De gevange Tsjang nneming van Kai Sjek ANTHONY ADVERSE A 12504 I WBBê De strijd aan de fronten in Spanje blijft beperkt Neem Domaniale 't is de beste Het nieuws van heden Staat van beleg in verschillende steden MADRID WORDT STEEDS MEER VERSTERKT DE VERJAARDAG VAN KONING GEORGE VI De gezondheid van Z.H. den Paus DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 14 DECEMBER 1936 - AVONDBLAD MET GARANTIE DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE MV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20307 De gevechten tegen de opstande lingen zouden reeds zijn begonnen Maatregelen van de Nankingregeering De eischen van Tsjang Soe Liang Het Weer illlllllllllijllllllllllillllllllllllllllllllllllll^ Voor Centrale Verwarming: „DE SPAARNESTAD" VRIJDAG A.S. (KLEINE MADONNA) Wat wij U Donderdag mee- deelen> zal U hoogelijk verbazen en uwe instemming verwerven. In het Baskenland de belang rijkste militaire operaties mtm De oneenigheid in het Catalaansch bestuur Iersche vrijwilligers Groote Houtstraat 1 8 7 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Bijzondere feestelijkheden blijven achterwege Het herstel van den H. Vader blijft voortduren De klacht van Fey tegen Kramer Redacteur van „Heimatschutz" veroordeeld DE TENTOONSTELLING TE PARIJS L.EN GRQ5. D. BLAZER S N/1 ETZ N.V P'DAM 1 HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per tossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SJANGHAI, 13 Dec. (Havas). Met gespannen aandacht volgde geheel China de gebeurtenissen in Sjensi. De toestand is des te erger omdat Tsjang Kai Sjek met alle macht was bekleed, hij was de verpersoonlijking van de „nationale unificatie". De revolutie van de troepen van den jongen maarschalk Tsjang Soe Liang werkte in welin gelichte kringen niet verrassend. Tsjang commandeerde een leger van 200.000 man, allen vluchtelingen uit Mandsjoerije, die hun land verlaten hebben, toen de onafhanke lijkheid werd uitgeroepen. Dit leger moest de fooden bestrijden, die in het Noord-Westen Verzameld waren. Sedert eenige maanden groeide onder de mannen ontevredenheid, zij Waren hun ballingschap moe en vreesden naar Foekioe te worden gezonden. Velen wilden niet langer tegen de communisten strijden en eischten oorlog tegen Japan. De komst van Tsjang Kai Sjek in October j-1. scheen kalmeerend te werken en Tsjang Soe Liang beloofde Tsjang Kai Sjek trouw te blij ven. Men vermoedt, dat de huidige opstand is ontketend door eenige ondergeschikten van Tsjang Soe Liang. Sedert den inval in Soei Joean van de Mon golen heerscht in China een latente agitatie, te Peking en Sjanghai hebben de studenten, leden van het „nationale heil", anti-Japansche demonstraties georganiseerd en ook in de Kwo Min Tang is een fractie, welke een verbond met Sovjet-Rusland gunstig gezind is. De laatste gebeurtenissen te Sjensi be wijzen, dat sommige elementen niet terug deinzen voor geweld om de regeering te dwingen een onverzoenlijke politiek ten aanzien van Japan te volgen. In de zitting van de ministers en het militaire comité, werd be sloten, dat maarschalk Tsjang Soe Liang onmiddellijk wordt afgezet en de minister van Financiën Koeng tij delijk met de waarneming van het presidentschap belast wordt. Feng Joe-sjiang wordt voorzitter van de militaire commissie, die met nieuwe leden wordt aangevuld; ten slotte wordt de minister van Oorlog Ho Jing-sjiang opperbevelhebber der legers. Te Nanking, Hankou en andere steden in geheel China is de staat van beleg afge kondigd. De regeering heeft het militaire comité ge machtigd den staat van beleg af te kondigen overal, waar het comité dat noodig oordeelt Te Sjanghai is van die machtiging onmiddel lijk gebruik gemaakt. Hoewel belangrijke troepenbewegingen zijn op te merken, gelooft men dat Nanking zal trachten, het conflict langs vreed- zamen weg bij te leggen. In een manifest maant de regeering het volk tot kalmte aan. Uit Peiping wordt gemeld, dat in de nabijheid van Lintoeng, het hoofd kwartier van Tsjang-Soe-Liang, ge vechten zijn begonnen tusschen de troepen van dezen machthebber en de regeeringstroepen. De Nanking-troepen worden in hoofdzaak geconcentreerd te Hsoetsjou aan de grens tus schen Anbweii en Kiangsoe. De troepen van den gouverneur van Honan zijn te Toengkwan aangekomen om de muiters te bestrijden. De spoorweg tusschen Toengkwan en Sianfoe zou vernield zijn. Onder bevel van generaal Poe-Teh-Boea rukken communis tische strijdkrachten naar Sianfoe op. Domei meldt, dat men verklaart, dat de re geering van Nanking Tsjang Soe Liang heeft geantwoord, dat zij van zijn eischen kennis heeft genomen, doch dat zij voor alles de in vrijheidstelling van Tsjang Kai Sjek moet eischen. Pas dan zal zij willen beraadslagen over de door Tsjang Soe Liang aanbevolen maatregelen. De waarnemend president van de militaire commissie, Feng Joe Siang, heeft maarschalk Tsjang Soe Liang getelegrafeerd, dat de Nan- king-regeering bereid is zijn eischen te bestu- deeren, doch maarschalk Tsjang Kai Sjek moet onmiddellijk worden vrijgelaten. Aan hem dankt China den enorme vooruit gangen van den laatsten tijd op binnenlandsch- zoowel als internationaal terrein. Feng stelt voor, met een groep vrienden naar Sianfoe te komen als garantie, dat Nanking de belofte nakomt. Het telegraaf-agentschap der Sovjet-Unie is gemachtigd te verklaren, dat de berichten van Japansche zijde, dat maarschalk Tsjang Soe Liang in zijn actie zou worden gesteund door de Sovjet-Unie, onjuist zijn. Het is niet juist, dat Tsjang Soe Liang met de Sovjet-Unie een offensief en defensief ver bond heeft gesloten. Maarschalk Tsjang Soe Liang telegrafeerde aan den plaatsvervangenden minister-president, dat hij sedert acht jaar een toegenegenheid koestert ten aanzien van maarschalk Tsjang Kai Sjek en dat hij de volle verantwoordelijk heid voor zijn veiligheid op zich neemt en deze volstrekt ongedeerd is. De Chineesche president, Lin-Sen, bevindt zich op weg naar Nanking aan boord van een kanonneerboot, die Sjanghai is gepasseerd. Ook de minister van financiën en de echtgenoote van Tsjang-Kai-Sjek zijn naar Nanking ver trokken. De regeering van Kanton heeft aan de cen trale regeering te Nanking een verklaring ge zonden, waarin wordt medegedeeld, dat zij zich loyaal zal toonen ten aanzien van de Nanking regeering en beloofd wordt militaire hulp te zullen zenden, indien deze noodig zal zijn. Uit goede bron wordt vernomen, dat de re geering van plan zou zijn, Sianfoe te omsin gelen. Regeeringstroepen, die verzameld waren in de provincie Honan, zijn naar Sjensi ver trokken. Een deel van de eerste divisie der re geeringstroepen, dië in Sjensi in garnizoen lig gen, is naar Sianfoe op weg. Het gerucht doet de ronde, dat de troepen van den militairen gouverneur van Sjensi zich gesplitst hebben, een deel zou zich namelijk bij de muiters hebben aangesloten. Gisteren vloog een twintigtal vliegtuigen over Sianfoe. Omtrent het lot van maarschalk Tsjang Kai Sjek verkeert men nog steeds in het onzekere. Uit Shanghai wordt zelfs gemeld, dat in bui- tenlandsche kringen te Shanghai bericht is ontvangen, dat Tsjang Soe Liang toen hij ver nam, dat de Nankingregeering hem van al zijn functies had ontheven en een strafexpeditie tegen hem had bevolen, zoo woedend werd, dat hij Tsjang Kai Sjek bij het aanbreken van den dag heeft doodgeschoten. Van den anderen kant wordt uit Nanking gemeld, dat mevrouw Tsjang Kai Sjek er op aan heeft gedrongen per vliegtuig naar Sian te gaan om persoonlijk met Tsjang Soe Liang, die haar den welstand berichtte van haar echtgenoot, te onderhande len over zijn invrijheidstelling. De leider der regeering kon haar er niet toe brengen op haar besluit terug te komen, doch haar zuster, de echtgenoote van Kung, is daar tenslotte met zeer groote moeite wel in geslaagd. Te Tientsin stemt de plaatselijke pers in met de anti-Japansche houding, die Tsjang Soe Liang heeft aangenomen, maar maakt zich ongerust over de gevolgen van de gevangenne ming van Tsjang Kai Sjek. In een rondzcndtelegram eïscht Tsjang Soe Liang reconstructie van de regeering te Nanking. Hy wenscht den oorlog tegen Japan, samenwerking met de Chineesche rooden en een verbond met Rusland. In politieke kringen te Peiping verklaart VERWACHTING: Stormachtige tot krach- tigen, later afnemende Zuidelijke tot j§ Zuid-Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt met regen, later wellicht H opklarend, aanvankelijk veel zachter. Hoogste barometerstand: H 765.4 te Budapest. Laagste barometerstand: 713.9 te Thorshavn. Zon op v.m. 8.04 onder n.m. 3.45 uur. Licht op n.m. 4.15. Maan op v.m. 8.31 onder n.m. 4.12. Eerste kwartier 21 Dec. ff BRECHCOKES, WALES ANTHRACIET 50/80, WALES ANTHRACIET NOOTJES VIER FRIESCHE VARKENSMARKT 6—10 TELEFOON 14164 men, dat de autoriteiten van verschillende Chineesche provinciën geneigd schijnen te zijn, de politiek van Tsjang Soe Liang te steunen. Soeng Tsje Yoean, voorzitter van den politieker, raad van Hopei en Tsjahar, heeft den toestand besproken in een conferentie met zijn voor naamste ondergeschikten. De arrestatie van Tsjang Kai Sjek geschiedde, toen hij met Tsjang Soe Liang per trein terugkeerde van Watsjingsing, een badplaats bij Sianfoie. In Chineesche kringen wordt verklaard, dat de gevolgen van de gebeurtenissen niet te be rekenen zijn. In Japansche kringen, die de gebeurte nissen te Sianfoe als „bedekte Sovjet-in menging" bestempelen, verklaart men te gelooven, dat de actie waarschijnlijk reeds geruimen tijd werd voorbereid, maar ver haast is door de totstandkoming van het Duitsch-Japansche accoord. In zekere kringen verwacht men het aftre den van den minister van Buitenlandsche Za ken, Arita, ja zelfs van het geheele kabinet- Hirota, welks positie reeds lang geschokt wordt geacht. Hirota heeft reeds vele aanvallen te verduren gehad in verband met zijn politiek van toenadering tot Duitschland en Italië, waaraan men het mislukken der onderhande lingen te Nanking wijt. Volgens een bericht uit Peiping concentreert Tsjang Soe Liang te Toeng Kwan, een strate gisch punt, twee divisies om een opmarsch der regeeringstroepen tot staan te brengen. Men meldt reeds schermutselingen tusschen voor posten der troepen, doch waarnemers zijn van meening dat de militaire autoriteiten van Nan king probeeren de troepen van Tsjang Soe Liang om te koopen; zij zouden dat beter vinden dan slag met hen te leveren. Men gelooft, dat de troepen van Tsjang Soe Liang 160.000 man tellen, waarbij dan nog de 100.000 man komen, die in de provincie Sjensi staan, d. i. de dubbele sterkte der regeerings- strijdkrachten. Daarenboven zijn er nog 300.000 man communistische troepen, waarmede Tsjang Soe Liang zich heeft verbonden. De nieuwe Koning, George VI van Engeland, bij het verlaten van zijn woning in Piccadilly, om zich naar St. James Palace te begeven voor de ■plechtigheid der proclamatie Een historische foto. Onmiddellijk na zijn af scheids-radiorede tot het Britsche volk begaf de afgetreden Koning Edward zich per auto naar Portsmouth om zich in te schepen voor zijn vertrek naar den vreemde. De ex-monarch in zijn auto MADRID, 13 Dec. (Havas) De verdedi- gingsraad te Madrid heeft medegedeeld, dat een nieuwe aanval der nationalisten in den sector der universiteitswük, gesteund door strydwagens is afgeslagen. Van de rest van het Madrileensche front is niets te melden. Bij het minste of geringste verdachte geluid openen de regeeringstroepen, welke te Madrid tegenover de universiteitswijk en het Moncloa- park liggen, het vuur. Dit vuur wordt door de nationalisten echter niet beantwoord. Miliciens der regeering voorzagen hun eerste loopgravenlinie van een sterke prikkeldraadver sperring; meer naar het Noorden in de wijk Tetoean worden nieuwe beton-versterkingen ge bouwd. In het Zuiden der stad schijnen de voor posten iets teruggetrokken te zijn. Overal heeft het het aanzien, dat de regeeringstroepen zich gereed maken een aanval van den vijand te weerstaan. Zondag werd bijna geen artillerievuur ge hoord. Het weer is ijskoud. Laat in den middag bemerkten twee jacht vliegtuigen der regeering een vijandelijk toe stel, vermoedelijk de Paloma Blanca van Ramon Franco, den broer van generaal Franco. Het toe stel werd omlaag geschoten. Radio Sevilla heeft medegedeeld, dat de kalm te, die op het oogenblik op het grootste deel van het gevechtsterrein heerscht, de linksche troe pen in staat stelt hun stellingen te versterken. Er werd alleen aan het front bij Alava ge vochten, waar de Basken in hun strategischen terugtocht aanvallen tegen Villa Real richtten. Men meldt uit Bilbao, dat de regeeringstroe pen de stellingen der rechtschen in den sec tor van Avala hebben aangevallen en de be langrijke stelling van Saismendi op 4 K.M. ten Z.O. van Villa Real hebben bezet. Aan het front in het Baskenland heeft een escadrille vliegtuigen der regeering het vliegveld Martinez Daragon gebombardeerd, vanwaar juist verscheiden vliegtuigen der rechtschen zouden vertrekken. Het kwam tot een luchtgevecht, waarbij een regeeringstoestel omlaag geschoten en twee jachtvliegtuigen der rechtschen werden vernield. De regeeringsvliegtuigen hebben voorts Casa Forestal vernield, dat door de rechtsche troepen was bezet. Volgens berichten, afkomstig van een deser teur in den sector Huesca zou generaal Franco alle mannen van 18 tot 30 jaar hebben gemobili seerd. Een der voornaamste oorzaken van de crisis in den boezem der Catalaansche overheid is de rivaliteit tusschen de vereenigde socialistische partij van Catalonië, die zich bij de derde in ternationale heeft aangesloten, en de marxis tische arbeiderspartij, die Trotzkyistische sym pathieën heeft. Beide partijen waren tot dusverre vertegen woordigd in den raad der generaliteit. In ver band met een campagne in de Sovjet-unie door het orgaan der marxistische arbeiderspartij zou de vereenigde socialistische partij de verwijde ring der marxistische arbeidersparty uit de gene raliteit geëischt hebben. Naar aanleiding van dit meeningsverschil heeft de C.N/T. een manifest gepubliceerd, waar in gezegd wordt, dat in de bestaande omstan digheden de zaak van het proletariaat en de revolutie boven alle tactische geschillen en alle persoonlijke twisten gesteld moet worden. Er moet slechts één leuze zijn: de overmees tering van het fascisme en de vernietiging van den vijand. De C.N.T. zal echter met de re geering biy'ven samenwerken, ook als een par ty uit de overheid verwijderd wordt. Weder zün 800 Iersche vrywilligers te Gal- way scheep gegaan om aan de zijde van gene raal Franco in Spanje te strijden. Staat van beleg in verschillende Chineesche steden; Nanking neemt maatregelen ten ge volge der gevangenneming van Tsjang Kai Sjek; de gevechten tegen de muiters zouden reeds zijn begonnen. Het Duitsche antwoord op het Fransch-Brit- sche bemiddelingsvoorstel betreffende Spanje is instemmend, doch er worden geen resultaten verwacht. De stryd aan de Spaansche fronten blijft be perkt; in het Baskenland de belangrijkste mili taire operaties; de oneenigheid in het Cata laansch bestuur. De Hertog van Windsor, ex-koning Edward ran Engeland, als gast van baron Rothschild op slot Enzesfeld bij Weenen aangekomen. Een vredes-pact geteekend door de vertegen woordigers op de pan-Ainerikaansche conferen tie. Federatiebestuur der Alg. R. K. Werkgeversver - eeniging in vergadering bijeen te Den Haag. Vierde haringcontract met Rusland afgesloten. Vrachtauto op onbewaakten overweg by Mij drecht door trein gegrepen; geen persoonlijke ongelukken. Fabrikant uit Enschede te Brussel tengevolge van aanrijding overleden. Auto te Nieuwe Wetering in efen sloot gereden* bestuurder omgekomen. Logger by Kamperduin op het strand geloopen, doch later weer vlot gesleept. Dader van oplichtingspoging te Enschede bekent. Moord te Goes, dader in arrest. LONDEN, 14 Dec. (D.N.B.) Koning George VI van Engeland herdenkt heden zijn 41sten geboortedag. In verband met de plechtigheden der troonsbestijging vpor enkele dagen, zullen, op verlangen van den Koning, ditmaal de ge wone feestelijkheden ter gelegenheid van den koninkiyken verjaardag achterwege biyven. VATICAANSTAD, 14 Dec. De gelukkige ver betering in den ziektetoestand van Z. H. den Paus blijft steeds voortduren. Ook het herstel van krachten neemt thans duidelijk toe, hoewel vooral rust een allereerste vereischte blijft om dit herstel volkomen te doen zijn. De Heilige Vader is diep ontroerd door de on telbare bewüzen van belangstelling, die vanuit alle oorden van de wereld naar Rome werden gezonden. Sommige eenvoudige menschen hebben den Paus medieünen gestuurd, waarvan zij geloo ven, dat zy den Paus „nog vele jaren kunnen baten." Hedenmorgen vond in de troonzaal in tegen woordigheid van een twintigtal Kardinalen en prelaten de tweede adventspredikatie plaats. De predikatie werd uitgesproken door pater Vigilio da Valstagna. Z. H. de Paus was bij de plechtigheid niet aanwezig. WEENEN, 12 Dec. (Havas) Gisteren werd met gesloten deuren het proces behandeld, dat oud-vicekanselier Fey den redacteur van het blad der „Heimwehren" „Der Heimatschutz", Kramer, heeft aangedaan. Fey had Kramer aangeklaagd naar aanlei ding van diens artikel, waarin deze zeide, dat de rol van Fey in den nationaal-socialistischen putsch van 25 Juli 1934 niet is opgehelderd. Aangezien hy deze woorden niet kon bewijzen, werd Kramer veroordeeld tot 400 Schilling boete en veertien dagen gevangenisstraf. PARIJS, 13 Dec. Onder groote belangstelling van kerkelijke en wereldiyke autoriteiten heeft Kardinaal Verdier, Aartsbisschop van Parijs, den eersten steen gelegd voor het Pauseiyk Pavil joen op de Wereldtentoonstelling, die in 1937 hier gehouden zal worden. r WVwiwiiiiminfn/J/////' Si/ Stand op Maandag 1 uur n.m.: 748.9 Vorige stand: 749.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1