Laatste Nieuws +V+# A Haarlem, 14 Dec. WITTOP KONING ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a 2.25 Kort en volledig Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF MAANDAG 14 DECEMBER 1936 Koperen Priesterfeesten In verschillende parochies van Haarlem Kapelaan G. W. van Diest Huldiging door de parochie Dankwoord Kapelaan G. van Dijk Kapelaan G. Luken Op het Theologicum Zeereerw. zeergel. heer A. M. A. Vollaerts Stille armen Uw beste vriend kan ertoe behooren! Verboden loterij Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Dinsdag 15 Dec. VOOR DE STILLE ARMEN Ingekomen giften BURGERLIJKE STAND U hebt voorrang R. K. Volksbond Haarlem en het nationale huwelijksgeschenk Avondreceptie van den Commis saris der Koningin MUZIEK ZONDAGNAMIDDAGCONCERT H. O. V. Solist: Willem Eggink, piano (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Politie doet een goede vangst Vier inbrekers gearresteerd Keeper geverbaliseerd Wegens mishandeling tijdens een voetbalwedstrijd BRANDSTICHTER ZES JAAR ACHTER SLOT Vonnis in hooger beroep bevestigd MOTOR EN FIETS GEBOTST De berijders weifelden elkaar voorrang te verleenen RADIO-UITZENDING FONDS BIJZONDERE NOODEN Hedenavond te 8.15 uur Duitsche besprekingen met Portugal De onderhandelingen over de kolonie Angola Wat Uw snelheidsmeter f U niet vertelt" Centrale Tandheelkundige Kliniek AGENDA Bioscopen 15 December Bioscopen INSTELLINGEN D. H. V. B.-uitslagen Recollectie junioren-leiders BILJARTEN Clubkampioenschap Driebanden 2 STAD UWS stpM°'ang de Parochie van St. Jan aan de Am- tcrf mstraat bestaat was dit 12 '/2-jarig pries- eest het tweede dat gevierd werd. De viering Passend en waardig. fe "St' Jansvuur", het parochieblad, was in stgewaad verschenen met een voorwoord van P Pastoor en den vierden kapelaan, j e' altaar en priesterkoor prijkten in een ris 7 Van bloemen en waslicht, toen de jubila- dar\W°ndagmorgen kwart v00r tien het Plechtig «koffer opdroeg met assistentie van den asereerw- heer pastoor P. Roovers als presbyter ts - ens en den zeereerw. heer L. Beune, rector beiden en kapelaan C. J. Verheyen als diaken tne ^^diaken. In het priesterkoor en in de kerk rkten wij op den secretaris van het bisdom, k P Weleerw. heer Bank, pastoor Konijn uit ^otterdam en kapelaan P. J. de Wit. v"et zangkoor „Gregorius Magnus" voerde zeer r"fenstelijk uit, onder leiding van den eerw. •oeder Ansbertus, de driestemmige Mis met Pgenskoor van de H. Theresia van het Kindje zus van Jan Nieland en na de H. Mis een stemmige cantate. e.Pes namiddags te twee uur had in het jeugd- sebouw aan het Teylerplein een huldiging door Parochie plaats. Voor deze gelegenheid was het jeugdgebouw p een bloementuin herschapen en met prach- ïrtri tapijten ëedrapeerd. °P een podium te 'aden van een keur van bloemen, waren de schenken tentoongesteld. Te ruim twee uur kwam de jubilaris met JP familie en de parochie-geestelijkheid door en haag van vlaggen van Graal en Verken ners het gebouw binnen. Pe zeereerw. heer pastoor P. Roovers richtte het deze Woord tot den jubilaris en zei daarbij, dat in den korten tijd, dat hij in de paro- «.VA l/VXi WJJV*, AAJ.J All UC ^»a,AVl 'le werkzaam is, zijn taak met nauwgezetheid P correctheid heeft vervuld. „Gij zijt de blijde, Soedlachsche priester. In de twee jaren dat gij )er zijt bent u geworden „de gewilde" in de Parochie. Men ziet u gaarne, waar u ook komt." erder wenschte de pastoor den feesteling een cSenrijk priesterwerk (applaus). tijdens de huldiging kwam de hoogeerw. de- eP H. C. J. Sondaal complimenteeren. Deze ees er in zijn toespraak op, dat de jubilaris ?pk veel heeft gedaan voor katholiek Haarlem. ele pren heeft hij besteed voor vereenigingen en organisaties. Tie heer Stolwijk, lid van het kerkbestuur, °erde het woord namens heel de parochie. Hij ®elde mede, dat eenige maanden geleden een otnité was gevormd ter huldiging en ter in zameling van gelden. Spreker kon met vreugde mededeelen, dat de opbrengst dezer inzameling •erre de verwachting had overtroffen. In overleg met den jubilaris werden daarvoor Verschillende geschenken aangekocht o.a. tafel- Zilver, dat spreker nu namens de parochie aan- °ood, vergezeld van een lijst van de gevers. He jubilaris voelde zich op dezen dag vooral als een klein mensch, zooals hij zich altijd ge- Voelt. Tal van gedachten komen mij vandaag °P dit feest voor den geest, aan mijn dierbare Pi'erleden ouders, aan mijn overleden heerbroer, "ie eenige jaren geleden bij een auto-ongeluk Piet deken Höppener om het leven kwam, mijn dierbare familie, enz. De jubilaris was verheugd dat zijn familie dit feest mocht meemaken. Spr. dankte voor de mooie cadeaux en zal in de Pitingen van hartelijkheid een aanleiding vin den, zich met nog meer ijver aan zijn priester- Pjke taak te wijden. De jubilaris dankte ook de Vertegenwoordigers van coöperaties en vereeni- 8'ngen voor de vele geschenken. Heel de parochie was vertegenwoordigd met al haar organisaties en jeugd. Verder waren er Vertegenwoordigers van de organisaties wier ad viseur de jubilaris is. Na een driewerf „Hij leve hoog" werd ieder in de gelegenheid gesteld, den jubilaris per soonlijk te feliciteeren, wat een komen en gaan Werd van twee tot vier uur. Des namiddags om vijf uur celebreerde de Jubilaris een plechtig danklof met assistentie, Wat een schoon slot was van de feestvreugde Voor de paroehie van St. Jan. In de parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans en den H. Dominicus aan het Spaarne vierde de weleerw. heer G. v. Dijk, kapelaan van de Parochie zijn koperen priesterfeest. Geheel de Parochie heeft dit op recht hartelijke wijze meegevierd. Des morgens was ar onder de Stille H. Mis van kwart voor 8 algemeene H. Communie van de leden van de Aartsbroeder- Schap der H. Familie en van de Mariacongre- gatie voor meisjes, waarvan de jubilaris direc teur is. Om half elf celebreerde kapelaan v. Dijk oen plechtige Hoogmis met assistentie van pas- toor j. de Vlieger als presbyter-assistens, den Weleerw. zeergel. heer J. B. v. d. Linden, leeraar Van het Klein-Seminarie Hageveld, als diaken, kapelaan J. F. M. Desain als sub-diaken en kapelaan M. H. Kuipers als ceremoniarius. Het Zangkoor voerde de liturgische gezangen op Schoone wijze uit. Na de H. Mis werd het be kende lied „De Priester", woorden van Guido Dezelle en muziek van den heer De Jong, di recteur van het zangkoor, gezongen en bracht de Harmonie „De Spaarnebazuin" aan den ju bilaris een serenade op het binnenplein van de Pastorie. Des middags hield kapelaan v. Dijk een re ceptie, die zeer druk bezocht was en waar vele geschenken meest in enveloppen van de Waardeering en hoogachting der parochianen getuigden. Ook vele bloemstukken, ter gelegen heid van het priesterjubileum gezonden, sierden de pastorie, terwijl het aantal telegrammen, brieven en andere schriftelijke gelukwenschen Zeer groot was. Mede kwamen o. a. de hoog eerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haar lem, de hoogeerw. heer J. C. Aalberse, kanunnik, en de secretarissen van het Bisdom persoonlijk feliciteeren. Een plechtig Lof werd niet gehouden, daar de kapelaan het jubileum verder bij zijn ouders thuis vierde. Ook de parochie van de H. Liduina te Haar lem-Noord heeft gisteren op grootsche wijze het koperen priesterfeest van een harer geeste lijke leiders, den weleerw. heer G. Luken, ge vierd. Om half tien droeg de jubilaris een plech tige Hoogmis op, daarbij geassisteerd door prof. 2. de Korte uit Warmond, als diaken, en kape laan N. Wenners als sub-diaken. Het zangkoor Zeite zijn beste beentje voor en zong op keurige Wijze de liturgische gezangen. Des middags werd allereerst officieel receptie in de pastorie gehouden. Hierop waren aan wezig vertegenwoordigers van alle geledingen van de parochie en ook de eerw. Zusters van de scholen. De zelatricen van den Jeugdpenning verschenen in een afzonderlijke receptie, waarna tenslotte honderden parochianen kwamen feli citeeren. Op het officieele gedeelte zong het knapenkoor een schoone cantate. In den loop van den dag kwamen o. a. nog gelukwenschen de hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, de secretarissen van het Bisdom en em. pastoor Bruggeman. Om 6 uur celebreerde de jubilaris een plechtig Lof met Te Deum. Op het Theologicum te Warmond vierden vandaag prof. A. Cleophas, hoogleeraar in de sociologie en geestelijk adviseur van den L.T.B. in het Bisdom Haarlem, en prof. C. G. van Trigt hun koperen priesterjubileum. Om half tien celebreerde prof. A. Cleophas in de feestelijk versierde kapel een plechtige H. Mis van dankbaarheid, terwijl prof. Van Trigt tegelijkertijd aan een zijaltaar een H. Mis op droeg. De schola cantorum van de studenten voerde de Missa Brevis van Palestrina uit in de bewerking voor mannenkoor van J. Vran- ken, terwijl na de H. Mis het lied van Gezelle: „Eere den priester" op muziek van H. Andries- sen werd gezongen. Om half twaalf had in de aula van het theologicum de officieele receptie plaats, waarbij de prefect der studenten de jubilarissen toesprak en het symphonie-orkest de Symphonie in Es dur van Mozart ten ge- hoore bracht. De schola cantorum zong enkele Palestrijnsche motetten. Prof. Van Trigt en prof. Cleophas spraken een dankwoord. Van half een tot drie uur werd een druk bezochte receptie gehouden, waarbij o. m. het hoofdbestuur van den L.T.B. aan prof. Cleophas een cadeau aanbood. Tevoren had het reeds een bloemstuk ge zonden. In het Seminarie Hageveld te Heemstede vier de de zeereerw. zeergel. heer A. M. A. Vollaerts zijn 12j4-jarig priesterjubileum. Om half 10 droeg de jubilaris in de rijk met groen en bloemen versierde kapel een plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door den wel eerw. heeren kap. T. v. Buren en kap. G. Lu ken. De Scola Cantorum voerde hierbij uit de Missa Secunda Pontificalis van Perosi. Hierbij waren behalve zijn familieleden aanwezig de studenten en leeraren van het Seminarie en en kele bestuursleden van de Graal, waarvan de jubilaris directeur is. Na deze plechtigheden had om kwart voor 12 een receptie plaats van de professoren en studenten van het Seminarie, welke plaats had in de rijk versierde aula. Z.Eerw. werd hier door een der studenten toe gesproken, terwijl een andere student hem in dichtvorm geluk wenschte. Bij deze gelegenheid voerde hierbij het Sym phonie-orkest van het Seminarie zeer verdien stelijk uit Air Gavotte van Joh. S. Bach, terwijl de Scola Cantorum uitvoerde „Gezang" van J. des Prés en enkele Hollandsche liederen. Van half 2 tot 3 uur was er receptie voor belangstel lenden van buiten het seminarie, en daar de jubilaris zoowel in Heemstede als in Haarlem zeer vele vrienden heeft, was de belangstelling zeer greot. Hedenavond wordt de jubilaris in het Parkhotel te Amsterdam door „De Graal" gehuldigd. Behalve vele schriftelijke felicitaties mocht de jubilaris ook vele bloemstukken ontvangen. Een beroep op aller milddadigheidszin om den nood van degenen, die (financieele) hulp noo- dig hebben, te lenigen, lijkt eigenlijk misplaatst. Heeft niet haast iedereen zorgen in dezen moei lijken tijd, om het woord „crisis" nu maar eens niet te gebruiken? De een heeft minder, de an der meer moeite om 't hoofd boven water te hou den en de eindjes aan elkaar vast te knoopen. Inderdaad, maar laat dan degene, die minder zorgen heeft, zijn minder gelukkigen evenmensch bijstaan! Vooral geldt dit voor de Stille Armen. Uw beste vriend, die U wellicht eens een dienst bewezen heeft, kan ertoe behooren. Men zou er over verbaasd staan, zoo vertelt ons een be stuurslid van het Liefdewerk der Stille Armen, als men eens vernam, wie zoo tot de Stille Armen behooren. De winkelier in de binnenstad b.v., van wien men overtuigd is, dat hij toch zoo'n goedloopende zaak heeft, of de bewoner van het deftige huis aan een gracht of plein. Vooral in de binnenstad en in het Kleverpark wonen veel Stille Armen. Meestal personen bo ven de veertig jaar, die dus het grootste deel van hun leven al achter den rug hebben en, voor zoover ze werkloos zijn, weinig uitzicht heb ben dat ze nog eens aan den slag zullen gaan. Weduwen behooren ertoe, die geen steun krij gen, omdat ze nog eigendommen bezitten, welke echter bij verkoop niets opbrengen; ouders van groote gezinnen, die met 't hun toegestane steun bedrag onmogelijk rond kunnen komen, vrij gezellen van middelbaren leeftijd, die vroeger 'n prachtbetrekking hadden, doch nu op straat staan met f 6 steun per week vanwege Maat schappelijk Hulpbetoon, van welk bedrag ze nau- wtelijks 't noodzakelijke kostgeld kunnen betalen, zoodat er niets overblijft voor schoeisel of klee- ren. Allen behoorden ze doorgaans tot den ge goeden middenstand. Het kenmerk van de Stille Armen immers is juist, dat ze vroeger welvaart gekend hebben en nu tot bittere armoede zijn vervallen, waarbij ze door de instellingen van weldadigheid (buiten het Liefdewerk der Stille Armen) niet of niet voldoende worden gesteund. Het schrijnende zit 'm hier juist in die vroegere welvaart. Men went aan alles en iemand die al tijd armoede gekend beeft, raakt er als het ware aan gewoon. Maar de Stille Armen hebben betere dagen gekend, moeten somtijds officieel nog doen alsof ze het „breed" hebben en hun eergevoel houdt hen tegen om te gaan klagen bij Armbe stuur of Maatschappelijk Hulpbetoon. In zulke gevallen doet het Liefdewerk der Stille Armen zoo buitengewoon veel goed. Met een kleine gift (hoogstens f 2.50 per week) helpt het waar het kan en voorzoover de financiën het toelaten Daar zit 'm de kneep! Vroeger kreeg het Lief dewerk dikwijls van iemand, die eens een onver wacht financieel buitenkansje had, een gift van eenige honderden guldens tegelijk. En daarmede kon het een middenstander, die vast zat met be taling van schulden, weer op dreef brengen. Thans is dit nog slechts herinnering. Het komt zelfs voor, dat degenen, die vroeger het Liefde werk financieel steunden nu zélf geldelijke hulp van het Liefdewerk moeten ontvangen! Terwijl de inkomsten verminderen, zijn ze meer dan ooit noodig om te kunnen helpen. December is de maand van onderlinge harte lijkheid en mildheid jegens anderen bij uitne mendheid. St. Nicolaas is immers het tractatie- feest om familieleden en vrienden met geschen ken te verrassen en Kerstmis is het feest voor allen, die van goeden wille zijn. Laat men deze maand nu ook de Stille Armen doen deelen in de algemeene vreugde-van-geschenken-ontvan gen. Al zou men het alleen maar doen omdat men, zooals alledaagsche gevallen bewijzen, wel licht zelf eens in zulke moeilijke omstandighe den kan komen dat men de hulp van het Liefde werk der Stille Armen noodig heeft! De kantonrechter mr. Haase veroordeelde heden den directeur van het Holl. Crediet- en Administratiekantoor alhier en den houder van de Hollandsche Administratiebank te Haarlem wegens overtreding van de loterijwet ieder tot drie geldboeten van 100 wegens overtreding van de loterijwet (het aanleggen van een ver boden loterij). Verdachten hadden op afbetaling loten doen verkoopen van de#te Parijs te houden trekking der 5 pCt. premieleening der Credit National 1920. Een geheel lot kostte 55, doch voor 3 kreeg men een zgn. aankoopnota en speelde men in de loterij mede. Het O.M. had primair het verkoopen van cer tificaten in den zin van art. 2 van de loterijwet ten laste gelegd en subsidiair het aanleggen van een verboden loterij. Progr. I: Hilversum I (Huizen). Progr. II: Hilversum II. Progr. Ill: 8.00, 9.05, 9.20 en 9.50 Keulen. 10.20 Diversen. 11.20 Keulen. 12.20, 12.50, 1.20, I.30, 1.50, 2.20 en 2.23 Brussel Vlaamsch. 3.05 en 3.35 Droitwich. 4.20 Parijs Radio. 5.20 en 6.05 Brussel Vlaamsch. 6.50 en 9.35 Boedapest. 10.00 Droitwich. 10.20 Berlijn. 11.20 en 11.50 Pa- rijs Radio. Progr. IV: 8.00. 8.20, 8.30. 8.40. 8.45 en 9.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Diversen. 10.35, 10.50 en II.05 London Regional. 11.20, 11.50, 12.05 en I.05 Droitwich. 1.35, 2.20, 2.50 en 3.20 London Regional. 4.50, 5.10 en 5.35 Droitwich. 6.20 Di versen. 6.45 en 7.20 Droitwich. 7.50, 8.20. 9.20, 10.00 en 10.20 London Regional. 10.35. 11.20 en II.50 Droitwich. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert; Opera. 1. Balletmuziek zu Rosamunde Symphonie -orkest 2. Dichter und Bauer Dajos Bela 3. La Traviata Symphonie-orkest 4. Martha Staatsopera-orkest v. Berlijn 5. Banditenstreiche Symphonie-orkest 6. Si j'étais Roi Staatsopera-orkest v. Berlijn 8.0012.00 Diversen. Het Comité voor de Stille Armen verzoekt ons mede te deelen dat het, evenals in 1935, zijn werkzaamheden uitstrekt tot de Gemeenten Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. Ingekomen giften: Mr. J. N. J. E. H. Th. ƒ5. Opgave van de bij de Twentsche Bank inge komen gelden: In opdracht van N.N. ƒ1; idem „De Prins" ƒ2; N. N. ƒ2.50; N. N. ƒ100; J. S. ƒ5; M. G. B. ƒ10. Voorts kwam bij ons comité binnen; mevr. J. J. T. de B. 10; N. N. 40; Haarl. Zwemverg. „De Delft" 16; Schoenmakerij „De C." 5 bons ad ƒ2 voor reparatie. Geboren: z. van J. M. Piersv. Halst; d. van G. Kaartv. d. Wateren; d. van J. D. BleekrodeGarms; z. van M. M. C. Wijfjes Haack; d. van F. G. M. Habrakenv, d. Haak; d. van C. M. S. HennekeStals; z. van G. C, MathotHoogendijk. Overleden; A. J. Rosenbaum, 62 j., Hazepa- terslaan; J. v. Reemst, 73 j., Burgwal; P. C. Schellekens, 75 j., Boekenrodestraat; E. M. v. GennipNijssen, 65 jaar, #Harmenjansweg; J. Crombeen, 59 j., L. Vlamingstraat; J. M. de GraafHogaarts, 79 j., Damstraat; A. A. Tan- germannMüller, 83 j., Hagestraat; H. J. de BoerBakker, 79 j., Bakenessergracht. indien u op een voorrangs- weg rijdt of bij andere kruisingen van rechts nadert. Wie denkt, dat hij daarom alleenheerscher is op den weg, krijgt meestal in 't ziekenhuis allen tijd om tot andere (voorzichtiger!) gedach ten te komen! Haarlem - Harmenjansweg 67a - Tel. 16100 Donderdag 17 December, des avonds acht uur, houdt de R.K. Volksbond een bestuursraadsver gadering. Er is een belangrijke agenda, waar voor alle besturen der onderafdeelingen worden verwacht. De Aanteekendag onzer Prinses nadert en in verband hiermede de sluitingsdatum tot het storten van giften voor het Nationaal huwe lijksgeschenk. Mochten er nog menschen zijn, wie het om de een of andere reden nog niet mogelijk was hun bijdrage te zenden, zoo be staat daartoe heden en morgen nog gelegen heid ten kantore der firma Guépin en v. d. Vlugt aan het Spaarne of op Gironummer 2292 dier firma, met vermelding: Nationaal huwe lijksgeschenk Comité Haarlem. Indien men nog handteekeningen wil plaat sen op de lijsten, die aan de Prinses worden verzonden, dan is daartoe nog gelegenheid ten huize van mevr. MouthaanZimmerman, Flora park 11. De Commissaris der Koningin in Noord-Hol land en Mevrouw Röell zullen, ter viering van het a.s. Huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard von Lippe Biester- feld, op Maandag 4 Januari, des avonds te 9 uur een gala-receptie voor autoriteiten, bestu ren en particulieren met hun dames geven in de zalen van het Paviljoen (gouvernements gebouw) in den Hout te Haarlem. Deze receptie, waar gedanst zal worden, komt in plaats van de anders bij de jaarwisseling gebruikelijke middagrecepties in hun ambtswoning. Mevrouw Röell zal echter aldaar gaarne we der, té beginnen met 13 Januari e.k., eiken Woensdagmiddag tusschen half vier en half zes, bezoeken afwachten. Het houden van de goedkoope concerten op Zondagmiddag bleek reeds onmiddellijk een gun- stigen invloed te hebben op het bezoek, al was het velen waarschijnlijk nog niet bekend, dat men het aanvangsuur weer had veranderd. We twijfelen er evenwel niet aan of het volgende Zondagconcert, dat is vastgesteld op 20 December e.k., en waarmee dus de Kerstweek wordt ingeluid, zal dus een record-aantal be zoekers trekken. Het programma van dezen middag vermeldde de symphonie in D. gr. t., zonder menuet, van Mozart, de Variations Symphoniques voor piano en orkst van César Franck en dè Préludes van Liszt. De klare, doorzichtige partituur van Wolf gang Amadeus, met de zoo fraai verwerkte mo tieven, met de zoo als vanzelfsprekende contra- puntiek, waarin het meesterschap van den groo- ten Weener zoo sterk tot uiting komt, werd evenals op het voorlaatste ledenconcert met groote toewijding door Frits Schuurman en de zijnen geïnterpreteerd. Na de vrij lang gerekte pauze kregen we de auditie van Franck's „Variations Symphoni ques". Willem Eggink, een naar het uiterlijk nog jeugdig pianist uit de hoofdstad, vervulde de altijd dankbare piano-partij, die in zekeren zin ook het jubileum vierde eener halve eeuw, daar ze 50 jaar geleden precies op 1 Mei 1886 door den Franschen pianist uit die dagen, Louis Diemer werd uitgevoerd. We beluisterden uitstekende kwaliteiten in de reproductie die Willem Eggink van dit imposante werk gaf: het spel van dezen dilettant (kan men iemand nog wel dilettant noemen, wanneer hij speelt zooals de heer Eggink deed?) is poëtisch van klank, uitstekend van techniek en muzikaal van voor dracht en opvatting. Wel hadden we de stuwing naar het slot wat grootscher van allure gehoord, wat forscher ook vaak sommige tegenmelodieën in de bas, ofschoon we twijfelen of zulks bij dezen in de bas wat dof aansprekenden Steinway vleu gel mogelijk is. Het resultaat evenwel was over het algemeen zeer bevredigend, en de samen werking en wisselwerking met het goed op dreef zijnde orkest uitstekend. De solist behaalde een groot en welverdiend succes. Met een reprise uit het laatste H. O. V.-con- cert, waarbij Liszt's „Préludes" eveneens zoo ef- rectvol, als sluitstuk dienden, werd ook dit Zon dagmiddagconcert besloten. Bij Koninklijk Besluit is de heer W. v. d. Mandele, te Bloemendaal, benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. In de St. Liduinakerk aan de Zaanenstraat heeft de weleerw. pater Hugolinus O.Cap. Zon dag een liefdadigheidspredikatie voor de Armen der Parochie gehouden. De collecte bracht on geveer 650 op. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Nederl. Natuurhstoirsche vereeniging houdt Woensdag 16 December, des avonds om kwart over acht een vergadering in café-restaurant Gebr. Brinkmann, waarop de heer J. Luberti uit Den Haag een zelfopgenomen film vertoont over „Roofdieren in eigen hof". Zondag 20 December wordt een ochtend excursie naar Groenendaal gehouden onder lei ding van den heer G. Gerbrands. De afdeeling Bloemendaal van den Volkszang geeft Woensdagavond in het Jeugdhuis een Kerstavond, waarop meisjesleerlingen van de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en mevr. C. BosmanRutte met begeleiding van mevr. M. FokkerKessler op de piano zullen zingen. De heer D. Kuiper draagt een Kerstverhaal voor. De Vereeniging tot bevordering van Aqua rium- en Terrariumkunde „De Natuur" verga dert Vrijdag 18 December in het Hotel „Hof van Hiolland", des avonds om kwart over acht. De heer J. Sybrandi spreek over filters, de heer J. H. Sluiter over alle mogelijke kleinigheden en de heer G'. Schutte over verwarmings- en verlichtingstechniek. Aan de Leidsche Universiteit is tot arts be vorderd de heer A. Deutman, te Aerdenhout. De heer J. van Kampen, uit Haarlem, heeft een door hem vervaardigde penteekening, een vaas met rozen voorstellende voor een draperie, aan Prinses Juliana en Prins Bernhard ten geschenke aangeboden. Het geschenk is door 't Prinselijk Paar aanvaard. De heer H. Verschoor te Haarlem is geslaagd voor het examen Wiskunde L.O. De heer en mevrouw Krelage zijn na afwezig heid van bijna een jaar van hun reis naar In- dië teruggekeerd. Terwijl de bewoners afwezig waren, is men binnengedrongen in een woning aan de Spoor wegstraat. Uit den muntmeter voor het elec- trisch licht werd een bedrag van f 20.ont vreemd. Op de Amsterdamsche Vaart nabij de Poort straat kwamen Zaterdagmiddag een bestelauto en een wielrijder uit Haarlem met elkaar in botsing. De wielrijder brak zijn rechteronder- been en moest naar het St. Elisabethsgasthuis worden overgebracht. Een 67-jarige Haarlemmer, die op het station op den trein stond te wachten om naar Gro ningen te reizen, is Zondagmiddag op het per ron in elkaar gezakt. Toen men te hulp snelde, bleek de man reeds te zijn overleden. Het stof felijk overschot is naar het Gasthuis over gebracht. Het uurwerk in den toren van de St. Bavo te Haarlem-Noord zal het wisseluur van Oud en Nieuwjaar nog niet aanwijzen. Waarschijn lijk komt het in Februari of Maart klaar. De heer C. ten Boom' zal Donderdagavond voor het laatst de vergadering van de Chr. Middenstandsvereeniging presideeren. Op deze bijeenkomst, die in Lion d'Or gehouden wordt, zal mr. dr. H. D. M. Knol uit Leiden spreken over „De Middenstand in verband met de mo netaire maatregelen der regeering". Met. de arrestatie van vier inbrekers heeft de politie te Delft, in samenwerking met de Rot- terdamsche politie, een goede vangst gedaan. Kort geleden werd ingebroken in het kantoor van de Vereenigde Blikfabrieken te Delft. Er was gepoogd de brandkast te forceeren, met behulp van een brandkastschroef, een apparaat, dat tot nog toe slechts enkele malen in Rotter dam en omgeving bij inbraken was gebruikt. De Rotterdamsche politie ging daarom de gangen na van een aantal personen, dat met zulk een apparaat had gewerkt. Donderdag j.l. werd, tezamen met de politie te Delft, een huiszoeking verricht bij den 46- jarigen D. te Rotterdam, van beroep bankwer ker-monteur. D. wilde de politie te lijf, doch kon spoedig worden overmeesterd. Bij deze huis zoeking werd de bewuste brandkastschroef en kisten vol inbrekerswerktuigen in beslag geno men. D. werd gearresteerd. Later werden nog in arrest gesteld de 41- jarige broer van D., de 33-jarige Van O. te Rot terdam en de 41-jarige L. uit 's Gravenhage. Het viertal werd op transport naar Delft ge steld en is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Na afloop van den Zondag op het Maurits- terrein te Lutterade gespeelden voetbalwedstrijd MauritsKolonia heef'-de majoor der rijksveld- wacht te Geleen proces-verbaal opgemaakt te gen den keper W. van Kolonia wegens mishan deling van den speler Reiners van Maurits, door dezen -zettelijk, terwijl hij op den grond lag, een trap in de linkerliesstreek te geven, waar door hij bloedend gewond werd. De wedstrijd had een ruw verloop en na af loop nam het publiek een dreigende houding aan. De politie wist wanordelijkheden te voorkomen. Het gerechtshof te Den Bosch heeft den be- ruchten brandstichter G. P. v. d. L. te Eindho ven tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Bosche rechtbank had hem ook tot deze straf veroordeeld, terwijl de advocaat-generaal acht jaar had geëischt. Hedenmiddag omstreeks half twee zijn op het kruispunt van den Rijksweg met den Hilver- sumscheweg onder Laren de motorrijder A. S., afkomstig uit Alkmaar en de fietser W. J. M. uit Laren met elkaar in botsing gekomen. De oorzaak van deze botsing is te wijten aan het feit, dat beiden weifelden elkaar voorrang te verleenen. De motorrijder werd tegen den grond geslin gerd, waar hij bewusteloos en met een hevig bloedende hoofdwonde bleef liggen. Dr. Hout zager, die de eerste hulp verleende, liet het slachtoffer per ziekenauto naar het St. Jans ziekenhuis overbrengen. De fietser is, merkwaardig genoeg, er onge deerd vanaf gekomen. Het Nationaal fonds voor bijzondere nooden herinnert aan de radio-uitzending voor dit fonds, hedenavond te 8.15 uur over beide zen ders. Deze uitzending zal worden ingeleid door Prinses Juliana en Minister Colijn. BERLIJN, 12 Dec. (Havas). Ondanks offi cieuze tegenspraken blijft te Berlijn het ge rucht de ronde doen, dat onderhandelingen tusschen Duitschland en Portugal aangeknoopt zijn over de kolonie Angola. Het zou echter niet gaan om een formeelen afstand van Angola aan Duitschland. De regeling, die op het punt zou staan haar beslag te krijgen, zou tegen een pachtsom Angola geheel of gedeeltelijk aan Duitschland doen komen. De zone, die Duitsch land in het bijzonder belang inboezemt, zou het Zuiden van Angola zijn, dat grenst aan de vroe gere kolonie Zuid-West-Afrika. De overeenkomst zou niet door den Duit- schen staat, maar door tusschenkomst van een Duitsche koloniale maatschappij worden ge sloten. Als uw snelheid verdubbelt, wordt de remweg (afstand, waarbinnen u stopt) viermaal zoo groot; die wetenschap is méér waard dan het besef, dat u 60 of 70 km per uur rijdt! Denkt daar eens aan voor u den snelheidsmeter il te hoog laat oploopen! KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 911 en 12, Dinsdagav. 6.308.30 Gebouw „St. Bavo'' R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur; Haarlems Zanggenot, 8 uur; Best. Trampersoneel, 8 uur; Best. Winterhulp, 8 uur. Stadsschouwburg Concert Hoogewerf; „De Burger als Edelman", kwart over 8. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann IJs club voor Haarlem en Omstreken, half 9. Rembrandt-Theater „De drie Muske tiers", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Sutter's Goud", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Palace-Filmac, 115 uur; „Een lied van de Aarde", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Klokslag 12", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur; Vergadering 3e Orde, 8 uur; Jaarvergadering Bloemisten, 8 uur; Feestcommissie Graphische bond; 8 uur: Best. Herwonnen Levenskracht. 8 uur; Groep reiniging Overheidspersoneel, 8 uur. Hotel Lion d' Or Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, kïwart over 8. Gem. Concertzaal: Galaconcert H. O. V., kwart over 8. Kembrandt-theater: „De drie Musketiens" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Sutter's Goud", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Palace-Filmac, 115 uur. „Een lied! van de Aarde". 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Klokslag 12", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 10—4 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken- laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen. in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiing Vincentius vraagt =j j Wat U niet meer draagt. Help veel nood te keeren Met uw gebruikte kleeren. N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 E Afdeeling Centrum Eerste klasse OIV—The Unity Reserve eerste klassi Onze Gezellen 2SJC 2. Reserve tweede klasse WA 3St. Martinus 2 (gestaakt) BSM 2Lisse 3 Santpoort 3TYBB 3 DSS 2—Geel Wit 2 Reserve derde klasse Volendam 4—WA 4 TYBB 4—TZB Onze Gezellen 3HBC 4 Foreholte 2—OIV 2 Reserve vierde klasse Alliance 2Onze Gezellen 4 OIV 3—TYBB 5 TYBB 6van Nispen 2 Afdeeling Zuid Eerste klasse A WestlandiaGDS AW—L. en S. (gestaakt) RavaVelo PFCRCD St. IgnatiusSt. Lodew. Eerste klasse B NVCAlliance Reserve eerste klasse BI. Zwart 2—GDA 2 2—3 4—0 1—1 2—2 7—4 .1—1 6—3 3—2 1—6 4-0 2—3 5—3 5—1 2—2 2—4 5—2 1—5 0—3 1—2 Zooals bekend, organiseert de K.J.C. om de drie maanden een recollectie voor allen, die een leidersfunctie uitoefenen in deze beweging. In verband met de nieuwe regeling van de juinorenbeweging worden op de eerstvolgende recollectie op Vrijdag 18 Dec. ook de sport- juniorenleiders en juniorenscheidsrechters ver wacht. Aanvang half negen in het St. Francis- cushuis, Zoetestraat 11, Haarlem. In het gebouw de Soc. Vereeniging a. d. Zijl- weg te Haarlem werd Zaterdagmiddag de com petitiematch gespeeld tusschen de B.C. der Soc. Vereeniging en KRAS II. De gasten wonnen met 31. Hieronder de resultaten: Soc. Ver. KRAS II brt. h.s. gem. de Foeljaeger 30 61 4 0.491 v. d. Keyl 25 61 3 0.409 v. d. Voort 27 89 2 0.303 Barmes 30 89 3 0.337 Csterthun 22 81 0.271 v. Lennep 30 81 4 0.370 Vermeulen 28 97 3 0.288 Mastenbroek 30 97 3 0.309

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5