D We luisteren naar FINANCIEN Dijkverzakking ampo lucht ep en geneest 1 De weerstoestand Dagfilm DINSDAG 15 DECEMBER 1936 Verkouden - Grieperig! Uit het mijnbedrijf Vliegtuig neergestort Trawler opgebracht De storm houdt aan Woensdag 16 December Langs den Willem-Annapolder dreigt een doorbraak van honderden meters Groote stukken van den dijk in het water gestort De woningen in den polder ontruimd LUCHTBESCHERMINGSWET OVERTREDEN Het licht niet gedoofd SLEEPVAART NAAR EN VAN BELGIË Handhaving van de bestaande regeling Uitbreiding cokesfabriek Staats mijn Maurits Luitenant-vlieger met hersen schudding opgenomen ZEGELDIEF IN HOOGER BEROEP Bevestiging van vonnis geëischt Heeren hoed Wegens visschen in verboden water DE VISSCHERIJ OP HET IJSELMEER Uitvoering der Zuiderzee- steunwet NED. MUSICI IN BELGIË BOERDERIJ AFGEBRAND Elf paarden en acht koeien in de vlammen omgekomen Verlenging contingenteeringen De wegomlegging bij De Bilt Academische examens Nieuwe industrie te Volendam Winkelen in Amsterdam JOSQUIN DES PRÉZ Interessante lezing van prof. dr. A. Smijers Maandag woei een der zwaarste stormen van het geheele seizoen WIEN BEHOORDEN DE GEGEVENS? CRICKET IN AUSTRALIË QueenslandM.C.C. een draw Qneenigheid over een nieuwe uitgave Examens Apothekers-assistent Stuurlieden-examen Wiskunde L.O. Maandagavond is over een lengte van 200 tot 300 Meter een verzakking geconstateerd in den dijk van de Westerschelde langs den Willem-Annapolder, gelegen in Bieze- lingen (gem. Kapelle) en 's-Gravenpolder. In den polder staan een vijftal boeren hoeven. Twee daarvan, die van de families Dees en Van de Recht, zjjn ontruimd. Onmiddellijk nadat de dijkval, zooals 'n der gelijke verzakking wordt genoemd, was be merkt, is men begonnen den dijk te versterken. Met vijftig man werd den geheelen nacht doorgewerkt om door het aanbrengen van zak ken zand en basaltblokken een doorbraak te voorkomen. Hedenmorgen bij hoog water was het gevaar nog niet geweken. Omtrent den dijkval in den dijk van de Wes terschelde langs den calamiteuzen Willem- Annapolder onder Biezelinge en 's-Gravenpol der, vernemen wij nog, dat omwonenden Maan dagavond omstreeks vier uur het alarmeerend geluid van den dijkval hoorden. Groote stuk ken van het talud aan de rivierzijde stortten in het Scheldewater. Terstond werden de dijk graaf van den polder en de ingenieurs van den Provincialen Waterstaat gewaarschuwd, die zich onmiddellijk naar de bedreigde plaats spoedden. De kruin van den dijk was op de zelfde hoogte gebleven, maar de glooiing naar de rivierzijde was verdwenen en de dijk ging over een afstand van twee tot driehonderd me ter steil omlaag het water in. Het bedreigde punt ligt juist op de plek, waar de Westerschel de 'n scherpe bocht naar 't zuiden maakt en de stroom schuurt hier voortdurend met groote kracht langs den dijk. Telkenjare worden nieu we zinkstukken aangebracht, om het gevaar van den polder te keeren. Sedert aan de Zuidzijde van de Schelde een zandbank het scheepvaartverkeer onmogelijk maakte, is de vaargeul langs de Noordzijde ver legd. waar de stroom voor de noodige diepte zorgt. (De vaart gaat hier vlak* langs den dijk, welke van de zuiging der voorbijkcsnende sche pen de nadeelige gevolgen ondervindt. Zeven jaar geleden heeft zich eenzelfde dijkval voor gedaan. Men is er toen in geslaagd den polder te behouden. In de gemeente Kapelle, waar veel tuinbouw wordt beoefend, is juist de Wil- lem-Annapolder de beste voor den landbouw. Bij is 300 H A. groot en bevat twee hofsteden, een woning voor den opzichter en dijkwachter en een viertal andere woningen. In totaal woont er een veertigtal menschen. In verband met lang niet denkbeeldig gevaar voor doorbraak van den dijk, hebben de Water- schaps- en Waterstaatsautoriteiten met den burgemeester van Kapelle en de politie den ge heelen nacht de wacht gehouden op het be dreigde punt. Bij laag water is het gevaar er het grootst, omdat de onderspoelde dijk dan niet langer den steun van het water hreft en doordat hij als het ware los komt te hangen veel spoediger afbrokkelt. De woningen in den polder zijn voor het grootste gedeelte ont ruimd en de boeren hebben hun graan naar Biezelinge, dat buiten den polder ligt, gebracht. Dinsdagmorgen om negen uur, zoodra het goed dag was, is men met vijftig man begon nen om de gehavende plek te verstevigen. Ook aan de binnenzijde van den dijk maakt men versterkingen om het gevaar van doordraai zoo lang mogelijk te keeren. Het onderlcopen van den polder met het zoute Scheldewater zou, be halve de schade van de overstrooming zelve, een uiterst nadeeligen invloed op den vruchtbaren bodem hebben. De polder heeft aan de land zijde echter goede slaperdijken, zoodat, wan neer ondanks de thans aangebrachte voorloopige voorziening van basalt en zakken zand, de dijk het toch mocht begeven, het verdere Zeeuwsche land niet wordt bedreigd. Intusschen is men op zijn hoede: voortdurend wordt de dijk geobserveerd. DanDampo inwrijven en diep inademen. Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten.. De politierechter te Leeuwarden behandelde een zevental zaken in verband met overtreding der luchtbeschermingswet door licht te laten branden in de woonkamer, dat door niet afge schermde ramen naar buiten straalde of een zaklantaarn te gebruiken, die helder wit licht uitstraalde, of licht te laten branden in een graanmaalderij. Twee verdachten werden vrijgesproken. Drie landarbeiders werden veroordeeld tot 30 gulden boete of 15 dagen hechtenis, een predikant te Waaxens tot 75 gulden of 25 dagen hechtenis en een rijwielhandelaar tot 10 gulden boete of 10 dagen hechtenis. De commissie voor de sleepvaart naar en van België, die Maandag in plenaire zitting bijeen was gekomen, heeft vernomen, dat de vereenl- ging van sleepbooteigenaren in Nederland, ge vestigd te Dordrecht, geen zitting meer in de commissie wenschte te nemen. De V.V.S. heeft haar uittreden gemotiveerd door te wijzen op de onvoldoende medewerking van de commissie om een sleeptarievenregelin; in het leven te roepen. Het komt de commissie wenschelijk voor mede te deelen, dat ter bestudeering van deze kwes tie een sub-commissie was samengesteld, zulks onder volle medewerking van de V.V.S., welke commissie in haar rapport eenstemmig tot de conclusie kwam, dat hoewel de huidige regeling inzake de sleeptarieven weinig bevredigend is, thans nog niet kan worden overgegaan tot stichting van een sleepcentrale of noteerings- commissie. De commissie heeft toen aan de V.V.S. ver zocht een schema samen te stellen, opdat de regeling in studie kon worden genomen. Met zeer groote verwondering heeft de commissie dan ook van het uittreden van de V.V.S. kennis genomen. Na ampele bespreking heeft de commissie thans eenstemmig besloten de bestaande vaar- regeling te handhaven en te streven naar een hernieuwde samenwerking tusschen alle bij de sleepvaart betrokken belanghebbenden. De cokesfabriek der Staatsmijn Maurits te Lutterade, thans bestaande uit zes batterijen met in totaal 414 ovens en momenteel de groot ste van Europa, zal naar wij vernemen nog uitgebreid worden met een batterij van 75 ovens. De bouw van deze 75 ovens is opgedragen aan de firma Heinrich Koppers te Essen. Met de voorbereidende werkzaamheden is reeds be gonnen. Men verwacht, dat deze nieuw te bouwen batterij, waarvan de kosten eenige tonnen be dragen, eind 1937 bedrijfsklaar zal zijn. De nieuwe ovens dienen als reserve-batterij voor de bestaande installatie. Hedenmorgen omstreeks tien uur heeft op het vliegterrein Soesterberg een ongeval plaats ge had. De tweede luitenant-vlieger F. A. A. M. Janssens maakte met den weerberichtjager D 7 een ongelukkige landing. Toen hij bijna op het vliegterrein was neer gekomen, steeg hij weer, doch gleed op een hoogte van acht meter af. Het toestel werd ernstig beschadigd. Do bestuurder kreeg een lichte kaakfractuur en een hersenschudding. Hedenmiddag is hij ter verpleging overge bracht naar het Diaconessenhuis te Utrecht. Zijn toestand is niet ernstig. Het Amsterdamsche .Gerechtshof heeft thans de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen een jeugdigen stuurman uit Utrecht, die zich schuldig gemaakt zou hebben aan diefstal en verduistering. De Utrechtsche Rechtbank had den- jongeman, die reeds verschillende vonnissen heeft ondergaan, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. In de eerste plaats is hem een belangrijke diefstal ten laste gelegd. Hij wordt er van ver dacht in het Registratiekantoor te Utrecht een groot aantal zegels plakzegels. couponbe- lastingzegels. beursbelastingzegels te hebben gestolen. In totaal bedroeg de schade f 17000. De procureur-generaal mr. dr. D. REILINGH requireerde bevestiging van het vonnis en ver oordeeling van verdachte tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek van den tijd, in voorar rest doorgebracht. De verdediger, mr. A. STERNHEIM, bepleitte clementie. Arrest 29 December. Maandag is de trawler I. S. Groen, schipper W. Visser, van de reederij Wed. S. Groen te IJmuiden, wegens het visschen in verboden wa teren in de nabijheid van de Fransche kust op gebracht. Een politievaartuig kwam langszij en bracht den trawler in de haven van Boulogne. De machine is verzegeld om uitvaren te ver hinderen. De reeder zal naar Boulogne vertrek ken om te onderhandelen. Dezer dagen had ten kantore van den Rijks dienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet te Amsterdam, onder voorzitterschap van den directeur van dezen dienst, ir. G. F. H. Houben, een vergadering plaats van de contact-com missie voor de IJselmeervisscherij. Algemeen was men van oordeel, dat de in 1936 gevangen kuilaal veel dunner was dan voorheen en dat bij de uitoefening van de kuil- visscherij niet voorkomen kan worden, dat veel jonge zoetwatervisch wordt vernietigd. Men was het er over eens, dat aan de aal voldoende gelegenheid zou moeten worden ge geven om tot wasdom te komen, hetgeen door maatverhooging kan worden bereikt en dat be schermende maatregelen ten behoeve van de zoetwatervisch zouden moeten worden genomen. Tot zulke maatregelen zou o.a. beperking van de kuilvisscherij behooren. Vervolgens werden besproken maatregelen tot verhooging van de productiviteit van het IJsel- meer, ter verkrijging van doelmatige bevissching en ter verkrijging van een behoorlijken afzet. Maatregelen tot dit doel leidende, werden algemeen van groot belang geacht voor de toe komst der IJselmeervisscherij. Op 17 December a.s. zal onder auspiciën van het genootschap „La Sirene" te Brussel een Nederlandsch programma worden uitgevoerd in het Paleis des Beaux-Arts door Ré Koster (zang), Adolphe Poth (viool), Phons Dusch en Willem Pijper (piano). Het programma vermeldt o. a. de tweede so nate voor piano en viool, de sonate voor viool alleen en de sonate voor twee piano's van Wil lem Pijper. Op Zaterdag 19 December a.s. van 3.45 tot 4.30 uur zullen Adolphe Poth en Willem Pijper bovendien optreden voor den Brusselschen Radio-omroep met sonates van Pijper. Door nog onbekende oorzaak is brand ont staan in de schuur van cte boerderij, bewoond door den heer H. O. Ebbens te Blijham (Gr.) De bewoners werden gewekt door het knet teren van het vuur. Zij konden zich tijdig in veiligheid stellen. De brandweer, die kort na het uitbreken van den brand aanwezig was, kon niet verhinderen, dat de schuur een prooi cler vlammen werd. Elf paarden en acht koeien kwamen in de vlammen om. Een groote partij ongedorscht graan en veel landbouwwerktuigen werden door het vuur vernield. Door den hevigen storm sloeg het vuur over naar de aangrenzende woning, welke in korten tijd eveneens een prooi der vlammen werd. Niets kon worden gered. De schade, welke aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Naar mag worden verwacht zullen de con tingenteeringen van kaliloog en bijtende pot- asch en van ongesmolten dierlijk vet per 1 Januari 1937 voor den tijd van een Jaar wor den verlengd. De A. N. W. B. schrijft: Op 16 Juni van dit jaar werd het grondwerk met bijkomende werken voor de omlegging van den Rijksweg UtrechtWageningenArnhem om de kom van de Bilt heen aanbesteed. Van beide uiteinden van de omlegging af kan men thans over de weilanden en langs het bosch van het landgoed Vollenhoven heen bijna het geheele terrein van werkzaamheden overzien. Het zandlichaam van den weg slingert zich als een breed Hnt door het mooie, afwisselende landschap. Als men de circa 30 M. breede zandbaan voor Zich ziet, lijkt het of een gewel dige heirbaan wordt aangelegd. De van Utrecht komende, ruim 12 M. breeden rijweg met tram baan in het midden gaat by de omlegging ech ter over in een baan met een breedte van slechts 9 M., terwijl de tram den bestaanden weg volgt. De verharding van het nieuwe weg dek, dat dus slechts een driebaansweg is wordt aan weerszijden voorzien van een 0.50 M. breede slipstrook, terwijl in de bochten op eenige verbreeding van de verharding is gere kend. Doordat de bermen een minste breedte van 3.50 M. bezitten, is later verbreeding van de rijbaan tot 12 M. mogelijk, terwyl de bermen dan een breedte vfn tenminste 2 M. zullen hebben. Aan de Zuidzijde van de omlegging wordt een vrijliggend rijwielpad aangelegd, dat aan de Westzyde aansluit op het bestaande, vrij- liggende pad langs den Biltschen weg en aan de Oostzyde over circa 600 M. voorby de split sing naar Amersfoort langs den weg naar Zeist zal worden doorgetrokken. De scherpe bocht van de aansluiting naar Amersfoort zal plaats maken voor een gelei- deiyken overgang met een straal van 250 M., terwyi het verkeer naar Zeist rechtuit biyft ryden. LEIDEN. Candidaats-examen klassieke let teren, de heer D. Schiftte. Candidaats examen geschiedenis de heer B. H. Wabeke. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Rechts geleerdheid, op proefschrift getiteld: „Oor- spronkeiykheid en economisch aspect van het dorp op Java en Madoera", de heer N. D. Ploeg- sma, geboren te Amsterdam. Geslaagd: Doctoraal examen Indisch recht, de heer Raspio. Apothekers examen tweede gedeelte de da mes A. S. Drees en M. Schild en de heeren E. M. Braskamp, F. H. H. Künzel en A. Kruysse. LEIDEN: Doctoraal examen rechten, mevr. E. Mesritzvan Trommel. Naar wy van betrouwbare zyde vernemen bestaan er te Volendam vergevorderde plannen voor het vestigen van een nieuwe industrie, een z.g. juteweverij. In de toekomst zqllen daar een honderdtal werklieden arbeid vinden. Een inwoonster van Breda deed aangifte, dat haar in De Byenkorf haar portemonnaie, in houdende 140 gulden is ontrold. In het Rijksmuseum te Amsterdam heeft prof. dr. A. Smyers voor de leden van het Konin- lijk Oudheidkundig Genootschap een lezing gehouden over den vijftiende-eeuwschen com ponist Josquin des Préz. In het eerste deel van de lezing vertelde prof. Smijers wat er bekend is uit het leven van dezen meester. Josquin des Préz werd omstreeks 1450 gebo ren in Henegouwen. Als kind zong hij in de kerk van St. Quentin. Het is zeer waarschijn lijk dat des Préz een leerling is van Okeghem en een van de bewijzen waarop deze bewering be rust is een compositie op den dood van Okeg hem. In 1475 kwam hij als zanger aan het hof van Galeazzo Maria Sforza te Milaan, waar hij tot vermoedeiyk 1476 verbleef. Daarna was hy onder de Pausen Innocentius VIII en Alexan der VI als zanger verbonden aan de Pauselijke kapel te Rome. Behalve te Milaan en te Rome verbleef Josquin ook te Florence en te Ferrara waar hij voor Hercules van Ferrara een mis componeerde. Omstreeks 1500 keerde Josquin naar zijn va derland terug. Het is niet zeker vast te stellen of hij daarna, zooals beweerd wordt, aan het hof van Lodewijk XII verbonden was of als koorleider arbeidde te Cambrai. Het eerste is echter waarschijnlijker dan het laatste. Het einde van zijn leven bracht hy door te Condé, waar hij in Augustus 1521 overleed. Algemeen wordt Josquin geëerd als de groot ste componist van zijn tijd. Men noemde hem den vader der musici en men beschouwde hem als een autoriteit van den hoogsten rang. Luther zei van hem: „Er ist der Noten Meister; die haben es machen müssen, wie er wollte, Die anderen Sangmeister müssen es machen, wie es die Noten haben wollen." In korten tyd moesten zijn werken vier maal worden herdrukt. Zijn oeuvre bestond uit twee en twintig missen, honderd en negentien motet ten en vier en zestig chansons. Het was de Ver- eeniging voor Nederlandsche Muziekgeschiede nis die in 1919 begon met de uitgave van zijn volledige werken en tot heden zyn er zestien afleveringen verschenen. Met een aantal interessante lichtbeelden ver duidelijkte prof. Smijers het gesprokene en o.a. toonde hij door voorbeelden aan hoe deze groote componist, die buitengewoon veel invloed óp zijn tydgenooten had en een voortreffeiyk leeraar was, zelf weer onder den invloed stond van de renaissance. Ten slotte sprak prof. Smijers de hoop uit dat men meer belangstelling zou gaan toonen voor de prachtige muziek van Josquin des Préz en dat het werk, door de Vereeniging voor Nederlandsche Muziekgeschiedenis ondernomen, met succes zou kunnen worden voortgezet. Mwuiuuuiiuiiuiiumiuiiiiiiiiiiiiiiililliiiiiliillliiimitillliiliuilllllilll Toen Zondag in den namiddag de barometer iets sneller dan de voorgaande dagen begon te dalen, was er wel eenige aanleiding te verwach ten, dat de rustige weerstoestand ten einde was, maar dat het binnen weinige uren tot zwaar stormweer zou komen scheen niet zoo waar- schijniyk te zijn. De barometerdaling is pas in den nacht veel sterker geworden en voor de na dering van den storm was in den avond door De Bilt gewaarschuwd. In den loop van den nacht van Zondag op Maandag is de wind tot stormkracht aangegroeid en het heeft Maandag den geheelen dag gestormd uit het Zuidwesten. Maandagmorgen brachten de internationale weerberichten uitsluitsel omtrent den algemee- nen weerstoestand, die aanleiding heeft gegeven tot dezen storm. Een zeer diepe depressiekern met barometerstanden beneden 710 m.m. lag toen in de omgeving der Faroer, terwijl zich vandaar uit een uitlooper van de depressie uit strekte in de richting van Zuid-Engeland. Het luchtdrukverval was over de Noordzee en omge ving büzonder groot. Dientengevolge woei een zware storm uit Z.Z.O. over de Oostelijke helft der Noordzee en een zeer zware Z.Z.W.-storm over het Engelsche Kanaal en omgeving. Op vele plaatsen overtrof de windkracht 10 Beau fort. Wij hebben hierby te doen met een van die veelvuldig voorkomende gevallen, waarin een over het algemeen zeer rustige weerstoestand binnen weinige uren omslaat in een uiterst ac tieven. Juist de laatste dagen der vorige week was de laatste van een reeks diepe depressies aan het oplossen en scheen hiermede het storm seizoen geëindigd te zqn en een winterweers toestand te zullen intreden. Hieraan heeft de weersomslag plotseling een einde gemaakt er- het zal nu weer eenigen tqd moeten duren voor dat het stormachtige weer voorby is. Het geheele Westen en Noordwesten van ons werelddeel is thans één groot stormgebied en de zware storm, die over het Engelsche Kanaal tot orkaankracht aangroeide, heeft reeds tot ver schillende ongevallen aanleiding gegeven. Deze storm is wel een van de zwaarste en meest on verwachte van dezen winter. (Nadruk verboden) De tweedaagsche wedstrijd te Ipswich tus schen Queensland Country-team en de M.C.C. eindigde in een draw. Na de 300 van Queens land scoorden de Engelschen 406, waarvan Ham mond 109 in recordtijd bijeenbracht. Het was zyn vqfde century van den toer, waarover Ham mond geen uur noodig had. In 19 slagen werd het totaal met 94 runs verhoogd (9 maal 6 en 10 maal 4). Worthington liet zich evenmin on betuigd en scoorde eveneens een snelle 72 (2 maal 6 en 8 maal 4). De tweede innings van Queensland C.C. leverde slechts 124 runs op. Copsonram 3—16, Ames 3—12, Hardstoff 2—8, Sims 1—21. De speeltijd was niet toereikend meer om de 19 runs, die de H.C.C. voor de overwinning noodig had, te maken. De match eindigde der halve in een draw. Vrijdag a.s. begint te Sydney de tweede test match. In het Australische team zijn geen wij zigingen aangebracht. Alleen Brown is thans hersteld en zal met Fingleton in plaats van Badcock de innings voor Australië openen. Een 30-jarige kantoorbediende had zich voor de vierde kamer der Amsterdamsche arr. recht bank te verantwoorden, omdat hij zich zou heb ben schuldig gemaakt aan verduistering van kaarten uit een kaartsysteem, toebehoorende aan de firma bij wie hij in dienst was als afdee- lingschef. De firma houdt zich bezig met het verzorgen en uitgeven van adresboeken, gidsen etc. Verdachte zeide van meening te zyn, dat hij Zoowel op het systeem als op de kaarten het volste recht had. Het was niet slechts zyn idee geweest om een geheel nieuwen gids voor goe derenvervoer uit te geven, doch ook de gege vens verzamelde hij zelf. Hij verrichtte dit werk na de kantooruren. De directeur der N. V. vertelde dat verd. een systeem had ontworpen voor een gids voor goederenvervoer. Nadat verschillende zaken ad vertenties hadden toegezegd, besloot getuige tot de uitgave over te gaan. Verd. had toen om een extra belooning of salarisverhooging gevraagd, in verband hiermede had get. zich met het hoofdkantoor te Parijs in verbinding gesteld. Een bepaalde afspraak was echter niet met verd. gemaakt en de afdeelingschef begon alvast met zijn werk. Na eenigen tyd wilde verd. ze kerheid hebben. Weer schreef getuige naar Pa rijs en weer werd verd. met vage beloften af gescheept. „Het was onze bedoeling", aldus getuige, „om hem een flink bedrag uit te keeren. Het idee was zeer goed en getuigde van initiatief." Verdachte weigerde echter zijn werk af te maken en kreeg toen onmiddeliyk ontslag. „Wanneer u de gegevens voor den gids noo dig hebt, moet u ze maar by mij komen halen", had verd. geroepen. Het werk was tot de P klaar, maar 't was niet zoo gemakkeiyk 't af te maken, verklaarde de getuige voorts. Verd. had n.l. geweigerd de kaar ten met de gegevens af te staan aan zyn firma. Hij gaf zelf een transportgids uit en gaf de firma nieuwe, blanco kaarten terug. De Officier van Justitie mr. van Dullemen eischte wegens verduistering van de kaarten een geldboete van f 50. Mr. P. van 't Hoff Stolk pleitte vrijspraak, subs, drong hij aan op clementie. Vonnis 23 December. HILVERSUM I, 1875 M. (NCRV-UITZEN- DING) 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Morgenconcert (Gr.pl.). 10.3o Morgen dienst. 11.0012.00 Harmoniumrecital en zang. 12.15 Gram.pl. 12.30 Kwintetcon cert. 2.00 Gram.pl. 2.30 Postzegelpraatje. 3.003.45 Zang en piano. 4.00 Orgelspel. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Onderwijsfonds v. d. scheepvaart. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Wel dadigheidszegels. 7.20 Gram.pl. 7.25 Cau serie voor studenten. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Kon. Chr. Orato- riumvereehiging, solisten en het Con certgebouworkest (Om 9.15 Ouderuur tje). 10.30 Berichten ANP. 10.35 Schaak cursus. 10.5011.30 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (VARA-UITZEN- DING) 8.00 Gram.pl. 9.30 Kook- praatje. 10.20 De Flierefluiters, zang. 12.00 Gram.pl. 12.15 Melody Circle. 12.45 Or gelspel. 1.151.45 Melody Circle. 2.00 Gram.pl. 5.30 De Flierefluiters en solis ten. 7.00 Sportuitzending. 7.15 Vocaal concert. 8.00 SOS-Berichten. 8.03 Berich ten ANP en VARA-Varia. 8.15 VARA- groot-orkest en solist. 9.15 Orvitropla en solisten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers en solisten. 11.3012.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 BBC-Welsch orkest en solist. 12.35 Gram.pl. 1.20 Birminghamsch Hippodro me orkest. 2.20 Gram'.pl. 2.50 Het Nor thern Ireland Fanfare-orkest en solist. 3.50 Pianorecital. 5.10 Het Mac Arthur- kwintet. 5.35 BBC-Dansorkest. 7.00 BBC- Militair orkest. 7.35 Van Phillips en zijn twee orkesten. 8.05 BBC-orkest en solis te. 9.2o Berichten. 9.40 Gevar. program ma. 11.20 Ambrose's Band. 11.50—12.20 Dansmuziek (Gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. 11.20 Pasdeloup-Kamerorkest. 2.50 Or kestconcert. 4.50 Gram.pl. 5.50 Parijsch Kamerorkest. 8.20 Zang en piano. 11.20 12.35 Het Atkins-Dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.00 Militair concert. 11.20 Omroepkleinorkest. 3.50 Het Bonnsch Kamerorkest. 5.20 Omroepkoor en solisten. 6.05 Omroepkwintet. 8.05 Gram.pl. 10.20—11.20 Omroeporkest en Omroepkleinorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl 12.50 Omroeporkest. 1.30 Klein- orkest. 1.502.20 Gram.pl. 6.20 dito. 7.05 Pianorecital. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Gram.pl. 9.35 Omroepsymphonie-orkest. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.2o Gram.pl. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 en 5.25 Gram.pl. 6.35 Omroepdansorkest. 8.20 Om roepsymphonie-orkest. 9.20 Omroeporkest. 10.30—11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.05 Concert. 8.20 Het Augusteo-orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Triocon cert. 10.2011.20 P. v. Beky's dansorkest en J. Farkas' zigeunerkapel. DEN HAAG. Geslaagd voor Spaansch M.O. L. P. Kemmeren (Rosmalen N.-Br.). DEN HAAG. Geslaagd voor Staatsinrich ting M.O. M. Roodenburg, Vlaardingen; W. F. C. M. Smeets, Wassenaar. DEN HAAG. Geslaagd voor derden stuur man groote stoomvaart: W. R. van Erven en G. A. van Bentum. DEN HAAG. Geslaagd voor voorloopig di ploma Machinist: C. J. Roos te Brielle; A. L. Moerland te Spijkenisse; A. Jacobs te Kloe- tinge. LEIDEN. Geslaagd: de dames A. E. Rigter, Rotterdam en C. Stad, Rotterdam. LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde, de heer J. H. Wensinck, mej. J. W. M. van Swet en mevr. C. H. Schreuder. Doctoraal examen Ind. Recht de heer F. W. Baert. Artsexamen eerste gedeelte, de heeren A. J. C. Haex, J. E. Dolk, K. L. Bakema en J. P. E. Sperna Weiland. Bevorderd tot arts de heeren B. J. Gomperts, A. Deutman en J. A. Boorsma. DEN HAAG. Geslaagd voor tweeden stuurman groote stoomvaart de heer A. J. Boogaerdt 't Hooft voor derden stuurman groote stoom vaart de heer C. Damme. DEN HAAG. te Appelscha. Geslaagd: de heer W. Postma Het bijzonder uitvoerrecht, op Nederl. Indische bevolkingsrubber is, ingaande 15 December, tot f 57 per 100 K.G. verlaagd. Op 8 December werd het recht met f 2 per 100 K.G. verhoogd. De verlaging, ingaande 15 December, is de eerste sedert 18 October U. Op 21 December a.s. wordt de inschrij ving opengesteld op f 2.100.000 4 pet. obli gaties tot den koers van 100 pet. ten laste van de provincie Oost-Java. Houders van niet uitgelote obligaties der 4'A pet. leening 1513 pro resto groot f 330.000 en van de 5 pet. leening 1917 pro resto groot f 259.500 genieten de voorkeur. Nu het Internationaal Tincomité voor het eerste kwartaal van 1937 het productie- Quotum op 100 pet. der toegewezen stan daard-productie heeft vastgesteld, besloot de regeering van Malokka het interne pro ductie-quotum voor het eerste kwartaal van 1937 op 72 pet. vast te stellen. De thee-voorraden in Engeland bedroe gen einde November 236.03 mill. lb. tegen 227.39 mill, op 31 October en 247.56 mill, einde November 1935. In het Engelsche Lagerhuis is een wets ontwerp ingediend tot beperking van een heidswinkels. Een nieuw filiaal zou aan een nieuwe licentie worden onderworpen, welke alleen zou worden verleend, wanneer voor een nadeeligen invloed op den kleinhandel niet behoeft te worden gevreesd. Nu de binnenlandsche crisis in Engeland voorbij is, schenkt de beurs te Londen weer meer aandacht aan de internationale situa tie, die, vooral ten aanzien van Spanje, nauwelijks is verbeterd. Toch verwacht men, dat de stemming ter beurze in de eerst volgende dagen goed prijshoudend zal zijn. Verschillende katoenfabrieken in Lan cashire verwachten groote verliezen, om dat zij reeds groote partijen stoffen, be drukt met het portret van Edward VIII, hebben vervaardigd. De goudprijs te Londen is met 1 d. tot 141/9 gedaald. 635.000 werd aan goud om gezet. De rubberprijs te Londen daalde opnieuw met 1/16 d. tot 9 1716 per lb. De rubbervoorraden te Londen zijn in de afgeloopen week met 1283 ton tot 34.873 ton gedaald en de voorraden te Liverpool met 1516 ton tot 47.613 ton. De effectenbeurs te Parijs zal met ingang van 7 Januari 1937 op Zaterdag weder ge opend zijn. De invoer van Engeland is in November ten opzichte van October met 1.86 millioen tot 78.67 mill, gestegen en ten opzichte van November 1935 met 7.21 mill. De uit voer daalde met 3.23 mill, ten opzichte van Octobgr fot 38.44 mülqen. en ten op zichte van November 1935 met 95É.000. In de eerste elf maanden steeg de uitvoer van 391.03 mill, tot 400.25 mill., de invoer vait 683.55 mill, tot 765.87 mill. Het invoer- overschot is in dit tijdvak toegenomen van 242.69 mill, tot 311.29 mill. De uitkeering van dividenden door Ame- rikaansche petroleum-mijen zal dit jaar de grootste zijn sedert vijf jaar en totaal on geveer 300 millioen bedragen. De con tante betaling door de 24 mijen genoteerd op de Amerikaansche beurzen, zal ongeveer 225 millioen bedragen, hetgeen een stij ging aangeeft van 82 pet. ten opzichte van de 125 mill., die in 1935 werden uitbetaald. De waarde van de in 37 Oostelijke Sta ten van Amerika afgesloten bouw-contrac- ten bedroeg in November 208.200.000 tegen 225.840.000 in October. Nadat de Sears Roebuck op 26 October j.l. een extra-dividend van 1.75 per aan deel had aangekondigd, verwacht Wall- street nog een extra-dividend van 1.75. In een schrijven van den president van de General Motors Sloan aan de aandeel houders wordt verklaard, dat de onderne ming thans de beste zaken doet sedert de depressie, vooral als gevolg van den beteren economischen toestand, die in het algemeen heerscht. De verkoopen van de General Motors in de periode 1 October 1935 tot 30 September 1936 hadden een waarde van 1.39 milliard tegen 1.15 milliard in de voorafgaande 12 maanden, 8.62 mill, in de overeenkomstige periode van 1933/34 en 1.50 milliard in de periode 1929/30. De netto-winsten bedroe gen respect. 227 millioen, 167 millioen, 94 millioen en 248 millioen. Verwacht ivordt, dat de netto-ontvangsten in het laatste kwartaal 1936 niet zoo hoog zullen zijn, in verband met de verhoogde loonen en de stijging in de kosten van het materiaal. De United Aircraft ontving van de Ame rikaansche marine een order ten bedrage van 2.086.000 voor machine-onderdeelen. Hierdoor zijn de orders in 1V% maand tot 5.49 millioen gestegen. De staalproductie in de Vereen. Staten be droeg in het begin der week 79.2 pet. der ca paciteit (waarmede sedert 1930 een nieuw record werd bereikt) tegen 76.6 pet. de vo rige week en 54.6 pet. in dezelfde week van het vorig jaar. De koperprijs in Amerika is wederom met 14 dollarcent tot 0.11 per lb. verhoogd. Aan het einde der vorige week werd 22.98 mill. lb. koper verkocht tegen 2.44 mill, de vorige week. De koperverkoopen bedragen tot nu toe in deze maand 43.358.000 lb. De Phelps Dodge en andere mijen hebben de verkoopprijzen voor afgewerkte koper producten verhoogd. De prijs voor koper draad werd met d.-cent per lb. verhoogd. De Amerikaansche minister van land bouw, Wallace, heeft bepaald, dat de suiker quota voor 1937 voorloopig op 6.683.000 ton zijn vastgesteld, hetgeen 249.000 ton meer is dan begin 1936, doch 130.000 ton minder dan het einde 1936. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.OOV29.OIV2 (v. slot 9.01%), de Dollar op 1.831.83% (1.83%), de Frank op 8 .56Vz—8.57% (8.57VG, de Belga op 31.02V2-31.07V2 (31.04) en de Zwitsersche Frank op 42.2042.25 (42.24). De Cultuur Mij. „Kali Tello" zal begin Januari een interim-dividend van 5 pet. op rekeningvan het dividend over 1936 be taalbaar stellen. Over 1935 werd een totaal 1dividend uitgekeerd van 4 pet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6