Duitschlands koloniale actie leeft weer op New-Yorksche Beurs VON RIBBENTROP'S REDE TE LONDEN Franco's antwoord op bemiddeling WOENSDAG 23 DECEMBER 1936 Berlijn geeft den moed niet op Korte berichten Werkgeversverzet tegen Blum's voorstel Het Prinselijk huwelijk faillissementen Zuid-Afrika's repliek op de Duit- sche aanspraken werkte als een koude douche Een nota vol vragen over het controle-plan op invoer van wapenen en vrijwilligers Eerst na hervatting van het werk wil men onderhandelen Staking te Marseille Een gouden theeservies uit Indië De feestverlichting Koraalmuziek uit het Paleis Het geschenk van de schooljeugd De Bussumsche stoelen MGR. GIOBBE WEER IN DEN HAAG Instructie-vaartuig Prinses Juliana PROV. WATERSTAAT VAN NOORD-HOLLAND Ir. C. Thomése benoemd tot hoofd ingenieur-directeur DE MANKOE NEGORO TE DELFT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 22 December MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN Een vastere markt, in het bijzonder voor staalwaarden WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. (Van onzen Berlijnschen correspondent) De Duitsche bladen maken met groote opschriften en uitvoerige, bij na letterlijke verslagen opvallend veel werk van de rede, welke Hitler's buitengewone gevolmachtigde te Londen, Von Ribbentrop, in de Brit- sche hoofdstad uitsprak tijdens een ontvangst van de Anglo-German Fellowship. De Duitsche pers pleegt steeds veel aan dacht te besteden aan officieele redevoeringen, maar wanneer er zoo weinig nieuws in staat als in hetgeen von Ribbentrop ditmaal zeide, dan acht zij een korte samenvatting van den inhoud toch in den regel ook wel voldoende. Zelfs wanneer de „Führer" hier of daar een paar geïmproviseerde woorden spreekt, wijkt men van deze gedragslijn niet af. En de uitingen van Von Ribbentrop bevat ten in dit geval hoegenaamd niets, dat niet reeds duizenden malen gezegd en geschreven is in de eindelooze campagne tegen Sovjet- Rusland en het bolsjewisme. Het vermoeden ligt dan ook voor de hand, dat de Duitsche pers haar lezers met zooveel nadruk op deze rede attent maakt, omdat er ook sprake in is van het kolo niale vraagstuk. Von Ribbentrop is de man, aan wien Hitier heel het koloniale vraagstuk heeft toevertrouwd, en Engeland is het land, waarvan het Derde Rijk de oplossing van dit probleem verwacht. Het is voor den tweeden keer, dat Duitsch- land thans het koloniale vraagstuk weer te berde brengt, nadat omtrent deze netelige kwestie langeren tijd officieel het diepste stil zwijgen werd bewaard. Dr. Schacht was de eerste, die er een lange rede over hield. Hij verdedigde de Duitsche aanspraken op het te Versailles ontnomen overzeesche bezit- niet al leen met zijn bekende argument, dat Duitsch- land gebukt gaat onder zijn gebrek aan grond stoffen, in welk gebrek de voormalige Duit sche koloniën voor rond vijftien procent te ge- moet zouden kunnen komen, maar voerde ook aan, dat Duitschland een overbevolkt land is, hetwelk een afzetgebied noodig heeft voor zijn te-veel aan menschen. Dit laatste hoort men veel in het Derde Rijk. Dat dr. Schacht echter niet beter geïnformeerd is of geïnformeerd wil zijn over de koloniale mogelijkheden voor een bevolkingsoverschot, klinkt nogal zon derling. Hoe dit ook zij, de koloniale actie leeft on tegenzeglijk weer op, nadat zij eenigen tijd lang volslagen dood was. De plakkaten van den „Reichskolonialbund" duiken weer op, nadat zy geruimen tijd uit de openbaarheid verdwe nen waren en het zelfs een oogenblik onzeker was, of men den kolonialen bond verboden en ontbonden had of niet. Zooals men zich herin neren zal, werd in der tijd ook de zoo grootsch opgezette koloniale tentoonstelling te Breslau practisch afgeblazen en vervangen door een kleine, om zoo te zeggen, ethnologische „Aus- stellung". De koloniën waren gedurende eenige maanden zoozeer iets, dat „men weet, maar niet zegt", dat zelfs de reclameplaatjes, welke men in de meest bekende soorten Duitsche si garetten bijgepakt kon vinden en die bedoeld waren als illustratie-materiaal van een album over de voormalige Duitsche koloniale gebie den, zonder eenige voorafgaande waarschuwing uit de circulatie werden teruggenomen, om ver vangen te worden door een serie plaatjes be treffende het leger. Deze verandering van wat men de koloniale tactiek van het Derde Rijk zou kunnen noe men, trad in sinds het oogenblik, dat de re geering van Zuid-Afrika haar opzienbarende verklaring publiceerde betreffende de Duitsche koloniale aanspraken. Ook al werd in deze verklaring het Duitsche Rijk niet genoemd, toch was het duidelijk, dat er geen ander land bedoeld kon worden. De botte weigering, niet alleen om onverschillig welk gebiedsdeel af te staan, maar ook om maar eenige concessie te verleenen, bij voorbeeld tot vestiging van bui- tenlandsche kolonisten of ondernemingen, noch op het eigen territorium, noch op het in man daat geregeerde vroeger Duitsche gebied, heeft in het Derde Rijk een groote teleurstel ling gebracht. Want al is iedere Duitscher er ook nog zoo zeer van overtuigd, dat het kolo niale vraagstuk zeer zeker geregeld zal worden, zooals er in de laatste jaren al zoo veel schijn baar onoplosbare problemen uit de wereld ge holpen zijn, wanneer men hem vraagt, hoe hü zich den loop der koloniale zaken eigenlijk voorstelt, dan blijkt telkens weer, dat al zijn vertrouwen gevestigd is op Engeland en ver der niets. Hij verwacht als het ware een won der. En de vierkante weigering van het Engel- sche Zuid-Afrika om aan de totstandkoming van dit wonder mee te werken, moest nood zakelijkerwijze werken als een koude douche. Officieel heeft men de moeilijke kwestie van de verklaring der regeering van Zuid-Afrika zoo voorzichtig mogelijk behandeld. Er is geen woord over gezegd of geschreven, althans niet in het openbaar. De kranten brachten er een kleine notitie over, welke zeker voor den ge middelden lezer tamelijk nietszeggend was, en volstonden met een uiterst kort commentaar, waarin geen woord van bitterheid of protest weerklonk, en waarin alleen maar een zekere teleurstelling tot uitdrukking kwam over zoo weinig begrip voor de Duitsche nooden. In politieke kringen te Berlijn vat men de zaak zoo op, dat von Ribbentrop te Londen dadelijk het koloniale vraagstuk heeft aange sneden en dat hij, om rustig, zonder beïnvloe ding van buiten af en vooral op volkomen vriendschappelijke wijze te kunnen onderhan delen, aan Hitier verzocht heeft, de heele ko loniale actie tijdelijk te doen staken. Ten slotte is Engeland geenszins het eenige land, dat in mandaat voormalige Duitsche overzeesche gewesten beheert, Engeland zou dus ook andere mandataire mogendheden ge polst hebben omtrent haar standpunt tegen over de Duitsche eischen en zich daarbij het allereerste gewend hebben tot zijn eigen do minions. Zuid-Afrika zou zich door zijn ge voelens zoozeer hebben laten meesleepen, dat het niet alleen een diplomatiek antwoord gaf, doch bovendien nog een officieele verklaring publiceerde. Is deze reconstructie der feiten juist, dan zou het koloniale probleem reeds in het stadium der diplomatieke besprekingen gekomen zijn. Voor Duitschland beteekent zulks ongetwijfeld een succes, dat door den eersten grooten tegenslag niet te niet wordt gedaan. Zoo schijnt ook de regeering het op te vatten, want anders ware de nieuwe koloniale actie onbegrijpelijk en kon men de zaak beter in den doofpot laten. LONDEN, 22 Dec. (Havas) Het depar tement van Buitenlandsche Zaken heeft het antwoord van Franco op het Fransch- Britsche bemiddelingsvoorstel ontvangen door tusschenkomst van sir Henry Chilron, die op het oogenblik te Hendaye verblijf houdt. De nota is op 21 December gedateerd en resumeert een mededeeling van de autoriteiten van Salamanca van 19 December. Generaal Franco betreurt, dat de Engelsche regeering geen begrip heeft „voor de grootte der nationalistische Spaansche beweging" en dat zij voortgaat betrekkingen te onderhouden met „de roode horden en anarchisten van Valencia". Vervolgens stelt Franco een aantal vra gen over het plan tot instellen van een controle op den invoer van wapenen en het binnenkomen van vrijwilligers. Franco vraagt: 1. tevoren de voornaamste toegangspunten in Spanje te definieeren en op te geven of de Londensche commissie voornemens is ook de secundaire toegangspunten te contro leeren, 3. of de agenten van de non-interventie- commissie er toe zullen overgaan den bei den partijen de voorraden wapenen en munitie te ontnemen, die met het goud van de Spaansche Bank gekocht zijn, 3. of de commissie voornemens is agenten te benoemen in Marseille, Bordeaux, Perpig- nan, Bayonne en andere centra van aan werving en voorradenaankoop voor de roode pseudoregeering. Voorts doet de nota opmerken, dat de regee ring van Valencia onbekwaam is om de orde te handhaven in de gebieden, die onder haar be stuur zijn en vraagt hoe, onder deze omstan digheden, die regeering den agenten van de com missie een doelmatige uitoefening hunner func ties kan waarborgen. Tenslotte schrijft Franco, dat zyn regeering de gevraagde opheldering zal afwachten, ten einde de bestudeering van de voorstellen, die haar zijn voorgelegd, voort te zetten. Tuschen Duitschland en de Zuid-Afrikaanschs Unie is voor 1937 een nieuw verdrag over het goederenverkeer gesloten, dat ten opzichte van de beide vroegere verdragen een uitbreiding be teekent. Het verdrag omvat ook het Duitsche goederenverkeer met het mandaatgebied Zuid- West-Afrika Men meent te weten, dat België, evenals Frankrijk, Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten dat reeds hebben gedaan, het besluit zal nemen te Addis Abeba een consulaat te vestigen. De minister-president van Joego-Slavië Stoyadinowitsj, zal dezer dagen te Roemenië aankomen tot bijwoning van een jachtpartij in het Banaat, welke met de Kerstdagen zal wor den gehouden. Aan de jadht zullen deelnemen Koning Carol, Tatarescoe en Antonescoe. Dit bezoek zal een privé karakter dragen. Niettemin zullen de politieke problemen worden besproken, waarbij beide landen binnen het kader van de Kleine Entente belang hebben. De documenten van het Britsch-Egyptische. verdrag zijn thans uitgewisseld en het verdrag is hiermede van kracht geworden. De residentie van den Britschen vertegenwoordiger wordt am bassade en men verwacht, dat Lampson tot ambassadeur zal worden benoemd. De Egypti sche legatie te Londen wordt tot den rang van ambassade verheven en Hafeza Fifi Pasja zal de eerste ambassadeur zijn. De Fransche minister van Luchtvaart heeft den groot-zegelbewaarder verzocht een vervol ging in te stellen tegen' het Parijsche ochtend blad, dat 't bericht bevatte: „Pierre Cot levert een Dewoitine-kanon dd 510 aan Barcelona", overeenkomstig de nieuwe perswetten. Uit Hsinking wordt gemeld, dat de minister van oorlog van Mandsjoekwo heeft bekend ge maakt, dat hij in 1937 den verplichten mili tairen diensttijd van drie jaren zal invoeren. De onderhandelingen, tot regeling van het spoorwegverkeer tusschen Oost-Pruisen en de rest van Duitschland over Poolschen grond heb ben tot overeenstemming geleid. Ook voor het jaar 1937 geldt de bepaling, dat het verkeer over het kortst mogelijke, in Polen gelegen tra ject moet geschieden. Ook voor het vraagstuk der betaling is een oplossing gevonden. Te Bern heeft de stedenraad met 25 tegen 10 stemmen de ontwerp-begrooting voor 1937, die reeds door den nationalen raad was goed gekeurd, aangenomen. PARIJS, 22 Dec. (Havas) In antwoord op het telegram van Blum aan de arbeiders- en werkgeversvertegenwoordigers in de Rijsselsche metaalindustrie heeft de delegatie van werk gevers den prefect van het departement van het Noorden doen weten, dat het haar onmogelijk is te verschijnen voor den minister-president, daar er geen ontwikkeling is gekomen in den toestand. Er bestaat nog steeds bezetting van fabrieken en onmogelijkheid voor de industri- eelen gebruik te maken van hun lokalen. De industrieelen zullen aan den oproep van Blum gevolg geven na de hervatting van het werk met inbegrip van individueele weder-indienst- neming volgens behoefte met uitsluiting van de wanordelijke elementen. Het geheele personeel van de messageries Hachette te Marseille is in staking gegaan. Men hoopt het geschil nog te kunnen regelen. BATAVIA, 22 Dec. (Aneta) De sultan van Koetai zal aan Prinses Juliana en Prins Bern- hard als huwelijksgeschenk een geheel massief gouden theeservies, stijl Lodewijk de Veertien de, aanbieden, dat zal worden vervaardigd door de firma Gerritsen en Van Kempen te Zeist. Zooals ook in de pers is vermeld, was het aanvankelijk de bedoeling de officieele feest verlichting in 's.Gavenhage voor zoover die uitgaat van de gemeente en het comité voor de luisterrijke viering, welke verlichting op den 19en December, den ondertrouwdag van het prinselijk paar, op proef heeft gebrand, op 30 December voor het eerst wederom te doen ontsteken. Dit besluit was genomen, omdat de indruk bestond, dat de meeste verlichtingen van par ticulieren en wijkcomité's voor dien dag ook niet gereed zouden zijn. Thans blijkt, dat er overal met zooveel voortvarendheid is gewerkt, dat de feesttooi van de stad nagenoeg is voltooid en de ver schillende comité's, neringdoenden alsmede het publiek er hoogen prijs op stellen, dat ook de officieele feestverlichting met de particuliere op meer avonden zal branden dan aanvankelijk was gedacht. Met het oog daaroo is thans be sloten dat de bovenbedoelde officieele verlich ting zal branden on 22. 23, 26, 28, 29 en 30 December en op 1, 2, 4, 5, 6 en 7 Januari. Het Vredespaleis zal op 24 en 30 December en op 2, 4, 5, 6 en 7 Januari verlicht zijn. Het Koninklijk Paleis Noordeinde te Den Haag, in Kersttooi prijkende, zal op 24 Decern, ber e.k. om 12 uur 45 eenige koraalmuziek uit zenden naar Indië, terwijl dienzelfden dag om 5 uur een dergelijke uitzending voor Neder land zal plaats hebben. De inzameling onder de Nederlandsche schooljeugd op 15 December j.l. is een groot succes geworden. Nog dagelijks komen berichten binnen van scholen, die om een of andere reden de inzameling op een lateren dag moesten houden. Enkele scholen waren gehandicapt door „griepvacantie". Sommigen deelden mede, de collecte bij heropening der school dadelijk te zullen houden. Mevrouw De Bordes heeft van den Kamer heer van H. K. H. Prinses Juliana, Baron Baud, de mededeeling ontvangen, dat het huwelijks geschenk der Bussumsche vrouwen, twee stoelen in gobelin-steek bewerkt, gebruikt zal worden bij de Vorstelijke huwelijksinzegening in de St. Jacobskerk te 's Gravenhage. De Pauselijke Internuntius bij ons Hof, Z. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, is van zijn vacantie, die hij te Rome heeft doorgebracht, in Den Haag teruggekeerd. Op de werf van de Amhemsche Stoomsleep helling Maatschappij wordt op het oogenblik het instructievaartuig Prinses Juliana van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart verbouwd. Het schip zal o. a. zes meter worden ver lengd. Voor deze verlenging was het noodig, dat het vaartuig in tweeën werd gesplitst. Thans was men zoo ver met de werkzaamheden gevorderd, dat deze splitsing kon geschieden. Met gunstig gevolg is het voorschip zes meter van het achterschip weggetrokken. Direct daarna werd de kiel gelegd voor het nieuw te bouwen middenschip. Het ligt in de bedoeling, dat het instructievaartuig Prinses Juliana op 1 Maart a.s. gereed zal zyn en weer in de vaart zal worden gebracht. In de Dinsdagmiddag gehouden zitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland werd als opvolger van Jhr. C. J. A. Reigersman be noemd tot hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat, de heer C. Thomése, thans hoofdingenieur by dezen dienst. De benoemde werd geboren op 4 October 1886, werd in 1907 officier bij de genie en in 1910 ingenieur by den Provincialen Water staat in N. H. Op 1 Januari 1920 werd hy hoofdingenieur in vasten dienst. Een tijdlang was hij secretaris van de ge westelijke commissie voor uitbreidingsplannen en voor de kanaalplannen. Dinsdag heeft de Mankoe Negoro, die ter gelegenheid van de komende huwelijksfeesten in Den Haag vertoeft, een bezoek aan Delft ge bracht, waar hij de Koninklijke Delftsche aar dewerkfabriek De Porceleyne Fles bezichtigde. De vorst, die vergezeld was van zijn echtgenoote en secretaris, werd door de directie rondgeleid. (Medegedeeld door Simoons en Co A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4,: Kon. Olie Philips Unilever Aku A'dam Rubber Scheepv. Unie Java Ch. Jap. Lijn Anaconda Amer. Enka Pitts ton Thompson Harret 1.30 uur 408—407 28D/2 16314 45%—45 295 [4 104 77% 39%7/8 38%-5/8 2% 4 15/16 Van 4.305 Kon. Olie A'dam Rubber Scheepv. Unie H. V. A. Nat. Steel Anaconda Pitts ton Tidewater Kennecott Republic Steel uur 407/2—407 295 K 104 443% 53%—54 40—3/16 2%—7/16 14% 45% 21/g rio i 22 Dec' Gra-anbeurs. (Medege zien i F- Benes' Commissiehandel te Assen). Inlandsche rogge 8—8.60, wlntergerst 8— 8.35, zomergerst 8—8.50, haver (wit) 7—7 55 zwarte haver 6.907.10, groene erwten 7.509'no' paardenboonen 6.507.00, wierdeboonen 6.507.oo' Waalsche boonen 7.50—8.50, koolzaad 8—13.75' karwyziaad 181)3.50, kanagieaaad 1115.2ö' s RmZI //aanzjiacl 1624.00, buitenlandsche gerst mi\S 7'25,-7'45, hJ'nzaad wltbloei kizfn d blauwbloel 8—8.10. Aanvoer „„i?%rogg? en erwten beter, fijne zaden onver- anderd vast, granen iets lager. GRONINGEN, 22 Dec. Coöp. Elerveiling Het Noorden Aanvoer 21.500 eieren. Kipeieren 3.40— 'r?./oür^™ren 2'75—3-34 Per 100 stuks. GRONINGEN, 22 Dec. Eiernoteering V.E.G. (Voorloopige noteering7. Kipeieren 3.60, kuiken- eieren 2.75, kleinhandel 95 et. per 20 stuks. 22 Dec- Officieele eierennoteering. Vrije handel: groothandel kipeieren 3.65, kuiken- atuti? d o Per i100 stuks: kleinhandel 0.95 per 20 stuks. Prijzen lager. I_AM.® DAkI22 Dec. N.V. Nederlandsche Vei- g„Land" en Tuinbouwproducten „Amster dam Bloemenveiling, 21 Dec. Rozen, Roselandia f i J 2: 6n' Golden Ophelia 36, Ophe- H? T Butterfly 4—6, Seringen le soort 8—16, r°°nt 4~6' Am- anJers 6—9 per 100 stuks. r'vf4-co „tiT" 'i., Ju?loza 10~26' Sprengerie 8—13, Chrjsanthen kleinbloemige 10—25 per bos. Germ 7 '_?ax Port 57 Per 10O stuks. Tulpen: Al- wftL 1™°nn Roode Duo 1.20—1.60, Idem u} f „'7 21°' 1>uc de Berlin 1.201.50, Cop- S per 103 stuks. Potplanten: Cycla men 20—80, Primula's 10—18, Sprengerie 10—15, Coleus 20—50, Azalea's 60—1.60 per stuk. Kleine potten: Cyclamen 10—25, Varens 3—6, Plumoza 3—5 Sprengerie 3—1, Cactus 4—7, Adianthen 810 per stuk. Groenten, 22 Deo.: Bloemkool reus le soort ®7~T°,' idem 2e soort 3—5, knolselderij 36 per 100 stuks; spinazie 20—25, spruitjes le soort 8—12 Idem 2e soort 3—6 per 100 kg. Andijvie 1.50—3 per 100 stuks. Andijvie 3—8, Hollandsch lof 1317, idem 2e soort 810, boerekool 37, waschpeen 35 per 100 kg. Prei 46.50, peterselie 47, selderij 36, kervel 36 per 100 bos, roode kool 25, idem gele 1.50—2.80, veldgele 1.50—3 per 100 stuks. /J/n 0.25—0.45, idem grof 0.35—0.50, winterpeen 0/0—O SO per 25 kg. Friesche rapen 0.500.55 per 30 K..G. Fruit, 22 Dec. Peren: winterjannen 1418, Com- tesse de Paris 14—16, Williams 20—25 per kg. Appelen: goudreinetten 2028, present of England 18—21, Bellefleur 18—23, Jacques elbel 1618 per kg. Druiven 0.380.42 per kg. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 22 Dec.: Patria, s., Go thenburg; Svenske, s., Hennnebout; Svithlod, tank, Constanza; Odysseus, s„ Stettin; Akershus, s., Oslo. Vertrokken 21 Deo.: Uddeholm, s„ Methil. 22 Dec.: Apollinarls VI, m.s., Belfast; Dione, s„ R'dam; Selene, m.s„ St. Kitts v.o. (heeft opont houd gehad, door mist). Aangekomen 22 Dec.: Crynssen, s., W.-Indië; Laurent Meeus, tank, Houston. Vertrokken 22 Dec.: Maaskerk, s., Hamburg; Bowling, s„ Leith; IJstroom, m.s., Huil. Aangekomen 22 Dec.: Tiberius, s„ Middl. Zee; Texelstroom, s., Liverpool. Vertrokken 22 Dec.; Randfontein, s., O.-Afrika via Antwerpen, Henry Stanley, m.s., Hamburg. AMSTERDAM. Aangekomen 22 Dec.: Patria, Go thenburg, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Carga doorskantoor; Svenske, Aennnebout, ledig, Riet landen, Havenbedrijf De Rietlanden; Svithlod, Constanza, benzine, Petroleumhaven, A.P.C.; Odys seus, Stettin, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Car gadoorskantoor; Akershus, Oslo, stukgoed, Zeebur gerkade, idem. Aangekomen 22 Dec.: Texelstroom', Liverpool, stukgoed, Handelskade, Holl Stoomb. Mij.; Tiberius, Middl. Zee, Surinamekade, Verg. Cargadoorskan toor; Ebenhaezer, m.s„ Vlaardingen, repareeren, Spijkekade, Kampman; Reiger, m.s„ Newhaven, repareeren, Spijkerkade Abeca; Crynssen, W.-Indië, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail; Laurent Meeus, Houston, benzine en gasolie, Petroleum haven, Ruys Co. KON. NED. STOOMB. MIJ. CRYNSSEN, 22 Dec. Van W.-Indië te Amst. AUROAA, 22 Dec. van Genua naar Patras. ROTT. LLOYD KERTOSONO, 22 Dec. van R'dam' te Macassar. MIJ. NEDERLAND MOENA, thuisreis, 22 Dec. van Colombo. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN MAASKERK, 22 Dec. van Amst. naar Hamburg. VER .NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIE LIJN MEERKERK, thuisreis, pass. 22 Dec. Gibraltar. GAASTERKERK, Antwerpen naar Hamburg, pass. 22 Dec. Vlissingen, NEW-YORK, 22 Dec. (Part.) De koers daling der laatste dagen heeft de marktpositie aanmerkelijk versterkt en bracht nieuwe koo- pers in de markt. De handel was dan ook levendiger dan de vorige dagen en de koersen konden vrij krachtig verbeteren. De berichten uit het bedrijfsleven gaven de markt steun. Staalwaarden verkeerden zeer krachtig in her stel. Steels openden een fractie hooger en lie pen daarna meer dan 1 dollar op. Bethlehem Steels verbeterden bijna 2 dollar, terwijl ook de overige staalwaarden op hooger niveau kwamen. Voorts waren spoorwegwaarden vaster. Atchi son Topeka's en Union Pacific trokken ruim 1, South. Railway 1% dollar aan. De vooruitzich ten voor het transportwezen worden gunstig geacht en de tariefverlagingen na 1 Januari zul len een stimulans blijken. Bovendien is het spoorwegverkeer in de eerste maanden van het vorige jaar ongunstig beïnvloed door de koude en de overstroomingen, zoodat er goede kans bestaat, dat de vergelijkingscijfers van 't eerste kwartaal 1937 met die van 1936 gunstig zullen uitvallen. Koperwaarden waren willig in ver band met de vaste stemming op de Londensche kopermarkt, de verwachting van een ver hooging van den binnenlandschen koperprijs cn de gunstige vooruitzichten. Anaconda's stegen na vasten inzet tot ruim 2 dollar boven het vorig slotpeil, terwijl ook de andere koperwaar den min of meer belangrijke koerswinsten te zien gaven. Automobielaandeelen waren even eens goed gedisponeerd. General Motors stegen ruim 1, Chrysler ruim 2 punten. Warenhuis- aandeelen vielen eenigszins tegen. Na de scherpe reactie van gisteren was het herstel van heden slechts zeer matig. Petroleumwaarden werden meerendeels een fractie hooger genoteerd. Public-utilities lagen vast; Amer. Tel. Tel. stegen bij de opening meer dan 2 dollar, doch toen kreeg het aanbod de overhand, waardoor een gedeelte van de winst weer verloren ging. Vliegtuigaandeelen trokken een kleinigheid aan, terwijl de equipmentshares willig waren; Amer. Car Foundry werden bijna 3 punten' hooger verhandeld. Canningshares daarentegen waren nauwelijks prijshoudend. Aandeelen in fabrie ken van electr. uitrustingen liepen op. Westing- house kwamen 2 dollar hooger. Rubberaandeelen liepen sterk op. Bij inkrimpenden handel (in het vierde uur werden slechts 210.000 shares verhandeld) bleef de stemming voor de meests fondsensoorten vast. Zoowel staal-, als automobiel-, kopersvaar- den verscheidene petroleumfondsen, chemische waarden en aandeelen in telegraafmaatschap- pijen boekten winsten tot 3% dollar. Spoor wegwaarden waren verdeeld, doch meerendeels hooger, zy het dan fracfcioneel. Mijnen waren goed prijshoudend; U. S. Smelting monteerden bijna 2 dollar op de uitkeering van een dividend van 2.Van de warenhuisfondsen konden Sears Roebuck slechts 1 punt -van het gisteren geleden verlies inhalen. Rubber- en natte waar den waren goed prijshoudend, terwijl public- utilities bleven volharden in een onregelmatig koersverloop met kleine voor- of nadeelige ver schillen. Canningshares, tabakken en aandeelen in levensmiddelenbedrijven waren aan den zwak ken kant. Luchtvaartaandeelen konden zich aanvankelijk goed handhaven, doch Douglas Aircraft' zakten laatbeurs in en verlieten ten slotte 1 punt lager de noteering. Ook Norfolk 6 Western en Union Pacific zagen zich resp. 1 en 1 dollar van hun koers ontgaan. De omzet ten bedroegen in totaal 1.670.000 shares. Slotkoersen Dec. Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore 6? Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. 6? Ohio Chicago Rock Isl. Crysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5% °/o Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Pub I. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wooiworth Buuüiuk Gedaan en laten, t bieden. i ex-div. is ex coupon. 22 21 19 18 226V. 223 225% 228 1117/» II2V4 111 113 56% 54 55% 56 s/4 93V0 91% 903/g 92% 1«2V4 180 184 184% 96 V4 96% 96 963A 25 243/, 253/s 253/8 541/2 516/8 51% 50% 67'/, 67% 69 70 207/» 205/« 21V4 22 733/a 715/8 737/s 74% 133/s 13 13% 13% 1427/» 142% 145 146 44i/o 44 44 44% 61% 61% 62% 64 2 17/8 17/e 2 117% 1156/8 118% 121 35/4 33/4 37/8 33/4 43 42% 43% 44 42V4 41% 43% 42% 28 28 28 29% 21 21% 21% 21% 42% 42 43 45 68% 693/a 70 70% 173 1727/e 175% 179% 170 170 172 1723/4 21% 21% 22 223/8 51% 51 513/4 52% 65% 64% 663/g 67% 27% 273/s 28 283/4 18% 18% 19 19 223/8 22 22% 24% 100 976/8 97% 99% 64% 623/8 63% 627/g 12 12 12% 123/s 61% 59% 58% 571/8 27/s 2% 27/g 27/8 6% 61/8 6% 63/8 577/s 575/8 653/4 653/8 37% 37 37 37% 23 23% 23% 233/8 40% 401/4 41% 43 30% 297/8 30 30 263 266 267 276 39 38% 397/8 40% 48 463/4 47% 47% 533/4 533/g 53% 53% 47% 47 471/4 48 11 107/g 111/8 11% 931/2 92% 957/a 96% 26% 261/s 263/4 263/s 15% 153/g 153/s 15% 40% 393/8 407/8 41% 23% 227/8 231/4 25 lo% 15% 151/4 153/g 661/8 653/8 66% 66% 19% 19% 19 193/4 i2 2 123i/2 126 129 273/4 27% 28 28 61/2 6% 63/4 63/4 57/s 6 6% 6% 447/g 43% 46 467/8 76% 75% 76% 77% 77% 753/4 77*72 78 144 142% 144 i4ó3/g 633/4 63% 63% 633/g Slotk. Dec. 22 21 18 Brussej 16.903/4 16.91% 16.913/4 Rome 5.261/4 5.26% 5.261/4 Madrid 7.75 7.75 7.75 Bern 22.99 22.99 22.991/4 Wee 18.71 18.71 18.71 Oslo 24.67% 24.67% 24.67% A dai 54.75 54.76 54.76 Lonc 4.91% 4-91% 4.91% Parijs 4.67% 4.66% 4.67% Berlijn 40.23% 40.24 40.24% NEW YORK, 22 Dec 17 16.93 5.261/4 7.75 22.99 18.72 24.70 54.68 4.91% 4.67 Va 40.24 22 Dec. 21 Dec. NEW YORK, 22 Dec. 22 Dec. 21 Dec. Suiker Oct. 2.93-- Mei 2.89-90 2.92-93 Dec. 2.90-- 2.87-88 Juli 2.91-92 2.93-94 Jan. 2.86-87 2.86-87 Sept 2.92-93 Mrt 2.85-86 2.90-91 Sept. Rubber Standaard Oct. 20.33- - 20.23-- Mrt 20.30-- 20.22- Dec. 20.39- - 20.28- - Mei 20.20- 20.20- Jan. 20.43- 20.33- - Juli 20.16-' 20.13— Sept.20.14- - 20.11 Katoen Oct. 12 08-- 12.14 Mei 11.93-- 11.98- Jan. 12.11-12 12.18-19 Oct. 11.55-- 11.64 Mrt 12.01 12.07-- Dec. 11.57-58 11.64 Tin Loco52.00 52.00 Termijn 51.75 51.75 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. 6.86- - 6.96-- Dec. 10.05- - 10.17 Mrt 6.79-- 6.88-- Mrt 10.16-- 10.21 Mel 6.86 6.96-- Mei 10.12-- 10.17-18 Juli 6.93- - 7.03 Juli 10.12-13 10.18- Sept 6.99-- 7.08-- Sept 10.09-- 10.14 CHICAGO, 22 Dec. 22 Dec. 21 Dec. 22 Dec. 21 Dec. Tarwe Haver Dec. 1353/8-1/4 138%- - Dec. 50% -- 51% Mei 130-297/g 1323/g.% Mei 493/4 - 51 Juli 1143/8-1/4 117%-% Juli 44 453/g Mais Rogge Dec. 108%- 109%- Dec. 112% -- 1153/4 - Mei 1027/g Juli 983/g 103% Mei 109 -12 112% 100 Juli 103 106% Nieuw contract Mei/104% 105- - Juli 1003/4 1017/g - Reuzel Oct. Mrt 13.52% 13.70 Dec. 13.30 13.45 Mei 13.75 13.95 Jan. 13.32% 13.45 Juli 13.97% 14.15 22 Dec. 21 Dec. WINNIPEG, 22 Dec. 22 Dec. 21 Dec. Tarwe Gerst Oct. 122 - 1243/4 Oct. - - - Dec. 122 - 1247/g - - Dec. 80 - - 80% Juli 118 1201/s Mei 71% 737/g Juli 67% 70 Rogge Lijnzaad Dec. 1017/g 1057/e -- Dec. 1698/4 171 Mei 102s/4 1057/8 -- Mei 17j% 171% Juli 997/g - 1031/s Juli 170% 171 Haver Oct. 50% - 513/8 - Juli 48Vs-- 49% Dec. 49% - 511/4 gedaan en iaten t bieden nominaal GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 22 Dec. Tarwe. Maart 8/10%, Mei 8/9%, Juli 8/7%. en Activa: Prom., enz. in disc.: Binnenl. Wissels. Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. L disc Idem Eig. Portel Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors ln Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Specie Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet '19 K.B. v. 28 Sept. '18. Stbl. No. 553) Munt en Materiaal Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz. Muntmat., Zilver Totaal Belegg. v. 115 Kap Res. en Pensioen!. Gebouwen en Meub der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken. Totaal W.v. a. Ned.-indié t) W.v. Lh. buitenl. Besch. Metaalsaldo (K-B. v 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatklstp.. recbtst. b. d. Bank ond.gebr 21 Dec. '36 14 Dec. "36 19.764.038 252.208 1.974.891 21.991.138 2.274.000 2.274.000 272.426.450* 5.793.394 33.310.479 311.530.324 308.645.120* 2.885.204 311.530.324* 124.107.080 545.425.862 669.532.942 19.426.446 688.959.388f 39.640.744 4.600.000 5.707.142 11.958.329 20.091.837 262.796 2.004.083 22.358.718 2.274.000 2.274.000 245.683.522* 5.014.528 31.583.348 282.281.399 279.462.478* 2.818.921 282.281.399' 124.107.050 545.425.873 669.532.923 19.725.123 1.086.661.066 20.000.000 3.105.769 6.300.000 10.289.913 776.872.820 58.415 89.207.142 177.894.653 2.932.351 1.086.661.066 68.518.450 10.500.000 272.281.962 689.258.046 f 39.640.746 4,600.000 5.443.295 11.958.329 1.057.814.535 20.000.000 3.105.769 6.300.000 10.289.311 776.415.045 73.348 54.530.710 184.194.924 2905.426 1.057.814.535 68.518.450 10.500.000 284.108.211 Wissel-disconto Promessen-disc. Beleen, van Eff. Beleen, van Goed. Voorsch. in Rek.-C. 2 pet. sedert 3 Dec. 1936 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 2y2 pet. sedert 3 Dec. 1936 Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V, (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling d.d. 17 Dec. 1936 voorloopig verleend aan NV. Hillen's Sigaren en Tabaksfabriek, te Delft. Op roeping schuideisehers op Donderdag 25 Februari 1937 des v.m. te 11.30 uur in raadkamer van het Paleis van Justitie te Den Haag. Bewindvoerder mr. A. B. van Hellemondt te Delft. Er is geen ontwerp-accoord ter Griffie nedergelegd. Failliet verklaard: 21 Dec.: A. F. J. Verlinden, notaris, Gemert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2