Waar de filmband rolt Zoekt gij betrouwbaar Personeel I Plaats een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen J GEKNOEI TER SECRETARIE ONDERTROUW VAN HET JONGE PAAR TWEE AMBTENAREN VOOR HET GERECHT ZATERDAG 19 DECEMBER 1936 |iiiiniiii!nmiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiniiiniiniinnii!ifiiiinnniiiiiiii!iii!ii!!iiiiii!i!iii!iiiii!!ii!ii!!iiiii!ii!!i!iiiii!!iii iiiiinininniiinniiniiiiiniiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiüiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiininiiiiiiig KONINKLIJKE LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIENDSCHAP" C. V. V.Stormvogels T entoonstellin g V. S. V.Sparta H. R.C.—E. D. O. XerxesR. C. H. 'Onze GezellenH. B. C. Insubordinatie? Mag een militair een officier in burger naar zijn legiti matie vragen? Requisitoir ■ilH De Fransche begrooting aangenomen Een jammerlijke vergissing Werkloos meisje bijna de dupe SLUIT U AAN OOK GIJ EEN ABONNEMENT De route naar het stadhuis DE VALUTAMARKT 't Krioelt bij de gemeente van controleerende ambtenaren, maar gecontroleerd wordt er niet, aldus de Officier Geld in 'n sigarenkistje In zeven jaar geen controle Eert martelgeschiedenis De tweede verdachte BINNEN 3OMETER Zondagochtendvoorstelling LUXOR-THEATER De Verleider FALACE-BIOSKOOP Een avond in de Opera REMBRANDT-THEATER De kleurenfilm: Ramona FRANS HALS-THEATER De kleine Madonna NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ïiïlllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllÜ STAD Op het eerste concert in dit seizoen kwam onze „Koninklijke" met een bijna geheel nieuw programma. Men kreeg de eerste uitvoering door Z. en V. te hooren van Palestrina's „Pueri Hebraeorum", Anton Bruckner's „Um Mitter- nacht" met tenorsolo, 2 Madrigalen van Tho mas Morey (16de eeuw), terwijl een herhaling werd. gegeven van Roeske's „Bede". Na het traditioneele Wilhelmus, kloek, fier en krachtig (maar altoos uiterst beschaafd) gezon gen, werd men in de kerkelijke, eerst meditee- rende, later zegevierende stemming gebracht van Palestrina. Dirigent Schuurman liet het stemmenweefsel duidelijk uitkomen en bij het forte-Hosanna deed ce totaal-klank niet te dik aan vanwege het licht-gemarkeerd rhythme. De Engelsche Madrigalen lijken ons beter voor klein koor geschikt. Hier was de kooiklank wel eens te zwaar. De typeering liet echter niet te wenschen over. Prachtvollen mannenzang, me nigmaal zelfs weelderigen tenorenklank (tot in de hoogste regionen) hoorde men in Bruckner's werk. Welk een schitterend en toch ingetogen, indrukwekkend nummer is dit „Um Mitter- nacht". Jammer, dat voor de tenorsolo in de midcen-coupletten geen geschikter zanger was gekozen. Günter Witepski beschikt over te ge ring volume voor een groote zaal, te weinig klankrijke hoogte en kon daardoor geen vol doende dynamisch contrast aanbrengen. Toch zijn we dirigent Schuurman hoogst dankbaar voor de kennismaking met dit werk. Spoedig een herhaling en als het koor zijn taak dan nog meer beheerscht, zal dit Bruckner-werk een ieder volkomen bevredigen. In Oud-Italiaansche liederen voldeed Witepski eenigermate, omdat deze in een niet te hooge, voor hem gunstiger ligging waren genoteerd. Een Puccini-Aria miste dramatische kracht. Verder verleende de jonge violist Wim Ncske zijn medewerking. Bij zijn jongste optre den in de tuinzaal wezen we op zijn forschen streek, vollen, mooien toon, technisch gaaf spel doch moesten tevens op te weinig dynamische schakeering en innerlijke verdieping wijzen. Thans, in de groote zaal, was er vanzelfspre kend geen sprake van te veel klankontwikke ling. Bovendien speelde hij „La Folia" van Co- relli zeer muzikaal, Henriëtte Bosnians' „Ariet- te" met veel smaak en enkele dansen in Kreisler- bewerking pittig van toon en fijn gerhythmeerd zonder eenige overdrijving. De piano-begeleiding door zijn mama, me vrouw Leny Noske-Friedlaencler mag hoogst muzikaal worclen genoemd. Het concert sloot af met Roeske's Bede, een vast repertoire-nummer van Z. en V. Daarin staan de zangers in den waren zin des woord „boven de techniek". Hierin zingen ze hun hart uit, geheel en al! En dan zegt men na zoo'n nummer wederom: welk een mooi stemmen- materiaal! Voor dezen Z. en V.-avond toonde Haarlem tamelijk veel belangstelling. Het succes hield gelijken tred met de presta ties. O. K. IJWS eens een kijkje te komen nemen, want het is werkelijk de moeite waard. Ook zijn er leuke attracties. Geopend: Zaterdag van 4 tot 11 uur, Zondag van 12 tot 10 uur n.m. Attentie aan alle leden en aspiranten van Haarlem, de Graalhuizen zijn de geheele week van 2027 December gesloten. Stormvogels trekt met het volgende elftal naar Rotterdam: Hollenberg Haak Sr. Haak Jr. Bravenboer Wey Tol van der Steen van Pel Schoorl Woudenberg Prins A.s. Zaterdag en Zondag 19 en 20 December wordt er in het Graalhuis Rijksstraatweg no. 13 een tentoonstelling georganiseerd van alles, wat de leden zooal den laatsten tijd gemaakt heb ben op charitatief en Missie-actie gebied. Ouders en belangstellenden, we noodigen u allen uit Tont bij de jaarlijksche inzameling voor de katholieke Universiteit, dat gij in liefde voor een der edelste Cultuurgoederen, de wetenschap, bij nie mand wilt ten achter blijven en dat gij in geloofsijver allen wilt overtreffen. Het Hoogwaardig Episcopaat bij het eerste lustrum der Kath. Universiteit. V.S.V. zal tegen Sparta als volgt aantreden: N. Michel Broek Rechtsteiner Van Os De Koning van Osch Heins van Leeuwen G. Michel Sterk Teeling E.D.O. trekt met het volgend elftal naar Den Helder G. Verhagen J. v. d. Borne K. Zandstra J. v. d. Schalie Th. v. d. Putten H. Oomen S. Spek B. Timmerman C. v. d. Schalie H. Schijvenaar J. L. Perukel Het R.C.H.-elftal speelt ongewijzigd in onder staande opstelling: Metten Kors Prevost Sr. v. Thiel Slot Prevost Jr. Lam Troost v. d. Horst Hoogendoorn Lenselink H.B.C. verschijnt morgen compleet, dus met: Neve Vinken Bierman Drayer Kortekaas Leuven Toledo v. d. Linden Martin Ruygrok Gieske Voor dezen wedstrijd, welke gespeeld wordt aan den Vergierdeweg om 2 uur verschijnt Onze Gezellen als volgt: P. de Reus Bosma Heesakkers Fr. de Reus van der Vlugt Wolfers van Schie Kuiper v. Amerongen Bouma. H. de Reus Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage Het Hoog Militair Gerechtshof, gepresideerd door mr. E. Jellinghaus, behandelde in hooger beroep de zaak tegen den 21-jarigen gewoon- dienstplichtig huzaar G. L. H. van het 2e regi ment huzaren, gedetineerd bij de krijgsschool te Amersfoort, die door den Krijgsraad te 's Hertogenbosch is veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, wegens opzettelijke on gehoorzaamheid tegen een meerdere. Zooals reeds is gemeld, werd dezen beklaagde op zekeren dag, toen hij nabij de Merwede- brug te Utrecht in een auto had plaats geno men, door een passeerenden eerste luitenant, die niet de militaire uniform droeg, gelast, dien auto te verlaten, aan welk bevel H. voldeed. De luitenant, die vermoedde, dat beklaagde het verbod voor militairen om onderweg auto's aan te roepen, had overtreden, gelastte hem daarna om in de houding te gaan staan, waarop H. zeide: Kunt u bewijzen, dat u mijn meerdere bent. Getuige in deze zaak was de eerste luitenant van de genie-troepen te Utrecht C. Schep, ter wijl mr. G. W. Bannier uit Den Haag den be klaagde als raadsman terzijde stond. De president merkte op, dat beklaagde vol gens de militaire voorschriften had moeten ge hoorzamen. Er staat nergens, dat een meerdere zich tegenover een mindere eerst moet legiti- meeren. Beklaagde zeide, dat hij niet de zekerheid had met een meerdere te doen te hebben en zich hiervan wilde vergewissen. Uit het verhoor van den getuige bleek, dat deze den indruk had, dat beklaagde den auto wel heeft aangeroepen. De advocaat-fiscaal mr. L. B. J. Vermeulen, wees op de berichten, welke door een deel van de pers omtrent deze zaak waren gepubliceerd, welke wal noch kant raken. Hier is de vraag of de get., omdat hij nu niet in uniform was, maar had moeten toezien, dat een onderge schikte een krijgstuchtelijk vergrijp pleegde. In dat geval ware hij zelf schuldig geweest, omdat de aanschrijvingen van den minister van De fensie te dezer zake zeer positief zijn. Beklaagde wist heel goed met een meerdere te doen te hebben. Hij is in een jaar tijd reeds zestien maal krijgstuchtelijk gestraft en spr. achtte, gezien den ernst van het gepleegde feit, het vonnis van den krijgsraad terecht gewezen, zoodat hij bevestiging vroeg. Mr. Bannier, als pleiter optredend, geloofde niet, dat er bij beklaagde opzet aanwezig was om de gegeven bevelen niet op te volgen. Hij concludeerde tot vrijspraak, subs, het opleggen van een mildere straf. Het Hof zal later uitspraak doen. PARIJS, 18 Dec. (Havas) De Kamer heeft de geheele begrooting aangenomen met 489 tegen 106 stemmen. De uitgaven worden geraamd op 48.257.440.000 francs, waartegenover ontvangsten tot een be drag van 43.685.337.011 francs zouden staan. De uitgaven zouden den inkomsten dus 4.572.102.989 francs te boven gaan. De begroo ting zal morgen bij den Senaat worden inge diend. De vergadering werd om zes uur vanochtend verdaagd tot Dinsdagochtend. Een jeugdig meisje, dat als werklooze tas- schenstikster bij de Gemeentelijke Arbeids beurs stond ingeschreven, heeft dezer dagen een onaangenaam avontuur beleefd. Afgaande on een haar door de Arbeidsbeurs geheel te goeder trouw gegeven, doch bij nader onderzoek niet voldoende gecontroleerd adres, wilde zij een betrekking aanvaarden bij den eigenaar van een kleine lederwaren-industrie, gevestigd aan den Amstel. De toekomstige patroon eischte eenig proef werk, waartegen het meisje uiteraard geen be zwaar had. Pas was zij met het stikken van de tasch begonnen of de patroon zeide, dat hij het al gezien had, dat het meisje niet geschikt was voor het werk, dat hij van haar verlangde. De lederwarenfabrikant zou het meisje echter VEERTIENDAAGS VERSCHIJNEND PROPAGANDABLAD I DER R.K. STAATSPARTIJ ABONNEMENTSPRIJS F1.- PER I JAAR ADMINISTRATIE MAURITSKADE 25 DEN HAAG I wel kunnen helpen aan een betrekking, die haar beter zou liggen. Zijn vrouw, die een eindje verder op aan den Amstel woonde, zocht juist een meisje voor de huishouding.... Vol goeden moed ging het werkzoekende meisje naar het tweede adres, waar zij aller hartelijkst welkom werd geheeten. Mevrouw schonk thee en presenteerde sigaretten. Boven dien onderhield zij zich op zulk een ongedwon gen wijze met het meisje, dat een aanvanke lijke verwondering alras tot argwaan groeide. Later op den dag deed „mevrouw" eenige minderwaardige voorstellen, die geen twijfel meer lieten ten aanzien van het soort huis, waarin de tasschenstikster verzeild was ge raakt. Voor de nieuwe „betrekking" heeft het meisje toen maar bedankt. Zij vertelde haar bevindin gen aan haar verloofde, die het avontuur van zijn meisje belangrijk genoeg vond om aangifte bij de politie te doen. Toen kwam vast te staan, dat de lederwaren- fabrikant betrekkingen onderhield met de „me vrouw" in kwestie. Naar wij vernemen zal het vorstelijk paar zich heden voor den ondertrouw naar het Haagsche stadhuis begeven langs den volgenden weg: Noordeinde, Hoogstraat, Groote Hal straat, om het stadhuis heen naar den hoofd ingang aan de Groenmarkt. De terugweg zal geschieden door de Prin sestraat en langs den Princessewal. In 't valutaverkeer van Vrijdagochtend ge tuigde de gulden van een zeer vaste stemming. Wegens voortgezet aanbod in Ponden trad hier door, na de reactie van gisteren een verdere daling in van 8.99% tot 9.008.97 Ook de Dol lar was flauw en liep van 1.83 1/16 tot 1.83 1/8 —1.82'% terug. Men kreeg den indruk, dat door h«t Egalisatiefonds geen interventie werd ge boden. Onder beurstijd liep het Pond tot 8.97% terug. De Dollar noteerde officieel 1.8211/16, zoodat de depreciatie van den gulden ruim 19% pet. bedroeg. Twee gemeente-ambtenaren hebben zich gis teren wegens fraude voor de Amsterdamsche Rechtbank moeten verantwoorden. Het betreft hier twee van elkaar onafhankelijke gevallen van geknoei door ambtenaren ter Gemeente secretarie. Eerst behandelde de Rechtbank de zaak te gen den 32-jarigen adjunct-commies J. van M., wien ten laste is gelegd, dat hij, belast met de administratieve behandeling en de inning van de gerechtelijk in te vorderen verpleeggelden, opzettelijk een bedrag van f 5080,64 heeft ver duisterd. De heer J. Walch, chef van de comptabele afdeeling, verklaart dat hij reeds geruimen tijd assistentie van de controle had gevraagd. Half Augustus kwam die en direct is toen op de af deeling van verd. een onderzoek ingesteld. De Officier mr. de Blécourt: Van 19271934 is heelemaal niet gecontroleerd. Dat lijkt me toch verre van juist. Wanneer hebt U voor het eerst gehoord, dat er met die kas wel eens iets niet in orde was, dat er wel eens aangevuld moest worden? Getuige had dit pas in October gehoord. Het was practisch onmogelijk, d.w.z. onverantwoor delijk duur, als de afd. financiën alle details van de verschillende afdeelingen zelf zou moe ten controleeren. Bij de afdeeling Openbare Gezondheid en Ziekenhuiswezen was een kassier door B. en W. aangewezen tot de inning van de gelden. Daarnaast had deze verdachte de gerechtelijk in te vorderen verpleeggelden te incasseeren. Hiertegen heeft de afdeelingschef bezwaar ge maakt. Er is toen een rapport uitgebracht, dat ook concludeerde, dat het onjuist was dezen verdachte zoowel de administratie als de inning der gelden op te dragen. Toen is verd. de in ning der gelden ontnomen. De kas, die verd. nog onder zich moest hebben, is toen niet gecontro leerd. De Officier maakt getuige scherpe verwijten over de slordige administratie. De accountant J. A. Mennes, belast met con trole van de afdeeling openbare gezondheid en ziekenfondswezen, waar verdachte werkzaam was, verklaarde op een vraag van den president, dat hij pas in 1934 een eerste rapport heeft uitgebracht over verdachte v. d. M. Eerst twee jaar later kwam uit, dat verd. had geknoeid. Er was, naar getuige bleek, ruim f 5000.te kort. Verd.: „Dat kan wel uitkomen, dat bedrag zal wel kloppen." Pres. (tot getuige)„Op uw advies is verd. in 1934 ontheven van het houden van de kas. Was het oogenblik er toen niet geweest om te controleeren? Getuige W. Maas, ass.-accountant, had in 1936 een onderzoek ingesteld op de afdeeling van verdachte. Hij had gemerkt, dat de boeken en de door verd. afgedragen sommen niet klopten. Verd.: „M'n boeken waren juist, nietwaar?" Getuige: „Dat kan ik niet zeggen; ik heb er geen valsche posten in ontdekt." Get. Schoenmaker, kassier van de afdeeling Openbare Gezondheid, verklaarde, dat z.i. de controle had moeten geschieden door de afd. Financiën. Hij heeft een van zijn superieuren er wel op gewezen, dat verd. nog steeds een kas onder zich had. De superieur, voorgeroepen, zegt op een vraag van den president, dat hij wel vaak op overdragen van de kas had aangedrongen, doch steeds was zijn administratie nog niet bij. Het geld werd in een sigarenkistje bewaard. Mr. Bakhuys Roozeboom, chef van de afd. Openbare Gezondheid, deed eenige mededeelin- gen over de invordering van de gelden bij zijn afdeeling. Naar zijn meening ressorteerde de controle van verd.'s kas niet onder hem; dat was het werk van den accountant. Pres.: „De accountant vond, dat u het moest doen. Aan de gemeente moet maar eens theorie over de controle worden gegeven." Verd.: De heer Bakhuys beheerde vóór ik daar mee belast werd de kas. Toen hij deze kas aan mij overdroeg was er f 900.te kort. Dat heeft hij toen aangezuiverd." Verd. deelde mede, dat hij sinds 1930 werk zaam was als adjunct-commies. Hij gaf toe ruim f 5000.niet te hebben afgedragen. ,,'t Is een martelgeschiedenis geweest; ik ben met kleine bedragen begonnen en controle was er niet. Nooit heb ik frauduleuze bedoelingen gehad. Ik ben slordig en nonchalant en de toe komst zie ik altijd rooskleurig in. Ik dacht aan vankelijk alles te kunnen aanzuiveren. Toen het bedrag hooger en hooger werd, dacht ik wel eens: Nu kan er nog wel f 100.bij; ik moet nu al zooveel aanzuiveren." „Er zijn herhaaldelijk zoo besluit verd. bij de gemeente kastekorten voorgekomen. Den betrokkenen wordt dan gelegenheid gegeven tot aanzuiveren. Nog onlangs is dat gebeurd en de man in kwestie heeft pas promotie gemaakt." De Officier van Justitie, mr. de Blécourt, acht te de ten laste gelegde feiten bewezen. De ad ministratie liet zeer veel te wenschen over. Het geld, dat met veel moeite van de menschen was losgekregen, werd nooit gecontroleerd. De accountants en de comptabele ambtenaren schuiven den contróleplicht op elkaar en.... er gebeurt niets. Knus wordt het geld bewaard in een sigaren kistje. Spr. herinnerde aan vroegere gevallen van fraude bij de gemeente, o.a. bij het marktwezen, waar het krioelde van controleerende ambte naren enwaar niet gecontroleerd werd. Spr. requireerde tegen dezen verdachte een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger, mr. H. A. Diederich, voerde verschillende verzachtende omstandigheden aan: de ruiterlijke bekentenis, de slechte controle, de bedoeling om alles aan te zuiveren. PI. drong met klem aan op een lage straf, zoodat verd. in staat zal zijn in Augustus van het volgende jaar zijn examen voor Middelbaar Staathuishoudkunde te doen. De uitspraak werd bepaald op 30 December. Des middags had zich de tweede gemeente ambtenaar wegens fraude voor de rechtbank te verantwoorden. De 36-jarige D. J. F. adj. com mies ter gemeente-secretarie, belast met de ad ministratie, noodig voor het verleenen van de vergunning tot het oprichten van grafsteenen op de gemeentelijke begraafplaatsen, heeft zich gelden van de gemeente toegeëigend. Subsidiair is hem verduistering in dienstbe trekking ten laste gelegd. In totaal zou hij on geveer f 900 hebben verduisterd. Volgens mr. dr. J. Versteeg, referendaris en chef van de afdeeling waar verd. werkte, was de adj.-commies eigenlijk niet gerechtigd gel den in ontvangst te nemen. Wel was het ge tuige bekend, dat dit 'n enkelen keer gebeurde. van een b randende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om vrijgesteld te zijn van de plicht om licht op te hebben Hfe Indiaan trouwt, die later wordt doodgeschoten door de reeds eerder genoemde lieve Amerika nen, die stalen als de raven, en die moordden als wijlen Jack Dillinger. Zij, die prijsstellen, op het nieuwste snufje van filmtechniek, de kleurenfilm, kunnen deze week in het Rembrandt Theater terecht, al zouden we ook, vanwege het typische „vrome tintje" voorbehoud voor volwassenen willen maken. In het voorprogramma zijn verder de jour naals Nederlandsch en geïmporteerd fabrikaat, plus een zeer schilderachtige film uit een En gel sch graafschap. Zondagochtend zal onze stadgenoot jhr. dr. J. C. Mollerus in het Rembrandt Theater des morgens om half twaalf een causerie houden over zijn Zeppelin-tocht heen en terug naar Brazilië. Na een kort historisch overzicht zal de spre ker uiteenzetten hoe het Zeppelinluchtschip ge bouwd is, hoe men aan boord leeft en welke be zienswaardigheden men onderweg tegenkomt. Na een korte pauze zal een tweedeelige film vertoond worden, die ongetwijfeld veler be langstelling zal wekken. De oorspronkelijke titel van de rolprent, die deze week in het Luxor-theater draait, is „The Murder Man", de „man van de moorden". U heeft het reeds begrepen, het is een kranten man, zoo een van het Amerikaansche type, die zijn dagen niet beter weet te verdoen dan de moorden na te pluizen, die er op gezette tij den, vrijwel dagelijks, in de Nieuwe Wereld heeten te gebeuren. Als u nu maar niet denkt, dat „de Verleider", die zijn bijnaam aan de Hollandsche vertaling als opschrift meegaf, dezelfde persoon is als de krantenman in kwes tie. Dan zou U zich vergissen en dezelfde fout begaan als de argelooze bioscoopbezoeker, die tijdens de film denkt, dat de moord op den rij ken en boosaardigen bankier werkelijk begaan is door den onverlaat die weken lang in de Sing-Sing op den electrischen stoel zit te wach ten. Wie den moord wel begaan heeft, mag ik U niet vertellen. Ik zou u al het genoegen ont- rooven, dat u ongetwijfeld zult ondervinden. De drie gebroeders Marx in de film „Een avond in de opera", als u deze zeer onderhoudende rolprent zou gaan zien. Wel kan ik u verklappen, dat het gegeven inderdaad zeer spannend is en geheel opge bouwd volgens het beproefde schema, dat u tot het eind in spanning en griezelige onzeker heid laat. De amoureuze geschiedenis, die door het verhaal is geweven, waarborgt u bovendien een idylle, welke u zelfs door de ontljnooping. welke ik u dit zei nogmaals ten overvloede gezegd niet zal vertellen, niet bedorven kan worden. Spencer Tracy en Virginia Bruce houden u meer dan een uur bezig met hun wonderbaarlijke belevenissen, waarvan volwas senen kennis kunnen nemen. Het voorpaogramma, dat een nieuwe geschie denis van „Our Gang" bevat, is als gewoonlijk zeer onderhoudend. De film heet: Een avond in de Opera, de film i s „De drie gebroeders Marx". Want wat zou deze film zijn, wanneer deze drie be roemde komieken er niet in optraden! Heel de film staat of valt met deze drie maar al vallen z y in deze film herhaaldelijk in den letterleken zin, de film doet het hen niet fi guurlijk na. Nog lang niet! Er zit een draad in dit filmverhaal, maar wat kan je dat eigeniyk schelen en dat ze, zooals in elke film-die-zich-respecteert, elkaar aan het slot krijgen komt er ook al niet op aan want dat zie je toch niet, omdat je alleen oogen hebt voor de dwaasheden en de grappen van dit drietal. En die dwaasheden en die grappen zy'n zóó menigvuldig, dat je heusch oogen en ooren den heelen avond daarvoor noodig hebt en er geen tijd overbhjft om naar de rest te kijken en te luisteren. Wat je ook niet zou willen, omdat je bang bent dan iets van wat de Marxen uitspoken ja, uitspoken, dat is het juiste woord te zullen missen. Een grap van een komiek naverteld is in de meeste gevallen geen grap meer en daar om zullen we ook maar niet vertellen wat ze alzoo doen, dan moet men zich dit met den klemtoon op moet. Laat het genoeg zijn als we zeggen, dat de heele zaal den heelen avond één groote lachbui was in deze mie- serige wereld en bij dit mieserige weer een verschijnsel dat niet hoog genoeg is te schat ten. In het voorprogramma de journaals, waar in we o.a. de nieuwe Moerdijkbrug te zien kry- gen tydens de opening door H. M. de Koningin en beelden van de troonwisseling in Engeland. En dan nog een korte Amerikaansche film, waarvan we hier verder maar niets zullen zeg gen, daar die van hedenavond af vervangen wordt door een Profilti-film van de Oranje vreugde in verband met het huwelyk onzer Prinses. Het is werkeiyk niet meer leuk zooals die lieve Amerikanen tegen hun land- doch niet rasgenooten optraden en nog optreden. Ieder een weet hoe in de U.S.A. de negers behan deld worden, maar als men ziet hoe de Ameri kanen indertijd met de Indianen omsprongen, dan mogen de negers nog van geluk spreken, dat zü toentertyd niet tot de roodhuiden be hoorden. Of zij echter blij mogen zijn, tot de zwarthuiden te behooren, is een andere kwes tie waarop wy hier maar niet nader zullen in gaan. Kortgeleden werd door een of ander buiten- landsch blad geïnsinueerd dat Hollywood ge brek aan filmideeën had, en als men den ijver ziet waarmede ze tegenwoordig ouder beestjes van stal halen, dan zou men het werkelijk haast gaan gelooven. Meestal doet het er niet veel af of toe, dat het betreffende beestje een nieuw vachtje heeft gekregen, of het moet dan zijn zooals bij deze „Ramona", welke een heel verleidelijk kleurenjurkje gekregen heeft en waarin opnamen voorkomen, die men waar- schynlijk zijn leven lang niet meer vergeet. Voor de rest is de story vrijwel hetzelfde, wat te danken is aan het feit, dat zij naar een eertijds zeer beroemden roman gemaakt werd. Hen, die het verhaal vergeten mochten zijn, kunnen we misschien, weer een klein beetje op dreef helpen door mede te deelen dat „Ramo na" een half-Indianen meisje is, dat met een Een scène uit de geheel in regenboogkleuren uitge- voerde^ film „Ramona"^ llllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIinillllllllllllllllllllillllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIINIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIl De Amerikaansche regisseur Mervyn le Roy heeft destijds naam gemaakt met twee keiharde films, Ik ben een vluchteling en Golddiggers 1933, waarvan vooral de eerste haar reputatie verdiende. Sindsdien is le Roy met al zijn jeugd en durf in de geregelde commercieele productie terechtgekomen, waar hij een en an der van zyn vitaliteit en vooral zyn durf heeft ingeboet. Thans volbracht hy zyn film „Anthony Ad- verse", waarin hij niet één doch eenige levens vertelt in een overladenheid van avonturen, die nauwelijks hun weerga vinden. Anthony Adverse is een vondeling, door een wreedaardigen Spaanschen markies verdonkere maand en in een vrouwenklooster opgevoed. Als hij een knaapje geworden is, brengt pater Xa- verius hem naar een goedaardig koopman, die tevens zijn grootvader is. Deze brave man ech ter, wiens dochter met den markies getrouwd was, heeft nooit beter geweten of de kleine man was tegelijk met zijn moeder begraven. Toch ont dekt hij het geheim en met hem zijn huishoud ster, die kans heeft op de nalatenschap van den ouden heer Bonnyweather, wanneer de kleine Anthony niet in het leven biyft. En zoo juicht zij in stilte telkens als den jongeman gevaar dreigt. Allereerst wanneer hij verliefd wordt op Angela, een eenvoudige dienstmaagd, die den pleegvader niet sympathiek kan zijn. Grootvader en huishoudster hebben den knaap Anthony Adverse (Anthony Tegenspoed) ge doopt en spreken af hem niets omtrent zyn af komst te zeggen. Op den dag dat Anthony Angela in het ge heim trouwt, dryft het wreede noodlot hen uit elkaar. Hij moet voor de zaken van zijn wel doener naar Havana om schulden te innen, zij moet met een operatroep naar Milaan. In Ha vana is de vogel gevlogen en Anthony trekt pardoes naar Afrika, waar hy een ondernemend slavenhandelaar wordt. Hij wacht vergeefs op bericht, belooft eindelijk een missionaris naar Europa te zullen terugkeeren, komt in zijn woonplaats, waar allerlei treurig nieuws hem wacht en besluit naar een vriend in Parys te vertrekken. Onderweg beleeft hy alle mogelijke narigheden van den markies, die het op zijn leven gemunt heeft, hetgeen hem inmiddels niet belet Parijs te bereiken en daar zijn geliefde vróuw terug te vinden. De vreugde is echter van korten duur, want Angela ontpopt zich als een favoriete van Bonaparte en dit treft Anthony terecht zoo pijnlijk, dat hy nogmaals scheep gaat naar Amerika, ditmaal echter in gezelschap van zijn zoontje, genaamd als hy: Anthony Adverse. Misschien, zoo troosten zy elkaar, komt moeder later ook. Al deze en nog veel meer lotgevallen zijn te beleven in de film „Anthony Adverse", waaraan men den Nederlandschen titel „De kleine Madonna" gaf in verband met een Madonna beeldje, dat Anthony's moeder en hij zelf overal met zich voerden en dat overgaat in het bezit van den jongen Adverse, op reis naar Amerika. Een grootsch opgezette erg dramatische en prachtig geregisseerde film van groote lengte, waardoor des avonds slechts één avondvoorstel ling (om 8 uur) kan worden gegeven. In de journaals en het voorprogramma is een uitgebreide reportage van de feesten te Den Haag te zien. Twee variété-films, waarvan een als gekleurde teekenfilm, completeeren het ge heel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4