Het Duitsche Kerstfeest 1936 DE LIBERALE BOKSPOOT Een opzienbarend schrijven van het Amerikaansche Episcopaat OFFICIEEL ZONDER CHRISTUS De stakingen in Frankrijk MODERN DESPOTISME WOENSDAG 23 DECEMBER 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT De Führer als redder Blum ontvangt delegaties van beide partijen Geen markbiljetten naar Duitschland Nieuwe deviezenbepalingen verbieden den invoer Pauselijke delegatie Naar het Internationaal Eucharis tisch Congres van Manilla Verhitte gemoederen in Cuba Een „volksfront" in Engeland? SCHEEPSBOUW Be verschillende vormen van dic tatuur hebben een heerschappij van vrees en geweld ontketend Geen plaats meer voor onverschilligheid De roofmoord by Calmpthout Confrontatie bij de N ederlandsch- Belgische grens HET PRINSELIJK HUWELIJK Geschenken van Marken Geschenk der burgemeesters DE FEESTEN IN DEN HAAG Historische tafereelen opgevoerd Gala-avond EEN F AROKA-F ABRI EK TE DEN HAAG Nederlandsch-J apansche vereeniging Jongen onder een motorbakfiets DIESEL-GEMAAL TE SPAARN DAM Na verbouwing opnieuw in gebruik gesteld Een door winkeliers te Tokio georganiseerde actie heeft tot resultaat gehad, dat het leger drie lichte tanks, twee vrachtauto's en 'vijfhonderd helmen konden worden geschonken Rijksminister Dr. Joseph Goebbels verza melde alle Duitsche kinderen om de ra dio en in duizenden zalen van Duitsch land speciaal drie millioen arme kinderen, wel ke uit middelen der Winterhulp ter gelegen heid van het Kerstfeest een geschenk kregen. Ter gelegenheid van het Kerstfeest beter is te spreken misschien van Weihnachten, want ..Kerst" beteekent Christelijk en in de rede van Goebbels voor de kinderen en kindertjes van Duitschland kwam niet eenmaal de naam Christus voor en werd de poëzie van de Kerst kribbe, die zoo innig spreekt tot de verbeelding der kinderen, met opzet verwaarloosd. Goeb bels begon met den kinderen een geheel schee- Ve voorstelling van den toestand in de wereld in te hameren door letterlijk te verklaren: «Overal in de wereld buiten Duitschland heer- schen haat, wanorde en oproer, terwijl Duitsch land alléén een stil, gelukkig eiland van vre de is." Zulk een uitlating gaat toch ver boven de schreef van het toelaatbare en is onge meen krenkend voor de allermeeste Europee- sche en buiten-Europeesche landen en rijken. Eenmaal sprak de minister van den „almach- tigen Heer", maar alleen om er op te wijzen, dat Deze ook voor de kinderen den Führer had gezonden, dien alle kinderen beminnen en ver eeren moeten. In dit verband haalde hij ook het „vrede den menschen die van goeden wille zijn" er bij, dien „goeden wil" alleen betrekkende op hen, die vóór den Führer en het vaderland zijn. Dan riep de minister den kinderen „Sieg Heil" toe en kregen ze het Duitsche volkslied en het Horst Wessellied te hooren. Officieel was dus alles weggelaten, wat de inhoud uitmaakt van de zoo innige en diep-Christelijke Duitsche kerstliederen van vele eeuwen. Door de „stil le, heilige Nacht" dreunde „Sieg Heil" en de ..Führer trad in de plaats van het „traute hochheilige Paar", dat aan de kribbe van Christus waakte. De minister voor Kerkelijke Zaken Kerrl is pas hersteld van een zeer zware ziek te en greep de gelegenheid van Weih nachten aan, om als kerkelijk minister een heidenschen uitleg aan het Kerstfeest te ge ven. „Onze Germaansche voorvaderen vierden de twaalf heilige nachten gedurende welke het goddelijke tot de menschen doordrong. Deze beteekenis heeft ook in Christelijken tijd het Kerstfeest gehad tijdens de winter-zonnewen- de." Goebbels verzweeg Christus geheel, Kerrl noemt Christus, maar om Hem direct op één lijn te stellen met den Führer: „In de oude wereld vertwijfelden de menschen aan hun le ven tot Christus kwam, die hun weer rich ting en ruggegraat gaf, zoo werd Christus met recht de Heiland der wereld. Heden vertwijfelen de menschen weer aan hun leven. Maar onder ons Duitschers is een man opgestaan, welke ons weer richting en ruggegraat gaf, door ons wederom deelachtig te maken aan de goddelijke orde. De Duitschers zijn leden van een door God gewilde, door het bloed bepaalde gemeenschap der natie. Voor wien dit voelt en begrijpt zijn de lichten van den Kerstboom wegwijzers voor het nieuwe leven. De gemeenschap dienen, dat is de eigenlijke godsdienst, dat is de inhoud van onze wereldbeschouwing. Daarom is het Kerstfeest geen familiefeest meer, maar een feest van de Duitsche volksgemeenschap, dat boven de godsdiensten uitgaat, na de gemeen schap, welke vastaaneengesloten achter haar Führer marcheert, die voor ons en onze kin deren de Duitsche toekomst redt." Het oude Duitsche Kerstlied met het refrein: „Christ, der Retter ist da...." is verstomd. De Führer „ist da" en neemt het reddingswerk van de natie op zijn eigen schouders. Deze gedach- tengang in de redevoeringen van Goebbels voor de kinderen en van Kerrl voor alle Duit schers komt ook tot uiting in de rede, die de leider der buitenlandsche organisatie der N.S.D.A.P., gouwleider Bohle, hield voor de Duitschers, die buiten het Rijk wonen: „Bij dit Kerstfeest beschouwen de Duitschers buiten het Rijk in grenzenlooze dankbaarheid de ge weldige daden van Adolf Hitler. Zij hebben de Wonderbare zekerheid, dat de Almacht van hun oude vaderland niet alleen den redder uit nood en smaad heeft gezonden, maar hun ook den Führer naar de Duitsche toekomst heeft ge schonken." Ook in deze rede geen woord over Christus. De ring is met deze rede gesloten. Officieel is er in Duitschland geen sprake méér van Christus op het Kerstfeest, noch voor de kinderen, noch voor de volwassen Duitschers binnen en buiten het Rijk. Het is te begrijpen, dat deze drie officieele redevoeringen in kerkelijke kringen ont steltenis en diepe teleurstelling hebben ver wekt. De Duitsche Christenheid en deze om vat nog het allergrootste gedeelte der Duit sche natie viert bedrukt feest. Het officieele Duitschland kent Christus niet meer. Het neo- Heidendom verguist Hem. De bekende predi kant der Belijdeniskerk, Dr. Niemöller, zeide Zondag 1.1. ïn de Jezus Christus-kerk te Ber lijn zelfs: „In een tijd dat Christus verachte lijk wordt gemaakt en gelasterd, heeft de Kerk geen rede om met blijheid Kerstmis te vieren." Dit geldt voor alle Christenen. Maar ook voor de Duitschers in het algemeen is er geen reden om opgewekt Kerstmis te vieren. Zij gaan een zeer zwaren tijd tegemoet, waarin hopeloos weinig perspectief zit. De eerste dag van het nieuwe jaar maakt weer een begin met de zoo gehate distributie. Voorloopig alleen van boter en vet. Maar zij zijn er van overtuigd, dat evenals in den wereldoorlog, de distributie zich snel zal uitbreiden over alle noodzakelijke levensmiddelen. Het nationaal-socialisme stelt alle middelen in het werk, om de millioenen noodlijdenden te helpen, maar of al deze mon stercollecten, militaire concerten, uitdeelingen en nog zooveel meer geschikt zullen zijn om de stemming buiten de één» partij, de stem ming dus van hen, die men in Duitschland het passieve gedeelte van het volk, het „maar mee doende" gedeelte noemt, duurzaam te verbete ren, is zeer twijfelachtig, want deze lijdelijke mass», kijkt scherp over Kerstmis en Nieuw'jaar heen. Mogen de Duitsche Christenen, gesteund door de Christenen van heel de wereld, den Hemel geweld aandoen door hun gebed om den waarachtigen Kerstvrede voor hun vader land, die alleen van de Kribbe van Bethlehem uitgaat. Daar en daar alléén was en is de Red der der menschheid. Twintig eeuwen getuigden en getuigen het onveranderlijk: „Christ, der Retter ist daChristus is door geen mensch te vervangen. PARIJS, 23 Dec (Havas). De voorzitter van dten ministerraad heeft een delegatie van de werkgevers in de metaalindustrie ontvangen. Na afloop dezer bijeenkomst heeft deze laatste een uiteenzetting gegeven van de omstandigheden, waaronder de arbeid in de metaalindustrie werd gestaakt. De delegatie verklaarde de door den voorzitter van den ministerraad voorgestelde arbitrage te hebben aanvaard, daar zjj voor zijn argumenten met betrekking tot de nationale verdediging moest zwichten. Het gaat er in dit geval om, in de fabrieken een onmisbaar minimum aan orde en tucht te handhaven of afstand te doen. van de exploita tie. Daarom kunnen de patroons geen arbitrage toestaan met betrekking tot ontslagkwesties. De secretaris van het vakverbond van het Noorden, Dumoulin, heeft verklaard, dat de werklieden den arbeid wilden hervatten, doch geen enkel ontslag zullen aanvaarden. Wel' stem men zij er in toe de dossiers van enkele stakers aan arbitrage van den president van het Hof van cassatie te onderwerpen. Te middernacht is de delegatie der arbeiders in de metaalindustrie uit het kabinet van den minister-president Blum vertrokken. De secretaris van de algemeene unie van vakvereenigingen heeft verklaard, dat de door de vertegenwoordigers der patroons aan Blum overhandigde brief alle mogelijkheden tot besprekingen met de werknemersdelega tie heeft weggenomen. Hij voegde daaraan toe, dat de delegatie zich waarschijnlijk naar het ministerie van Oorlog zou begeven, „om Daladier de maatregelen voor te stellen, die de regeering nog niet onder oogen kan zien". Leon Blum verklaarde: ,,de arbeiders hand haafden hun algeheele goedkeuring aan arbi trage". De prefect van het Departement du Nord is uitgenoodigd de kamer der vakvereenigingen spoediger bijeen te roepen, om, met het oog op den ernst der omstandigheden zeer binnenkort het antwoord op de voorstellen der regeering kenbaar te maken BERLIJN, 22 Dec. In het „Reichsgesetz- blatt" worden, naar de Telegraaf bericht, de richtlijnen voor de Duitsche deviezenpdltiek, samengevoegd tot een allesomvattend geheel, ge publiceerd. Zij zullen op 1 Januari 1937 in werking treden. O.m. wordt bepaald, dat zonder uitzondering het meebrengen van Rijksmarkbiljetten. ook in het reisverkeer naar Duitschland verboden is. Toegestaan is in het reisverkeer alleen het medebrengen van zilvergeld, doch ook daar van zijn de bedragen verder verlaagd. Voortaan mag zilvergeld nog slechts tot een bedrag van 30 mark meegebracht worden uit het buitenland door buitenlanders, terwijl z.g. „deviezenbinnenlanders" slechts 10 mark mee terug mogen brengen. De Pauselijke Delegatie die Kardinaal Denis Dougherty, Aartsbisschop van Philadelphia bij zijn officieele Missie naar het Eucharistisch Congres van Manilla zal vergezellen bestaat uit de navolgende personen: Mgr. Joseph Car- rell, Mac. Cormick, Mgr. Mario Boem, Mgr. Carlo Grano, Ceremoniemeester; Mr. Lewis Fitzpatrick, Kamerheer met Cappa en degen, Mr. Joseph Lo Pa Hong, eveneens Kamerheer met Cappa en degen, tevens voorzitter van de Katholieke Actie in China. Hoe gespannen de toestand op Cuba is, blijkt wel uit het volgend gedeelte van het senaats- verslag, dat United Press aan de Telegraaf seint: De aanhangers van Gomez en Batista zijn tot het uiterste verhit. Dit is wel duidelijk geble ken uit het verloop van de senaatszitting van gisteravond. Zelfs werden op een gegeven oogenblik de revolvers getrokken om aan de argumenten meer kracht bij te zetten. Een der senatoren voegde Gomez toe, dat hij niet was gekozen door den vrijen wil van het volk, maar dat politieke machinaties hem op den presidentszetel hadden geholpen. Hier over ontstak een van Gomez' aanhangers der mate in woede, dat hij zijn revolver trok en dreigde zijn tegenstander neer te schieten, ten zij deze zijn woorden introk. Andere aanhan gers van den president volgden het voorbeeld van hun politieken medestander. De voorzitter van den senaat wist daar op niet beter te doen dan zijn wapen even eens te voorschijn te halen. Met luider stem verklaarde hij, iederen afgevaardigde, die zijn revolver niet onmiddellijk opborg, een oor te zullen afschieten. Na dit krachtige woord keerde de rust in de vergaderzaal weer. LONDEN, 23 Dec. (Havas) De vertegen woordigers van de „Socialistische Liga", de on afhankelijke Labourpartij en van de Commu nistische partij hebben gisteravond in het ge heim te Londen vergaderd, om te spreken over een „eenheids-front" van hun partijen. Men vermoedt, dat geen beslissing zal worden genomen voor de nationale conferentie van de Socialistische Liga, welke op 16 Januari is bijeengeroepen, haar meening over de houding van de leiders der partij zal hebben te kennen gegeven. Zooals men weet, heeft de Labour-party, waarbij de Socialistische Loga is aangesloten, herhaaldelijk haar afkeer van een bondgenoot schap met de communisten of de onafhanke lijke Labour uitgesproken. Op 28 December a.s. zal de eerwaarde Moeder Maria Gerulpha van het Gezel schap van de zusters van Liefde te Til burg in het Moederhuis Oude Dijk 1 aldaar haar tachtigsten verjaardag vie ren. Moeder Gerulpha, in de wereld mej. Hendrika Johanna van Rossum, is de eenigste nog in leven zijnde zuster van wijlen Zijne Eminentie kardinaal W. M. van Rossum De aartsbisschoppen en bisschoppen van de Vereenigde Staten hebben, na afloop van de jongste vergadering van het Amerikaan- sche episcopaat, de volgende proclamatie uitgevaardigd: „In het huidige wereldomvattende conflict tusschen de twee wereldbeschouwingen, die lijnrecht tegenover elkander staan, aan den eenen kant de geestelijke en bovennatuurlijke levensopvatting en aan den anderen kant de materialistische beschouwing van het levels is geen plaats meer voor onverschilligheid of neutraliteit. De godloozen-machten, en het nieuw-hei- dendom met zijn telgen, het communisme en despotisme, trachten het leven te berooven van alles wat geestelijk en bovennaturljjk is. Het lot van de westersche beschaving, dat ver ankerd is in de christelijke grondbeginselen, is ten nauwste verbonden met het eindresul taat van dezen strijd. De verschillende vormen van dictatuur in de oude en in de nieuwe wereld, die de men schen van de Godsgave des geloofs en van de geestelijke en intellectueele vrijheid hebben beroofd, hebben een heerschappij van vrees en geweld ontketend, In verband met den nog steeds niet opge- helderden moord te Calmpthout (België) op den Nederlandschen vrachtrijder C. Maas, uit Wouw, is Dinsdagnamiddag in het café van den heer Brans te Esschen, nabij de Neder- landsch-Belgische grens, onder leiding van de Justitie uit Antwerpen, een confrontatie ge houden tusschen den nog steeds als verdacht van dezen moord in hechtenis gehouden De R. en verschillende Nederlandsche getiïigen. Het onderzoek werd ook bijgewoond door ver tegenwoordigers der Nederlandsche Justitie. Heden is het tot een diesel-gemaal verbouwde stoomgemaal van het Hoogheemraadschap van Rijnland te Spaarndam in tegenwoordigheid van de leden der vereenigde vergadering van Rijnland, eenige leden van den staf van Rijn land en vertegenwoordigers van Werkspoor in gebruik gesteld. In het begin van dit jaar vierde de oudste stoommachine in het gemaal te Spaarndam haar 60sten verjaardag en kort daarop sneu velde zij onder de handen der sloopers. De stoominstallatie had de laatste jaren symptomen van ouderdom getoond en was ook duur in exploitatie, vergeleken met de moder nere installaties. Op 28 November 1934 werd door de vereenig de vergadering van Rijnland besloten de oude installatie te doen vervangen door een diesel motorinstallatie, met behoud evenwel van de schepraderen. De stoommachine werd vervangen door twee 6-cylinder dieselmotoren van Werkspoor. Elke 300 p.k. sterke motor drijft vijf schepwielen aan. De motoren maken 160—185 omwentelingen per minuut. De overbrenging der kracht van de motoren op de schepraderen geschiedt door een stel tandwielen. De motoren loopen zeer rustig, de tandwielen geruischloos en het aanzetten der motoren bij volle belasting geschiedt soepel en geleidelijk. De machines zijn voorzien van een geheel nieuwe fundeering van gewapend beton. De oude stookplaats is in een ruime en doelmatige werkplaats herschapen. Zoowel het uitwendig als het inwendig aanzien van het gebouw is verbeterd en verfraaid. Installatie en accommo datie zijn geheel gemoderniseerd. De geheele installatie heeft Werkspoor ge leverd, de verbouwing is in eigen beheer uit gevoerd. Het vermogen der diesel-motoren is iets Overal in de wereld, waar de christelijke orde verstoord werd, heeft men dit doel steeds op dezelfde wijze bereikt. In het eene geval beloofde men grooteren invloed en deelname aan de regeeringsmacht, in het andere geval het herstel van de natio nale souvereiniteit en van het nationale prestige; weer in een ander geval een meer rechtvaardige verdeeling van eigendommen en aardsehe goederen. De tegenstelling tusschen de verschillende klassen onderling werd aangewakkerd, terwijl recht en wet terzijde worden gesteld. De men schen worden opgeroepen, zich in blinde ge hoorzaamheid te onderwerpen, aan hun lei ders. De bittere ervaring heeft al die beloften en beweringen van dit modern despotisme gelogen straft. Diegenen, die onder hun tyrannic le ven, hebben geen recht om te denken, te leven en te bidden, tenzij de genade of de gunst van hun despotische meesters hun dit recht ge- waardigt te verleenen. Het volk vraest en wordt gevreesd. De oogen van spionnen en de sterke arm van de regeering volgen de menschen tot zelfs binnen de invloedssfeer van hun particulier leven. Iedere natuurdrang, vriendschap, familiezin, achting voor het edele en ware, moeten onder worpen worden aan de allesoverheerschende eischen van den gemeenschapszin. De angst voor binnenlandsche vijanden kweekt weer vrees voor buitenlandsche mogendheden: totdat tenslotte iedere communistische of totalitairen staat tot een zuivere machinerie geworden is voor het instandhouden van steeds grootere en meer drukkende militaire instel lingen. Het militairisme tiert welig als nooit tevoren en niemand kan voorspellen, wanneer de vonk ontstoken zal worden, die de wereld zal sleuren naar een algemeene catastrophe van dood en vernietiging. Wanneer wjj onze oogen zouden sluiten voor de gebeurtenissen, die zich thans tegenover ons afspelen, en onverschillig zouden blijven toezien, zou dit niet alleen afkeurenswaardig, maar zelfs misdadig zijn. grooter dan dat van de oude stoommachine. Hierdoor is het mogelijk de schepwielen iets sneller te laten loopen dan voorheen, waardoor het waterverzet met plus minus 13 pet. ver hoogd kan worden tot een maximale opbrengst van ongeveer 2000 kubieke meter per minuut. Behalve het grootere vermogen kunnen als voordeelen van de nieuwe installatie genoemd worden de lagere bedrijfskosten, de onmiddel lijke bedrijfsvaardigheid en bovendien is zij op uitgebreide schaal te regelen. Marken, dat voor'het nationaal geschenk aan het Prinselijk paar in ruime mate heeft bij gedragen, wil, meldt het Handelsblad, ook afzonderlijk eenige typisch Markensche cadeaux geven. De meisjesvereenigingen van 't eiland heb ben twee groote poppen gemaakt, voorstellend een jongen en een meisje in ouderwetsch cos- tuum. Op de fraai uitgesneden klompjes staan de namen van den Prins en de Prinses ge schilderd. Daarnevens zijn op de kantklosschool, zooals bekend, een theekleed, twaalf vinger doekjes en een theemuts vervaardigd. Twaalf meisjes hebben hieraan geruimen tijd werk gehad. In een Dinsdag ten stadhuize van Amster dam gehouden vergadering van eereleden en leden van het comité tot aanbieding van een huwelijksgeschenk van burgemeesters van Ne derlandsche gemeenten aan H. K. H. Prinses Juliana onder leiding van mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden, werd met algemeene stemmen besloten, als huwe lijksgeschenk aan te bieden de zilveren cande- labres voor de eetzaal van het paleis te Soest- dijk. Deze candelabres zullen voorzien worden van een inscriptie. Niet alleen is van H. K. H. zelve de wensch uitgegaan bovengenoemd ge schenk van de Nederlandsche burgemeesters te willen aanvaarden, doch tevens is geheel voldaan aan den opzet van het afzonderlijke geschenk der burgemeesters daar de candelabres toch weer als afzonderlijk geschenk van een geheel eigen karakter zijn te beschouwen. Onder auspiciën van het Haagsche Comité voor de luisterrijke viering van het Prinselijk huwelijk, is Dinsdagmiddag in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag een opvoering gegeven van historische tafereelen. door J. J. Moerman en Leonard Roggeveen, onder regie van dr. W. de Vletter. Vertoond werden vier tafereelen uit het leven van Willem van Oranje, opgevoerd door onder wijzeressen en onderwijzers van de openbare en R. K. lagere scholen. De opvoering had veel suöces bij het jeugdige publiek. Dinsdagavond had in het geheel gevulde Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag de opvoering plaats van de galapremière van het historisch spel „Oranje" van Frans de Prez, onder de auspiciën van de vereeniging „De Princevlag". Een groot aantal autoriteiten was aanwezig, onder wie zich bevonden Pangeran Adipati Ario Koesoemojoedo, Raden Adjeng Mirjam, Raden Adipati Ario Soejono, en Pangeran Ario Hadinagor. Van Prins Bernhard was een schrijven in gekomen, waarin Z. D. H. mededeelde, tot zijn spijt de vereerende uitnoodiging niet te kunnen aanvaarden. Na het optreden van het vlaggenvendel nam de opvoering een aanvang, voorafgegaan door een proloog, voorgedragen door dr. J. B. van Heutsz. Bij gesloten doek zong Willem Ravelli vóór elk der drie bedrijven een toepasselijke strophe van het Wilhelmus. Na elk der tafereelen klonk een langdurig en hartelijk applaus. SOERABAJA, 22 Dec. (Aneta) Blijkens een onderhoud van een Aneta-vertegenwoordiger met den heer Van Zuylen, zoon van het lid van den Raad van Beheer van de Holding Mij der Faroka-fabrieken, die in Ned.-Indië een in spectiereis maakt, zal te 's-Gravenhage een Faroka-fabriek worden opgericht, waar Indi sche tabak in sigaretten voor Nederland zal worden verwerkt. Naar wij vernemen, is dezer dagen, als voort zetting van de bestaande stichting van dien naam, een Nederlandsch-Japansche vereeni ging opgericht, welke zich ten doel stelt de goede verstandhouding op geestelijk, maat schappelijk en economisch gebied tusschen het Nederlandsche en het Japansche volk te be vorderen. Dinsdagmiddag is een zevenjarig zoontje van de familie Molkenboer in de Kerklaan te Sas- senheim bij het plotseling oversteken van den weg overreden door een motor-bakfiets van den groentehandelaar Van B. Het ventje bekwam ernstige inwendige kneuzingen en is in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Nagenoeg alle politieke partijen hebben onder drang van de omstandigheden wijzigingen van beteekenis in haar program en sommi ge zelfs schijnbaar in haar beginselen aangebracht. De aanhangers van de dictatuur van het proletariaat, zooals die in Moskou heet te heerschen, bewe ren zich warm te willen maken voor de verdediging van de democratie, de rech ten van het gezin, ja zelfs voor de natie en de Kerk. Alles uit puur anti-fascisme natuurlijk en allerminst uit overtuiging. Als het fascisme maar eerst met alle mogelijke hulptroepen overwonnen is, dan zullen de communisten hun demo cratisch nationaal politiek gelegenheids pakje wel weer omkeeren, zoodat de bloedroode voering met het motief van den kerken verbrijzeienden hamer en de moorddadige sikkel van de terreur weer buiten komt. De S.D.A.P. vertoont teeke nen van een groeiend inzicht in en be grip voor de noodzakelijkheid van mili taire defensie en legt minder afkeer en meer respect voor de monarchie en ens Vorstenhuis aan den dag dan vroeger. De pijnlijke herinnering aan het „revo lutiejaar" 1918 en de muiterij op de „Zeven Provinciën" wenscht zij zooveel mogelijk uit te wisschen. Zij wil zich be schouwd zien als een deel van onze nationale eenheid en stelt het thans voor alsof zij door de houding van anderen en niet door die van haarzelf tot nu toe er min of meer buiten geble ven is. De liberalen, die heel veel veeren hebben moeten laten, welke de N.S.B. zich in den hanenstaart gestoken heeft, zijn zoo goed en zoo kwaad als het ging „sociaal" geworden. Maar hoe groote veranderingen de denkwijzen en pro gramma's van verschillende politieke partijen ook schijnen te hebben onder gaan, zoo nu en dan komt de oude Adam in al zijn naaktheid door de nieuwe plunje heen te voorschijn, twijfel wek kend aan de oprechtheid en de over tuigdheid van de nieuw aangemetene gezindheid. Zoo heeft de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" te Utrecht dezer dagen een buitengewone algemeene vergadering gehouden, waar bij de oude liberale bokspoot ondanks alle socialiteit een paar maal leelijk voor den dag is gekomen. Het programpunt, handelende over de bezoldiging van overheidspersoneel werd aangevuld met de woorden: „belooning van overheids personeel naar prestatie" en de bedoe ling van deze aanvulling was principieel vast te leggen het liberale streven naar afschaffing van huwelijks- en l.in- dertoeslagen. Huwelijks- en kindertoe slagen zijn echter uit sociaal oogpunt bezien een zaak van eenvoudige recht vaardigheid, zoo lang de loonen niet een dergelijk peil hebben bereikt, dat alle arbeiders en ambtenaren, die gezins hoofden zijn, zonder deze toeslagen een menschwaardig bestaan kunnen leiden. Willen de liberalen misschien de loonen van het overheidspersoneel zóó hoog opvoeren, dat dergelijke toeslagen ge mist kunnen worden? Neen, zij willen slechts het loon geregeld zien overeen komstig de prestatie. Nu geven wij gaarne toe, dat de prestatie van een arbeider een billijke maatstaf is voor de vaststelling van zijn rechtvaardig loon, maar niet de maatstaf. Zij is slechts één van de vele maatstaven, waarmee een rechtvaardig loon moet worden gemeten. Ook de levensomstandigheden zooals het hebben van een gezin of niet, het bezit van veel of weinig kinderen moeten mee tellen. Immers ook de leden van een gezin hebben recht op een menschwaar dig bestaan, en dit recht is onafhanke lijk van het prestatie-vermogen van het gezinshoofd. Bij de kwestie of de afschaffing van de rijksbezoldiging van klooster lingen-onderwijzers in het urgen tie-program van den Vrijheidsbond moest worden opgenomen, welke kwestie in ontkennenden zin werd beslist, brach ten verschillende sprekers onder instem ming der vergadering naar voren, dat in ons land niet zoozeer gevaar bestaat voor een dictatuur van Moskou en Ber lijn als wel voor een dictatuur van. lach niet, lieve lezer, Rome. Is het niet kostelijk, dit ruige liberale bokkepootje van het nog altijd springlevende anti papistische duiveltje? In tegenstelling met de Moskou-of-Mussert-schreeuwers, die minder mogelijkheden zien dan er bestaan, blijken liberalen méér moge lijkheden te zien dan er bestaan. Het is wel teekenend voor de heeren liberalen, dat zij gekweld worden door een derge lijk dwaas spookbeeld, want zulke spookbeelden kunnen alleen maar het gemoed van een ijlende zieke verontrus ten. Trouwens heel de vergadering van de Liberale Staatspartij te Utrecht droeg het kenmerk van een ernstig gebrek aan innerlijke zekerheid en eensgezindheid. Het concept van den partijraad voor het beginselprogram werd slechts met 89 tegen 85 stemmen aanvaard als basis voor verdere beraadslaging en bij die verdere beraadslaging werd door den af gevaardigde van Coevorden een amen dement ingediend met de toelichting, dat vrije prijsvorming niet vereenigbaar is met de ordeningsgedachte en de liberale denkbeelden in zake den vrijhandel daarom heroriënteering behoeven. Dit amendement werd zonder discussie aan genomen en de veterane mej. mr. Van Dorp, die tóch discussieeren wilde, voel de zich genoopt de vergadering en het hoofdbestuur te verlaten. Er is reden te over voor de liberalen om zenuwachtig te worden. De N.V. J. Vermaas Scheepvaartbedrijf te Rot terdam, heeft aan de N.V. Industrieele Mij. „De Noord" te Alblasserdam den bouw opge dragen van een motorschip, groot ca. 630 ton. De voornaamste afmetingen zijn: lengte 51.50 M„ breedte 8 M., en holte 3.60 M. Het schip krijgt den naam „Nettie" en wordt voorzien van een Deutz Dieselmotor, met een capaciteit van 400 P.K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9