RIEP We luisteren naar FINANCIEN Duitschlands koloniale eischen en de houding van Engeland N= WEINIG KANS OP EEN ACCOORD Het Prinselijk huwelijk ''^dc biste Heerenhoed De weerstoestand Dagfilm DINSDAG 22 DECEMBER 1936 Het communisme moet niet met kanonnen, maar met econo mische ivapens bestreden tuorden Welke koloniën moeten worden teruggegeven? Territoriale wijziging uitgesloten Vragen van Von Ribbentrop Oefening van den stoet Rijmprent getoonzet Herdenking te Parijs Spoorwegmaatregelen op 7 Januari Geschenk van Nederlanders te Aken Drukbezochte receptie te Rome De delegatie van Soerakarta Lt.-kolonel v. Heijst 25 jaar vlieger Prauwroovers aange houden De kruiser Java wist hen benoor den Lombok in te halen De Kersttoeslag aan werkloozen 25 pet. van het steunbedrag kolen- toeslag meegerekend VRIJGESPROKEN Buitenlandsche kerkelijke leeningen Aanbestedingen Zwaarder straffen aan agenten opgelegd Inbraak op Mercatorplein te Amsterdam in hooger beroep berecht MISHANDELING IN DE WERK VERSCHAFFING DE INBRAAK TE DELFT Buitenlandsche ónderscheiding □□□□□DraBEtrjEGEEBEinoGü'onnproniücinciraonEinciQnnnnGnn Woensdag 23 December Wanneer zal de winter komen? Bijna nergens in Europa komt vorst van eenige beteekenis voor 473ste STAATSLOTERIJ In een lang hoofdartikel houdt de Times zich bezig met een volgens het blad ge- Wenschte verbetering van de betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland. Ondanks de bereidwilligheid, die aan beide zijden ge toond is, wordt de hoop op een vredescon ferentie steeds geringer. De Times zegt, aldus lezen wy in de N. R. Ci, dat het enthousiasme voor het Fransch-Russi- sche accoord zeker niet groot is, maar volgens de meening van Engeland is het ook duidelijk dat het communisme op den duur niet met de Wapenen bestreden kan worden. Het beste bol werk tegen het communisme is economisch, niet militair. Voor dat doel is boter belangrijker dan kanonnen. Indien anti-bolsjewisme tot oorlog leidt, leidt het ook tot bolsjewisme. Daarom Vertrouwt Engeland een militair en diplomatiek anti-communisme niet, en wil ook niet deel nemen aan een verdeeling van de wereld in bloes. Om die redenen begrijpt Engeland ook niet waarom Duitschland niet mee werkt aan een gemeenschappelijke Europeesche actie om te komen tot een betere situatie. Schacht, die met zijn eene been in de politiek, en met het andere in de economie staat, tracht uit te leggen dat toegang tot de bron van grondstoffen alleen niet voldoende is, en dat alleen bezit van de bron zelf kan helpen. Als hij, of Hitier, dat Werkelijk meenen, verwerpt Duitschland blijk baar geheel de idee van samenwerking in Euro- Pa, gebaseerd op wederzijdsche concessies. Engeland gelooft dat de koloniale quaestie op gelost zal kunnen worden in een wereld die zich aaneensluit, maar niet in een wereld die uit eenvalt. Het beseft ook dat de voornaamste bij drage van Engeland voor een algemeene rege ling in het belang van alle landen, Engeland inbegrepen, op economisch gebied moet liggen. Maar het begrijpt niet hoe dit geregeld moet worden, als de conferentie daarvoor maar niet bijeen schijnt te kunnen komen. Wat Duitschland te winnen heeft bij een illusoire fascistische overwinning op de puin- hoopen van Spanje is twijfelachtig. Wat een ge zamenlijke economische campagne, niet tegen Rusland, maar tegen het communisme, tot stand zou kunnen brengen, is niet twijfelachtig. Samenwerking tusschen Duitschland, Frank rijk en Engeland is een noodzakelijk minimum voor den vrede, en allen die weigeren te deelen in de verantwoordelijkheid van een absolute weigering voor die samenwerking, moeten stre ven naar wederopvatting en uitbreiding van die samenwerking. In een ingezonden stuk in de Times geeft ook oud-minister Amery zijn meening te kennen over het koloniale probleem van Duitschland, dat Lord David Cecil onlangs weer ter sprake heeft gebracht. Amery zegt rondweg dat de Duitsche koloniën niet teruggegeven zijn om redenen van veiligheid. Welke koloniën zouden Duitschland overigens teruggegeven moeten worden? vraagt schrijver. Moet Engeland de Dominions dwingen mandaatgebied terug te geven, nadat zij alle hebben verklaard, dat daar geen denken aan is? Moeten Kameroen en To- goland, thans in het bezit van verschillende landen, onder welke Frankrijk, teruggegeven worden? Amery zegt te gelooven aan de moge lijkheid van goede vriendschap tusschen Enge land en Duitschland. Territoriale wijziging is echter uitgesloten, niet door gebrek aan goeden wil, maar door de bestaande feiten. In een Kerstrede tot het personeel van de Rijksbank heeft dr. Schacht o.a. verklaard: De wereld is groot genoeg om Duitschland kolo niale gebieden te laten bezitten. Duitschland moet niet moede worden aan te dringen op koloniën, omdat dat het eenige middel is om het Duitsche volk op eigen bodem te voeden. Volgens Stefani gaan in politieke kringen in Berlijn geruchten, dat Von Ribbentrop, die zich op het oogenblik te Berlijn bevindt, voor zijn vertrek uit Engeland de volgende vragen aan Eden heeft voorgelegd: 1. Hoe denkt de Britsche regeering over de Duitsche koloniale eischen? 2. Zal Engeland nog langer inmenging van Sovjet-Rusland tolereeren? 3. Sluit Engeland Sovjet-Rusland in by zyn plan van organisatie van den Europeeschen vrede? Von Ribbentrop zou in naam der Duitsche regeering uitdrukkelijk reserve hebben gemaakt bij een deelname van Rusland aan de organi satie van den Europeeschen vrede. Ten huize van mevr. C. C. de Brauwvan Reenen, dame du palais van H. M. de Ko ningin, is een diner gegeven, waarbij als gasten aanzaten Prinses Juliana en Prins Bernhard. Onder leiding van Harer Majesteits eersten stalmeester jhr. Verheyen, is hedenochtend een tweede oefening gehouden van het voorrijden voor het stadhuis en de Groote Kerk, in ver band met den koninklijken stoet, welke op 7 Januari zich derwaarts zal begeven. De stoet werd geopend door twee open brikken, ieder met twee paarden bespannen. Dan volgde een ge deeltelijk met tentzeil gesloten brik, eveneens met twee paarden bespannen. Een brik met acht paarden bespannen, voor afgegaan door twee bereden postillons, fun geerde als gouden koets. Derhalve werden de links voorgespannen paarden door een postillon bereden en ging naast elk span een rijknecht te voet. De stoet werd gesloten door vijf vierspannen en werd begeleid door bereden politie, welke voor zoover noodzakelijk het verkeer stop zette, opdat de stoet rustig zijns weegs kon gaan. Op bevel van jhr. Verheyen, die te paard en gekleed in donker rijcostuum was, hield elk voertuig eenige oogenblikken halt voor het stad huis (ingang tegenover de Nieuwstraat) en voor de Groote Kerk (ingang tegenover het ge bouw van de Residentiebode), opdat deze repe titie zooveel mogelijk op het verloop van den dag der prinselijke huwelijksvoltrekking zou ge lijken. In dit verband stonden ter linkerzijde van den ingang van de kerk twee secties grenadiers aangetreden, onder bevel van den len luitenant van Hattum, bij wien zich gevoegd had de kapi tein-plaatselijk adjudant baron van Heeckeren van Brandsenburg. Naar men weet zullen 7 Januari te dezer plaatse mariniers dienst doen. Het voorrijden voor beide gebouwen werd eenige malen herhaald, waarna de stoet via de Toren straat naar de koninklijke stallen terugkeerde. De oefening trok natuurlijk veel bekijks. De bekende Nederlandsche componist Alexan der Voormolen heeft het gedicht van dr. P. C. Boutens, dat opgedragen is aan Prinses Juliana en Prins Bernhard en dat bestemd is voor de Nederlandsche jeugd, getoonzet voor sopraan en orkest. Ter gelegenheid van het ondertrouwen van het Prinselijk Bruidspaar hebben onze gezant te Parys en mevrouw Loudon een receptie ge houden in het gebouw der legatie. De gezant heeft hier een toespraak gehouden. Een tele gram werd aan het Bruidspaar gezonden. Het Prinselijk huwelijk zal ook in Parijs wor den gevierd. De Nederlandsche kolonie zal op den dag van het huwelijk een avondfeest geven. Zooals bekend zal er 7 Januari op enkele lynen een buitengewoon druk treinverkeer zijn. De snelle opeenvolging der treinen laat niet toe dat teveel onderweg gestopt wordt. Dit zou de na een stoptrein komende sneltreinen ver tragen. De Ned. spoorwegen hebben daarom den maatregel moeten nemen, om dien dag, op deze drukke lijnen, geen stoptreinen te laten loo- pen, zoodat eventueele reizigers van en naar ondergenoemde plaatsen, van af of tot het meest nabijliggende grootere station, met een ander middel van vervoer zullen moeten rei zen, De kleinere stations, die dus op 7 Januari niet open zullen zijn voor reizigersvervoer, zijn tusschen Utrecht en den Haag, Vleuten, Ze- venhuizen-Moerkapelle, Hüjswijk-Kruisweg, Zoetermeer-Zegwaard, Nootdorp-Noord, en Voorburg en tusschen Haarlem en Rotterdam, 'Heamstede-A, Vogelenzang-B, Hillegom, Lisse, Noordwykerhout, Voorhout, Warmond, Voor schoten, Rijswijk-W., en Kethel, alsmede Hem- brug tusschen Zaandam en Amsterdam. Zondagavond heeft de Nederlandsche Kolonie in Aken het Kerstfeest gevierd. De Nederland sche consul, Jhr. Von PelserBerensberg heeft herinnerd aan het aanstaande huweiyk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. De in Duitschland wonende Nederlanders hebben Prinses Juliana een meesterwerk van Nymphen- burgerporcelein genaamd: De Groote Jacht, als bruidsgeschenk aangeboden. Prinses Juliana heeft haren dank betuigd en een belangrijke som gelds doen toekomen, bestemd voor de Neder landsche kinderen, in West-Duitschland woon achtig. De vergadering besloot, een telegram van dank en gelukwenschen te zenden aan het Prin selijk bruidspaar. De Nederlandsche kolonie te Rome deelt van harte in de vreugde van geheel het Neder landsche volk en leeft mee met het geluk van ons dierbaar Vorstenhuis en wel bijzonder in deze dagen voor het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Ter gelegenheid van den ondertrouw van H. K. H., bood dr. Van Rijn, directeur van het Internationaal Instituut voor landbouw te Rome, een ontvangst aan te zijnen huize, waar aan door vele leden der Nederlandsche kolonie werd deelgenomen. Onder de hooge gasten wa ren de kanselier van het gezantschap, de consul dr. Pennington de Jongh en de directeur van het Nederl. Historisch Instituut te Rome, dr. Hoogewerf. Onder de geesteiyke autoriteiten werden op gemerkt Z. H. Exc. mgr. dr. J. O. Smit, mgr. dr. B. J. Eras, pater Govaart, generaal-overste van de Priesters van het H. Hart, pater Zandvliet, pater dr. Rutten, generaal-procurator der Kruis- heeren en verschillende Nederlandsche profes soren. Een harteiyk en uitbundig-gezongen „Wil helmus" opende de ontvangst, die dank de gast vrijheid van het echtpaar Van Rijn een aller prettigst en opgewekt verloop had. Maandagochtend zijn twee zoons van Z. D. H. den Soesoehoenan van Soerakarta, die momen teel in Nederland studeeren, Pangeran Ario Hadir.egoro en Pangeran Ario Djokokoesoema, naar Genua vertrokken, om de delegatie van Soerakarta, die met de Chr. Huygens zal aan komen, tegemoet te reizen. Luitenant-Kolonel F. A. van Heyst is eind December van dit jaar vyf en twintig jaar ge- breveteerd. Hij was de eerste officier, die boven Neder landsche bodem zyn vliegbrevet haalde. Met meerdere burgervliegers w.o. wijlen den Bos schenaar Henri Bakker, nam hy in hooger sferen deel aan de legeroefeningen in 1911. Bij die gelegenheid ging de toenmalige chef van den Generalen Staf Luitenant-Generaal C. J. Snijders met een der vliegtuigen mede de lucht in als passagier-waarnemer om zelf te kunnen constateeren de practische bruikbaarheid van het vliegtuig voor de militaire verkennings- dienSt. De proef slaagde, de generaal was blijk baar ingemoen met zyn vlucht en practisch man genoeg, om van nu af aan de aviatiek als onderdeel van de legermanoeuvres te aan vaarden. BATAVIA, 22 Dec. (Aneta.) Het Departement van Marine meldt, dat de kruiser Java, welke door den marine-commandant was geïnstrueerd om de beide Europeanen, die een prauw aan de kust van Bali hadden geroofd, aan te houden. de prauw benoorden Lombok heeft aange troffen. Beide Europeanen zullen aan de justitie te Soerabaja worden uitgeleverd. Een van hen bleek een marine-schepeling te zijn, die reeds sedert 12 Dec. was verdwenen. De identiteit van den tweeden aangehoudene is nog niet vastgesteld. Naar wij vernemen, zal de Kersttoeslag, die zooals gewoonlijk ook dit jaar aan de onder steunde werkloozen zal worden verstrekt, 25 pro cent van het steunbedrag groot zyn. In afwyking van de vorige jaren wordt ook 25 pet. van den kolentoeslag berekend. De Alkmaaische ex-hoofdagent van politie A. W., tegen wien vorige week door de Alk- maarsche rechtbank tien maanden gevangenis straf was geëischt wegens een zedendelict, is heden wegens gebrek aan bewijs vrygesproken. Aan houders van 4 pet. obligatiën der lee ningen anno 1928, 1928 A en 1931 ten laste van het R.K. Kerkbestuur der Parochie van de H. Agatha te Zandvoort, is een circulaire gericht, waarin wordt voorgesteld, het nominaal bedrag der obligatiën te verdeelen in een rente- gevend gedeelte en een niet-rentegevend ge deelte en wel in de verhouding 45 pet. tot 55 Dct., waardoor de rentebetaling op het rentegevend gedeelte ten volle is gewaarborgd en gedekt uit de gewone inkomsten uit het Kerkbestuur. Voorts stelt het Kerkbestuur een bedrag van f 63.648 beschikbaar voor een onmiddellijke ge- deelelijke aflossing van het rentelooze deel der obligatiën en wel f 180 per obligatie van f 1000, f 90 per obligatie van f 500 en f 18 per obli gatie van f 100. Zoodra het rentelooze gedeelte der schulden is terugbetaald, is het Kerkbestuur verplicht tot een jaariyksche aflossing van minstens f 1000. Het Kerkbestuur heeft echter dan te allen tijde het recht tó geheele of gedeeltelijke aflossing. Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbesteed het maken van een viaduct van gewapend beton met bijkomende werken onder de gemeente Lin- schoten, in het gedeelte Woerden-Utrecht van den aan te leggen weg no. 12 van het Rijks wegenplan ('s Gravenhage-Utrecht-Driebergen). Laagste inschrijver was E. Blok, te Rotterdam, voor 105.777. De directie van den Wieringermeerpolder te Alkmaar heeft aanbesteed het onderhoud gedu rende het jaar 19937 van verschillende rijkswer ken in den Wieringermeerpolder en daarop aan sluitende werken te Medemblik en Amstelmeer- Boezem, alsmede van de dijken om den Wie- ringermeer- en den Provincialen polder naby Andijk. Laagste inschrijver voor bestek 6 C: de Wit te Alkmaar 42.590; bestek 7 en 8 N.V. P. Daal- aer's Aaneemersbedryf te Alkmaar voor resp. ƒ33.700 en 5777. De werken zijn gegund aan de laagste in schrijvers. en verkoudheid DIRECT behandelen! Wrijf in met Groote Pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 cents (inplaats 1.25) Uitsl. verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft twee Amsterdamsche agenten, die in hoo ger beroep terechtstonden resp. wegens diefstal door middel van valsche sleutels en medeplichtigheid aan dezen diefstal tot anderhalf jaar en tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. In beide gevallen bracht het Hof zes maanden voorarrest in mindering. Beide mannen hebben zich te verantwoorden gehad wegens inbraak in een kiosk op het Mer catorplein in Amsterdam, gepleegd op 4 Juni j.l. De agent C. van W. zou zich met een val- schen sleutel toegang tot het gebouwtje hebben verschaft en 10 hebben weggenomen, zijn collega L. W. K. stond op uitkijk. De Rechtbank had hen ieder tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest ver oordeeld. De procureur-generaal had bevesti ging van het vonnis gevorderd. Het Hof was echter van oordeel, dat de straf te laag was. Het misdrijf aldus overwoog dit college is zeer ernstig, temeer daar het bedreven is door dienstdoende agenten. Beide verdachten hielden, zoowel voor de Rechtbank als voor het Hof, hun onschuld vol. Een bewoner van het Mercatorplein had hen echter dien nacht tweemaal bij de kiosk ge zien. Den tweeden keer, toen de agent Van W. het gebouwtje verliet, had deze getuige zijn buur man geroepen, die eveneens constateerde, dat verd. uit de kiosk kwhm. De Rechtbank te Assen heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen een veertiental arbeiders die 27 Augustus openlijk geweld hebben ge pleegd tegen den opzichter van de Nederland sche Heidemaatschappij, A. Westerbeek uit Coevorden, toen zy in de werkverschaffing te Dalerveen verschil van meening hadden over de loonen Een tweetal arbeiders had zich bovendien aan mishandeling schuldig gemaakt. Deze beiden, R. H. en C. K., uit Emmer-Compascuum, wer den veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden. De overigen werden allen veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken. De eisch tegen beide eerstgenoemde verdach ten was vier maanden en tegen de andere twaalf verdachten drie maanden gevangenis straf. In aansluiting op bovenstaande zaak wees de rechtbank vonnis tegen H. van D. uit Emmer- Compascuum, thans gedetineerd, tegen wien een gevangenistraf van een jaar was geëischt, omdat hij bij de behandeling van bovengenoemde zaak als getuige een meineed had afgelegd. Verdachte was ook arbeider in dezelfde ploeg als de veertien genoemde arbeiders en had zich laten verleiden zyn kameraden te sparen. De rechtbank veroordeelde hem tot een ge vangenisstraf van twaalf maanden, waarvan acht maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftyd en met aftrek van preventieve hech tenis. Zooals de vorige week reeds gemeld, werden naar aanleiding van de inbraak, welke eind No vember in de Vereenigde Blikfabriekne te Delft werd gepleegd, vier beruchte inbrekers gearres teerd. Thans zijn nog twee personen, verdacht van medeplichtigheid gearresteerd, n.d. de 27-jarige Van der H. en de 36-jarige V., beiden wonende te 's Gravenhage. Zes personen bevinden zich dus terzake van deze inbraak in het huis van bewaring. Z. M. de Koning van België heeft den heer A. Noordzy Jr., algemeen procuratiehouder bij de N.V. Philips te Eindhoven, benoemd tot rid der in de orde van Leopold II. HILVERSUM I, 1875 M. (NCRV-UITZEN- DING) 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.00— 12.00 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gram.- pl. 12.30 Vervolg concert. 1.3o Orgelspel. 2.30 Gram.pl. 3.00 Chr. Lectuur. 3.30 3.45 Gram.pl. 4.00 Kerstfeest-uitzen ding. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouw- halfuur. 6.30 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart. 7.0o Berichten. 7.15 Cause rie over Weldadigheidszegels. 7.20 Gram.- pl. 7.25 De Nederl. Christen-Zeelieden- vereeniging, causerie. 7.40 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arnhemsche Or- kestvereen. m. m. v. Kon. Mannen- zangvereen. Aurora en Kinderkoor. 9.00 Luisterwedstrijd. 9.45 Vervolg concert. 10.15 Berichten ANP. 10.20 Schaakles. 10.3511.30 Gram.pl. Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (VARA-UITZEN- DING) 8.00 Gram.pl. 9.30 Keuken praatje. 10.20 Gram.pl. 12.00 Gram.pl. 12.151.45 VARA-Orkest en gram.pl. 2.00 gram.pl. 5.30 De Ramblers en gram.pl- 7.00 Sportuitzending. 7.15 Zang. 8.00 SOS-ber. 8.03 Berichten ANP, VARA- Varia. 8.15 VARA-Orkest. 9.0o Radiotoo- neel met muziek. 9.45 Gram.pl. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers. 10.30 Orgelspel. 11.3012.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Het BBC-Welsch-orkest m. m. V. soliste. 12.35 Gram.pl. 1.20 Het Birming- hamsch Hippodrome-orkest. 2.20 Jazz muziek (gr.pl.). 2.50 Callender's Second Band m. m. v. solist. 3.50 Pianorecital. 5.10 Het MacArthur-kwintet. 5.35 Het BBC-Dans-orkest. 7.00 BBC-Harmonie orkest. 7.30 Populair concert m. m. v. solisten. 7.50 Jay Wilbur's orkest m. m. v. solist. 8.20 Het BBC-Orkest m. m. v. soliste. 9.20 Berichten. 9.4o Muzikale causerie. 10.45 Leslie Bridgewater's kwin tet m. m. v. soliste. 11.35 Maurice Win- nick en zijn Band. 11.5012.2o Dansmu ziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. 11.20 Pasdeloup-kamerorkest. 2.50 Or kestconcert. 4.50 Zang. 5.05 Gram.pl. 5.50 Poulet-kamerorkest. 8.20 Viool en piano. 9.05 Radiotooneel. 11.2012.35 Mange- ret-dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.00 Militair concert. 11.20 Keulsch Philh. Orkest. 1.35 Gevar. concert. 3.50 Omroep-Amusements-or- kest. 5.20 Sopraan en cembalo. 6.05 Om- roepkwintet. 8.05 Kinderkoorconcert. 10.3511.20 Barnabas von Geczy's dans- orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Om- roepdansorkest. 1.502.20 Gram.pl. 6.20 Luitrecital. 6.5o Salonorkest. 7.20 Kamer muziek. 8.20 Omroep-Symphonie-orkest. 10.30 Sportreportage. 10.4511.20 Om- roepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepdans- orkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50 Zang. 2.00 2.20 Gram.pl. 5.20 Declamatie en gram.- pl. 5.5o Kamermuziek. 6.35 Gram.pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Voor Oud- Strijders. 9.20 Radiotooneel. 9.55 Gram.- pl. 10.3011.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Het Peter-kwartet. 8.35 Barnabas von Geczy's orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Trio concert. 10.2011.20 Barnabas von Gec zy's orkest. Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiim Bovenstaande vraag is vooralsnog moeilijk te beantwoorden. Wij hebben een langen tijd van buitengewoon stormachtig weer achter den rug. Zoolang zulk stormachtig weer duurt is het uitgesloten, dat de vorst Europa binnen dringt omdat by de luchtdrukverdeeling, waar- bü het stormt, ons werelddeel overstroomd wordt door wamre lucht, die uit den Oceaan komt, terwijl het bij ons alleen kan vriezen (flink vriezen n.l.) als over Midden-Europa een Oostelijke wind waait. Na de eerste langdurige periode van storm achtig weer kwam er een kentering, die ons vrij koud weer bracht. Het scheen toen alsof de algemeene weerstoestand zich zou ontwikkelen in den zin, dat de vorst kans kreeg. Toen brak, een week geleden ongeveer, plotseling en vrij onverwacht opnieuw stormweer los en waren alle vorstkansen voorloopig weer van de baan, maar even plotseling en onverwacht is ook aan dit stormweer, althans bij ons en in onze om geving, een einde gekomen, niettegenstaande de internationale weerberichten nog nieuwe storm- depressies in het Westen aankondigen. Onver wacht hebben deze evenwel een richting inge slagen, die hen ver van ons af doet blijven en het mogelijk maakt, dat het gebied van hoogen druk over Zuidwest-Europa en dat over Rus land zich met elkaar verbinden door een gebied van hoogen druk over Midden-Europa. Als deze verbinding tot stand komt krijgt de vorst weer meer kans Europa binnen te dringen. Wij zijn daar nog niet aan toe. Het is ook nog onzeker of het daartoe spoedig zal komen, of het in het geheel wel daartoe zal komen. De winter verloopt tot dusverre anders dan het zich vroeg in het seizoen liet aan zien. Bijna nergens in Europa komt vorst van eenige beteekenis voor. Wij hebben ech ter meer kans gekregen op de verdere ont wikkeling van 'n kouden weerstoestand maar het is nog niet meer dan een toestand van kentering, die zoowel in een kouden als in een warmen weerstoestand kan omslaan. Daarom is er nog niets met eenige zekerheid van te zeggen en zullen wy tenminste eenige dagen moeten afwachten, voordat het dui- deiyk is, in welken zin de algemeene weers toestand zich verder zal ontwikkelen. (Nadruk verboden.) (Niet officieel) 3de klasse, 2de lijst Trekking van Dinsdag 22 December 1936 Hooge Pryzen 25.00018715 5.000— 16946 1.500.10051 1.000.— 19680 20738 400.— 7803 7850 200.— 17707 100.— 534 2477 4662 9311 12769 13580 14520 19896 21 126 320 615 801 1211 1547 1754 1937 2217 2374 2505 2718 3049 3347 3529 3734 3994 4257 4420 4871 5178 5437 47 141 352 631 808 1305 1556 1771 1973 2238 2388 2513 2763 3050 3356 3534 3840 4047 4296 4428 4998 5281 5454 Pryzen van 45. 67 59 147 358 638 853 1306 1565 1810 1975 2242 2391 2533 2813 3098 3383 3548 3850 4048 4313 4476 5014 5287 5502 5751 5834 5989 6433 6624 6792 6997 7157 7546 7762 7932 8107 8299 8563 8822 9081 9441 9651 62 155 430 670 924 1320 1572 1819 2018 2258 2398 2609 2815 3107 3386 3567 3859 4131 4338 4501 5054 5299 5518 5760 5840 6022 6454 6646 6810 7053 7249 7597 7776 7969 8141 8324 8614 8846 9093 9480 9671 169 444 686 972 1348 1577 1842 2064 2265 2406 2641 2831 3207 3392 3624 3876 4140 4388 4593 5064 5367 5534 5767 5843 6028 6462 6665 6812 7098 7316 7603 7778 8028 8143 8420 8643 8903 9113 9484 9684 70 183 524 694 1020 1350 1605 1885 2080 2290 2422 2645 2970 3252 3485 3641 3953 4166 4401 4649 5129 5371 5549 5772 5850 6074 6482 6697 6818 7101 7337 7628 7797 8033 8239 8466 8662 8936 9232 9498 9705 74 277 564 782 1023 1477 1725 1905 2156 2293 2447 2675 2979 3295 3501 3691 3968 4185 4403 4792 5145 5372 5589 5785 5869 6238 6504 6715 6914 7127 7397 7657 7837 8038 8255 8478 8710 8968 9289 9520 9714 119 287 583 789 1046 1497 1746 1927 2186 2360 2453 2717 30X7 3313 3516 3716 3969 4246 4407 4843 5149 5411 5598 5799 5906 6296 6503 6724 6930 7146 7414 7662 7874 8050 8277 8483 8726 9005 9365 9576 9717 5680 5747 5825 5827 5916 5926 6348 6360 6611 6614 6736 6779 6967 6989 7148 7151 7441 7483 7746 7755 7903 7929 8068 8080 8278 8285 8494 8526 8772 8773 9019 9024 9366 9370 9598 9646 9732 9771 9775 9815 9829 9857 9859 9929 9982 9984 10036 10077 10092 10098 10135 10167 10234 10305 10321 10334 10372 10407 10459 10465 10524 10526 10542 10573 10601 10613 10619 10621 10665 10769 10812 10833 10841 10849 10859 10862 10865 10878 10884 10924 10945 11044 11051 11073 11092 11109 11137 11171 11183 11212 11240 11266 11284 11321 11339 11341 11372 11373 11412 11456 11563 11576 11585 11595 11611 11614 11629 11642 11676 11686 11743 11750 11759 11771 11807 11808 11823 11858 11911 11974 12035 12041 12063 12091 12100 12124 12130 12161 12177 12197 12223 12259 12294 12305 12344 12360 12364 12406 12408 12416 12435 12446 12449 12500 12519 12528 12532 12546 12594 12608 12634 12756 12768 12785 12787 12791 12793 12807 12831 12847 12854 12860 12863 12893 12902 13032 13054 13086 13112 13116 13130 13143 13191 13273 13291 13314 13319 13346 13360 13440 13448 13463 13492 13517 13520 13568 13585 13586 13612 13718 13735 13774 13791 13801 13823 13876 13908 13928 14011 14030 14057 14066 14082 14084 14097 14113 14138 14153 14169 14190 14212 14294 14321 14356 14374 14381 14411 14481 14526 14527 14551 14583 14631 14673 14737 14758 14781 14814 14892 14921 14929 14945 14970 15002 15078 15030 15132 15138 15198 15220 15252 15263 15369 15376 15403 15418 15425 15449 15466 15474 15479 15491 15517 15541 15581 15582 15615 15654 15707 15807 15850 15910 15937 15977 16019 16047 16107 16113 16129 16152 16175 16188 16198 16284 16285 16295 16332 16350 16486 16495 16501 16506 16540 16593 16608 16625 16742 16764 16839 16843 16862 16875 16892 16916 16969 16974 17014 17017 17018 17035 17139 17170 17188 17213 17231 17261 17265 17390 17403 17413 17426 17438 17450 17497 17522 17525 17545 17573 17579 17640 17642 17657 17711 17722 17746 17751 17794 17798 17825 17841 17851 17876 18036 18038 18040 18049 18051 18053 18160 18182 18187 18208 18239 18256 18260 18281 18321 18351 18357 18365 18374 18405 18461 18478 18483 18488 18491 18599 18611 18614 18712 18717 18737 18791 18809 18831 18841 18854 18866 18884 18893 19046 19049 19072 19089 19093 19098 19186 19202 19265 19273 19328 19419 19443 19454 19488 19489 19516 19531 19559 19575 19584 19590 19595 19643 19687 19715 19726 19727 19756 19787 19873 19894 19914 19928 19933 19960 19972 19978 19983 19996 20049 20123 20162 20174 20253 20267 20322 20323 20338 20354 20428 20443 20491 20553 20555 20570 20599 20670 20682 20730 20753 20764 20793 20796 20864 20929 20933 20947 20960 20962 20998 Verbet. 3e klasse, le lijst: 16819 m. z. 16829, 18240 m. z. 18246. Op 28 December a.s. wordt de inschrij ving opengesteld op een 3Vz pCt. leening van f 1.500.000 tot den koers van 98Vz pCt. ten laste der gemeente Leiden. Houders van obligatiën van de per 31 December 1936 af- losbare 5 pCt. obligatiën der leening 1931, hebben recht van voorkeur. Volgens-het proefstation voor de Java- suiker-industrie te Pasaroeang was de re genval in de eerste helft van December dik wijls ontoereikend. De stand van den aan plant is in het algemeen zeer bevredigend. Bij de inschrijving op f 20 millioen Ne- aerlandsch schatkistpapier werd voor een bedrag ingeschreven van f 90.534.000 en f 19.995.000 toegewezen. Na het weekrapport van de Mijnbouw Mij. Redjang Lebong is te Lébong Donok nog 286 ton erts verstampt met een ge middeld gehalte van 4.6 dwts goud en 24 dwts zilver per ton. Het laatste erts is hier mede vermalen. De Mijnbouw Mij. Redjang Lebong boekte in November een goudproductie, naar schatting ter waarde van f 86.000 tegen f 82.000 in October. Het nog uitstaande gedeelte van de 4Vz pCt. leening Badoeng 1913 groot f 316.000 is in zijn geheel aflosbaar gesteld per 1 April 1937. Vit Londen wordt gemeld: Het is wel op merkelijk, dat aan het aanbod van het Sterling devies nog maar steeds geen einde komt. Wel nemen de Egalisatiefondsen ge regeld een belangrijk deel van het mate riaal uit de markt (ook het Nederlandsche Egalisatiefonds op verschillende prijzen) maar de daling van het Pond Sterling houdt aan. De bedrijfsontvangsten van de Nation. Mij. der Belgische Spoorwegen bedroegen in November fr. 188 millioen tegen fr. 174.5 millioen in November van het vorig jaar. De bedrijfsuitgaven echter beliepen fr. 196.3 millioen tegen fr. 180.1 millioen. De maand November sluit derhalve met een tekort van fr. 8.3 millioen tegen fr. 5.6 millioen. Het totaal deficit over November bedraagt fr. 19-5 millioen (vorig jaar fr. 15.9 mill.) wanneer men rekening houdt met de finan- cieele verplichtingen. Japan gaat een leening sluiten van 250 millioen Yen met een rente van 3 pCt. De opbrengst zal moeten dienen tot dekking van het budgetair tekort. De goudprijs te Londen steeg met lYz d. tot 141/8Vz. 142.800 werd aan goud om gezet. Uit Parijs wordt gemeld, dat, in verband met het Kerstfeest, de rechte lust ter beurze ook voor internationale fondsen, niet aan wezig is. De algemeene vergadering van Van den Bergh heeft besloten het aandeelenkapitaal met 4.5 millioen te verhoogen. De Amerikaansche minister van de schat kist Morgenthau heeft een program opge maakt om den invoer van buitenlandsche kapitalen en de verstoring, die hiervan het gevolg is voor den economischen toestand der Vereen. Staten te belemmeren. Hij deel de mede, dat de goudaankoopen door Ame rika gesteriliseerd zullen worden ten einde een credietinflatie tegen te gaan. De aan koop van goud zal gelijk staan aan den in voer door het afgeven van schatkistbiljet ten. Hierdoor zal worden voorkomen, dat ae surplus-reserves bij de banken, die reeds 2.05 milliard bedragen, ten gevolge van het toevloeien van buitenlandsch kapitaal nog verder toenemen. Binnen enkele dagen zijn deze maatregelen van kracht. Wordt goud ingevoerd, dan zal de schatkist een gelijk bedrag uitgeven en de beschikbare gelden op de markt dus verminderen. Ver laat het goud het land, dan zal de schat kist de biljetten intrekken, zoodat het geld wederom naar de markt terugkeert. De prijs van staalschroot in Amerika is verder verhoogd, n.l. met 0.50 per ton tot 19.50. De prijs is thans 0.25 hooger dan in 1929. De Interstate Commerce Commission heeft geweigerd, den duur van den toe slag op de vrachttarieven der Amerikaan sche spoorwegen na 31 December a.s. te verlengen. De Mijen ontvingen van dezen toeslag 105 millioen per jaar Meer dan 28.000 arbeiders in de Ameri kaansche automobiel-industrie zijn zonder werk, als gevolg van de stakingen in de fa brieken van auto-onderdeelen. Het gevaar bestaat, dat bij de staking 200-000 arbeiders zullen worden betrokken. De Amerikaansche automobielproductie bedroeg in November 341.460 personen auto's en 53-430 vrachtauto's tegen respect. 190.690 en 33.940 stuks in October. Vóór einde Juni 1937 zullen in Amerika circa 500 vliegtuigen voor militaire doelein den worden aangekocht, waardoor het to tale aantal tot 2320 zou stijgen. De koperverkoopen in Amerika bedroegen tegen het einde der vorige week 8 millioen lbs. tegen 22.982.000 millioen lbs. de voor laatste week toen de koperprijs werd ver hoogd. Thans is de koperprijs verder ver hoogd tot 11 dollarcent. De wereld-kopervoorraad bedroeg einde October 375.785 ton, hetgeen slechts een voorraad is van drie maanden op basis van de tegenwoordige vraag. De Amerikaansche staalproducenten heb ben met het oog op de korte arbeidsweek de productie met 2.2 pCt. tot 77 pCt. der capaciteit verlaagd. De Bethlehem Steel Corporation ontving orders van 55.000 ton stdal. De Kansas City and Southern boekte in November een bedrijfswinst van 247.000 tegen 185.000 in November 1935. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.968.97 (vorig slot 8.96'A)de Dollar op 1.82Vz—1.82% (vo rig slot 1.82 U/16); de Frank op 8.52—8.53 (vorig slot 8.52Vz); de Belga op 30.8530.90 (vorig slot 30-87) en de Zwitsersche Frank op 41.9542.0212 (vorig slot 40.021A). De National Cash Register zal over 1936, naar raming, een winst behalen van S 1.75 per gewoon aandeel tegen 0.93 het v. j. De Nivas verkocht 18.832 ton superieure suiker voor export en 1222 ton superieur en 251 ton bruine suiker voor consumptie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9