Een radio-toespraak van den ex- koning De vlieger Mermoz teruggevonden DE PR0CLAMA TIE VAN GEORGE VI I m V. EEN MOEDER SPREEKT Ceremonieele plechtigheden overeenkomstig de traditie van het land Het vertrek van den ex-koning w T Koningin Mary richt een boodschap tot het volk in deze voor haar zoo moeil^ke uren DE GRONDWET VAN DEN IERSCHEN VRIJSTAAT Het nieuws van heden KONINGEN DIE AFSTAND DEDEN VAN DEN TROON VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Een afscheid en een laatste groet De financiën van den heer Edward Windsor Het Weer Opheffing functie van gouverneur-generaal ZATERDAG 12 DECEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20304 Vanuit Windsor Castle richtte Edward zich gisteravond voor de laatste maal tot het Engelsche volk RIO DE JANEIRO, 11 Dec. (Havas). De Fransche vlieger Mermoz, die sedert eenige da gen werd vermist, heeft men teruggevonden. Ex-koning Edward VIII nam met een radiorede afscheid van zijn volk Het vliegtuig van den ex-koning vertrokken naar fort Belvedere mi Mrs. Simpson verneemt het koninklijk besluit INSTORTINGSONGELUK TE MÜNCHEN De -nieuwe Koning, zooals hij voor kort Kgning Edwprd, vergezelde hij als Hertog van York zijn "broeder, toen een inspectie der troepen s- Ierland een republiek, doch ver bonden voor buitenlandsche zaken aan Engeland In den loop der laatste 2S jaar V NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, tngex. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één <5 eert per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. Ex-koning Edward VIII heeft door 6e radio Vrijdagavond te 10.20 een laatste woord, een afscheid gericht tot het Engelsche volk. Zijn toe spraak werd uitgezonden vanuit het Windsor Castle en luidde: Eindelijk kan ik een paar woorden Zeggen. Ik heb nooit iets willen terug houden. Tot nu toe kon ik echter niet sPreken. Voor enkele uren heb ik mijn laatste Plichten als Koning en Keizer vervuld, ^u mijn broeder, de hertog van York, hrijn opvolger is geworden, moet ik hem hujn waardeering betuigen. Dat doe 'k ook van ganscher harte. Gij kent de redenen, waarom ik afstand van den troon deed, doch ik wensch, dat gij be grijpt, dat ik bij het nemen dezer be slissing niet het land en het rijk vergeten heb, dat ik als prins van Wales en laat stelijk als Koning 25 jaar lang heb ge diend. Gij moet het gelooven, dat ik het on mogelijk gevonden heb de zware ver antwoordelijkheid te dragen zonder de hulp en den steun van de vrouw, die ik liefheb aan mijn zijde te hebben. De be slissing is alleen door mij genomen. Het ivas een zaak, waarover ik alleen te oordeelen had. Een ander, die hier nauw hij betrokken was, heeft mij steeds tot een andere beslissing aangespoord. Deze Zwaarste beslissing van mijn leven heb ik genomen met het oog op het welzijn Van land en volk. Mijn broeder bezit de Vereischte eigenschappen, die hem ge schikt maken mijn opvolger te zijn. Hij kent den zegen van een gelukkig tehuis met vrouw en kinderen. Dezen Zegen heb ik nooit gekend. In deze zware dagen hebben mijn moeder, broeders en de ministers, voor namelijk minister Baldwin, mij krachtig en steunend terzijde gestaan. Daarvoor ben ik hen van harte dankbaar. Conflicten met regeering of parlement heb ik nooit gehad. Van alle rangen en standen heb ik als Prins van Wales en als Koning veel er kentelijkheid ondervonden. Daarvoor ben ik ten zeerste dankbaar. Thans leg ik mijn taak neer en wel licht duurt het lang voor ik het land terug zal zien. Wanneer mijn broeder eens een be roep op mij mocht doen, dan zal het met tevergeefsch zijn. En nu hebben wij een nieuwen Koning. Geluk en welvaart wensch ik volk, land en vorst toe. God zegene U allen. God spare den Koning. Na deze afscheidswoorden deelde de omroeper ha een onderbreking van een minuut mede, dat alle Britsche zenders werden gesloten. De vertegenwoordiger der Air France deelde mede bij telefonische informatie te Parijs de bevestiging te hebben ont vangen van het bericht, dat Mermoz en zijn metgezellen teruggevonden zijn. Het toestel werd ter hoogte van de «Braziliaansche kust aangetroffen Mermoz en zijn mannen zijn allen In leven. LONDEN, 11 Dec. (Havas). De proclamatie van den nieuwen Koning zal morgen om vier uur allereerst worden voorgelezen bij het St. James Palace, vervolgens in Temple Bar en tenslotte op de Royal Exchange. De ceremonie zal met de gebruikelijke plechtigheden, geheel volgens de tradities van het land, worden afge handeld. Officieel wordt thans medegedeeld, dat de hertog van York als Koning den naam van George VI zal aan nemen. In het Lagerhuis deelde minister president Baldwin mede, dat de raad van accessie morgen bijeen zal ko men om het uitroepen van den nieu wen Koning goed te keuren. Het Lagerhuis zal eveneens bijeen komen om den eed van trouw aan den nieuwen Koning af te leggen; dit zal te 1 9 uur plaats hebben. Vervolgens wordt het Huis tot Maandag ver daagd, wanneer Baldwin te 18 uur een Bood schap van den nieuwen Koning zal voorlezen en een adres van antwoord zal voorstellen. Baldwin deelde mede, dat indien de loopen- de zaken afgewikkeld zullen zijn, het Huis dan te 18.12 uur op Kerstreces zal gaan. In antwoord op een vraag omtrent de toe komstige bestemming van den afgetreden Koning verklaarde de attorney-general, dat de nieuwe Koning, zich te gelegener tijd hiermede zal bezig houden. Hij verklaarde, dat het niet juist is, dat de afgetreden Koning het land moet verlaten. De afgevaardigde van de onafhankelijke labour, Campbell Stephen, bestreed tijdens de debatten het denkbeeld, dat het Britsche im perium bijeen wordt gehouden door den band van de monarchie. Het imperium wordt volgens hem bijeen gehouden door economische belan gen. Indien er werkelijke economische belangen bestaan tusschen de Dominions, dan zullen zij in het gemeenebest bijeenblijven en de huidige regeeringsvorm is hierbij van geen enkel vitaal belang. Te midden van toejuichingen verklaarde sir John Simon, dat het gebeurde het Brit sche volk onuitsprekelijk heeft aangegrepen. Hieruit blijkt, hoe diep de constitutioneele monarchie in de harten is geworteld. Nog slechts de laatste voorbereidselen voor het vertrekken van ex-Koning Edward moeten worden gereed gemaakt. Het grootste deel van zijn bagage is reeds uit fort Belvedère vervoerd. Er is echter nog niets bekend omtrent zijn eventueele bestemming. Volgens zekere informaties uit politieke kringen zou Edward den nacht nog te fort Belvedere doorbrengen en eerst morgen vertrekken. Hij zou naar alle waarschijn lijkheid naar Zwitserland gaan en vandaar naar de Adriatische zee; officieele beves tiging van dit alles is echter nog niet ver kregen. Er is geen sprake van, dat de ex-Koning in ballingschap zou moeten leven. Het vliegtuig van den ex-Koning is vanmid dag om twee uur veertig van het vliegveld Hendon vertrokken. Omtrent het vertrek van het koninklijke vlieg tuig van Hendon kan nog gemeld worden, dat dit bestuurd wordt door kol. Pielden, den piloot des Konings, terwijl voorts nog drie passagiers in het toestel hebben plaats genomen. Men meent te weten, dat het toestel zich naar Smithlawn heeft begeven, het particulier vlieg veld van den Koning bij fort Belvedère. Even over vijf is de koninklijke auto van fort Belvedère vertrokken naar Londen. Het was niet mogelijk te zien, wie de inzittenden waren. Volgens mededeelingen uit de meest betrouw bare kringen, deelt Havas mede, neemt ex- Koning Edward VIII een gewonen burgerlijken naam aan, namelijk, zooals reeds werd bericht, dien van Edward Windsor. De mogelijkheid, dat de nieuwe Koning den ex-Koning een bepaal den hoogen titel, gedacht wordt aan dien van hertog, zal verleenen werd eveneens reeds eer der aangegeven. Hoe zal echter de financieele positie zijn van Koning Edward na de abdicatie? Deze vraag wordt als volgt beantwoord: Koning George V heeft een persoonlijk ver mogen nagelaten van ongeveer vier millioen pond. Hiervan zal de ex-Koning echter geen deel ontvangen, daar deze som is bestemd voor de kleinkinderen van Koning George V. De ex- Koning, thans de heer Edward Windsor, zal iiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinm Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind, ne- velig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige sneeuw of regen, temperatuur om het vriespunt, tot lichten dooi, kans op gladde wegen in het Zui- den. Verdere vooruitzichten: Onzeker. geen andere bezittingen hebben dan het fort Belvedère en de baten, welke hij verkrijgt uit het hertogdom Cornwall. Ook voor de wet is thans de ex-Koning niet anders bekend dan onder den naam Edward Windsor en er is geen enkel financieel belang in dezen titel aanwezig. Tengevolge van deze situatie is dus de ex- Koning geheel afhankelijk van de besluiten van den nieuwen Koning en den titel, welken deze hem zal willen verleenen. Op een oogenblik, dat mevrouw Simpson ge heel alleen in de villa „Lou Viei" was mr. en mrs. Rogers maakten een autotocht, lezen we in de Telegraaf, bracht het radiotoestel haar het bericht, dat de geheele wereld een schok gaf: Koning Edward heeft afstand gedaan van den troon. Voor deze vrouw, een der twee hoofdperso nen in dit koningsdrama, bracht de radio ech ter geen nieuws. Eenige uren te voren had zij een telefoongesprek gehad met Londen, met den koning. Langen tijd had mevr. Simpson zwijgend toegeluisterd naar hetgeen de verre stem haar zeide. Aan niemand vertelde zij, wat het telefoon gesprek had behelsd; zij zweeg het voor 's ko nings vriend lord Brownlow en voor haar gast heer en gastvrouw. Maar haar zwijgzaamheid en haar betraand gelaat vertelden duidelijk ge noeg, wat er gebeurd was. De wacht van journalisten en fotografen, die de villa te Cannes nu al dagenlang belegert, was ook gisteren aanwezig. Enkele minuten, nadat het nieuws telefonisch uit Londen naar een krant te Cannes was overgebracht, stormde een auto den heuvel op, waarop de villa „Lou Viei" gelegen is. Een verslaggever sprong er uit, een bloc-note in de hand. Aan de groep persvertegenwoordi gers vertelde hij zenuwachtig en opgewonden, dat koning Edward afstand had gedaan van den troon. Luide kreten weerklonken. In het vallende licht kwam een man naar het hek, de handen diep in de zakken van zijn jas. Lord Brownlow; het gelaat grauw van zorg en spanning. „Hebt u den volledigen tekst van 's konings verklaring?" vroeg hij. „Wij zouden haar gaarne lezen." De verslaggever ging aan den arbeid, werkte ijlings de op het papier geworpen notities uit. Lord Brownlow bleef staan toezien, triest, de handen voortdurend in de diepe zakken. Toen de verslaggever de verklaring had over gegeven, ging Lord Brownlow al lezend naar binnen, waar mrs. Simpson wachtte. Na enkele minuten kwamen ook de heer en mevrouw Rogers terug. Zij hadden te Cannes het nieuws gehoord. Nog voor de auto stilstond, sprong mrs. Rogers er uit en rende naar de villa. Toen werden de ramen gesloten, de gordijnen gingen neer, de politie maande de toeschouwers tot doorloopen aan; stilte hing er rondom de villa „Lou Viei". Lord Brownlow heeft meegedeeld, dat hij hedenavond of morgen Cannes zal verlaten en zich naar Londen zal begeven, om Edward te ontmoeten, indien deze zich dan nog in Enge land bevindt. Hij zeide verder, dat de gezond heidstoestand van mrs. Simpson uitstekend is; zij denkt Cannes niet voor het eind van het jaar te verlaten. Lord Brownlow heeft verbo den films over mrs. Simpson te draaien. MüNCHEN, 11 Dec. (Havas). Tengevolge van de instorting van een gewelf zijn acht arbeiders, die werkzaamheden verrichten in de Ratskeller Grafing bij München bedolven. Twee hunner werden levend geborgen. De ondernemer, die de leiding had over de werkzaamheden, is in ar rest gesteld. De Koningin-Moeder heeft Vrijdagavond een boodschap gericht tot het geheele Britsche Rijk, waaruit niet alleen spreekt het leed van het moeder hart, doch tevens het vertrouwen in de toekomst: „Diep ontroerd en getroffen ben ik door het medegevoel, waarin ik mij in deze oogenblikken van angstige bezorgdheid zie omringd. Het is daarom, dat ik uit den grond van mijn hart eenige woorden tot u allen richt. Het medeleven en de genegenheid, welke mij gesteund hebben in mijn grooten rouw, welke nog geen jaar oud is, ontbreken mij ook thans niet en zijn opnieuw mijn kracht en steun. Ik behoef niet te spreken over het verdriet, dat het moederhart vervult bij de gedachte, dat mijn geliefde zoon het zijn plicht geoordeeld.heeft zijn taak neer te leggen, en dat de regeering, wel ke met zooveel hoop en verwachting werd begonnen, zoo plotseling haar einde heeft gevonden. Ik weet, dat gij u er rekenschap van zult geven, wat hem dit besluit moet hebben gekost en dat gij u de jaren zult herinneren, waarin hij zoo vol toewijding getracht heeft zijn land en het rijk te dienen en te helpen. Gij zult hem zeker altijd in erkentelijke herinnering in uw harten bewaren. Ik beveel u zijn broeder aan, die zoo onvoorzien in zoo moeilijke omstandig heden geroepen is zijn plaats in te ne men. Ik vraag u, dat gij hem dezelfde edelmoedige trouw zult toedragen als gij mijn geliefden echtgenoot hebt betoond en dien gij zoo gaarne aan zijn broeder hadt willen blijven schenken. Ik spreek tevens de hoop uit, dat de nieuwe Koningin de voortdurende toewijding en genegenheid zal mogen blijven ondervinden, welke zij reeds gedurende zes en twintig jaar genoten heeft. Mijn oprecht gebed is, dat, ondanks en zelfs wegens de moeilijkheden van het oogenblik, de rechtschapenheid en de eenheid van ons land en het rijk door Gods genade mogen behouden blijven en versterkt worden. Moge God u allen zegenen, bewaren en immer geleiden. LONDEN, 11 Dec. (Reuter;. De Valera heeft vanmiddag den tekst ingediend van het ontwerp-wet, dat de grondwet van den Vrijstaat wijzigt. Het wetsontwerp voorziet in de erkenning van den nieuwen Koning, maar bepaalt, dat de functie, die de nieuwe Koning in den ver volge zal uitoefenen in het bestuur van den Vrijstaat, beperkt zal worden. Zoolang de Vrijstaat verbonden is, aldus het ontwerp, met Australië, Canada, Groot-Brit- tannië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika, en zoo lang de Koning erkend wordt door deze naties ten aanzien van benoeming van diplomatieke, consulaire ambtenaren en afsluiting van inter nationale overeenkomsten, kan en wordt de aldus erkende Koning gemachtigd op te treden voor den Vrijstaat voor gelijke doeleinden. De functies van den gouverneur-generaal worden gedelegeerd aan den speaker van den Dail, die in de toekomst de wetsontwerpen zal ondertee kenen en het parlement zal ontbinden. De Valera zou dan, naar verluidt, de overige func ties van den gouverneur-generaal op zich nemen. Wanneer dit ontwerp zal zijn aangenomen, zal Ierland den vorm hebben van een re publiek, ten aanzien van binnenlandsche zaken en toch den band met de kroon voor buitenlandsche zaken handhaven. De gou verneur-generaal zal het wetsontwerp van avond onderteekenen en dus zijn eigen functie afschaffen. Vanmiddag is de Dail bijeengekomen ter goedkeuring van het wetsontwerp, dat de troonsopvolging regelt. De Valera verklaarde, dat het niet de be doeling der regeering is, de banden met het gemeenebest te verbreken, maar de constitutie aan de bestaande omstandigheden aan te pas sen. Groot-Brittannië, aldus zeide hij, is reeds officieus op de hoogte gesteld van hetgeen wij denken te doen. De maatregelen die wij voor stellen, zijn van binnenlandsche orde en staan niet in het minst in verband met andere staten van het gemeenebest. De banden, die ons met Engeland binden, zullen bewaard blijven in den vorm van samenwerking en geregeld zijn door de wet zoolang de vereeniging gehand haafd blijft. Ex-koning Edward spreekt het Britsche volk ten afscheid toe. Heden proclamatie van den nieuwen Britschen Koning. De Iersche Vrijstaat wenscht zich los te maken van Engeland wat de binnenlandsche zaken betreft; ten opzichte van de buitenlandsche aan gelegenheden wordt de band met de Britsche kroon behouden. De algemeene toestand van Z. H. den Paus toont een toenemend, doch langzaam herstel van krachten aan. Werkverschaffing wordt van 21 Dec. tot 9 Jan. stopgezet. Het tarief voor de verzamelgesprekken met Indië verlaagd. New Yorksche Beurs: Stemming zwakker. O O In weinig monarchieën is in den loop der eeuwen zoo'n gering aantal abdicaties voorge komen als in Groot-Brittannië. Oostenrijk, Frankrijk, Duitschland, Holland, Zweden, Spanje, Polen, Portugal, Griekenland, Turkije, Rusland, China, Siam en Afghanistan hebben allen te eeniger tijd en in sommige ge vallen verscheiden malen hun monarchen ver loren tengevolge van een vrijwillige of gedwon gen abdicatie. De „Daily Tel." geeft een lijstje van de ko ningen, die de laatste 25 jaren afstand hebben gedaan van den troon: Keizer Poe Yi van China, 12 Februari 1912. Tsaar Nieolaas II van Rusland, 15 Maart 1917. Koning Ferdinand I van Bulgarije 3 Oct. 1918. Keizer Wilhelm II van Duitschland 9 Nov. 1918. Koning Friedrich August III van Saksen 9 Nov. 1918. Keizer Karei I van Oostenrijk-Hongarije 12 Nov. 1918. Koning Ludwig III van Beieren 13 Nov. 1918. Groot-Hertog Friedrich van Baden 22 Nov. 1918. Koning Wilhelm II van Würtemburg 2 Dec. 1918. Groot-Hertogin Marie Adelaide van Luxem burg 10 Jan. 1919. Koning George II van Griekenland 18 Dec. 1923. Koning Amanullah van Afghanistan 12 Jan. 1929. Koning Prahidjapok van Siam 2 Maart 1935. Koning Alfonso van Spanje, hoewel gedwon gen zijn land te verlaten toen in 1931 de repu bliek werd uitgeroepen, weigerde de acte van afstand te onderteekenen. Koning George van Griekenland kwam in Mei 1935 wederom op den troon. Haile Selassie, keizer van Abessinië, verliet in het begin van dit jaar zijn land en verblijft thans in Engeland, doch heeft nooit afstand van den troon gedaan. Ex-koning Prahidjapok woont thans in Sussex, Amanullah verblijft te Napels, Ferdinand van Bulgarije in Duitschland, de Duitsche ex-keizer te Doorn en ex-koning Alfons te Milaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1