STAD TKAN BETER! Men&MjftoM: Tertiaire wegen Haarlem, 22 Dec. Wie doodde 1 Marco Graffi? SCHOENEN VAN SMIT DINSDAG 22 DECEMBER 1936 Kort en volledig AGENDA Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF GALA-CONCERTEN H.O.V. Soliste: Elly Ney EEN ORANJE-FILM WINKELS OP 2den KERSTDAG St. Josephsgezellenvereeniging Straatverlichting Bo-Bar-Kei BURGERLIJKE STAND WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Pandpoort - Koningstraat Programma van de Haarl. Radio centrale op Woensdag 23 Dec. Kindervoeding Voor de stille armen Tentoonstelling van zangvogels R. K. HAARLEMSCHE VOETBALBOND District Haarlem van den D.H.V.B. Wetsontwerp ingediend tot rege ling van de financiering LANDAU NAAR STOCKHOLM Correspondentie hebben goeden pasvorm en snit Een herstel van den ruilhandel Bioscopen 23 December Bioscopen Om verschillende redenen is het onmogelijk het eerstvolgende gala-concert der H. O. V. op 5 Januari doorgang te doen vinden. In verband hiermede is door het bestuur der H. O. V. in overleg met het Comité van Actie tot Steun aan de H. O. V. besloten, dit gala concert te doen plaats hebben op 29 Decem ber a.s. In plaats van Lotte Leonard zal dan als so liste optreden de bekende pianiste Elly Ney. Dit concert zal onder leiding staan van Frits Schuurman, dirigent der H. O. V. uws Heden draait in het Rembrandt-Theater de door Polygoon samengestelde Oranje-film, die niet alleen hoogst actueel, doch ook buitenge woon interessant is. Alle belangrijke phasen, zoo wel uit het leven van H. M. de Koningin, van Prinses Juliana alsook van den toekomstigen Prins-gemaal, heeft men in deze film opgeno men, terwijl de moeilijkheden hier en daar op zeer handige wijze zijn opgelost. Verschillende opnamen uit den goeden, ouden tijd zijn uit het archief te voorschijn gehaald en zoo krijgt men o.a. Amsterdam te zien ten tijde der inhuldi ging van Hare Majesteit de Koningin, toen Dam en Damrak nog bevolkt waren met paarden trams. Op de geboorte van Prinses Juliana vol gen de verschillende belangrijke etappen in haar leven, tot het moment dat zij in Den Htaag haar handteekening zet onder het ondertrouw- document. Ook van Prins Lippe-Biesterfeld krijgt men een zoo goed als volledig overzicht van diens jeugd en ongetwijfeld zijn hierin de meest be zienswaardige momentjes saamgevoegd. Deze levensloopen in een „nut-shell", zullen thans ongetwijfeld de belangstelling van velen hebben en, om eerlijk te zijn, krijgen zij, die de Polygoon Oranje-film kiezen, de meest overzich telijke, meest beschaafde en best gedocumen teerde film over dit onderwerp te zien. De ma kers hebben hun kracht gezocht in het beeld zelf en hebben geen oogenblik het doel, om een zoo compleet mogelijke film over het heden en Verleden van Prinses Juliana en Prins Bern- hard te geven, uit het oog verloren. Daarin te zijn geslaagd is een verdienste, welke zeker door vele bezoekers van het Rembrandt-Theater op prijs zal worden gesteld. Verschillende winkels in het levensmiddelen- bedrijf zullen op 2en Kerstdag geopend moe ten zijn. Aan het publiek wordt verzocht, hun in- koopen vóór 2 uur te doen, opdat deze win kels op dat uur kunnen sluiten. Ook aan de winkeliers wordt verzocht zich aan dit advies van het dagelijksch bestuurder Middenstandscentrale voor Haarlem en Om liggende gemeenten te houden. Zondagavond werd in het gebouw der St. Jo- sephsgezellen-vereeniging Haarlem I een districtsbijeenkomst gehouden voor Senioren en commissarissen waarop de heer Jos. Velt- man vrijgestelde van het R. K. W. V. sprak over het onderwerp „De Vakorganisaties." De districtspraeses kapelaan v. d. Hoeven opende deze druk bezochte vergadering, nadat het Kolpingslied gezongen was, op de gebrui kelijke wijze, in het bijzonder den heer Velt- man welkom heetende, die zich geheel belange- loos beschikbaar had gesteld dien avond te spreken. De inleider begon allereerst te bespreken de ontwikkeling der vakorganisaties. Spr. zette in het kort, doch overigens op zeer duidelijke wij ze uiteen, den slechten socialen toestand der arbeiders voor 1892, het jaar waarin de zoo be kende encycliek ,Rerum Novarum" door Paus Leo XIII werd uitgevaardigd. Den priesters, aldus spr., werd opdracht ge geven de arbeiders wakker te schudden en aan te sporen tot krachtige organisatie om daar door zich te beschermen tegen het in dien tijd met groote kracht opkomende, en als een af grond dreigend socialisme. Velen gaven aan dien oproep gehoor, doch helaas nog lang niet allen, zoodat zelfs in dezen tijd, ruim 40 jaar na 't verschijnen van „Rerum Novarum" er nog tal van ongeorganiseerde katholieke arbeiders te vinden zijn. Hadden ook zij zich aangeslo ten, dan was wellicht door de tallooze vakor ganisaties nog meer bereikt, om de sociale nooden der arbeiders te lenigen. Spr. noem de dan enkele namen als een Dr. Schaepman, Dr. Ariëns e. a. die de pioniers der Katholie ke arbeidersbeweging genoemd kunnen wor den. Het behoeft dan ook geen betoog, dat met deze groote mannen en leiders en advi seurs ontegenzeglijk veel vruchtbaar werk is verricht, zoodat de jongeren van tegenwoor dig hiervan wel degelijk den gunstigen invloed ondervinden. Met een krachtige aansporing om allen wa re propagandisten te zijn voor onze mooie ar beidersbeweging besloot spr. zijn inleiding. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd een veelvuldig gebruik gemaakt. Na het zingen van het Vlaggelied sloot Praeses A. v. d. Hoeven deze prachtige en goed geslaagde bijeenkomst. ling van binnen- en buitenlandsche zangvogels, bastaarden, vorm- öi kleurkanaries. Naar wij hooren, moet er eeiB schitterende collectie bij eengebracht zijn, een bewijs, hoe groot de sym pathie is die deze jonge, ijverige vereeniging m geheel ons land heeft gewekt. Men deelt ons mede, dat de straatverlichting en illuminatie van de Winkeliersvereeniging Bo-Bar-Kei gereed is gekomen en thans iede- ren avond tot en met 7 Januari wordt ontsto ken. De verlichting is uitgevoerd door het Radio Tech. Bureau N. v. Putten, Keizer straat 3. Geboren, 19 Dec.: R. v. RoodeKroon z; J. G ScherpenhuyzenKorevaar d; G. M. de GraafStrijder d; T. C. B. Schlichting Klaassen d. j 20 Dec.: J. BootHoomans z; W. B. Poe- lenjeeHeijman z. 21 Dec.: H. F. v. d. BroekBoesveld z. 22 Dec.: G. E. BurgerhoutSmits d.; W. SteenhuizenRoode d. Overleden, 19 Dec.: C. L. Marton, 81 j., M. v. Heemskerkstraat: G. M. Hildering, 77 j., Ha- zepaterslaan. 20 Dec.: J. J. Beere, 52 j., Obistraat. 21 Dec.: J. Wouda, 72 j., Jan Steenstraat; F. C. Jaski, 80 j., Eindenhutstraat; H. J. Lubke, 78 j., Spaarnrijkstraat; J. Boschman, 78 j., Wol straat; J. H. VisserHooreman, 66 j., Linscho- tenstraat. Alweer gaat een eind aan dit jaar komen, Maar niet onze zorgen zijn voorbij, Blijft ook in het nieuwe ons uw mildheid toonen. Maakt ons gelukkig, de armen blij. Postgiro 212793, telefoon 11855. Frogr. 1: Hilversum I (Huizen). Frogr. 11: Hilversum II. Frogr. lil; 8.00 Keulen; 9.05 Keulen; 9.20 Deutschlandsender9.5010.20 Deutschlandsen- der; 11.20 Danmarks Radio; 12.20 Vlaamsch Brussel; 1.20 Vlaamsch Brussel; 1.30 Vlaamsch Brussel; 1.50 Vlaamsch Brussel; 2.20 Diversen; 2.50 Parijs Radio; 4.20 Keulen; 4.50 Keulen; 5.20 Keulen; 5.50 Parijs Radio; 6.20 London Re gional; 6.40 London Regional; 7.20 Beromünster; 8.20 London Regional; 9.20 Rome; 10.05 Berlijn; 11.20 Parijs Radio; 11.50 Parijs Radio. Progr. IV: 8.00 Vlaamsch Brussel; 8.20 Vlaamsch Brussel; 8.30 Vlaamsch Brussel; 8.40 Vlaamsch Brussel; 8.45 Vlaamsch Brussel; 9.00 9.20 Vlaamsch Brussel; 9.30 Diversen; 10.35 Droitwlch; 10.50 Droitwich; 11.05 Droitwich; 11.35 Droitwich; 12.35 Droitwich; 1.20 Droit wich; 2.20 Droitwich; 2.50 Droitwich; 3.50 Droit wich; 4.20 Droitwich; 5.10 Droitwich; 5.35 Droitwich; 6.20 Diversen; 7.00 Droitwich; 7.30 Droitwich; 8.20 Droitwich; 9.20 London Regio nal; 10.20 London Regional; 10.45 London Re gional. Progr. V: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert: Cabaretavond. Um das blaue Band, Paul Godwin; Wals potpourri van Afrikaansche Wysies, 5 vrolijke Kaerels; Foxtros potpourri van Afrikaansche Wysies, idem; Le chaland qui passe, Lys Gauty; J'aime tes grand yeux, idem; Reine de Muzette, Emile Vacher: Piano Medley No. 7, Charley Kunz; Weekend in Scheveningen, Louis Davids; La Cucaracha, London Piano Acc. Band; The Continental, idem; Les Triollets, Emile Vacher; De Voetbal match, Louis Davids; Potpourri van Eousa Marches, Blaas orkest; 8.0012.00 Diversen. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoe- testraal 1371 porties; Overtonstraat 1604 por ties; Byzantiumstraat 894 porties; Eemstr. 1171 porties; Kamperstraat 820 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 110 porties verstrekt. Mevr. M. A. f 10.—; M. S. te Haarlem, f 10.Mr. v. SM., Overveen, f2.50; N. N. f 2.50. H. K. te Haarlem 1.—; N. N. te Haarlem 25.mej. N. K. te Haarlem 10. De club van volièrehouders en vogelvrienden „Onderling genoegen" houdt Donderdag 24 De cember, des avonds om acht uur, in de be nedenzaal van café-restaurant „Bolwerk", Ken- nemerplein 5, haar derde nationale tentoonstel- Op den Tweeden Kerstdag wordt in hotel „De Weyman" te Santpoort des middags om twee uur een kwartettenconcours gehouden. In het Vereenigingslokaal van de Haarl. Amateur Fotografen Ver. zal de Commissie voor de werkavonden Woensdagavond den cur sus „Stillevens" voortzetten. De heer A. Funke, sedert de oprichting in 1888 directeur va» de Comm. Venn. F. Wis- brun en Liffmann in de Groote Hputstraat, zal op den Tweeden Kerstdag zijn 75sten verjaar dag vieren. Vandaag viert de heer H. P. L. Mulder zijn koperen jubileum in dienst van den heer F. Janus te Heemstede. In huiselijken kring is het feest door patroon en gezel gevierd. Aan gewetensgeld is te Haarlem bij de Be lastingen ingekomen een bedrag van f 17.34. In de Commissie ter Voorbereiding van het Internationale Wegencongres in 1938 zijn bij Kon. Besluit benoemd tot voorzitter de heer Ir. W. G. Gelinck Inspecteur-generaal tit. van den Rijkswaterstaat te Haarlem en tot lid Jhr. C. J. A. Reigersman, hoofdingenieur directeur van den Provincialen Waterstaat te Haarlem. Bij Koninklijk besluit van 18 December is aan den reserve-eerste-luitenant N. C. Smit, van het korps motordienst, eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst. Op Donderdag 24 December des avonds om 8 uur houdt het Centraal Comité voor Werk- loozen in de Gemeentelijke Concertzaal een bonten avond, met medewerking van het Haar- lemsch Salonorkest, de dames D. Schram, E. Klaverweijden en B. Murray in diverse reper toires en van den heer A. Klein als conferen cier. Het Centraal Comité had waarachtig een beteren avond voor ontspanning van de werk- loozen kunnen uitzoeken dan Kerstnacht! Wegens het buitengewoon succes heeft het Gezelschap Jan Musch besloten een herhaling te geven van het succes-blijspel „Baron Tip" in den Stadsschouwburg te Haarlem op Zondag 27 December as., in de origineele bezetting en décors. De Vrijwillige Burgerwacht Haarlem zal op 7 Januari deelnemen aan den Lichtstoet. Zij, die hieraan willen deelnemen de comman dant rekent op een groote opkomst worden verzocht zich bij den administrateur te melden. Rembrandt-theater, Luxor-theater en Cinema Palace geven thans een uitgebreide reportage van de feestelijke gebeurtenissen in Den Haag. Een actueel, interessant en aardig overzicht van hetgeen thans in het middelpunt aller be langstelling staat! Programma 27 December A H.BC—NAS 12.00 uur TYBBOG 12.30 uur Van NispenSantpoort 12.30 uur ConcordiaAlliance 12.30 uur B G-WVogelenzang 12.30 uur HBC—TYBB 1.30 uur OGDEK 2.00 uur WFConcordia 2.00 uur C SantpoortDSO 12.30 uur AllianceOIV 12.30 uur H-BC—TYBB 2.30 uur BSM-OG 12.30 uur D OIVVan Nispen 1.00 uur AllianceHBC 2.00 uur SantpoortTYBB 2.00 uur DSS—OG 2.00 uur Adsp. 26 Dec. (2e Kerstdag) VVF aSantpoort 2.00 uur OG bOG c 2'.00 uur TYBB a—OG d 2.00 uur Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage j Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Motorrijtuigenbelastingwet en wet tot instelling van een verkeersfonds, inzonderheid met het oog op het belang der tertiaire wegen. Blijkens de memorie van toelichting is er één onderdeel van het vraagstuk der wegenfinan ciering, dat zoo spoedig mogelijk voorziening vereischt. Mede doordat de provinciale wegen netten moesten worden beperkt, vorderen de „tertaire wegen" waaronder verstaan worden wegen met een eenigszins belangrijk motor- verkeer, niet voorkomende op het rijkswegenplan of op een provinciaal wegenplan steeds hooger wordende kosten voor onderhoud. Het komt billijk en noodzakelijk voor, dat een deel van de opbrengst der motorrijtuigen- en rijwielbelasting ten behoeve van deze wegen wordt beschikbaar gesteld. De regeering is tot de slotsom gekomen, dat het aanbeveling verdient om voor de regeling van de financiering van de tertiaire wegen de volgende grondslagen te kiezen: a. Van de opbrengst der motorrijtuigen- en rijwielbelasting, na aftrek van de in 1935 ingevoerde verhooging van eerstge noemde belasting, wordt 10 pCt. beschikbaar gesteld ten behoeve van de tertiaire wegen, waarvan de helft komt in mindering van het rijksaandeel en de helft in mindering van het aandeel van de provinciën geza menlijk. b. Het ten behoeve van de tertiaire we gen beschikbaar bedrag wordt tusschen de provinciën onderling verdeeld naar even redigheid van de opbrengst der motorrij tuigen- en rijwielbelasting in elk der pro vinciën. c. Aan de provinciale besturen wordt vrij heid gelaten ten aanzien van de wijze, waarop zij de gelden ten behoeve van de tertiaire wegen wenschen te besteden. Alhoewel dit wetsontwerp in de eerste plaats beoogt voorzieningen te treffen in het belang van de tertiaire wegen, zijn daarin ook eenige bepalingen opgenomen, welke ten doel hebben te voorzien in enkele leemten, welke in de motorrijtuigenbelastingwet en in de wet tot in stelling van een Verkeersfonds voorkomen, een en ander in afwachting van een algemeene her ziening. Uw Nieuwjaarsgroet per kaartje over laten brengen? Wat zit er niet aan vast! Schrijven, vergeten en óf te vroeg, óf te laat bezorgd. Beter zoudt U ons daarom 'n Nieuwjaars-annonce kunnen opgeven. U vergeef dan niemand van Uw familie, be kenden of cliënten, komt keurig op tijd en bent bovendien goedkooper klaar. Volg het voorbeeld van zoovelen en zend ons spoedig Uw Nieuwjaarsgroet in. Onderstaande bon maakt 't U gemakkelijk. Aan de Advertentie-Afdeeling van „NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT" Nassaulaan 51 Haarlem Wil in Uw rubriek „Nieuwjaarsgroeten" van Donder dag 31 December de navolgende advertentie plaatsen: (Prijs 0.12 per regel, met een minimum van 5 regels) De inzend-termijn sluit op Maandag 28 December! Het bedragje kan in postzegels worden bijgesloten NIET ALS DRUKWERK VERZENDEN! Thans is definitief, dat de Nederlandsche kampioen S. Landau deel zal nemen aan het internationaal schaaktournooi, dat van 1626 Januari a.s. te Stockholm, ter gelegenheid van het jubileum van den Zweedschen schaakbond wordt gehouden. Behalve Landau is o.a. reeds ingeschreven de Amerikaan Rueben Fine. In totaal komen in het hoofdtournooi tien spelers uit. N. J. C. te Haarlem. Aangezien bedoelde kwestie reeds door den heer W. A. M. Wes- terouen van Meeteren (Directeur Toerisme van den A. N. W. B.) in ons blad van 21 December afdoende behandeld is, meenen wij Uw inge zonden stuk achterwege te kunnen laten. NASSAUSTRAAT I, HAARLEM hoek Kruisstraat TEL. 13490 LONDEN, 21 Dec. (Havas) In verband met een bericht dat in het begin van het vol gend jaar een gezamenlijke poging zou worden gedaan door Londen, Parijs en Washington om terug te keeren tot een normaal volumen van economischen ruilhandel, bepaalt men zich er toe in welingelichte kringen aan te duiden, dat tusschen de drie hoofdsteden gedachtenwisse- lingen gevoerd worden ten aanzien van de toe passing van het accoord van September. Men wijst er op, dat, terwijl het zuiver monetaire gedeelte geregeld is bij „gentlemen's agree ment", de verwerkelijking van het tweede deei van de taak, zooals die gedefinieerd werd in het communiqué der drie mogendheden, be trekking heeft op opheffing' der tolmuren en contingenten, en de noodzakelijkheid van her haalde besprekingen tusschen de vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta. ten. Men bestrijdt echter dat de eerste resulta ten van het accoord een oorzaak van teleur stelling gevormd hebben voor Engelsche regee- ringskringen. .i.lN ALLE OLD-LYCEÏSTEN VAN HET R.K. LYCEUM Het Lyceum begint langzamerhand geschiede nis te krijgen èn een verleden. Wél willen wij niet als de universiteiten van Leiden, Utrecht, Göttingen, Heidelberg en elders terugwijzen op ministers, rijkskanseliers, professoren, staatsra den, bisschoppen en hoogwaardigheidsbekleders, maar zóó piepjong als voor eenige jaren zijn wij toch niet meer. De oudleerlingen beginnen zich reeds te' roeren in de maatschappij, als art sen met nog leege wachtkamers, als hoofdambte naren op wachtgeld; eenigen hebben hun juridi sche studies beëindigd, een groot wit bord aan de deur gespijkerd en wachten de dingen, die komen zullen; sommigen zijn zelfs getrouwd. Doch hoe rijker de geschiedenis van het Lyceum wordt, hoe moeilijker de taak voor de Academie Cassiciacum en haar bestuur om al die her en der verspreide oud-leerlingen met Kerstavond bij elkaar te roepen naar den goeden kerststal aan den Zijlweg. In de jaren, dat ondergeteekende de honneurs als praesident waarnam, was deze kwestie nog niet acuut. De crisis had nog niet haar huidige nadir bereikt, zoodat de praesident zijn secretaris last kon geven op kosten der Aca demie een vel postzegels van anderhalve cent te koopen en aan die oud-lyceïsten, die te hoog op de maatschappelijke ladder stonden om ons nog te hooren, een gedrukte uitnoodiging te verzen den. De minder vooraanstaanden onder hen kon den wel met een mondeling bericht van hun broer toe. Sed tempora mutantur. Thans telt het Lyceum een grootere schare afgestudeerde dan stud'eeren- de leerlingen. En helaas, de crisis is verder inge vreten, de postzegels van anderhalve cent zijn echter even duur gebleven en het getal van hen, die voor een uitnoodigings-briefkaart in aanmer king komen, onrustbarend gestegen. De Academie kan thans de overal heen getogen herders niet meer per postkaart naar den ouden schaapsstal roepen, zonder in ernstige financieele moeilijk heden te komen. Het „Vrede zij den Lyceïsten van goeden wil" wordt in deze ontkerstende tij den niet meer gratis rondgeroepen. En daarom heeft de Academie mij nogmaals het ambt van Gabriël opgedragen om mijn ba zuin te heffen en u die jaarlijksclie goede bood schap te brengen, dat wederom de Kerstavond op ons Lyceum wordt gehouden en de deuren voor u open staan. De engelen te Bethlehem zongen hun boodschap vanuit de lucht; ik zing mijn bood schap in de Nieuwe Haarlemsche Courant. Zij zal bij allen kant en klaar in de bus vallen en zwart op wit hun onder de oogen komen. O. gij Lyceïs ten, die de sporten der maatschappelijke ladder beklimt en wellicht reeds met uw hoofd in de wolken staat, komt dezan éénen avond in het jaar naar beneden en spoedt u naar den Zijlweg. Het Kerstkind is van veel hooger streken naar omlaag gekomen Zegt niet „ik heb een vrouw getrouwd en daar om kan ik niet komen" óf „ik heb een spreek uur te houden, ik bid u verontschuldig mij" óf „ik sta te -hoog op de ladder en hoor u niet". Weest allen van goeden wil en komt naar die plaats waar gij vroeger aan den rekstok hebt ge zwaaid en óók ladders beklommen. Gij zult er den Rector vinden, vriendelijk glimlachend als altijd, gelijk de goede Sint Jozef. Het Kerstkoortje zal voor ons zingen als de engeltjes over de velden, iemand zal blokfluit of schalmei spelen als de herdertjes van weleer, de Gebouw „St. Havo" st. Caecilia, 8 uur. Rechtskundig bureau, 8 uur; Best. Spoorweg personeel, 8 uur; Best. melkhandel „St. Joseph", half 9; Veehouders, 10 uur 's morgens. Gouvernementsgebouw Dreef Provinciale Staten van Noord-Holland, half 11. Gem. Concertzaal; Concert R.K. Oratorium - vereeniging. kwart over 8. Frans HalstheaRi „Kleine Madonna", 2.30 en 8 uur. Luxor-theater „The Murderman", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cincma-Falace Palace-Filmac. 115 uur; „Een avond in de opera'", 7 en 9.15 uur. Kembrandt-theater „Ramona", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Havo" Schaakclub 8 uur; Bridgeclub 8 uur; Proza 8 uur. Stadsschouwburg De Ned. Tooneelgroep „Scrooge en Darley", kwart over 8. Frans Hals-theater „Kleine Madonna", 2.30 en 8 uur. Luxor-tneater „The Murderman", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Falace Palace-Filmac, 115 uur; „Een avond in de opera", 7 en 9.15 uur. Ktmbrandt-meatcr „Ramona", 2.30, 7 en 9.15 uur. groote sierpalmen zullen ruischen; wellicht zit op het oogenblik, dat gij dit leest een jongen, die pas de proefwerkweek achter den rug heeft en zijn kerstrapport nog in het vooruitzicht, op een zolderkamer bibberend zijn voordracht te leeren, om u een plezier te doen. Het is een goede daad hem te komen toejuichen. Komt allen, gij oud- lyceïsten, waar ge ook wezen moogt. Woensdag avond 23 December om 8 uur naar uw oude huis aan den Zijlweg. waaraan gij zoovele herinnerin gen hebt en dat wagenwijd voor u open staat. Gij behoeft niets voor te dragen, zooals de bib berende jongen op zijn zolderkamer, gij hebt geen proefwerk achter den rug en kunt uw Kerstfeest tegemoet zien zonder Kerstrapport: gij zijt dus onbekommerd en zonder angst, wij vra gen u enkel om bij ons op een stoel te komen zitten, om te luisteren en te genieten van het genoegen, dat wij allen weer eens bij elkander zijn onder het vriendelijk oog van den Rector, onzen tweeden Vader. HARRY FRENEN, Oud-voorzitter van Cassiciacum, Secretaris van de Rijnlandsche Academie. KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 911 en 12, Dinsdagav. 6.308.30 4b Hij moest weer denken aan die opmerking, die mijnheer Baggs had gemaakt over het zoe ken van een naald in 'n hooiberg. En toch, wat hfj nu begonnen was, was 't eenige, wat men doen kon en hij scheen de eenige te zijn, die het op zich kon nemen. En dit bezoek aan een plaats, waar men wist, dat Ottilia al waren er ook nog zooveel jaren overheen gegaan was geweest, was de eerste stap, dien hij nemen kon. Graye had sinds zijn vertrek uit Londen al den tijd, dat hij niet sliep, besteed aan het lee ren van zooveel mogelijk alledaagsch Ita- liaansch, uit een paar boekjes, die hij inderhaast op zijn weg naar het station had gekocht. En hij had al voldoende kennis van de taal gekre gen om zich verstaanbaar te maken bij den portier van het ziekenhuis. Daar had hij tot zijn groote vreugde gehoord, dat er zusters wa ren, die zijn eigen taal spraken. Hij stond nu op een van deze te wachten. En toen ze bin nen kwam, een vriendelijke vrouw van middel baren leeftijd, aan wier nationaliteit niet te twijfelen viel, kreeg hij een gevoel, alsof hij de meeste wan zijn moeilijkheden al te boven was gekomen. Hij vroeg haar dadelijk: „Bent u een Engelsche, Zuster?" „Ik ben een Engelsche, dr. Graye," ant woordde zij op het kaartje kijkend, dat hij aan den portier had afgegeven. „Maar", voegde zij er glimlachend bij, „het is al jaren geleden, dat ik Engeland gezien heb." „Dus u bent hier al lang?" „Ik ben hier al vijftien jaar." Graye voelde zich weer verlicht. Vijftien jaar! Dan moest ze zich de gebeurtenissen van zes, zeven jaar geleden nog wel herinneren. „Ik ben hier, om een onderzoek in te stellen, naar iets, dat zes jaar geleden gebeurd is," zei hij. „De redenen, waarom dit onderzoek wordt ingesteld, zijn, zooals ik u dadelijk zal uitleggen, van het grootste belang. Herinnert u zich in dit ziekenhuis een patiënte, iemand, die hier on geveer zes jaar geleden was en die Ottilia Morro heette?" De oogen van de Zuster begonnen plotseling te glinsteren. Ze knikte. „Heel goed. Ze leed aan een vreemd soort al- geheele uitputting, maar ze is hier volkomen genezen weggegaan. Weer heelemaal de oude; dr. Graye." „En u weet niet, waar ze naar toe is gegaan, toen ze hier wegging?" „Ik zelf niet, maar misschien een van de andere Zusters, of de Moeder Overste." „Naar die Ottilia Morro ben ik aan het zoe ken. Herinnert u zich nog, of ze ooit bezoek kreeg van Engelsche vrienden?" „Zeker. Er kwam wel eens een Engelsclwnan. Zijn naam zal me dadelijk wel te binnen schie ten. Ja Sir Robert Wargrave, een man van middelbaren leeftijd. Zijn vrouw en hij kwamen Ottilia Morro verscheidene malen opzoeken. Maar de vrouw Lady Wargrave was een Italiaansche." „Juist. Nu moet ik u in vertrouwen nemen, Zuster. Sir Robert Wargrave is een tijd geleden gestorven en Lady Wargrave wordt beschuldigd van moord." De Zuster hief haar handen ten hemel. „Toch niet van moord op hem?" „Neen, maar van moord op haar grootvader, een ouden Italiaanschen heer, met wien ze als meisje in Londen woonde. Het is natuurlijk een valsche en belachelijke beschuldiging," vervolg de dr. Graye verontwaardigd. „Maar ongeluk kigerwijze bestaan er eenige gronden voor. En die Ottilia Morro zal nu, als ze gevonden wordt een zeer gewichtige getuige zijn. U weet niets van wat er met haar gebeurd is, nadat ze het hospitaal verliet?" „Niets. Maar ik zal er eens naar informeeren. Komt u dan over een uur terug." Graye verliet het ziekenhuis en wandelde on- dertusschen een beetje over de heuvelen van Sint Elmo, peinzend over wat er gedaan moest worden, als hfj niets over Ottilia hoorde. Hij had er geen idee van, waar het op uit zou kunnen loopen. Ottilia kon wel dood zijn, ze kon ver weg zijn gereisd; het was, in aanmerking genomen, dat zoo'n nauwe band haar verbon den had, vreemd dat ze nooit meer met Gemma gecorrespondeerd had. Hij begon zich moede loos te voelen enctoe moedeloosheid werd grooteu-fciet toen hij weer in het ziekenhuis terug, al van ver af de Zuster met het hoofd zag schudden. „Ik ben niets over Ottilia Morro te weten kunnen komen," zei ze. „Niemand weet iets van haar af. Vele Zusters herinneren zich haar nog. Maar geen van allen kunnen zij zich herinne ren, dat zij er ooit iets van verteld zou hebben, waar ze van plan was naar toe te gaan. Al wat de Moeder Overste weet, is, dat Ottilia een groote schenking aan het klooster heeft ge daan. Dit is alles, wat we u kunnen vertellen, dr. Graye. Maar we kunnen nog wel eens ver der navragen. Misschien komen we hier en daar nog iets te weten, dat u zou kunnen helpen." Graye dankte haar en ging heen. Hij was niettegenstaande hij nog maar pas aan zijn taak begonnen was en wist dat ze zeer moei lijk zou zijn, de wanhoop nabij. Hij liep de stad maar in, niet wetend wat te gaan doen. Toen bedacht hij, dat er misschien op het postkan toor brieven voor hem zouden zijn. Hij ging er heen, en gaf aan een loket zijn kaartje af; en terwijl hij op den klerk, die hem hielp, stond te wachten, overdacht hij opnieuw den toestand, waarin hij zich bevond. Er moest toch een mid del zijn, om Ottilia Morro op te sporen? De politie de pensions de hotels de pers! De pers. Hij dacht plotseling aan het voorstel van den heer Baggs over de wenschelijkheid Van in de Times te adverteeren. 't Had daar in die opgesmukte atmosfeer van het kantoor in Bedford Road dwaas genoeg geklonken; maar was het wel zoo dwaas als het leek? Zeker, zou niets uithalen, om in de Times te adverteeren, maar het zou misschien wel heel nuttig kunnen zijn om eens een advertentie te zetten in de voornaamste Italiaansche kranten „Dat zal ik vandaag nog doen," overwoog Graye, weer wat opgevroolijkt bij de gedachte aan iets definitiefs en aan eenige activiteit. „Ik zal dadelijk die advertentie op gaan stellen, en eens een lijst van kranten zien te krijgen, als die tenminste bestaat. En „Een brief voor u, mijnheer!" Graye keerde zich weer naar het loketje, waar hfj zoo lang had staan wachten en nam de enveloppe aan, die de klerk van de poste restante hem overhandigde. Het was een pakje van nogal eenigen omvang, er zat iets hards vierkants in en het was met een slechte hand geadresseerd. Achterop stond in een langwerpig schild het wapen van het kantoor Baggs Kenrick. Graye ging naar een rustig hoekje van de hal, en sneed de enveloppe open. Hij haalde er een ge- typten brief en een foto uit. Hij keek eerst naar de foto, die zooals hij aanstonds opmerkte, in Genua genomen, en al een beetje verbleekt was. Er stond een meisje op met een typisch Itali- aansch gezicht, met mooie trekken, glinsteren de zwarte oogen en met een rijkdom aan zwarte haren onder een geknoopten doek gewerkt, waarin kleine muntjes en kralen waren gevloch ten. Aan den onderkant van het witte passe- partoutje waren met sierlijke krulletters de woorden; „Voor Gemma, van Ottilia," geschre- ;n. Den brief in zijn hand houdend, keek Graye lang en aandachtig naar de foto. Dit was na tuurlijk Ottilia Morro's portret. Ze was heel'J mooi, wel even mooi ais Gemma zelf. Maar waarom lag er in die uitdrukking zoo'n beklem mende droefheid, zoo'n vreemde somberheid? Hfj voelde, terwijl hij er naar keek, dat hij, als hij ergens plotseling deze foto gezien had, gezegd zou hebben: „Dit is het portret van, een vrouw, die een groot verdriet heeft en die zelden of nooit lacht." En hij vroeg zich af, waarom die trekken om dien mond, en die uitdrukking van die oogen zoo'n diepe droefheid uitdrukten. Hq stak de foto weer in de enveloppe, en nam den brief ter hand. 'n Blik werpend op de on- derteekening, zag hij dat ze van Kenrick was. „Zeer geachte heer," schreef de advocaat. „Nadat u naar Napels bent afgereisd, heb ik mijn cliënte Lady Wargrave opgezocht en haar op de hoogte gesteld van uw bedoelingen. Lady Wargrave heeft me verzocht u haar groote dank baarheid te betuigen en u te verzekeren, dat ze hoopt, u onder meer daartoe geëigende om standigheden, dan in welke ze momenteel ver keert, persoonlijk te kunnen bedanken. Reeds voordat Lady Wargrave wist van uw vertrek naar Italië, had ze de ingesloten foto van haar vriendin al van haar woning in Park Lane naar ons kantoor laten brengen. Het is een portret van Ottilia Morro, dat gemaakt is in Genua, kort nadat Lady Wargrave en zij Engeland hebben verlaten. Ze hoopt, dat het u van nut zal kunnen zijn bij het instellen van het onderzoek, dat u zoo edelmoedig op u hebt genomen, .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5