Noord -Zuid aaneengeklonken Moerdi jkbrug voor het verkeer opengesteld HOOFDPRIJS VAN H.K.H. PRINSES JULIANA KONINGIN VERRICHTTE DE PLECHTIGHEID TANDEM-PUZZLE VOOR HET MISDEELDE KIND VALDA PASTILLES Z.H. de Paus ZATERDAG 12 DECEMBER 1936 mmmtfé rVERKOUDHEID^ k ECHTE VALDA A De opening dezer grootste brug voor gewoon verkeer in ons land is een nationale ge beurtenis geworden Belangrijkst doorgaand verkeer Vreedzaam legerkamp Officieele belangstelling Aankomst van de Koningin Toespraak minister Openstelling Koninklijke tocht over de brug Meer dan 6000 Doktoren snel helpt bij pijnen in de gewrichten en ledematen Rheumatiek, Spit, Ischias, Griep, Hoofd- en Zenuwpijnen, Slapeloosheid Er is een tijd van komener is eon tijd van gaan Sterritters passeeren de brug LANDBOUWCRISISWET Koffie geen crisisproduct meer Handelsvorderingen op Duitsche debiteuren ROZENHOUT EN IVOOR Kostbaar radiotoestel voor Maharadja VAN HET HOF Bestrijd vóór zich complicaties voordoen Gebruik het sterk antiseptische geneesmiddel Maar vraag naar de §HW in Hollandsche doozen. a 50 cent. Heden heeft H. M. de Koningin de nieuwe, ruim duizend meter lange brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk, de grootste brug voor ge woon verkeer in ons land, plechtig opengesteld, een plechtigheid, welke het karakter heeft gedragen van een nationale gebeurtenis en bij hen, die, aan de Noord- of Zuidzijde, het voorrecht hadden haar te mogen bij wonen, in eerbiedige herinnering zal blijven. Vroeg in den morgen ligt een dichte mist over Dordrecht, over zijn oude torens, be sneeuwde daken, boomen en plantsoenen, over het water waar een paar scheepsmasten en takelages zwart uit afplekken, overe straten, waar de booglampen en lichtslingeis zijn gedoofd. Bij het station heerscht intusschen een op gewekte drukte. Iedere trein brengt gasten voor de openingsplechtigheid voor de Moei dijk- brug. De politie heeft handen vol werk om alles in goede banen te leiden. Op den rijksstraatweg kreeg men den indruk ergens in de steppen te zitten. Over groote af- standen ziet men langs zij niets dan ruw veld, Waarvan de omgespitte kluiten dwars uit de dunne sneeuwlaag steken. De mist sluit alles af en maakt het uitzicm op den weg donker. Een heel enkelen keer doe men de vage omtrekken van een boerderij op Uit het monotone grijs en dan verdwijnen ze Weer. Hoe dichter men de brug nadert, des te le vendiger wordt het langs en op den weg. Een club jongelui van de Princevlag, ieder met een nationale driekleur over den schouder, zingen den moed er in. Wandelaars van den A. N'. W.' B. met een band om den mouw zijn hun al een eind voor- Uit. Overal posteeren rijksveldwachters, die de auto's, voor zoover ze op dezen weg thuis hoo ien, in de goede richting dirigeeren. Zachtjesaan vormt zich een heele file, rechts van den weg. Een file van particuliere auto's, groote en kleine, van overdekte en open vracht wagens, een verhuiswagen zit er zelfs tusschen. Slechts met moeite vindt een groepje ruiters en amazones plaats om met hun snuivende Paarden vooruit te komen. De laatste pont over den Moerdijk moet net Zijn binnen geloopen. Een lange rij sterritwagens uit het Zuiden nadert van den anderen kant. Het geeft een oogenblik een opstopping, waaronder de men- schen zich op den weg wat gaan vertreden. Met den kraag opgestoken natuurlijk tegen den scherp snijdenden wind op den dijk. We moeten al dicht bij de brug zijn. De vlaggende stad Dordrecht bood het aan zien van een geweldig legerkamp, een uiterst vreedzaam legerkamp echter, waarin burgerij en gasten één waren in hun vreugde over der. jongsten triomf der techniek en de daaruit voor verkeer, handel en industrie voortvloeien de gevolgen. Ook Breda bood vanmorgen met haar vlag- gentooi en versieringen een vroolijk aspect, al zou in deze stad, die zich op grootsche wijze had opgemaakt, voor de ontvangst der gasten, de grootste drukte eerst in de middaguren be ginnen. Geruimen tijd voor de Landsvrouwe de plaats van de plechtigheid had bereikt, waren de zeer talrijke genoodigden op het gereserveerde ge deelte aan de Noord- en aan de Zuidzijde bij een gekomen. Aanwezig wareen ongeveer 150 autoriteiten aan de Noordzijde en 60 aan de Zuidzijde van de brug. Tot hen behoorden de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord Bra bant, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevor- sel, de Minister van Staat en voorzitter van de Tweede Kamer, Z. Exc. prof. mr. P. J. M. Aalberse, leden van de beide Kamers der Sta- ten-Generaal, leden van Ged. Staten van Zuid- Holland en Noord-Brabant, vele hoofdambte naren van het departement van Waterstaat en van den Rijkswaterstaat en vele anderen. Een reusachtig vlaggendoek sloot aan de Noordzijde den toegang tot de brug af. Hier was ook het groote verlichtingsornament aan gebracht, dat het gemeentebestuur van Dordrecht had doen plaatsen en dat in de avonduren zijn lichtend welkom aan de drug gebruikers zou toeroepen. Aan het einde der brug vormde een losjes gespannen lint de symbolische afsluiting aan de Brabantsche zijde. De plechtigheid werd opgeluisterd door de aanwezigheid van twee marinevaartuigen. Aan de westzijde bij de brug lagen gemeerd Hr. Ms. onderzeeboot O 16, onder commando van luitenant ter zee eerste klasse Van Waning, welke uit Nieuwediep was gekomen en Hr. Ms. pantserboot Friso, die onder bevel van luite nant ter zee eerste klasse Nieuwenhuisen van Vlissingen uit de reis had volbracht. Den wach tenden werd een muzikaal program geboden, aan den Noordkant door de Kon. Militaire Ka pel, onder leiding van kapitein Walther Boer, aan de zuidzijde door het muziekcorps van het zesde regiment infanterie te Breda. Te 11.18 kwam de extra trein, waarmede H. M, te half elf van het station H.S. te 's Gravenhage was vertrokken, te Willemsdorp aan. Aan het station, waarvan de omgeving geheel voor het publiek was afgezet, werd H. M. begroet door den burgemeester van Dubbeldam, tot welke gemeente Willemsdorp behoort, den heer G. P. de Roo, terwijl hiermede in zijn kwaliteit van fungeerend directeur van politie aanwezig was de procureur-generaal van het gerechtshof te 's Gravenhage, mr, A. Brants. Nadat de echtgenoote van den burgemeester, mevrouw R. J. J. de Roo, geb. baronesse Dir- kinck of Holmfeld, de Koningin een tuil orchi deeën had aangeboden, werd even later de klei ne stoet van de gereedstaande auto's gefor meerd. Ongeveer op de kruising van den Stationsweg en den nieuwen oprit werd halt gehouden. Het was op dit punt, dat de Landsvrouwe een zang- hulde werd bereid door 150 kinderen, leerlingen van de hoogste klasse der scholen voor open baar en bijzonder onderwijs te Dubbeldam, die hier opgesteld waren onder leiding van de hoofd onderwijzers, de heeren Van Oudheusden en Van der Leeden. H. M. nam hier een tweede bloemenhulde in ontvangst, haar aangeboden door de dochter van den vice-voorzitter der Oranje-vereeniging, freule Van der Wal-Repelaer. De zanghulde be stond uit het zingen van een ter gelegenheid van de plechtige openstelling van de brug spe ciaal vervaardigd liecl. Na dit korte oponthoud zette de stoet zich weer in beweging en toen deze in het zicht kwam van de marinevaartuigen, werden aan boord daarvan de pavoiseervlaggen geheschen, terwijl, op het oogenblik dat de Koningin voor bij reed, de over cle geheele lengte der schepen aan dek aangetreden bemanning, op het sein van het bootsmansfluitje, driemaal een Leve de Koningin aanhief. Het voorloopig eindpunt van den korten auto tocht werd bereikt nabij het paviljoen, waar H. M. haar auto verliet en de eerewacht inspec teerde van het vrijwillige landstormcorps, ter sterkte van ruim honderd man, onder comman do van een reserve-kapitein en waarvan een vaandelwacht deel uitmaakte. H. M. werd ver volgens begroet door den minister van Water staat, Z. Exc. Jhr. ir. O. C. A. van Liclth de Jeude, mede waren hier aanwezig de directeur- generaal van den Rijkswaterstaat ir. J P. van Vlissingen, de hoofdingenieur-directeur van clen Rijkswaterstaat, dr. ir. L. R. Wentholt, tevens hoofd van het bruggenbureau. De minister ge leidde de Koningin vervolgens naar het pavil joen, waar de daar aanwezige autoriteiten haar bij het binnenkomen eerbiedig groetten. Eenige oogenblikken later sprak de minister H. M. toe. De minister betuigde H. M. zijn groote dank baarheid voor haar aanwezigheid, die grooten luister bijzet aan deze plechtige gebeurtenis, die alom in den lande met groote vreugde begroet wordt. Niet steeds werd van de plaats, waar wij ons thans bevinden, van den Z. H. wal naar de over zijde overgestoken, aldus cle minister. Oudtijds na den St. Elisabethsvloed in 1421, toen Dor drecht van de vaste verbinding met Brabant ver stoken was, ontstond het veer, dat van het Bos sche Hoofd te Dordt afvoer. In 1580 werd het punt van afvaart verlegd naar de Vuilpoort te Dordt en in 1667 naar het oude veer aan den Wieldrechtschen Zeedijk, later naar het nieuwe veer aan den Prinsenheuvel en eerst in 1821 werd Willemsdorp als plaats van afvaart geko zen. En thans is ongeveer 700 meter Oost waarts van het pontveer de vaste overbrug ging tot stand gekomen, die voor het door gaande verkeer van groote beteekenis is te achten. Uit verkeerstellingen, in 1935, is gebleken, dat het doorgaande verkeer over het Hol landsch Diep belangrijker is dan bij eeni- gen anderen rivierovergang in den lande, en ongetwijfeld zal de vaste overbrugging, nog meer dan het pontveer, hoe voortref felijk dit ook was ingericht, dat verkeer tot zich trekken. Genoot reeds de spoorwegbrug groote ver maardheid, ongetwijfeld zal de brug voor het motorwegverkeer nog in hoogere mate de aan dacht trekken van velen, niet alleen als plaat selijke en gewestelijke, doch ook als nationale en internationale verbinding van beteekenis, Onmiddellijk na deze woorden begaf H. M. zich naar de afsluiting van de brug, waar zij door het trekken aan een oranje-kleurig koord het mecha nisme in werking stelde, als gevolg waarvan het groote vlaggendoek om hoog werd getrokken en de toegang tot het grootsche bouwwerk van het be letsel aan deze zijde was ontdaan. Het was een plechtig oogenblik, waaraan luister werd bijgezet toen de Kon. Militaire Kapel het Wilhelmus inzette. Onmiddellijk na deze eerste plechtigheid volgde een tweede: de onthulling door den minister, in aanwezigheid der Koningin, van het door K.N.A.C. in het voor-portaal van de brug aangebrachte gedenkteeken, een monu ment, dat naar de bedoeling der schenkers niet alleen een bewijs wil zijn van de erkente lijkheid der K.N.A.C. voor de tot stand koming van het bouwwerk, maar veeleer nog een hulde aan al het werk van het Departement van Waterstaat voor wegen en bruggen. Ten tweede male sprak de minister een kort woord. Met de verzekering, dat het geschenk van de K.N.A.C. dankbaar wordt aanvaard, onthulde de minister het monument. Na de onthulling aanschouwde de Lands vrouwe met groote belangstelling het gedenk teeken, dat geheel in brons is uitgevoerd en ont worpen is door den bekenden beeldhouwer L. Bolle te Rotterdam. De kunstenaar is, naar het oordeel van deskundigen, uitmuntend geslaagd in de vervulling van zijn opdracht: ook voor het nageslacht de herinnering levendig te houden aan hetgeen de tot stand koming van bruggen als die over het Hollandsch Diep voor het auto- mobielverkeer hebben beteekend. Het hoofdmo tief wordt gevormd door een reliefstuk van een der laatste stoomponten van het veer Moer dijkWillemsdorp, een tot in alle details na tuurgetrouwe afbeelding van de pont, waarop zelfs de aan alle automobilisten bekende bel, welke ter waarschuwing werd geluid als het oogenblik van vertrek was aangebroken, niet ontbreekt. Dit reliefstuk wordt bekroond door een symbolische voorstelling van het Hollandsch Diep, waarboven zich een overspanning van de nieuwe brug verheft. Het geheel wordt gedra gen door een bronzen plaat, waarop de tekst is te lezen: Bij de opening van deze brug aange- De Centrale Propaganda-Commissie voor de Weldadigheidspostzegels verzoekt ons op neming van onderstaande woordpuzzle: OMSCHRIJVINGEN Wie Uwer zou de actie voor het 55-65-11-16-50-32-31-67-53-64-13-14-1 niet willen steunen? Wij gelooven: 56 41-5-6-4-19-17-47, als hij daartoe in 57-35-22-22-48 is. Daarom hopen wij zeer vele 2-8-61-3-12-43-33-66-15-45-42 te ontvangen, alle voorzien van het voorgeschreven 27-7-20-21-10. Dit late men vooral 51-33-38-54 na! Want daardoor 11-44-59-46-39-44 men juist de actie. Er moeten 58-46-33-29-60-34-24-36-23 briefkaarten 49-25-35 weldadigheids 18-63-15-63-9-12 komen! Het zij herhaald: 62-28-33-30-38-51-40-45-47! Aan U 22-9-9-25-14 om hiervoor te 37-7-20-15-6-14! 52-7-28-67-44 U met dit 26-7-7-33-17 werk even bezig! HOOFDPRIJS H. K. H. Prinses Juliana heeft den Hoofdprijs uitgeloofd, bestaande uit een geschenk ter keuze van den prijswinnaar, ter waarde van HONDERD GULDEN. H. K. H. heeft gemeend dat Haar prijs de grootste aantrekkelijkheid heeft als de geluk kige winnaar daarmede zelf een grooten wensch kan vervullen. Voorts o.a. 5 Tandems. Als groote prijzen zijn beschikbaar o.a.: 5 Nieuwe Fongers Tandems, 2 Retourbiljetten K.L.M. voor een vlucht Amsterdam-Rotterdam v.v., diverse paren Friesche Schaatsen, eenige fraaie Albums v. d. A.N.W.B. en een groote hoeveelheid kleine smaakvolle voor werpen. Tezamen 200 prijzen! VOORWAARDEN VOOR OPLOSSING De oplossing moet worden geschreven op een briefkaart, gefrankeerd met 2 Weldadig heidspostzegels „VOOR HET KIND" van 6 cent frankeerwaarde (prijs 10 cent)Ten bate van het Misdeelde Kind komt alles wat boven het verschuldigde port is betaald, en boven dien de opbrengst van de geveilde afgestempelde postzegels. De oplossing moet gezonden worden vóór 1 Januari a.s. aan „Tandem-puzzle voor het Misdeelde Kind", Nicolaïstraat 17, Den Haag. Trekking der prijzen ten overstaan van Notaris Mr. S. K. D. M. VAN LIER te 's-Graven- hage, vóór 15 Januari a.s. Prijzen worden franco toegezonden. Wie op 31 Januari niets ontvangen heeft, heeft geen prijs. boden door de Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club als bewijs van waardeering voor het werk van den Rijkswaterstaat aan bruggen en wegen. 1936. Na de korte plechtigheid op dit punt begaf H. M. zich met de leden van het gevolg, terwijl mede aan dezen eersten koninklijken tocht over de machtige, stalen verbinding tusschen de oevers van het Hollandsch Diep deelnamen de minister en de heeren van Vlissingen, Wentholt, Harmsen en de procureur van het gerechtshof te 's Gravenhage, mr. A. Brants, naar het Zui delijk einde van de brug. Op den Brabantschen bodem wachtten o.m. de Commissaris der Konining, jhr. mr. dr. Van Rijckevorsel met den griffier, den heer Vincent Cleerdin, de leden van het college van Ged. Staten, de procureur-generaal van het Bossche gerechtshof, tevens waarnemend directeur van politie in het ressort van het Hof, mr. baron Speyart van Woerden en vele anderen. Ook hier voerde de minister het woord. Ook van den N.-B.-wal, zeide hij, werd niet steed's van deze plaats naar de overzijde over gestoken. In 1480 bestond een overzetveer, dat van Oudenbosch afvoer, dat in 1566 verplaatst werd naar Btampersgat en in 1661 naar Moer dijk. In 1677 werd de haven van Lage Zwaluwe en in 1813 werd de Moerdijk weder als punt van afvaart gekozen. In de periode van 1877 tot 1911 was de veer- verbinding verbroken, en na de totstandkoming van de spoorwegbrug in 1871, scheen men de spoorwegverbinding voldoende te achten. Te genwoordig stelt het verkeer veel hoogere eischen en wordt het ongerief en oponthoud van het stoompontveer, dat sinds 1920 van rijkswege wordt in stand gehouden, als een zoodanige be lemmering gevoeld, dat de behoefte aan een vaste overbrugging steeds luider weerklonk. Mocht ik zooeven wijzen op de groote beteeke- verklaren dal Ook I» verouderde gevallen en indien andere medicamenten gefaald hebben, Onschadelijk voor maag hart en nieren. Duizenden die door pijnen geplaagd werden verkregen door TOGALtabletten weer het genot van een goede gezondheid. Neem tn Uw eigen belang een proef met TOGAL maar sta er op, dat U TOGAL krijgt! TOGAL is het goedkoopste omdat het werkelijk helpt. Bij alle Apoth. en Drog. verkrijgb. a f 0 80 en f 2. O.B. en voor langer gebruik de kliniekverpakking f8.75 O B-, welke het voordeeligste is. nis van deze brug voor het doorgaand verkeer, uiteraard geldt dit voor het verkeer naar beide richtingen. Waar de Zuidelijke oever in Noord-Bra bant is gelegen en de Noordelijke oever in Zuid-Holland, daar is de verwachting ge rechtvaardigd, dat Noord en Zuid zoodanig verbroederd worden, dat de windstreken niet meer in het oog springen. Met een schaar, haar aangeboden door een dochter vam ir. Mijnlieff, van den Rijkswa terstaat, knipte H. M. het koord door, na welke symbolische handeling de plechtige openstelling van de Moerdijksche brug een feit was geworden. Tijdens dit korte ceremo nieel deed de muziek het Wilhelmus hooren. H.M. inspecteerde dan de eerewacht van den B.V.L., om vervolgens in haar auto plaats te nemen. De stoet van auto's reed daarop naar het sta tion Lage Zwaluwe. Hier bevonden zich de schoolkinderen van het dorp en van Moerdijk, getooid met oranje en vlaggen, welke jeugdige schare de Landsvrouwe een zanghulde bracht. Na dit korte oponthoud betrad H.M. het per ron, waar zij afscheid nam van de autoriteiten, om zich vervolgens met den trein van 12.19 uur naar de residentie te begeven. En eindelijk was er dan het met spanning ver beide oogenblik, dat de leider van de ordemaat regelen bij de brug, de districts-commandant der rijksveldwacht in het vijfde district, de heer A. E. van der Lely, het teeken kon geven, dat de brug vrij was voor het legioen der wachten den. De eerste auto's, die over de brug reden, waren die van de bij de plechtigheid genoodig den, voor zoover deze niet naar Dordrecht wa ren'teruggekeerd. Daarna was het, dat de rijks politie toestemming gaf voor het zich in bewe ging zetten van den langen stoet der sterritters. De moeilijke toegangswegen tot het eiland van Dordrecht en het beperkte wegennet aldaar ten spijt, was het mogelijk gebleken, de duizen den deelnemers, waarvan ver over de duizend automobilisten, op een zoodanige wijze bij de brug te brengen, dat het verkeer regelmatig kon geschieden en aan allen een goede opstellings plaats kon worden gegeven. Na het startsein waren het eerst de wielrij ders en de wandelaars, die tot het machtige bouwwerk werden toegelaten. De wielrijders wa ren opgesteld op den rijksstraatweg; de kop van dezen stoet bevond zich bij de afbuiging naar den nieuwen toegangsweg; achter hen waren de wandeltoeristen opgesteld, welke bei de groepen het Westelijk rijwielpad van de brug volgden. Weldra zette zich ook de lange autofile in beweging in de richting van de hoofdverkeers- baan van de brug, gevolgd door de motorrijders en tenslotte een groep ruiters. Gelijktijdig trokken de watertoeristen, die zich op korten afstand van de brug hadden ver zameld, onder de brug door. De enorme file was reeds lang het Brabant sche land binnengetrokken, toen nog in het Bo- ven-Moerdijksche gebied het einde van den stoet bij lange na niet in zicht was. Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot uitvoering van artikel 137 der Landbouwcrisiswet 1933 ten aanzien v«n het bepaalde in verschillende Kon. besluiten stelden sommige leden de vraag of het nog noodig is, irï de Landbouw-crisiswet koffie onder de crisisproducten op te nemen. Deze vraag zouden zij geneigd zijn ontkennend te beantwoorden. Nadat reeds op 6 October 1936 de crisisheffing op koffie tot de helft verlaagd was, is deze op 3 November j.l. geheel afge schaft. Daarmee is h.i. de eenige reden voor de aanwijzing van koffie als crisisproduct verval len. Or.der de huidige omstandigheden schijnt er ook geen aanleiding te bestaan om deze aan wijzing met het oog op de toekomst te behouden. In de week van 7—12 December heeft de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 800.000 van de op het Treu- haenderkonto Niederlande uitstaande vorde ringen met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer was 33604. Het totale bedrag van de op het Treuhaen- derkonto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uibetaling zijn gekomen be loopt op het oogenblik omstreeks R-M. 2,7 miliioen. Aller aandacht is in deze dagen weer naar Rome gegaan, naar het Vaticaan. Ondanks Spanje, ondanks Engeland, heeft de belangstelling van millioenen en mil- lioenen over de geheele wereld zich gericht op den verheven persoon van den H. Vader, en heeft men, al het andere geringer tellende, zich de bezorgde vraag gesteld: En de Paus? Hoe zal het gaan met den Paus? Zijne Heiligheid is, gelukkig, herstellende, naar 't schijnt, en de berichten worden minder alarmeerend. Maar de spanning is nog niet geweken, en de vraag blijft voorloopig een vraag, die katho lieken en niet-katholieken bezig houdt. Want niet enkel voor ons is de Wachter van het Vaticaan een wereld-figuur, naar wiens woord met eerbied, willig of desnoods onwil lig, wordt geluisterd, en wiens zedelijke macht en geestelijke invloed verre de grenzen over schrijden van zijn beperkt grondgebied. Door een onzer (niet-katholieke) ministers werd het Vaticaan eens als belangrijkste „luis terpost" gekarakteriseerd, waarmede men con tact moest houdën. Verschillende regeeringen, die in een bui van anti-clericale verdwazing met den H. Stoel hadden gebroken, zagen de noodzakelijkheid in, de betrekkingen te herstellen. En zelfs de gouvernementen van heidensche en Mahomedaansche landen gaven blijk de hooge waarde van het Pausdom te beseffen en zochten relatie met het pauselijk Rome. Welk een zegen zou het voor de menschheid zijn, wanneer het Hoofd der Katholieke Kerk zijne werkzaamheid ten volle ontplooien kon tot heil der Maatschappij, zonder dat men Hem daarbij hinderpalen in den weg stelde! „Christus is niet alleen daardoor de Heiland der wereld, dat Hij onze zielen verlost heeft," schreef Mgr. Von Ketteler, „Hij heeft ook voor alle andere menschelijke verhoudingen, bur gerlijke, politieke en sociale, het heil aan de wereld gebracht." De plaatsbekleeder van Christus brengt óók dit heil. Door de eeuwen heen zet Hij, de daartoe door Christus-Zelf geroepene, het werk van den Zaligmaker voort, en onmetelijk zijn de schatten en weldaden, welke daardoor over de aarde werden verspreid. Ook niet-katholieken zagen zich gedrongen en gedwongen het te erkennen. Zónder den Paus zou de wereld tot bar- baarschheid zijn vervallen, of in de barbaarsch- heid hebben volhard. Er zou geen ander geloof meer zijn, dan wan-geloof en bijgeloof, dan afgoden-dienst met al zijn afschuwelijkheden. In zijn werk „Du Pape" citeert Joseph de Maastre o.m. een woord van onzen Hugo de Groot, dat „zonder het primaatschap van den Paus, er geen middel zou bestaan om de mee- ningsverschillen te beslechten en vast te stellen wat te gelooven is." En dezelfde Fransche schrijver wijst op de groote taak, welke de Paus zou kunnen ver vullen als Middelaar tusschen de vorsten en volken. Den „geboren Middelaar" noemt hij den Paus. En hij zegt: „Ik kan mij niets schooners Voorstellen, dan het optreden zijner gezanten, die op de congressen vrede vragen, zonder oor log te hebben gevoerd, die noch van gebieds uitbreiding, noch van herstel, of teruggave be hoeven te spreken, en die alleen opkomen voor Het recht, de menschheid en den godsdienst." Sublieme gedachte! Stralend verschiet! Indien de wereld en hare machthebbers slechts wilden P. S. Onlangs heeft de Maharadja Djiraj van Patiala (Britsch-Indië) aan Philips opdracht gegeven tot het ontwerpen en leveren van eenige speciale ontvangtoestellen. Behalve aan technische perfectie werd door den Oosterschen Vorst veel waarde gehecht aan het uiterlijk de zer apparaten, zoodat hierbij vooral naar het bevredigen van exotischen schoonheidszin moest worden gestreefd. Zoo ontstond een aantal ap paraten van ons onbekende luxe. De kast werd vervaardigd uit vele kostbare houtsoorten, o.a. mahonie- en rozenhout, terwijl de schaalhou- der en de bedieningsknoppen van gesneden ivoor zijn. Om de toestellen in de groote zalen van het paleis gemakkelijk verplaatsbaar te maken, zijn zij op verchroomd stalen sleden geplaatst, wel ke van kleine wielen zijn voorzien. Voor de handbeugels der sleden werd van een kostbare ledersoort gebruik gemaakt. De achterwand van de toestellen is. met uitzondering van de bedieningsknoppen, geheel gelijk aan de voor zijde, zoodat de ontvangers van alle kanten eenzelfden luxueuzen aanblik bieden. De bouw van het toestel op een lage slede dient om dit aan de gebruiken van het land aan te passen, daar men in Patiala geen stoelen gebruikt, doch op een tapijt of op kussens op den vloer plaats neemt. Hedenavond dineert in intiemen kring als gast van H.M. de Koningin ten paleize Noord einde H.K. en K.H. de aartshertogin Margare- tha van Oostenrijk, dochter van wijlen aarts hertog Leopold Salvator, die momenteel ver toeft ten huize van den Oostenrijkschen gezant te Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9