De Spaansche belangen in een speciale Volkenbondszitting New-Yorksche Bears DEL VAYO HOUDT EEN GROOTE REDE Kerkelijk leven ZATERDAG 12 DECEMBER 1936 Fascistische mogendheden be dienen zich van Spanje voor hun internationale politiek Italië en Ecuador zijn niet aanwezig De arrestaties van Duitschers in Rusland De strijd in Soei Joean Korte berichten HOTELPERSONEEL Vergadering hoofdbestuur van St. Antonius Buitengebruikstelling postzegels V erzamelgespr ekken met Indië Het tarief verlaagd Examens Kanunnik E. Haenen t MARKTN1EUW.S FAILLISSEMENTEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 11 Dec. Na zwakker te zijn geopend sloot de markt op het laag ste punt van den dag WISSELKOERSEN AMER1K. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN GENEVE, 1 1 Dec. (Havas). Na de gebruikelijke korte besloten rat ting is de Volkenbondsraad vanmor gen om half elf zijn gewone zitting begonnen. De zetels van Italië en Ecuador bleven onbezet. De raadsvoorzitter, Edwards, gaf onmiddellijk na de opening het woord aan den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, Alvarez del Vayo. Deze ving aan mei er aan te herinneren, dat hij reeds in September de eer gehad heeft vanaf het Volkenbondsspreekgestoel te te wijzen op de gevaren voor den vrede, gelegen in den nieuwen vorm van agressie, welke een staat veroorlooft daadwerkelijk oorlog te voeren, zonder voorafgaand den oorlog te verklaren, n.l. door eerst een bin- nenlandsche rebellie uit te lokken en die vervolgens op militaire wijze te steunen. De bewijzen voor deze beweringen zijn thans van dien aard, dat niemand ernstig kan twij felen aan de werkelijkheid der feiten. Ondanks het niet-inmengings-accoord zijn duizenden jonge menschen het slachtoffer geworden van de fascistische luchtmacht en van het buiten landsche oorlogstuig. Vandaag ligt de hoofdstad van een staat, die lid is van den Volkenbond, in puin en worden honderden vrouwen en kinderen vermoord onder leiding van de generaals door de luchtstrijdkrachten van staten, die in feite den oorlog hebben ontketend en die voortgaan hem te voeren, terwijl men spreekt over handhaving van den vrede. De internationale oorlog is een feit op den Spaanschen bodem. Wij hebben gezien, hoe de opstandelingen, Ingevolge het echéc van de Marokkaansche troepen zich gereed maken nieuwe contingen ten te ontvangen, die zij „Blanke Mooren" noe men. Bovendien moet gevreesd worden, dat reeds gassen gebruikt worden. Het ergste voor den Volkenbond zou een miskenning van dezen toestand zijn, zou zijn door stilzwijgendheid en werkloosheid de uitbreiding mogelijk te maken van den oorlog. Duitschland en Italië zouden er dan in ge slaagd ujn Spanje te overmeesteren, met ge lijktijdig profiteeren van de gelegenheid van de Balearen en misschien nog andere vlootbases aan de Middellandsche Zee of den Atlantiscnen Oceaan. Als uiteindelijk resultaat zou verwacht kunnen worden een gepacificeerd Europa, tot vrede gebracht, dank zij de weldadige actie van het fascisme. Natuurlijk zou deze vrede het le ven gekost hebben van duizenden mannen, vrouwen en kinderen en talrijke hoofdsteden zouden het lot hebben ondergaan van Alicante en Cartagena, maar officieel zou de vrede niet zijn verstoord. Wanneer de Spaansche regeering meent de ernstige verantwoordelijkheid op zich te moe ten nemen den Volkenbondsraad te vragen bij een te komen, dan is dat juist om op de plech- tigste wijze haar krachtige vastberadenheid te kennen te geven, zich voor zoover haav betreft te verzetten tegen deze paradoxale en moord dadige vredespolitiek. Voortgaande herinnert spr. aan de feiten, die de klacht zijner regeering hebben gemotiveerd, waarna hü verklaart: Daar de preventieve doelmatigheid van het handvest heeft kunnen dienen om de agressie tegen te houden, waarvan Spanje het slachtof fer is, moet de Volkenbond toch minstens er toe kunnen dienen den dagelijks dreigender al- gemeenen brand te stuiten. De internationale oorlog, die in feite bestaat, kan op onherstel bare wijze tot ontwikkeling komen, wanneer men voortgaat hem over het hoofd te zien. En deze opvatting heeft trouwens haar officieele erkenning ontvangen door de Fransch-Britsche démarche van 4 Decem ber, welke het communiqué van eergisteren ter kennis van de wereld heeft gebracht. Het gaat er dus niet om, een enkelen eisch van de Spaansche regeering of van het Spaan sche volk, dat geenerlei hulp vraagt om zijn eigen moeilijkheden op te lossen, bij den raad in te dienen. Wanneer ons initiatief slechts het resultaat ware geweest van overwegingen van nationalen aard, zouden wij er reeds sinds lang toe zijn overgegaan. Wij zyn er van overtuigd, dat zelfs voor den opstand de opstandelingen konden rekenen op den materieelen en moreelen steun van het buitenland. Maar deze steun, zelfs al vormde die een aanslag op het internationale recht, leverde niet hetzelfde, onmiddellijke gevaar op van een algemeen vredes-standpunt. Dit gevaar in den wortel af te snijden en de ontwikkeling er van te vermijden, dat was het doel van de Spaansche regeering, toen zij den Volkenbond verzocht voor deze zitting bijeen te komen. De Spaansche regeering heeft geloof in de doelmatigheid van den Volkenbondsraad en in het technische mechanisme van den Volken bond. Het Spaansche volk is teleurgesteld zich in eigen geval de besluiteloosheden te zien her halen, die zich reeds tevoren hebben voorge daan in het organisme, dat in het leven is ge roepen om den vrede te verzekeren. Den laat- sten tijd w.ordt dit gevoel gedeeld door het grootste deel van de wereldopinie, die zich niet kan neerleggen bij de opvolgende capitulaties voor de aanvalskrachten. In het belang van den vrede en van den Volkenbond komt het er op aan, dat onze beraadslagingen uitloopen op opbouwende resultaten. Ik wil er van overtuigd zijn, dat ondanks zekere absenties aan deze tafel, hier nie mand zal zijn, die denkt, dat de raad op grond van deze absenties zich van tevoren reeds onmachtig zou moeten verklaren. Aan den anderen kant hebben zekere mogend heden de overheerschende bezorgdheid opgevat te voorkomen, dat de strijd tot de rest van Europa zou kunnen worden uitgebreid. De niet- inmengingspolitiek en haar uitvoerend orgaan werden tot middelen, die gebruikt werden met het oog op dit resultaat. Maar de voortdurende schendingen van dit accoord en de onmacht van de commissie ze te verhinderen, had als gevolg, dat anderen verklaarden zich slechts in dezelfde mate door het accoord gebonden te beschouwen, als het accoord door de anderen geëerbiedigd werd. In ieder geval is er geen twijfel aan de on doelmatigheid van het systeem. Spanje heeft zich een buitengewoon offer op gelegd, om te verhinderen, dat het huidige con flict het punt van uitgang zou worden voor een onherstelbaren rampspoed. Dit vaste voor nemen heeft Spanje ingegeven het niet-inmen- gings-accoord te aanvaarden, het accoord, dat de cynische inmenging ten gunste van de op standelingen, waaraan de langdurigheid van den oorlog gewijd moet worden, niet heeft kunnen verhinderen. Na de bittere ervaring, die ,tot dusverre is opgedaan streeft de Spaansche regeering er vooral naar, dit contröle-systeem een waarborg voor doelmatigheid te verleenen. De Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken besloot vervolgens zijn rede aldus: Het is moeilijk een bepaalde grenslijn vast te stel len tusschen datgene, dat tot het binnenland- sche leven van een volk behoort en datgene, wat beschouwd kan worden als van belang voor het internationale leven. Voor velen is de Spaansche worsteling een buitengewoon duidelijke openbaring van twee tegenover elkaar staande politieke formules: het communisme en het fascisme. Dit is een kin derlijke en simplistische opvatting. In den oorsprong van den strijd vinden wij inderdaad een uitgesproken fascistische agressie. Aan den anderen kant is het Spaansche volk vastbesloten de verwarring, die door deze agressie veroorzaakt is, te laten voorbij gaan zonder op definitieve wijze de hinderpalen uit den weg te rui men, die de ontwikkeling van Spanje op den weg van de democratie en de sociale rechtvaardigheid hebben belet. Tenslotte is deze verwarring benut, om niet te zeggen uitgelokt, door de Europee- sche fascistische mogendheden om zich van Spanje te bedienen voor hun internationale politiek, na de vestiging van een fascistisch regime, met alles wat Spanje vertegenwoor digt door bodemschatten en aardrijkskun dige ligging. Ziedaar den werkelijken achter grond van het probleem. Wij zijn zeker van de overwinning van onze zaak en van de principes en de internationale samenwerking, welke tezamen het wezen uit maken van het handvest en zeker de basis zul len blijven vormen van de nationale en de internationale politiek der Spaansche republiek. De zitting van den raad werd na de rede van del Vayo tot half zes onderbroken. Om tien minuten over half zes werd de Vol kenbondsraadszitting heropend en verkreeg lord Cranborne het woord. Deze verklaarde o.m.: Het Spaansche conflict is een binnenlandsche aangelegenheid, die andere landen niet aan gaat. Daarom heeft de Engelsche regeering vol gaarne het Fransche initiatief aanvaard be treffende de niet-inmenging. In antwoord op de woorden van del Vayo zeide spr. dat het niet-inmengings-accoord van onschatbare waarde is geweest. Spr. erkende, dat de non-interventie ten gunste van beide partijen is geschonden. Spr. zegt, dat hij hoopt, dat de Volkenbondsraad zich gunstig gezind zal toonen ten opzichte van een strikte toepassing der niet-inmenging. Een zoodanig optreden zou beletten, dat de oorlog zich zou uitbreiden. Tenslotte besprak Cranborne de menschelijke zijde van het probleem, waarbij hij met name wees op de evacuatie der burgerbevolking van Madrid, de ravitailleering van het Spaansche volk in zekere gebieden, de levering van ge neesmiddelen en de uitwisseling van gevange nen. De volgende spreker was de Fransche gedele geerde Pierre Vienot, die het een ernstig feit noemde, dat op droevige wijze den huidigen toe stand van Europa onthult, dat een binnenland sche strijd interventies van zoo een omvang kan doen ontstaan, dat de regelmatige regee ring er toe komt, ze als een ware agressie aan de kaak te stellen. De Fransche regeering heeft, om den vrede te bewaren, het initiatief genomen tot de non interventie en heeft zich om dezelfde redenen aangesloten bij Engeland by de stappen om het tegengaan van directe of indirecte interventie in Spanje, tot het instellen van een strenge contröle en tot het zoeken naar middelen om een einde te maken aan den burgeroorlog. De niet-inmenging heeft de zaak des vredes grootelijks gediend. Wat de vrijwilligers betreft, zou men zoo ver is het gekomen kunnen vreezen, dat wel dra op Spaansch gebied soldatenformaties uit geheel Europa tegenover elkaar komen te staan. Wanneer het laatste Fransch-Britsche initia tief door de verschillende regeeringen wordt aanvaard, zou het mogeiyk worden deze vrij- willigerskwestie tot oplossing te brengen. Uit de redevoering van Del Vayo concludeert men in internationale kringen vooral, dat de regeering van Valencia den Volkenbond niet in een delicate positie heeft willen brengen. Del Vayo heeft niets gezegd, waardoor van tevoren reeds internationale bemiddeling zou kunnen worden afgewezen. Volgens in Geneefsche kringen opgedoken geruchten, zou de voorzitter van den Volken bondsraad, Edwards, den raad een ontwerp-re- solutie willen voorleggen betreffende de instel ling van een commissie van drie leden, die met steun van het internationale Roode Kruis zou overgaan tot de ontruiming van de legaties en ambassades te Madrid en van de zich daar be vindende vluchtelingen. Maandagmiddag zal de subsommissie der non-interventie-commissie byeenkomen ter be handeling van de maatregelen tot contröle van de toegangswegen in Spanje te water en te land. Verder verlangt de Britsche regeering, dat de contröle in de lucht sterker wordt dan op het oogenblik. De kwestie der vrijwilligers zal niet behandeld worden, daar dit vraagstuk op het oogenblik door de verschillende regeeringen wordt bestudeerd. BERLIJN, 11 Dec. (D. N. B.) De Duitsche ambassadeur te Moskou, graaf von der Schu- lenburg, heeft dezer dagen opnieuw een bezoek gebracht aan Litwinoff om te spreken over de arrestaties van Duitschers in de Sovjet-Unie. Litwinoff verklaarde niet in staat te zijn na dere byzonderheden te verstrekken. KWEISOEI, 11 Dec. Officieren van het Chi- neesche leger, die hier gisteren aankwamen, bevestigden, dat naby Oelan Hoea, 50 mijl ten Oosten van Pai Ling Miao een brigade vyan- óeiyke cavalerie zich heeft overgegeven aan de Chineesche troepen. De Chineesche militaire autoriteiten zyn van meening, dat de inval in Soei Joean is mislukt en dat de regeering weer meesteres in de ,ge- heele provincie. Naar verluidt, bestaat het voornemen om de Vaticaansche perstentoonstelling, die op 31 De cember zou gesloten worden, te verlengen tot Paschen of tot den 80sten verjaardag des Pausen, op 31 Mei. De minister van Onderwijs heeft besloten, dat een gedeelte der colleges op de universiteit te Warschau hervat zal worden. Zooals bekend, werd de universiteit gesloten, nadat het gebouw door de studenten bezet was en zich ongere geldheden hadden voorgedaan. Alle studenten zullen zich opnieuw moeten laten inschreven. De Fransche Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming de begrooting voor het minister presidium, bedragende ongeveer 17 millioen, aangenomen. Te Moskou is de vischvangst dit jaar geslo ten op 5 December, hetgeen vroeger is dan vol gens het jaarplan was vastgesteld. Er werden 13.543.000 quintalen visch gevangen, hetgeen 1.450.000 quintalen meer is dan het vorige jaar. Tusschen Mandsjoekwo en Korea is overeen stemming bereikt voor het bouwen van 14 brug gen over de grensrivieren Yaly en Turnen. De kosten zullen 7 millioen yen bedragen en zullen over 5 jaar worden verdeeld. De pan-Amerikaansche conferentie heeft een subcommissie benoemd, belast met het indienen van voorstellen betreffende een enkelvoudig in strument voor de organisatie van den vrede op het vasteland. Het volks-commissariaat der Sovjet-Unie heeft Oserski ontheven van zyn verplichtingen als handelsvertegenwoordiger der Sovjet-Unie in Engeland in verband met zyn benoeming by het volkscommissariaat voor de verdedigings industrie. Hoewel nog geen officieele bevestiging werd ontvangen, bericht het financieele dagblad „Ji- gishimpo", dat de Japansch-Australische han delsbesprekingen tot een feitelijke overeenkomst hebben geleid, waarby een railsysteem is vast gesteld. Generaal Anastase Somaza is tot president der republiek Nicaragua gekozen. Op hem wer den 61.000 stemmen uitgebracht, terwyi de op- positie-partyen zich van stemming hebben ont houden. De tentoonstelling van werken van Rembrandt te Moskou trekt groote belangstelling. Sedert de opening hebben meer clan 50.000 personen de expositie bezocht. Donderdag hield de Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden St. Antonius, een hoofdbestuursvergadering in huize St. Jan te Utrecht. Met vreeugde werd kennis genomen van het voornemen der regeering om den arbeidstyd voor het hotel-, café- en restaurant-personeel eenigszins te verkorten, waarvoor een telegram aan den minister van Sociale Zaken verzonden werd. Tevens werd aan de R. K. Tweede Kamer fractie verzocht om den minister te bewegen spoedig over te gaan tot algeheele invoering der Arbeidswet 1919 voor het hotelbedryf. De algemeene jaarvergadering van den bondsraad zal worden gehouden 3 Februari 1937 te Arnhem. Uitvoerige besprekingen werden gewyd aan den toestand van het personeel, waarby vooral de afschaffing van het fooienstelsel ter sprake kwam, zoo ook de mogelykheid van invoering van loonnormen met bindendverklaring. De vergadering nam met groot genoegen ken nis van het feit, dat in Arnhem een plaatselijke contact-commissie, bestaande uit werkgevers- en werknemersorganisaties, n.l. Horecaf, K. R. S. en B. H. P., Geneefschen Bond St. Antonius, is tot stand gekomen. Als eerste stap voor den bedryfsraad van dit bedryf, welke ongetwyfeld straks gevormd zal moeten worden, kan deze commissie op sociaal en economisch terrein uitmuntend werk ver richten. Met ingang van 1 Januari a.s. worden de volgende postzegels buiten gebruik gesteld en kunnen derhalve van dien dag af niet meer voor frankeering dienen: de herdenkingpostzegels Nederland—Curasao 16341034 (6 cent en 12>A cent), driehoekige herdenkingspostzegels ryksuniverslteit te Utrecht (6 cent en 12 y,), weldadigheidspostze gels uitgifte 1931 met de waarde-aanduiding in den rechter benedenhoek (4 waarden) en de luchtvaartfondszegels (6 cent). Zooals bekend bestaat er gelegenheid een te lefoongesprek met Indië te voeren, waaraan meer personen in verschillende spreekgelegen- heden in Indië deelnemen, (z.g. telefonisch ver gaderen) Met ingang van 15 December a.s. wordt de toeslag voor deze verzamelgesprekken verlaaga in dier mate, dat voor den tweeden en volgen den deelnemer slechts 1 per minuut, met een minimum van 3 verschuldigd zal zijn. Voor een gesprek van drie minuten, waaraan op Java drie personen in verschillende plaatsen deel nemen, moet derhalve worden betaald 15+2 X 3=/ 21. DEN HAAG. Spaansch M.O. Geslaagd: Mej. H. J. Roscam Abbing en Mej. C. van Twisk, beiden te Amsterdam. Stuurlieden-examen. Geslaagd voor derde stuurman groote stoomvaart, de heeren E. L. Halfhicle en J. C. Pape. Staatsinrichting M.O. Geslaagd: de heeren K. van Es, te Poortugaal, G. P. J. Mulders te Rys- bergen. Wiskunde L.O. geslaagd: Mej. D. C. Pronk te Scheveningen en de heeren A. P. de Roo te Groede en H. Verschoor te Haarlem. M.O. akte k 1 (wiskunde). Geslaagd de heer W. J. S. Harry te 's-Gravenhage. De hoogeerw. heer E. H. Haenen, oud-deken en pastoor van Weert en Kanunnik van het Kathedraal kapittel van het bisdom Roermond, is, 86 jaar oud, in het St. Jansgasthuis te Weert overleden. BREUKELEN, 11 Dec. Kaas. Aan de kaasmarkt waren heden aangevoerd: 32 wagens, met te za- men 1120 stuks kazen. Gewicht pl.m. 7840 kg. Prijs le soort R.M. 2122, idem 2e soort 1920 per 50 kg. GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 11 Dec. Tarwe. Dec. 9/1 Maart 8/5 Mei 8/4V4, Juli 8/3^. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). Surséance van betaling i.z. Johannes van Keu len, aannemer, Bloemendalschestraat 65 te Amers foort bij beschikking d.d. 7 Dec. j.l. Is bepaald: dat schuldvorderingen, aen aanzien waarvan de surséance werkt, uiterlijk 13 Jan. 1937 bij den bewindvoerder, mr. R. P.'van der Mark te Amers foort moeten worden ingediend; dat behandeling van 't ter griffie gedeponeerde ontwerp-accoord zal geschieden op Woensdag 27 Jan. 1937 des v.m. te 11.30 uur in het Paleis van Justitie te Utrecht. Surséance van betaling: verzocht door J. M. de Heer, handelaar in por selein, glas en aardewerk, wonende te Wageningen, Hoogstraat 114; de Rechtbank heeft beslist, dat behandeling van het verzoek niet zal plaats heb ben; bewindvoerder mr. L. Hermann van Essen te Veenendaal. Raadpleging en beslissing over het aangeboden accoord op 30 Dec. 1936 des v.m. te 10 uur in het Paleis van Justitie te Arnhem. Failliet verklaard: 9 Dec.: H. Caesar, bakker, Rotterdam, Berg weg 166. N.V. Woning-, Handels- en Financierings onderneming Wohafion, zaak doende onder den naam Brandstoffenhandel De Zon, Beukelsdijk 55 te Rotterdam. De nalatenschap van J. J. de Best, in leven gewoond hebbende te Rotterdam, Strevelsweg 38. Th. H. M. Engelhard, bleekersknecht, Gouda, Raam 282. N.V. Timmerfabriek en Modelmakery In- dustria te Ridderkerk. J. C. Brienesse, handelende o.d. naam Gebr. Brienesse, Betonbedrijf, Amerongen. C. F. J. Slijper, zonder beroep, Amersfoort, Bisschop weg 182. H. A. van Groenestein, Soest, Schoutenkamp weg 43. J. Libbinga, kruidenier. Amersfoort, Soester- weg 309. C. G. Lengers, koopman, Baarn, Boschstr. 3. J. van Oostveen, winkelier, Utrecht, Voor straat 57 bis. De nalatenschap van wijlen J. W. van Wes- treenën, aannemer, destijds wonende te Zeist. 10 Dec.: M. Kruyer, koopman in groenten en fruit, Arnhem, Kerkstraat 5a. W. F. Gerritsen, beroep onbekend, Nijmegen, Hazenkampscheweg 21. Wed. J. M. W. Hagdorn-Doffegnies, beroep onbekend, Nijmegen, Hazenkampscheweg 21. G. F. van Es. winkelier, Arnhem, Kortestr. 30. Vennootschap onder de Fa. Mol Boelhou der, beroep onbekend, Rhenen, Duistere weg. Johannes Mol, vennoot van de Venn, onder de Fa. Mol Boelhouder, Rhenen, Duistere weg. Jan Boelhouder, vennoot van de vennoot schap onder de fa. Mol Boelhouder, Rhenen, Vreewijkpleln. W. Brulnsma, schilder, Raard (Westdongera- deel). Reitze Sijbesma, veehouder, Idskenhuizen. J. Molenaar, boekhandel. Buitenpost. J. A. P. Giesen, koopman, Heerlen, Linde plein 19. P. J. Debets, schoenhandelaar, Spekholzer- heide-Kerkrade. H. H. Jansen, Sittard, Putstraat 10. W. Frederiks, koopman, Valkenburg aan de Hovetstraat. N. Bergs, caféhouder, Berg-Urmond. M. Bronckers, timmerman, Maastricht, Edisonstraat 31. P. H. A. Toebosch, slager, Venlo, Vleesch- straat. J. A. FaassenHüsgens, boomkweeker, Haelen. J. Hazenkamp, koopman, Deventer. Opgeheven wegens gebrek aan actief het fail lissement van J. van Asseldonk, Den Bosch. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slyper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Unilever Philips A'dam Rubber Aku Kol. Bank Kon. Ned. Stoomb. My. Anaconda Beth. Steel Shell Tidewater U. S. Leather 403%—404 159 272%275 2883/4 66% 100 38%—% 547/8—55 20%—% 15 5/16 4 15/16—5 1/16 Van 4.30—5 uur Philips A'dam Rubber Rott. Lloyd Anaconda U. S. Leather Republic Steel Southern Railw. 274 289 91 38 7/16—% 47/s-15/16 21% 18%' NEW YORK, 11 Dec. (Part.) Na de krach tige koersstijging, die gisteren was ingetreden, hadden heden winstnemingen de overhand, met het gevolg, dat een gedeelte van het gis teren geboekte avans weer moest worden prijs gegeven. Bijzondere factoren, die oorzaak van deze reactie waren, waren niet bekend, doch de technische marktpositie en de teleurstel ling over de zwakke houding van American Can, die 3 punten daalden, veroorzaakten het aanbod. De handel was ruim; gedurende het eerste uur werden 770.000 shares omgezet. Steels moesten een fractie prijs geven, doch Bethlehem Steels boden krachtig weerstand en konden zelfs nog een kleinigheid aantrekken. Anaconda's zetten vast in, doch moesten later de winst afstaan en stelden zich na het eerste beursuur beneden het vorig slotpeil. De overige koperwaarden lagen zwakker en moesten nage noeg algemeen een fractie prijs geven. Ook in spoorwegwaarden waren de verkoopen overwe gend, zoodat hie koersverliezen intraden, die evenwel tot fracties beperkt bleven. Automo- bielaandeelen lagen verdeeld. Chryslers waren gevraagd en konden 1 dollar monteeren. Gene ral Motors leden een klein verlies. Petroleum- fondsen waren verdeeld, doch de verschillen waren van weinig beteekenis. Warenhuisaan- deelen lagen nauwelijks prijshoudend, terwijl public-utilities hier en daar iets hooger kwa men. Chemische fondsen waren vast; Allied Chemical stegen 1 punt. Voorts liepen vlieg tuigwaarden op, speciaal United Aircraft, die 1 dollar hooger kwamen. Aandeelen in fabrie ken van electrische uitrustingen lagen gedruk: equipmentshares waren gevraagd als gevolg waarvan Amercian Car 1 dollar verbeterden. Aandeelen in fabrieken van landbouwwerktui gen waren eveneens gevraagd en hooger; Case Treshing verbeterden bijna 2 punten. De overige beursuren brachten geen veran dering in de algemeene beursstemming. Met een enkele uitzondering brokkelden de koersen in langzaam tempo af, zoodat het slot op het laagste punt van den dag terecht kwam. Spoorwegwaarden werden in ongunstigen zin beïnvloed door de verhooren van de I. C. C. inzake surtaxes, welke, naar men aanneemt, nog een paar weken in beslag zullen nemen. Southern Pacific konden zich echter boven de vorige slotkoersen handhaven. Staalwaarden (met uitzondering van National Steels, die onveranderd de markt verlieten), automobiel fondsen, koper- en mijnwaarden (niettegen staande de betere stemming en hooger prijzen voor het roode metaal), waren gedrukt. Public- utilities, tabakken, luchtvaart-, olie- en natte waarden waren verdeeld. Van de industrials zakten American Can nog wat verder in. Bij de aandeelen in fabrieken, van landbouwwerk tuigen zagen Case Treshing zich een drietal punten ontgaan. Van de chemische waarden konden Allied Chemical VA en Comm. Solvents 1 5/8 punt monteeren, doch de overige hadden in meerdere of mindere mate van verkoopen te lijden. Van de warenhuisaandeelen waren het Woolworth en by de aandeelen in tele- graafmaatschappyen Western Union, die een flink verlies te incasseeren kregen. Equip mentshares, kunstzijde- en rubberwaarden waren goed prijshoudend. De omzetten be droegen 2.610.000 shares. 10 233 118 54V,, 97% 189Vi 98 25% 511/4 74 223/4 741/4 13% 151 431/2 Slotkoersen Dec. 11 Allied Chemical 234% American Can Co. 114s/i Am. Car. 6? F.dry 551/8 l. .1. Smelt. Ref. 96 Am. Tel. Tel. 188s/4 n. Tobacco B. 100 Am. Waterworks 25 Anaconda Copper 50' 4 Atchison Topeka 72% Baltimore Ohio 22+4 Bethlehem Steel 733/4 Canadian Pacific 13% Case Treshing 148 Chase National B. 44 Ches. Ohio 671/2 Chicago Rock Isl. J7/g Crysler Motor 123% Cities Service 3:;,/ Consol Gas N.Y. 44% Continental Oil 40 7 Dawesl. 29Va 6% Young 213/4 Deleware Huds. 46 Douglas Aircraft 74(4 Dupont de Nem. 1801/a Eastman Kodak 175 El. Bond Sh. 20% General Electric 51% General Motors 68% Good Year 291/4 Hudson Motor 19% Illinois Central 24Vs Intern. Harvester 99 Intern. Nickel 021-fa Intern. Tel. Tel. 121/4 Kennecott Copper 59 Missouri Pacific 2% Idem pref. 6% Montgomery Ward 65% Nat. City Bank 37 Nat. Dairy Prod. 23 New York Centra) 441^ North. Amer. Co. 29% Norfolk Western 275 Pennsylvania 40% Phillips OH 473/8 Proctor Gamble 533/4 Publ. Serv. N. J. 471/2 Radio Corporation 11% Sears Roebuck 96% Shell Union Oil 26% Socony Vacuum 15% Southern Pacific 42% Southern Railway 24% Standard Brands 15% Stand. Oil of N.-J. 66% Tidewater Ass. Oil 197/g Union Pacific 131% United Aircraft 28% United Corp A. 6% U. i. Leather 6% U. S. Rubber 471^ U. 4. Steel 76% Western Union 73 Westingh. Electr. 146% Woolworth Building 65% Gedaan en laten, t bieden. 5 ex-div. is ex coupon. 1% 1233/4 3% 451/4 40 291/4 22% 47 741/2 I8II/4 176 20% 51% 69% 28% 19% 24% 991/2 63% 12% 591/2 3 6% 66% 37 23% 44% 30% 278 41 471/4 538/4 473/4 11% 971/4 27 16 43% 23,% 153/4 66% 20 131% 28 6% 6% 47% 771/4 751/4 147 67 9 231 118% 541/4 96 188% 987/8 25% 49 74% 22% 12% 13% 151 44 68% 1% 1223/4 3% 451/4 39% 29 213/4 463/4 74 181% 176% 20% 51 68% 28I/4 193/s 24% 981/2 613/4 123/4 57% 3 7 6S3/8 37% 23% 44% 311/4 275% 40% 471/4 S3 48% 11% 967/8 26% 16 43 23% 151/2 661/4 20 130 6"/8 6 46 7b3/8 753/4 14o% 643/4 8 230 118% 53% 953/4 187 99% 251/4 477/8 72% 22% 72% 13% 152% 43% 68% 1% 122 3% 45 391/4 29 21 45% 74% 182% 176 20 51% 677/8 28% 19% 24 98% 613/4 12 56% 3 6% 65% 37 233/a 43% 30% 275 40% 466/8 52% 48 11% 963/4 261/4 153/4 417/8 223/g 151/2 661/4 193/4 127% 28Vb 6% 6 453/4 247/8 783/s 1437/g 65% NEW YORK, 11 Dec. Slotk. Dec. 11 10 9 8 Brussel 16.91 16.913/4 16.92% 16.923/4 Rome 5.26% 5.26% 5.26% 5.261/4 Madric 8.00 - 8.30 8.25 Bern 22.95% 22.98% 22.95% 22.983/4 Wt\ 18.72 ,8.72 18.72 18.72 Oslo 24.65 24.65 24.62% 24.6o A dan 54.44 54.46 54.45 o4.46 Londe: 4-90% 4-90% 4.90% 4.90% Parys A.66% 4.66% 4.66% 4.667/8 Beriyn 40.24 40.23 40.23 40.23V2 11 Dec. 10 Dec. NEW YORK, 11 Dec. 11 Dec. 10 Dec. Suiker Oct. 2.90- Dec. 2.86-88 Jan. 2.83-84 Mrt 2.85-87 Rubber Standaard Oct. 18.86- - Dec. 18.88- - Jan. 18.93- Mei 2.88- - Juli 2.85-86 Sept 2.82-83 Sept 2.87-89 2.84-85 2.88-90 2.87-88 2.88-89 19.00- 19.01- 19.10- Mrt 18.86- -t- Mei 18.79- - Juli 18.77 - Sep: 18.75- 19.05-- 18.95- - 18.90-1 18.90-1 Katoen Oct. 12.56-58 12.66-67 Mrt 12.12-13 Dec 12.27-- 12 40-- Mei 11.95-96 Jan. 12.27-- 12.38-- Oct. 11.56-- Tin Loco 52.12% 52.50 Termijn 51.80 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) 12.24-25 12.07-08 11.64-65 52.10 Dec. 6.89- - Mrt 6.79- - Mel 6.85-86 Juli 6.94- Sept 7.02- - 6.92- - 6.78- Dec. 10.24- Mrt 10.19-- 6.85-87 Mei 10.20-- 6.92- - Juli 10.21-- 6.98-- Sept 10.18-19 10.15-- 10.06- - 10 08- - 10.08-09 10.09- - CHICAGO, 11 Dec. 11 Dec. 10 Dec. 11 Dec. 10 Dec. Tarwe Haver Dec. 1271/2-% 1283/8 Dec. 483/4 - 49% Mei 123i/2.3/8 123%-24 Mei 48% -- 49 Juli 109%-3/8 169%-3/4 Juli 441/4 - - 441/2 Ma is Rogge Dec. l073/4 - IO93/,— Dec. i013/4 - 1013/4 - Mei 100% - 101% - Mei 993/8 99% - -- Juli 96 - 96%.- Juli 94 941/4.- Reuzel Oct. Jan. 13.30 13.37% Dec. 13.52% 13.37% Mrt 13.50 13.60 Mei 13.77% 13.87% WINNIPEG 11 Dec. 11 Dec. 10 Dec. 11 Dec 10 Dec. Tarwe Gerst Oct. 114% -- 114% Oct. - Dec. 1151/2 115% - - Dec. 75 76% Juli 1123/g 1127/s - Mei 677/8 - 69 Juli 647/8 - 657/g Kogge Lijnzaad Dec. 88% - 89 ■- Dec. 167%-- 164 Mei 89% 897/8 - - Mei 170%- 167 Juli 87% 88 - Juli 1691/4 loo - Haver Oct. 493/g 49% Juli 47%- 481/4 Dec. 491/8 A9% gedaan en laten t bieden nominaal BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEI. Aangekomen 10 Dec.: Astarte, e., R'dam; Jos Maria, m.s., idem; Socombel, s„ Duin kerken; Vechtstroom', s., Huil. 11 Dec.: Hontestroom, s„ Londen; Diamantis, s., Nykjöbing; Deucalion, s., Hamburg. Vertrokken 10 Dec.: Westlaan, m.s., Londen; 11 Dec.: Rhein, s-, Hamburg; Laertes, s., idem. Aangekomen 11 Dec.: Danybryn (ex Sbeaf Lance, s., Newcastle, gesleept door de sleepbooten Indus en Lauwerzee; Meimore Head, s„ Dublin. Vertrokken 11 Dec.; C. F. Liljevalch, s., R'dam; Saxen, s., Otterbacken; Indus en Lauwerzee, sleepbooten, Maassluis. AMSTERDAM. Aangekomen 10 Dec.: Astarte, R'dam, stukgoed, De Ruyterkade, Van Es van Ommeren; Jos Maria, R'dam, ledig, Sumatrakade, Atoeca, 11 Dec.: Socombel, Duinkerken, petroleum, Pe troleumhaven, Buys Co.; Vechtstroom, Huil, stukgoed en steenkolen, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Hontestroom, Londen, stukgoed, Handelskade, idem; Diamantis, Nykjöbing, repa- reeren, Amst. Dok, Fjurness; Deucalion, Ham burg, stukgoed, Surinamekade, Verg. Cargadoors- kantoor. MIJ. NEDERLAND JOHAN DE WITT, uitreis, 11 Dec. v.m. 7 uur te Genua. POELAU LAUT, thuisreis, 10 Deo. te Belawan. ROTT. LLOYD DEMPO, uitreis, 10 Dec. van Colombo. SOEKABOEMI, thuisreis, 11 Dec. v.m. 4 uur van Marseille. BALOERAN, thuisreis, 9 Dec. n.m. 2 uur van Tanger. SIBAJAK, thuisreis, 11 Dec. van Singapore. HOLLAND-AMERIKA LIJN BILDERDIJK, 10 Dec. van Philadelphia te New-York. DRECHTDIJK, 9 Dec. van New Westminster te Vancouver. STATENDAM, R'dam naar New-York, pass. 10 Dec. Lizard. KON. NED. STOOMB. MIJ. BAARN, 11 pec. v.m. 1 uur van Hamburg te Antwerpen. BARNEVELD, 9 Dec. van Arica n. Mollendo. BODEGRAVEN, lo Dec. n.m. 4 uur van de Mer sey naar Antwerpen. COTTICA, 7 Dec. v. Curacao n. Port au Prince. IRENE, 10 Dec. van Kopenhagen te Gdynia. ODYSSEUS, Amst. naar Kopenhagen, pass. 11 Dec. v.m. 6 uur Holtenau. ORION, 10 Pec. n.m. 10 uur 30 van Amst. te Hamburg. VAN RENSSELAER, 10 Dec. n.m. 2 uur van Madeira naar Paramaribo. RHEA, 11 Dec. van Amst. te Rotterdam. THESEUS, 11 Dec. van Kopenhagen te Aarhuus TRITON, 10 Dec. n.m. 11 uur 45 van Amst. te Hamburg. VENEZUELA, 11 Dec. van Amst. te Barbados. COSTA RICA, 11 Dec. van Amst. n. W.-Indië. DEUCALION, 11 Dec. Van Hamburg te Amst. COLOMBIA, 8 Dec. van Kingston (J) naar Port au Prince. TIBERIUS, 10 Dec. van Palermo n. Algiers. HERMES, 11 Dec. van Constanza te Istanboul. ORESTES, 11 Dec. van Salonica naar Izmir. ACHILLES, 11 Dec. van Candia te Pyli. AGAMEMNON, Hamburg naar Burriana, pass. 11 Dec. Gibraltar. MARS, 10 Dec. van Zante naar Lissabon. TELAMON, 10 Dec. van Haifai n. Gibraltar. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN REGGESTROOM, thuisreis. 11 Dec. te Havre; vertrekt 11 Dec. 's avonds naar R'dam. MIJ. OCEAAN LAERTES, Amst. naar Hamburg, 11 Dec. van IJmuiden. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISADANE, 9 Dec. van Bat. te Hongkong. TJISALAK, 9 Dec. van Hongkong naar Amoy. TJISONDARI, 9 Dec. van Shanghae naar Amoy. KON. PAKETV. MIJ. HOUTMAN, 9 Dec. van Manilla naar Saigon. BARENTSZ, 9 Dec. van Hongkong n. Shanghae. I JAVA-NEW-YORK LIJN TANIMBAR, New-York naar Java, 10 Dec. van Belawan. KOTA TJANDI, 10 Dec. van New-York te Phi ladelphia. VER. NED. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN BOSCHFONTEIN, thuisreis, 11 Dec. te Ant werpen; vertrekt 12 Dec. 's av. naar R'dam. HOLLAND-O. AZIE LIJN GROOTEKERK, uitr., pass. 10 Dec. Gibraltar. ZUIDERKERK, 9 Dec. van Hongkong naar Shanghae. HOLLAND-AUSTRALIË LIJN AAGTEKERK, uitreis, 9 Dec. te Karachi. HOLLAND-BRITSCH-INDIE lijn HOOGKERK, uitreis, was 10 Dec. 9 uur 55 v.m. 42 myien Z.W. van Niton. DIVERSE SCHEPEN MIRALDA, pass. 10 Dec. Dungeness. WOLSUM, pass. 10 Dec. Dungeness. ORANJEPOLDER, lo Dec. van R'dam te Londen AGNITA, 7 Dec. van Dakar naar Barbados. SIRRAH, naar B.-Aires, was 9 Dec. 7. u 15 n.m. 40 mijlen Z.O. van Niton. ZONNEWIJK, naar La Plata, was 9 Dcc, 4 U, 35 n.m. 50 mijlen Z.W. van Niton.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2