Strijd om Madrid door mist belemmerd d De Britsche positie in Europa beter De politiek van Polen Tsjang Kai Sjek heden vrij? Het nieuws van heden ONEENIGHEID ONDER DE RECHTSCHEN? BELANGRIJK VOOR DEN VREDE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 19 DECEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Vreek 25 cent; per kwartaal f3.25; per ipost per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 138£6 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20316 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingea. mededeelingen 50 cent; Idem op psg. éên 55 cent per regel. Bij contract sterk veriaegde prijzen. Voer de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Tusschen Carlisten en Phalanxis- ten zou het zelfs tot een tref fen gekomen zijn, waarbij dooden vielen De hoofdstad opnieuw gebombardeerd 95 dooden bij Boadilla Het contröle-plan Hooge onderscheiding voor Kard. Schuster De Roemeensche minister van Buiten- tenlandsche Zaken Antonescoe voerde te Parijs besprekingen met Léon Blum. Arrestaties in Danzig Uiteenzetting van Beck in de Senaatscommissie van Buitenl. Zaken De houding tegenover Danzig ongewijzigd Het Weer Storm over Engeland De Theems buiten haar oevers getreden De Hertog van Windsor naar Amerika? Engeland onderhandelt met Liberia De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Beek Volgens een schrijven van den maarschalk, zou hij naar Nan king terugkeeren Vijfvoudige moord uit jalouzie Het nieuwe Locarno Zware stormen hebben aan de Engelsche Oostkust ernstige overstroomingen ver oorzaakt, die het verkeer veel hinder, maar de jeugd een onverwacht genoegen brachten Eden hoopt, dat de Fransch- Engelsche pogingen op den duur met succes beloond worden Europeesche regeling is het einddoel Evacuatie Sir Anthony Eden VIJF MENSCHEN OMGEKOMEN Verplichte arbitrage in Frankrijk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MADRID 18 Dec. (Havas). De gedelegeerde raad van verdediging der hoofdstad heeft van middag om 12 uur een communiqué gepubliceerd, daarin wordt medegedeeld: Er valt niets te melden van het Madrileen- Sche front, waar een dichte mist alle operaties Volkomen verhindert. De regeeringstroepen zijn tot den aanval overgegaan op verscheidene bunten van het front ten Zuid-Westen van Madrid. E>e belangrijke stelling der rechtschen Mora de Toledo is bij verrassing aangevallen. De r®chtschen moesten zich hieruit terugtrekken biet achterlating hunner dooden. Het republikeinsche opperbevel, aldus wordt verder medegedeeld in dit communi qué, verneemt uit zeer betrouwbare bron, dat een bloedige slag geleverd is te Tafalla fa Navarre, tusschen afdeelingen Carlisti- sche Requetes en formaties van de Spaan- sche Phalanx. Er vielen verscheidene doo den, terwijl ruim 100 gewonden geteld wer den. Marokkaansche troepen van het vreem delingenlegioen moesten tusschenbeide ko men om een einde te nxken aan den strijd. Bij een vandaag in de staatscourant versche den decreet wordt een leger voor Zuid-Spanje ingesteld, dat onder bevel zal staan van den brigade-generaal Martinez Monje. Dit leger °mvat de secties Cordoba, Granada en Mala ga. Verder is een hoogere krijgsschool voor of ficieren ingesteld. Vanmorgen om half negen heeft radio Sevil- 1a gemeld, dat het aantal dooden der regee ringstroepen bij Boadilla 95 heeft bedragen. De rechtschen hebben zich meester gemaakt van 15 mitrailleurs en een loopgraafmortier, bene vens van drie vechtwagens, in een waarvan een Russisch bestuurder zat, die door een granaat scherf was gedood. Voorts deelt deze zender mede, dat te Boadil la eenige gevangenen gemaakt zijn, die ver klaard hebben, dat het opperbevel gevoerd werd door een Russisch officier, die kortgeleden te Madrid is aangekomen. De rechtsche luchtstrijd krachten hebben Madrid intensief gebombar deerd, waarbij een regeeringstoestel neergescho ten werd. Een linksche aanval in Guadalajara is mis lukt. Naar uit Bayonne vernomen wordt, hebben de autoriteiten te Bilbao een lijst opgesteld van 1300 Baskische priesters, die trouw gebleven zyn aan het traditioneele nationalisme en tegen over de partij van Franco staan. Deze priesters, aldus dit bericht, waren en zijn het voorwerp Van de meest harde represailles van den kant der rechtschen. Dertig hunner zijn gefusilleerd. Onder deze laatsten bevindt zich Mgr. Arin, aartspriester van Mondragon. Van de grens wordt gemeld, dat een Spaan sche deserteur, die er in geslaagd was de rivier La Nivelle over te steken om de wijk te ne men in Frankrijk, het mikpunt geweest is van een levendig geweervuur van den kant van de Spaansche rechtsche functionarissen, terwij) de man zich reeds op Fransch gebied bevond. Hij werd ernstig gewond door Fransche douane ambtenaren opgenomen en naar een ziekenhuis overgebracht. Het tragische bombardement van de wijken Cuatro Caminos en Tetouan de las Victorias stelt de noodzakelijkheid in het licht van de evacuatie uit Madrid van minstens dat deel der bevolking, welker woningen gelegen zijn in de „oorlogszone". Sinds 21 November hebben 250.000 personen Madrid verlaten. Het gaat hier echter niet al leen om de Madrilenen, maar ook om de vluch telingen uit de in handen der rechtschen ge vallen provincies. Eveneens heeft men schikkingen getroffen te Madrid om de bewoners van de „oorlogszone" die de hoofdstad niet willen verlaten, over te brengen naar minder gevaarlijke wijken In haar antwoord op het Fransch-Engelsche voorstel betreffende bemiddeling en controle zegt de Spaansche regeering o.m.: „Interna tionale persoonlijkheid verleenen aan de „auto riteiten" van Burgos zou beteekenen af te da len tot het diepste punt van het internatio nale leven onzer dagen." Vervolgens beroept de Spaansche regeering zich op haar recht tot het verkrijgen van alle middelen, noodig tot bestrijding van de recht schen. De hulp aan de rechtschen verleend, zou vol doende zijn voor een verwerpen van het con troleplan door de Spaansche regeering. Des ondanks aanvaardt zij het, maar wijst er te vens op, dat zich ernstige gebreken in het plan bevinden: het zou in de eerste plaats een con trole moeten omvatten over de Portugeesche havens. De regeering behoudt zich het recht voor alle bijzonderheden van het ontwerp-plan te bespreken. De subcommissie van de non-interventie commissie zal Dinsdag bijeenkomen en de com missie zelve Woensdag, ter bestudeering van het antwoord der Spaansche regeering. De voorzitter van de non-interventie-com missie heeft een nota van Polen ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat Polen vrijwil ligers zal beletten naar Spanje te gaan. Tevens wordt mededeeling gedaan van de maatregelen, die Polen heeft genomen om over zee en dooi de lucht verzending van oorlogsmateriaal naar Spanje te verbieden. Hitier heeft vandaag voor het eerst den zaak gelastigde van Franco, Alvarez de Estrado, ontvangen en zich langer dan een uur met hem onderhouden. Gedurende de afgeloopen week heeft de zaakgelastigde verscheidene be sprekingen gehad, vooral met den minister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath. De Italiaansche koning heeft op voorstel van Mussolini het Grootkruis van de Orde van de H.H. Mauritius en Lazarus verleend aan Z. Em. Kardinaal Schuster, Aartsbisschop van Milaan. DANZIG, 18 Dec. (A. N. P.) De politie heeft twee leiders der Centrumpartij, den rechter Kielinger en den douane-ambtenaar Bachan tijdens de uitoefening van hun functie gearresteerd. In de woningen der gearresteerden is een huiszoeking verricht. Volgens het nieuwe reglement van orde van den Volksdag, dat is aangenomen met de stem men der nationaal-socialisten voor, is het mo gelijk, dat afwezige afgevaardigden voor ver scheidene zittingen worden uitgesloten. Reeds is de socialistische afgevaardigde Goddau van deelneming aan tien zittingen uit gesloten. WARSCHAU, 18 Dec. (Havas). Vanoch tend heeft minister Beck in de senaats commissie van Buitenlandsche Zaken een uiteenzetting gegeven van de PooJsche bui tenlandsche politiek. Hij zeide om te beginnen, dat Polen zyn buitenlandsche politiek niet heeft gewij zigd, maar toch het terrein van zijn con tacten en belangen heeft uitgebreid. Met een zinspeling op de betrekkingen met Rusland zeide Beek: Het door ons te zamen met Sovjet-Rusland verrichte werk gaat voort weldadige vruchten af te werpen, zonder schok ken of misverstanden van eenige beteekenis. Vervolgens de betrekkingen met Duitschland besprekende, stelde Beck vast, dat een zekere nervositeit zich meedeelde aan de openbare meening aan beide zijden der grens. Maar, al dus voegde hy er aan toe dat verandert geens zins myn innige overtuiging, dat een groot moedige beslissing, om op vriendschappelijke E VERWACHTING: Afnemende Zuidweste- g lyke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen re- j= gen, aanvankelijk nog zacht, later kouder, VERDERE VOORUITZICHTEN: Afne- mende wind, kouder. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind door de Bilt Vrijdag te 20.04 uur aan alle posten: Stormsein neerhalen, 1| blijft op uw hoede. LONDEN, 18 Dec. (D. N. B.) Sedert vanmor gen is de storm, die eenige dagen over Enge land gewoed heeft, met hernieuwde kracht weer opgestoken. De wind stuwde het water van de Theems zoo sterk op. dat de rivier tot Windsor en Sunbury buiten haar oevers is ge treden. Bij schipbreuken, overstroomingen en andere ongelukken, door den storm veroorzaakt, zijn in de laatste weken naar raming ruim 100 per sonen om het leven gekomen. ROME, 18 Dec. (Havas) De „Popoio di Roma" verneemt uit Genua, dat het aan mevr. Ellys Pringle, een Engelsche, toebehoorende jacht „Verona" uit Cannes is aangekomen en dat het een dag of 50 voor Genua zal blijven, en dan met den Hertog van Windsor en mevr. Simpson aan boord naar Amerika zal vertrekken. Uit Cannes wordt gemeld, dat mevr. Simpson nog altijd daar verblijf houdt. Volgens het D.N.B. zou de Hertog van Wind sor een invitatie hebben aangenomen, om de Kerstdagen op het slot „Sonnberg" in Oosten rijk bij aartshertog Anton von Habsburg en diens echtgenoote door te brengen. Op het slot Enzesfeld by Weenen heeft de Hertog van Windsor vanmorgen 17 persfotogra fen ontvangen en hun toegestaan een foto van hem te nemen. Hij hoopt, dat hy hierdoor ein- deiyk ontslagen zal zijn van de vervolging door de persfotografen. De publicist Myles Lasker heeft tegenover persvertegenwoordigers verkiaard, dat hij na mens een Amerikaansch syndicaat Lord Brown- low heeft opgebeld, om hem te vragen den ge wezen koning van Engeland een millioen dol lar te willen bieden voor zyn memoires. LONDEN, 18 Dec. (D.N.B.) Naar uit Mon rovia, de hoofdstad van Liberia, gemeld wordt, heeft de Britsche regeering na langdurige on derhandelingen de diplomatieke betrekkingen met deze negerrepubliek hervat. De betrekkingen werden in 1931 afgebroken, nadat in een verslag van den Volkenbond was vastgesteld, dat in Liberia nog slavernij bestond. Volgens de opvatting der Britsche regeering zou aan dien toestand thans een einde zijn gekomen. wüze onze betrekkingen met Duitschland te re gelen, haar volledige waarde behoudt. Vervolgens de bondgenootschappen van Po len besprekende, zeide Beek: Onze defensieve bondgenootschappen, bezield met een geest van volkomen loyaliteit jegens de belangen van derden, blijken positieve factoren in het spel der Europeesche krachten. In dit verband noemde spr. in de eerste plaats ae tusschen de opperste militaire leiders van Frankrijk en Polen gewisselde bezoeken, zoo mede de aan maarschalk Rydz Smigly in Frankryk bereide ontvangst. Dit bezoek was het resultaat van zekere over eenkomsten aangaande het probleem der na tionale verdediging. In deze atmosfeer ontwikkelt ons contact met Frankryk, onzen vriend en bondgenoot, zich op steeds bevredigender wyze en naar ik hoop, zal het volledig tot uitdrukking komen in in de toekomst in Europa te slui ten verdragen. Na gewezen te hebben op het bezoek van den Roemeenschen minister-president Anto nescoe en generaal Samsonovici aan Warschau, deelde Beek mede te Boekarest deze bespre kingen ,te zullen voortzetten, NANKING, 18 Dec. (Reuter). De vijandelijkheden die door de Nan- king-regeering geopend zijn tegen de opstandelingen, die Tsjang Kai Sjek gevangen hebben genomen, zijn opge schort op bevel van Tsjang Kai Sjek zelf. De generalissimus heeft in een schrijven gezegd: Voor zoover ik weet zal ik Zaterdag te Nanking ko men. Dit schrijven is per vliegtuig uit Sianfoe gekomen en gericht aan Ho Ying Tsjin, den commandant van de zeventien divisies, die tegen de re bellen worden samengetrokken. Uit goede bron wordt vernomen, dat Tsjang Ting Wen een verklaring van Tsjang Kai Sjek naar Nanking zou hebben gebracht, waarin deze zegt, dat het hem zeer pijnlijk zou treffen de oorzaak te zijn van een burgeroorlog op een oogenblik, waarop de nationale vereeniging ver werkelijkt moet worden tegen het gevaar uit het buitenland. Tsjau Tai Wen, de gouverneur van Sjansi, is naar Sianfoe vertrokken, teneinde deel te ne men aan een verzoeningspoging. De Kwo Min Tang publiceert een manifest aan de natie, waarin de strafexpeditie tegen Tsjang Soe Liang gerechtvaardigd wordt. De regeeringstroepen hebben Sien Ya No op 20 K.M. ten Noord-Westen van Sianfoe bereikt, en de opstandelingen gedwongen zich terug te trekken. Daarentegen hebben de regeeringstroepen in de streek van Hoe A Sien, ten Oosten van Sianfoe, in afwach ting van versterkingen hun opmarsch moe ten opschorten. Voorts hebben regeerings- vliegtuigen een divisie opstandelingen opge spoord, die zich bevond in het Noorden van Sjensi en welker voorhoede te San Joean was, op 40 K.M. ten Noorden van Sianfoe. Troepentransporten der opstandelingen zyn veelvuldig tusschen Sianfoe en Wei Nan. De aanvoerder der Mongolen, vorst Te Wang, en Sjo Sjin Hai, die met de provinciale regee ring van Soei Joean strijd voeren, hebben op het bericht van Tsjang Kai Sjek's gevangen neming uit solidariteit terstond de vijandelijk heden gestaakt. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, zeide den Chineeschen ambassa deur dat de Japansche regeering voornemens if haar' politiek van aandachtig afwachten voort te zetten. Arita deelde den ambassadeur verder mede, dat de Japansche regeering de ontwikke ling van den toestand met ernstige bezorgdheid gadeslaat, daar deze van grooten invloed is voor Japan. Arita zeide nog, dat de Japansche regeering verwacht, dat de Chineesche regeering de meest doeltreffende maatregelen tegen iedere gebeur lijkheid neemt, daar de bolsjewiseering van Chi na zoowel de veiligheid van Japan als den vrede in Oost-Azië in gevaar zou brengen. De woordvoerder van den gezant der Sov jet-Unie te Sjanghai verklaarde, dat de U. S. S. R. all^ inmenging in Chineesche aangelegen heden ontkent. PITTSBURG, 18 Dec. (D.N.B.) Een 70-ja- rige politiebeambte heeft uit jalouzie op zyn veertig jaren jongere vrouw een vijfvoudigen moord begaan. Hy drong het huis van zijn schoonvader binnen en schoot dezen, zyn vrouw, twee andere vrouwen en een 19-jarigen jongen neer. Ten aanzien van de kwestie van een nieuw Locarno verklaarde Beek, dat „een toekomsti ge overeenkomst alle positieve waarden der cude overeenkomsten moet behouden, met ver- muding van hun fouten". Polen heeft de vry ernstige voorbehouden ten aanzien van den band tusschen het oude ver drag van Locarno en den Volkenbond gefor muleerd. Ten opzichte van Danzig zal de houding van Polen eenvoudig en onveranderiyk zyn. Op dit gebied zal geen enkele wüziging mogelijk zyn. De PoolschDanzigsche onderhandelingen hebben ten doel: de rechten en belangen der Polen te Danzig te doen gelden nopens de nieuwe door den Se naat genomen maatregelen; en den moeiiykheden uit den weg te gaan, welke zich hebben voorgedaan tusschen den verte genwoordiger van den Volkenbond en den Se naat. De zaken van Danzig zijn moeilijk, en een waren ze al eeuwen lang. Niettemin, aldus be sloot Beek, ben ik er van overtuigd, dat het wederzijdsch belang ons in staat zal stellen ge meenschappelijk redelyke levensvormen te vin den op onzen grooten handelsweg. Een van de punten, die in politieke kringen uit de rede van Beek zyn opgevallen is, dat hy geen melding maakt van Tsjecho-Slowakye. Voorts wyst men er op, dat hy de Danzigsche kwestie behandeld heeft, niet in verband met de betrekkingen tot Duitschland, maar in ver band met de rol van den Volkenbond. Ten slotte wyst men er op, dat de rede uitgespro ken is kort na de kortelings afgelegde verkla ringen van Eden en Delbos, LONDEN, 18 Dec. (Reuter). In den loop van de heden in het Lagerhuis gehouden debatten over de Buitenlandsche politiek heeft de minister van Buitenlandsche Za ken, Eden, een verklaring afgelegd, waarin h(j o.m. zeide, dat hij vooral wilde spreken over den toestand in Spanje. Wij zijn van oordeel, aldus spr. dat het de plicht is van alle naties buiten den stryd in Spanje te blijven en het Spaansche volk te ver oorloven zyn reeds voldoende tragische moei iykheden op eigen wijze te regelen. De niet-inmenging heeft niet aan onze ver wachtingen beantwoord, maar ik geloof, dat een opzegging de oorlogsgevaren dichter by zou brengen voor Europa. Niettemin is de toestand diep onbevredigend. Wij zoeken eenige middelen om het niet-inmen- gingsaccoord te verbeteren, en uiteraard zou de beste methode de een of andere controle zyn. Voortgaande legde Eden er den nadruk op, dat de Fransch-Engelsche regeeringen niet ver wachten, bij haar eerste poging reeds als re sultaat te krygen, dat de bemiddeling, hetzy in Spanje, hetzy in Europa, gunstig wordt ont vangen. Zij zijn echter voornemens deze zaak voort te zetten en misschien zullen haar po gingen tenslotte beloond worden. Ten aanzien van de evacuatie-faciliteiten, zyn belangryke vorderingen gemaakt, en in een enkel deel van Spanje worden wekelijks 200 per sonen geëvacueerd, sinds eenlgen tyd. Het zou mij verbazen, aldus Eden, wanneer in totaal het aantal uitgewisselde gevangenen geen getal van 5 cyfers vormde. Een der meest vruchtbare resultaten is ver kregen in het Noord-Westen van Spanje, waar tengevolge van een reeks overeenkomsten aan zienlijk minder bitterheid heerscht tusschen Burgos en de Baskische regeering, dan tusschen Burgos en de Spaansche regeering. Op grond van het in dezen verrichte werk zijn verscheidene honderden burgers reeds uit gewisseld en spr. hoopt, dat binnenkort nog weer 4000 personen op Britsche schepen zullen kunnen worden uitgewisseld. Ten aanzien van de kwestie der Engelsche vrijwilligers verklaarde Eden, dat er geen spra ke van is, dat de Britsche regeering tracht een wetsontwerp in dezen in te dienen. Tenslotte ging Eden over op den algemeenen toestand. Ofschoon deze moeilijk is en de problemen scherp zyn, zijn zy geenszins onoplosbaar. Spr. is van meening, dat de Britsche posi tie in Europa zeker beter is dan een jaar geleden, en dat is niet zonder belang voor het behoud van den vrede. Een andere fac tor, die niet uit het oog verloren moet wor den, aldus Eden, is de groote hartelijkheid van de Fransch-Engelsche betrekkingen, welke te belangrijker is, daar zij niet ex clusief is en omdat wij duidelijk te ver staan hebben gegeven, dat ons doel is en blyft een Europeesche regeling tot stand te brengen. Het Lagerhuis is hedenmiddag cp Kerstreces gegaan: 19 Januari zal het wederom byeenko- men. Tydens een brand in een huis aan de 73ste straat te New York zyn vier menschen in de vlammen omgekomen. Een vyfde kwam om het leven door uit een venster van de derde verdieping te springen, Volgens een schrijven van Tsjang Kai Sjek zou hij heden weer te Nanking zijn. Mist verhindert de krygsoperaties om Madrid. Geruchten maken melding van oneenigheid onder de rechtschen. De tekst van het Spaan sche antwoord betrefende het contröle-plan. Een rede van Beck over de buitenlandsche poli tiek van Polen. Eden verklaarde in het Lagerhuis, dat hy op den duur succes verwacht van de Franscli- Brit«che pogingen voor Spanje. Ook de proble men van den algemeenen toestand van Europa acht hij oplosbaar. Hooge Italiaansche onderscheiding voor Z. Em. Kard. Schuster, Aartsbisschop van Milaan. - In verband met heerschende griep zyn te Zwolle en Wehl de scholen gesloten. Principieele overeenstemming inzake een han- delsaccoord tusschen Nederland en Italië? De Tweede Kamer is Vrijdag begonnen met de behandeling der begrooting van Sociale Zaken. New-Yorksche beurs: zwakkere tendenz; slot vry algemeen lager. PARIJS, 18 Dec. (Havas). De Senaat heeft vanmiddag het wetsontwerp op de verzoening en de verplichte arbitrage by sociale conflicten aangenomen in den nieuwen tekst, welke was ingediend door de commissie van handel en van wetgeving. Blum maakte voorbehoud over den nieuwen tekst en zeide zich niet te kun nen binden dien tekst in de kamer te steunen. l r~v t vvwuumnmiFni) r r r r r 4 /x? Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 756.5 yorige stand: 760.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1