Koning Edward VIII doet afstand van den troon DE OFFICIEELE MEDEDEELING VAN HET BESLUIT VAN DEN KONING In het Lagerhuis wordt de Koninklijke Boodschap onder nimmer gekende belangstelling voorgelezen De nieuwe Koning, George VI Na de abdicatie DE DOCUMENTEN BETREFFENDE DEN TROONSAFSTAND EDWARD VIII - EX VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Upenhartlge rede voor den moei'Uken toestand, die zich later Öe regeering heeft den Juisten weg bewandeld De kroningsdatum bluft waarschijnlijk dezelfde De positie van den afgetreden Koning II Het Weer VRIJDAG 11 DECEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per yeek 25 cent; per kwartaal f3.25; per ®ost, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20302 Koning heeft zijn besluit geheel vrijwillig en zonder eenige beïnvloeding genomen Zaterdagmiddag zal de hertog van York plechtig tot Koning worden uitgeroepen LONDEN, 10 Dec. In het Lagerhuis, dat tot op de laatste plaats was bezet, werd hedenmiddag officieel en' plechtig het besluit tot troonsafstand van Koning Edward VIII bekend gemaakt. DE TEKST DER ABDICATIE Ik, Edward VIII, Koning van Groot-Brittannië, Ierland en de Britsche Dominions, Keizer van Indië, verklaar hiermede mijn onherroepelijk besluit voor mij en mijn nakomelingen afstand te doen van den troon en mijn wensch, dat deze acte van abdicatie onmiddellijk van kracht zal worden. Aldus gedaan, heden 10 December 1936, in tegen woordigheid van de getuigen. (w.g.) EDWARD, rex, imperator. Dit document was mede-onderteekend door de her togen van York, Gloucester en Kent. Deze abdicatie was vervat in een Koninklijke boodschap, welke op verzoek van Baldwin door den speaker van het Lagerhuis werd voorgelezen en den volgenden inhoud had. DE KONINKLIJKE BOODSCHAP Na langdurige en zorgvuldige overweging heb ik besloten afstand te doen van den troon, dien ik na den dood van mijn vader heb bestegen en ik deel thans dit, mijn definitief en onherroepelijk, besluit mede. In het bewustzijn van den ernst van dezen stap kan ik slechts hopen, dat ik begrepen word door mijn vol keren bij de beslissing, die ik genomen heb en om de redenen, die mij genoopt hebben deze beslissing te nemen. Ik wil thans niet spreken over mijn menschelijke ge voelens, maar ik zou willen, dat men er aan denken zou, dat de last, die voortdurend drukt op de schouders van den vorst, zóó zwaar is, dat deze slechts gedragen kan worden onder omstandigheden, die anders zijn dan die, waarin ik mij bevind. Ik geloof niet den plicht te ver geten, die op mij rust om de belangen van den staat in de eerste plaats te doen gelden, wanneer ik verklaar, dat ik mij ervan bewust ben deze zware taak niet langer meer doelmatig of met persoonlijke voldoening te kun nen vervullen. Ik heb derhalve dezen morgen de abdi catie onderteekend. (Hier volgde de hierboven gegeven tekst der abdicatie). Ik stel grooten prijs op de verschillende beroepen, die op mij gedaan zijn een andere beslissing te nemen, maar mijn besluit is genomen. Bovendien zou een verder uitstel slechts schade kunnen veroorzaken voor de vol keren, die ik getracht heb te dienen als prins van Wales en als Koning. Ik verlaat mijn volkeren in de vaste hoop, dat de weg, dien ik gekozen heb, de beste zal zijn voor de stabiliteit van den troon en het geluk van mijn vol keren. i Ik wensch zeer levendig, dat er geenerlei vertraging zal zijn in het ten uitvoer leggen van het document, dat ik geteekend heb en dat alle noodige maatregelen on middellijk genomen zullen worden om mijn wettigen opvolger, mijn broeder, den hertog van York, de troons bestijging te verzekeren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel S) et, Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. J den Koning wendde en hem waarschuwde zou kunnen voordoen, wanneer men toe- 1 stond, dat deze soort van gepraat en critiek Vd.il. UrdJiiLlWill voortging. Onder deze omstandigheden was er slechts één man, die deze kwestie met den Koning kon bespreken, n.l. de eerste minister. LONDEN, 10 Dec. (Reuter). Nog nimmer heeft het Engelsche Lager huis een zóó ontzaglijken toeloop van belangstellenden gezien als heden middag. Reeds twintig minuten vóór de opening van de zitting waren alle banken en tribunes tot op de laatste plaats volkomen bezet. Slechts twee zetels waren toen nog leeg: die van Baldwin en van den leider der oppositie Attlee. De tribune der pers evenals de voor de diPlomaten en de vertegenwoordigers der Do minions gereserveerde plaatsen waren overvol, ■in de wandelgangen heerschte een groote op winding en in de zittingszaal zelf waren de ge sprekken zoo levendig, dat het onmogelijk was iets te verstaan. Toen Baldwin eindelijk binnen kwam, liep hij op den speaker toe, boog en overhandigde hem, met de Woorden: „Een boodschap van Zijne Majesteit den Koning" een groot document, dat de speaker vervolgens voorlas. Onmiddellijk nadat de speaker de Koninklijke boodschap, waarvan de tekst hiernaast reeds is afgedrukt, had teneinde gelezen, stond Baldwin °P en stelde voor terstond deze boodschap van Öen Koning in behandeling te nemen. „Geen ernstiger boodschap is ooit door het parlement ontvangen en geen zwaarder taak is ooit op de schouders van den eersten minister gelegd. Ik moet u zeggen, wat ik naar waarheid oprecht en volledig zonder eenige poging tot opsmukken of versieren heb mede te deelen. Ik zal weinig of niets te zeggen hebben als commentaar, critiek, lofspraak of blaam. Mijn beste handelwijze thans is het Huis zoo uitvoerig mogelijk te vertellen wat geschied is tusschen den koning en mijzelve en wat geleid heeft tot den tegenwoordigen toe stand. Ik zou willen aanvangen met te zeggen, dat de Koning, toen hij nog Prins van Wales was, mij talrijke jaren vereerd heeft met een vriend schap, die ik op prijs stel. Het was niet alleen een vriendschap tusschen twee mannen, maar een vriendschap van diepe aanhankelijkheid. Ik zou het Huis ook willen mededeelen, dat toen Wij Dinsdagavond op fort Belvedere afscheid Van elkander namen, wij beiden wisten en voel den, dat wij tegen elkaar gezegd hebben, dat onze vriendschap, verre van te zijn aangetast door de besprekingen van deze afgeloopen we ken, ons nauwer bindt en ons leven lang zal duren. (Applaus), Het Huis zal willen weten, op welke wijze ik toijn eerste onderhoud met den Koning heb gehad." Baldwin herinnerde er daarop aan, hoe hem in Augustus en September een tijdlang rust was voorgeschreven en hoe hem half October, toen hij terugkeerde, twee dingen verontrustten. Er kwamen brieven op zijn bureau van Brit- sche onderdanen, burgers der Vereenigde Staten van Noord-Amerika en eenige uit de Dominions, Welke alle uitdrukking gaven aan verontrusting ten aanzien van hetgeen in de Amerikaansche bladen gepubliceerd werd. Ook wist hij, dat de scheidingskwestie in de onmiddellijke toekomst te verwachten was. De resultaten hiervan deden hem er zich rekenschap van geven, dat zich daarna een moeilijke toestand wellicht zou kunnen voordoen. Baldwin vatte toen de meening op, dat het noodzakelijk was, dat iemand zich tot „Ik raadpleegde toen mijn collega's en stelde er den Koning van in kennis, dat ik hem op fort Belvedere volstrekt particulier wenschte te spreken en wij ontmoetten elkaar op fort Bel vedere den 20en October. Een raadsman van de kroon kan van geen enkel nut zijn voor zijn meester, tenzij hij hem altijd de waarheid, zooals hij die ziet, zegt (ap plaus) of deze waarheid welkom is, of niet. De houding van den Koning is voortdurend zoo danig geweest, dat hij nooit eenig teeken heeft gegeven van beleedigd of gekwetst zijn door wat ook, dat ik hem gezegd heb. Al onze be sprekingen voltrokken zich met zoo mogelijk nog een toenemen van den wederzljdschen eer bied en de égards, die tusschen ons hebben be staan. Ik zeide den Koning, dat ik twee groote redenen voor ongerustheid had: Ten eerste de gevolgen van een voortgang van dit soort dingen in de Amerikaansche dagbladen en de indruk, die gewekt zou worden in de Dominions, in het bijzonder in Canada, waar deze bladen veel gelezen worden, en in dit land zelf; ten tweede bracht ik den Koning in herinnering, wat ik vaak tegen hem zei en zijn broeders gezegd heb in de voorbije jaren, n.l. dat de kroon in dit land in den loop der eeuwen beroofd is van tal van prerogatieven, maar dat, of schoon dit juist was, de kroon toch heden veel meer vertegenwoordigt dan ooit in de geschiedenis (applaus) Het belang van integriteit van de kroon is boven iederen twijfel verheven, want deze vormt niet alleen den laatsten schakel van het im perium, welke gebleven is, maar bovendien een waarborg in dit land, zoolang zij bestaan zal in deze integriteit, tegen talrijke euvels, die an dere landen hebben getroffen of aangetast." Hieraan voegde Baldwin toe, dat dit ge voel grootendeels een uitvloeisel is van den eerbied, die gegroeid is onder de drie laat ste generaties ten opzichte van de monar chie. Het zou mogelijk zijn, dat dit gevoel niet zoo langen tijd stand zou houden te genover den critieken toestand, waaraan de monarchie werd blootgesteld, zoodat zij veel vlugger deze macht zou verliezen dan zij was opgebouwd. Wanneer de eerbied eenmaal verloren is gegaan, betwijfel ik, of wat het ook zij, hem weer zou kunnen her stellen. Deze overwegingen vormden de basis van mijn gesprek over dezen kant van de aangele genheid en ik gaf uiting aan mijn ongerustheid en vervolgens aan mijn verlangen, dat derge lijke critiek geen enkele oorzaak mocht hebben. Ik zeide tegen den Koning, dat ik zelf zijn regeering onder oogen had gezien als een groo te periode in een nieuwen tijd. Hij beschikte over zoovele der noodzakelijke eigenschappen. Ik zeide hem, dat ik met hem over dit onderwerp wilde spreken als vriend, ja zelfs, wanneer ik kon, hem in deze kwestie wilde helpen. In de vele, vele uren, die wij tezamen heb- Naar Havas bericht, zal de opvol ger van Koning Edward VIII, de hertog van York, den titel aannemen van George VI en dus niet onder ziin eigen naam als Albert I regeeren. Echter is hieromtrent nog geen beslissing ge nomen. De successie-raad zal Zaterdagmor gen bijeenkomen. De hertog van York zal Zaterdagmiddag tot Koning worden uitgeroepen. Heet is niet waarschijnlijk, dat de kronings datum, die was vastgesteld voor de kroning van den Koning, die thans afstand heeft ge daan, zal worden veranderd, wanneer de Her tog van York op den troon komt, deelt het Handelsblad mede. Deze zal dus geschieden op den 12en Mei. Naar verluidt, zal de afgetreden Koning onmiddellijk na de regeling der abdicatie, waarschijnlijk reeds Vrijdagavond, uit Engeland ver trekken. Bij zijn abdicatie ziet de Koning ook af van al zijn titels. Hij zal nu den naam mr. Windsor aan nemen. Het is echter waarschijn lijk, dat zijn opvolger hem een hoogen titel, waarschijnlijk dien van Hertog, zal verleenen. ben doorgebracht en vooral tegen het ein de heeft de Koning mij niet eenmaal, maar vele malen gezegd: Wij moeten samen deze kwestie regelen, ik zal niet dulden, dat wie ook zich hierin mengt. Ik wees den Koning op de gevaren van echt scheiding en op het feit, dat de periode van afwachten vernietigend zou kunnen zijn. Toen Baldwin den Koning 16 November ont moette, toen de echtscheiding uitgesproken was, geloofde spr., dat het zijn plicht was met den Koning te spreken over de mogelijke hu- welijkskwestie. Hij zeide tot den Koning, dat hij geloofde, dat dit bijzondere huwelijk niet de goedkeuring van het land zou wegdragen. Tevens stelde hij in het licht, dat de positie van echtgenoote van den Koning afwijkt van die van elk ander burger en dat bij de keuze van een Koningin de stem des volks gehoord moest worden. De Koning antwoordde toen, dat hij iets wil de zeggen, dat hij reeds lang tot uiting had willen brengen, n.l. dat hij met mrs. Simpson in het huwelijk ging treden, en dat hij bereid was heen te gaan. Dit was, aldus Baldwin, een zeer smartelijk bericht en het was spr. onmoge lijk daar dien dag nog commentaar op te le veren. De Koning stelde dien avond nog de Ko ningin in kennis van zijn voornemen en la ter ook zijn broers. Vervolgens ontbood de Koning spr. op 25 November en vroeg hem, of hem een voorstel tot het sluiten van een morganatisch huwelijk was gedaan en wat hij daarvan dacht. Baldwin was toen niet in staat een overwogen antwoord te geven, maar zijn eerste reactie was, dat het parle ment nooit een dergelijken wetgevenden maatregel zou aanvaarden (applaus). Toen spr. daarop vroeg, of de Koning wensch te, dat hij deze kwestie zou bestudeeren, ant woordde de Koning bevestigend. De Koning ging er tevens mee accoord, dat deze kwestie voorgelegd werd aan het kabinet en de eerste ministers der Dominions. De ingewonnen inlichtingen gaven echter aan, dat noch in Engeland, noch in de Do minions eenig vooruitzicht bestond op aan vaarding van zoodanige wetgevende maat regelen. Op 2 December deelde spr. den Koning mede, dat hij vreesde, dat het voor stel onuitvoerbaar was, hetgeen den ko ning niet verraste. Daarna heeft de Ko ning nooit meer eenige toespeling op deze kwestie gemaakt. De Koning overwoog voortdurend, dat, wan neer hij heen zou gaan, dit waardig en met zoo min mogelijk last voor zijn ministers en zijn volkeren zou geschieden. Tevens wenschte hij heen te gaan onder omstandigheden, die de troonsbestijging gemakkelijk mogelijk zou ma ken voor zijn broers, terwijl iedere gedachte aan een z.g. „koningspartij" hem tegenstond. (Langdurig en krachtig applaus). De Koning wilde op fort Belvedere blijven, daar hij geen bezoek wilde brengen aan Londen, zoolang geen oplossing was bereikt. Ik eer en eerbiedig hem wegens dit be sluit, aldus Baldwin. (Wederom krachtig applaus). De positie van den Koning verder bespreken de, zeide Baldwin: „Zijne Majesteit heeft ons gezegd, niet langer den bijna ondraaglijken last van het koningschap te kunnen blijven dragen zonder een vrouw aan zijn zijde, en wij weten, dat deze crisis vroeger is los gebarsten, juist tengevolge van de openhartigheid van karakter van den Koning. Het zou hem volkomen mogelijk zijn geweest, ons niet te hebben in- geljehk.njAar hij was zich bewust van het ge^ vaar en wenschte te vermijden, wat hij, niet alleen voor Groot-Brittannië, maar voor het geheele imperium gevaarlijk wist. Mijn pogingen hadden ten doel den Koning te helpen een beslissing, die hij niet nam, te nemen. Wij slaagden hierin niet en de Koning heeft het besluit genomen, dat wij bekend hebben gemaakt. Het was mij een groote steun, toen ik hem Dinsdagavond verliet, de zeker heid te hebben gekregen, dat ik niets had nagelaten, om hem het ingeno men standpunt te doen wijzigen. rntusschen is er niemand onder ons, die het besluit van den Koning niet oprecht zal be treuren. Wij zijn geen rechters. De Koning heeft zijn besluit te kennen gegeven. Wij moeten thans ons aaneen sluiten en hedenavond zal ik de noodige wetsontwerpen indienen. Het Huis zal morgen bijeenkomen en het is van groot belang, dat het ontwerp mor gen wet wordt. Voortgaande deelde Baldwin mede, dat het kabinet tijdens zijn zitting van gistermor gen het officieele en definitieve antwoord van den Koning heeft ontvangen. Unaniem heeft het kabinet toen den Koning verzocht een daad, die diepe droefheid zou veroor zaken voor zijn onderdanen en hen vitaal zou treffen, nog eens in overweging te nemen. De Koning antwoordde, dat hij de kwestie nogmaals overwogen had, maar betreurde zijn besluit niet te kunnen wijzigen. Ik ben er van overtuigd, aldus Baldwin, dat niemand zou hebben kunnen slagen, waar ik gefaald heb, en zij, die den Koning het beste kennen, zullen weten, wat dat beteekent. (Zie verder pag. 2 le kolom) iiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyi Verwachting: 5 Zwakke tot matigen Oostelijke tot Zuide- 55 lijken wind, nevelig tot betrokken of half EE bewolkt, weinig of geen neerslag, in den 55 nacht temperatuur om het vriespunt, EE overdag lichte dooi, lichte ijzelvorming op klinker- en betonwegen. Verdere vooruitzichten: Temperatuur om het vriespunt. De thans, na een openbare consti tutioneel worsteling, definitief afgetreden Koning Edward VIII genoot, als prins van Wales, een uitge breide populariteit in het Empire wegens zijn sportief leven en zijn optreden als „Koninklijk handelsreiziger" in de dominions. Na den dood van zijn vader nam hij direct zijn wapendevies als Prins van Wales over in zijn koningschap, hetwelk luidde: „Ik dien." Dit was een schitterend voornemen. Toch lagen reeds direct schaduwen over dit pas begonnen koningschap. Reeds in de dagen van zijns vaders dood rees er twijfel, of hij den troon zou bestijgen. Hij deed het. Aldra hoorde men van moeilijkheden met de raadgevers van de Kroon, om dat de Koning tegen hun advies voort durend gebruik maakte van vliegtuigen, wat de regeering te gevaarlijk vond. Men hoorde, dat Lloyds reeds direct ver zekeringen afsloot voor geval van uit stelling der kroning. Men was verbaasd, dat de Koning heel de samengepakte volksmassa van Londen bij gelegenheid teleurstelde door heel de praal der par- lementsopening eenvoudig af te gelasten, omdat het regende en zich per auto zonder eenig gevolg naar de volksver tegenwoordiging begaf. Men hoorde ge ruchten over de ontevredenheid van het verantwoordelijke ministerie, toen de Koning een onder de omstandigheden ontaktisch bezoek bracht aan de mijn werkers van Wales. Men vernam voort durend geruchten over het plan van den Koning geen nul-Koning te willen zijn en autoritair te willen regeeren. Men hoorde tevens, dat de Koning een hou ding tegenover het Derde Rijk van Hitier aannam, die de regeering niet kon goedkeuren. Over dit koningschap van nauw één jaar kan men gevoeglijk zwijgen. Uiteraard kon de monarch in dit korte tijdstip niets van beteekenis doen. Alleen 'n Middellandsche Zee- en Balkanvacantiereis leek van belang, maar niet naar den zin der regeering, omdat de Koning vergezeld werd door een zekere mevr. Simpson. De Koning van het Britsche Empire leefde namelijk tot openbare ergernis reeds vóór en ook na zijn troonsbestijging in zondige ver houding met de reeds eenmaal geschei den mevr. Simpson, die tot tweede schei ding procedeerde en wier twee „echtge- nooten" in leven waren. De bisschoppen van de Anglicaansche Kerk berispten den Koning in het openbaar, toen be rispingen binnenskamers door hem in den wind waren geslagen. Zij vonden met het grootste recht, dat de Koning niet in staat was de heiligmakende genade en daarom ook de voorge schreven Communie bij de kroning te ontvangen. Zij weigerden dus bij de kroning tegenwoordig te zijn. De regee ring zag in de voorgenomen huwelijks verbinding van den Koning (een mor ganatisch huwelijk bestaat er in Enge land niet) een ernstige verlaging der monarchie. Zij kon en mocht niet anders adviseeren aan den Koning dan afstand te doen van 't voorgenomen onwaardige huwelijk of abdicatie. Een derde moge lijkheid was er niet. De Koning had zich trouwens al niet geschikt tot koning zijn betoond door het plan alleen, deze me vrouw Simpson tot Koningin van Enge land te maken. „Ik dien" had de Koning verklaard bij zijn troonsbestijging. „Non serviam" (ik zal niet dienen) was de openbare uiting van zijn hartstocht. Het tenslotte gedwongen aftreden van den Koning in dit onuitgevochten ongebrei delde hartstochtconflict is roemloos Hij wist te voren, dat hij door zijn on verantwoordelijk optreden niet alléén zijn persoon in kwaad gerucht zou brengen, maar dat hij ook zware schade zou toebrengen aan de monarchistische idee, de staatsinstellingen, de positie der Anglicaansche Staatskerk, de politieke verhoudingen en aan den band tusschen moederland en dominions. Toch wilde hij zijn plan doordrijven. Maar hij vond tegenover zich de regee ring, de regeeringen der dominions, de overgroote meerderheid van volk en volksvertegenwoordiging en de geheele ernstige pers. Hij was gewogen en te licht bevonden. Het is een zegepraal der democratie, die zich hier voltrok. Het begeerenswaardigste regime in ons politiek hoog ontwikkeld Westelijk Europa is de democratie met een natio naal koningschap aan de spits. Maar dan moet de kroon ook blinken. Doet zij het niet, dan moet zij verdwijnen. En daarin ligt nu de groote waarde der democratie, dat dit zonder groote schok ken kan gebeuren, wanneer een opvol ger bereid staat. Dit is in Engeland het geval. Dra zal de stoot, dien Edward VIII aan het staatsbestel gaf, vergeten zijn. Een eeresaluut aan Baldwin en zijn ministerieele collega's, die in hun inborst hadden „Mannersolz", ook toen het poodle was teeenover den Koning.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1