m TOPi! Slecht-Hoorend L Wapenstilstand bij Sianfoe Het huwelijk van onze Prinses Kort en volledig eiafe i» eyi' GEEN UITSPRAAK IN DE NIJENRODE-ZAAK DE PANoAMERIKAAN SCHE CONFERENTIE w Opperhoofd Roosevelt; „Wanneer vredespijp rondgaan? in Europa VRIJDAG 18 DECEMBER 1936 kerstspel van de graal Landbouw-Crisisfonds Resultaat van Donald's bemiddeling Storm aan de Engelsche kust Opgevoerd voor den R. K. Vrouwenbond K. BURGERLIJKE STAND Stukken terug naar den rechter commissaris TWEEDE KAMER Antwoord van den minister De heer Ten Boom nam afscheid Van de Chr. Middenstandsvereen. R. K. Bridgeclub „Ons Genoegen" Eerstvolgende retraiten te Bergen SOCIALE ZAKEN AAN DE ORDE Het versche kadetje Gedurende drie dagen zal de stad niet worden beschoten of gebombardeerd RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Mgr. Huibers schrijft een plechtig gezongen H. Mis met Te Deum voor op den huwelijksdag ST. PIETERSPENNING Dankbetuiging van den H. Vader Dispensatie Nieuwjaarsdag HEEMSTEDE VOGELENZANG STAD Zang, dans, muziek, spreekkoor, declamatie, toneelspel en zelfs ook nog film, het maakte te meer een bont en grootendeels ook prachtig geslaagd geheel op de Kerstmiswijding, welke de Graal Donderdagavond voor zeer veel leden van den R. K. Vrouwenbond gaf. En eigenlijk "togen wij er ook de schilderkunst bijvoegen. Vormde b.v. de Kerstgroep in de schilderachtige, tijntypeerende kleedij van St. Jozef en de her ders (het gele Mariakleed viel o.i. iets uit den toon), niet een kleurig, meesterlijk vervaardigd schilderij van levende menschen, waarvan net Meve kindje, dat Jezus voorstelde, als een engel tje uit den heml was? Een avond vol rijkdom aan cultureele uitin gen, tot zelfs de meest moderne, de film toe. laatste leeki ons echter hert, minst geslaagd. Niet alleen dat de film over Ned.-Indië met haar reclamekarakter weinig met Kerstmis te "token had, het scheen ons toe dat ze om de fengte van het avondprogramma zonder schade gemist kon worden. Het zij echter volkomen toegegeven, dat een programma samenstellen wel een van de moeilijkste beslommeringen voor öe organisatie van een uitvoering is. Ieder heeft 'mmers z'n wenschen op dit gebied. Zoo hadden Wij b.v. de film „Rorate" liever gezien na de ver schillende andere Graalfilms (veftn zullen deze al °P de Graaltentoonstelling in Amsterdam ge- tien hebben) als de aandacht stimuleerenden overgang naar het Kerstspel, een spel dat alle ^nwezigen diep geboeid heeft en de vereischte stemming in ruime mate heeft gegeven. Reeds dadelijk in de eerste scène: de stoet en he proloog op het tooneel, was zij te voorschijn getooverd Met vollen ernst gaf ieder der vele optredenden zich aan haar taak en met klare, duidelijke stem (nu en dan overheersehte de Piano een beetje) en dikwijls goede intonatie Werd het eenvoudige en toch steeds weer tref fende Kerstverhaal uitgebeeld en verteld. Het spel zelf is zoo uitnemend gebouwd, dat het 't geheele Bijbelverhaal in beeld geeft. Van den Proloog, de boodschap des engels, het bezoek "an Elisabeth met het „Magnificat", het Rorate, de aankondiging, de aankomst van het Bcht- Paar aan de herberg en de boodschap aan de herders, voerde 't in een stijgenden en verwach ting wekkenden climax naar het hoogtepunt de geboorte des Heeren, waarna het bezoek der drie koningen bij Herodes en hun aanbidding bÜ de kribbe het spel goed afsloot. Iedere scène Werd omsloten met zang van het Graalkoor en begeleiding van het orkest, waarin de fluiten domineerden. Beide waren een gelukkige vondst, onzichtbaar vopr de aanwezigen geplaatst, hoe- Wel daardoor ook wel iets van den zang en de "luziek verloren ging in de pauzes tusschen de scènes, welke pauzes misschien noodzakelijk zijn, "laar wellicht bij een volgende opvoering bekort kunnen worden. Ze breken de stemming men heeft immers dan zooveel met buurvrouw te bepraten Uit de opvoering bleek duidelijk, dat er duch tig gerepeteerd en goed voorbereid en overwogen Was en dat een bekwame hand de leiding voerde. Fouten, a2S"het te vroeg opkomen der engelen in de herdersscène, hadden geen starenden in vloed. De régie Heeft ongetwijfeld op 't kleine tooneel heel wat hoofdbrekens gekost, doch de groepeeringen waren zeer aannemelijk met Plastische standen en dansen. De hulde door mej. Th. Teppema, de presi dente (die in haar welkomstwoord speciaal het hoofdbestuurslid van de Graal, mej. v. d. Kal len en mevr. M. T. Schous— v. Delft, de pas- herstelde eerepresidente betrok) aan de Graal voor haar opvoering in welgekozen woorden ge. bracht, was dan ook welverdiend en werd krach tig onderstreept door alle aanwezigen. Kapelaan P. Poppen wist ten slotte in een keurige impro visatie de gewekte, echte Kerststemming vrucht baar te maken voor den R. K. Vrouwenbond en de Graal. Een schoone avond! uws Voor elk deelnemer(ster) is een prijsje be schikbaar gesteld. De leden worden verzocht vooral tijdens de competitie geen avond te verzuimen. Zij die bridge eenigszins machtig zijn, kunnen zich als nog opgeven op de clubavonden (Donderdag's) Raadhuisstraat 11 (Noord). Geboren: z. van H. H. JansenKlaassen: z. van G. OderkerkVisser; z. van J. v. d. Veldt v. Tongeren. Overleden: D. C. WieldersBrouwer, 65 j., Torbeckestraat; W. v. d. Putten, 61 j., Nassau- straat; C. de Nobel, 56 j., Jasmijnstraat; P. Lommerse, 71 j., chSotersingel. Zaterdag 19 December zal om 8 uur in het gebouw van den Protestantenbond een Kerst uitvoering worden gegeven ten bate van het Kinderhuis „Groot Kijkduin" te Zandvoort. Het kerstspel „Om de Kribbe" zal worden opge voerd met medewerking van een vijftal solisten. Het gezelschap Jan Musch zal Zondag 20 December in den Stadsschouwburg een reprise geven van het blijspel van Pieter Langendijk ,Het wederzijdsch huwelijksbedrog". Jan Musch heeft de regie en de hoofdrol. De lezing, die Dr. v. d. Sleen Zaterdag zou houden, ten behoeve van het fonds „Hulpbehoe vende kraamvrouwen" is uitgesteld tot 18 Maart 1937. De plaatskaarten blijven geldig. In een drukkerij aan de Bakenessergracht raakte de 17-jarige vrouwelijke bediende P. R. met haar hand onder het matreisblad van een relief machine. Het meisje werd met ernstige ver wondingen aan haar linkerhand naar de Maria- stichting gebracht. Vanwege de Arbeidsinspectie is onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. Het bleek echter, dat op de drukkerij de noodige voor zorgen waren getroffen, zoodat het ongeval aan onoplettendheid van de arbeidster is te wijten. C3 zijn wielrijders, die bovenstaand kenteeken op hun fiets voeren. („Steunt Hen" wil dat „SH" tevens zeggen: „let even extra op!") w Cremolda een crème van chocolade voor de boterham. V.- 3 smaken VANILLE ORANGE CITROEN Per pot plus statiegeld N.V. T.DUYVIS Jzn., Koog e/d Zaan. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft een interlocutoir arrest gewezen in de strafzaken te gen O. en K., die in hooger beroep terecht had den gestaan, resp. verdacht van oplichting van een verzekeringsmaatschappij tot een bedrag van f 72.000.en medeplichtigheid daaraan. Het Hof was van oordeel, dat het onderzoek in de zaak niet volledig was geweest en stelde de stukken in handen van den rechter-com- missaris om op verschillende punten een nieuw onderzoek te doen instellen. Er zal o.a. worden onderzocht wat de ware beteekenis en de be doeling is van de in 1932 tusschen K. en O. ge wisselde brieven. Ook zal de beteekenis van den brief van Groeneveld aan O. nauwkeuriger die nen te worden nagegaan evenals de beteekenis van de kladjes, die ten huize van Witbraad ach ter den spiegel zijn gevonden en die bedoeld waren om naar O. te worden gestuurd om hem te bewegen de beloofde som uit te betalen. K. was ter zitting aanwezig; O. echter was niet verschenen om de uitspraak aan te hooren. Donderdagavond heeft de Tweede Kamer voortgezet de behandeling der begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1937. Bij afd. 3 (akkerbouw en veehouderij) oor deelt de heer VAN DEN HEUVEL (A. R.) den steun voor de kleine boeren te laag. De heer DROESEN (R.K.) meent, dat de monopolieheffingen in het crisisbestel niet kunnen,. wgrclen gemist. De heer IJSS^RflJIDEN (R.K.) critiseert, dat ergerlijk misbruik gemaakt is van een ver- trouwenspost. In een minder beschaafden, minder ordelie- venden staat zou een verrijking als hier is voorgekomen, wellicht tot handtastelijkheden hebben aanleiding gegeven. Ook de rijksaccountantsdienst heeft gefaald. De minister van Landbouw en Visscherij, de heer DECKERS, gelooft niet, dat de heer Van den Heuvel zich een juist denkbeeld geeft van de positie van den kleinen boer. Spr. dient economische maatregelen te nemen voor de kleine boeren. Inmiddels wordt ernstig overleg gepleegd tusschen den minister van Sociale Zaken en spr. Spr. is tot de slotsom gekomen, dat een tarwe-richtprijs van 9 goed is. Over de bacon-geschiedenis heeft spr. reeds meermalen zijn oordeel te kennen gegeven; de bacon-regeling is trouwens veel verbeterd. De Kamer heeft meermalen bezwaar gemaakt te gen de regeling van vroeger en aangedrongen op vrije inschrijving. Inmiddels verklaart spr. neg onlangs door een Engelsch deskundige dp qualiteit van de Nederlandsche bacon zeer te hebben hooren prijzen. Aan een regeling van een uitkeering voor te velde staande gerst wordt ten departemênte gewerkt. De heer KUPERS (S. D.) zegt, dat het minst vermogende deel der bevolking door de marga rine-regeling onevenredig zwaar is belast. De export naar Engeland beteekent voor het landbouwcrisisfonds een verlies van 16.2 mil- lioen. Spr. vraagt verlaging van den accijns voor goedkoope margarine. Vervolgens bepleit spr.'verstrekking van melk aan schoolkinderen. De heer v. d. HEUVEL merkt op, dat men in vele landen maatregelen heeft genomen om de boter van de margarine te scheiden. De margarine steekt zich hier te lande in het kleed van de boter. Spr. acht een hoogere margarine-heffing ge boden. Spr. vraagt of de geruchten juist zijn dat de bedoeling der Engelsche regeering over de regeling voor gecondenseerde melk onjuist is weergegeven. Enkele leden spreken hierna nog over de gecondenseerde melkregeling. De MINISTER heeft hooren pleiten voor het tegengaan van het verbruik van margarine ten De Christelijke Middenstandsvereeniging ver gaderde gisterenavond in hotel Lion d'Or. Het Was de laatste bijeenkomst die door den heer C. ten Boom werd gepresideerd. De scheidende Voorman hield een korte afscheidsrede, waarin hij met dankbaarheid herdacht de 26 jaar, die hij als voorzitter van de vereeniging mocht meemaken. „Met goeden moed hebben we bij de oprichting in de toekomst geblikt en het spijt mij te moeten zeggen, dat de vereeniging ondanks lezingen en propaganda niet geworden is wat zij had moeten zijn. Spr. was er echter van overtuigd, dat de jongere kracht, die nu met frissche en nieuwe ideëen aan het bewind is ge komen, het beste van de organisatie zal weten te maken. Moge ik," besloot spr., „nog van een glorietijd getuige zijn." De nieuwe voorzitter, de heer L. Lam, sprak een dankwoord tot den heer Ten Boom en tee- kende hem als een eminent voorzitter, een man met inzicht, trouw, tact en gebed. Hij sprak de hoop uit, dat de heer Ten Boom, dien hij tevens gelukWenschte met het 100-jarig bestaan Van zijn filma, nog zeer langen tijd als eere voorzitter de vereeniging met raad en daad ter zijde mag staan. Daarna hield Mr. Dr. H. M. Knol, accountant te Leiden, een interessante lezing over „De Middenstand in verband met de monetaire maatregelen der regeering." Deze nog jonge vereeniging heeft dezer dagen haar eerste ledenvergadering gehouden. De opkomst was goed en er heerschte een prettige stemming. Het voorloopig bestuur trad af en er werd voor den tijd van 1 jaar een definitief bestuur geko zen n.l. de heeren A. de Wit, voorzitter, N. Wes terman, secretaris en A. Waricx, penningmees ter. Op'7 Januari begint de competitie in 3 klas sen A, B en C. 23—25 Dec.: Kerstretraite, Jongemannen 6.50. 27—30 Dec.: Onderwijzeressen 8.50. 2—5 Jan.: Ongehuwde mannen 6.50. 6—9 Jan.: Gehuwde mannen L.T.B. 6.50. 11—14 Jan.: idem idem. 1619 Jan.: Militieplichtigen 6.50. 2225 Jan.: St. Jozef-Gezellen 6.50. 2629 Jan.: idem idem. 30 Jan2 Febr.: Gehuwde mannen 6.50. 23—26 Febr.: voor gehuwde vrouwen. Aangifte Directie Retraitehuis, Bergen (N.- H.) Giro 45537. behoeve van boter. Er wordt wel degelijk op ge let of er reclame wordt gemaakt voor boter ol voor margarine. De beste bevordering van de boter is, te werken in het belang van den ex port. Er zijn bezwaren gemaakt tegen de consump- tiemelk-regeling. De tegenwoordige regeling heeft tot zeer vele klachten aanleiding gege ven. Ze gaf o.m. kans voor knoeierij. Alleen daarom was herziening noodig. Spr. wil gaarne toezeggen, den handel zoo veel mogelijk te kennen. De quaestie der verhoogde heffing van spijs- vetten t.o.v. margarine heeft de volle aandacht der regeering. Bij afd. 5 (groenten-, fruit- en sierteelt) wenscht de heer GROEN (R.K.) tijdige mede- deeling van de richtprijzen voor tuinbouw producten. Ook voor den tuinbouw is behoud van den export noodig. Ordening in het tuin bouwbedrijf is onmogelijk zonder behoorlijke prijsregeling. In zijn repliek zegt de MINISTER o.m., dat de moeilijkheden van Aalsmeer vooral hierin liggen, dat in den goeden tijd schulden zijn aangegaan. Telkens blijkt, hoe moeilijk het bij onderhandelingen is, voor een luxe-artikel als bloemen iets te bereiken. Het spreekt vanzelf, dat getracht wordt, den export te vergrooten, ook naar Duitschland. Over loontoeslagen zal spr. met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken overleg plegen. Spr.'s verlangen is, dat de uiit- keeringen zoo spoedig mogelijk gedaan worden, maar het is dikwijls moeilijk, vanwege de be rekeningen. Spr. zal overwegen, of de distri butie van tuinders-artikelen goedkooper kan geschieden. Hedenmiddag was in de Tweede Kamer hoofdstuk 12 (Dep. van Sociale Zaken) der Rijksbegrooting voor 1937 aan de orde. De heer DE VISSER .Comm.) is van oordeel, dat het den Minister aan een vaste lijn ont breekt. De Minister van Sociafle Zaken, de heer SLINGENBERG, antwoordt, dat de wisselende omstandigheden uiteraard van invloed zijn op spr.'s inzichten. Weifelmoedigheid mag hem echter niet worden verweten. Bij afd. 2 (Arbeid) oefent mevr. DE VRIES BRUINS (Soc.-Dem.) critiek op de actie voor versch brood des ochtends, waarvoor bij het pu bliek en in de kringen der bakkerspatroons zelf zeer weinig belangstelling blijkt te be staan. Spr. vreest, dat nachtarbeid er meer het gevolg van zou zijn. Spr. bepleit maatregelen voor verdere beperking van den arbeid van rouwen en meisjes. NANKING, 18 Dec. (D.N.B.) Naar in goed ingelichte kringen verluidt, is van gisteren af een driedaagsch be stand overeengekomen tusschen ver tegenwoordigers der regeeringstroepen en van de troepen van Tsjang Soe Liang. Gedurende deze drie dagen zal Sianfoe niet door regeeringsvliegtuigen worden gebombar deerd noch door Nanking-artillerie worden be schoten. Mocht na het verstrijken van dezen drie- daagschen termijn de in vrijheidstelling van Tsjang Kai Sjek nog geen feit zijn, dan behoudt de regeering zich voor de mi litaire operaties te hervatten. De overeenkomst schijnt te Sianfoe te zijn tot stand gekomen door tusschenkomst van den Britschen adviseur van Tsjang Kai Sjek, Donald. Afgezanten van Tsjang Soe Liang hebben zich per vliegtuig naar Sjansi begeven, waar generaal Yen Si Sjan zetelt, die over een mach tig leger beschikt. Yen Si Sjan heeft onlangs de revolutie af gekeurd, doch men herinnert er aan, dat hij een oude vijand is van Tsjang Kai Sjek. Tsjang Ting Wen is per vliegtuig te Nanking aangekomen. Hij werd verwelkomd door me vrouw1 Tsjang Kai Sjek en Soeng. In een aan den correspondent van Reuter verleend interview zeide de generaal, dat Tsjang Kai Sjek en de andere gevangenen het goed maken. LONDEN, 16 Dec. (Reuter). Een hevige storm woedt aan de Oostkust van Engeland, gepaard gaande met een springvloed in het Zuiden. De wind bereikte een snelheid van 60 K.M. per uur. De bootdienst DoverDuinkerken moest voor de tweede maal in een week worden stop gezet. Een hevige regen in het Zuiden veroorzaakte een ontsporing van den trein, die van Zuid Wa les naar Londen ging. Gelukkig waren er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Een visschersvaartuig, dat door den storm naar de kust bij Aberdeenshire werd gedreven, sloeg om; twee leden van de bemanning ver dronken. IJMUIDEN. 18 Dec. Rijksvischafslag. Schar 11 18.50 per 50 kg. Versche Haring 7.7010.10 per kist. van de Vrijdag aan den Rijksvischafslag aange komen LOGGERS MET VERSCHE HARING K.W. 69 240.Sch. 261 2560Sch. 120 2120.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN. Zaterdag 19 December 1936. Vloed: 6.26 v.m. en 6.46 n.m. Bij de groote en gewichtige gebeurtenis van het aanstaande huwelijk tusschen H. K. H. Juliana, Prinses der Nederlanden met Z. D. H. Prins Bemhard deelen Wij van ganscher harte in het geluk van het prinselijk paar en in de vreugde, welke heel ons volk bezielt. Niet alleen willen Wij dit toonen door onze oprechte uitin gen van trouw en aanhankelijkheid, maar nog veel meer door ons hartelijk en vurig gebed. Gaarne voldoen Wij aan het verzoek van H. M. Regeering om ook door openbare gebe den Gods onmisbaren Zegen af te bidden over de vorstelijke Bruid en Bruidegom, over haar geëerbiedigde Koninklijke Moeder en over ge heel ons dierbaar Vaderland. Daarom schrijven Wij voor, dat op Donder dag 7 Januari in alle Kerken tot deze intentie een plechtig gezongen H. Mis zal worden opge dragen, waar de lofzang Te Deum zal worden gezongen met de gebeden welke Wij -gezamen lijk storten voor H. M. de Koningin. Alle geloovigen wekken Wij op om door deel name aan dit H. Misoffer en bijzonder door het godvruchtig ontvangen der H. Communie van hun daadwerkelijke liefde voor het Koninklijk Huis en het welzijn van ons Vaderland te doen blijken. Daarenboven staan Wij gaarne toe, dat, waar dit verlangd wordt en gevoeglijk kan, op den vooravond onder een plechtig Lof bijzondere ge beden tot deze intentie worden verricht. In dat geval kan de lofzang Te Deum in plaats van 7 Jan. des morgens, gezongen worden op den vooravond. t JOANNES PETRUS, - Bisschop van Haarlem. Gegeven te Haarlem, 12 Dec, '36. (St, Bavo.) Z. Em. de Kardinaal-Staatssecretaris heeft, volgens St. Bavo, aan Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, het volgend schrijven gericht: Vaticaan, 6 Dec. 1936 Hoogwaardige Excellentie. De Apostolische Internuntiatuur in Neder land deelde onlangs schriftelijk aan den H. Vader mede, dat u haar een bijdrage had ge zonden voor den St. Pieterspenning. De verheven Opperherder zag daarin vooral een hernieuwd bewijs van den Hem reeds lang bekenden godsdienstzin en aanhankelijkheid van u en uw kudde. Z. H. prijst openlijk uw edelmoedigen en vrij- gevigen bijstand in de behoeften van den H. Stoel en dankt u zeer hartelijk voor uw gave. Hij is er van overtuigd, dat de oneindig barm hartige God, die de goede daden ingeeft en ook beloont, met hemelsche goederen uw hulp aan den H. Stoel zal vergoeden en vergelden. Om dit laatste smeekt Z. H. den Gever van alle goede gaven en als bewijs van zijn vader lijke liefde schenkt Hij u en de u toevertrouwde kudde volgaarne den Apostolischen zegen. Intusschen verblijf ik met verschuldigde hoog achting van uw Hoogwaardige Excellentie, de dienstwillige dienaar, (w.g.) E. KARD. PACELLI. Bij dezen deelen Wij mede, dat voor den a.s. Nieuwjaarsdag, die dit jaar op Vrijdag valt, dispensatie is verleend in de onthoudingswet. Op Zondag vóór Nieuwjaar worde dit uit drukkelijk van den preekstoel afgekondigd. Haarlem, 10 Dec. 1936. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. (St. Bavo.) „Stille Armen" te Heemstede Het Comité te Heemstede, dat rnder voorzitterschap van den Burgemeester gelden inzamelt voor de z.g. „Stille Armen", mocht sedert de vorige opgave in dit blad nog giften ontvangen van; Mevr. N.N. f 2.50; J. v. H. f 25.—; Dames K. f 2.Ds. C. M. B. te Haarlem f 10.—; N. N. f 1.—; N. N. f 1.—; N. N. f 0.25; W. B. f 10.—; P. f 5.J. B. C. v. d. V. f 5.W. F. B, f 25.—; V. D. f 25.—; J. v. d. W. f 5.—; D. J. W. f 2.50; v. L. f 5.—; Mevr. B. de V. de V. f 2.50; J. W. f 1.—; K. L. C. f 1.—; W. M. f 1.—Totaal f 129.75. De penningmeester van het Comité, de heer A. van Wingerde, Hoofdcommies ter Secretarie, neemt gaarne gelden in ontvangst, zoowel te zij nen kantore als te zijnen huize, Antonis Duyck- laan 12. Stort nog heden Uw bijdrage op de giroreke ning no. 153308 van den penningmeester, opdat het Comité in de gelegenheid worde gesteld om vele „Ptille Armen" met Kerstmis den nood iets minder te doen gevoelen. St. Elisabethvereeniging Men verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat, evenals vorige jaren, de St. Elisabethvereeni- ging tijdens de Kerstdagen in de catechismus kamer de kleedingstukken, welke zij in den loop van het Jaar heeft vervaardigd voor groote en behoeftige gezinnen, zal exposeeren. Tevens zullen de prijzen, welke de parochia nen voor de loterij beschikbaar hebben ge steld, hier te bezichtigen zijn. Voor dit sympathieke doel kunnen wij een bezoek warm aanbevelen. ....zouden wij den automobilist wel willen toeschreeuwen, die 'n auto gaat voorbijrijden, welke op zijn beurt al bezig is een voorrijder in te halen, 't Nieuwe voorschrift zegt immers: GEEN DRIE WAGENS NAAST ELKAAR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 11