Begrooting van Landbouw goedgekeurd FINANCIEN We luisteren naar De Rijksmiddelen in November DE KLEINE BOEREN WORDEN GEHOLPEN DOODSLAG TE HEEZE DONDERDAG 17 DECEMBER 1936 TWEEDE KAMER Het huwelijk van onze Prinses Geschenk van de gezamenlijke burgemeesters De dader van de steekpartij krijgt vier jaar gevangenisstraf Binnenkort proeven op groote schaal met tewerkstelling in eigen bedrijf WEINIG VERANDERING MOTORRIJDER DOOD GEREDEN LIEBESGABËN1" VOOR DUITSCHLAND Kerkelijk leven De inzameling onder de schooljeugd VIJF EN TWINTIG JAAR OVERSTE Congregatie der Broeders van Huybergen Vrijdag 18 December Een tijdelijk perron in Den Haag Geschenk van Engelsche vrouwen DEKEN S. DE WIT Plotseling in Den Haag overleden EERW. BROEDER EMILE F. S. C. Diamanten kloosterfeest BENOEMINGEN In het bisdom Breda Bommenwerpers voor Indië adresseerden meermalen worden geweigerd, zoodat de pakketten worden teruggezonden. De afzenders moeten dan bovendien nog de terug- zendingskosten betalen. Bij de aanbieding hier te lande van franco pakketten voor Duitschland, die aan hooge in voerrechten onderhevige goederen bevatten, wordt een waarborgsom van ongeveer f25. geheven om den P. T. T.-dienst tegen verlies te vrijwaren. Alvorens tot verzending over te gaan infor- meere men derhalve eerst bij de postkantoren DE KIEEREN MAKEN DE MAN Eenigen tijd geleden heeft zich een comité gevormd, bestaande uit den burgemeester van Amsterdam als eere-voorzitter, de burgemees ters van Rotterdam en van de provincie-hoofd steden als eere-leden en de burgemeesters van Delft, Wassenaar, Alkmaar, Hilversum, Eemnes, Amersfoort, Bunschoten, Nieuwleusen, Hasselt, Oldenzaal, Heerenveen, Stavoren, Onstwedde, Winschoten, Emm/i, Vledder, Apeldoorn, Scherpenzeel, Renkum, Venlo, Weert, Geldrop, Breda, Haamstede en Vlissingen als leden, ten einde een huwelijksgeschenk van alle burge meesters van Nederlandsche gemeenten aan te bieden aan H. K. H. Prinses Juliana. Niet alleen heeft het denkbeeld van de aan bieding van een burgemeestersgeschenk de vol ledige sympathie van H. K. H. Prinses Juliana, doch tevens werkt bovengenoemd comité ge heel in overleg met het nationale huwelijksge schenk-comité. Het cadeau zal derhalve een onderdeel of aanvulling uitmaken van het na tionale huwelijksgeschenk. Hoewel vanzelfspre kend iedere burgemeester in zijn gemeente reeds zal hebben bijgedragen tot het nationale geschenk, meende het comité evenwel goed te doen, de burgemeesters in staat te moeten stel len een gift te schenken voor het burgemees terscadeau, aangezien deze gift als een bijdrage beschouwd kan worden, welke immers ook het doel, hetwelk het nationale comité nastreeft, indirect ten goede komt. Een circulaire met het verzoek om een be drag te storten, werd eenige dagen geleden ge zonden aan iederen burgemeester, waaruit te vens blijkt, dat het comité, teneinde het werk van het nationale comité niet te belemmeren, overgaat tot de inzameling van gelden, nadat de bedragen van het nationale comité nagenoeg overal in den lande zijn bijeengekomen. Voorzitter van het comité is mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden; secretaris: J. de Blieck, burgemeester van De Wijk (Dr.) en penningmeester: D. baron Mackay, burgemeester van Meppel. wiens giro nummer is 134707. I de hoed maolct de heer,... dat doet een HOLLYWOOD HOED! nister gegeven, omdat de eerste levensbehoef ten niet zonder bepaalde noodzaak duurder mogen worden. Stijging van de productiekos ten echter mag in den prijs van het product tot uiting komen. Trouwens, de depreciatie heeft voor verschillende producten b.v. eie ren een gunstige werking op den prijs uit geoefend. Het diepe minimum, dat Woensdag tusschen IJsland en Schotland passeerde, en dat te 13 uur te Thorshavn bij windstilte een barome terstand van 707.6 m.m. veroorzaakte, trok af naar de Poolzee, gevolgd door sterke luchtdruk stijgingen. Een nieuw, niet minder diep minimum, ligt thans ten Westen van Schotland met een se cundaire met zware luchtdrukdalingen Zuid- Westelijk van Ierland, die reeds weer storm en regen brengen in het Westen tot in het Kanaal en in de Golf van Biscaye. In Duitschland en Zuid-Scandinavië is het weer opklarend. In het Oosten en verder in Frankrijk en Zwitserland, blijft het betrokken met kleine hoeveelheden regen. In de Alpen reikt de bewolking tot boven de hooge toppen en bleef de temperatuur dezelfde, d.w.z. nul graden op 1500 meter en minus 10 graden op 3000 meter hoogte, met matigen sneeuwval. De meeste regen viel in het Noordwesten en in onze omgeving. Het is te verwachten, dat de wind in ons land weer zal gaan toenemen met zacht weer en regen en later weer afkoeling en opklaring. Voorloopig is in het algemeen karakter van het weer weinig verandering te zien. Autarkie blijft de Minister afwijzen. Wat dit aangaat, staat hij niet aan de zijde van den Kath. afgevaardigde v. d. Weyden, tegen over wiens wensch, een crisisvarkenswinstbe- lasting, om uit de opbrengst daarvan de klei ne boeren te steunen, hij eveneens afwijzend stond. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft von nis gewezen tegen den 41-jarigen arbeider J. E. van M. uit Leende, die op 13 September j.l. te Heeze den arbeider Johan Dobelmann met een dolkmes veertien steken in rug en borst heeft toegebracht en daardoor van het leven heeft beroofd. De officier van justitie had tegen Van M. tien jaar wegens moord geischt. De rechtbank heeft Van M. thans wegens doodslag veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis, waarna hij ter beschikking van de regeering zal worden gesteld. Betrekkelijk kort na de rede van den Minis ter is de begrooting van Landbouw en Vis- scherij z. h. s. goedgekeurd. En toen men om half drie naar huis gingen waren de agrariërs gevorderd tot midden in de afdeelingen van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds, waarmede Donderdagmiddag wordt voortge gaan. Den Haag, 16 December 1936 In eindelooze reeks en met doodeentonige re gelmaat hebben ook in de avondvergadering tal Van agrarische sprekers bij de Landbouwbe- grooting de nooden van het boerenvolk en de Problemen, waaruit die nooden voortkomen, aan Minister Deckers voorgelegd. Het Amsterdamsche Gerechtshof veroordeel de een automobilist wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld tot twee maanden hechtenis en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van een jaar. Op 22 September van het vorige jaar was yercl., die eenige glazen bier had gedronken op "den hoek van de Kruistochtstraat en Van Keu lenstraat te Haarlem met zijn auto in botsing gekomen met een motorfiets. De motorrijder werd ernstig gewond, na eenige dagen over leed hij. De rechtbank te Haarlem had den man tot één maand hechtenis en intrekking vap het rijbewijs voor den tijd van een jaar veroor deeld. In verband met het Kerstfeest worden in dezen tijd veelal talrijke pakketten met geschen ken naar Duitschland gezonden. De aandacht van de afzenders wordt er op gevestigd, dat in Duitschland in het algemeen zeer hooge in voerrechten worden geheven, in het bijzon der voor genaaide goederen van geweven stof fen, tricotages en dergelijke en tabakswaren, voor de laatste bovendien een zeer hooge tabaks accijns. Slechts in bepaalde gevallen kunnen, met goedvinden van de Duitschee douane op dit punt faciliteiten verleend worden. Het gevolg is, dat deze pakketten door de ge. Men deelt ons mede: Met groote geestdrift is door heel het land de inzameling onder de Nederlandsche school jeugd gehouden. In verscheidene scholen heeft om tien uur de bel geluid, waarna de leerlin gen langs een collecte-bus hebben gedefileerd. De leerlingen van de Nederlandsche scholen te Antwerpen, Brussel en Montreux zjjn by deze hulde niet achter gebleven en de algemeene medewerking van personeelen, school- en ge meentebesturen heeft iedere verwachting over troffen. Het comité wil thans reeds langs dezen weg allen dankzeggen, die, op welke wijze dan ook hielpen om het groote plan volkomen te doen slagen. De kamerheer van Prinses Juliana, baron Baud, deelde namens H. K. H. aan den voor zitter van het comité in een schrijven mede, dat de Prinses bijzonder erkentelijk was voor de bloemenhulde, haar namens de Nederlandsche schooljeugd op het uur der inzameling door enkele comité-leden aangeboden. In het Instituut Ste. Marie te Huybergen is op feestelijke wijze het 25-jarig ambtsjubilé gevierd van den Eerw. Broeder Sylvester, Alge meen Overste van de Congregatie der Broeders van Huybergen. Rector Vermolen droeg in de kapel van het Instituut een plechtige H. Mis met assistentie op, waaronder de weleerw. heer Serrarens, neef van den jubilaris, een zeer treffende feestpre dikatie hield. Het koor voerde op zeer verdienstelijke wijze de „Missa Pontificalis'' van Perosi uit. Na de H. Mis werd in de aula van het Insti tuut de jubilaris gehuldigd door de talrijke leerlingen, waarbij hem hartelijke woorden van dank en waardeering werden toegesproken door een drietal jongens namens pensionnairen, weezen en juvenisten. Een fraai feestgeschenk, n.l. een expositie- troon voor het Allerheiligste werd hem daarbij aangeboden. Het koor bracht vervolgens een keurig uitgevoerde, naar inhoud hooggestemde feestcantate ten gehoore, waarna rector Ver molen, die 23 jaar met den jubilaris heeft sa mengewerkt, den toenemenden groei en ontwik keling schetste van de Congregatie en van het Instituut in de laatste 25 jaar. In dien namiddag had op huize Alvemo een drukbezochte receptie plaats; een deputatie van 't leekenpersoneel van de scholen der Congre gatie, schoolbesturen, autoriteiten en belang stellenden kwamen gelukwenschen en geschen ken aanbieden. 's Avonds vereenigden alle inwoners van het Instituut zich weer in de groote feestzaal, waar eerst de voorzitter van het Oud-Leerlingen- Comité in zeer welgekozen woorden den dank \an talrijke oud-leerlingen vertolkte en hem daarbij in couvert de feestgave overhandigde. land-orkest. 5.35 De Continentals en so liste. 6.45 BBC-Northern-orkest. 7.30 Mu- zik. causerie. 7.50 Viool en piano. 8.20 Gevar. programma. 9.20 Berichten. 10.00 Opera-uitzending. 11.20 Lou Preager en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.- pl.). HILVERSUM I. 1875 M. (ALGEMEEN PROGRAMMA, VERZORGD DOOR DE NCRV) 8.0o Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Cello en piano. 12.15 Gram.pl. 1.00 En semble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 —3.45 Orgelspel. 4.00 Sopraan en piano. 5.00 De Gooilanders en voordracht. 6.30 Plantkundige causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Ned. Bachvereeni- ging m. m. v. solisten en het Utr. Sted. Orkest (Om 9.30 declamatie). 10.30 Be richten ANP. 10.3511.30 Gram.pl. Hierna (Schriftlezing. RADIO PARIS, 1648 M. 8.4o en 11.20 en 12.35 Gram.pl. 1.35 Zang. 1.50 en 3.20 Gram.pl. 4.20 Berl. Philh. Strijkkwartet. 5.50 Pasdeloup-kamercrkest. 8.20 Piano recital. 3.05 Gevar. concert. 11.201.05 Orkestconcert. Naar wij vernemen zullen de Ned. Spoorwegen de aankomst- en vertrekruimte te Den Haag S.S., in verband met de vele treinen, die dien dag zullen loopen, aanmerkelijk vergrooten door het leggen van een tijdelijk derde perron. Dit perron komt Noordelijk van het tweede perron en wordt met dit perron verbonden, zoodat men aankomende over het tweede perron den uit gang kan bereiken. De lengte van dit hulpper ron wordt 188 M. KEULEN, 456 M. 8.00 Omroep-Amuse- mentsorkest. 11.20 Omroeporkest. 12.35 Omroepkleinorkest. 1.35 Gevar. concert 3.20 Literair-muzikaal programma. 5.20 Omroepkleinorkest. 6.2o Herinnering aan de 11de Olympiade. 9.50 Zang met gi taar. 10.2011.20 Omroep-Amusements- orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Omroepsalonorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroepdansorkest. 6.20 Zang. 6.50 Gram.pl. 7.20 Zang. 8.20 Operette-uit zending. 10.3011.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.40 Zang. 12.50 Omroep salonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 Zang. 2.002.20 Gram.pl. 5.20 Declama tie en gram.pl. 5.5o Accordeonmuztek. 6.35 en 7.10 Gram.pl. 7.35 Zang. 8.20 Om- roepsymphonie-orkest en soliste. 10.30 11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 C. Woitschach's Blaasorkest. 8.20 Om roeporkest en -koor. 9.20 Berichten. 9.50 11.20 Omroep-Amusementsorkest. HILVERSUM II, 301 M. (8.00 VARA. 10.15 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 9.00 VARA. 11.00 VARA) 8.00 Gram.pl. 12.00 Gram.pl. 12.30 Het Acolian-orkest. I.30 Gram.pl. 2.00 Wintersportpraatje. 2.30 Orgel en zang. 3.15 AVRO-Dansor- kest. 4.00 Gram.pl. 5.30 Orgelspel. 6.50 Gram.pl. 7.20 Gram.pl. 7.30 „Weldadig heidspostzegels". 8.00 Hollandsch Strijk kwartet. 9.00 C. Steyn's Accordeonorkest. 9.20 Gram.pl. 9.50 Ramblers. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). II.3012.00 Gram.pl. Naar wij vernemen zal de British Women's Club Vrijdag ten paleize te Den Haag een ge schenk voor het prinselijk paar doen bezorgen. Het is een Engelsch porceleinen vaas (Stafford- shire-porcelein), waarin een bouquet van 40 roode en gele rozen, eveneens uit Staffordshire- porcelein vervaardigd, zullen prijken. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gram.pl. 12.05 Orgelconcert. 12.50 BBC-Dansor- kest. 1.40 Birminghamsch Philh. Strijk orkest en solisten. 2.2o Het Atkinson- kwintet en soliste. 2.50 Gram.pl. 3.20 Dulay-kwintet en solist. 4.20 BBC-Mid- Te Den Haag is Woensdagavond plotseling overleden de Zeereerw. heer S. de Wit, pastoor deken van Steenbergen. Deken De Wit werd in 1878 te Oosteinde ge boren en maakte zijn studies aan de beide se minaria van het Bredasche bisdom, waarna hij in 1904 tot priester werd gewijd. Na korten tijd kapelaan te zijn geweest te Heerlen, volgde zijn benoeming tot professor aan het groot-seminarie te Hoeven, waar hij tot 1920 werkzaam was. In dat jaar volgde hij zijn heeroom op als pastoor-deken van Steenbergen. Deken De Wit was voorzitter van het dioce sane bestuur der St. Gregoriusvereen. en be hoorde tot de judices synodales. Hij was 'n groot bevorderaar van het meisjesjeugdwerk, terwijl de overledene ook lange jaren geestelijk advi seur is geweest van den diocesanen onderwij zersbond. van f 12.6 millioen, mag verwacht wor den, dat dit middel op de eindstreep niet zal teleurstellen. „Dat echter de algemeene koopkracht door de gebeurtenissen der laatste maan den niet zooveel is gestegen, als optimisten misschien verwacht hadden, wordt ietwat pijnlijk door de Accijnzen gede monstreerd. Minder zelfs dan vorig jaar November brachten op: Zout (f28.000), Gedistilleerd (f 320.000), Bier (f 140.000). Daartegenover staat een accrès op ge slacht (f42.000), Wijn (f46.000), Suiker (f 900.000) en Tabak (f 225.000). Voor het eerst sedert maanden maken de Registratierecht en niet zoo'n droevig figuur. Er is in November hierop bijna 2 ton méér ontvangen dan vorig jaar, hoewel hiermede op de maandraming nog een tekort is van 2 ton. De Loodsgelden, die zooals men weet, in het belang van onze havens, niet onbelangrijk zijn verlaagd, kwamen deze maand op hetzelfde peil van vorig jaar en zijn nu zelfs na 11 maanden per saldo reeds drie ton boven de raming gestegen. De directe belastingen weerspiegelen in het algemeen den economischen toestand van meer dan een jaar terug. Uit dit feit vloeit voort, dat zij nog in geen enkel op zicht eenige verhooging ten gevolge van de verhoogde inkomens en vermogens ver- toonen. Bij een totaalraming van f 113 millioen is een zuiver bedrag van 99% op kohier gebracht. Dit is ruim 3% millioen méér dan in 1935 op denzelfden datum, van welk bedrag de Inkomstenbelas ting met bijna 3 millioen het grootste aandeel heeft. Ten slotte zij hier nog vermeld, dat de Motorrijtuigen - belasting over elf maanden nog de 20 millioen niet heeft bereikt. Het zal dan ook zeer de vraag zijn, of de geraamde 22% millioen wel worden gehaald. Beter deed het de Rijwielbelasting welke met 7.6 millioen nu reeds meer dan een ton boven de totaal-raming is geko men. Voor de eerste licentie-periode van het restrictiejaar 1937 n.l. voor JanuariMaart is het export-percentage voor onderne mingsrubber in Indië op 75 pet. bepaald, neerkomende op een export-quotum van 51.873.750 K.G. Het uitvoer quotum in de zelfde periode van 1936 bedroeg 39.366.300 K.G. en voor de laatste twee kwartalen, bij een internationaal uitvoer-percentage van 65 pet., 41.975.000 K.G. De Nivas verkocht 2300 tons superieure suiker en 2500 tons melasse voor export. Voorts 625 tons superieur voor consumptie. De prefect van het Departement der Seine heeft machtiging gevraagd voor een leening van fr. 300 millioen, waarvan de opbrengst zal dienen voor onteigening en woningbouw. Een zeer' zeldzaam jubilé zal op 29 Maart van 't komend jaar gevierd worden door den Eerw. Br. Overste ad interim, van het gesticht „Groe- nestein" te 's-Gravenhage. Br. Emile F.S.C. Deze viert dan niet alleen zijn diaman ten kloosterfeest, maar tevens herdenkt de tachtigjarige dan den dag, waarop hij voor 50 jaar geprofest werd en daarenboven nog zijn 40-jarig directeurschap. In den kring der Broeders van de christelijke scholen op „Groenestein" meende men aan dit meervou dig jubileum reeds thans bekendheid te moeten geven. Het probleem van de kleine boeren is en blijft uiterst moeilijk. Twee millioen is aan hen uitgekeerd en het is zeer bezwaarlijk, tot dit doel nog meer gelden te vinden. De tewerkstelling op eigen bedrijf heeft echter 's ministers volledige aandacht en binnen kort zal hiermede op uitgebreide schaal een proef worden genomen in overleg met den minister van Sociale Zaken. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft be noemd: tot kapelaan aan de Kathedrale kerk te Breda den Weleerw. heer J. J. M. Hofman, kapelaan aan de Mariakerk te Ginneken; tot zijn opvolger den Weleerw. heer G. C. M. Rom- bouts, kapelaan te Steenbergen; tot kapelaan te Steenbergen den Weleerw. heer A. J. C. Ver hoeven uit Westdorpe (Z.); tot kapelaan te Westdorpe den Weleerw. heer E. P. Modde, die werkzaam was in het Bisdom Mechelen (Bel gië), BATAVIA, 17 Dec. (Aneta) Met de „Ta- nimbar" zijn heden uit New-York de eerste twtee Glenn Martin-bommenwerpers, bestemd voor de luchtvaartafdeeling, aangekomen. De machines waren verpakt in 25 kisten. De kisten zullen per extra-trein naar Bandoeng worden vervoerd. De toestellen zullen op het vliegveld Andir gemonteerd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9