Gedurende de Kerstweek! Wie doodde I Marco Graffi? B Haarlem, 17 Dec. Haarl. Salon Orkest Groot belang voor Haarlem WITTOP KONING SCHOENEN VAN SMIT door brood van Van der Linden DONDERDAG 17 DECEMBER 1936 De Stadhuisplannen Vele kostbare sieraden gestolen ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a 2.25 Kort en volledig Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF AGENDA A Fit en sterk Wit-Gele Kruis groeit STADSSCHOUWBURG Tanzgruppe Günther VEREENIGING „DANTE ALIGHIERI" „Een uur met Pascoli" Personalia Brusselaar voor de Haarlemsche Rechtbank Voor de Stille Armen BURGERLIJKE STAND Luchtvaartonderricht op de Haarlemsche scholen Haarlems Postaal Mannenkoor VAN ONZE RECHTBANK Aanrijding op de Oostvest Actieve agent Oplichting Geit gedood STAAT VAN BESOMMINGEN Dr. Smit over samenwerking van de Ziekenfondsen met de Kruis- vereenigingen en de eerste voorgevechten hebben goeden pasvorm en snit 18 December Bioscopen op onze Lunchroom vanaf Zaterdag a.s. iederen middag van 3-6 en van 8-10 uur voor Uw werk STAD UWS Hoewel er reeds een jaar of twintig gespro ken wordt over de wenschelijkheid, het Haar lemsche stadhuis uit te breiden, zijn de directe Plannen voor de verbouwing nog niet zoo oud. fn de vette jaren na den oorlog kregen zij pas vasten vorm en werden de winkelpanden van öe Koningstraat tusschen Pandpoort en Jaco- "ynestraat aangekocht. Maar toen de kentering ln den algemeenen toestand kwam, dreven de verbouwingsplannen naar den achtergrond en zelfs werden de reeds gekochte en ontruimde Perceelen wederom verhuurd. De groote werk loosheid in Haarlem deed B. en W. echter naar V'erkobjecten zoeken en toen kwam vanzelf ook de Uitbreiding van het Haarlemsche stadhuis Weer ter sprake. Het lukte B. en W. het Werk fonds voor dit werk te interesseeren en er fi- uancieelen steun voor te verkrijgen. De spoed, die daarna achter de zaak is gezet, verdient aHen lof, want het was niet gemakkelijk deze verbouwing op een voor iedereen bevredigende Wijze tot een goed einde te brengen. Wie zich herinnert hoeveel moeilijkheden en bedenkin gen de in de laatste jaren voorgekomen plan nen voor het bouwen en verbouwen van stad huizen in de architecten- en kunstenaarswereld hebben veroorzaakt, zal gevreesd hebben, dat zich hetzelfde ook voor de Haarlemsche Stad huisuitbreiding zou voordoen. Even scheen die vrees werkelijkheid te zullen worden toen aan merking werd gemaakt op het feit, dat B. en W. niet meer dan vijf architecten hadden uitgenoo- digd een ontwerp in te dienen. Maar nu de commissie van advies zich eenstemmig voor Uitvoering van het plan-v. d. Steur heeft uit- Sesproken en B. en W. zich, conform de gedane toezegging, met dat advies hebben ver enigd, is het te verwachten, dat met het ove rigens niet zoo erg omvangrijke werk spoedig zal worden begonnen. Is dat zoo, dan zou de „raad huiskwestie" in Haarlem binnen een goed jaar opgelost zijn. Wat op dit gebied (men denke maar eens aan het nieuwe stadhuis van Leiden) ccn record zou zijn. De steeds toenemende belangstelling voor ''hythmische gymnastiek en dans is oorzaak, dat bijzonder in Noordelijk en Oostelijk Europa dansscholen worden opgericht, waar tot in de per fectie de moderne opvattingen van de dans kunst worden onderwezen en bijgebracht. Soms groeien uit deze dans-instituten dansgroepen, die op tournée trekken, om ook belangstellen den buiten hun kring te toonen, welke resul taten op het gebied van de danskunst werden bereikt. Dikwijls, of liever gezegd meestal, zijn het Voortreffelijke gezelschappen welke, zoo zij al hiet iets nieuws of iets heel bijzonders brengen, toch vaak zeer te waardeeren voorstellingen geven. Tot deze laatste categorie behoort onge twijfeld ook deze Giinther-Tanzgruppe, welke met Maja Lex aan het hoofd gisterenavond in Haarlem een voorstelling gaf. Deze groep, die op de onlangs te Berlijn ge houden Tanz-Olympiade de hoogste onder scheiding ontving, is blijkbaar geheel en vol ledig ingesteld op den „natuurdans", de blije, zonnige, spontane dansuiting. Soms luchtig, soms sterk gebonden, geeft het effect in een schouwburg meestal een soort benepen indruk, die slechts ten deele door de fijne eigenaardi ge muzikale begeleiding wordt opgeheven. Op het programma stonden een twaalftal dansen, waarvan men in het eerste gedeelte voornamelijk de goede techniek kon bewonde ren, waarbij opviel, dat de figurenvorming niet altijd even origineel was en, voorzoover wel het geval, blijkbaar was ontleend aan de klassie ken, waaronder wij dan tevens eenige Ooster- sche afleidingen zouden willen rangschikken. Het geheel is voornaam en dikwijls zeer stijl- Vol, doch nergens gevoelig of ontroerend. Eerst na de pauze, in de verschillende: „Tan- ze zu Ehren von Tag und Nacht" en meer spe ciaal in „Der Nacht der schwebenden Gedan- ken" viel een zekere teederheid te bespeuren, Welke gefascineerde, terwijl van „Dem Kampfe- rischen Tag" een felle stuwende kracht uitging welke ongetwijfeld indruk maakte. Er zat ka rakter in en bood ook wat figuurvorming betreft meer afwisseling dan zijn voorgangers. Maja Lex, die verschillende solodansen uit voerde, ontving bloemen, welke voor het belang rijke aandeel dat zij in dezen avond gehad had, Wel verdiend waren. Overigens deelde zoowel het gezelschap als he muzikale begeleiding in het hartelijke ap plaus van het ongetwijfeld al te bescheiden op gekomen publiek. V-t. de „luchtvaartleeraren" der K. L. M., de heeren A. J. van Ginkel en R. Surink, een ware zege tocht is geworden. De schoolgaande jeugd bleek dit uitermate belangwekkende onderwerp zoo zeer ter harte te gaan, dat van 26 November tot 8 December met minder dan 26 scholen werden bezocht en de heeren van Ginkel en Surink een gehoor hebben kunnen tellen van 5600 leerlingen. Schiphol is altijd een gastvrij oord voor de jeugd geweest en wij kunnen dezen zomer dan ook een waren uittocht van de Haarlemsche scholen naar Amsterdams luchthaven ver wachten. Mevrouw de Baronesse L. van Wassenaer Crocini hield voor de Haarlemsche leden van de vereeniging „Dante Alighieri" gisterenavond een voordracht over den Italiaanschen dichter Pascoli, van wien zij tevens een aantal gedich ten voordroeg. Evenals zijn leermeester Carducci, dien hij als professor aan de Bologneesche hoogeschool op volgde, was Giovanni Pascoli een geleerde. Meer dan door zijn publicaties over de klassieke let teren zal hij echter beroemd blijven door zijn lyrische gedichten in de Italiaansche taal, waarin hij de voornaamste feiten uit zijn leven en bovenal de pracht van de natuur bezong. Gelukkig is het leven van Pascoli niet ge weest. Reeds op jeugdigen leeftijd verloor hij zijn vader, die op reis werd vermoord. Aan den droevigen Augustusdag, waarop het paard naar huis terugkeerde met op zijn rug nog het ge storven lichaam van den verslagene, heeft de dichter later eenige van zijn schoonste verzen gewijd. Na veel moeilijkheden werd Pascoli uni versiteitsstudent. Al spoedig (het was in de woelige jaren rond 1870) liet hij zich inschrij ven als lid van de Socialistische partij. Zelfs in zijn moeilijkste dagen echter weerhield de stem van zijn goede moeder, die hij telkens meende te hooren, hem voor vertwijfeling. Het groote gevoel van droefheid dat den dichter sinds zijn jeugd gegrepen had, heeft hem nooit verlaten, de voor de natuur (prachtige verzen over bloe men en vogels) en door een groote naastenlief de, die zich vooral uitte in medelijden jegens de zwakken en maatschappelijk, misdeelden. Na Carducci neemt de poëzie van Pascoli in de Italiaansche letterkunde weer een geheel eigen plaats in, welke somtijds herinnert aan het in zijn tijd zoo verketterde Manzonianisme (Alessandro Manzoni was de groote Italiaan sche litterator uit het begin der vorige eeuw). De latere Veristen mogen de beteekenis van Pascoli eenigszins op den achtergrond hebben gedrongen, onder meer dan een opzicht is zijn invloed tot heden blijven voortduren. Niet het minst door zijn oprechte vaderlands liefde, welke hij, vlak voor zijn dood in 1911, heeft geuit in zijn beroemde „Inno a Roma". Hij was overtuigd socialist, maar voor alles had by de rechtvaardigheid lief en Italië beminde hij als de beste patriot. Het fascistisch Italië zal nooit zoo dom zijn om den roem van dezen fynzinnigen en idealis- tischen mensch te verkleinen. Van de charme van zijn poëzie hebben ook de leden van „Dante Alighieri" gisterenavond kunnen genieten door de begeesterende voor dracht van baronesse van WassenaerCrocini, die haar lezing en haar declamatie tot een voornaam genoegen wist te maken, dat hun, die het voorrecht hadden zich onder haar gehoor te bevinden, nog lang in het geheugen zal blijven. Na haar dankwoord deelde de presidente van de vereeniging, mevr. Vandervelden—Vügh, nog mede, dat op Vrijdag 15 Januari 1937 prof. Ar- duini zal komen spreken over de Republiek van San Marino. De raad der gemeente Assendelft heeft tot secretaris dezer gemeente benoemd den heer C. P. Smeets, ambtenaar ter Provinciale Griffie van Noordholland te Haarlem. Met de benoeming van den heer Smeets is Assendelft een R.K. ambtenaar rijker gewor den. Geboren in Limburg is hij gedurende zyn 17- jarigen staat van dienst op het gebied van over heidsadministratie achtereenvolgens werkzaam geweest als volontair en ambtenaar in zijn ge boorteplaats Posterholt (L.); Ie ambtenaar in de gemeente Hazerswoude en tot heden als amb tenaar aan de Provinciale Griffie van Noord- Holland. De heer Smeets is in het bezit van de actes Gemeenteadministratie en Gemeentefinanciën. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft heden morgen een 24-jarige werkloos bouwkundig tee kenaar uit Brussel terecht gestaan, thans gede tineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem, verdacht van inbraak. Op 28 October wandelde hij door Bloemendaal met de bedoeling ergens zijn slag te slaan. Hij zag in de Zonnebloemlaan te Aerdenhout een woning, welke, naar hij vermoedde, tijdelijk on bewoond was. Inderdaad was de bewoner op bezoek bij familie. De Brusselaar heeft daarop met zijn zakmes een ruitje stukgetikt, waar door hij een handeltje kon overhalen en een raam openen. Hij heeft het heele huis overhoop gehaald en tal van gouden en platina sieraden, vele bezet met diamanten gestolen, voorts zes zakdoekjes, een gouden armbandhorloge, losse diamantjes, enz. enz. De man heeft dit alles te Den Haag en te Brussel te gelde gemaakt. Voor de rechtbank bekende hij volledig. Hy zeide uit armoede de misdaad gepleegd te heb ben. Vroeger is hij reeds veroordeeld. De gedupeerde eigenaar van de sieraden ver telde, dat er voor een waarde van 1900 ge stolen is. De Officier van Justitie eischte twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. A. G. Roeffen, pleitte voor een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 31 December. Van L. A. flO.—E. M. F. f2.50; A. F. f2.50; B. F. f 2.50. Bij het comité kwam binnen: Van de dames van Huize „Parkzicht" f 9.50. Haarlem - Harmenjansweg 67a - Tel. 16100 De Haarlemsche Jeugd-Luchtvaartclub koos tot voorzitter den heer A. Vinckx en tot pen ningmeester den heer Kammeyer. Een propa- ganda-commissie o.l.v. den heer Deutekom werd samengesteld. De etalage-propaganda werd uit voerig besproken, alsmede het bouwen van mo dellen. Verschillende K.L.M.-piloten zullen in de toekomst voor de Club spreken. Op 2den Kerstdag organiseert de Kinologen- club „Kennemerland" een club-match voor honden van alle rassen in café Brinkmann te Haarlem. Deelneming is opengesteld voor ge registreerde honden uit Haarlem en Omstreken. In de directie van het automobielbedrijf Gebrs. H. en F. Kimman is opgenomen de heer C. J. van Doorn. De heer J. Luberti uit Den Haag heeft giste ren voor de Ned. Natuurhistorische Ver. gespro ken over „Kleine roofdieren in eigen Hof". Hij vertoonde daarby een door hem zelf opgenomen film. Een gekleurde film werd tot slot van den avond gedraaid. In de week van 6 tot en met 12 December zijn te Haarlem 3 gevallen, te Velsen 2 en te Hillegom 1 geval van roodvonk geconstateerd. Te Amsterdam is geslaagd voor apothekers examen: mevrouw C. J. ten Hagen—Kramer, alhier. Een 15-jarige jongeman viel op de Grave- steenenbrug van zijn fiets en brak zijn linker dybeen. Met een ziekenauto is hy naar het Sint Elizabethsgasthuis overgebracht. Nu de luchtvaartlessen in onze gemeente be- eindigd zijn, komt het ons gewenscht voor nog eens de welwillendheid naar voren te brengen van het Haarlemsche gemeentebestuur tegen over het voorstel van de K. L. M. om gedurende enkele weken aan dit bijzondere onderwijs lei ding te mogen geven. Onze wethouder van on derwijs, de heer Boes, betoonde zich in deze zoo voortvarend, dat de eerste „tournée" bij de Haarlemsche instellingen van middelbaar, Uitgebreid en meer uitgebreid onderwijs, voor 42 De arrestatie van Lady Wargrave in haar kasteel, of eigenlijk in dat van haar zoontje, is de groote sensatie van den herfst geweest. En de pers is er wel by gevaren. Bergen papier en heele series foto's zyn er aan gewijd. Niets is gespaard gebleven door het leger van persfotografen. Zij, en hun broer tjes, de verslaggevers hebben een goeden oogso gehad en zy staan met hun publiek op goe den voet. Maar er zyn twee punten in deze Wargrave- affaire, die zelfs voor hen, die er het meeste mee te maken hebben, volkomen onbegrijpelijk zyn. Voor Adrian Graye, voor John Herbert, voor den heer Kenrick (van Baggs Kenrick, het bekende advocatenkantoor, dat door Graye verzocht is, de verdediging van Lady Wargrave °p zich te nemen) en voor Beddleston, den bui tengewonen pleiter, die door Baggs Kenrick is verzocht het pleidooi op zich te nemen en de verhooren te leiden, voor hen zyn deze pun ten van een zeer groote beteekenis. Ze moeten er voortdurend aan denken; den heelen dag peinzen en piekeren ze er over. Beddleston zegt tegen Kenrick, dat er iets aan gedaan moet worden; Kenrick zegt hetzelfde tegen Graye. Ondertrouwd 16 December 1936K. Kotlar en A. M. Zimmermann. Getrouwd 17 December 1936: A. E. Preedy en A. Halm; F. de Vos en Chr. Suurendonk. Geboren: d. van C. T. FaasBos; z. van W. R. ScholteDruiven; z. van E. W. v. Looy December: een en dertig dagen, En even lang de kachel aan. Met weinig KOLEN veel behagen Krijgt hij, die naar PERQUIN zal gaan. Ze zeggen het allemaal tegen elkaar. Maar de vraag is wat moet er gedaan worden? En wie zal het moeten doen, als ze misschien ten langen laatste nog te weten komen, wat er aan gedaan moet worden. Het eerste van deze twee gewichtige punten is de absoluut spoorlooze verdwijning van den Di Spada-stam. Oppervlakkig beschouwd, lijkt het alsof de Di Spada's niets met de zaak- Graffi te maken hebben, noch met het ver band, waarin Lady Wargrave tot die zaak staat. Maar de krantenmenschen van tegenwoordig hebben goede neuzen als het op nieuws aan komt en dorpsmenschen kletsen nu eenmaal en personeel kletst nu eenmaal en zoo werd dan door een of ander nieuwsgierig individu uitge vonden, dat sinds de voogden Lady Wargrave uit het huis van den hulpdominee meenamen en daar Lucien Di Spada en Stefano en me vrouw Di Spada achterlieten, dezen geheel van het tooneel verdwenen zyn. Ten minste: ze zijn sindsdien door niemand meer gezien; ze zyn verdwenen; ze zijn als het ware gehuld in een duisternis, waaruit ze klaarblijkelijk niet van plan zijn weer te verschijnen. Volgens den dominee en zijn vrouw hebben de drie Di Spada's, nadat de voogden Lady War grave hadden meegenomen, elkaar eens veelbe- teekenend aangekeken en zijn naar hun auto ge gaan (een van de auto's van Ashendyke, maar voor deze gelegenheid gereden door Stefano) en zyn zonder hen verder ook maar met een blik te verwaardigen, weggereden. De dominee en zyn vrouw, eenvoudige menschen, op wie al dit Wilhelm; z. van M. E. Punt—Terstall; z. van M. J. Laadstrade Bruin; d. van N. Kaart Weesman; d. van G. DoetsSerné. Overleden: A. G., 9 j., d. van H. C. Berends, Gasthuisvest; G. de Wilde, 78 j., Zuiderstraat; J. C. Ritsema, 65 j., L. Begynestraat; V. Eg- mondde Jong, 72 j., Julianalaan; A. E. Klaa- singNellen, 59 j., K. Vlamingstraat; H. Del- monte, 84 j., Rozenprieelstraat; A. Bakker, 89 j., Duvenvoordestraat; M. Ten Haken, 30 j., Hazepaterslaan; R. Visser, 66 j., Rustenburger laan. By den huizenbouw aan de P. C. Hooftstraat is een 20-jarige timmerman van de vierde sport van een ladder gevallen. Hy brak zijn linker onderbeen en werd in de Deo ter verpleging op genomen. Dinsdag 22 December herdenken Mathijs van Akkooi en Cornelia de Boer, wonende Korte Spaarne, hun zestigjarig huwelijksfeest. Maandag 21 December as. zal de heer P. C. de Wilde, snelpersdrukker, 25 jaar in dienst zyn by de firma Joh. Enschede en Zonen. Haarlems Postaal Mannenkoor viert zijn eerste lustrum. Het is een sympathiek korps, onder leiding van een sympathieken dirigent, den heer P. M. Germes, en het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat het in deze vijf jaren is uitgegroeid tot een groote vereeni ging, die er in menig opzicht toe bijdraagt den opgewekten geest onder het Haarlemsche P. T. T.-personeel te animeeren. Het koor heeft zich van de vierde naar de eerste afdeeling op gewerkt op een wijze, die niet veel voorkomt: telkens met eerste prijzen. Daarby mag de ver- Een automobilist stond voor de Haarlemsche rechtbank terecht, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Op 4 Augustus had hij op de Oostvest een 25-jarigen chauffeur aangereden, die daardoor het rechterbovenbeen Drak en eenigen tijd in de Mariastichting moest worden verpleegd. De Officier van Justitie eischte een geldboete van 50.subs. 50 dagen en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden. Het vonnis luidde conform den eisch. Op 4 November j.l. zag een politie-agent een 43-jarigen Haarlemmer in de Marnixstraat te Haarlem een bakfiets voortduwen, waarop een fiets lag. De agent had een fijnen speurneus en vermoedde, dat er iets met deze fiets niet in orde was. Inderdaad bleekj dat de fiets was ge stolen voor een woning op den Rijksstraatweg. De Haarlemmer had dien dag 10 borrels ge dronken en begrijpelijkerwijze was hij dus on der den invloed van alcohol. Zooals in deze ge vallen gebruikelijk is, beweerde hij de fiets van iemand gekocht te hebben, waarvan hij alleen maar wist, dat deze „iemand" een donkere jas droeg. Het spreekt vanzelf, dat het verhaal van den „grooten onbekende" niet au serieux werd genomen. De Haarlemmer kwam voor de rechtbank en de Officier van Justitie nam het den verdachte erg kwalijk, dat hy met het flauwe afgezaagde smoesje van den onbekende aankomt. Spr. eischte 9 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. W. M. Gunning, pleitte vrijspraak, subs, clementie. Uitspraak op 31 December. Een Haarlemsche laswerkman stond terecht wegens diefstal en oplichting. Hij had een door hem gehuurde bakfiets verkocht en een juf frouw een naaimachine afhandig gemaakt door haar te vertellen, dat hij een juffrouw kende, die met verstelwerk in haar onderhoud moei voorzien en deswege een naaimachine noodig had. De machine had hij natuurlyk voor zich zelf verkocht. De eisch was 9 maanden gevan genisstraf. Uitspraak 31 December. Het bloederigste drama kwam dan op het tapijt. Een 42-jarige grondwerker had in den nacht van 6 op 7 November met een stuk glas een geit in een afgesloten weide gedood en mee genomen, een en ander ten nadeele van een 47-jarigen veehouder te Haarlem. Ook andere geiten schynt hy „aangesneden" te hebben. De grondwerker woonde in een schip in de woonschepenhaven in de nabijheid van de weide aan het Noorder Buiten Spaarne te Haarlem. De man wilde het beest slachten, tezamen met zijn buurman, doch deze wenschte niet mee te doen aan het festijn, waarom de grondwerker het dier maar in het water gooide. De dieren hebben heel erg geleden. Spr. eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. J. Verlooy, pleitte cle mentie. Uitspraak 31 December. van de Donderdag aan den Ryksvischafslag aangekomen stoomtrawlers. Oentoeng 70 manden 1900, Rijnstroom 70 manden 1260, Ommering 385 manden 3870, Eendracht 470 manden 3950, Ita 60 manden 1700. Loggers: KW. 76 1500, K.W. 169 630. Loggers met Versche Haring: Sch. 72 2340, Sch. 50 890, Sch. 134 820. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Vrijdag 18 December. Vloed 5.42 v.m., 5.59 n.m. eeniging terugzien op verschillende zeer goed geslaagde concerten. Bij de onlangs gehouden receptie was de belangstelling dap ook groot en waren de blijken van vriendschap en waardee ring talrijk. A.s. Zondag wordt ter gelegenheid van het eerste lustrum in de gemeentelijke con certzaal aan de Lange Begynestraat een feest- concert gegeven met medewerking van twee so listen der N.V. Italiaansche Opera, den Tenore Leggero Vladimiro Badiali en den baritono Leo Piccioli met den maestro accompagnatore Gino Bianchi Rosa. Hierboven geven wij een foto van het jubileerende koor, met in het midden den eere-voorzitter der vereeniging, den heer J. H. Th. Pfaff. KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 911 en 12, Dinsdagav. 6.308.30 Op de agenda prijkte verder het punt: sa menwerking met de ziekenfondsen. De voorzit ter heeft zich ten aanzien daarvan allereerst gewend tot de Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis. Men erkende daar, dat samen werking inderdaad van zeer groote beteekenis zou zijn, indien een reglement zorgvuldig wordt opgesteld. Men zou een proefjaar kunnen nemen. De voorzitter meende echter, dat eerst de Wet op de Ziekenfondsen moet worden afge wacht en dat daarna een commissie kan wor den samengesteld, die de materie nader zal bestudeeren. Dr. Smit verklaarde een warm strijder voor deze gedachte te zijn. Het is zeer de vraag of de Wet op de Ziekenfondsen er zal komen, maar in Februari 1937 zal dit zeker wel te bekijken zijn. In Haarlem, aldus de directeur, zyn een uit stekend ziekenfondswezen en een gemeente lijke verzekering, dienog nergens zoo in het land bestaat en waar men een voorbeeld aan gaat nemen. Als nu nog de leuze: „In elk gezin de wijkverpleegster" verwezenlijkt zou kunnen worden, zou er werkelijk van een idealen toe stand gesproken mogen worden,. In een vergadering van de besturen der vijf Haarlemsche ziekenfondsen heeft spreker den NASSAUSTRAAT 1, HAARLEM hoek Kruisstraat TEL. 13490 Gebouw „St. Bavo" Federatie groenten- en fruithandelaren, 8 uur R.K. Overheidsperso neel, 8 uur Vakgroep Stucadoors, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur Bestuursraad R.K. Volksbond, 8 uur Rechtskundig advies 7 en 8 uur. Stadsschouwburg: Kunst aan het Volk „La Teresina", kwart over 8. Café-restaurant Gebr. Brinkmann: K.J.M.V. „St. Augustinus" R.K. Vrouwenbond. 8 uur. Raadhuis Overveen: Gemeenteraad Bloemen daal, 2 uur. Gebouw „St. Bavo": Haarlems Gemengd Koor 8 uur; Laschclub Haarlem, 8 uur; R. K. Bevol- krigsbureau, 8 uur; Best. Grafische bond. 8 uur; Bouwvakbond, 8 uur. Hotel „Van ouds het Raadhuis": Overveen- Bloemendaalsche Burgerwacht, kwart over 8. Hotel „Hof van Holland": Ver. tot bevorde ring van Aquariumkunde en Terrariumkunde „De Natuur", kwart over 8. Café Rest. Gebr. B inkmann: Vereeniging „Op Hoop van Zegen", kwart over 8. Rembrandt-theater: Ramona, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace; Een avond in de opera, 7 en 9.15 uur. Overdag Filmac. Luxor-theater: Murder Men, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: Anthoni adverse (De kleine Madonna), 2.30 en één avondvoorstelling om 8 uur. indruk gekregen, dat men een samenwerking gaarne zou willen bekijken en dat men er niet onwelwillend tegenover staat. Er zou contact gezocht moeten worden met alle organisaties in Haarlem, die op het gebied van de huisverple- ging werkzaam zijn. Dr. Smit meende, dat het Witte Kruis ook wel voor het pogen te vin den is. Nadat de voorzitter dr. Smit dankzegde voor zijn enthousiaste uiteenzetting, zegde hy van het Wit-Gele Kruis allen mogelijken steun toe om het pogen in slagen om te zetten. doen en laten een zeer geheimzinnigen indruk maakte, keken hen na en zagen, dat de auto in de richting van het station reed, maar een onderzoek duidde uit, dat ze nooit aan het station waren aangekomen. Later bleek uit het onderzoek nog, dat men op een punt tusschen het dorp en het station een zijweg was inge slagen; en nog later hoorde men, dat de auto wat verder op den dag, in een klein stadje ge zien was, terwijl hy met een kalm gangetje in de richting van Londen reed. Niemand scheen er echter in dat stadje bijzondere aandacht aan te hebben geschonken; in ieder geval was hij in Londen door niemand gezien. En verder hoorde men niets van de twee broers en van de dame, die bij hen was behalve een enkel feit, waar van men niet wist of men er veel waarde aan moest hechten. Op den morgen na dezen af tocht had Lucien Di Spada heel in de vroegte een bezoek gebracht aan de bank, waar hij nog gelden had staan; dit geld had hy geïnd. En een tijdje te voren al, had hij volgens de ban kiers, een groote som van deze bank op een bank in Parys over laten schrijven. Behalve dit was er geen nieuws meer van Lucien, Stefano en diens vrouw gehoord. Ze waren eenvoudig ge gaan en spoorloos verdwenen. Maar men had zooals Wirlescombe uit duidde tegen geen van de Di Spada's een be paalde klacht. Nóg niet tenminste. Sir Benjamin Broadstairs en de twee jonge dokters waren eenstemmig van meening, dat de jonge Sir Ro bert op een of andere uiterst sluwe manier langzaam was vergiftigd, maar er was geen enkel bewijs. dat de Di Spada's dat vergift had den toegediend. Volgens de verpleegsters was de jonge baron zorgvuldig en nauwlettend opge past; zij konden zich niet indenken, hoe iemand anders by den jongen baron had moeten komen. Wel had dr. Di Spada hem dikwijls onderzocht, maar hy had hem nooit eenig drankje, poeder of medicijn toegediend en was, zooals de hoofd verpleegster met nadruk verklaarde, nooit met hem alleen geweest. Neen, zooals Wirlescombe het nog eens duidelijk maakte, men had geen bepaalde klacht tegen de Italianen. Het was van Lucien geen misdrijf om te intrigeeren en een overhaast huwelijk te sluiten met Lady Wargrave en van Stefano en zijn vrouw was het geen misdrijf, om hem daarin te steunen en bij te staan. En toch, waarom waren die Di Spada's zoo ineens, zoo plotseling gevlucht? Waarom had den zy de gebeurtenissen niet afgewacht? Met geen mogelijkheid kon men deze vragen beant woorden. Het bloote feit bleef zy waren ver dwenen. En wat erger was, het was overduide lijk, dat zy niet van plan waren voorloopig terug te keeren. Want op den zijweg, dien ze hadden ingeslagen om eerder den hoofdweg te bereiken, had een van de speurende kranten menschen een paar snippers papier gevonden, die er nog al gewichtig uitzagen, en ze aan elkaar passend had hy ontdekt, dat het stuk ken waren van de speciale huwelijksvergunning, die uitgereikt was aan Lady Wargrave en Lucien Di Spada. Dit nu was het eerste van de dingen, die de vrienden van Lady Wargrave en haar verdedi gers verontrustten. Ze is van gewicht, deze ver-J dwijning, omdat iedereen voelt, dat er een reden voor is, die natuurlyk met de zaak in verband moet staan. Maar het is niet van zooveel ge wicht als het tweede lang niet zoo ernstig. En dat tweede is, dat tot nu toe Lady War grave haar advocaten en haar vrienden ner gens in meehelpt. Ze hebben gepraat, geargu menteerd, gevraagd, gesmeekt, de dwaasheid van het blijven zwijgen uitgelegd, Lady War grave wil niets zeggen. Ze hult zich in een diep stilzwijgen. Graye heeft er al over zitten den ken, of ze soms niet onder hypnose kan zijn, of soms de schok niet ietwat haar verstand kan hebben verbijsterd. Ze luistert naar alles wat er tot haar gezegd wordt en antwoordt dan slechts met haar oogen. Ze is als een kind, waaraan door een geduldig onderwijzer telkens en telkens weer iets wordt uitgelegd en dat noch van eenige interesse, noch van eenig begrip blijk geeft. Zy smeeken haar te vertellen, wat zij weet van de gebeurtenissen in den nacht van dien dikken mist; ze schudt slechts het hoofd. Men vraagt haar te vertellen hoe zij ontvlucht is, waar ze naar toe is gegaan, wat ze gedaan heeft van den tijd, dat ze uit Londen weg is gegaan, tot aan den tijd, dat ze trouwde met Sir Robert Wargrave. Maar ze schynt om een of andere reden niet te kunnen vertellen. Eén ding slechts heeft ze verteld, één ding slechts heeft ze toegegeven, n.I. dat, ofschoon ze on der een anderen naam met Sir Robert War grave is getrouwd, ze Gemma Graffi is en blijft. Dr. Herbert dringt gewapend met een speciale toegangskaart, door de op straat wachtende menigte. Eindelijk slaagt hij er in de stamp volle zaal binnen te komen. Hij vindt een plaatsje naast Adrian Graye. Hij kijkt eens rond. De zaal is overvol. Achter de groene tafel zitten naast den rechter-commissaris bekende gezichten. En in de beklaagdenbank zit Lady Wargrave en juist op dat moment buigt ze zich voorover en zegt ze iets tegen Beddleston, die op zijn beurt praat met Kenrick. 't Is duidelijk te zien, dat de heeren Kenrick en Beddleston erg verschrokken zijn. Ze schudden het hoofd en zij schijnen er buitengewoon op te staan, dat Lady Wargrave iets niet zal doen. of iets anders wél zal doen en Lady Wargrave schijnt naar haar uitdrukking te oordeelen te willen doen wat haar goeddunkt. En het gefluisterde gesprek duurt zoo lang, dat op het laatst de magistraat er tusschen komt en wil weten waar het allemaal over gaat. Mijnheer Beddleston wendt zich zeer ontdaan naar hem toe. „Mijn cliënt, edelachtbare, is geneigd een handelwijze te volgen, welke ik haar niet kan adviseeren," antwoordt hij. „Ze is zelfs meer dan geneigd, ze is er vast toe besloten." De magistraat kijkt welwillend in de rich ting van de beklaagdenbank. Zijn blik betee- kent een vraag en Lady Wargrave, totdan toe zoo zwijgzaam, verraadt plotseling een hevig verlangen om te spreken. „Ik wil alles vertellen wat ik er van weet," zegt ze gretig. „Ik voel nu, dat ik dat moet doen." (Wordt vervolgd.). Op een belangrijke bestuursvergadering, die het Wit-Gele Kruis te Haarlem dezer dagen hield, was ook aanwezig dr. w. B. Smit, direc teur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst alhier. De voorzitter, de heer R. Schlatmann, gaf een overzicht van het werk der vereeniging in 1936 tot 15 December. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 2200 en is thans gestegen tot 2500. Het aantal pa tiënten in de wijkverpleging was 555 (485), aantal bezoeken 23587 (24492), aantal behan delingen 28047 (27992). Het gemiddeld aantal bezoeken per patiënt daalde van 50.4 tot 42.4. Van het magazijn verplegingsartikelen werd 1222 (933) maal gebruik gemaakt. De volgende cijfers zijn verder nog interessant: wijk-kraam- verpleging 76 gevallen met 1584 hulpverleenin gen, interne kraamverpleging 96 gevallen met 976 verpleegdagen, 1287 gratis bezoeken wijk- ziekenverpleging, 479 bemiddelingen door het bureau. De regeling met den R. K. Bond voor Groote Gezinnen werd in principe voor 1937 wederzijds gehandhaafd. In Utrecht en Groningen is dit jaar een samenwerking tot stand gekomen en nu zou dr. Smit, die als initiatiefnemer van het con tact zal optreden, de resultaten straks daar willen gaan vernemen. In het eerste kwartaal van 1937 zou dan het eerste samentreffen van alle belanghebbenden kunnen plaats hebben. Dan kan iedere afge vaardigde het besprokene in zijn eigen bestuur bespreken, waarna opnieuw .vergaderd moet worden. Het spreekt vanzelf, dat financieele medewerking van de ziekenfondsen noodzake lijk zal zyn, waarom het dan ook zoo verheu gend is dat men er in die kringen gunstig tegenover staat. Er zit ook nog een andere zijde aan deze kwestie, aldus de directeur. De samenwerking zou wellicht uitbreiding van het aantal zusters tengevolge hebben, waardoor werklooze zusters weer aan den slag kunnen gaan. Dr. Smit wees tenslotte nogmaals op het groote belang van deze zaak voor de Haarlemsche burgerij en be val het Utrechtsche systeem ter bestudeering aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5