Prins Bernhard beëedigd Oplichtingen op groote schaal We luisteren naar FINANCIEN Slecht-Hoorend GEDUPEERDEN De weerstoestand Sport en spel Dagfilm WOENSDAG 23 DECEMBER 1936 Die in geldnood zaten zijn slachtoffer Donderdag 24 December Kerkelijk leven Genoodigden Gevolg van de Koningin VALSCHE BEWERINGEN VAN VERZEKERINGSAGENT Drie jaar geëischt Drie koeien gestolen Elke verkoudheid direct behandelen. Inwrijven Inademen VapoRiib VERKOOP DOOR AUTOMATEN LOONEN BIJ PHILIPS Verlaging wordt opgeheven Uitbreiding Philips' Radio- fabrieken in Polen Hoogduitsch M.O. B OVERDAG ZON'SNACHTS MIST Belg dreef een z.g. cr edietv er schaf- fingsbureau, doch ontving alleen maar gelden Gedupeerden vertellen □□□BaaBBQBDEBB!3GBEneEE'F'^"Ffir^nsBHBFnaoraQnanBamanQaBmBBannnBE BENOEMINGEN In het bisdom Breda Retraitehuis St. Ignatius te Spaubeek HOCKEY AMSTERDAMSCHE STUDEN TEN WINNEN DAMMEN MATCH KELLER—SPRINGER UITGESTELD Wegens ziekte van Keiler 473ste STAATSLOTERIJ (Vervolg) Den Haag, 23 December 1936. Onze speciale correspondent meldt ons over de plechtigheid der beëediging van Prins Bern hard nog het volgende: Omstreeks 11 uur arriveerde de hafauto, waarin Prins Bernhard gezeten was, bij het paviljoen van de Witte Sociëteit in het Haag sche Bosch. De Prins werd ontvangen door den gouver neur der Residentie, den commandant van het veldleger, luit-generaal jhr. W. Röell, en voor de eerste maal zagen wij den toekomstigen Prins-gemaal der Nederlanden in de uniform van het Nederlandsche leger. De Prins zag er rijzig en martiaal uit in het veldtenue van ritmeester der huzaren, met lange veldgrijze jas en den hoogen zwarten kolbak. De Prins en de heeren van zijn gezelschap onderhielden zich eenigen tijd met den luit- generaal, jhr. Röell, die den stormhelm der infanterie-troepen droeg en blijkbaar nog ecnige aanwijzingen gaf. Kort voor 11 uur werden de paaiden voor geleid. Snel en behendig steeg Prins Bernhard in den stijgbeugel en zette hij zich in het zadel. De andere heeren stegen eveneens te paard en even lieten de ruiters hun paarden rond stappen, alvorens Prins Bernhard ter linker zijde van generaal Röell en gevolgd door zijn secretaris en de andere officieren het h°k uit reed en zich langs de paden Van het Haagsche Bosch naar het Malieveld begaf. Parade! De Hagenaars mogen in hun hart al heel vredelievende menschen zijn, wars van al het degenkletteren en sabelrammelen, als zij het woord parade hooren, dan wordt er toch iets warm in hun binnenste. Dan komen er her inneringen aan vroeger dagen van schittering en praal van uniformen, van statig stappende troepen, van rhythmisch bewegende kepi's, kol bakken en witte pluimen. Zoon schouwspel trekt nog altijd duizenden naar het Malieveld, midden in het Haagsche Bosch. En vooral vandaag, nu, alweer na een paar dagen regen en na een ijskouden mistig natten avond van gisteren, de zon doorbreekt. Nadat Prins Bernhard met den gouverneur op het Malieveld was gearriveerd, werd een rond gang gemaakt. Tijdens dezen rondgang langs de verschillen de troepen wordt de Prins door de samenge pakte menigte buiten het veld geestdriftig toe gejuicht. Aanvankelijk had men hem niet her kend, doch nu is men reeds eenigszins ver trouwd geraakt met de slanke kranige figuur van den Prins, die zich keurig rechtop in het zadel houdt. H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Prins Aschwin arriveeren omstreeks half 12 op het Malieveld. Na de inspectie van de troepen reed de ko- _0fninklijke calèche vlak voor de tribune. Va,n alle kanten op het veld maken zich kleine 1 "'groepen, om de vaandels en standaarden ge schaard, los uit de groote opstelling en mar- cheeren naar het midden van het terrein, waar zij zich opzij van het koninklijk rijtuig in een lange rij opstellen. De symbolen van de ver schillende legerafdeelingen, zoowel van de ko loniale reserve, als van de Kon. Marine en de Landmacht, zijn hier bijeen opgesteld. De ge weren worden gepresenteerd, sabels worden ge trokken en namens de drie groote groepen in de weermacht worden de benoemingsbesluiten van Prins Bernhard voorgelezen. Na de plechtigheid der eedsaflegging hield de Commandant van het veldleger zijn toe- spraak. Na het uitspreken van deze rede begaven de symbolen van de verschillende legerafdeelingen zich weer naar hun plaats aan de verschillende zijden van het carré en reed Prins Bernhard naar voren om zich, nog steed te paard, op te stellen naast de koninklijke calèche. Zich naar beneden buigend onderhield hij zich af en toe even met H. M. en met Prinses Juliana. En dan begint het défilé. Van links naar rechts trekken de verschillende troepen langs het koninklijk rijtuig. De onbereden wapens voorop, de bereden volgen. Onder hen een pele- ton pantserwagens. Als laatsten volgen de hu zaren, die ten slotte met een frontmarsch in galop het prachtige feërieke schouwspel doen eindigen. Als het koninklijk rijtuig weer vertrokken is, wordt de Prins door den gouverneur naar het paleis ggigjd, Langs het Korte Voorhout en het Tournooi- veld, waar het zwart staat van de menschen, marcheert een colonne naar het paleis Noord einde. Bij aankomst stelt de gouverneur met den Prins zich op voor het standbeeld van Willem I en laat de troepen aan zich voorbij trekken, de vaandels groetende. Zoodra de colonne voorbij is gemarcheerd, geleidt de gouverneur den Prins naar het paleis, om daar afscheid van hem te nemen. Een breede kring van de hoogste militaire en burgerlijke autoriteiten was tot bijwoning dezer plechtigheid genoodigd. De minister van Defensie a. i., dr. H. Colijn, kwam, vergezeld van zijn beide adjudanten, kapitein Tielens en luid. ter zee der le klasse Post Uiterweer, om streeks elf uur op het Malieveld. Toen de mi nister op het veld verscheen, werden de eere signalen gegeven, terwijl de troepen net ge weer presenteerden. De garnizoenscommandant van 's Gravenhage begroette ministar Colijn aan het begin van het Malieveld. Voorts waren genoodigd de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. De Graeff, de voor zitters van de beide Kamers der Staten-Gene- raal, de vice-president van den Raad van State, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de directeur van het Kabinet der Koningin, burgemeester De Monchy, met den gemeente secretaris, luit.-generaal Reijnders, chef van den Generalen Staf, de president van het Hoog Militair Gerechtshof, mr. Jellinghaus, de leden van dit hooge college, de vice-admiraals Schreu- ders, Graaf van den Bosch en de luitenants- generaal Belzer en Van Munnikree, generaal b. d. Snijders, oud-opperbevelhebber, luitenant- generaal b. d. jhr. Wittert, vice-admiiaal De Graaff. oud-chef van den Marine-staf, staats raad Muller Massis, luitenant-generaal b. d. Tnsinger, oud-gouverneur der residentie, de se cretarissen-generaal van de departementen van Koloniën en van Defensie. Ook uit de kringen der hofhouding was de belangstelling zeer groot. Onder de genoodig den waren Gravin Van Lijnden van Sanden- burg, grootmeesteres van H. M. de Koningin, mevrouw De BrauwVan Reenen, dame du palais honoraire van H. M„ de eerste hofdame, jvr. van Tets, de opper-ceremoniemeester van H. M., graaf Dumonceau, de groot-officieren baron Snouckaert van Schauburg, jhr. Van Suchtelen van de Haare en baron van Har- denbroek van Hardenbroek, de opper-kamer- heer, baron van Lijnden, de grootmeester van Prinses Juliana, Juckema van Burmania, ba ron Rengers van Warmenhuizen, de adjudan ten van H. M. de Koningin, jhr. van Holthe en majoor Fhaff, de hofdames van H. M., ba ronesse Van Asbeck en baronesse Schimmel- penninck van der Oye, de hofdames van Prinses Juliana, freule Van Heemstra en freule De Brauw, de hofmaarschalk van H. M. de Koningin, baron De Smeth, de kamerheer van H. M., jhr. mr. Dedel en baron Baud, kamer heer van Prinses Juliana, baron Van Geen, oud-particulier secretaris van H. M., tal van gepensionneerde opper-officieren, zoowel van het Nederlandsche leger als van het Kon. Ned. Indische leger en vlag-officieren der Zeemacht. Ook was aanwezig Z. H. P. A. A. Mangkoe Negoro, kolonel-commandant van het Mang- koenegorosche legioen en adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin. De luitenant-generaal b. d. ten Seldam en kolonel b. d. Frankkamp, waren aanwezig na mens het bestuur van de vereeniging van offi cieren, ridders M. W. O. Baron Van Voorst tot Voorst uit Twello ver tegenwoordigde de Nederlandsche afdeeling der Souvereine Orde van Malta, terwijl namens de Johanniter-Orde de commendator, baron Röell van Razerswoude, aanwezig was. Ook de militaire attaché's van buitenland sche legaties waren bij deze plechtigheid ge noodigd, voorts de bevelhebbers in de 3e en in de 2e militaire afdeeling, de generaals-ma- joor van der Vijver en Sillevis, de voorzitter van de Nationale Landstorm-Commissie, de heer Duymaer van Twist, de algemeen secretaris van de leger-commissie, generaal-majoor De Josselin de Jong, en tal van hooggeplaatste ambtenaren. De calèche, met vier paarden a la Daumont bespannen, werd geëscorteerd door den adjudant van dienst, kolonel-tit. Jhr..W. C. M. de Jonge van Ellemeet., en door den ordonnance-officier, Jhr. G. H. A. van Kinschot. In het eerste rijtuig volgde de chef van het militaire huis van H. M., vice-admiraal F. Bau- duin, vergezeld van den adjudant van H. M., Jhr. E. J. van Holthe. In het tweede rijtuig hadden plaats genomen de dienstdoende hofdame van de Koningin, Jkvr. C. M. baronesse van Asbeck, met den grootmees ter van de Prinses, E. H. Juckema van Burma nia baron Rengers van Warmenhuizen In het derde rijtuig zaten de dienstdoende hofdame van de Prinses, Jkvr. M. J. baronesse van Heemstra, en de stalmeester van de Konin gin, ritmeester Jhr. C. E. J. M. Verheden. Een auto, die rechts van den weg stilstaat, be hoeft geen andere verlichting te voeren dan aan zijn linkerzijwand een naar voren wit en naar achteren rood licht gevende lamp (gerekend van de bestuurderszitplaats af. (Indien geen enkel deel van den wagen verder dan 30 meter van een brandende straatlantaarn verwijderd is, mogen alle lichten gedoofd zijn.) Den thans te Almelo in het Huis van Be waring gedetineerden verzekeringsagent C. G. is ten laste gelegd, dat hij in September te En schede een bedrag van ongeveer ƒ200.— zich wederrechtelijk heeft toegeeigend, ten nadeele van j. c. Stiller. Verdachte beweerde, dat hij verzekeringsagent was en genoemde St. zijn compagnon kon worden op een aanvankelijk sa laris van 12.a 13.per week, maar dat hij daarvoor 1000.waarborgsom moest stor ten. Toen nu St. aan verdachte zeide geen 1000.— en ook geen 500— te kunnen of te willen betalen, zeide verdachte ook genoegen te nemen met 200.waarbij hij dan zou op tellen een bedrag, dat hij verdachte van Stil- ler's broeder had ontvangen en dat hij dan zou rekenen alsof een waarborgsom van 300— was gestort, dat genoemd bedrag van 300— althans 200.het eigendom van Stiller zou blijven. In Almelo heeft hij op zijn bekende wijze Wicher van Dijk getracht een bedrag van 150 afhandig te maken. Hier gelukte het verd. niet het bedrag in handen te krijgen. De Officier van Justitie komt, na het ver hoor van verd. en getuigen, tot de conclusie, dat het wettig en overtuigend bewijs in alledrie zaken bewezen is. Wegens oplichting en poging tot oplichting eischt de Officier tegen ver dachte, die reeds meermalen veroordeeld is voor dergelijke feiten, en niet in de maatschappij thuishoort, drie jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. J. M., koopman, H. S., arbeider en W. M., koopman, allen uit Glanerbrug, moeten terecht staan voor het feit, dat zij op 5 October 1936 te Weerselo tezamen hebben weggenomen drie koeien, toebehoorende aan J. R. Nes. Na verhoor van verdachten acht de Offi cier van Justitie het ten laste gelegde bewezen en eischt tegen H. S. en W. M. elk 9 maan den en tegen J. M. een jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Groote Pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 cents (inplaats 1.25) Ultsl. verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten Het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Mid denstandsbond heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht met betrekking tot het wets ontwerp tot regeling van den verkoop door middel van automaten. Gevraagd wordt, het wetsontwerp zoodanig te wijzigen, dat het mogelijk wordt, dat zoo wel plaatselijk als voor bepaalde branches afgeweken kan worden van de tijdstippen, waarop automaten mogen worden bijgevuld. Het ligt in de bedoeling van de N.V. Philips- gloeilampenfabriekfen te Eindhoven, om de drie procents-loonsverlaging, die op 1 September 1.1. is ingegaan voor fabrieksarbeiders op te heffen en tevens de drie procents-verlaging die met Ja nuari a,s. zou worden ingevoerd, niet door te voeren. De loonsverlaging, die reeds op 1 September is ingegaan, zal, naar Het Volk verneemt, mee terugwerkende kracht als Kerstgave nog deze week worden terugbetaald. Naar gemeld wordt, zal de Poolsche Philips Mij. haar radiofabriek belangrijk uitbreiden, teneinde aan de groote vraag naar toestellen te kunnen voldoen. Zoodra de nieuwbouw met 4000 vierkante meter werkoppervlakte gereed is, zal ook het personeel, dat thans in totaal circa 1800 man bedraagt, nog aanzienlijk wor den uitgebreid. AMSTERDAM Geslaagd Hoogduitsch .M.O.B. de heer Y. Boonstra te Zuidwolde. AMSTERDAM. Geslaagd mej. S. J. E. Dikkers, te Den Helder. 's GRAVENHAGE. Staatsinrichting M.O. Ge slaagd de heeren W. C. van de Vooren te Utrecht, A. C. Willemsen te Ierseke en D. Woudsha te Oudeschoot. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor derdeu stuurman groote stoomvaart de heeren W. Bur ger, K. J. van Noortwijk en W. A. v. d. Zee. MUIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIflflIllllllllllll Na het voorbijtrekken van een secundaire van de depressie in het Noorden, die hier te lande in den nacht eenigen regen bracht, is de baro meter in het Westen zeer snel gestegen, zoodat nu bij Ierland bijna 780 mm. is bereikt. Bij IJs land passeert een niet al te diepe depressie, die waarschijnlijk niet tot onze omgeving zal door dringen. Op de Britsche eilanden is de lucht opgeklaard en de ochtendtemperatuur gedaald. Aan de Noorsche kunst waaien nog krachtige tot stormachtige Westelijke winden, die in het Noorden sneeuw brengen. In Zweden is de lucht opgeklaard en de lichte vorst eenigszins toege nomen. Over Duitschland trekt nog het regen front, dat hier in den nacht passeerde, in het Zuiden komt nog eenige lichte vorst en mist voor, in het Westen volgt opklaring. Frankrijk heeft weer veel windstilte en mist met lichte vorst in het Zuidoosten, in de bovenlucht werd het tien graden kouder in het Westen. Bij afnemenden Westelijken wind is des nachts eenige mistvorming te wachten bij temperatuur om het vriespunt, overdag zal waarschijnlijk de zon doorkomen. Sinds Januari van dit jaar oefende een 51-jarig Belgisch vertegenwoordiger in Amersfoort ongeoorloofde practijken uit, door onder valsche voorspiegelingen ande ren geld afhandig te maken. De man had een Crediet-venschaffingsbureau opgericht en maakte per advertentie bekend, dat bij hem geld te leenen was. Al direct kwamen honderden aanvragen om geld binnen en hij werkte al die verzoeken af, doch niet op de manier zooals de reflectanten dat wilden. Zij immers zaten in geldnood en wendden zich tot den Belg, ten einde tegen redelijke condities geld van hem te leenen. En met een zeker talent tot spreken maakte hij zijn klanten ook duidelijk dat zij geld konden. krijgenmaar, dan moesten zij eerst over de brug komen! Natuurlijk zei de man het niet zoo. Hij sprak van onkosten voor informaties en van provisie gelden die vooruit gestort moesten worden. En er waren klanten, die zich in schulden gingen steken, om toch maar aan die verplich tingen te voldoen. Terwijl zooals later bleek zij nimmer een cent terugzagen, laat staan de gewenschte bedragen in hun bezit kregen. De politie greep dan ook spoedig in en de man werd in het Huis van Bewaring ingeslo ten. Dinsdag stond hij voor de Utrechtsche Rechtbank terecht terzake van meerdere mis drijven van oplichting van diverse geldswaar dige bedragen. Verdachte gaf toe, dat hij per advertentie had aangekondigd, dat te zijnen kantore geld te leenen w'as. Ook bevestigde hij het feit, dat hij van honderden menschen geld had aangeno men, doch dat hij deze handelingen deed om het publiek met opzet op te lichten, dat ont kende hij ten sterkste. Hij noemde zich de em ployé van een mijnheer van Hemelrijk uit Ant werpen en die zou de directeur zijn van het ge stichte Ned. Crediet-Verschaffingsbureau. Ook zeide hij het geld steeds trouw aan van H. te heb ben afgedragen. Een gedeelte behield hij om van te leven en zijn onkosten te dekken, doch de rest stuurde hij allemaal naar Antwerpen. Van Januari tot Juni werkte hij rustig door, hoewel hij wist dat de allereerste aanvragers van geld nog geen cent ontvangen hadden. Na dat halve jaar echter begon hij aan „de eerlijke bedoelingen van Van H. te twijfelen!" „Dan bent u wel lang van vertrouwen ge weest," merkte de president der Rechtbank, mr. D. Kaars Sypestein, cynisch op. „U bent toch wel zeer lichtvaardig geweest aldus vervolgde de president u wist van den man niets af, dan alleen dat u van zijn kantoorjuffrouw had gehoord, dat hij een paar maanden salarissen had uitbetaald. U nam een zeer groote verantwoordelijkheid op u, want hun, die toch al diep in den put zaten, maakte u nog geld afhandig, u'aardoor zij nog dieper in de ellende kwamen te zitten." En steeds riep de verdachte maar in zijn Vlaamsche taaltje: „ik vertrouwde maar steeds op Van Hemelrijk!" Van H. was in Antwerpen door de politie gehoord en had daar verklaard, dat hij met verd. overeengekomen was, dat deze credieten zou verstrekken in den geest van hypothecaire leeningen. De gemeente-politie van Amersfoort had een staatje opgemaakt van het geld dat verdachte ontvangen had van slechts vier-en-veertig aan vragers. Bij elkaar was dat het lieve sommetje van 17250. „Dat is aan Van H. afgedragen!" riep ver dachte uit. Als eerste getuige werd een 25-jarig kapper uit Amersfoort gehoord. Deze verklaarde te Bussum een zaak te willen overnemen, waar voor hij ongeveer 1000 noodig had. Hij zag de advertentie van verd. en wendde zich tot hem om 't geld. Voor informatie-kosten moest hij 5 betalen en later nog eens 50, welk bedrag hij in twee gedeelten afdroeg'. Dat geld leende de man weer elders. In Februari zou hij de duizend gulden krij gen. Maar omdat er voor „de zaak" ook nog „iets" af moest, zou hij dan maar negenhon derd pop ontvangen, terwijl hij een stuk moest teekenen, dat hij aan verdachte twaalfhonderd vijftig gulden schuldig was! Voorts ging zijn meubilair als waarborg in het bezit van ver dachte over, alsmede de polissen van verzeke ringen e.d. De gevraagde 1000 zag getuige echter nooit Den tweeden getuige, een werkloos chauffeur, verging het al niet beter. Om op een andere manier den kost te verdienen wilde de man zich een slagroom-apparaat aanschaffen bij zijn ijsventerij. Daarvoor vroeg hij aan verd. 250. Hij moest eerst 3 gulden voor informatie-kosten betalen en vervolgens nog 12.50. President: „Dat is de omgekeerde wereld! U kwam om geld te halen en nu kon u het hem gaan brengen!" Ja, knikte getuige en vertelde verder hoe hij een stuk moest teekenen, dat hij verd. 285 schuldig was, terwijl hij ook nog een blanco rekening moest onderteekenen. Ook deze man zag nooit een cent en zoo wer den honderden het slachtoffer. Requisitoir nemend, zeide de Officier van Justitie, Jhr. mr. Twiss Quarles van Ufford, dat verd. zich nu wel beroept op dien myste- rieuzen van H., die het geld zou hebben opge streken, maar spr. achtte dezen man de ver antwoordelijke persoon te zijn. Terzake van oplichting meermalen gepleegd requireerde de Officier 8 maanden gevangenis straf tegen hem. Waar verd. thans reeds 5 maanden in voor arrest zit, is de door den Officier geëischte straf practisch drie maanden. Mej. mr. W. v. Noord uit Amersfoort pleitte vrijspraak en vroeg de directe vrijlating van verdachte, welk verzoek door de Rechtbank werd afgewezen. Uitspraak over 14 dagen. HILVERSUM I, 1875 M. (8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0011.30 NCRV.) 8.009.15 en. 10.00 Gramo- foonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gra- mofoonpl. 11.3012.00 Godsd. Halfuur. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonpl. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Kinderkoorzang. 3.45 Pauze. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handen arbeid voor de jeugd. 5.30 Gramofoon pl. 5.45 Vlooi, cello en piano. 6.45 CNV- kwartlertje. 7.00 Berichten. 7.15 Postze gelpraatje. 7.45 Kerstvertelling. 8.00 Be richten ANP. 8.15 Kerkconcert (zang en orgel). 9.Op NCRV-orkest (Om 10.00 Be richten ANP). 10.30 Ned. Herv. Kerkkoor en carillon 11.0012.00 Geref. Kerst- wijdingsdienst, HILVERSUM II, 301 M. (AVRO-U1TZEN- DING) 8.00 Orgelspel. 8.20 Gramo foonpl. lO.Oo Morgenwijding. Gramofoon pl. 10.30 Groninger Orkestvereeniging en solist. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 1.30 Gramofoonpl. 2.00 Omroeporkest en de clamatie. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.15 Sportpraatje. 6.45 Kerstliederen (gr.- pl.). 7.0o Voor de kinderen. 7.05 Quin- tetto Antiquo. 7.35 Causerie: Het Heilige Land. 8.00 Berichten ANP. Mededeelin- gen. 8.10 AVRO-Aeolian-orkest en so listen. 9.00 Radiotooneel. 10.30 Gramo foonpl. 11.55—12.00 Klokgelui. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gramofoon pl. 12.05 BBC-Welsch orkest en soliste. 1.05 Sopraan en has-bariton. 1.35 Ch. Er- nesco's kwintet. 2.20 Het Bronkhurst Trio en soliste. 3.30 Gramofoonpl. 5.05 Het Cellini-Trio. 5.35 Joe Loss en zijn band. '7.00 Het Londensch Strijktrio en solist. 7.20 Het Boyd Neel strijkkwartet. 8.20 Van Phillips en zijn twee orkesten. 8.50 Radiotooneel met muziek. 9.20 Be richten. 9.40 Kerstprogramma. 10.45 BBC-Theater-orkest en solist. 11.35 Lew Stone en zijn band. 11.5012.20 Dans muziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.2o Gramofoon pl. 11.20 Omroeporkest. 2.50 en 4.20 Gra mofoonpl. 8.20 Zang en cello. 9.05 Natio naal orkest. Hierna dansmuziek. KEULEN, 456 M. 8.00 E. Börschel's or kest. 11.20 Omroeporkest. 1.35 Gevarieerd programma. 2.20 Gramofoonpl. 3.20 West- Duitsch Kamerorkest. Omroepschram- melensemble en solisten. 6.05 Kerstliede ren. 6.50 Trio, viool, fluit en sprekers. 8.40 Sopraan, viool en piano. 9.5o Sted. en Gewandhaus-orkest, koor en solisten. 10.5011.20 Gramofoonpl. BRUSSEL, 322! en 484 M- 322 M.: 12.20 Gramfoonpl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Om roeporkest. 1.502.20 Gramofoonpl. 5.20 Omroepkleinorkest. 6.20 Omroepdansor- kest. 7.20 Zang en piano. 8.20 Omroep- symphonie-orkest en Radiotooneel. 10.30 Reportage. 10.45 Gramofoonpl. 12.20 1.50 Nachtmis. 484 M.: 12.20 Gramofoonpl. 12.50 Om roeporkest. 1.302.20 Gramofoonpl. 5.20 Pianorecital. 6.35 Salonorkest. 7.05 en 7.35 Gramofoonpl. 8.20 Omroepkleinork. 9.35 Kerstprogramma. 10.05 Omroepklein orkest. 10.3o Gramofoonpl. 11.2012.20 Populair concert (gr.pl.). DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Omroeporkest. 8.40 Omroepamusements- orkest. 10.20—11.20 Kerstprogramma. Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, heeft benoemd tot pastoor-deken te Steenbergen den Zeereerw heer Th. Buysrogge; tot pastoor te Fijnaart den Weleerw. heer J. A. Nelissen; tot pastoor te Terholde (Zeeuwsch- Vlaanderen) den Weleerw. heer A. Th. A. M, Schoutens, die tot nog toe als kapelaan van de Sint Antonius-Parochie te Roosendaal werk zaam was. Verder zijn benoemd: tot kapelaan te Roo sendaal (St. Antonius), de weleerw. heer A. Buyks; tot kapelaan te Dongen (St. Joseph) de weleerw. heer J. Romme; tot kapelaan te Rijs- bergen de weleerw. heer M. v. d. Weyden. 24—27 Dec. Maastricht, Eys, Einighausen, Schinveld. 2831 Dec. Hoogste klassen Ambachtsscholen. In 1937: 25 Jan. Jonge Boeren I. 811 Jan. Credo Pugno I. 1215 Jan. Jonge Boeren II. 1619 Jan. Amstenrade, Heugem, Linne, Ro- them e.a.p. 22—25 Jan. Kerkrade. Te Bonn is een hockeywedstrijd gespeeld tus- schen de Universiteits-ploegen van Bonn en Amsterdam. De Amsterdamsche studenten ble ken op het gladde veld beter thuis te zijn dan de gastheeren. Nadat zij met de rust reeds een 10 voorsprong hadden veroverd, wisten zfj in de tweede helft nog eens te scoren. Het einde kwam met een verdiende 20- overwinning van onze landgenooten. Naar wij vernemen, is de match tusschen B. Springer en R. C. Keiler, welke heden in Dor drecht een aanvang zou nemen uitgesteld we gens ziekte van Keiler. Hoewel Keller's ongesteldheid 'niet van ern- stigen aard is, adviseert zijn dokter hem eeni ge dagen met spelen te wachten, tot hij geheel in staat zal zijn zich ten volle aan de match te wijden. Zeer waarschijnlijk zal de match nu op 29 December a.s. beginnen in het gebouw van het „Rotterdamsch Nieuwsblad". Voorloo- pig althans zjjn de eerste vijf partijen uitge steld, terwijl de partijen van het tweede ge deelte van de ontmoeting hun oorspronkelijken datum behouden. De data van het eerste ge deelte van de match zouden dus verplaatst worden. (Niet officieel) 3de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 23 December 1936 Hooge Prijzen 400.— 7636 100.— 17896 Prijzen van 45. 2 184 930 989 1098 1190 1390 1950 2315 2508 2515 2610 3233 3381 3468 3637 3911 4106 4376 4654 4712 5737 5818 5922 6039 6204 6507 6509 6700 6746 6897 6984 7950 8016 8222 8807 9420 9439 9574 9851 10033 10106 10236 10456 10638 11048 11106 11199 11308 11961 11981 12252 12267 12429 12470 12806 13069 13228 13377 13599 13984 14298 14323 15310 15335 15341 15837 16421 16644 16934 17481 17556 17737 17745 17758 18291 18411 18414 18518 18563 18637 18713 18882 18913 18970 19342 19400 19799 19801 20074 20147 20376 20449 20479 20752 20806 20844 20939 Verbet. 3e klasse, 2e lijst; 7101 m. z. 7107. zijn wielrijders, die bovenstaand kenteeken op hun fiets voeren. („Steunt Hen" wil dat „SH" tevens zeggen: „let even extra De Unilever heeft de prijzen voor zeep en zeepproducten verhoogd. Verwacht wordt, dat de kleinhandelsprijs voor de meeste zeepsoorten met 15 pCt. zal stijgen. De glycerine-prijzen zijn reeds eenigen tijd niet alleen aanzienlijk gestegen, maar ook heerscht er 'n zekere schaarschte van het product. De groote producenten, o-a. de Unilever, schijnen hun productie reeds voor geruimen tijd te hebben uitverkocht en hebben zich geheel van de markt terugge trokken. De regelmatige afnemers kunnen momenteel ternauwernood zich van glyce rine voorzien. De Poolsche Philips Mij. te Warschau zal haar radio-fabriek belangrijk uitbreiden, ten einde aan de groote vraag naar Philips ontvangtoestellen te kunnen voldoen. Wan neer de nieuwbouw met 4000 M2 werkop pervlakte gereed is, zal het personeel, dat thans circa 1800 man bedraagt, aanzienlijk worden uitgebreid. Het kapitaal van Loopuyt's Bank te Schiedam zal wegens besluit van de alge- meene vergadering van f 1.500.000 tot f 900.000 worden gereduceerd. „Agence Econom. et Financ." meent te weten, dat de Belgische invoerrechten op kolen met circa 33 pCt. zullen worden ver hoogd. De Japansche kunstzijde-uitvoer is in dit jaar met 23 pCt. gestegen tegen 13.3 pCt. het vorig jaar. Het schijnbaar wereld-tinverbruik be droeg in het jaar per einde October 1936 153.700 ton, hetgeen een vermeerdering aantoont van 13.900 ton ten opzichte van da vorige twaalf maanden. De wereld-pro ductie vermeerderde met 36.200 ton tot 167.000 ton. Het benzine-verbruik in Engeland zal in dit jaar waarschijnlijk een record berei ken. Het verbruik bedroeg in October 115.94 millioen gallons tegen 110.70 millioen gal lons in October 1935. In de eerste tien maanden 1139 millioen gallons tegen 1093 millioen gallons in dezelfde periode van het vorig jaar. In 1935 bedroeg het verbruik 1291 millioen gallons. De groote onzekerheid, welke zoowel in politiek als in economisch en financieel op zicht heerscht, aldus wordt uit Londen ge meld, werkt fnuikend op den wisselhandel en zelfs het feit, dat het aanbod van Pon den veel geringer is dan op vorige dagen en zelfs plaats had gemaakt voor eenige vraag, kon geen opleving in de affaire brengen. Er wordt voortdurend geïntervenieerd zoo wel in Ponden als in Dollars, hetgeen de prijshoudende stemming in de hand werkte. De goudprijs te Londen daalde met 1d. tot 141/7. 654.000 werd aan goud verhan deld. De Italiaansche Senaat heeft het wets ontwerp behandeld betreffende de goudpa riteit van de Lire, de uitgifte van een lee ning en de heffing van een buitengeioone belasting op onroerende goederen, bestemd voor het verzekeren van den dienst der leening. Volgens verklaring van den minis ter van Financiën werd Italië verplicht, tot devaluatie over te gaan, ten einde de gevolgen te voorkomen van de muntver zwakking in andere landen, met name in Engeland en Frankrijk. De Texas Rrd. Commission heeft een verhooging van de petroleum-productie toegestaan met 44.602 vaten, ingaande 1 Januari a.s. Het maximum-contingent zal dan 1.248.907 vaten per dag zijn. De president van de Youngstown Sheet and Tube verwacht in 1937 een 1015 pCt. hoogeren omzet van de Amerïkaansche staalfabrieken, onder voorbehoud echter, dat de staalprijzen niet te snel zouden wor den verhoogd en de oplossing van de ar beidsgeschillen niet een te sterke vermin dering van het werkuren-aantal per week zou opleveren. De koperprijs in Amerika is verder ver hoogd n.l. tot 11% dollarcent per lb„ als ge volg van de grootere vraag en den stijgen den uitvoer. De prijs heeft thans den hoog- sten stand bereikt sedert 1929. De koperverkoopen in Amerika bedroe gen Maandag j.l. 9.02 millioen lbtegen 8 millioen lb. aan het einde der vorige week. Tot nu toe bedroegen de verkoopen in deze maand 192.45 millioen lb. De verwerkers van koper hebben de prijzen voor hun fa brikaten eveneens verhoogd. De American Smelting and Refining heeft de loodprijzen met $10 per ton verhoogd. De Union Pacific boekte in November aan netto-ontvangsten 3.37 millioen te gen 2.60 millioen in November 1935. In de eerste elf maanden 21.17 millioen tegen 17.19 millioen in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Norfolk and Western boekte in Novem ber aan netto's 3.95 millioen (vorig jaar 3.16 millioenIn de eerste elf maanden 31.29 millioen (vorig jaar 24.52 millioen). De winst in de eerste elf maanden bedroeg 20.58 per gewoon aandeel tegen 15.61 in dezelfde periode van 1935. De Western Electric keert op de gewone aandeelen een dividend uit van 1.50 tegen 0.75 in September en 0.50 in Juni toen het dividend werd hervat. De benzine-voorraden bij de Amerïkaan sche raffinaderijen bedroegen aan het einde der vorige week 33.286.000 vaten te gen 32.263.000 vaten in de voorafgaande weekDe voorraden benzine en stookolie te zomen 107.288.000 vaten tegen 108.269.000 vaten. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in Amerika bedroeg in de afge- loopen week 3.146.000 vaten tegen 3.120.000 vaten in de voorafgaande week. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96%—8.97% (vorig slot 8.97</8); de Dollar op 1.821-2— 1.82vorig slot 1.82%); de Frank op S.52V?.8.53V-2 (vorig slot 8.53); de Belga op 30.85—30.90 (vorig slot 30.87) en de Zwitsersche Frank op 41.9542.02V2 (vorig slot 41.98). De Nivas verkocht 10.000 ton bruine sui ker aan Japan en 10.440 ton superieur en 2000 ton melasse voor export. Voorts 1396 ton superieur voor consumptie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6