiden ge boren en was na zijn priesterwijding allereerst werkzaam als kapelaan te Langendijk (N.H.). In 1925 werd hij door Mgr. Callier tot leeraar aan het Klein Seminarie Hageveld te Heemste de benoemd, waar hij jaren lang de klassieke talen doceerde. Toen na het vertrek van prof. J. Visser de plaats van hoogleeraar in het Kerkelijk Recht op het Theologicum te War mond was vrijgekomen, viel de keus van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent op leeraar Van Trigt, die op het verlangen van den Bisschop, ofschoon ongaarne, Vergilius en Demosthenes verruilde voor den Codex Juris Canonici. Voor de War- mondsche studenten was het een aangename verrassing, hun vroegeren leeraar weer voor zich op den katheder te zien, zoodat hem onder dit opzicht de overgang zeker niet zwaar zal gevallen zijn. In zeer korten tijd heeft Prof. van Trigt zich geheel weten in te werken in de moeilijke materie, die hij in zijn colleges te behandelen kreeg, zoodat het Warmondsche Se minarie in hem een waardigen opvolger van wijlen prof. dr. Vlaming en prof. Visser heeft gevonden. 11.05 en 11.50 London Regional. 12.50 Droit wich. 1.35, 2.05, 3.05 en 3.35 London Regional. 4.20 en 5.35 Droitwich. 6.20 Diversen. 6.45 en 7.30 Droitwich. 7.50 London Regional. 8.20 Di versen. 10.00, 11.15 en 11.50 Droitwich. Progr. V: 8.GO7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Hol- landsche Avond. 1. Wij brengen u 2 Cavelli's 2. Hollandsche Potpourri Kovacs Lajos 3. Naar Buiten Louis Davids Wees tevreden Louis Davids 4. Dichter en Boer Willy Derby 5. Pierre Palla Amoureuse Perfume of the past 6. Waarom, kleine vrouw Zwarte Natascha Bob Scholte 7. Zilvervloot Trüber Samstag Mannenzang Vereniging Apollo 8. Als het orgel speelt Als Kobus harmonica speelt Accordeonorkest met zang 8.0012.00 Diversen. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft terecht gestaan G. J. te Beverwijk, verdacht van op zettelijke brandstichting. In een woning aan de Koningstraat was een brandje ontstaan, dat met behulp van eenige emmers water gebluscht werd. Bij onderzoek bleek, dat vóór een linnenkast stroo uit een matras was uitgestrooid. Als ver dacht hiervan werd de 68-jarige bewoner in ar rest gesteld. De Officier van Justitie eischte een gevange nisstraf van 3 jaar met aftrek van voorarrest. Het vonnis luidde 2 jaar met aftrek van voor arrest. De vervoersopbrengsten gedurende November 1936-35 (Ongecontroleerd)zijnTotaalopbrengst 1936:/232.708; 1935: ƒ233.405. Woensdagmiddag brachten St. Nicolaas en zijn knecht een bezoek aan de jongste H.B C.-ertjes, de 7 elftallen van de schoolvoetbalejfta-len, die samenwerken met H.B.C. en de eerw. broeders der R. K. scholen te Heemstede. De bovenzaal van de St. Aloysiusschool was versierd met clubvlaggen en op een groote tafel prijkte talrijke prijzen bestemd voor den kien- wedstrijd. De heer S. Mulders, secretaris van H.B.C. sprak een openingswoord, waarna het jeugdlied van de voetballers gezongen werd. Ver volgens ging men over tot het kienspel, dat zeer in den smaak viel. Vol spanning zaten de „as- pirantjes" met het krijtje en plankje in de hand te luisteren naar den afroeper. Het hoogtepunt van den middag was de komst van den Heiligen man, die verwelkomd werd door kapelaan Kooyman. St. Nicolaas sprak daarna de voetballertjes toe en maakte hun dui delijk hoe men wel en niet moest voetballen, en spoorde hen aan de R. K. Sportbeweging groot te maken. Tot slot ontpopte de heer Lohmann zich als goochelaar. Een inwoner van Katwijk aan Zee, S. ge naamd. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een bus petroleum en een kilo gram scheepsbeschuit. Een en ander is gestolen van den kotter K.W. 66, welke in de Haring haven te IJmuiden gemeerd lag. De politie stelt een onderzoek in. Geboren: 7 Dec.:' W- H. Jansen—Willemse, d. 10 Dec.: A. A. ClousJanssen, z.; M. C. VasenHooyerduijn, z. Overleden: 8 Dec.: H. A. Beenders, 64 j., Gen. Bothastraat; A. Kok—Verhoeven, 63 j., Schoter singel; J. H. W. Peelen, 54 j., Westerhoutpark; A. Eg'germondt—Arkesteijn73 j., Westerhout park. 9 Dec.: T. Schellens, 58 j., Kamper laan; E. Mettes—v. d. Hurk, 42 j„ Vosmaer- straat. Vincentius vraagt l§ Wat U niet meer draagt. ff He'ip veel nood te keeren Met uw gebruikte kleeren. N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 Gebouw „St. Bavo" Federatie groenten- en fruithandelaren 8 uur; Technisch-personeel Post half 9; Kleermakers 8 uur; R.K. Bevol kingsbureau 8 uur; Scheidsrechterscommissie 8 uur. Stadsschouwburg Voordracht Dr. J. Brou wer voor de Vereeniging „Geloof en Weten schap", kwart over 8. Café-restaurant Gebr. Brinkmann K.J.M.V. „St. Augustinus", half 9. Centrum Comité „Koninginnedag" half 9. Gebouw „Domi" Voordracht praeses Drost van „Katholiek Overveen", kwart over 8. Muziekschool Mij. tot bev. d. Toonkunst, Nieuwe Gracht leerlingenuitvcering, kwart over 8. Hotel „De Leeuwerik" A.R.K.A., afd. Haar lem, kwart over 8. Rembrandt-theater ,Meisje6lyceum", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Palace-Filmac 115 uur „De Engel der duisternis", 7 en 9.15 uur. Luxortheater „Nacht in New-York", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Mayerling", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur; Mgr. Mutsaertsoord, 8 uur; Best- Metaalbewerkers, 8 uur; Bevolkingsbureau, 8 u.; Tentoonstelling „Het Raskonijn", 8 ur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann: Ned. In stituut van Architecten, kwart over 8. Luxos-theater „Sutters Goud", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „De drie musketiers", 2.30, 7en 9.15 uur. Cinema Palace „Het Lied van de Aarde", 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Filmac van 11 tot 5 uur. Frans Hals-theater „Klokslag 12", 7 en 9.15 uur. St. Elisabethveresniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken- laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10—5 uur. De N.V. Simon de Wit te Zaandam heeft aan besteed: het verbouwen van een dubbel woon huis tot winkel, magazijn en bovenwoningen aan den Rijksstraatweg no. 6264 te Haarlem. Laagste inschrijfster was de firma Waleveld en Co. te Amsterdam (metalen pui) voor f6.036. Vanwege de Genie te Haarlem werd aanbe steed: 1. het eenjarig onderhoud van de mili taire gebouwen en werken in Den Helder, laag ste inschrijver W. Veenstra te Den Helder voor f13.938; 2. idem van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden, laagste inschrijver P. H. v. Essen te Halfweg voor f8.936; 3. idem ten Oosten van Haarlem in den Haarlemmermeerpolder, laagste inschrijver F. Hes te St. Pancras voor f 8.624; 4. idem te Haarlem, laagste inschrijfster Aann. Mij. v.h. Strijland te Uithoorn voor f 11.100. De burgemeester van Bloemendaal, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex zal in plaats van Vrijdag 11 De cember, Zaterdag 12 December zijn gewone spreekuur houden van 10—12 uur. Te Haarlem werd voor de eerste klas de wed strijd H.R.K.D.St. Bavo gespeeld. Mochten de kampioenen destijds te Heemstede een gemakke lijke overwinning behalen, thans was het een tot het einde zeer spannende strijd, die voor de Haarlemmers een gêlijk spel zal opleveren. Voor hun kranig partij geven een woord van hulde. De gedetailleerde uitslag luidt: H.R.K.D. St. Bavo G. ZeeuweB. Stevens 1—1 C. HeesakkersJ. Drayer 20 Jac. BasseJ. Warmerdam 11 J. LucasL. v. d. Voort 20 W. Hopstaken—J. Stevens 02 M. HerbenJ. v. d. Zwan afgefor. E. BourgonjeJ. Weijers 20 A .v. RossumA. Masteling 02 T. v. RossumG. Hesselman 02 G. KraakC. Prins 02 Voorl. uitslag.... 8-10 Woensdagavond heeft de Belgische douane op 7 kilometer afstand van de Nederlandsche grens, onder de gemeente Calmphout, in een sloot het lijk gevonden van zekeren C. Maas, afkomstig uit Wouw. De man was Woensdag morgen per vrachtauto, geladen met mest, van Wouw naar Mechelen vertrokken. Van den vrachtwagen werd geen spoor ontdekt, terwijl de portefeuille van het slachtoffer op den berm van den weg lag. Het parket te Antwerpen stelt een uitge breid onderzoek in. Het slachtoffer was vader van acht kinderen. De nieuwbouw van de behangselpapierfabriek van Rath en Doodeheefver aan de Duiven- drechtschekade te Amsterdam, waarvan de aan besteding 25 November geschiedde, is gegund aan die N.V. Betonbouw v.h. Firma Kool en Wildeboer te Hoogkerk voor de somma van 284.900. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5