De ring om Sianfoe wordt nauwer toegehaald Na hevig luchtgevecht rust bij Madrid Het nieuws van heden vereenigde katholieke pers TSJANG KAI SJEK IS ONGEDEERD Ras Imroe geeft zich over UITWISSELING VAN GIJZELAARS DE BAROMETER VRIJDAG 18 DECEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per ipost. per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20314 Zijn tegenstander verzocht de militaire operaties te staken en Sianfoe niet te bom bardeeren Compromis mogelijk? Een compromis? De persoon van Tsjang Soe Liang Gezondheidstoestand van den H. Vader Het Weer De laatsten der Abessijnen leggen de wapens neer De Sand jak-kwestie Nederlander onder de waarnemers Von Ossietzky nog in een ziekenhuis De regeering van Valencia stemt in principe met het Britsche controle-plan in Catalonië's raad is gevormd Uitwisseling van gijzelaars De Raad te Barcelona Financieel schandaal in Japan Verschillende vooraanstaande personen gearresteerd Knoeierij te Tokio De hervorming van den Volkenbond Engeland handhaaft vijf oude kruisers Vervolg en slot De legersterkte van Frankrijk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, 1ng« mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PEIPING, 1 7 Dec. (Havas) De telegrafische verbindingen tusschen Sianfoe en Peiping zijn wederom ver broken. Uit Chineesche bron komen berich ten over een snellen opmarsch van de Nankingtroepen in de richting van Sianfoe. Zeer omvangrijke af deelin gen Nankingtroepen hebben de streek Toeng Kwan bezet aan de grens van Sjensi en Sjansi. Tegenover den correspondent van Havas heeft Kn Chineesche militaire persoonlijkheid ver klaard, dat de troepen van Tsjang Soe Liang toinder sterk zijn, naar uitrusting en materiaal gemeten, dan de centrale troepen, maar dat het tooneel der operaties ver af ligt van Nanking en het gebied van Sianfoe bergachtig is en ge makkelijk te verdedigen, terwijl voorts de sa menwerking van de roode legers een onbekend element vormt ten gunste van Tsjang Soe Liang. De roode troepen, die gestationneerd Waren in het Westen van Sjensi, zouden opruk ken in de richting van Sianfoe met het doel deel te nemen aan den strijd. De politieke raad van Hopei en Tsjahar heeft tijdens een buitengewone zitting de volgende besluiten genomen: de Chineesch-Japansche samenwerking op economisch gebied voort te zetten. Voor het oogenblik de neutraliteit te handhaven in het conflict tusschen Nanking en Tsjang Soe Liang; het communisme te on derdrukken. Maarschalk Tsjang Soe Liang heeft bekend gemaakt, dat hij generaal Tsjang Tin Wen, wiens benoeming in het Noordwesten een der oorzaken is geweest van den opstand, in vrij heid zou stellen en naar Nanking zou sturen. De generaal is daar echter nog niet aangeko men.. De Australische raadsman, Donald, is niet Uit Loyang teruggekeerd maar weer naar Sian foe vertrokken. Verder wordt te Sjanghai bericht ont vangen, dat talrijke escadrilles vluchten zouden maken boven Sianfoe, terwijl de om singeling door de legers van Nanking nau wer zou worden aangehaald rondom de stad. Waarnemers hier hebben den indruk, dat Tsjang Soe Liang bereid is tot een compro mis. De chef van den inlichtingendienst Wai Tsjiau Pofe heeft aan het agentschap Domei Verklaard, dat Donald in Sianfoe bleef om Tsjang Kai Sjek gezelschap te houden. Te Nanking is eenige opwinding ontstaan bij het ontvangen van het bericht, dat het particuliere vliegtuig van Tsjang Soe Liang uit Sianfoe vertrokken is naar Tai Joean Poe, waar het inmiddels is geland. Tai Joean Poe is de hoofdstad van Sjansi, dat naast Sjensi ligt. In het vliegtuig zaten vijf personen, wier identiteit niet bekend is. Men spreekt echter druk over de moge lijkheid, dat Tsjang Kai Sjek een der in zittenden zou kunnen zijn. Voorts wordt bekend, dat Tsjang Sjoe Liang uit Loyang getelefoneerd heeft, dat Tsjang Kai Sjek nog steeds ongedeerd is. De Gouverneur van Sjansi, Yen Si Sjan, is trouw aan Nanking. Uit zeer betrouwbare particuliere bron wordt Vernomen, dat generaal TSjen Sji Tong, de Vroegere leider van de Kantonneesche rebellie, Uit Londen is vertrokken naar Duitschland. Generaal Tsjen Sji Tong is anti-Japansch ge zind, en het is bekend, dat hij gezworen heeft de Japanners uit China te verdrijven, de com munisten te verjagen en de nationale regee ring omver te werpen. Tegelijkertijd noodigde hij Tsjang Kai Sjek uit de leiding over deze beweging te nemen. Chineesche kringen te Londen blijven de ge beurtenissen van Sianfoe rustig beoordeelen. De oorzaken van de revolutie van Tsjang Sjoe Liang zijn nog niet nauwkeurig bekend, maar zij meenen, dat hij een einde heeft willen ma ken aan de pogingen om oneenigheid te bren gen in zijn leger, welke pogingen onder leiding van Tsjang Kai Sjek gedaan werden. Berich ten uit Nanking doen hopen op een vreed zame oplossing van het conflict. Van bevoegde Chineesche zijde geworden ons de volgende uiteenzettingen omtrent de opinie, die men in verantwoordelijke Chineesche krin gen heeft aangaande de rebellie van Tsjang Soe Liang: Door met zijn troepen in verzet te komen tegen de Nanking-regeering jaagt Tsjang Soe Liang slechts persoonlijke en egoïstische doel- Handelde Tsjang Soe Liang, de zoon van een bandieten-generaal uit per soonlijke motieven? VATICAANSTAD, 17 Dec. (Havas). De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus blijft steeds gerustellend. De H. Vader onderhoudt zich dagelijks met Z. Em. den Kardinaal-Staats secretaris Pacelli over den loop der gebeurtenis sen betreffende de H. Kerk. einden na. Zijn eischen tot oorlog tegen Japan en staking van den strijd tegen de communisten zijn slechts voorwendsels. De „communisten" in China zijn niet te ver gelijken met communisten in Europa, waar zij nog kunnen doorgaan als aanhangers van een bepaalde politieke opvatting. De communisten, tegen welke de Chineesche regeering hardnek kig blijft strijden, moeten veel meer beschouwd worden als bandieten. In dit verband is het niet zonder beteekenis, dat Tsjang Soe Liang een zoon is van Tsjang Tso Lin, die zijn loopbaan als bandiet begonnen is en daarom is het ook niet onbegrijpelijk, dat Tsjang Soe Liang sym pathiseert met de zich „communisten" noe mende bandieten. Het zou absurd zijn, te meenen, dat Tsjang Soe Liang een oorlog tegen Japan zou kun nen ondernemen, timeer, waar juist hij de man is, aan wien het verlies van Mand- sjoerije te wijten is. Dat Tsjang Soe Liang een gevoel van wrok tegen maarschalk Tsjang Kai Sjek is gaan koesteren, komt vermoedelijk voor rekening van het feit, dat men geweigerd heeft, hem een plaats aan te bieden in de Centrale Regeering. De rebel vergeet daarbij, dat de generalissimus hem het leven gered heeft, toen hij in 1931 door zijn wangedrag met een onmeedoogend vonnis bedreigd werd. Een van zijn voornaamste eischen is een reorganisatie van de Centrale Regeering, waarmede hij slechts bedoelde, dat hij zelf in het kabinet wordt opgenomen, hetgeen weder bewijst, dat zijn motieven zuiver egoïstisch zijn. De openbare meening van geheel China be schouwt Tsjang Soe Liang als een verrader en men heeft hem buiten de wet gesteld. Uit goede bron verluidt, dat Tsjang Soe Liang den minister van oorlog Ho Ying Tsjin een telegram gezonden heeft, waarin hij hem verzoekt de militaire operaties te staken, en Sianfoe niet te bombardeeren. Intusschen worden de troepenbewegingen ten behoeve van de omsingeling van Sianfoe voortgezet. De directe belangstelling is geconcentreerd op de missie van generaal Tsjang Ting Wen, die morgen te Nanking verwacht wordt voor on derhandelingen. Talrijken zijn van meening, dat Yen Tsji Tsjan, de pacificatiecommissaris voor Sjansi en Soei Joean, die zich op het oogenblik te Tai Jouen Poe bevindt, de meest aangewezen persoon is om een verzoening tot stand te brengen. 300 Japansche mariniers zijn uit Tsing Tau vertrokken, in overeenstemming met een voor de revolte van Sain Poe getroffen overeenkomst. Men verneemt uit Nanking, dat de consul- generaal van Japan, Soema, met een functio naris van het Chineesche departement van Buitenlandsche Zaken een onderhoud heeft gehad naar aanleiding van de incidenten van Pak Hoi. VERWACHTING: Krachtige tot storm- j| achtigen Zuidwestelijke tot Westelijken Ej wind, betrokken tot zwaar bewolkt met j| H tijdelijke opklaring, enkele regenbuien, later iets kouder. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig |j H verandering. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt te 19.50 uur aan alle posten: Wordt verwacht storm uit jË het Zuidwesten. ADDIS ABEBA, 17 Dec. (Stefani). Uit het Westen van Abessinië wordt gemeld, dat Ras Imroe zich met al zijn krijgers aan de Italiaansche colonne van Malta heeft over gegeven, na twee veldslagen van korten duur. De overgave van Ras Imroe wordt in Ita liaansche kringen als zeer belangrijk beschouwd, omdat de troepen van dezen aanvoerder de laatste overblijfselen van het Abessijnsch leger in het Westen waren, naar men zegt. De troe pen van Ras Imroe waren op militairen leest geschoeid, en voorzien van moderne wapens. Verscheidene duizenden geweren en ettelijke machinegeweren zijn ingeleverd. Intusschen heeft de colonne van Cubeddu Sjoeloel bij Harrar bezet. GENEVE, 17 Dec. (Havas). Morgen zullen de drie onpartijdige waarnemers, die een be zoek zullen brengen aan Sandjak en Alexan- drette, benoemd worden. Men verwacht das Noorwegen en Zwitserland een diplomaat zullen leveren, Nederland een oud-koloniaal ambte naar en Zwitserland een officier. De missie zal begeleid worden door eenige Volkenbondsamb tenaren en nog vóór Kerstmis vertrekken. BERLIJN, 17 Dec. (Reuter). Von Ossietzky bevindt zich in een ziekenhuis in een voorstad van Berlijn, waarheen hij Maandag is over gebracht uit het Westend-ziekenhuis. Een vriend van Von Ossietzky deelde den correspondent van Reuter mede, dat hij niet in gevaar verkeert, en ook niet gedwongen is het bed te houden, maar dat hij toch waarschijnlijk niet in staat zal zijn naar Oslo te komen om den Nobelprijs in ontvangst te nemen. De leider van de Lappo- beweging in Finland, Kosola, is dezer da gen overleden Bij zijn vertrek uit Addis Abeba had de Negus niet verzuimd zijn zilverschat mee te nemen,Onze foto. geeft een gedeelte v an de zilveren voorwerpen, die binnenkort te Londen zullen worden verkocht In de buitenwijken van Madrid woedt de strijd nog onverminderd voort. De regeeringstroepen, uitgerust met de modernste tanks, ondernemen een aanval MADRID 17 Dec. (Havas.) De gedelegeerde raad ter verdediging van de hoofdstad publi ceerde hedenmiddag om 12 uur een communi qué, waarin het volgende vermeld wordt: Een zeer krachtige druk wordt sinds 24 uur door de rechtschen uitgeoefend op alle sectoren van het Madrileensche front, met het doel een zoo groot mogelijk aantal regeerings-strijd- krachten tot werkeloosheid te doemenj terwijl de rechtschen voortgaan met hun aanval in den sector Boadilla del Monte, waar het linksche leger een ondoordringbaren muur stelt tegen over de herhaalde aanvallen der infanterie en der gemotoriseerde eenheden. Het laatste luchtgevecht, dat geleverd is, was, gezien het aantal deelnemende vlieg tuigen, het belangrijkste, dat nog is voorge komen sedert den aanvang van den slag om Madrid. De rechtschen vielen aan met 20 öriemotoiïge bombardementstoestellen, Jun- kers-vliegtuigcn, waarbij zij gesteund wer den door 28 Heinkel-jachttoestellen. Tijdens het bombardement van Cuatro Caminos dwongen 25 regeeringsvlicgtuigen hen den strijd aan te binden. 5 toestellen der nationalisten werden vernield; de re- geeringsluchtstrijdkrachten leden geen en- kei verlies. Aan het Asturisch front is een aanval der nationalisten op de stelling Olivares, die de ver binding met Oviedo afsnijdt, afgeslagen. Aan het Baskische front heerscht rust. Verder heerschte vandaag aan het Madrileen sche front een volmaakte rust. De sterke druk, dien de witten de laatste dagen hadden uit geoefend in de sectoren Boadilla del Monte, Pozuela en Humera, heeft opgehouden. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft Gene raal Franco zijn instemming betuigd met een uitwisselingsaccoord van gijzelaars met de Bas- ken. Het wachten is thans op de definitieve goedkeuring van de Baskische regeering. Het antwoord komt hierop neer, dat alle Bas kische gevangenen onder den leeftijd van acht tien en boven de zestig jaar, benevens alle vrouwelijke gevangenen, tegen nationalisten, die aan dezelfde voorwaarden voldoen, zullen wor den uitgewisseld. De onderhandelingen werden geleid door dr. Junod van het Internationale Roode Kruis. Het totale aantal gevangenen be draagt ongeveer vier duizend. 250 gijzelaars, komende uit de door de recht schen bezette provincies, zijn reeds te Bilbao gearriveerd. Sinds gisteren werkt de z.g. „Radio-Reguetes" op golflengte 40 M. Het station Is opgesteld in het deel van de universiteitswljk te Madrid, dat in handen der rechtschen is. President Companys heeft definitief de nieu we lijst van den generaliteitsraad van Catalo- nieë opgesteld. De lijst zou de namen van 11 ministers bevatten, drie leden van de C.N. T„ drie van de U.G.T., twee links-republikeinen, een lid (voorzitter) van den Pachtersbond en twee leden die tot geen enkele vaste groep be- hooren. Minister van Defensie zou Prangois Esgleas zijn (C.N.T.), terwijl Tarradellas de portefeuil le van financiën heeft. Het centraal comité der communistische par tij te Valencia heeft een manifest uitgegeven, waarin voor allen de meest absolute gehoor zaamheid bepleit wordt aan de beslissingen der regeering en van alle autoriteiten. Het comité beschouwt den militairen dienst plicht als het eenige middel snel een groot \Volksleger in het leven te roepen, dat onder worpen zou zijn aan een opperbevel, gekozen onder de bekwaamste militairen, die geholpen zouden worden door vertegenwoordigers der po litieke partijen en vakvereenigingsorganisaties. Het manifest wijst op de noodzakelijkheid van een ijzeren discipline achter de strijdlinie. Voorts vraagt de communistische partij in stelling van een organisme ten behoeve van het leiden der productie. In officieele kringen te Londen wordt be kend gemaakt, dat de te Valencia gevestig de Spaansche regeering in principe het con troleplan heeft aanvaard, dat haar door de Britsche regeering uit naam van de niet- inmengingscommissie is voorgelegd. De Spaansche regeering behoudt zich overi gens het recht voor dit plan te bespreken ol zelfs te verwerpen na het te hebben bestu deerd. Voor het oogenblik gaat het slechts om een eenvoudige goedkeuring van het beginsel. Generaal Franco heeft nog niet geantwoord. TOKIO, 17 Dec. (D.N.B.). Extra-bladen ma ken melding van de ontdekking van een groot financieel schandaal in de provincie Saigama, waarbij de leider der financieele administratie van Saigama de hoofdpersoon zou zijn. Hij zou door geraffineerde valsche boekingen in de laatste zeven jaar meer dan een millioen yen hebben verduisterd. Als mede-dader is gearresteerd de burge meester van Kosjigaya, wien voorts wordt ten laste gelegd de stedelijke bankcredieten ten bedrage van 120.000 yen te eigen bate te heb ben aangewend. De politie te Tokio heeft den 68-jarigen bankdirecteur Minobe wegens beursbedrog ge arresteerd. Minobe is president van de Bank van Korea geweest en heeft later de Oost- Aziatische Kolonisatiemaatschappij te Tokio gesticht, met welker aandeelen hij thans het bedrog heeft gepleegd. Verder trachtte hij bewijzen van aandeel in goudmijnen, die volgens zijn zeggen bestonden in Korea en in Noord-China, op de markt te brengen. Met hem zijn vier andere directeuren gearresteerd. Vele zakenlieden en banken zijn voor meer dan een millioen yen opgelicht. Minobe is een broer van den bekenden staats rechtsgeleerde. GENEVE, 17 Dec. (Havas). De commissie voor de Volkenbondshervorming heeft het eer ste deel van haar werkzaamheden verdeeld over 11 rapporteurs, die onderling contact houden. De rapporteurs hebben het Volkenbondssecreta riaat verzocht de kwestie van afscheiding van het handvest van de vredesverdragen te bestu- deeren. Voorts bevestigde de commissie het be ginsel van collectieve veiligheid. In het lagerhuis heeft minister Hoare mede gedeeld, dat Groot-Brittannië voornemens is vijf kruisers, die de leeftijdsgrens gepasseerd zijn volgens artikel 21 van het Londensche vlootverdrag, in dienst te houden. Deze vijf kruisers hebben een gezamenlijke tonnage van ruim 20.000 ton. Hoare deelde nog mede, dat de V. S. geen enkel bezwaar hiertegen hadden, indien Enge land dezen maatregel om zijn veiligheid noodig acht. Een even gunstig antwoord wordt uit Tokio verwacht, De gezondheidstoestand van Z. H. den Pans blijft geruststellend. Na een hevig luchtgevecht boven Madrid is de rust aan de Spaansche fronten weergekeerd. Generaal Franco zou met de Baskische regee ring uitwisseling van gijzelaars willen toepas sen. De nieuwe raad van Catalonië is thans ge vormd. Valencia stemt met het Britsche con- tróle-plan in. De ring om Sianfoe wordt nauwer toegehaald. Tsjang Soe Liang zon voor een compromis te vinden zijn. Geruchten gaan omtrent Tsjang Kai Sjek's vrijheid; in elk geval is hij onge deerd. Ras Imroe, de laatste generaal van de Abessij nen, heeft zich met zijn leger aan de Italianen overgegeven. Groote financieele schandalen in Japan. Comité in Nederland opgericht tot steunverlee- ning aan inheemsche behoeftigen. Thans heerscht ook in het garnizoen te Har derwijk de griep in hevige mate. Donderdagmiddag heeft de Tweede Kamer ver schillende kleine wetsontwerpen afgedaan. Na het spoorwegongeluk bij Woerden: machi nist moet Dinsdag voor de Utrechtsche recht bank terecht staan. New-Yorksche beurs: Iets zwakker stemming bij geringen omzet. We schreven over het genie. De hoogste wereldlijke autoriteit maakte bij St. Thomas een buiging voor de macht van het genie. We willen er een „vervolg en slot" op geven. En dat het zóó, en niet anders, moet zijn, daarvan gaf een vermaard dirigent op even gedurfde, als onge wone wijze getuigenis in de eerste jaren van het anno 1871 gestichte Duitsche keizerrijk. Hij dirigeerde een gala-concert, waarbij, te midden van veel ge schitter en geflonker, ook het hof te genwoordig was. Uitgevoerd werd de negende Sym- phonie. Midden in het adagio tikt de diri gent plotseling af. Ontzetting bij het orkest en bij het publiek. Een adju dant uit de keizerlijke loge komt toe gesneld en vraagt, wat dat te betee- icenen heeft. „Er werd hardop gepraat in de zaal", is de gramstorige verklaring van den kunstenaar. „Het was de keizer," zegt met een stem vol ontzag de adjudant. Maar de dirigent bleek geen last van byzantinisme te hebben. „Wanneer Beethoven spreekt, be hoort de keizer te zwijgen," luidt zijn kort en koel bescheid. Hoe het hein daarna verging, ver meldt de historie niet. Zijn opzienba rende daad en nóg opzienbarender motiveering zullen wel geen onver deelden bijval hebben gevonden. Maar in elk geval was aan het audi torium duidelijk gemaakt, dat, op welk tijdstip van de geschiedenis ook, de voorbijgaande macht van aard- sche grootheid te eerbiedigen heeft, wat onvergankelijk is in hare uitin gen: de goddelijke gave van het Genie. PARIJS, 17 Dec. In een rede op de vergade ring van het uitvoerend comité der radicaal- socialistische partij heeft Daladier o.a. ver klaard, dat de Fransche dienstplichtwetten het land een leger van 600.000 man verzekeren, waarvan 150.000 man zich in Noord-Afrika be vinden en 50.000 man in de overige koloniën. Hiertegenover staat, dat Duitschland een le ger heeft van 800.000 'man, waarbij nog komen 200.000 man van den arbeidsdienst en 50.000 schupo's. Ook Italië heeft een sterk leger. Frankrijk moet dus de integriteit van zijn ge bied kunnen verdedigen en offers moeten wor den gebracht om te voorkomen, dat de oorlog niet binnen de Fransche grenzen wordt ge voerd. Ook bestaan eischen van collectieve vei ligheid en men moet rekening houden met de mogelijkheid van een plotselingen overval van gemotoriseerde troepen. Overigens heeft de regeering er nooit over gedacht den duur van den militairen dienst plicht te verkorten, zoolang de internationale omstandigheden niet gewijzigd waren. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 747.6 Vorige stand: 758.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1