I Zoekt gij betrouwbaar Personeel I Plaats een „Omroeper" 1 voor 80.000 gezinnen Straatroof te Haarlem Wat de tonq streelt ONZE LUNCH-RECLAME 1 Kwaliteit wint den strijd LEVENSMIDDELENHUIS le KLASSE HARRY VAN BEEK TOTAAL VOOR 25 CT. PIELAGE CO. - ZIJLSTRAAT 18 - TELEF. 11078 Motta gekozen als bondspresident VRIJDAG 18 DECEMBER 1936 Op de Nieuivegracht werd midden op den dag een handtaschje aan een onderwijzeres ontrukt Zware straffen geëischt De medeplichtige Één gulden gewisseld Anderhalf jaar gevangenisstraf BLOEMBOLLENCULTUUR Vergadering der afd. Haarlem PRINS BERNHARDBRUG TE BLOEMENDAAL Een herinneringsrelief van den Haarlemschen beeldhouwer Veldheer PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND „Een poppenkastvertooning"? R. K. W. V. Achilles" Trekking loterij Oudejaarsavond „Eigen Hulp" thans ook in Heemstede Aanbestedingen Het merken van biggen Haarl. R. K. Dambond Gemeenteraad van Bloemendaal Het kampeeren buiten het strand Kleverparkweg 11, Tel. 10987 Wagenweg 122, Tel. 15774 i/2 ONS GEKOOKTE CASSELER RIB y2 ONS TONGENWORST y2 ONS SAKSISCHE SMEERW0RST een fijne flesch zuiveren Bordeauxwijn van het jaar 1934 Verleent ons Uw welwillende aandacht: Voor de feestdagen bieden wij U aan, behalve onze bekende HAM en LEVERWORST, KLEINE RAUWE HAMMETJES een uitgebreide collectie CONSERVEN voor Slaatjes, Hors d'oeuvres enz. Flesschen en blikken Vruchten in groote verscheidenheid en zeer billijk BLOEMENDAAL HALFWEG De overval op geldauto over het IJ Veroordeeling van schuldige tot gevangenisstraf van drie jaar Voor de vijfde maal reeds valt hem deze eer te beurt Prins Bernhard Generaal Röell bood de sabel aan DE VALUTAMARKT Depreciatie van den gulden met circa 19 5/8 pCt. i!ll!IIIIIHIII1llllll1llllllll!lllllllllllllllllllllll|||||||!|||||!||!ll||||||||||||||||||||!lllll!lll!lllll!lll!llllll!l1lllllllllinilli NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT nlllll!llllllllllll!llllll!lll[llllll[lilll|||||||||||||||||||||||i||||||||||[||||||||!|||||!|||||||||||||||||||||||||||||||||||||M|||inili STAD l!WS Op 3 Maart jJ. werd Haarlem opge schrikt door een zeer brutalen straatroof. Een 29-jarige Amsterdammer ontrukte n.l. een dame op straat haar handtaschje. Hij was naar een bank gegaan, zoogenaamd om te vragen naar de koersen, in werkelijk heid om te zien of er geen klanten geld aan het innen waren. Inderdaad had juist een onderwijzeres een chèque geïnd en stak het geld in haar taschje. Hij heeft daarop de dame gevolgd, ontrukte haar op de Nieuwe Gracht het handtaschje en sprong in een gereed- staanden auto, waarmede hij snel weg reed. De Officier van Justitie vond de daad van verdachte een zeer ernstig feit. Verdachte is reeds vier maal veroordeeld en heeft in Den Haag voor eenzelfde feit als dit, anderhalf jaar gevangenisstraf gekregen, welke hij. thans uit zit. Daarmede rekening houdende, eischte psr. een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. L. G. van Dam, wees er op, dat het initiatief tot den straatroof van verdachte's medeplichtige is uitgegaan en dat verdachte ook nog een straf van 2 jaar (be halve de anderhalf jaar) gevangenisstraf moet uitzitten. Dan stond de medeplichtige terecht, een 23-jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam, thans gedetineerd in de strafgevangenis te Den Haag, waar hy eenige straffen (van o. a. twee jaar) moet uitzitten. De man zou den genoemden auto bestuurd hebben en daarmede heel langzaam hebben ge reden, toen de timmerman aan de onderwij zeres het taschje ontrukte. Hij zou vervolgens het taschje van den timmerman hebben aange pakt en snel zijn weggereden. De man ontkende. Hij beweerde op 3 Maart niet in Haarlem te zijn geweest. De onderwijzeres, als getuige gehoord, ver telde dat de auto haar, nadat ze de bank ver laten had, één keer langzaam rijdend is ge passeerd. Ze heeft den bestuurder niet goed op genomen en kon dus ook niet zeggen of ver dachte deze bestuurder geweest is. De volgende getuige was de timmerman, de dader van den straatroof. Hij zeide, dat hy ver dachte reeds lang kende. Verdachte kwam hem uitnoodigen om in Haarlem op 3 Maart straatroof te plegen. Verd. zou n.l. een meisje kennen, dat van een notaris naar een bank moest gaan met geld bij zich en wilde haar dit ontroooven. Inder daad zijn ze samen naar Haarlem gereden en hebben ze de juffrouw opgewacht, die echter niet kwam. Ze besloten toen een andere be- rooving uit te voeren. Ze zagen de onderwijzeres de bank binnen- loopen en toen is getuige de juffrouw achterna gegaan, heeft quasi gevraagd naar den koers der reismarken en ondertusschen de juffrouw in het oog gehouden. Daarna is hy achter de juffrouw de deur uitgegaan, in den auto gestapt, waarna de berooving, zooals beschre ven, is gebeurd. Verdachte heeft ondertus schen op een afstand langzaam met den auto gereden. Na de berooving is de auto naar een stil len weg gereden, waar de nummreborden van den auto door andere werden verwisseld.. Verdachte heeft ondertusschen ook het taschje nagezien en aan getuige f 30 gegeven. Dit zou de helft van den gestolen buit zyn geweest. (Het geld is later in den mouw van getuige's jas terugge vonden). Na de verwisseling der nummerborden is de auto doorgereden naar Amsterdam, waar ieder zijns weegs ging. Een paar dagen later zijn ze samen voor zoo'n zelfde geval naar Den Haag, Bilthoven en andere plaatsen gereden. In Bilthoven hebben zy bij een benzine pomp benzine ingenomen zonder te betalen; ze werden toen echter spoedig gearresteerd. Getuige zeide, nooit ruzie gehad te hebben met verdachte, tegen wien hy ook niets Heeft. Verdachte ontkende de juistheid van dezp getuigenverklaring. De 34-jarige kassier van de bank, waar de onderwijzeres het geld had geïnd, vertelde als getuige, dat op 3 Maart eerst verdachte bin nen kwam en wel om één gulden te wisse len. Dat vond getuige erg vreemd. In al de 8 jaren, dat getuige kassier is geweest, is dit nog nooit gebeurd en daarom heeft getuige den man goed opgenomen. Aan een bank wisselt inen gewoonlijk wel meer dan één gulden. (Verdachte deed dit om te zien of er wellicht menschen waren, die geld indien en dus m aanmerking kwanien om beroofd te worden). Nadat verdachte was weggegaan, kwam de onderwijzeres binnen en vlak daarop de mede plichtige van verdachte, die het blijkbaar wat te veel in het oog loopend vond om zelf weer naar binnen te gaan en daarom zijn mede dader zond. Een 31-jarige garagehouder, bij wien de auto met de straatroovers op 3 Maart had getankt, herkende, evenmin als zijn 16-jarige helper, verdachte geheel en al als den bestuur der van dezen auto. Als getuige trad ook op een 46-jarige handelaar uit Amsterdam, de vroegere werkgever van verdachte. Hij gaf nadere inlichtingen over de verduisteringen, die verdachte te zijnen na- deele, voor een totaal bedrag van f 370, heeft gepleegd. Om die verduisteringen is verdachte ontslagen. Een 35-jarige chef van een garage te Am sterdam vertelde als getuige, dat verdachte in begin Maart in het krijt stond bij de garage wegens huur van een auto, benzineverbruik enz. Verdachte beloofde op 3 Maart te betalen Inderdaad arriveerde hy op 3 Maart om onge veer half een uur (de berooving is omstreeks kwart over 12 uur gebeurd) en betaalde een gedeelte van zijn schuld. Verdachte merkte op, dat hij deze schuld betaald heeft van geld, in zijn betrekking door hem verduisterd. Een getuige décharge, de vroegere kostjuf- frouw van verdachte, vertelde een en ander over de levenswijze van verdachte, die het, vol gens spreekster zelf, niet gemakkelijk by haar moet hebben gehad. Verdachte erkende in Den Haag wegens straatroof tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld te zijn, doch dit was óók op grond van het getuigenis van den kroongetuige, den mededader van den straatroof. Rij ontkende ten sterkste zoowel in Den Haag als hier in Haarlem tezamen met dezen getuige straatroof te hebben gepleegd. Verdachte begreep niet waarom de getuige zulke zware beschuldigingen tegen hem geuit heeft. De Officier van Justitie zette uiteen, dat alle verklaringen van den kroongetuige, den mede dader, door andere getuigenissen zyn beves tigd. De halsstarrige ontkentenis van verdachte is geen verstandige houding van hem. Hij is de auctor intellectualis van den straatroof. Spr. eischte anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. B. W. Stomps, achtte het wettig doch niet het overtuigend bewys aan wezig en pleitte vrijspraak. Verdachte hield zelf nog een uitvoerig plei dooi, waarin hij betoogde onschuldig te' zijn en allerlei beschuldigingen tegen den kroongetuige uitte. Uitspraak 31 December. In de Woensdagavond onder voorzitterschap van den heer J. M. C. Hoog gehouden verga dering der afdeeling Raarlem der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is in den breede besproken de beschrijvingsbrief voor de op 21 dezer te houden algemeene vergadering en in het bijzonder trok de aandacht het voor stel van het hoofdbestuur tot wijziging van de statuten. Besloten werd de volgende amendementen in te dienen: le. In art. i, lid 3 der statuten, zoo als het door het hoofdbestuur wordt voorgesteld, worde het woord „zijn" ingelascht: en er geen prijs op stellen bij een bepaalde afdeeling te worden ondergebracht, zoodat by aanneming, art. 7 lid 3 als volgt zal luiden: In afwijking van het hierboven bepaalde, schrijft het hoofdbestuur: personen, die zich als lid aanmelden, doch niet direct bij het bloembollenbedrijf betrokken zijn en er geen prijs op stellen bij een bepaalde afdeeling te worden ondergebracht, als lid der Vereeni ging in, zonder dat deze aan een afdeeling worden toegewezen. Toelichting: Het kan zich voordoen, dat per sonen, die niet direct bij het bloembollenbsdrijf betrokken zyn, er niettemin prijs op stellen lid te worden van een bepaalde afdeeling, in den regel van die in hun woonplaats. Indien er van de zijde der afdeeling geen bezwaren bestaan, moeten zulke personen lid van de plaatselijke afdeeling kunnen worden. Het kan zelfs voorkomen, dat een afdeeling er prijs op stelt iemand, die niet direct bij het bloembollenbedrijf betrokken is, maar die waarde volle adviezen kan geven, op de vergadering te zien; ook het bezetten der bestuursfunc ties met name het voeren van het secretariaat kan het noodig maken, dat niet direct belang hebbenden lid van een plaatselijke afdeeling kunnen worden. 2e. De aanvullende bepaling bij het nieuw- voorgestelde art. 13 luide als volgt: In de vergadering der afdeelingen brengen de leden, die „geen of" minder dan 50 are met bloembollen betelen, 1 stem uit, enz. Toelichting: De aanvulling „geen of" heft den twijfel, of iemand, die geen bloembollen teelt, wel stemgerechtigd is, op. 3e. In art. 27 worde het woord „kweekers exporteurs" vervangen door „exporteurs of kweekers-exporteurs". Na wijziging luidt dit artikel dus: Het dagelijksch bestuur wordt door de alge meene vergadering gekozen en bestaat uit -een voorzitter en vier leden, waarvan twee alleen kweekers en twee exporteurs. Toelichting: Alhoewel de meeste exporteurs tevens kweekers zyn, moet met de mogelijkheid rekening worden gehouden, dat als candidaat voor het dagelijksch bestuur een exporteur wordt gesteld, die geen kweekerij heeft. Candidaat voor het hoofdbestuur worden ge steld de heeren P. Varekamp te 's-Gravezande en J. Philippo Sr. te Sassenheim. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden aangewezen de heeren A. Sabelis en J. Kuyper Jr. en tot plaatsvervan gers de heeren J. Mooy Jr. en Th. Hoog. De heer Th. Hoog, die periodiek aftrad, werd tot lid van het bestuur herkozen. Verworpen werd het voorstel tot het heffen van betaling van entréegeld voor de beurs. Op een afel in de Bloemendaalsche raad zaal prijkten gisterenmiddag verschillende mi- niatuurbeelden en beeldgroepen in gips. Toen de thans genaamde Prins Bernhardbrug, tus- schen Brouwerskolk en Zeeweg en over de spoorbaan loopende, ontworpen werd, deelde het gemeentebestuur van Bloemendaal mede, dat het van plan was een beeldhouwwerk op deze belangrijke brug te laten aanbrengen. Uit eigen initiatief hebben daarna een vier tal kunstenaars zich tot het college van B. en W. gewend en na eenige onderhandelingen trokken twee zich terug. De schepping van de anderen kónden de raadsleden nu gistermiddag op een schaal van l op 10 in gips bewonderen. Het waren drie ontwerpen van den heer J. Veldheer te Haar lem en een ontwerp van mej. F. P. Bakema, eveneens te Haarlem. In een besloten zitting werd het ontwerp van den heer Veldheer volgens de volgende be schrijving van den beeldhouwer ter uitvoering aanvaard: de brugwand aan de Oostzijde wordt in het midden gebracht op een dikte van 40 cM., om daarop te plaatsen een ajour-relief in natuursteen, voorstellende de vreugde der be volking op 8 September 1936. Voor het geheel is een bedrag van duizend gulden uitgetrokken. Enkele details en de uit voering zullen verder met B. en W. van Bloe mendaal besproken worden, maar de verwach ting is er, dat de duizenden, die de natuur van het Brouwerskolkje en van den Zeeweg dezen zomer zullen zoeken, het kunstwerk zullen kunnen bewonderen. Reeds eerder verleende het gemeentebestuur van Bloemendaal een opdracht aan een beel denden kunstenaar, teneinde mede te werken aan het levensbehoud van onze landgenooter., die op dit terrein werkzaam, door de crisis tot nietsdoen gedwongen werden. In de Donderdag voortgezette vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland is de behandeling begonnen van de begrooting voor 1937. De heer Ter Laan (S.D.) vraagt aan de N.S.B.-leden in dit college verantwoording voor een brochure onder den titel „de R.T.M. begunstigd subsidie aan de vriendjes", welke brochure door de N.S.B. is verspreid en welke den indruk wekt, dat het bestuur der pro vincie corrupt zou zijn. Spreker citeert uit die brochure: „de jonge leden der Staten (bedoeld zijn de nat. .socia listische leden) waren dan ook stom verbaasd, deze oppenkast mee temaken. Zy hadden wel gedacht, dat het een vertooning zou zijn, maar dat het zoo onzinnig zou zyn, had niemand kunnen of durven gelooven". Spreker geeft in dit verband een definitie van het begrip „poppenkast". Het program der N.S.B. is, aldus spreker, een nabootsing van het Duitsche nat. socialistische program. Dit noemt spreker poppenkast. De Voorzitter verzoekt den spreker thans tot de begrooting te komen. De heer Ter Laan zal met de poppenkast vertooning niet verder doorgaan. Hij acht het evenwel verwerpelijk, dat de Provinciale Staten onder de beproefde leiding van jhr. van Karnebeek aldus worden ge kwalificeerd. De Voorzitter: onderwerp u aan mijn uwe inziens beproefde leiding en ga op dit onder werp niet door. De heer Ter Laan komt dan tot de finan- cieele positie der provincie en wijst op de ge volgen, welke de aanpassingspolitiek heeft ge had en welke vrijwel tot een ruïne hebben geleid. Spr. bepleit bespoediging van de uitvoering van het provinciaal wegenplan als middel tot werkverruiming. De heer Van Eek (S.D.) dringt aan op de totstandkoming van borgstellingsinstituten ten behoeve van den kleinen middenstand. De vergadering wordt verdaagd tot heden ochtend elf uur. Zondag a.s. houdt „Achilles" zijn jaarlijk- schen Kenst-wildrit. Vertrek om 10 uur van het Houtplein. Alle leden, donateurs en donatrices worden uitgenoodigd aan dezen rit deel te nemen. Bij slecht weer wordt op de hometrainers gereden. De Haarlemsche afdeeling van de „Vereeni ging tot Bevordering der Eelangen van T. B.C.- patiënten in Nederland" berichtte ons, dat de trekking van de door haar gehouden loterij zal plaats hebben op Dinsdag 22 December te 8 uur 's avonds, in het gebouw St. Cecilia aan de Jansstraat. Prijswinnaars, die niet bij de trek king aanwezig mochten zyn, kunnen hun prijs afhalen bij den secretaris, Havikstraat 51, Haar lem-N., op werkdagen tusschen 6 en 8 uur (be halve Zaterdags). Het dagelijksch bestuur der Middenstands centrale voor Haarlem en Omstreken schrijft: In overleg met de R.K. en den Christelijken Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden zouden wij gaarne zien, dat het per soneel, werkzaam bij winkeliers, wiens zaken daarvoor in aanmerking komen, op Oudejaars avond zooveel mogelijk in de gelegenheid zal soneel, werkzaam by winkeliers, wier zaken wonen en verder dien avond in den huiselijken kring door te brengen. Wij verzoeken ook het koopend publiek hier mede rekening te willen houden. De verbruikscoöperatie „Eigen Hulp" U. A„ die reeds meer dan 70 jaren haar zetel heeft in de Zijlstraat, heeft gisterenmiddag onder groote belangstelling een filiaal geopend te Heemstede, in het kloeke winkelhuis Raadhuis straat 54, vlak by de IJzeren Brug. Ook in woners van Heemstede zullen dus nu gemak kelijk lid van deze floreerende coöperatie kun nen worden, welke strikt neutraal is en als zoodanig in Haarlem steeds een goeden naam heeft gehad. De ruime winkel ziet er zeer aantrekkelijk uit en bevat drie groote, frisch betegelde toon banken en enkele vitrines. Ook by de modern uitgevoerde winkelkasten heeft men een ruim gebruik van glas gemaakt, zoodat een weldadig en voor dezen winkel zeer wenschelijk hygië nisch. geheel werd verkregen. De vele koopers, die er ongetwijfeld zullen komen, vinden er een groote sorteering krui denierswaren, comestibles, delicatessen, conser ven, kaas, fijne vleeschwaren enz. Tot en met Zaterdag kunnen zij bovendien van een extra-reclame profiteeren. Het Provinciaal Bestuur van Noordholland heeft gistermorgen te Haarlem aanbesteed: Het onderhoud van de wegen en vaarten tusschen de zes Noordhollandsche Steden gedurende het jaar 1937, in 4 perceelen. Laagste inschrijvers: perceel I A. B. Salm te Volendam voor f 13058; perceel II firma Bos- land en van Swietering te Aalsmeer voor f 36831; perceel III A. B. Salm te Volendam voor f 4676 en voor perceel IV J. Ooms te Aven- horn voor f 4574. Tevens het onderhouden van de provinciale wegen: DiemenWeesp, 's GravelandHilver sum, Hilversum—Baarn en HilversumVree land, in de gemeenten Dismen, Weesp, Wees- perkarspel, Bussum, Hilversum, 's Graveland en Kortenhoef, gedurende het jaar 1937. Laagste inschryfster was de firma v. d. Bie- zenbos en Groenenberg te Amersfoort voor f 19.888. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord- Holland vestigt er de aandacht op, dat biggen die nog gemerkt moeten worden met biggen- merken van 1936, geboren moeten zijn in 1936. Wanneer de aangifte van geboorte na 31 De cember 1936 wordt gedaan, moet deze uiterlijk op 2 Januari 1937 vóór des middags 12 uur bij den kantoorhouder aangekomen zijn. Bovendien moeten deze biggen op het eigen bedrijf geboren zyn. Geboortekaarten, welke later bij den kantoor houder komen, worden in geen geval meer aan genomen voor 1936. Overdracht van biggenmerken van 1936 blijft nog mogelijk tot 20 Januari 1937. Aanvragen, welke na dien datum binnenkomen, worden niet meer behandeld. Voor de eerste klasse werd in café Bos, Scendaplein, gespeeld H. R. K. D.—Amicitia. De Noordwijkerhouters waren dezen keer al bijzonder ongelukkig. Eerstens een verzwakt tiental en daar kwam nog bij, dat enkele gun stige standen werden verloren. Wij verwacht ten zeker eenige betere resultaten. De gedétailleerde uitslag luidt: H. R. K. D. Amicitia G. ZeeuweTh. Jansen 20 C. HeesakkersL. Töth 20 Jac. BosseE. Broug 20 J. LucasTh. Somers 11 W. HopstakenL. Peters 20 M. HerbenH. Bakker 20 Th. BandsmaC. Scheltinga 02 E. BourgonjeP. de Raad 20 A. v. RossumC. Verwer 02 G. Kraak—Th. Zegers 20 Totaal 155 De Raad der gemeente Bloemendaal verga derde gisterenmiddag ten raadhuize onder voor zitterschap van den burgemeester. Tot onderwijzer aan de Hartenlustschool werd met 8 tegen 5 stemmen benoemd de heer D. J. Verkerk te Gorinchem. De vaststelling van de jaarwedden van de ambtenaren der gemeente-politie geschiedde thans in opdracht van Den Haag. De VOOR ZITTER merkte daarbij op, dat de verant woordelijkheid voor deze veriaagde loonen dus niet meer in Bloemendaal rust. De Algemeene Politie-verordening werd aan gevuld en gewijzigd. Daardoor zal het voortaan niet meer mogeiyk zijn te kampeeren zonder toestemming van B. en W. De heer ENSCHEDÉ (V. B.) meende, dat hier het particulier eigendom teveel beknot wordt. Cp eigen terrein moet men toch een tent mo gen plaatsen. De heer NOORMAN (S. D.) wilde het Noord zeestrand buiten beschouwing laten, omdat daar een aparte verordening voor bestaat. De raad ging hier dan ook mede accoord. De heer ROHLING (R. K.) achtte een tech nische wyziging mogelijk, door te bepalen, dat Bloemendaalsche ingezetenen op hun eigen ter rein een tent mogen plaatsen. Het gaat toch vooral om de kinderen. Dit zal nader geprecir seerd worden. De VOORZITTER gaf nog te kennen, dat deze bepalingen in verband ook met de Jamboree vrucht zullen afwerpen. De besturen van de R.K. Meisjesschool te Overveen en van de St. Adelbertusschool te Aerdenhout verkregen medewerking voor het aanschaffen van leermiddelen. Ondanks een bezwaarschrift van den heer A. J. Faase werd het gewyzigd uitbreidingsplan van het terrein tusschen Kleverlaan en spoor weg HaarlemOverveen definitief vastgesteld. Aan de provincie werd grond verkocht langs de Rio Grandelaan en aan het Kennemer- lyceum langs de Willem de Zwygerlaan. De bewoners van de Dompvloedslaan ver zochten om den toegangsweg tot hunne wonin gen te verbeteren. De weg zal opgeknapt wor den, maar zonder groote kosten, omdat hy in de toekomst toch verdwijnen zal. By de rondvraag vroeg de heer VAN RIES- SEN (A.R.) om de herdenkingsbordjes, die bij gelegenheid van het koninklijk huwelijk aan de schoolkinderen worden gegeven, ook beschik baar te stellen voor de kleuters van de fröbel school. Nadat eenige bedenkingen, in verband ook met het zonder stukken thuis brengen van de bordjes, gemaakt waren, werd het verzoek toch ingewilligd. De heer POSTHUMUS MEYES (V. B.) vroeg of de voorzitter nog iets naders wist over de Jamboree-strubbelingen. De VOORZITTER antwoordde, dat hij in Den Haag over de kwestie gesproken heeft. De op positie is nu afgetreden en staatsraad Rambon- net zal nu met Generaal Behrens de leiding houden. De jamboree zal rustig voortgezet worden. Be heer ENSCHEDÉ (V. B.) wenschte te we ten, of het geval van kinderverlamming op de Julianaschool geen aanleiding is tot het nemen van maatregelen. De BURGEMEESTER verklaarde, dat Dr. Posthumus Meyes de besmettingskansen zeer gering achtte en dan ook geen aanleiding zag voor het sluiten van de school. Aan het eind van de vergadering bracht de heer LUDEN, senior van den raad, den bur gemeester dank voor zyn leiding in 1936 en wenschte hem in het komende jaar alle goeds voor zijn gezin, voor de gemeente en voor de burgerij. Moge 'de vrede in 1937 op dit wereld deel behouden blijven. (Applaus.) De VOORZITTER dankte voor deze vriende lijke woorden en verklaarde, dat de raad het hem wel altijd zeer gemakkelyk heeft gemaakt door leiding aan zichzelf te geven. Ook spreker sprak de beste wenschen uit voor het nieuwe jaar. Hiervan kunt U profiteeren! Voor kenners van een goede flesch wijn! Wij hebben ge ïmporteerd van het huis Lynch Frères Cie. te Bordeaux Per flesch 85 ct„ by 3 flesschen 75 ct. en bij 6 flesschen 65 et. per flesch. Tracteer U zelf en Uw gasten met de a.s. feestdagen op dezen heerlijken wyn. Cocktail marachino per flesch 75 ct. Bereiding van cocktail: Vul het glas met ongeveer 1/3 jenever en 2/3 vermouth, een weinig citroensap, een kers en een weinig marachino-sap. „Och, waren alle menschen wijs.." (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuir maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn D R.K. Als. Prop. Club Overveen-Bloemendaal Deze club hield Dinsdagavond een vergadering te Bloemendaal in gebouw „Campagna", met het doel het ledenaantal, speciaal in Bloemen daal te vergrooten en zoo mogelijk daar tot een zelfstandige afdeeling te komen. In zijn openingswoord" memoreerde de voor zitter de heer G. A. Topper, het vruchtbare werk dat in Overveen en een gedeelte van Bloemen daal reeds is verricht, waarbij hij de aanwezigen er bijzonder op attent maakte, dat ook Pastoor Willenborg zijn volle goedkeuring gegeven heeft om hier propaganda op verschillend gebied! te maken. Hierna hield de heer H. Kraetzer een uitvoe rige bespreking over propaganda-techniek. Deze leerzame uiteenzetting, waarin niet het minst op de noodzakelijkheid van een ledenwer vingsactie van de R. K. Staatspartij gewezen werd, had tot gevolg, dat het aantal propagan disten alleen in Bloemendaal tot elf steeg. De heeren G. L. v. d. Meij en J. P. Timmer mans werden met algemeene stemmen tot be stuursleden gekozen. Besloten werd nog een speurtocht naar nieuwe propagandisten te maken, zoodat Bloemendaal binnen afzienbaren tyd ©en zelfstandige club kan vormen. Zwemwedstrijden in Stoop's Bad Het Cen traal Comité voor de feestelijkheden op 7 Ja nuari heeft voor dien dag een groot zwemfeest uitgeschreven in Stoop's Bad. Voor dezen wed strijd zijn door de Commissie verschillende luxe-voorwerpen als prijzen beschikbaar ge steld. Deelneemsters en deelnemers moeten zich aanmelden vóór 21 Dec., óf by den heer P. A. Kok, Julianaweg 98, óf bij den heer W. van der Laan, Essenlaan 23 te Bloemendaal. Alleen Bloemendalers, of zij die een Bloemen daalsche school bezoeken of lid zijn van een Bloemendaalsche vereeniging, kunnen aan deze wedstrijden deelnemen. Het programma vermeldt 5 nummers voor vrijen slag en 2 nummers voor schoonspringen. Kerstuitvoering. Zondag 20 December a.s. wordt in het St. Josephgebouw aan de School straat te Halfweg een groote kerstuitvoering ge geven, waarvan de baten ten goede zullen ko men aan de armen der parochie. Opgevoerd zal worden het kerstspel „Drie Coninghen uut Oriënten", waarbij een veertigtal personen hun medewerking zullen verleenen. De initiatiefnemer en leider van dezen avond de weleerw. heer kapelaan Berkhout hoopt op en verwacht, gezien het sympathieke doel, een massaal bezoek van katholiek Halfweg, Zwanenburg en omstreken, zoodat de baten zoo ruim mogelijk zullen vloeierf. Aanvang 8 uur. De Amsterdamsche rechtbank veroordeel de den werkman P. J. H. wegens diefstal met geweldpleging tot een gevangenisstraf van drie jaar. De elsch luidde twee en een half jaar gevangenisstraf. De man heeft met twee vrienden op 17 Ja nuari j.l. een overval gepleegd op een auto, waarmede een bedrag van 32.000 gulden in specie en bankpapier werd vervoerd naar de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij. Na een achtervolging reed de auto van de roovers tegen een hek, zoodat zij moesten vluchten. Het geld werd teruggevonden en korten tijd later zijn de daders gearresteerd. BERN, 17 Dec. (Havas). De federale vergadering heeft vanochtend bij geheime stemming Motta, den leider van het politie ke departement, voor 1937 als president van den federalen raad gekozen. Baumann werd tot vice-president gekozen. Nadat bondsraad Motta reeds in 1915, 1920, 1927 en 1932 de eervolle functie van president van Zwitserland heeft bekleed, -'alt hem deze eer in 1937 voor de vijfde maal te beurt. Tegelijk met zijn vijfde benoeming tot pre sident van het Zwitsersch eedgenootschap viert bondsraad Motta het 25-jarig jubileum als Zwitsersch bondsraad. Over eenige dagen, op 29 December, zal de heer Motta 65 jaar worden. Hij is n.l. op 24 December 1871 te Arolo (kanton Tessino) ge boren. Hij studeerde te Freiburg (Zwitser land), Muenchen en Heidelberg in de rech ten. Door zijn langdurig verblijf in Fransch- Z!witserland en in Duitschland, is de heer Mot ta meer dan wie ook in staat de belangen van Zwitserland als bondspresident te behar tigen, daar hij alle drie landstalen (Fransch, Italiaansch en Duitsch) correct spreekt. Hij bedient zich evenwel het meest van de Fransche taal. Motta, die zoowel in Zwitserland als in het buitenland naam heeft gemaakt, Is ook een zeer bekende verschijning te Genève, waar hij zyn land steeds vertegenwoordigt. In 1924 heeft Motta het presidium waarge nomen van de Volkenbondsvergadering, doch ook sindsdien heeft men in Volkenbondsbij eenkomsten met groote aandacht naar zijn redevoeringen geluisterd. Zijn benoeming fot bondspresident voor 1937 wordt in Zwitserland dan ook algemeen met vreugde begroet. Hij geniet een zeer groot vertrouwen en algemeen waardeert men zijn capaciteiten, tact en inzicht, waarmede hij zyn land vooral ook in deze moeilijke tijden van internationale verwikkelingen groote diensten heeft bewezen. Donderdagmiddag te half vier heeft de Com mandant van 't Veldleger, luit.-generaal jhr. W. Röell, aan Z. D. H. Prins Bernhard ten paleize Noordeinde te Den Haag de sabel overhan digd, die aan Z. D. H. ter gelegenheid van zijn benoeming tot kapitein (ritmeester) a la suite bij de Kon. Landmacht door het veldleger is ge schonken. Generaal Röell was vergezeld door rangge- nooten van den Prins uit de verschillende onder deden van het veldleger. In het valutaverkeer van Donderdagochtend bleef de stemming voor het Pond Sterling op 9.00—9.01K» onveranderd. Ten opzicht van den Dollar was de gulden iets vaster gestemd, aan gezien het Amerikaansch devies zich op 1.83 1.83% bewoog tegen 1.8311/16 het vorig slot. Onder beurstijd liep het Pond Sterling tot 8.99y2 terug en de Dollar tot 1.831/16. De waardevermindering van den gulden bedroeg hierdoor circa 19 5/8 pCt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2