Slechts Kerst-wenschen aan het front te Madrid DE BLIJDE BOODSCHAP OP KERSTMIS De toevloed van vrijwilligers EEN ULTIMATUM AAN MAARSCHALK TSJANG SOE LIANG Tsjang Kai Sjek's vrijheid op Kerstmis ge- eischt onder bedreiging van bombarde menten en aanvallen Het nieuws van heden Notabelenvergadering te Nanking? De winst der rooden bij Boadilla DE NIEUWE PRESIDENT VAN CUBA De radiorede van Z.H. den Paus VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 25 DECEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKER ld DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20326 Ook Frankrijk tot een démarche gereed Regeling te Sianfoe waarschijnlijk geacht Het Weer illiniumui Uit Vaticaanstad Oviedo's gasfabriek in brand geschoten Wegens het Hoogfeest van Kerst- mis verschijnt het eerstvolgend nummer op Zondagmorgen. DE DIRECTIE Laredo Bru legt den eed af DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Jacques Maritain schreef eens, dat wij, christenen, allen zijn opgenomen in de ontzettende dynamiek van de Mensch- Wording, maar dat dit wonder te geheim zinnig en te groot is om door ons ten volle te worden begrepen. Toch is de jaarlijksche Kerstviering van de kerkliturgie allereerst een gelegenheid tot meditatie over dit die pe mysterie van het geloof. Het historische feit, dat de Zoon van God is mensch gewor den, heeft in de geschiedenis der mensch- heid een diep ingrijpende verandering ge bracht. Die verandering is de verlossing. Doch de Verlossing zou niet denkbaar zijn zonder het evangelie, zonder de „blijde boodschap", die in het feit der mensch- Wording besloten ligt. Dat prediking en kruisdood van Christus de phasen werden van een felbewogen dramatiek en dat zij onafscheidelijk bij elkander behooren, hoewel de kruisdood alleen kan volstaan voor de bevrijding van het gevallen mensch- dom: het is een punt van overweging, Waarnaar onze aandacht wel moet uitgaan, zoodra zij zich in. het mysterie van Kerst mis verdiept. De komst van den Zoon Gods op aarde beantwoordde aan een zending. Ze had ten doel, een boodschap Gods aan de menschheid te brengen en wel op meer verheven, meer pakkende, meer in het al- gemeene menschenleven ingrijpende wijze dan de openbaring Gods door middel der aartsvaders en profeten van het Oude Testament. Het was niet, zooals in de oude tijden, de boodschap van Gods Gezag. De ze boodschap van het gezag kon worden ontvangen en doorgegeven door de men- schelijke menschen, die Mozes en de pro feten waren. Neen, het was de boodschap van Gods liefde. „Zoozeer heeft Hij de we reld liefgehad, dat hij Zijn eenigen Zoon heeft gegeven." De „blijde boodschap" staat in tegenstelling tot al het overige der Openbaring. Het is er de vervulling van. Het brengen dier blijde boodschap was voorbehouden aan den Zoon Gods zelf. Met woord en voorbeeld moest deze Gezon dene, deze Gezalfde, aan den bestaanden schat der Goddelijke Openbaring een op perste boodschap toevoegen, waardoor de Wet en de Profeten tot vervulling kwa men. De menschheid ontving door Hem iets nieuws. Iets, dat de Oudheid niet ken de. Iets, dat de beweegkracht moest wor den voor een nieuwe wereld. Dit was de „blijde boodschap." Die boodschap is de kern van de predi king van Christus, en de grondslag van zijn dood. „Hij kwam tot de zijnen, en de zijnen hebben Hem niet aanvaard. Het licht scheen in de duisternissen en de duister nissen hebben het niet begrepen." De nieuwe blijde boodschap is dus ver worpen. Om welke reden? Wat is de on dergrond van dit drama der verwerping? Ziedaar hetgeen wij ons moeten afvragen, willen wij „de dynamiek der Menschwor- ding" begrijpen. Als een wonder onder de wonderen wordt medegedeeld: de blinden zien, de dooven hooren, de lammen gaan, en aan de ar men wordt de blijde boodschap verkondigd. Deze verkondiging van de blijde boodschap aan de armen wordt dus klaarblijkelijk op één lijn gesteld met de meest onverwach te, ja, de meest wonderbare gebeurtenis sen. Er moet dus in deze „blijde bood schap" iets gelegen zijn, dat de menschen ten uiterste verbaasde en dat hen zelfs zeer ergerde, want de leiders van het volk besloten, den Verkondiger van deze blijde boodschap uit den weg te ruimen, en voer den hun besluit ook uit. De juridische grond van hun veroordeeling ter dood was: Hij heeft God gelasterd- De leiders van het volk zagen dus in de verkondiging van de blijde boodschap éen aanval op het algemeen erkende, algemeen geëerbiedig de gezag Gods. Zij beriepen zich zelfs op dit gezag. In hun oogen was „er geen over eenkomst tusschen de „blijde boodschap", die aan de armen verkondigd werd en de wetenschap omtrent Gods grootheid, welke zij hadden uit de Openbaring. Realiseert men zich op deze wijze de be- teekenis van het evangelie, dan begrijpt men lichter wat Maritain bedoelt met de dynamiek der Menschwording, waarin wij allen zijn opgenomen. Men ziet dan in, dat de Geboorte van Christus, beantwoor dende aan een zending, ook voor ons een zendingsplicht, een plicht tot Katholieke Actie inhoudt. Welke was echter de boodschap van Christus? De naam zelf zegt het: „Evange lie" d. i. Blijde Boodschap. En wat is de inhoud van deze blijde boodschap, het fon kelnieuwe, waardoor ze ergernis gaf en waardoor ze niet begrepen werd? De liefde. De leer omtrent Gods Gezag, de leer om trent gemeenschappelijke organisatie der genen, die God beleden, de plichtenleer, dit alles was bekend in het Oude Verbond. Slechts de liefdeleer, de leer van den Ver losser, die den liefdeband als bindmiddel der eenheid van alle menschen tot kinde ren Gods in de genade verkondigde, was nieuw. Onze Katholieke Actie zal onvruchtbaar zijn, indien zij niet aan deze kerngedachte vasthoudt. Alle apologie van het katholi cisme, alle geloofspropaganda, alle predi king moet hierop neerkomen. Zonder deze liefde zou ze niet meer zijn dan een luid- klinkend cymbaal. Slechts de leer der lief de en de practijk der liefde vervult de zending van Dengene, die de goede bood schap bracht. Is de moderne katholiek zich hiervan vol doende bewust? Begrijpt hij voldoende, dat het niet aankomt op het verwerven van getalsterkte en van macht, doch op de vervulling van het evangelie? Overschat hij niet de propaganda van de zedenleer ten koste van de practijk der liefdeleer? Is zijn geloof niet te veel aan de letter van de wet, maar te weinig aan den geest der liefde verbonden? Het zijn ernstige vragen, die niet gesteld worden uit geringschatting voor het vele goede, dat wordt verricht en die niet voortkomen uit ijdele zucht tot kritiek, maar die afgedwongen worden door de overweging van de beteekenis, die het Kerstgebeuren voor de moderne menschheid hebben moet. Wij toonen in onze organen en organi saties veel verontwaardiging tegen de bela gers van de Kerk, maar wordt aan deze armen wel de blijde boodschap verkon digd? Geschiedt dit wonder nog? Gaat van het hedendaagsche katholicisme nog in voldoende mate die bezielende liefdes kracht uit, die niet alleen voor de huisge- nooten des geloofs is, maar voor alle men schen? Wij hebben de blijde boodschap ontvangen. Wij moeten haar doorgeven. Het is onze volstrekte plicht. Kerstmis is niet alleen stichtend en devoot en ontroe rend, Kerstmis is ook veeleischend. Kerst mis eischt ons katholiek gebed, ons „al gemeen" gebed, dat niemand uitsluit. Kerstmis eischt onze katholieke actie, een algemeene actie, ook buiten de kerkdeuren en de Roomsche vergaderlocalen. De blijde boodschap is er, haar blijd schap is er voor allen. Zij is een historisch gegeven, iets in de tijdelijke orde binnen gebroken uit den hooge met den engelen zang, die vrede verkondigde. Wie deze blijd schap verstaat, kan haar niet verzwijgen. Hij wordt een geroepene, een mede-gezon dene met Hem, die voor ons werd gezon den. Britsche stappen bij de regeeringen te Berlijn, Rome, Moskou en Lissabon LONDEN, 24 Dec. (Reuter). De Britsche regeering heeft haar ambas sadeurs te Berlijn, Rome, Moskou en Lissabon opgedragen, bij de respec tieve regeeringen aan te dringen op samenwerking bij het nemen van maatregelen tot het doen ophouden van den toevloed van buitenlandsche vrijwilligers naar Spanje. Men verneemt, dat ook de Fransche regeering op het punt staat stappen bij de vier regeeringen te doen. Men meent echter te weten, dat de Fransche en Britsche démarches niet gemeen- schappelijk zullen worden gedaan. In Fransche kringen verklaart men met nadruk, dat Frankrijk bereid is, vrijwel eiken maatregel te treffen, die kan verhin deren, dat zich buitenlandsche vrijwilligers naar Spanje begeven, mits de andere be langhebbende regeeringen dezelfde maat regelen willen nemen. Dit standpunt heeft Corbin in de bijeenkomst der niet-inmengingscommissie op 9 December duidelijk uiteengezet, zijn verklaringen zijn later in mededeelingen aan het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken bevestigd en ver ruimd. De Fransche minister van Marine Gasnier-Duparc was te St. Nazaire aanwezig hij de kiellegging voor een nieuw, 30.000 ton groot slagschip „Jean Bart", daarna was hij tegenwoordig bij de tewaterlating van het 26.000 ton metende slagschip „Strasbourg" Een rondzendtelegram van de autoriteiten van Hopei, Tsjahar en Sjantoeng SJANGHAI, 24 Dec. (Havas). Ho Ying Tsjin, de minister van Oorlog der Nanking-regeering en de leider der verrichtingen tegen de muiters, heeft Tsjang Soe Liang telegrafisch medegedeeld, dat indien Tsjang Kai Sjek op 25 December niet in vrijheid zal zijn gesteld, leger en luchtmacht opdracht zullen krijgen tot het bom bardeeren en aanvallen van alle mid delpunten van verzet en elk verzoek om een wapenstilstand afgewezen zal worden. De president van den politieken raad van Hopei en Tsjahar en de gouverneur van Sjantoeng hebben een rondzendtelegram opgesteld, waarin zij verklaren, dat het, met het oog op de noodzakelijkheid een burger oorlog te vermijden en Tsjang Kai Sjek de vrijheid terug te geven, wenschelijk zou zijn, indien de regeering de notabelen des lands te Nanking zou bijeenroepen ter bespreking van de politieke middelen, die een einde zouden kunnen maken aan de crisis. Chineesche kringen te Peiping hechten groot belang aan dit telegram, dat geteekend is door Soeng Sjen Yoean, den president van den poli- Ij Verwachting: Matige Westelijke tot s Zuid-Westelijken wind, nevelig tot half j| bewolkt, weinig of geen neerslag, tem- peratuur om het vriespunt des nachts, jË overdag iets zachter. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- II dering. De wedstrijd-manie in Amerika blijft voortduren in allerlei onmogelijkste ver scheidenheden. Nu is het weer een wedst rijd om uit de zes gezondste menschen den gezelligsten eter te zoeken! tieken raad van Hopei en Tsjahar en Han Foe, den gouverneur van Sjantoeng. Men verwacht van dit telegram te Nanking en in de provincies een terugslag. De gezamen lijke actie der generaals Soeng Sjen Yoean en Han Foe wekt groote vreugde in Japansche kringen in China. Men meent te weten, dat een regeling van den opstand te Sianfoe waarschijnlijk is. Tsjang Soe Liang zou zich te Tai Yoeang Foe onder bescherming stellen van Yen Hsi Sjan, den gouverneur van Sjansi en hem zijn troepen overdragen. Tsjang Kai Sjek zou dan bevrijd zijn. Hij zou te Sianfoe blijven om den toestand te regelen en zijn aanzien terug te winnen. Men weet nog niet, welke aanmoediging is aangeboden aan de opstandelingen, maar in ieder geval zou hun situatie ondraaglijk zijn geworden tegenover de verpletterende meerderheid der regeeringstroe- pen. De troepen van Tsjang Soe Liang, die het overblijfsel zijn van het oude leger in Mand- sjoekwo, dat zich in 1931 op verzoek van Japan terugtrok, waren steeds de voornaamste moei lijkheid, daar zij geen doel en geen leider had den en de ontevredenen op bevel van Tsjang Kai Sjek naar Zuid-China waren overgeplaatst. De etiquette in China eischt, dat een over wonnen generaal, voor hij zich terugtrekt, maat regelen neemt voor de toekomst zijner troepen. Het schijnt nu, dat de voor de hand liggende oplossing is hen naar Yen Hsi Sjan over te plaatsen. Japan tegen een vreedzame oplossing? Van semi-officieele Russische zijde wordt uit Sjanghai gemeld, dat volgens aldaar ontvangen berichten de Japansche gezant in China in zijn onderhandeüngen met den Chineeschen minis ter van Buitenlandsche Zaken niet slechts zich heeft uitgesproken tegen een compromis tus schen de regeering van Nanking en Tsjang Soe Liang, en vóór het zenden van een strafexpe ditie, maar ook verwijdering van alle elementen uit de centrale regeering heeft bepleit, die niet tot een accoord met de Japanners op grond van de Japansche eischen bereid zijn. Dit streven van Japan zou gesteund worden door eenige leden der regeering van Nanking, die terstond na den opstand van Tsjang Soe Liang besloten den in Europa vertoevenden Wang Tsjing Wei uit te noodigen zich in de plaats van Tsjang Kai Sjek aan het hoofd der regeering te stellen. De Japansche plannen, aldus de in deze Sovjet-Russische kringen heerschende mee ning, hebben blijkbaar ten doel de moge lijkheid eener vreedzame oplossing van het conflict weg te nemen en door een straf expeditie tegen Tsjang Soe Liang dezen te verlokken om met Tsjang Kai Sjek af te rekenen. Men wil hiermede klaarblijkelijk een grooten burgeroorlog verwekken, waarbij Japan er op rekent China verder te verbrokkelen en nog meer provincies te bezetten. De vervanging van Tsjang Kai Sjek door Wang Tsjing Wei en de verwijdering der natio naal gezinde elementen uit de regeering van Nanking zou het centrale Chineesche gezag tot een direct werktuig van de Japansche politiek maken. VATICAANSTAD, 24 Dec. (Stefani). Z. H. de Paus heeft Mgr. Filippe Cortesi benoemd tot Apostolisch nuntius in Polen. De regeering te Belgrado benoemde Niko Mi- rochevitich Sorgo tot gezant bij den H. Stoel. De regeeringstroepen vertrouwen deze winst zonder strijd echter niet MADRID, 24 Dec. In Madrid zelf heerschte absolute rust. In plaats van granaten op elkaar af te vuren, heb ben de strijdenden elkaar door mid del van luidsprekers Kerstwenschen toegeroepen. Na een vrij onrustigen nacht was het van daag weer zeer kalm in den sector Boadilla. Trouwens aan het geheele Madrileensche front werden nauwelijks enkele schoten gewisseld. De luchtmacht van Franco bombardeerde ge durende korten tijd de stellingen der regee ringstroepen bij Majadahonda. Aan het front in Andalusië heerscht daaren tegen een opvallende bedrijvigheid. Bij Malaga worden de rechtsche troepen hergroepeerd. Men brengt deze bedrijvigheid in verband met het bezoek, dat Queipo de Llano onlangs aan Franco heeft gebracht. De bij Boadilla del Monte oprukkende re geeringstroepen vonden bij het bereiken van de linies van den vijand daar slechts de lijken van officieren, regulares en eenige Duitschers en Italianen. In regeeringskringen gelooft men, dat de re gulares tegen hun officieren in opstand zijn ge komen en hen wellicht gedood hebben. Te Madrid is echter nog geen enkel volledig be richt over dit voorval ontvangen. In kringen der regeeringstroepen is men min of meer verrast door het feit, dat de troepen ten Westen van de hoofdstad vijf kilometer hebben kunnen oprukken. De autoriteiten toonen zich dan ook zeer voor zichtig, omdat deze terugtocht van den vijand een list zou kunnen beteekenen. Uitgezonden verkenningstroepen hebben geen rechtsche troepen ontmoet. De artillerie der regeering is vanmorgen een bombardement op de stellingen van den vijand begonnen met de bedoeling een reactie uit te lokken. De generale staf acht het niet onwaarschijnlijk, dat de troepen van Franco willen gebruik maken van een onvoorzichtig oprukken der regeeringstroe pen, men heeft alle maatregelen genomen om een aanval af te slaan. Radio-Sevilla heeft o.a. medegedeeld, dat het front nergens verandering heeft ondergaan. Slechts hier en daar werd een kanon- of een geweervuur onderhouden. De vlootbasis is met succes door de lucht macht van Franco gebombardeerd. De plegers van deil aanslag op Pablo Yague, lid van den verdedigingsraad, zijn in hechtenis genomen. De toestand van den gewonde is aan merkelijk verbeterd. Gisteren was het aan het front in Asturië kalm. De regeeringsartillerie heeft de gas fabriek van Oviedo in brand geschoten. De rechtschen hebben nu dus nog slechts de beschikking over een electrische centrale. Over het geheele gevechtsterrein aan het Baskische front heerscht een strenge koude. Er valt geen enkele krijgsverrichting te meiden. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat het van Hamburg komende Duitsche vrachtschip Palo, dat 1500 ton verboden goederen vervoerde, door vaartuigen der Spaansche regeering is gepraaid en naar Bilbao opgebracht. Uit Gijon wordt gemeld, dat een kruiser der nationalisten vijf projectielen heeft afgeschoten die bij het dorp Abono op eenige K.M. van Gijon terecht kwamen. Franco en de Rio T into-mijnen In Britsche kringen hecht men groote De- teekenis aan een incident tusschen de Britsche directie der Rio Tinto-mijnen en generaal Franco. Toen de troepen van Franco het gebied be zetten, waarin de Rio Tinto-mijnen zijn gele gen, beloofden de leiders der nationalisten for meel aan de directie der Rio Tinto, dat het mijnbedrijf normaal kon worden voortgezet. Toen onlangs de Engelsche directeuren dezer maatschappij de reeds sedert weken gedolven erts wilden gaan leveren, ontdekten zij, dat alle voorraden door Franco naar Duitschland waren uitgevoerd. De maatschappij heeft terstond een scherp protest bij generaal Franco inge diend. Het is mogelijk dat de kwestie nog ver dere gevolgen zal hebben. Uit Tanger wordt gemeld: Gistermiddag zijn tien Duitsche vliegtuigen van Larache naar Cadiz vertrokken. Te Elksar zijn negen toestel len van onbekende nationaliteit gezien. Verder zijn eergisteren vele soldaten, paarden en muilezels van Ceuta naar Spanje vertrokken. Gemeld wordt, dat de aanwerving van inheem- sche soldaten zeer moeilijk is geworden. HAVANA, 24 Dec. (Havas) De nieuwe president, Laredo Bru, heeft het presidentieele paleis betrokken. Hij heeft vandaag den eed afgelegd. Gomez, de afgezette president van Cuba, heeft van zijn woonhuis uit een manifest uitgegeven, waarin hy felle aanvallen doet op kolonel Batista, dien hij er van beschuldigt openlijk den weg te banen voor de dictatuur. Geen nadeelige reactie op de inspanning van den H. Vader VATICAANSTAD, 24 Dec. (Havas). Een bij zondere spanning heerschte hedenmorgen in Vaticaanstad, vooral aan het secretariaat en nabij de appartementen, bestemd voor het per soonlijk gebruik van Z. H. den Paus. Alle diplomaten bij den H.. Stoel en tal rijke geestelijken van Rome verdrongen zich om mededeelingen te ontvangen, hun wen schen over te brengen en de registers te teekenen. Er bestond bezorgdheid in verband met de ziekte van den H. Vader en de onregelmatigheid van Zijn hartslag in verband met de groote in spanning van den Paus wegens zijn radiorede, vooral daar de rede zoo lang bleek te zijn. De kalme stem van Z. H. echter stelde weder gerust en men hoopt, dat Z. H. geen hinder zal onder vinden van Zijn inspanning. De nacht van het licht Deze nacht was de nacht van het licht. Het licht scheen in de duister nis, maar de duisternis heeft het niet begrepen. Dat deze woorden niet voor ons geschreven mogen zijn! Laten wij, in den eenvoud van geest, met de simpele herders vol geloof uitgaan naar het licht dat aan den hemel verschenen is en ons leidt naar het Eeuwige Licht in de Kerstkribbe. Wij moeten worden de kinderen des lichts, die met een ontvankelijk hart en een buigend hoofd weten te knielen voor het kleine Kind, dat de Grootste Geheimenis omvat. Wij kun nen dit Geheim nooit doorgronden met ons eindig verstand maar onze gewillige geest moet den zin ervan begrijpen door het openstellen van geest en hart voor de kerstverkondi ging: dat heden Onze Heer geboren is! Het licht schijne aldus in onze ziel en ons wezen vange het op en be- grijpe het als de groote gave van den Vader die ons Zijnen eenigen Zoon zond om ons te redden. Ultimatum der Nanking-regeering aan Tsjang Soe Liang; een regeling waarschijnlijk geacht. Slechts Kerst-wenschen aan het front bij Madrid; de gasfabriek te Oviedo in brand ge schoten. Britsche maatschappij opgericht voor ruilhandel tusschen Duitschland en de Britsche Dominions. Britsche démarche te Berlijn, Rome, Moskou en Lissabon betreffende den toevloed van vrijwilli gers naar Spanje; Frankrijk gereed tot eenzelfde démarche. De arbitrage-wet van Léon Blum door de Fransche Kamer aanvaard. Ivinderzanghulde aan Prinses Juliana. Twee verdachten aangehouden in verband met den moord te Leek. Auto op onbewaakten overweg bij Edam door tractor gegrepen; twee zwaargewonden. Op de New Yorksche beurs was de koersbewe- ging onregelmatig. De grondstemming was evenwel niet ongunstig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1