Indisch +++V+# A bruidspaar bezoek op Zoekt gij' betrouwbaar Personeel? Geschenken voor het vorstelijk Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen Waalsdorp. DINSDAG 22 DECEMBER IHMP U hebt voorrang DAMMEN Langverwachte strijd gaat beginnen De match KeilerSpringer BOEK EN BLAD iiiniiiiiiimniiniinnmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiil 1936 iuiiiiHiiiiiiiiiiiiHiiniiniiiiiiiiiiuiiuuinmMiiiuiumiiumuiMüMM»""»""""""""""""""'11 Schaakrubriek thematische varianten, waarop de compositie is gebouwd. Alles duidelijk nu? W. J. D. te K. Inderdaad komen er duals voor in een variant waarin de dreiging weer legd wordt. Wij vinden dat in de fraaie compo sitie van Ellerman niet ernstig storend, omdat er in het fraaie probleem veel compensatie is. Ellerman, die veel heeft gedaan om het com- poneeren van tweezetten nieuw leven in te bla zen, heeft betreffende duals ruime begrippen, die ons rationeel lijken. De groote Loyd trok zich van de regels weinig aan. En toch.welke com ponist waagt het, zich met dit genie te verge lijken? Vr. groeten. J. L. te A. Na 1Tb8t volgt 2. c7xb8 paard en mat. L. M. v. M. te A. Het is voldoende en zeer gewenscht om van tweezetten alleen den sleu- telzet op te geven. EINDSPEL Troltzki 8 7 6 S 4 3 2 1 Wit begint en houdt remise De witte toren staat het paard leelijk in den weg. Immers, kon wit 1. Pf5 met de dreiging Pe3t spelen, dan zou het paard de promotie van den pion f2 kunnen verhinderen. Toch is er voor wit een verborgen uitweg. 1. Tf5d5 Een buitengewoon mooi offer, f2 fl Dame. Zou zwart hier den toren nemen, dan vervolgt wit met Pf5 gevolgd door Pe3t. 2. Td5—-d4t! Kc4xd4 Er is geen keus. 3. Pg7f5. De pointe. Waarheen de zwarte koning vlucht, er volgt 4 Pe3t of 4. Pg3t en niet alleen de zwarte koning maar ook de dame staat schaak. Dus: de dame wordt geslagen en het spel is remise. Geraffineerd! indien u op een voorrangs- weg rijdt of bij andere kruisingen van rechts nadert. Wie denkt, dat hij daarom alleenheerscher is op den weg, krijgt meestal in 't ziekenhuis allen tijd om tot andere (voorzichtiger!) gedach ten te komen! Woensdag 23 December begint een match die de damwereld reeds maanden lang be zig houdt, eenige jaren geleden als slechts ver-bereikbaar ideaal werd beschouwd, doch nu eindelijk haar verwezenlijking gaat vin den: de tweekamp Keiler—Springer. De winnaar van deze ontmoeting heeft het recht den wereldkampioen Raichenbach uit te dagen voor een match om den wereldtitel, die dan uit twintig partijen zal bestaan. Behalve dus de prestigekwestie, is er voor beide spelers veel aan gelegen het minimumtotaal van elf punten uit dezen tweekamp van tien partijen te behalen. Springer is de wereldkampioen van 1928, die in dit jaar in de Amsterdamsche Militiezaal den titel won met vijf punten voorsprong op num mer twee, en ongeslagen! Reeds lang voor 1928 was zijn naam wereldberoemd, doch hij stond bekend als de „kampioen zonder titel". In Ne derland won hij den meestertitel, en in 1920 vertrok hij naar Frankrijk, waar hij in Parijs vele lauweren oogstte en vele tournooien won. Ook in Zuid-Frankrijk heeft Springer uitste kende resultaten behaald. Hij won, zooals reeds opgemerkt, in 1928 den titel van wereldkam pioen in Amsterdam, in een groot tournooi, waarin hij o.a. Fabre, Bizot, dr. Molimard, Bon- nard, Vos, Herm. de Jongh en Rustenburg ach ter zich liet. Officieel heeft Springer zjjn titel nooit verloren. Na 1928 kwam hij weinig in officieele wedstrijden uit. Een onverkwikke lijke reglementenkwestie tusschen den Fran- schen en den Nederlandschen Dambond werd de oorzaak van het niet-verspelen van een wed strijd om den wereldtitel, en Springer, pogen de om door deze geste een overeenkomst ge makkelijker mogelijk te maken, deed vrijwil lig afstand van zijn titel. Pas in 1934 echter werd het verbroken contact tusschen de beide bonden weer hersteld, door het spelen van een match om den wereldtitel tusschen den Ne derlandschen kampioen R. C. Keiler en den „Franschen" wereldkampioen M. Raichenbach. Raichenbach won met 137, waardoor hij thans officieel den titel van wereldkampioen behaal de. Ook Vos gelukte het in 1936 niet hem dien titel afhandig te maken. In een match van 20 partijen ging Vos met 2515 ten onder. Weer is Keiler nu Nederlandsch kampioen, en weer staan wij aan den vooravond van een nieuwe match. Eerst zal SpringerKeiler moe ten beslissen. Wie is de sterkste? Toen Keller in 1934 van Raichenbach had verloren, zijn er stemmen opgegaan, Om Sprin ger een kans te geven tegen den wereldkam pioen uit te komen. Welnu, Keiler is zoo spor tief geweest om Springer die kans te geven. Hij doet daarmede afstand van zijn rechten als Nederlandsch kampioen om Raichenbach uit te dagen, draagt deze rechten over op den win naar van den tweekamp Springer-Keiler. Aan Springer is het nu te bewijzen, dat hij in staat is den hem toegeworpen handschoen op te rapen. Thans is het wedstrijdrooster bekend, waar de tien partijen worden gespeeld. Dit schema ziet er als volgt uit; Eerste partij 23 December te Dordrecht, des namiddags om 7 uur, gebouw Americain, te vens officieele opening van de match. Tweede partij op 24 December, Oude Raad huis te Rotterdam, georganiseerd door de dam- vereeniging Constant, aanvang 7 uur. Derde partij 26 December te Haarlem, geor ganiseerd door de Oprechte Haarlemsche Cou rant. Vierde partij op 27 December, 's namiddags om 3 uur, te Groningen, in „Huis de Beurs", Vischmarkt, georganiseerd door de damveree- niging „Het Noorden" aldaar. Vijfde partij op 28 December te Emmen, des namiddags om 7 uur, in de groote concertzaal, georganiseerd door den Oost.-Drentschen Dam bond. Zesde partij op 29 December in de gebouwen van het Rotterdamsch Nieuwsblad te Rotter dam. Ztevende partij te Amsterdam op 30 Decem ber, aanvang 7 uur, in de lunchzaal van de Bataafsche Petroleum Maatschappij, Grasweg, en georganiseerd door de damvereeniging S. H. E. L. L. Achtste partij eveneens te Amsterdam, op 1 Januari 1937. Speellokaal en aanvangsuur van deze partijen zijn nog niet bekend. Negende partij: plaats nog niet bekend. Tiende partij te Leiden, op 3 Januari 1937; tijd van aanvang en speellokaal worden nog nader bekend gemaakt. Deze laatste partij wordt georganiseerd door de Leidsche Dam vereeniging. Alle partijen zullen worden gespeeld met een tempo van 25 zetten per uur. MIJNWERKERSFOLKLORE IN LIMBURG, door Gerard Lern- mens. Uitgave: Publiciteitsbu reau „Veldeke", Maastricht. Interessant en belangwekkend niet alleen voor degenen, die zich met de studie van folklore bezig houden, want het is goed, vlot en boeiend genoeg geschreven om het een onderhoudend boek voor iedereen te doen zijn. Met liefde ver haalt de schrijver van de Limburgsche sagen uit de mijnstreek en met enthousiasme bepleit hij het bestaan van een „Mijnfolklore". Zijn po gen moge waardeering en instemming vinden bij zeer velen. HET MYSTIEKE LICHAAM VAN CHRISTUS, door dr. Friedrich Jürgensmeier; uit het Duitsch vertaald door P. dr. Hubertus v. Groessen O.M.C. Uitgave: Teu- lings' Uitgeversmaatschappij 's-Hertogenbosch. Het mag ongetwijfeld pleiten voor een steeds dieper en algemeener wordend geestelijk leven, dat dit prachtige boek, na in Duitschland reeds vijf drukken beleefd te hebben, nu ook voor 't toch beperkte Nederlandsche taalgebied bewerkt is kunnen worden. Want al blijft dit werk, zoo voornaam van structuur, als vakstudie op de eerste plaats wel bestemd voor onze priesters en studenten in de Theologie, het wil mij toch voorkomen, dat 't ook bijzonder geschikt, zelfs een gebeurtenis genoemd mag worden voor die academici, medici, juristen enz. onder ons, die kennelijk bezield zijn met eerlijk streven naar de christelijke volmaaktheid. Dit boek, dat de geheele ascese baseert op de centrale waarheid van het Mystieke Lichaam van Christus: van onze eenheid in Christus en de H. Kerk en dit ook systematisch op diep zinnige wijze uitwerkt, draagt er krachtig toe bij om in spirituaiibus heerlijk ruim adem te halen en alle huivering die voor meerderen nog aan een woord als „ascese" vastgekoppeld zit, definitief weg te nemen. Gaarne onderschrijven wij den wensch van den inleider, dr. Fr. Féron, dat van dezen gees telijken rijkdom ruim en ernstig worde gepro fiteerd. M. J. NAAR KLOOSTERLIJKE VOL MAAKTHEID, door Z.E.H. Kan. D. Lescouhier, vrij omgewerkt door E. P. Bertold van Jezus, O.C.D. Deel I en Deel II. Uitgave Firma K. Beyaert, Brugge en N.V. R.K. Boekcentrale, Amster dam. Terwijl het hierboven besproken boek van Jürgensmeier meer bij voorkeur toegankelijk lijkt voor academisch gevormden, kan dit tweedee- lige werk van kanunnik Lescouhier zeker een aanwinst blijken te zijn voor eenvoudige Zus ters- en Broedersonderwijzers als vertrouwde en veilige gids bij de beoefening der christelijke volmaaktheid. Tot in de kleinste details afdalend, behandelt schrijver de deugden en plichten van den kloosterlijken staat in den vorm van meditaties, welke alle naar een vast drieledig thema zijn opgesteld. De beginnende kloosterling wordt hierbij niet weinig geholpen door een in het aanhangsel opgenomen uitvoerige methode, hoe zich de kunst van mediteeren eigen te maken. Of intusschen dit werk, naar de opinie van den bewerker, ook godvruchtigen zielen buiten het klooster levende, diensten kan bewijzen, mag worden betwijfeld, omdat het te uitsluitend op het religieuse leven is ingesteld. De taal doet hier en daar voor Nederlanders eenigszins vreemd aan; een veelvuldig voor komend verschijnsel bij uitgaven van onze Zui delijke naburen, wat toch wel door tijdige ver betering van het handschrift door een Neder landsch taalkundige te verhelpen zou zijn. M. J. MOOI-MIENKEN EN 'N SMOK- KELKöNNIG, door Marie Koop- mans. Uitgave: W. J. Thieme Cie, Zutphen. Deze roman vormt het slot van een trilogie, waarvan „Bovenmeester" en „Katoenkoning" reeds verschenen zijn. De tijd van den wereld oorlog en de eerste jaren daarna worden in dit werk beschreven, voor zoover het Twente en de Hollandsch-Duitsche grens betreft. Het werk bedoelt zonder tendenz of oordeelvelling te zijn. Vooral den nadruk legt de schrijfster op de „eigen taal met véél woordeigen èn niéuwe woordvorming. Een bewijs dat de taal leeft." „HET KINDERKERSTBOEK" Uitgave van de Priesters van het H. Hart te Ginneken. Het negende Kinderkerstboek van de Pries ters van het H. Hart te Ginneken zal zeker even populair zijn en gewild bij onze jeugd als de voorgaande. Ook deze uitgave is weer goed verzorgd en voor de kleinen prettig leesbaar. Het boek zal zijn weg wel vinden. Het zal wel niemand ontgaan, daV zoo ooit dan in onzen tijd, het algemeen welzijn het bestaan en den krachtigen bloei vordert van katho lieke Hoogescholen. Benedictus XV aan het Hoogw. Episcopaat van Nederland. Het schilderij, voorstellende den doop van H. K. H. Prinses Juliana, hetwelk op de Prinses Juliana- tentoonstelling, welke op 30 December a.s. te Amsterdam geopend wordt, te bewonderen zal zijn FOTOREPORTAGE In verband met de beëediging van Z. D. H. Prins Bernhard, welke Woensdag a.s. op het Malieveld te den Haag zal plaats vinden, werden ter plaatse repetities gehouden, waarvan hierboven een snapshot penning volgt een ander mat. Interessant! De sterke verleidingszet 1. h7 die veel oplossers op een dwaalspoor bracht wordt alleen weer legd door Pxd5. Van probleem no. 66 (S Loyd) 1. Dal dreigt 2. Del mat. Als de zwarte koning gebruik maakt van de zoo gracieus aangeboden vluchtvelden op de tweede lijn, dan 2. Tg2 mat. De schijnbare eenvoud van dit probleem van den geestigen Amerikaan heeft een belangrijk aantal oplossers verleid om de opgaaf heel op pervlakkig te bekijken. Wij kregen de volgende schijnoplossingen in handen: 1. Pc5, 1. Pf4?, 1. Dc2. 1. Tg4t en 1. Th5t? die alle worden weer legd door het voor de hand liggende gxh6. 1. Dbl faalt op Kd2; 1. Pc4+ en 1. Pg4f op Kd3 en 1. Tg2t op Ke4. Enkele lezers die diep genoeg keken, om het zenden van een verkeerden sleutelzet te ver mijden, konden toch de ontknooping van het kleine drama niet vinden, doch waren van mee ning dat het probleem onoplosbaar was. Goede oplossingen van 65 en 66 ontvangen van: Theo Verheggen te Thurles (Ierland); W. J. Depla te Kortrijk (België); van 63 t.m. 66: Pastoor Ratté te Grootebroek; G. P. Thomas te Aalsmeer; M. J. Mees te Amersfoort; N. P. A. Velzeboer, Theologicum te Warmond. (Wij ver zuimden den heer Velzeboer te vermelden als oplosser van 59 en 60); F. C. Laas te Heiloo; J. P. Rietbergen, L. M. van Maaren, G. C. Jansen en P. J. Barenbrug te Arnhem; G. L. de Zwart en G. Boot te Heemstede; D. de Jong te Bus- sum; C. Ruëdisuëli te Santpoort; Joh. H. Heij- stee te Hilversum; J. van de Rijdt te Eind hoven; J. G. H. B. te St. Nicolaasga; G. E. Koopman en H. G. Koopman te Den Helder; P. Andriesma te Heerlen; H. du Maine te Haar lem; K. Mienis te Akersloot; van 59 t.m. 66: J. C. Nobels te Baam; R. Wesseling te Ouder kerk a.d. A.; P. Wijers te Bergen N.H. en Th. Vrede te Apeldoorn; J. P. Coppens, A. L. van Item, J. B. Renckens, A. Kluijskens, C. Hartog, C. J. Amesfoort Jr. te Amsterdam. Van 65: P. Wartenbergh, L. van den Bergh, J. H. C. Ho- meijer, ook van 63 en 64; W. J. C. Schouten en L. H. P. Rebel te Amsterdam; T. van den Berg te Zilk; J. Moolhuijzen te Arnhem; G. F. Deu- ling te Zwartemeer; J. Walagen en W. Hoekstra te Haarlem; J. Meijer te Amersfoort; Nic. van der Poel te Lisse en Jeroen Warmerdam te Heemstede. Van 66: W. G. Harmse, P. Versteeg te Amsterdam; A. Trompetter te Ter Apel; J. B. van Dongen en J. W. Klawer te Arnhem; A. Kuypers te Soesterberg en A. B. Spijker te Soest. CORRESPONDENTIE abcdefgh Wit geeft mat in drie zetten Oplossingen gelieve men voor den 3en Januari in te zenden. De driezet zal ook den oplossers met weinig routine niet veel moeilijkheid geven. De sleutel- zet ligt voor de hand. Oplossingen Van probleem no. 65 (A. P. Eerkes te Wilder- vank) 1. Kf 7 (om met effect de toren-raads- lieer-batterij op de vijfde lijn in werking te kunnen brengen) dreigt 2. Re3 mat. Viervoudige zwarte zelfpenning op e4, door de beide paar den, den raadsheer van hl en de dame. Op elke J. J. te A. Voor no. 66 was de notatie in orde, de oplossing niet. Uw vragen zijn niet in de rubriek te beantwoorden, daarvoor zouden wij ongeveer de geheele theorie van het schaakspel moeten behandelen. Als u de in deze krant ge geven schaaklessen (Wij leeren schaken) niet gevolgd hebt, dan raden wij u aan de „Hand leiding tot het Schaakspel" van Neumann Schelfhout, twaalfde druk aan te schaffen. Of „Theorie en Praktijk van het Schaakspel" Den HertogEuwe, vier deelen. E .K. te B. Bij de oplossing hebben wij den matzet in de dreigvariant opgegeven. 'Wij komen onder den indruk, dat u meent dat in een pro bleem slechts één matzet mag voorkomen. Dat is niet juist. Uit de kritiek die wij bij de op lossing van het bedoelde probleem schreven, lieten wij uitkomen, dat zwart verschillende parades tegen de dreiging heeft. Waarop dan andere matzetten volgen. Op 1. Rb3, Txa7 volgt het aardige 2. f7xe8 paard en mat. Deze variant behoort tot het bijwerk. Om niet te uitvoerig te worden, bespreken wij in den regel alleen de De drie schilderstukken, welke door de Nederlandsche kolonie te Dublin als huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen worden aan geboden, worden door den consul- generaal der Nederlanden te Dublin, den heer I. R. A. Weenink (links), naar Nederland overgebracht Jrof. N. van der Waay, oud-hoogleeraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten, die te Amsterdam is overleden Pangeran Adipati Ario Mangkoenegoro VII bracht Maandag een bezoek aan de regimenten grenadiers en jagers in het kamp Waalsdorp bij den Haag. Een snapshot tijdens het bezoek Het slangeninstituut te Sao Paulo (Brazilië) bereidt tegengif voor elke slangen beet Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan Jos. Duvergé, Korte Prinsengracht 55, Amsterdam. Probleem no. 71. A. P. Eerkes te .Wildervank Eerste publicatie Wit geeft mat in twee zetten Probleem no. 72 A. M. Voorting te Haarlem Eerste publicatie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4