Tsjang Kai Sjek weer vrij? Toestand om Madrid vrijwel ongewijzigd >1 Het nieuws van heden LOYALEN ZOUDEN HEM GERED HEBBEN ACHTTIEN JAAR VOOR FRANKFURTER De bemiddeling in Spanje w DE ONDERGANG VAN DEN ONDERZEEËR Filmcongres te Rome uitgesteld KRACHTIGE WOORDEN VAN EDEN DE BAROMETER gp s VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS JINSDAG 15 DECEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per ipost. per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20308 Vanuit alle deelen van China veroordeelt men het op treden der rebellen Regeeringspolitïek blijft dezelfde Geen wijziging in regee- ringspolitiek Japansche meening Het Weer Uitspraak van rechtbank te Chur gelijk aan den eisch Italië's antwoord komt overeen met dat van Duitschland Eert der geredden doet het verhaal van zijn strijd met de golven voor de reede van Malaga Staat van alarm door Valencia verlengd De gezonken onderzeeër Vreeselijke oogenblikken gBBMeai De 2200 Meter hooge vulkaan op drietal Noren, het Jan Mayen eiland is tot uitbarsting gekomen. De eenige bewoners, een die het meteorologisch station bedienen, be vinden zich in gevaar Omdat Z. H. de Paus geen audiëntie zal kunnen verleenen De Turksche klacht over Sandjak Voor den Volkenbondsraad besproken Ongevraagd advies Er mag geen verdrag meer een zijdig worden opgezegd Motta bondspresident van Zwitserland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Inge», mededeelingen SO cent; Idem op psg. één £5 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" rfe de rubriek. PEKING, 14 Dec. (Reuter). Vol gens hier uit gewoonlijk geloofwaar dige bron ontvangen berichten zou maarschalk Tsjang Kai Sjek op vrije Voeten zijn gesteld en op weg zijn Haar Nanking. De desbetreffende be richten voegen hieraan toe, dat thans Tsjang Soe Liang te Siangfoe ge vangen wordt gehouden, hetgeen er °P zou kunnen wijzen, dat zich een contra-revolte heeft voorgedaan. Dit bericht is echter nog niet bevestigd- Echter maakt ook het D. N. B. melding van gelijksoortige geruchten, volgens welke Tsjang Kai sjek bij een achtergebleven deel van de 105e divisie, buiten Siangfoe zou zijn. Deze troepen zouden de rebellen tot zijn uitlevering gedwongen hebben. Verschillende militaire leiders hebben in te- Ie?rammen aan Nanking hun trouw aan de Nationale Chineesche regeering betuigd. Naar Verluidt, heeft Tsjang Sjoe Liang aan de auto riteiten van Nanking verzocht, den president Van de bank van China, Tsong, en den mi eter van Financiën, Koeng, naar Siangfoe te senden, om de onderhandelingen te beginnen. De Chineesche pers veroordeelt eenstemmig de houding van Tsjang Sjoe Liang, die het land aan een burgeroorlog blootstelt en het ge- Vaar van een buitenlandschen aanval verhoogt. Door Hsjang Kai Sjek's bevrijding zou een strafexpeditie worden voorkomen. Te Hangkau en Foetsjang is de staat van beleg afgekon digd. De plaatsvervangende president der exe cutieve, Koeng Sjan Si, heeft in een inter view uitdrukking gegeven aan zijn vreug de over het feit, dat uit alle deelen van China loyaliteitsbetuigingen voor de re geering worden ontvangen. Zij bewijzen, aldus Koeng Sjan Si, de so lidariteit van het land in de veroordee ling van het verraderlijk optreden van Tsjang Sjoe Liang. Hij vermoedt, dat diens ontevreden on derbevelhebbers het initiatief tot den op stand hebben genomen. Omtrent de persoonlijke veiligheid van Tsjang Kai Sjek bestaat geen enkele reden tot ongerustheid. Hij zoowel als mevrouw Tsjang Kai sjek hebben van Tsjang Sjoe Liang de verzekering ontvangen, dat Tsjang Kai Sjek niets zal geschieden. Wat de verdere behandeling der regee- ringszaken betreft, verklaarde Koeng Sjan Si, dat hij krachtens het besluit van den Centralen Politieken Baad het presidium van de rijksexecutieve ad interim waar neemt, doch dat deze tijdelijke persoons wisseling niet van invloed zal zijn pp den koers der vastgestelde regeeringspolitiek. Spr. hoopte ten slotte, dat het Chineesche volk in vertrouwen op de regeering de rust zal bewaren, opdat spoedig een einde kome aan revolte. Een telegram, afkomstig van Tsjang Sjoe Liang, meldt, dat de chef van den Generalen Staf van Tsjang Kai Sjek, Tsjen Ta Sjoen, de hand aan zichzelf heeft geslagen. Autoriteiten te Sjanghai echter houden staande, dat Tsjen Ta Sjoen gedood is, toen de rebellen de lijf wacht van Tsjang Kai Sjek overvielen. Een felle strijdt woedt om Sien Yang, op 15 -mijl ten Noord-Westen van Siangfoe, tusschen de regeeringstroepen en de opstan delingen. Een divisie Nankingtroepen ver dedigt de stad hardnekkig tegen de ster kere opstandelingen. Volgens het blad Asahi te Tokio zal Japan, Zonder zich met de Chineesche crisis in te la ten, voortgaan met de stabilisatie van den toe stand, in Noord-China. De Japansche regee ring zou echter bereid zijn bij de eerste de beste gelegenheid de onderhandelingen met China te teropenen, daar zij meent, dat de regeering van Nanking op het oogenblik wel oor zal neb ben voor de Japansche voorstellen. De samen spanning van Tsjang Sjoe Liang met de com munisten heeft immers de noodzakelijkheid Aangetoond van een gemeenschappelijk optre den tegen het communisme. De Britsche regeering volgt nauwlettend de ontwikkeling van den toestand in China en wenscht levendig, dat deze niet een verzwak king van de Nanking-regeering ten gevolge zal hebben. Volgens te Nanking ontvangen berichten zou Tsjang Kai Sjek zich een contra-revolte hebben voorgedaan on der leiding van Jang Hoe Tsjen, den uitvoerder der pacificatie van Sjensi. Jang Hoe Tsjen zou Tsjang Soe Liang hebben overgehaald Tsjang Kai Sjek on der zijn hoede te plaatsen. Vervolgens zou hy zijn aanhankelijkheid aan de regeering van Nanking bekend heb ben gemaakt en zou den strijd hebben aan gebonden met zijn troepen tegen die der opstandelingen. Ne gen regeeringsvlieg- tuigen hebben een vlucht gemaakt bo ven Siangfoe om den troepen van Jang Hoe Tsjen hulp te verlee- nen. Maandagavond is te Sjanghai het bericht ont vangen, dat Tsjang Kai Sjek in vrijheid is ge steld. In officieele kringen heeft men dit bericht echter met groote reserve opgevat, aangezien men het onwaarschijnlijk acht. Uit Peiping wordt gemeld, dat de militaire leiders in Noord-China een afwachtende houding aannemen, teneinde zich niet voor de toekomst te binden. De bladen te Peiping zijn voorstan der van een vermijden van burgeroorlog. In po litieke kringen aldaar gelooft men, dat wanneer Tsjang Kai Sjek nog in leven is, onderhandelin gen een kans hebben het conflict tot een vreed zaam einde te brengen. Intusschen meldt een nader bericht uit Peiping, dat een divisie van Tsjang Soe Li ang genaderd is tot Toenkau, op de grens van Sjensi en Honan. Hier ligt de voorhoe de van de centrale troepen. De divisie heeft een verdedigende positie ingenomen langs de spoorlijn Toenkau-Siangfoe. De gouverneur van Kansoe, de voornaamste medewerker van Tsjang Sjoe Liang is te Siang foe aangekomen met belangrijke versterkingen De Nankingtroepen gaan voort zich te concen- treeren in het Noorden van Honan en volgens berichten uit Chineesche bron zouden zij aar zelen de opstandige troepen aan te vallen, uit vrees het leven van Tsjang Kai Sjek in gevaar te brengen. Vliegtuigen uit Nanking hebben een vlucht boven Siangfoe gemaakt, waar zy be langrijke luchtafweer hebben gezien. De woordvoerder van de Japansche strijd krachten in Noord-China heeft verklaard, dat dezen den toestand in Sjensi van zeer nabij zullen blijven volgen. Welingelichte kringen ra men, dat Tsjang Soe Liang beschikt over 50.000 man, zonder rekening te houden met de com munistische versterkingen. Deze troepen zou den echter over onvoldoende bewapening be schikken. Soeng, de zwager van Tsjang Kai Sjek, heeft bevestigd, dat deze gezond en wel is. Hij voegde er aan toe, dat hij bereid is naar Siangfoe te gaan, om te onderhandelen over de invrijheid stelling van den maarschalk, doch dat hij de orders van de regeering afwacht. Koeng, de minister van Financiën, heeft hem verzocht, te Sjanghai te blijven om de leiding der geldzaken op zich te nemen. De aandacht is nu gevestigd op Donald, den adviseur van Tsjang Kai Sjek, en vroegeren ad viseur en vriend van Tsjang Tsoe Liang. Donald is met een vliegtuig van Tsjang Soe Liang te Siang Foe aangekomen. Geheel China volgt de gebeurtenissen in groote kalmte. Naar verluidt, is op een vergadering van vooraanstaande persoonlijkheden van het Hopei- Tsjahar comité en van het 29ste leger besloten, dat men zich onvoorwaardelijk onder de bevelen der regeering te Nanking stelt. Volgens een radio-bericht uit Tai-Joean, de hoofdstad van de provincie Sjansi, heb ben de regeeringstroepen Toengkwan aan den Loengha-spoorweg bezet. Vanmiddag kwam het tot kleine gevechten met de strijdkrachten van Tjsang Soe Liang, die Westelijk van Toengkwan worden samenge trokken. De Japansche minister van Marine, Nagano, heeft vice-admiraal Hasegawa, den comman dant van het derde eskader, dat in de Chinee sche wateren ligt, opdracht gegeven, maatrege len te treffen ter bescherming van het leven en den eigendom der Japanners in China. EË Verwachting: Des nachts nog storm- achtige Zuidelijke wind, overdag krach- tige, tijdelijk afnemende Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, betrokken tot E EE zwaar bewolkt met regen, later wellicht E EE opklarend, des nachts veel zachter, over- E EE dag zachter. E S Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk E EE nog buiig. E iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii CHUR, 14 Dec. (D. N. B.) De Kantonna le rechtbank van Graubuenden heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen David Frankfurter, verdacht van moord op Wil helm Gustloff, den leider van de groep- Zwitserland der Duitsche Nat. Soc. Partij. Frankfurter is veroordeeld tot 18 jaar ge vangenisstraf, met aftrek van acht maan den preventieve hechtenis. Hij verliest de burgerlijke eererechten voor het leven; hej verblijf in Zwitserland wordt hem voor zijn leven ontzegd; en hij is in beginsel veroor deeld tot vergoeding van alle door zijn mis daad veroorzaakte schade en tot betaling van de proceskosten. ROME, 14 Dec. (Havas) Het Italiaansche antwoord op de Fransch-Britsche bemidde lingsvoorstellen inzake Spanje is in overeen komstige bewoordingen vervat als het Duit sche antwoord. Van Be Burgos-regeering is hieromtrent nog geen antwoord ontvangen. Te Genève neeft Del Vayo te verstaan gegeven, dat de Madrileensche regeering controle zou aanvaarden, op voor waarde, dat deze volledig en onpartijdig zou zijn. De Engelsche en Fransche regeeringen zijn op het oogenblik bezig met bestudeering van de antwoorden van Rusland, Italië, Duitschland en Portugal. Men verklaart te Londen, dat deze antwoorden hoop geven in zoo verre zij de ge dachte aan bemiddeling niet verwerpen. Tevens echter wijst men op de practische verschillen ten aanzien van dezen maatregel. De Fransche vliegers Jean Perraud en Gilbert Denis zullen trachten met een ééndekker het record ParijsTokio te breken Een overzicht over de Skoda-wapenfabrieken in Tsjecho-Slowakije, die in den laatsten tijd hun netto-winst verdrievoudigden, en waar de Tsjechische regeering den invloed van den Franschen groot-aandeelhouder Schneider-Creuzot tracht te beperken. MADRID, 14 Dec. (Havas) De gedele geerde raad ter verdediging van Madrid heeft vandaag om 12 uur een communiqué verspreid, waarin wordt medegedeeld, dat in den sector Carabanchel de voormalige po litiekazerne bezet is door een regeerings- colonne onder kolonel Rovila. In de andere sectoren van het Madrileensche front is de toestand ongewijzigd. Een bombardements vliegtuig der rechtschen is bij Colmenar Viejo neergehaald. Het evacuatiecomité, dat onder leiding van Jimenez staat, heeft in den loop van één week nog weer 60.000 personen, onder wie 30.000 kin deren uit de stad gebracht. Vanaf heden zullen de verschillende te Madrid in de gevangenis opgesloten perso nen weer, voorloopig, in verbinding treden met de leden hunner familie. Omtrent den regeerings-onderzeeër C 3, die 10 mijl buiten Malaga tot zinken is gebracht, kan nog gemeld worden, dat het schip de om geving afzocht naar een oorlogsschip der na tionalisten. De C 3 werd door een torpedo getroffen, en ligt thans op een diepte van 30 Meter. De juiste plaats is onbekend. Aan een correspondent van United Press is 't gelukt, 'n kort onderhoud met een der opva renden te hebben. De koopvaardijkapitein Augustin Garcia Vinas, vertelde, naar aan de Telegraaf geseind wordt, o.m. het volgende: Wij verrichtten Zaterdagmiddag als ge woonlijk den patrouilledienst. Hoewel niets duidde op de nabijheid van een vijandelijk vaartuig, voelden wjj plotseling een hevigen schok. Op dat mo ment bevond ik mij met nog vier leden van de bemanning aan dek en daaraan hebben drie onzer het leven te danken. Onmiddellijk nadat wij den schok ontvangen had, begon de boot snel te zinken. Wij konden nog de wanhopige kreten hooren van onze ka meraden binnen in het vaartuig. Toen spron gen we overboord. Een geweldige zuiging ontstond, en aange zien alles zoo verbijsterend snel in zijn werk was gegaan, dat wij geen gelegenheid hadden gekregen om ons zwemmende van 't schip te verwijderen, werden wij meegesleurd, de diepte in. Het was een ontzettende gewaarwording. Ik voelde hoe ik door een onweerstaanbare kracht omlaag werd getrokken. Het kan hoogstens en kele seconden geduurd hebben, maar het scheen een eeuwigheid. Toen liet de zuiging mij los. Ik steeg weer en bereikte half versuft de opper vlakte. Ik zag twee van de opvarenden in de onmid dellijke nabijheid drijven. Wij verstonden alle drie de zwemkunst uitstekend en beschikten over een stevig uithoudingsvermogen. De krach tige golfslag maakt* het ons echter niet moge lijk, de kust te bereiken. Wij gaven het ten slotte op en wachtten, zoo dicht mogelijk in elkanders nabijheid blijvend, ons lot af. Dat lot scheen bezegeld, toen kwartier na kwartier verliep en nog steeds geen redding op daagde. Maar eindelijk verscheen een kleine boot van de kustwacht, die ons meer dood dan levend oppikte. Het moet toen ongeveer ander half uur na het zinken van de C 3 geweest zijn. De permanente deputatie van de Cortes te Valencia heeft het voorstel van de regeering betreffende verlenging van den staat van alarm met een maand goedgekeurd. Volgens te Gibraltar uit goede bron ontvan gen mededeelingen, zou een Sovjet-Russisch duikbootflottielje Zondagochtend zijn opge merkt, toen het ter reede van Palma (Majorca) kruiste. Onze Romeinsche correspondent seint onsd.d. 14 Dec.: Het Internationale R.K. Filmcongres dat op 17 dezer te Rome zou beginnen is afgelast. De reden is gelegen in den gezondheidstoestand van den Paus, welke voorloopig nog geen publieke audiëntie toelaat, zoodat het Congres deze be kroning zou moeten missen. Ofschoon men hoopt, dat het Congres midden Januari zal kunnen worden gehouden staat daaromtrent op het oogenblik nog niets vast. Nu de H. Vader eenmaal rust genomen heeft, komen uiteraard de kwalen voor den dag, waar aan de stoere Grijsaard tot nu toe weigerde aandacht te schenken. De reactie op de periode van voortgezette overwerktljeid, die reeds zes jaar en meer had geduurd, uit zich nu dan ook in een groote zwakte. Het is daarom, dat de leiding van het Film congres de hoop heeft moeten opgeven, dat Z.H. het Congres binnenkort zou kunnen ont vangen en toespreken. GENEVE, 14 Dec. (Havas) Hedenmiddag is de openbare zitting van den Volkenbon clsraad geopend. De Turksche minister van Buitenland- sche Zaken, Roestoe Aras, motiveerde de Turksche démarche bij den Volkenbond inzake Sandjak. Spr. verzocht den raad een objectieve bestudeering van de kwestie ter verkrijging van een billijke oplossing. In dien tusschentijd ver zoekt spr. den Volkenbond het lot van Sandjak in handen te nemen. De Fransche gedelegeerde, Viennot, zal mor gen antwoorden. De Raad benoemde den Zweedschen minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler, tot rappor ten- voor de kwestie-Sandiak en Alexandrette. Volgens sommige geruchten zou Tsjang Kai Sjek weer in veiligheid zijn. Geheel China ver oordeelt de daad van Tsjang Sjoe Liang. Japan volgt het verloop met belangstelling. David Frankfurter is wegens den moord op Gustloff tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Weinig verandering aan het Madrileensche front. Ontzettend relaas van een der geredden van de gezonken duikboot. De staat van alarm door de regeering te Valencia met een maand verlengd. Nu Z. H. de Paus geen audiëntie kan toestaan, is het Int. R. k. Filmcongres te Rome afge last. Italië's antwoord inzake de bemiddeling in Spanje overeenkomstig aan dat van Duitsch land. Krachtige woorden van Eden over de buiten landsche politiek van Engeland. Memorie van antwoord inzake de voorstellen betreffende Grondwetsherziening verschenen. Radio-programma ten behoeve van het Natio naal Fonds voor Bijzondere Noodeno. m. hield Prinses Juliana een korte toespraak. Mr. L. J. Trip zal aftreden als president der Bank voor Internationale Betalingen; mr. J. W. Beyen zijn opvolger. De thans bestaande regeling der minimum prijzen voor consumptiemelk en aanverwante producten wordt 1 April 1937 ingetrokken. New-Yorksche beurs. Stemming prijshoudend, doch het slot was onregelmatig. Excerpt uit een schrijven van een (veel) oudere aan een (veel) jongere „Neen, neen, ik zal niet spreken over den goeien ouden tijd. (Onder ons gezegd, ik vind hem zoo goed niet). En ik weet ook wel, dat de grijsheid en de wijsheid niet altijd een paar vormen. Maar ik heb in mijn jongen tijd eens een goeden raad ge- m kregen van een oudere in die dagen" en er mij altijd wél bij bevonden. De goede raad kwam hierop neer: Als gij iemand wilt wijzen op een gebrek, of hem wilt overtuigen van eenig on recht, of ongelijk, zeg het hem dan niet rechtstreeks. Er zijn maar heel weinig menschen, die dat velen kun nen. Heb het daarom altijd over „een ander," een denkbeeldig persoon, die juist daarin te kort schiet, waarin de man, tot wien gij spreekt, tekort schiet, en precies denzelfden nonsens debiteert, of volmaakt aan dezelfde onhebbelijkheid laboreert. Het is ver wonderlijk zoo gemakkelijk als de menschen schakel u zelf niet uit! dit aanvaarden. Misschien bereikt gij op die manier uw doel, om hem op een bepaald punt te corrigeeren. Maar zeg hem nóóit, dat hij-zelf die andere is, want dan bereikt gij niets, en loopt ge alle kans ruzie met hem te krijgen." LONDEN, 14 Dec. (Reuter). Te Bradford heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, heden een groote redevoering uitgespro ken over de buitenlandsche politiek. Er moet een grens zijn aan de eenzijdige ver dragsopzeggingen, aldus verklaarde Eden; en verder: het is een overweging van belang voor Groot Brittannië, dat de integriteit van Spanje en zijn bezittingen gehandhaafd wordt. Deze beide punten, die cle kern van zijn redevoe ring vormden, bracht Eden met grooten nadruk naar voren. BERN, 14 Dec. (Havas) De Bondsraad heeft Motta tot Bondspresident gekozen. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 745 Vorige stand; 748.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1