S: Het „Komsomol"- incident RADIO-MOORS n.v. Haarlem, 23 Dec. Vrouwelijke conducteurs Kort en volledig GRAND HOTEL FUNCKLER De radiorede van Z.H. den Paus WITTOP KONING ECHTE WALES-ANTHRACIET WOENSDAG 23 DECEMBER 1936 NATIONAAL HULDEBLIJK Comité Haarlem Wie zag deze aanrijding? Programma van de Haarl. Radio centrale op Donderdag 24 Dec. Bestel morgen nog tijdig Uw kolen FR. PERQUIN - Groote Houtstraat 162 ZEER VERZORGD KERSTDINER a f 3.50 VOOGDIJ EN GEZINSVOOGDIJ HET GEMEENTE-ARCHIEF Stille Armen BURGERLIJKE STAND DE HEER A. FUNKE Wordt tweeden Kerstdag 75 jaar SCHILDER DOODGEVALLEN Liever Snert dan Boerenkool Stegeman's Oeldersche Rookworst VRAGENBUS Brandend schip door kruiser der nationalisten in den steek gelaten Vier geredden werden terechtgesteld Aan haar lot overgelaten PRETTIGE KERSTMIS met een mooi Radiotoestel Lijfarts van den H. Vader houdt een waakzaam oog Militaire pas-controle in Duitschland Nieuwe bepalingen voor dienst plichtigen o.a. a 2.25 AGENDA Bioscopen 24 December Bioscopen Bestel morgen nog tijdig Uw kolen FR. PERQUIN - Groote Houtstraat 162 INSTELLINGEN AÜ/v SST... STILTE Jeugdige oplichtster Veertienjarig meisje te Hilversum geeft bovendien leugen achtige verhalen De politieke spanning in Cuba Zeven afgevaardigden „met vacantie" STAD uws Wat reeds eenige jaren geleden ter sprake is geweest en al een paar maal afge wimpeld, zal nu waarschijnlijk werke lijkheid worden: de directie van de N. Z. H. T. M. zal met ingang van Februari a.s. een twintigtal conductrices aanstellen op haar tramlijnen te Haarlem, Leiden en Voorburg. Het ligt niet in haar bedoeling daarvoor con ducteurs, die momenteel dienst doen, te ont slaan, maar in vacatures zal vrouwelijk perso neel worden aangesteld. Uit bezuinigingsover wegingen. De conductrices zullen minder ver dienen dan haar mannelijke collega's, waardoor de uitgaven der Maatschappij zullen vermin deren en deze verlaging van onkosten is nood zakelijk in verband met de minder gunstige financieele uitkomsten. Dit is een betreurenswaardige beslissing, want al zouden wij niet durven beweren, dat tram conducteur een voor de vrouw onwaardig be roep is, feit is, dat tot nu toe in Nederland het beroep van conducteur vrijwel algemeen door mannen werd uitgeoefend. Alleen in den laatsten tijd heeft de vrouwelijke conducteur by de Geldersche tram haar intrede gedaan. Vrouwelyk treinpersoneel of vrouwelijke poli- tie-agenten (tenzij in bijzondere diensten) vond men in het buitenland. Gewoonlijk beperkte zich de Nederlandsche vrouw tot arbeid, dien men vrouwenwerk noemen kan en pas in de laatste jaren is zij begonnen den man te ver dringen. Maar daarom is het besluit van de directie der N. Z. H. T. M. dan ook betreurens waardig. Het is immers te voorzien, dat dit voorbeeld als het een succes wordt elders zal worden nagevolgd. Daarmede zal dan de werkgelegenheid voor mannen aanzienlijk Worden ingekrompen. Bij de N. Z. H. T. M. zyn op dit moment on geveer 350 conducteurs werkzaam; bij de Spoorwegen is dit getal minstens tienmaal zoo groot. Al deze mannen genieten een inkomen dat hen in staat stelt een huisgezin te stich ten en te onderhouden. Indien deze plaatsen door vrouwen worden ingenomen beteekent zulks, dat duizenden jonge mannen en vrouwen meer moeiten zullen hebben tot een huweiyk te geraken. En na de vrouwelijke conducteur in onze samenleving zullen de vrouweiyke kellners, po- litie-agenten, straatveegsters een gewoon ver- schynsel worden. Het sociaal belang bij het behoud van al deze werkgelegenheid voor man nen springt wel duidelijk in het oog. Wy hebben nu nog gezwegen over het aller voornaamste, n.l. dat de bestemming van de vrouw op de allereerste plaats is een goede moeder en een goede huisvrouw te zijn. Dat is tot op heden een der allerbeste eeretitels van de Nederlandsche vrouw en deze loopt gevaar met het algemeen vervrouwelijken van de hier boven genoemde beroepen. Er is, dunkt ons, aanleiding voor de overheid van onze steden en van het Rijk, na te gaan of het met onze economische samenleving al zoo slecht gesteld is, dat wij ons voetstoots moeten neerleggen bij deze verandering van het Maatschappeiyk beeld van Nederland. Mil- lioenen worden beschikbaar gesteld om werk- objecten te vinden, nieuwe industrieën te scheppen, nieuwe werkgelegenheid te vinden; in vele provincies en in vele groote steden heb ben wü economisch-technologische instituten gesticht, maar ten volle een studie waard is zeker het behoud van wat wij op dit oogenblik hebben. De overheid zal er natuurlijk niet mede klaai zyn aan de directie der N. Z. H. T. M. en aan andere maatschappijen, die hetzelfde voorne men koesteren, te verbieden vrouwelyk perso neel aan te stellen. Maar er zal overleg ge pleegd moeten worden om de financieele moei lijkheden op te heffen. Er zal een hartelijk ge meende samenwerking moeten zijn. In dit ver band dienen wij hier even in herinnering te brengen hoe noodeloos moeilijk het de N. Z. H. T. M. in Haarlem gemaakt wordt door het verkeer in exploitatie te laten bij twee elkan der beconcurreerende vervoermaatschappijen, waarvan het gevolg is dat geen van tweeën le ven kan. Voor overleg met de directie is voor al nu reden, omdat verwacht wordt, dat er een opleving in den algemeenen toestand voor de deur staat, die waarschijnlijk ook. op het pas- sagierscijfer van de N. Z. H. T. M. een goe den invloed zal hebben. De volgende week zullen de eerste bespre kingen over de Haarlemsche gemeentebegroo- ting in de afdeelingen aanvangen; het econo- misch-technologisch instituut in Noord-Hol land heeft zyn zetel in Haarlem en heeft al licht zyn aandacht reeds aan de werkinkrim- ping van de N. Z. H. T. M. ge wij d en onze mi nister van sociale zaken is een oud-Haarlemscb wethouder met volle belangstelling voor de Haarlemsche aangelegenheden. Het zou een gelukkig feit zyn als deze omstandigheden het dreigend gevaar konden keeren! Het Bestuur van het Nationaal Comité tot aanbieding van een huldeblijk aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, Verzoekt beleefd plaatsing van het volgende: Nu de werkzaamheden van het Comité „Haar lem" ten einde loopen is het voor het bestuur een behoefte langs dezen weg uiting te geven aan zyn groote erkenteiykheid voor den steun en de medewerking, die het van alle zijden heeft mogen ondervinden en waardoor zyn werkzaamheden ten zeerste zijn verlicht. Met dankbaarheid gewaagt het bestuur van de groote voorkomendheid, waarmee de plaat selijke bladen steeds hun kolommen voor het Comité hebben opengesteld. Ook bij het zoeken van lokalen voor den inzamelingsdag is men het bestuur steeds gaarne ter wille geweest. Bij zondere vermelding verdient hier nog de bereid- Willigheid van de zijde van de Gemeente-secre tarie, van de directie van N. Z. H.-tram, van den Directeur van het Rembrandttheater, die allen met hun staf hebben meegewerkt tot het vlot verspreiden van circulaires en reclamebil jetten. Aangenaam was het bestuur verrast door het buitengewoon enthousiasme van de leerlingen van de M. T. S., die op 2 December voor een keurige versiering zorgden en te za- ïnen ruim f 18.hadden bijeengebracht. Dit bedrag werd, vergezeld van een aardig gedicht aan het bestuur overgemaakt. Ook het Natio naal Jongeren Verbond had zich reeds bij den aanvang spontaan beschikbaar gesteld voor alle eventueel voorkomende werkzaamheden. Het be hoeft wel niet gezegd, dat hiervan een dank baar gebruik werd gemaakt. Ten slotte zy nog vermeld, dat de totaal-op brengst is geweest f 4945. HET BESTUUR. Zondagmiddag j.l. om 2 uur werd op het Plein, °P den hoek van de Tempeliersstraat een dame, die er op een fiets reed, aangereden door een personenauto. De dame werd aan den arm ge wond en haar fiets werd ernstig beschadigd. Ge tuigen van deze aanrijding worden verzocht zich aan het bureau van Politie te willen melden. Progr. I: Hilversum I (Huizen). Frogr. II: Hilversum II. Progr. III: 8.00, 9.05 en 9.15 Keulen. 9.25 Di versen. 11.20, 11.50, 12.05 en 12.35 Parijs Radio. I.05, 1.20 en 1.30 Brussel Vlaamsch. 2.20, 3.20, 5.20, 6.05, 6.50 en 8.20 Keulen. 8.40 en 9.50 Leip zig. 10.50 Berlijn. 11.20 Parijs Radio. ProgT. IV: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45 en 9.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Diversen. 10.35, 10.50, II.05, "12.05, 12.35, 1.35, 2.20, 2.50, 3.35 en 5.05 London Regional. 5.35 Droitwich. 6.207.50 Di versen. 8.50 London Regional. 9.20, 9.40 en 10.25 Droitwich. 10.50 London Regional. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert; Beroem de zangers en zangeressen. The holy City, Richard Crooks; The Star of Bethlehem, idem; Het Angelus, Jo Vincent; Lente; ,Ein deutsches Requiem, Emmy Betten- aorf; Der Frühling naht mit Brausen, idem; Ah, sweet mysterie of Life, Denis Gonst; If I'm dreaming: Daddy, Joe Petersen; Just a little grey haired lady, idem; Trees, Alfred Piccaver; Song of songs; II Bacio, Bruna Dragoni; Funi culi, funicula, idem. 8.0012.00 Diversen. want er komen 3 Zondagen TEL. 10212 RESERVEEREN GEWENSCHT Zondagmorgen zal de heer Jhr. dr. J. C. Mol- lerus in het Rembrandt-theater om half twaalf een causerie houden over zijn Zeppelin-tocht heen en terug naar Brazilië. Daarna zal een tweedeelige film vertoond worden over de reis. Voor Duitseh M. O. is in Amsterdam geslaagd mej. H. A. A. Damave uit Haarlem. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het candiaaatsexamen geschiedenis mej. A. Hoogendoorn, uit Haarlem. Naar w'ij vernemen heeft de heer Mr. Pont, burgemeester van Hillegom, bedankt als lid van den Raad van Toezicht van het Electriciteits- bedrijf HillegomLisseSassenheim. Tot commies bij de verificatie der gemeente Velsen is door B. en W. van die gemeente be noemd de heer L. B. J. de Wilde te Apeldoorn. In Zandvoort is op initiatief van de nog jonge vereeniging „Zandvoort Vooruit" door de winkeliers een keurige versiering en verlichting der hoofdstraten van het dorp aangebracht. En het plan is om deze versiering permanent te doen zyn en ook des zomers te laten branden. Geen kwaad idee. Donderdag 24 December zal in de Groote Braak te Halfv.eg ongeveer 400 pond brasem, karper en snoek worden losgelaten om het vischwater wat rijker te maken. Voor de hen gelaars uit Haarlem en Amsterdam om van te watertanden! Als voorzitter van de internationale jury der groote jubileumtentoonstelling, welke van 6 tot 11 Januari te Aalsmeer wordt gehouden, zal de heer E. H. Krelage optreden. Voor het Staatspractijk-diploma voor han del en administratie is geslaagd mej. M. van Leeuwen te Haarlem en voor Engelsch M. O. mej. J. Hagen te Haarlem. Door de politie te Halfweg is aangehouden zekere B. uit Haarlem, die verdacht wordt van in de Haarlemmermeer gepleegde konijnen- diefstallen. Op Zaterdag 2 Januari zal in den Stads schouwburg om 8 uur door de Friesche vereen. „Gysbert Japix" te Haarlem worden opgevoerd „Hwa 't ienris stroffelet", tooneelstuk van S. D. de Jong. Prof. Dr. B. H. Molkenboer O.P. zal Woens dagavond 30 December om kwart over 8 in den Stadsschouwburg voor de Haarlemsche Veree niging „Geloof en Wetenschap" een voordracht met declamatie houden over „Joost van den Vondel". In een dezer dagen te 's-Gravenhage gehou den vergadering van het Bondsbestuur van den Ned. Bona van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers is in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer S. J. Mook te Rotterdam tot voorzitter van den Bond, ge kozen tot lid van het Algemeen Dagelijksch Bestuur: Mr. L. C. van Dam te Haarlem. Haarlems Gemengd Koor, dir. Jan Booda, zal op Nieuw'jaarsmiddag half drie in de Gem. Concertzaal drie deelen uit het Weihnachts- Oratorium van J. S. Bach uitvoeren. Na de pauze voert het koor de prachtige Cantate „Singet dem Herrn ein neues Lied" van Bach uit. Het De Boer—Van Rijk-Ensemble, artistiek leider Nico de Jong, zal de beide Kerstdagen, Vrijdag 25 en Zaterdag 26 December, twee populaire avondvoorstellingen geven van het vredesstuk „De medailles van een oude vrouw" in drie bedrijven door Sir James Barrie, in den Stadsschouwburg. Mw. Marie van Westerhoven en Willem van der Veer zullen de hoofdrollen vervullen van resp. juffrouw Dowey en haar aangenomen zoon Kenneth Dowey. In de overige rollen werken mede: Wim Paauw, Jeanne Verkade, Marie Faassen, Al- phons Berckmans en Hélène Vink. Voor cand. actuarius slaagde onze stadgenoot de heer H. v. d. Klashorst. In verband met het stuk van het bestuur der Vereeniging van R. K. Gezinsvoogden, voorko mende in de N. Haarl. Courant van gisteren avond, inzake „Voogdij en Gezinsvoogdij" ver oorlof ik my eenige opmerkingen te maken en aanvullingen te geven. In den zin „Een ouderloos kind enz." dient achter het woord „ontzet" te worden geschre ven „of ontheven". Verder „Beide duren tot de meerderjarigheid van het kind". Dit is min der juist wat betreft ontzette of ontheven ouders of voogden. Voor dezen bestaat de mo gelijkheid, te worden hersteld in de ouderlijke macht of Voogdij vóór de meerderjarigheid. Dat een Voogdijgesticht met de Voogdij zou de worden belast, komt voor, doch is geen regel. Veelal wordt bij ontzetting of ontheffing uit de ouderlijke macht of voogdij, een voogdij- vereeniging dat is 'n wettige vereeniging wel ke duurzame verpleging van minderjarigen in hare statuten voert, en welke zich tot aanvaar ding van de voogdij heeft bereid verklaard - daarmede belast, en alleen deze vereenigingen en goedgekeurde voogdijgestichten kunnen re- geeringssubsidie krijgen, particulieren nimmer. Wat gezinsvoogdy betreft is deze beschou wing volkomen juist en kan men slechts met grooten lof en waardeering het werk van de vereeniging voor R. K. Gezinsvoogden toejui chen. Met dank voor de plaatsing en hoogachting Uw dw. P. J. VAN KESSEL. Voorzitter v. d. Algem. Comm. voor Kinderbescherming. Haarlem, 23 December 1936. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft uit- noodigingen verzonden voor de bijwoning van de officieele opening van het gemeente-archief in de voormalige Janskerk, op Maandag 28 De cember 1936, des voormiddags om 11 uur. H. L. K. S. te Haarlem N. N. te H. „Houtman" 2.50 2.50 100.— t Ondertrouwd 23 December 1936: P. J. Bon en A. van Slooten; J. E. Goedemans en E. J. Duine- veld; F. H. Gaarthuis en W. Dankaart; A. M. Jansen en P. Zegwaard; S. W. Veen en J. Eidler, J. Amama en B. A. Koenekoop; J. M. Blanken- daal en E. Kraakman; K. Bakker en J. A. M. Derogee; J. C. van Leeuwen en T. J. J. Kalden- bacht. Getrouwd 23 December 1936: J. Schijf en E. Dal; W. K. Claudius en H. F. van Dusschoten; Chr. H. Verstappen en E. Th. Siemion; H. F. W. Albers en M. C. Frese; Th. H. J. de Droog en J. C. Annokker; J. Hensen en E. F. Haasbeek; Th. N A. van der Maat en P. M. E. Hittenhau- sen; J. Wories en M. Chr. Visser; W. C. M. Philippo en C. Schippers; J. J. van Dansink en E. Baas; J. P. Wigchert en D. A. Wier.sma. Geboren: z. van G. M. v. d. Aardweg—v. Tongeren; z. van G. AltingHorstman; d. van E. G. K. KoopsCroppen; d. van L. F. Oostrom Budding; d. van A. M. PetersKokkelkoren; d. van L. M. v. MarisAppelman; z. van W. M. ArensSmits. Overleden: W. Vervat, 77 j., Karei van Man- derstraat; T. Roosjen—v. d. Meulen, 74 j., Kempstraat; D. Koelewijn, 67 j., Brederode- straat; H., 7 mnd., z. van H. v. Brederode, Bas- tiaansstraat; J. S„ 9 mnd., z. van S. F. Apel doorn, Tempeliersstraat. H Vincentius vraagt Wat U niet meer draagt. §j H He'lp veel nood te keeren Met uw gebruikte kleeren. s N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHHIIKIHIIIII"»1111^ Zooals reeds gemeld, zal de heer A. Funke, sedert de oprichting in 1888 directeur van de Comm. Venn. F. Wisbrun en Liffmann, op den Tweeden Kerstdag zijn 75sten verjaardag vieren. In Maart 1888 begon de heer Funke die kort tevoren uit Duitschland naar Nederland was gekomen in perceel Anegansj 3 een zaak in garneeringen en zijden stoffen. Later kwa men daarbij wollen stoffen en confectie. Zulks was pas echter het geval, nadat de zaak een flinke uitbreiding had ondergaan, door aan koop van aangrenzende perceelen. Gedurende vele jaren had „Wisbrun en Liffmann" ook een zaak in de Anegang, tegenover de oor spronkelijke zaak, maar nadat vijf jaar geleden de kroon op het werk was gezet door den bouw van het ruime, mooie winkelgebouw op denhoek van de Groote Houtstraat en de Anegang, waarmede de heer Funke een illusie verwezen lijkt zag, werd de winkel aan de overzijde, in de Anegang, opgeheven. Vroeger had de heer Funke ook nog zaken in andere plaatsen van ons land, maar nu be staat alleen nog het filiaal te Bloemendaal. Met hart en ziel heeft de heer Funke die thans als Nederlander genaturaliseerd is zich steeds aan zijn zaken gegeven. Tot aan zijn 70ste jaar kon men hem iederen morgen trouw om 8 uur al in den winkel treffen; een aanvangstijd, welke nu op 9 uur bepaald is voor den kranigen 75-jarige, die de laatste 15 jaar bijgestaan wordt door zijn zoon als mede eigenaar. Vermelden wy nog, dat op zyn initiatief des tijds opgericht werd de Deutsche Hilfsverein, welke naar aanleiding van de Ruhrbezetting hulp verleende aan de bevolking van dit Ruhr- gebied. Van deze vereeniging is hy eenigen tyd penningmeester geweest. Gaarne hopen wy met den heer Funke, dat het hem gegeven zal mogen zyn, in Maart 1938 het 50-jarige bestaan van zyn zaak te beleven. Ad muitos annos! Terwijl de ongehuwde schilder B. P. Korteman uit Amsterdam in het nabij den Spaarr.wouder- weg staand gebouw van het zendstation van het vliegveld Schiphol zich bevond voor het witten van het plafond, werd plotseling uit dit gebouw een gil gehoord. Bij onderzoek vond men den man op den grond liggen, terwijl de levensgeesten reeds ge weken waren. Direct werd de hulp ingeroepen van dr. K. uit Badhoevedorp, die de kunstmatige ademhaling toepaste. Het mocht echter niet meer baten, zoodat de geneesheer slsehts den dood kon constateeren. Er is alle reden om aan te nemen dat K. met de zwaarbelaste electrische leiding in aanraking is gekomen en door stroom werd getroffen, waardoor hij naar beneden viel en de dood spoedig intrad. De politie stelde een onderzoek in. Het lyk werd per gemeentelyke ziekenauto overgebracht naar het Wittekruisgebouw te Hoofddorp. Zooals U wilt, maar in elk geval met Vr.: Wat is de kortste weg van Lisse naar Heerlen en hoeveel K.M.? Antw.: Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Voor schoten, Voorburg, Ryswyk, Rotterdam, Dordrecht, Moerdykbrug, Terheyden, Breda, Dorst, Tilburg, Moergestel, Oirschot, Best, Eind hoven, Geldrop, Heeze, Haarheeze, Weers, Baexem, Hora, Roermond, Susteren, Sittard, Amstenrade, Heerlerheide, Heerlen. Totaal 250 K.M. Vraag van S. P. S. te Obdam. Antw.: Obdam't Zand 18 K.M.; idem Schagen 13 K.M.; idem't Veldt 12 K.M.; idemWaarland 8 K.M. Vr.: Mijn inkomen is f 1300 per jaar. Ben gehuwd en heb 1 kind van 2 jaar. Ik woon te Hoofddorp. Betaal aan bus f 52. Hoeveel in komstenbelasting moet ik betalen? Antw.: Aan Rijksinkomstenbelasting betaalt u f 11.78; aan gemeentefondjsbelasting f30,—, totaal dus f 41.78. Vr.: Een schilderspatroon verzekert zich te gen bedrijfsongevallen. Mag men bij belasting- opgave ongevallenpremie afrekenen? 2. Is een uitkeering genoten by een overkomen ongeval vrij? 3. Heeft de trekking van de Vyfde Zon nestraalverloting leeds plaats gehad? Zoo ja, is er op no. 48903 een prys gevallen? Antw.: 1. Neen; 2. Neen; 3. Ons niet bekend. Van particuliere loteryen krijgen wij geen be richt van uitloting. Vr.: Iederen Zaterdag gaan er tusschen Gladbach (Duitschland) en Haarlem een of meer autobussen heen en terug. Gaan deze bussen reeds Zondags of 's Maandags terug? Waar en hoe laat vertrekken zy? Gaan zy dan met de Kerstdagen en gaan zy uit Duitschland op Donderdag, dus daags vóór Kerstmis, of op lsten Kerstdag? Antw.; Wend u om inlichtingen tot de garage „Econoom", Groote Houtstraat 48, Haarlem. Vr.: Ik ben 31 Augustus per maand aange nomen voor dag en nacht en 26 jaar. Ik ben ziek geworden en moet naar het zekenhuis. 1 Hoelang is mevrouw verplicht de ziekenhuis kosten te betalen en 2 hoe lang gaat myn loon door? Ik heb geen ouders meer. Antw.: 1 Mevrouw is verplicht te zorgen ge durende 6 weken voor geneeskundige behande ling. Daarvan kunnen de kosten van de laatste twee op de dienstbode verhaald warden; 2 gedurende een korten tyd d.w.z. acht of 14 dagen. Vr.: 1 Waar ligt Vogelzang in Alkmaar? 2 Ik heb een nieuwe dakbedekking laten maken van Noord-Hollandsche pannen, doch nu regent het in. Hoe krygt men de pannen nu dicht? Antw.: 1 Het Vogelzang is een zy straat van den Kennemersingel, evenwydig loopende aan het Varnebroek en daarop ook uitkomend. 2 Wy veronderstellen, dat de pannen niet goed gelegd zyn, maar wat er aan mankeert, kun nen wy van hieruit niet beoordeelen. Laat er eens een vakman bijkomen. Vr.: Ik ben als volgt aangeslagen in de be lasting: inkomen 1350; hoofdsom voor het ryk met werkloosheid-subs. ƒ17.48; hoofdsom t 13.50; op:enten voor we-kloosheid v. d. gemeente ƒ6.25. Totaal 37.73. Ik heb ver diend 25 p.w. doch sinds einde Augustus 23. Aan 'levensverzekering betaal ik 5 p.m Hoeveel inkomstenbelasting moet ik betalen? Ik woon in Heemstede. Antw.: Naar een inkomen van f 1350 is uw aanslag juist, maar indien u in 1935 van 1 Januari tot 31 Augustus, dus gedurende 35 weken 25 per week verdiend hebt of 875 en van 1 September tot 31 December 23 per week of 391, dan hebt u slechts 1266 ver diend en bent u te hoog aangeslagen. Dien een bezwaaxschrift in. Vr.: Tot wien moet ik my wenden om als lichtmatroos (vrijwilliger) of bij de militaire politie (vrijwilliger) opgenomen te worden? Antw.: Wendt u om inlichtingen tot het garnizoensbureau te Den Helder, liefst in per soon. Men kan u dan alles mededeelen, wat u wenscht te weten. Vr.: Hoe verwijdert men inktvlekken uit een grijs wollen japon; 2 vetvlekken uit een kunst zijden japon en 3 vingervlekken van een mar meren pendulestel? Antw.: 1 Laat eenige druppels citroensap op de vlek druppelen. Laat dat eenigen tijd lig gen. Daarna het sap afsponsen met lauw water; 2 Met waschbenzine en als zy nog niet op gedroogd is, de vlek met een laagje magnesia bedekken. Als deze droog is, afborstelen; 3 Met vloeibare ammonia. Vr.: Waar woont het duo Hofman? Antw.: Handelsadressen worden in deze ru briek, als zijnde gratis advertenties, niet op genomen. Vr. van Zaandammer betreffende nummer der perslotery. Op 245874 is geen prys geval len. Vr.: Ik woon in een huurhuis en betaal een maand vooruit, doch heb geen contract getee- kend, dus op lossen voet. Ik kan er niet in wennen. Wat moet ik doen als ik er uit wil? Antw.: Opzeggen met één maand. LONDEN, 23 Dec. (A.N.P.). De corres pondent van de „Daily Herald" te Gibral tar seinde gisteravond aan zijn blad, dat, naar gevreesd wordt, de 25 a 30 mannen, die de équipage vormden van het Russische stoomschip „Komsomol", dat verleden week door een van de oorlogsbodems van gene raal Franco tot zinken is gebracht, om het leven is gekomen. Eenige opvarenden zijn door de Spaansche nationalisten terecht ge steld, de overigen zijn verdronken. Sinds het schip op 15 December ter hoogte van Cartagena in brandenden toestand was gezien, heeft men niets meer omtrent de be manning vernomen. Generaal Franco heeft niet ontkend, dat het schip door een kruiser der rechtschen was tot zinken gebracht. Hij heeft over dit incident volkomen het stilzwijgen bewaard. Naar de correspondent van de zijde der na tionalisten heeft vernomen, was de „Komsomol" door den kruiser „Canarias" brandend gelaten. De „Canarias" heeft vier leden der beman ning opgepikt. Zij werden later terecht ge steld. De anderen zijn in zee verdrpnken. De „Daily Herald" voegt hieraan toe, dat, indien dit bericht bevestigd zal worden, het in Rusland de hevigste verontwaardi ging zal wekken. Toen het bericht, dat de leden der be manning van de „Komsomol" waren te rechtgesteld of in zee verdronken, te Lon den werd ontvangen, werd het getelefoneerd naar de ambassade der Sovjet-Unie. Maisky, de ambassadeur, woonde in het Fo reign office juist een byeenkomst bij van de sub-commissie der niet-inmengingscomm.issie. Een ambtenaar van de ambassade begaf zich direct naar Maisky, wien hij van het bericht in kennis stelde. van KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 14609 Op cond. vanaf 4.per maand. OFFICIEEL PHILIPS-REPARATEUR VATICAANSTAD, 23 Dec. (A. N. P.) Wegens de morgen door Z. H. den Paus te houden rede voering, welke per radio over de geheele wereld zal worden uitgezonden, hebben werklieden een microphoon naast het bed van Z. H. geplaatst. Naar vernomen wordt, zal de rede ongeveer een half uur duren, gedurende welken tijd de H. Vader, gesteund door kussens, in bed zal blij ven. Deze vry langdurige toespraak zal veel van de krachten van den Hoogen Lyder vergen, en daarom zal zijn lyfarts, dr. Milani, nauwkeu rig blijven toezien, gereed om zoo noodig hulp te verschaffen, want Z. H. lijdt nu en dan he vige pijn. Men verwacht, dat Hij vry uitvoerig zal spreken over den wereldtoestand en een be roep zal doen op de menschheid, terug te kee ren tot de groote beginselen van het Christen dom, dat alleen in staat is aan de wereld vre de te geven. BERLIJN, 23 Dec. (Havas) De ryks- minister van Binneniandsche Zaken, Frick, heeft bepaald, dat geen dienstplichtig Duitscher een paspoort voor het buitenland kan krygen zonder vergunning van de mili taire autoriteiten van zyn woonplaats. Deze nieuwe maatregel is van toepassing op Duitschers van 18 tot 45 jaar en in Oost-Pruisen van 18 tot 55 jaar. Voor de nog niet dienstplichtigen treden deze voorschriften in werking op 1 Januari van het jaar, waarop zij 18 jaar worden en in geen geval kunnen jeugdige Duitschers een pas krygen, welke langer geldig is dan tot 31 De cember van het jaar, waarin zij 17 worden. Zij, die verdacht worden te willen dsscr- teeren, zullen geen identiteitsbewijzen voor grensverkeer kunnen krygen. Duitschers, die voor sport naar het buitenland gaan, zullen een pas krygen op een bewijs van hun sportvereeniging. Onze politieke macht, zelfs onze ker- keiyke bloei zal ons op den duur niet baten, zoo wy onze plaats niet weten te veroveren In de universitaire wetenschap. Steunt dus Uw eigen Uni versiteit. Haarlem - Harmenjansweg 67a - Tel. 16100 Gebouw „St. Havo" Schaakclub 8 uur; Bridgeclub 8 uur; Proza 8 uur. Stadsschouwburg De Ned. Tooneelgroep „Scrooge en Darley", kwart over 8. Frans Hals-theater „Kleine Madonna", 2.30 en 8 uur. Luxor-tneater „The Murderman", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Palace-Filmac, 115 uur; „Een avond in de opera", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Ramona", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Federatie groenten- en fruithandelaren, 8 uur; R.K. Bevolkingsbu reau, 8 uur; Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Gem. Concertzaal Centraal Comité voor werkloozen, 8 uur. Frans Halstheater „Kleine Madonna", 2.30 en 8 uur. Luxor-theater „The Murderman", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Palace-Filmac, 115 uur „Een avond in de opera", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Ramona", 2.30, 7 en 9.15 uur. want er komen 3 Zondagen TEL. 10212 St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken- laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wyk- verpleging, Magazijn verplegingsartikelen. in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. (5.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe .Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Tusschen 'n halt uur na zonsonder gang en 10 uur 's avonds hebt u voor waarschuwingsseinen de keus tus schen den hoorn en 't knipperen met de koplampen. Tusschen 10uurjs avonds en 'n half uur vóór zonsopgang zijn geluids signalen verboden (behalve in 'n noodgeval). Overbodige geluidssignalen zijn altijd verboden evenals 't gebruik van on redelijk sterke autohoorns! Deze maand ontving de politie van Hilversum herhaaldelyk klachten van winkeliers, dat zy waren opgelicht door een meisje. Men kon slechts een vaag signalement van haar geven. Het meisje gaf voor bekende adressen een briefje met bestellingen af en bewerede by een der klanten in betrekking te zyn. Zij nam steeds enkele van de bestelde artikelen mee. Wanneer echter de winkelier aan het opge geven adres de waren liet bezorgen, bleek men daar van niets te weten. Doordat de klachten bleven aanhouden, ging de politie er toe over in een circulaire de winkeliers te waarschuwen en een signalement van het meisje te versprei den. Woensdagavond is men er na een telefo nische waarschuwing in geslaagd het meisje te arresteeren. Het was de 14-jarige F. S. uit Baarn. Met de arrestatie waren echter aan de moeilykheden geen einde gekomen. Het kind kwam tot driemaal toe met een geheel vlot, leugenachtig en telkens anders luidend verhaal, waardoor de politie van Amsterdam, Soest en Baarn aan het werk moest worden gezet, om naar de waarheid van de verhalen te infor- meeren. Zelfs werd een huiszoeking verricht by een vrouw in Soest, die gearresteerd werd. Het bleek echter, dat zy niets met het meisje had uit te staan. Het kind heeft ook in andere plaatsen tal- ryke winkeliers opgelicht. De gestolen goederen zijn nog niet terug gevonden. Het meisje ver- kiaart, ze te hebben weggeworpen, maar de po litie hecht aan deze verklaring niet veel waarde. HAVANA, 23 Dec. (Havas) De Kamer heeft een geheime zitting gehouden, om waarborgen te bieden aan de groepen afgevaardigden die tegen de aanklacht tegen president Gomez hebben gestemd. Voorts werden zeven afgevaar digden uitgenoodigde „veertien dagen vacantie Ite nemen, ter verzekering van hun veiligheid".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5