DE NIEUWE KONING EN ZIJN HUISGEZIN De redevoering van Baldwin Hertogin Elisabeth een goede moeder Het nieuws van heden New-Yorksche Beurs KARDINAAL PACELU'S REIS NAAR AMERIKA De gezondheid van Z.H. den Paus Het proces tegen Frankfurter I VRIJDAG 11 DECEMBER 1936 i I; Een aardig snapshot van prinses Elisabeth, de vermoedelijke troon- opvolgster, aan wie echter nog niet de titel van kroonprinses zal worden verleend Abdicatie door het Lager huis aanvaard De twee dochtertjes van Koning George VI zijn de lievelingen van heel het volk De vermoedelijke troon opvolgster Met zijn aangeboren gevoel voor huiselijkheid -my home is my castle zegt hij beschouwt de Engelsch- man met bijzondere voorliefde het gezin van den tweeden zoon van wijlen Koning George, den hertog van York, thans souverein van het Britsche Rijk. Inderdaad kan men hier van een model-gezin spreken. De thans afgetreden Koning Edward was populair om zijn sportieven geest en omdat hij het type is van den Engelschen gentleman, maar de hertog en de hertogin van York heb ben kinderen en deze „kiddies" spre ken rechtstreeks tot het Britsche hart. George VI, de nieuwe souverein van het Britsche Rijk, met zijn gemalin en zijn twee dochtertjes, Elisabeth en Margaret Rose Levensbijzonderheden van den nieuwen koning De strijd in Soei Joean Het doel een nieuwe internationale actie tegen het moderne heiden dom en communisme De H. Vader zou reeds eenige oogenblikken het bed hebben verlaten Korte berichten De stemming was algemeen aan den vasten kant WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT MARKTNIEUWS AMSTERDAMSCHE BEURS S2.37%Termün 52.10 51.90 Nabeurskoersen van 10 Dec. (Vervolg van pag. 1) Deze vergadering, aldus voegde Baldwin hier nog aan toe, is thans een tooneel, waarop de geheele wereld de oogen gericht houdt. Laten wij ons bijgevolg gedragen met de waardigheid, die de Koning zelf toont in het uur van zijn beproeving en welke ook het gevoel van spijt moge zijn, dat de inhoud van zijn boodschap bij ons opwekt, laat ons zijn wenschen ten uitvoer leggen, doen wat hij vraagt en het snel doen. Herinnert u de geliefde en geëerbiedigde Koningin Mary (toejuichingen), laten wij aan haar denken tijdens het debat, dat wij zullen voeren als bewaker van de democratie en laten wij onzen plicht doen, die erin bestaat de in tegriteit van de monarchie te handhaven, welke den eenigen band van ons rijk en de waarborg van onze vrijheid vormt. Baldwin besloot zijn rede aldus: „Laten wij ons aaneensluiten achter den nieuwen Koning en hem helpen. (Langdurig en krachtig applaus). Laten wij er naar streven de schade te herstellen, die voor het land zou kunnen zijn ontstaan en de taak voortzetten ons land tot het beste land voor allen te maken.*" Temidden van hartelijke toejuichingen ging Baldwin zitten. Na een korte onderbreking van de zitting bracht de leider der oppositie, Attlee, een betuiging van sympathie der labour- oppositie aan den Koning, aan Koningin Mary en Ealdwin. Hij zegde den steun der oppositie toe. De leider der liberale oppositie, Sinclair, zeide vervolgens, dat de regeering niet anders had kunnen doen dan een huwelijksvoorstel verwerpen. Overigens sloot hij zich geheel bij de woor den van Attlee aan. Churchill sprak een lofrede uit op den Koning en voegde hieraan toe: „Ik aanvaard ten volle, wat Baldwin bewezen heeft te weten: dat de deze week genomen beslissing door den Ko ning vrijelijk, uit eigen wil en spontaan geno men is." Een verklaring, gelijkluidende aan die, welke in het Lagerhuis is voorgelezen, is ook in het Hoogerhuis voorgelezen. Tijdens zijn rede betreffende een motie tot behandeling van de Koninklijke Boodschap, verklaarde lord Halifax, dat de Dominions Ca nada, Australië, Nieuw-Zeeland, en Zuid- Afrika, alle instemden met het nemen van de noodige wetgevende maatregelen. Wat den Ierschen Vrijstaat aangaat, Baldwin heeft van De Valera een boodschap ontvangen, waarin hij mededeelt, dat zijn regeering het parlement bijeen zal roepen, zoo mogelijk mor gen, ter behandeling van den toestand, die zich voor den Ierschen vrijstaat heeft voorgedaan. Alvorens de zitting van het Lager huis werd verdaagd, werd het wets ontwerp der abdicatie door de leden van het Lagerhuis in eerste lezing aanvaard. In het abdicatie-wetsontwerp wordt bepaald, dat onmiddellijk, nadat de koninklijke goed keuring aan het ontwerp gehecht zal zijn, de abdicatie van kracht zal worden en Edward VIII zal ophouden Koning te zijn. Het ontwerp be paalt tevens, dat de wet op de koninklijke hu welijken van 1772, niet van toepassing zal zijn op Edward VIII na zijn troonsafstand, noch op zijn afstammelingen. Deze wet bepaalt, dat geen enkel lid van de koninklijke familie in het hu welijk kan treden zonder de toestemming van den regeerenden Koning. Wij willen hier eenige episodes uit het leven van den nieuwen Koning, zijn gemalin en hun kinderen vertellen. Lady Elisabeth BowesLyon was de jongste van de tien kinderen van den Schotschen Earl of Strathmore. Ze was als kind de lieveling van allen en haar jeugd heeft ze zeer gelukkig in Schotland) waar haar vader drie fraaie land huizen en een kasteel bezat, doorgebracht. Het meest vertoefde de familie in het stamslot Gla- mis Castle. Dit oude gebouw dateert uit de 16de eeuw en was vroeger omringd door negen mu ren. Sir Walter Scoth verbleef hier eens en sliep in een afgelegen kamer. Later vertelde hij, dat, toen hij des avonds de eene deur na de andere achter zich hoorde sluiten, hij zich ver van de bewoonde wereld waande en zich een beetje dood voelde. Maar zulke droeve gedach ten plaagden de kinderen van den Schotschen edelman niet. De hertogin van York heeft altijd aller har ten gewonnen door haar charme en bijzonder hoffelijke manieren. Als jong meisje kon ze reeds prachtig dansen en vaak mocht ze dan ook in haar moeders salon voor de gasten op treden. Zoo gracieus was haar optreden, dat ze als schoolkind dikwijls al gekscherend prinses Elisabeth genoemd werd. Haar veertiende ver jaardag was een dies ater want op dien dag brak de oorlog uit en vier van haar broers moesten onder de wapenen komen. Binnen een paar weken was haar prettige jonge leven ge heel veranderd. In December werd Glamis Castle voor een groot gedeelte ingericht als mi litair hospitaal en gedurende de volgende jaren werd haar leven voortdurend in beslag geno men door de zorg voor de gewonden, die zich onder haar vaders dak bevonden. Een belangrijke gebeurtenis in het leven van Elisabeth was een groote brand in Glamis Castle in het najaar van 1916, waarbij zij zich bijzonder heldhaftig heeft gedragen. Zij was de eerste, die het vuur in de bovenste verdieping van het slot ontdekte en had de tegenwoordig heid van geest onmiddellijk de brandweer op te bellen, alvorens haar ouders te waarschuwen. Wegens den hevigen wind breidde het vuur zich zeer snel uit en spoedig stond dan ook het dak in lichter laaie. Gelukkig stroomde een paar honderd meter van het kasteel een rivier, doch de slangen van de primitieve brandweer waren niet lang genoeg, zoodat op de hulp van dc brandweer van Dundee moest gewacht worden. Plotseling sprong wegens de groote hitte op de bovenste verdieping een groote watertank uit elkaar; het water stroomde langs de steenen wenteltrap naar beneden en dreigde enorme schade aan te richten in de salons. Elisabeth beval aan eenige brandweerlieden het water met allerlei materiaal zoo te leiden, dat het in de steenen halls terechtkwam, waar het weinig schade kon aanrichten. Intusschen stelde zij het personeel van het kasteel in een lange rij op, zoodat schilderijen en andere kostbare voor werpen van hand tot hand in veiligheid ge bracht konden worden. Toen de brandweer van Dundee arriveerde, was het vuur vrij spoedig bedwongen. Iedereen prees het kordate optreden van Elisabeth, waardoor vele kostbare voorwer pen voor het water en het vuur gespaard ble ven. Na de oorlogsjaren, in 1919, nam ze voor het eerst deel aan het Londensche society- leven waar ze door haar charme en schoon heid spoedig talrijke bewonderaars had, waaronder ook de hertog van York. In 1921 kwam de hertog voor de eerste maal naar Glamis Castle; eenigen tijd later werd de verloving aangekondigd van den hertog van York en Lady Elisabeth. Den 26en April 1923 trad Z. K. H. prins Albert Frederick Arthur George, hertog van York, in het huwelijk met Lady Elisa beth Angela Marguerite Bowes—Lyon in de Westminter Abdy, met een zelfde pracht en praal, als we ons nog goed kunnen herinne ren van het huwelijk van den hertog van Kent met prinses Marina. Voordat ze naar het altaar schreed, waar het huwelijk zou worden voltrokken, legde ze haar bruids- bouquet, bestaande uit witte rozen, op het graf neer van den onbekenden soldaat, al dus blijk gevend, dat ze temidden van haar eigen geluk niet de nooden en zorgen ver gat van haar eigen volk. Des middags vertrok het jonge paar, toege juicht door een ontzaglijke menigte, naar Waterloo-station, waar een koninklijk salon rijtuig, versierd met witte rozen en heide, was aangehaakt aan den gewonen locaaltrein. Den 21en April 1926 werd prinses Elisabeth en den 21en'Augustus 1930 prinses Margaret- Rose geboren. De hertogin van York, zelf streng opgevoed, houdt van orde en regelmaat in haar huisgezin. De kinderen hebben zich stipt te houden aan den tijd van eten, opstaan en naar bed gaan. Vóór haar zevende jaar mocht prinses Elisabeth, thans kroonprinses, aan geen kinderpartijtjes deelnemen. Haar moe der zorgt er voor, dat de kinderen niet te veel met volwassen personen in aanraking komen. We willen hier een paar leuke voorvalletjes aanhalen uit de jeugd van prinses Elisabeth, die thans 10 jaar is. Toen ze eens bij een diner, waaraan ook eenige autoriteiten aanzaten, zich in het gesprek wilde mengen, doch bemerkte, dat men haar gebabbel volkomen negeerde, stond ze plotseling vol waardigheid op en zeide op trotschen toon „Hare Koninklijke Hoogheid spreekt". Een anderen keer, ze was toen nog heel jong, bevond ze zich in den salon waar haar moeder in een druk gesprek gewikkeld was met een dame, en natuurlijk weinig aan dacht aan het kind schonk. Het bezoek duurde het prinsesje te lang en het zon op een mid deltje om de dame weg te krijgen. Ze drukte op de electrische schel en toen de gouvernante verscheen, zeide zij, wijzend op de dame, „bel een taxi op, ze kan gaan". De gouvernante schrok natuurlijk, maar de moeder kwam gauw tusschenbeide en het prinsesje kon inplaats van de dame het vertrek verlaten. Velen vinden, dat ze in haar optreden veel lijkt op haar over grootmoeder, koningin Victoria. Zooals we boven reeds schreven, zijn de prin sesjes Elisabeth en Margaret-Rose de lievelin gen van het Engelsche volk. Vooral om kroon prinses Elisabeth schaart zich thans de liefde van alle Engelschen, omdat ze naar alle waar schijnlijkheid eens, na den dood van haar vader, den troon van het Britsche imperium zal be stijgen, om als koningin en keizerin het ont zaglijke wereldrijk te besturen. Albert Frederick, Arthur, George, hertog van York, die thans zijn broeder Edward als koning van het Britsche Rijk opvolgt, werd den 14en December 1895 in York Cottage, Sandringham, als tweede zoon van Koning George V en Ko ningin Mary geboren. Voor de marine bestemd, ontving hij zijn opleiding in het Royal Naval College te Darthmouth. Na beëindiging van zijn studie werd hij in September 1913 adelborst en naakte nog in hetzelfde jaar een tocht naar West-Indië. Om gezondheidsredenen kon hij in het begin van den oorlog niet aan den actieven dienst deelnemen, maakte echter later den slag van Jutland mee en kwam tegen het einde van het jaar 1917 bij de maxine-afdeeling van de koninklijke luchtstrijdkrachten, waar hij vanaf October 1918 als piloot dienst deed. Na den oorlog studeerde de prins te Cam bridge gedurende korten tijd geschiedenis, eco nomie en staatswetenschappen, ontving in Juni 1920 den titel van hertog van York, kreeg in 1921 den rang van „commander" bij de vloot en werd in 1922 benoemd tot overste van het Oost- Yorkshire regiment. Den 26en April 1923 trad hij in het huwelijk met Lady Elisabeth Marguerite BowesLyon, dochter van den graaf van Strathmore en Kinghome, welke familie tot den oudsten Schotschen adel behoort. Het jonge paar maak te verscheidene reizen, o.a. ook naar de Oost- Afrikaansche protectoraten en vertegenwoor digde de Kroon bij verschillende hofceremoniën in Roemenië, Joego-Slavië en Tsjecho-Slowa- kije. In het jaar 1925 nam de hertog het voor zitterschap op zich van de tentoonstelling in Wimbledon en in het jaar 1927 maakte hij met zijn gemalin een reis naar Australië en Nieuw- Zeeland. De hertog en de hertogin van York hebben twee kinderen, Elisabeth en Margaret-Rose. Eli sabeth werd den 21sten April 1926, Margaret- Rose den 21sten Augustus 1930 geboren. Na de troonsbestijging van Koning Edward werd de hertog van York in Februari van dit jaar tot admiraal, generaal en opperluchtmaar- schalk benoemd. NANKING, 10 Dec. (D.N.B.). Officieel wordt thans bevestigd, dat de Chineesche troepen Ta Miao, een belangrijk strategisch punt, 100 K.M. ten Noord-Oosten van Bei Line Miao. hebben ingenomen, De Weensche „Reichspost" weet het vol gende te melden over de reis van den Pau selijken Staatssecretaris Kard. Pacelli naar de Vereenigde Staten van Amerika: Terstond na zijn terugkeer in Vaticaanstad heeft de staatssecretaris den Paus zijn indruk ken uit Amerika medegedeeld en hem een aan tal voorstellen gedaan. Deze hebben alle ten doel, een actie te beginnen tot- kerstening der moderne we reld, en daarmede het z.g. nieuwe heiden dom en vooral het bolsjewisme in al zijn verschijningsvormen tegen te gaan. De Paus heeft naar aanleiding van deze be sprekingen, die tot einde November hebben ge duurd, besloten, aldus lezen wij In het Han delsblad, in de eerste plaats den pastoralen en verderen kerkelijken arbeid der geestelijken, als ook dien van de katholieke actie en van alle medewerkende leeken, in dienst te stellen van de sociale beginselen naar katholieke opvat tingen. Men zal dus streven naar verwezenlijking van de beginselen der encycliek „Quadragesimo Anno" in alle landen, het overwinnen van maatschappelijke onderdrukking en ongerech tigheid van den klassen- en standengeest, door een positieve sociaal-christelijke levenshouding; dit is het eerste doel. Alle katholieke krachten in de geheele wereld moeten daartoe medewerken, ieder op zijn wijze, en in elk land naar gelang van middelen en gelegenheden tot samenwerking van Kerk en Staat; men wil zoo een maatschappelijke ver betering, die noch „kapitalistisch", noch „so cialistisch" is, maar eenvoudig rechtvaardig en christelijk. Voorts hebben langs niet officieelen weg alle pauselijke nuntiaturen (en de nuntii die kort tevoren te Rome geweest zijn, zooals die van Oostenrijk, Nederland en Bolivia), van den staatssecretaris persoonlijk de opdracht ont vangen, een onderzoek in te stellen naar prac- De officieele mededeeling der Koninklijke Boodschap en het besluit tot trooonsafstand in het Lagerhuis behandeld; openhartige rede van Baldwin over het verloop van de crisis. De gezondheid van Z. H. den Paus wordt steeds beter. Doel van Kardinaal Pacelli's reis naar Amerika, een nieuwe internationale actie voor te bereiden tegen het moderne heidendom en communisme. Begrooting van het Verkeersfonds door de Tweede Kamer z. h. st. goedgekeurd. Mislukte poging tot oplichting te Enschede. De sportvliegers Htfmans en Sluyter op Waal haven geland. New-Yorksche Beurs: Stemming vast. tische middelen tot samenwerking der R.- Katholieken, verdere christelijke en staats organen in dezen geest; zij moeten Kardinaal Pacelli ten spoedigste een uitgewerkt rapport toezenden omtrent deze vraag, hoe de begin selen der encycliek „Quadragesimo Anno" prac- tisch toegepast kunnen worden in het land waar ieder van hen is geaccrediteerd. Het Vaticaan zal op grond van de ingekomen rapporten een nieuw initiatief nemen, en op grond der ingekomen rapporten den strijd tegen materialisme en communisme, nieuw heidendom en religieuze onverschilligheid stel selmatig aanpakken. Daarbij zal men gebruik maken van de indrukken, die kardinaal Pacelli in Amerika heeft gekregen van de wijze waarop men aldaar de groote massa geestelijk tegen de bedoelde stroomingen in het geweer weet te brengen. VATICAANSTAD, 10 Dec. Een voortduren de verbetering in den toestand van Z. H. is waar te nemen; volgens Stefani zou de H. Va der zelfs eenige oogenblikken zijn bed verlaten hebben. Men vertrouwt, dat Z.H. de Paus met Kerst mis zoover hersteld zal zijn, dat Hij het Col lege van Kardinalen zal kunnen ontvangen, om op de jaarlijks weerkeerende grootsche plechtigheid de gelukwenschen in ontvangst te nemén. Prof. Milani zou willen, dat de H. Vader tot Kerstmis rust hield. De omgeving van den Paus twijfelt er echter aan, of de Paus de activiteit zal kunnen her vatten, waai-van Hij nu al vijftien jaar zonder onderbreking blijk geeft. De crisis immers, die de Paus pas te boven is gekomen, werd veroorzaakt door een ziekte, die moeilijk op zijn leeftijd geheel te genezen is. Het hart is verzwakt en de bloedsomloop on dervindt stoornissen. Men wil Hem daarom all6 overbodige audiënties en alle oorzaken van vermoeienis besparen. De president van den Danziger Senaat, Grei- ser, is uit Bad Wildungen teruggekeerd. Hij heeft zijn werkzaamheden hervat. Katholieken hebben te Jeruzalem bij de auto riteiten geprotesteerd tegen de „ontwijding van het meer van Galilea door Britsche soldaten, aie aldaar zwemmen en waterpolo spelen", NEW-YORK, 10 Dec, (Part.) Bij de ope ning lag het koerspeil in Wallstreet algemeen hooger, in verband met het aanhouden van het gunstige nieuws omtrent de ontwikkeling van het bedrijfsleven. Speciaal Staalaandeelen wa ren goed van toon Later werd bekend, dat de Engelsche Koning besloten heeft af te treden, waardoor een belangrijke factor van onzekerheid was verdwenen, aangezien een kabinetscrisis, raar men hier meent, ernstiger gevolgen zou hebben gehad. De koersen konden onder invloed hiervan verder verbeteren. U. S. Steels liepen bijna 2 dollar op, waarna een lichte reactie viel te registreeren. Bethlehem Steels zetten 'n frac tie lager in, doch konden daarna meer dan 1 dollar aantrekken. Spoorwegwaarden waren goed gestemd en vertoonden bijna algemeen fractio- neele koersverbeteringen. Voor koperaandee'en ontwikkelde zich flinke vraag. Amer. Smelting stegen bijna 2, Anaconda ruim 1 punt. Automo bielwaarden lagen vast. Chrysler zetten on veranderd in, zakten daarna een fractie verder in. doch stegen vervolgens tot 3 punten boven het slotpeil van gisteren. General Motors wer den een kleinigheid hooger genoteerd. Waren- huisaandeelen waren verdeeld. Public-utilities liepen op. evenals vliegtuigaandeelen, idem in fabrieken van landbouwwerktuigen en chemische en rubberwaarden. De koerswinsten varieerden van een fractie tot ongeveer 1 dollar. Petro- leumaandeelen verkeerden hier en daar lichte lijk in reactie. Equipmentshares werden iets hooger genoteerd, doch canningshares konden zich niet ten volle handhaven. Tot nagenoeg het einde van den beurshandel kwam er nagenoeg geen wijziging meer in de algemeene beurstendenz, doch laatbeurs viel op enkele afdeelingen eenige reactie op te teekenen, waarvan spoorwegwaarden het meest leden, doch welke reactie zich hoofdzakelijk tot een half procent beperkte. Het slot gaf winsten van 1 a 2J( dollar te zien voor Chrysler, General Motors, Mack Truck, Air Reduction, Allied Chemical,, Int. Harvester, U. S. Rubber, Westinghouse, Wool- worth, U. S. Steels, Bethl. Steels, Republic Steel, Anaconda Copper, Kennecott, Int. Nickel. Amer. Smelting, Great Northern, Norfolk Western en Union Pacific. De omzetten bedroegen 2.440.000 shares. Slotkoersen Dec. Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry A m Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. - n. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Is]. Crysier Motor Cities Service Consol Gas N.Yi Continental Oil 7 Dawesl. 5% Young Deleware 6r Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Centra) Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building Gedaan en laten, t bieden. 5 ex-div. is ex coupon. 10 9 8 7 233 231 230 231 118 1187% 118% 118% 548% 54% 53% 53 97% 96 953% 95 189% 188% 187 187 98 987% 99% 99% ?53% 25% 25% 25% 51% 49 477% 47% 74 74% 72% 72% 228% 22% 22% 21% 74% 723% 72% 71% 13% 13% 13% 127% 151 f 151 152V4 153 43% 44 43% 43 688% 68% 68% 68 17% 17% 17/s 2 1238% 1223% 122 121 3% 3% 3% 3% 45% 45% 45 45% 40 391% 39% 383% 29% 29 29 223% 213% 21 21% 47 468% 45% 451% 74% 74 74% 753% 181% 181% 182% 182 176 176% 176 175 207% 20% 20 19% 51% 51 51% 508% 69% 68% 677% 67% 288% 28% 28% 28 19% 19% 19% 191% 24% 247% 24 23% 99% 98% 98% 97 631% 61% 61% 60% 12Vs 12% 12 12 59% 573% 56% 57 3 3 3 3 68% 7 68% 6% 66% 653% 65% 651% 37 37% 37 36% 23% 237% '23% 23% 447% 44% 43% 428% 30% 31% 30% 31 278 275% 275 27 41 407% 40% 40% 47% 471% 46% 46% 538% 53 52% 528% 473% 48% 48 48% 117% 11% ll3/8 113% 97% 967% 96% 961% 27 263% 26% 26 16 16 153% 153% 43% 43 417% 407% 23S4 23% 223% 218% 15% 15% 151% 153/s 661% 66% 66% 66% 20 20 193% 197% 131% 130 127% 1261% 28 27% 28Vs 26% 6% 6% 6% 6S% 6% 6 6 6% 471% 46 453% 45 77% 753% 74% 74% 75% 75% 78% 77% 147 14c V2 1437% 145 67 648% 65% 648% NEW YORK, 10 Dec. Slotk. Dec. 10 9 8 7 Brussel Rome Madrid 16.918% 5.261% 16.921% 5.261% 8.30 16.928% 5.261/4 8.25 16.93 5 26% 8.25 Bern Weenr Oslo A'dam 22.983% 18.72 24.65 54.46 22.983% 18.72 24.62% 54.45 22.983% 18.72 24.65 54.46 22.99 18.72 24.62% 54.41 Lonöe Parijs Berlijn 4.90% 4.66% 40.23 4-90% 4.66% 40.231/2 4.90% 4.667% 40.231% 4.89% 4.66 40.24 10 Dec. 9 Dec. NEW YORK, 10 Dec. 10 Dec. 9 Dec. Suiker Oct. Dec. 2.88-- Jan. 2.85-86 Mrt 2.82-83 Rubber Standaard Oct. 19.00- Dec. 19.01-- Jan. 19.10-- Katoen Oct. 12.66-67 Dec. 12 40-- Jan. 12.38- Tin Loco 52.50 2.88- - Mei 2.84-85 2.84-85 Juli 2.87-88 2.82-84 Sept. 2.88-89 2.85-86 Sept, 18.90Mrt. 19.05- - 18.91-- Mei 18.95-- 18.99-- Juli 18.90-f Sept 18.90-1 12.49*51 Mrt 12.24-25 12.28-- Mei 12.07-08 12.24Oct. 11.64-65 2.87-88 2.88-89 18.95- - 18.86-- 18.85 18.84-- 12.08-09 11.92-93 11.43-45 Niet onderschatten Het is een typisch verschijnsel, dat vele Nederlanders hun eigen land en volk te laag waardeeren. Wanneer wij, Nederlanders, onze kracht kennen, zullen wij haar ten volle kunnen ontplooien, en dit is niet het, geval, als wij onszelf onderschat ten. Ironie is een heerlijk wapen, maar we durven 't tegen u, landge- nooten, niet te gebruiken, want we zijn bang, dat gij woedend zoudt op stuiven, wanneer we u vertelden, dat gij dwaze beunhazen waart, omdat ge u vergaapt aa?i 't schoone buiten uw eigen heerlijk land, maar wat ge zelf aan schoonheid bezit, blind voorbijgaat. Ja, ge zoudt toch opstui ven nietwaar, als we u dat vertelden en bovendien zoudt ge spottend vra gen ('n schamper lachje op uw in telligent gezicht), waarin dan toch wel ons land en volk zoo goed en schoon zijn. Maar onze ironie zou u weinig antwoorden, zou alleen heel terneergeslagen kijken, om straks te kunnen lachen over de zelfvoldane dwaasheid van uw schijntriomf. Koffie (Rlo - Nieuw contract) (Santos) Dec. 6.92- - Mrt 6.78- - Mei 6.85-87 Juli 6.92- - Sept 6.98-- 7.00- - 6.86-- 6.94- - 6.98- 7.02-- Dec. Mrt. Mei Juli Sept 10.15 10.06- 10 08-- 10.0 8-9 10.09- - 10.18 10.09- 10.10-13 10.13-15 10.13- 10 Dec. 9 Dec. Tarwe Dec. 1283/8-1/2 1281/8 Mei 123%-24 124V8-24 Juli 109%-% 110-09% Mais Dec. 109%— 109% Mei 101%— 1023/g Juli 96%- - 97V2 Reuzel Oct. Dec. 13.37% 13.15 10 Dec. 9 Dec. Tarwe Oct. 114% 1143/g -- Dec. 115% 1157/8 -- Juli 1127% 113% -- Rogge Dec. 89 -— 88»%- Mei 897/g 89 Juli 88 87 - Haver Oct. 497/8SO Dec. 49% 49% gedaan en laten t nominaal CHICAGO, 10 Dec. 10 Dec. 9 Dec. Haver Dec. 491/g - - Mei 49 - Juli 44% - - Rogge Dec. 1018% - Mei 99%.— Juli 94%-— 49% -- 49i% 44% 101%- 99 93% - Jan. 13.37% 13.17% Mrt. 13.60 13.40 Mei 13.87% 13.721% WINNIPEG, 10 Dec. 10 Dec. 9 Dec. Gerst Oct. Dec. 76% 72'% Mei 69 68 Juli 657%.— 65 Lijnzaad Dec. 164 -- 164 -— Mei 167 1677% Juli 1661%-- 166 Juli 48%-- bieden 47%— GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 10 Dec. Tarwe. Dec. 9/0 7/„, Maart 8/5 Mei 8/4 >/4, Juli 3/3^. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304,30 uur Kon. Olie Philips A'dam Rubber Aku Anaconda Beth. Steel U. S. Steel Shell Union Canadian Pacific Int. Hydro Electric North Amer. Railw. Thompson Warret 40014401 270 286'% 47 37 9/16—11/16 54 57)4 20% 10% 6%-7% 277/g 47/s-5 Kon. Olie Philips Anaconda Beth. Steel U. S. Steel Shell Union Republic Steel Int. Hydro Electric South. Railw. Adj. Milwaukee Van 4.305 uur N 401 270 y, 37%—38 5/16 54<%-34 573/4_7/8 20 5/16 20 5/16—% 17Ï4—34 6 5/16—7/16 CHUR, 9 Dec. (Zwits. T, A.) De middagzitting werd grootendeels besteed voor het verdere ver hoor van Frankfurter. Zijn antwoorden ver sterkten den indruk, dat er geen sprake van een samenzwering is geweest. De beschuldigde ver klaarde, dat hij nooit met iemand over zijn voornemens had gesproken en alleen gehandeld heeft. Aanvankelijk had hij het plan opgevat, een aanslag op Hitier, Goering en Goebbels te plegen, maar spoedig had hij ingezien, dat hij een dergelijk voornemen niet verwezenlijken kon. Hij vreesde bovendien, dat door een aan slag van dien aard de Jodenvervolging in Duitschland nog heftiger zou worden. Het schijnt, dat Frankfurter den moord heeft begaan onder den invloed van geestelijke de pressie en uit haat tegen het nationaal-socia- listische regime in Duitschland. CHUR, 10 Dec. (Zw. Tel. Ag.) Hedenoch tend Is het proces tegen Frankfurter hervat met het verhoor van den beklaagde over den moord. Hij gaf een nauwkeurig verslag van de daad. Vervolgens werd een aantal stukken uit de correspondentie van den beklaagde met zijn bloedverwanten voorgelezen, waarna de eenige getuige van den moord, de weduwe van het slachtoffer, mevrouw Gustloff, werd gehoord. Haar getuigenis bevestigde de reeds bekende feiten. Zij verklaarde o.a., dat de telefoon gesprekken van haar man dikwijls werden ge stoord, waarover haar man zich herhaaldelijk verbolgen toonde. Hij heeft evenwel nooit door de telefoon gesproken over „Saujuden", zooals beklaagde meent te hebben gehoord. Frankfurter verklaarde, dat vooral het lezen van de „Stuermer" zijn haat tegen het nati<x naal-socialisme heeft opgewekt. Hedenmiddag zal het requisitoir gehouded worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2