Geen Kerst-vrede in Spanje m Stadt Schanke De beschuldiging van Gomez Ontspanning in China V De credieten van het Derde Rijk Het nieuws van heden Zelfs geen sprake van wapenstilstand DE VRIJE VRIJE STAD DANZIG De gezondheid van Z.H. den Paus „PROTECTOR Persvrijheid in Duitschland DE BAROMETER I INBRAAK-VERZEKERING I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 23 DECEMBER 1936 OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR' DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20322 De verdedigingsraad van Madrid meldt hevige gevechten en zwaren strijd Boadilla heroverd door r egeeringstroepen De Estrade te Berlijn De strijd in het Noorden rr Voortzetting der actie tegen de R.K. partij Het Centrum" De onwillige Hagens met pensioen gezonden Het Weer De president van Cuba verdenkt Batista van fascistische neigingen Het conflict in den Senaat gebracht Italië krijgt een eigen Nieuwjaarsdatum Het fascistische politieke jaar begint op 28 October Mevr. Tsjang Kai Sjek en Soeng te Sianfoe aangekomen In Krakau is een nieuw groot waterwerk in gebruik genomen, energie van 37. millioen kilowatt wordt opgewekt. waardoor een Wang Tsjing Wei keert terug naar China Britsche maatschappijen voor transacties op ruil basis Duitsche goederen tegen Koloniale grondstoffen Onze Kerstdiners zijn dit jaar weer buitengewoon goed verzorgd Trotsky op reis Berliner Tageblatt en Frankfurter Zeitung onder nazi-leiding Uit Vaticaanstad Moordaanslag in een vliegtuig Irene Schmeder stelt zich ter beschikking der Justitie Pater Peter Lippert S. J. f SLWWW S NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 22 Dec. (Reuter). De Britsche regeering heeft, naar Reuter meldt, alle hoop laten varen, dat met de Kerstdagen in Spanje de vijande lijkheden zullen worden gestaakt. De „Times'-correspondent deelt eveneens me de, dat er geen sprake is van een wapenstil stand voor de Kerstdagen. Er is wel een op- Zoep gepubliceerd, om het den mannen aan het front wat geriefelijker te maken, doch de Waakzaamheid moet onverzwakt blijven. De syndicalisten keuren het zelfs af, dat de minister van Onderwijs, de communist Hernandez, uit Valencia speelgoed naar de Madrileensche kinderen wil zenden. Zij meenen, dat het beter is, dat er wat meer spoed wordt gemaakt met het lossen der wagons met levensmiddelen. De kinderen hebben voedsel noodig en geen treintjes en houten paarden, aldus hun antwoord aan den minister. Er is vooral gebrek aan olijfolie, een artikel, Waaraan dfe Spaansche vrouw voor haar keuken in de eerste plaats behoefte heeft. Urenlang staande de vrouwen voor de winkels, om de olie te verkrijgen en het ontbreken daarvan baart meer zorg dan de oorlog. De nationalisten verwachten blijkbaar dat de Kerstdagen kalm zullen verloopen. Al weken lang worden pakketten naar de mannen aan het front gezonden, zoodat zij ten minste wat afwisseling gedurende deze dagen hebben. De gedelegeerde raad ter verdediging van de hoofdstad heeft vanmiddag om twaalf Uur om. medegedeeld: Na een doelmatigen tegenstand te hebben geboden aan de hevige aanvallen der recht- schen, die sedert 5 dagen ontketend werden, zijn de regeeringstroepen sinds 24 uur over gegaan tot krachtige tegenaanvallen in ver schillende sectoren van het Madrileensche front en ten Noord-Westen van de hoofdstad. Het succes der tegenaanvallen is overal vol ledig geweest. In den sector Usera zijn de laat ste huizen van deze voorstad in handen der regeeringstroepen gevallen. In Carabanchel was de strijd zeer zwaar, de phalanxisten moesten echter het terrein van den strijd ontruimen na zware verliezen te hebben geleden. In den sector Humera-Pozuelo her overden de regeeringstroepen Boa dilla del Monte, waarbij zij hun stel lingen wisten te brengen voorbij de posities, die zij bezetten op het oogen- blik, waarop de rechtschen met hun aanvallen in dit gebied begonnen. Zes gevechtswagens vielen in han den der loyalen. Uit Madrid wordt eveneens nog gemeld: De nationalisten hebben gisteravond in den sector van Villa Verde een aanval ontke tend. Het gevecht duurde twee uren. De rechtschen leden aanzienlijke verliezen. De regeeringstroepen hebben in dezen sector een loopgraaf veroverd, welke 500 meter voor hun stellingen was aangelegd. De rechtschen bevinden zich daardoor onder het kruisvuur der mitrailleurs van de militie. Te Villa Nueva de la Canada werd een aanval der Moorsche ruiterij door de regeeringstroepen afgeslagen. De recht schen trokken zich met hevige verliezen terug. Aan het front in Andaluzie is gisteren een belangrijk gevecht geleverd, dat vijf uren heeft geduurd. Bjjna alle in dezen sector gelegerde troepen hebben aan den strijd deelgenomen. De regeeringstroepen slaagden er in 200 Mooren te dooden, die een door 25 miliciens Verdedigde stelling wilden aanvallen, doch wer den omsingeld. Vervolgens slaagde de bevel hebber der regeeringstroepen er in de recht schen, die de Mooren te hulp snelden, door een aanval op den rechtervleugel, in te sluiten. Door deze actie verrast, sloegen de nationalisten op de vlucht. Onder de gesneuvelden heeft men Duitsche officieren en soldaten geïdentificeerd. Alvarez de Estrada, de zaakgelastigde van Franco te Berlijn, heeft tegenover vertegen woordigers van de pers verklaard, dat, na de overhandiging van zijn geloofsbrieven en na ZWn ontvangst door Hitier, de diplomatieke be trekkingen wederkeerig gevestigd zijn tusschen de regeering van Franco en Duitschland. De Estrada stelt zich in deze verklaring aan het EhiitBche publiek voor en brengt in herinnering, dat hij tijdens den oorlog attaché geweest is •an de Spaansche ambassade. Tenslotte hoopt hij door zijn werk bij te dra gen tot de versterking der betrekkingen tusschen de beide landen en beschavingen, die in het bolsjewisme een gemeenschappelijken vijand be strijden. BILBAO, 22 Dec. (Havas). De Baskische raad van defensie deelt o.m. mede, dat gisteren de rechtschen de regeeringsstellingen hebben aangevallen in den sector Erlbe met hulp van talrijke afdeelingen troepen. De rechtschen wer den afgeslagen, zonder dat zij hun doel, het verbreken der regeeringslinies, konden bereiken. Uit Madrid wordt gemeld, dat de eerste secretaris der Belgische ambassade op geheim zinnige wijze verdwenen zou zijn. Hij verliet Zondag de ambassade om zich naar de wijk Tetoean te begeven. Sindsdien heeft men hem niet meer gezien. WARSCHAU, 22 Dec. (Havas) -De te Danzig ingezette actie tegen de R.K. partij „Het Centrum" wordt voortgezet. Gisteren zijn huiszoekingen verricht bij de voornaamste leden der partij. De nationaal- socialisten zouden de leiders gesommeerd heb ben de partij te ontbinden. De politie heeft den leider der Roomsch- Katholieke gemeenteraadsfractie, Berman, ge arresteerd. Voorts kan gemeld worden, dat dr. H. von Hagens, de voorzitter van het Danzigsche gerechtshof, per 31 December met pensioen is gezonden. Waarschijnlijk zal hij worden vervangen door dr. Wohler, intiem medewerker van den presi dent van den Senaat en opsteller van de korte lings uitgevaardigde decreten van den Dan- zigschen gouverneur. Von Hagens had gewei gerd zichzelf gelijk te schakelen met de Danzigsche magistratuur. Ook dr. Walter, medewerker aan de Danziger Vorposten, het officieele orgaan der nationaal- socialistische partij, is in hechtenis genomen. VATICAAN-STAD, 22 Dec. (Havas) De alge- meene gezondheidstoestand van Z. H. den Paus is stationnair. Hoewel het rechterbeen Hem pijn blijft veroorzaken, heeft de H. Vader vandaag Kardinaal Pacelli, den Kardinaal-staatssecreta ris en Mgr. Guiseppe Pizzardo, zijn secretaris voor kerkelijke zaken, ontvangen. j=j VERWACHTING: Matige tot krachtigen, s later afnemende Zuidwestelijke tot Wes- Ei E telijken wind, zwaar bewolkt met tijde- j= lijke opklaring, weinig of geen regen, iets E zachter overdag. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Krim- §j jE pende, later wellicht toenemende wind. =E iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiir iiiiiiiiiriiiiiiM ONDERL. VERZEKERING MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. i Tel. 45014 en 45016 i Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, i Kloosters en Kerkelijke Instellingen i inn mil until minimi miiiiiiiiiiiiiiinii minimi iiiiiiiifiiiiiiiiiH mi iiïï Vergezeld van de Prinsessen Ingeborg en Axel bracht Koning Leopold van België te Brussel een bezoek aan een bioscoop om de film „Port Arthur" te zien HAVANA, 22 Dec. (Reuter) Het wetsont werp inzake de beschuldigingen van verraad, welke tegen president Gomez waren inge bracht, is door de Kamer van afgevaardig den aangenomen met 111 tegen 46 stemmen. De president wordt er van beschuldigd de stabiliteit van de natie in gevaar te hebben gebracht, de grondwet te hebben geschonden en tegen de Kamer te hebben samengespannen. Deze wetsvoorstellen zyn het resultaat van de spanning tusschen den president en kolonel Batista, den chef van den generalen staf, dien de president er van verdenkt fascistische neigingen te hebben. De president heeft, zooals bekend, zijn veto uitgesproken tegen het wetsontwerp dat een accijns iftstelt op suiker. De opbrengst moet worden besteed voor de stichting van scholen, welke onder civiele en militaire controle zullen staan. De president acht dezen maatregel anti democratisch en de mogelijkheid openend fas cistische opvattingen ingang te doen vinden bij de jeugd. Batista zou, naar men meent, voor nemens zijn 3000 dezer scholen te laten inrich ten. De Kamer zal een commissie benoemen om voor de senaatsrechtbank de beschuldigingen staande te houden. De senaat is tegen vanmiddag In buitenge wone vergadering bijeengeroepen ter behande ling van de tegen president Gomez ingebrachte beschuldiging. De senaat heeft een resolutie aangenomen, waarbij onbeperkte spreektijd wordt toegestaan ten behoeve van de verdediging van Gomez. De minister van volksopvoeding, Martinez, heeft verklaard, dat de tot de partijen der lin kerzijde behoorende leden van het kabinet hun portefeuilles ter beschikking van den president hebben gesteld. ROME, 22 Dec. (Havas). Officieel wordt ge meld, dat de gebruikelijke receptie voor de aanbieding van nieuwjaarswenschen aan den Koning door autoriteiten en corps diplomatique dit jaar niet gehouden zal worden. Men zal zich herinneren, dat zij ook verleden jaar in ver band met de sancties niet is gehouden. Men verwacht, dat de nieuwjaarsplechtig heden definitief zullen worden afgeschaft. Het fascistische politieke jaar begint op 28 October. Alleen deze datum zal in het vervolg gevierd worden. De bekende filmster Olga Tsjechowa is te Berlijn in het huwelijk getreden met den Belg Marcel Robijns SJANGHAI, 22 Dec. (Havas). Mevrouw Tsjang Kai Sjek, Soeng, de zwager van Tsjang Kai Sjek en hun reisgenooten zjjn te Sianfoe aangekomen. Generaal Tsjang Tin Wen, de eerste gijzelaar van Tsjang Soe Liang, die in vrijheid werd ge steld, heeft Soeng, Donald en mevrouw Tsjang Kai Sjek naar Sianfoe vergezeld. In welingelichte kringen is men van meening, dat het feit dat Tsjang Tin Wen, die had moeten deelnemen aan de onder drukking van de revolte, naar Sianfoe terug keert, moet worden uitgelegd als een teeken van ontspanning in den toestand. Naar vernomen wordt is Wang Tsjing Wei uit Genua scheep gegaan naar China. Voor zijn vertrek heeft Wang Tsjing Wei machtiging gegeven tot publicatie van de vol gende verklaring: Gedurende de laatste jaren heeft China ge streden tegen moeilijkheden van binnenland- schen aard en van buitenlandsche agressie, ten einde eigen huis in orde te brengen en eenheid van doelstelling tot stand te brengen ter voor bereiding van de uiterste opoffering in de ver dediging van de nationale onafhankelijkheid. Dit is ten zeerste afhankelijk van de leiding van Tsjang Kai Sjek. Daarom moeten wij ons best doen om zijn invrijheidstelling te verzekeren. Bij mijn terugkeer naar mijn land zal ik mjjn pogingen vereenigen met die van mijn collega's en kameraden om China heen te leiden door de tegenwoordige crisis. Het schijnt, dat het uitbreken der muiterij te Sianfoe niet zoo onbloedig geweest is als aanvankelijk werd aangenomen. Volgens be richten uit Loyang zouden nog slechts zes man van de uit 52 soldaten bestaande lijfwacht van Tsjang Kai Sjek in leven zijn. Een Duitsch tandarts zou door een verdwaal den kogel gedood zijn. LONDEN, 22 Dec. (Havas). In bank- kringen van de city stelt men steeds meer de mogelijkheid ter zijde van het verleenen van nieuwe credieten aan Duitschland. Men slaat geen enkelf geloof aan de geruchten, die met min of meer tusschenpoozen de ronde doen over het uitschrijven van een leening voor Duitschland. Wanneer dergelijke mogelijkheden van nu af aan naar het schijnt verworpen worden, lijkt men daarentegen wel met een zekere belangstelling het door verschillende bank instellingen te Londen naar voren gebrachte plan te bestudeeren. Deze firma's zouden hun pogingen tot dus verre beperkt hebben tot het in het leven roepen van twee maatschappijen, die ten doel zouden hebben den verkoop te begunstigen van Duit sche producten der zware industrie, waaraan de koloniën en dominions behoefte kunnen hebben en die zij zich niet in' Engeland kunnen ver schaffen, tengevolge van het herbewapenings plan. In ruil voor deze verkoopen in Britsche ge bieden zou Duitschland, dat gebrek heeft aan buitenlandsche deviezen, dank zij de tusschen- komst van deze beide maatschappijen, in de zelfde gebieden de grondstoffen kunnen krijgen, waaraan het behoefte heeft. Het betreft hier uitsluitend dus transacties op ruilbasis, zoodat alleen de landen, die met Duitschland geen compensatie-verdrag hebben, zich er voor kunnen interesseeren. Belanghebbende financieele kringen ver klaren nader, dat de Duitsche en Engelsche regeeringen op de hoogte gehouden zijn van de onderhandelingen, die tot resultaat zullen hebben het in het leven roepen van twee maatschappijen voor den ruilhandel tus schen Duitschland en de Britsche dominions en koloniën. Duitschland heeft te Berlijn een speciaal de partement ingericht voor de centralisatie van deze zaken. Van Engelschen kant doet men ver staan, dat de Bank of England en de autoriteiten zich hebben uitgesproken ten gunste van dezen maatregel. De maatschappijen vergenoegen zich er mede de koopers en verkoopers met elkaar in contact te brengen, hetgeen in staat stelt tal van tus' schenpersonen uit te schakelen. De door Duitschland te koopen grondstoffen omvatten o.m. katoen, wol, oliën. Wat de katoen betreft, wijst men er op, dat de te verhandelen kwaliteiten goed zijn, hetgeen het gebruik voor munitiefabricatie schijnt uit te sluiten. De be> langhebbende maatschappijen hebben Havas te kennen gegeven, dat zij zich voorstellen haar activiteit later uit te breiden, teneinde ook met andere landen, en met name met Italië, handel te drijven. LEIDSCHEPLEIN 5—9, AMSTERDAM, TEL. 33072 Geen Kerst-vrede in Spanje, zelfs geen wapen stilstand; de rooden berichten de herovering van Boadilla. Het conflict tusschen president Gomez en kolo nel Batista in den Senaat van Cuba. Plannen tot oprichting van Britsche maat schappijen voor transacties op railbasis met Duitschland, daar men twijfelt aan de mogelijk heid van het verleenen van nieuwe credieten aan het Derde Rijk. Mevr. Tsjang Kai Sjek en Soeng te Sianfoe aangekomen. Voortzetting der actie tegen de R.K. partij „Het Centrum" te Danzig. Generaal Franco's antwoord op het Fransch Britsche bemiddelingsvoorstel. Berliner Tageblatt en Frankfurter Zeitung ge heel onder nazi-contröle. Nadat de vestigingswet en de tijdelijke verlen ging van de korting op de Indische pensioenen aanvaard waren, is de Tweede Kamer tot 26 Januari op Kerstreces gegaan. Prins Bernhard bezocht het hoofdkantoor van den A. N. W. B. in Den Haag. De treinramp bij Woerden; tegen den machi nist drie maanden gevangenisstraf geëischt. New-Yorksche Beurs: Stemming vaster. OSLO, 22 Dec. (Reuter). Officieel wordt be vestigd, dat Trotsky zich thans op reis bevindt naar Mexico, jvaar hem, onder bepaalde voor waarden, een verblijfsvergunning is toegestaan. BERLIJN, 22 Dec. (Havas.) De hoofdre dacteur van het Berliner Tageblatt, Paul Scheffer, zal binnenkort uit de leiding van dit blad vertrekken en de functie van cor respondent, waarschijnlijk te Washington, aanvaarden. Zijn opvolger is nog niet bekend, doch men meent, dat dit een journalist van de firma Scherl zal zijn. In de directie van de uitgeverij van het Berliner Tageblatt bevindt zich reeds een belangrijk lid van de nat.-soc. party, dr. Ludwig Jahnke, voormalig adjunct-perschef van de ryksregeering. Het blad zelf wordt gecontroleerd door de Dresdener bank, die tegenstander is van staats ondernemingen. Ook de reorganisatie van de Frankfurter Zeitung zal binnenkort haar be slag krygen. De hoofdredacteur, Rudolf Kir- cher, zal gehandhaafd blyven, tenminste als chef voor de buitenlandsche politiek van het blad. Daarentegen is het ministerie van propa ganda vast besloten, dit blad te doen contro leeren door een nat.-soc. persooniykheid. Onze Romeinsche correspondent seint ons: Tot leden van de Pauseiyke missie, die den Kardinaal-legaat, Kard. Dougherty, naar het Euch. Congres te Manilla zal begeleiden, zyn door Z. H. den Paus benoemd de huisprelaten Mgr. Joseph Carroll Mc. Cormick en Mgr. Mario Boehm, redactie-chef van de „Osservatore Ro mano'de ceremoniemeester Mgr. Carlo Grano en de geheime kamerheeren Lewis Fitz Patrick en Joseph Lo Pa Hong. Kardinaal Dougherty zal op 2 Januari as. te Rome aankomen en op den lOen te Napels scheep gaan. Geen donkere dagen De donkere dagen vóór Kerstmis zijn in deze week geen donkere dagen meer. Ze zijn doorglansd van de ko mende feestvreugde. Ze stralen licht uit naar alle kanten, het roode licht, waaraan wij zoo gewend, waarmee wij zoo vertrouwd zijn geraakt en dat een atmosfeer schept van hoopvolle ver wachting en bl\j vooruitzien. Het hoogfeest der Geboorte is het liefelijkste, dat wij kennen, het feest der meest verheven, der goddelijke poëzie, die de schoonste werkelijkheid omstraalt. Slechts een verdord hart kan in deze dagen onbewogen blij ven. Elk ander jubelt zijn verrukking uit in het geestelijk opgaan naar den stal, waar het Heil der wereld werd géboren. VERSAILLES, 22 Dec. (Havas.) Irene Schme der, die getracht heeft haar vriend, den piloot Lallemand in een vliegtuig te dooden en die naar Engeland gevlucht is, heeft den door haar gekozen advocaat doen weten, dat zy het voor nemen heeft zich morgen of Donderdag ter beschikking van de justitie te Versailles te stellen. De vorige week Vrydag is na een korte ziekte in een ziekenhuis te Locarno overleden de geleerde Duitsche Jezuïet pater Peter Lip pert. Pater Lippert was zoowel in Duitschland als in het buitenland bekend door de artikelen, die in het tydschrift „Stimmen der Zeit" geregeld van zyn hand verschenen. Een van zyn eerste werken was het boek „Psychologie des Jesuietenordiens." Van zyn in de laatste jaren verschenen boeken is voor al de verzameling geesteiyke brieven „Von Seele zu Seele" bekend. Pater Lippert telde een groot aantal vrien den onder Katholieken en niet-Katholieken. f\ tVWUVUUIIIIIIIIIHl l 111 f r r Stand op Woensdag 1 uur van,: 765.# Vorige stand: 769.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1