NavwhujK-H s Laatste Nieuws KLINKSP00R Het Gordijn gaat vaneen! Daar ziet U weer dat kleine paradijsje in Santpoort-Station: Het bekende Philipspark met die prachtige Architectonische huizen VEEREN- BEDDEN KUSSENS GESTIKTE EN DONZEN DEKENS STOOMEN INVOERRECHTEN OP KORTEN TERMIJN VRIJDAG 25 DECEMBER 1936 TRAM-PERIKELEN Ombouwing der „Hongaren" VAN ONZEN WINKELSTAND Stoffenmagazijn „Favoriet' EEN WINTERRETRAITE Ver. Huiseigenaren BLOEMENTENTOONSTELLING AALSMEER Speciaal P. T. T.-kantoor BOERDERIJBRAND BIJ SLOTEN Apotheekdiensten Programma van de Haarl. Radio centrale op Zondag 27 December SLEMP- EN ANIJSSUIKER FIRMA KAMPERSINGEL KERSTSPEL P.V. De Reisduif De aanstelling van conductrices bij de N. Z. H. Extra halve vrije dag .sVU// STILTE Het prinselijk paar naar de hoofdstad Vermoedelijk in Maart Duurte van levens middelen B. en W. van Amsterdam wenden zich tot den Minister Personalia DE VALUTAMARKT Depreciatie van den gulden met ruim 19l/% pet. VRAGENBUS De Eerste Kamer kan zich ver eenigen met de verlenging van den werkingsduur der wet Klinker door plank gedood Droevig ongeluk aan boord van een Brazïliaansch stoomschip PATER ELIGIUS O. M. CAP. 25 jaar priester Zuster Ma. Emerentiana t HET AUTO-ONGELUK TE EDAM DE AMSTERDAMSCHE BEURS OP 2 JANUARI Voorstel tot sluiting aangenomen AMUSEMENT TIJDENS DE KERSTDAGEN PERQUIN heeft ANTHRAC1ET gebracht, WIELRENNEN Zesdaagsche te Gent SlaatsPellenaars alleen aan den kop met twee ronden voorsprong NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT We behoeven het niet meer bij U te introduceeren. U weet nog wel hoe mooi, gezond en goedkoop het daar is. U herinnert zich nog goed, hoe verschillend bijna elk villa-blokje van twee is en hoe prettig het luxueuze comfort gevonden wordt. Er is weer heel wat veranderd en er gaat weer heel wat gebeuren!! Wij hebben in aanbouw: 1 villa (dus geen huisje, maar een werkelijke villa) voor 6800.een voor 7200.een voor 7400.een voor 7600.een voor 7800.en twee voor 8000.Deze prijzen zijn inclusief overdrachtkosten. Voor huren is spoedig overleg noodzakelijk. 3. F. PHILIPS Jr. BOUWBEDRIJF - WÜSTELAAN 37 - SANTPOORT-STATION EN TWIJNDERSLAAN 9 - HAARLEM. VILLABOUW IN HEEMSTEDE - BLOEMENDAAL - SANTPOORT. STAD Wij lezen in „De Forens": Het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Forensenbond had begin Novem ber een bespreking met de directie van de N.Z.H.T.M. over verschillende punten. In het bijzonder kwam bij die gelegenheid ter sprake het feit, dat de bewoners der z.g. Rivierenbuurt te Heemstede Zd.West geheel van publieke ver keersmiddelen ontbloot zijn. Het is van die buurt ca. 15 minuten loopen naar het Raadhuis plein te Heemstede centrum en 20 a 25 minuten loopen naar de bushalte Zandvoortschelaan Heemstede N.West. Sommige gedeelten van het Bronsteepark (Heemstede N.O.) zijn ook ca. 15 minuten loopen van een tramhalte verwijderd. In verband hiermede heeft de N.Z.H.T.M. in Juli aan de gemeente voorgesteld naar de tramlijn I korte buslijnen met 3 cents tarief te laten loopen en wel tot proef van Sept.Dec. 1936, mits de gemeente Heemstede minimum exploi tatie-kosten (zonder afschrijving en zonder kos ten van algemeen beheer) garandeerde. Geheel op eigen risico durfde de Tram die vier maan den proef niet aan, daar tengevolge der niet aangesloten bebouwing geen druk vervoer te verwachten is, hetgeen de N.Z.H.T.M. uit vroe gere zwaar verlies latende experimenten is ge bleken. Op die voorstellen heeft de gemeente Heem stede niet geantwoord, doch inmiddels is offi cieus bekend geworden, dat Heemstede niet op het voorstel van de N.Z.H.T.M. zal ingaan, wat door vede Heemsteders, die daarbij geïnteres seerd zijn, betreurd zal worden. De afd. Haarlem vernam voorts, dat een der bekende Hongaarsche rijtuigen wordt omge bouwd, d.w.z. hooger middenbalcon, vaste zit tingen, betere verwarming en tochtvrij. Voldoet dit rijtuig, dan worden waarschijnlijk alle Hon garen op deze wijze omgebouwd. De afd. Haar lem heeft het omgebouwde rijtuig bezichtigd en kreeg wel den indruk, dat deze wijzigingen ver beteringen beteekenen. Men ziet hieraan, dat de N.Z.H.T.M. niet stil zit en op verbeterde accom modatie attent is. Teleurstellend was het daar om, dat de afd. Haarlem moest hooren, dat het vermoedelijk niet doenlijk zal zijn de accomoda- tie in de sneldiensten 8.08 en 8.10 van Tempe liersstraat uit te breiden. Die en de andere snel diensten komen ledig terug, doen dan buiten het seizoen alleen des avonds weer dienst en dat een aantal abonné's op de spitsuren soms moet staan, evenals dit op de spitsuren elders en in het buitenland ook het geval is, kan helaas niet vermeden worden. De forensen moeten niet vergeten, dat ze ongeveer slechts half tarief betalen en door de vereischte tramtreinen, die slechts s morgens en 's avonds noodig zijn, niet direct voordeelige klanten van de N.Z.H.T.M. zijn. Ten slotte kwam de onvoldoende verwarming ln sommige rijtuigen ter sprake en de afdeeling Haarlem kreeg de verzekering, dat dit zou wor den nagegaan. Het stoffenmagazijn „Favoriet" heeft zich van haar houten verbouwingskleed ontdaan en is in zeer verfraaiden vorm heropend. Het ma gazijn zelf behoeven we bij onze lezeressen niet te introduceeren. Jarenlang is het reeds in het perceel Barteljorisstraat 27 gevestigd en „favo riet" bij het winkelend publiek. Thans heeft het nog juist voor Kerstmis een algeheele metamor phose ondergaan, welke de zaak en daardoor ae bediening der cliënteele zeer ten goede zal komen. Keurige étalages omlijsten de geëta leerde stoffen, waarvan men een aardig geheel heeft weten te maken. Wij mogen wel even de aandacht vestigen op den verkoop van nouveauté's in knoopen, ges pen en derg., welke thans aan de zaak ver bonden is. In den winkel zelf maken de kasten, vitrines en toonbanken een overzichtelijke opstelling der velerlei stoffen mogelijk, die alleen al door hun kleuren een weelde voor het oog zijn. Bekend is dat „Favoriet" een uitgebreide sorteering in stoffen bezit. De verbouwing werd ontworpen door den architect B. Jonckbloedt en is een gelukwensch waard. Wij wenschen de firma veel succes toe! Om aan de aanvragen te voldoen, welke aan de commissie voor geestelijke belangen voor de leden van den R.K. Volksbond ge richt zijn, om ook een winterretraite te organiseeren, is thans besloten, dat deze gehouden zal worden van 27 Februari tot 2 Maart te Bergen en georganiseerd door den diocesanen R.K. Volksbond. Er zijn een groot aantal leden van den R.K. Volksbond, welke aan de zomerretraites niet kunnen deelnemen, wegens den aard hunner werkzaamheden. Daarom heeft de commissie voor deze winterretraite 'n zeker bedrag beschikbaar gesteld. Boven dit be drag kan zij niet gaan, wil zij haar zomer retraites niet verkleinen. Spoedig opgeven is dus gewenscht. Het aantal deelnemers voor Haarlem is niet zoo bijzonder groot. Men geve zich dus zoo spoedig mogelijk op bij een der onderstaande heeren: B. REIJNDERS, voorz. Zomervaart 134 W. H. DUBELAAR, secr., Teslastr. 32 F. A. PUTS, penningm., Rijksstraatweg 473 J. A. GORTZAK, Bantamstraat 54 Th. UITENDIJK, Rollandstraat 37 M. DOEK, Voorduinstraat 40 J. SCHOLTE, Smedestr. 23, St. Bavo. De vereeniging Ver. Huiseigenaren van Haar lem en omstreken hield haren jaarlijkschen feestavond in „Dreefzicht". De voorzitter opende met eenige goedgekozen woorden het feest en wekte de leden op in nog grooter getale de vergaderingen te bezoeken, dan zij nu reeds doen. Hij deelde mede, dat de ver eeniging ruim 550 leden telt en spoorde de aan wezigen aan om hen, die nog geen lid zijn, op te wekken om zich alsnog on te geven. Hierna gaf hfj het woord aan den heer H. van Meurs, die als conférencier optrad, waartoe hij zich belangeloos beschikbaar had gesteld. Bij kweet zich op uitnemende wijze van zijn taak en wist de stemming er spoedig in te brengen. Een or kest zorgde voor dansmuziek Vele dansen wer den gedaan en er werden eenige ronden gekiend, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar waren ge steld'. Ter afwisseling werden voordrachten gehou den door den heer Van Meurs en mej. v. Goor, die veel succes oogstten. Op de bloemententoonstelling, welke van 6 tot en met 11 Januari in het gebouw van de Coöp. Veilingsvereeniging te Aalsmeer wordt gehouden, zal gelegenheid bestaan tot het koo- pen van postwaarden, het verzenden van tele grammen en het voeren van locale, interlocale en internationale telefoongesprekken. De stukken, gepost op deze tentoonstelling, zullen van een afdruk van een bijzonderen dag- teekeningsstempel worden voorzien. Gistermiddag zijn in de Haarlemmermeer nabij Sloten de schuren en stallen van een boerderij, bewoond door den heer D. Knibbe, vermoedelijk tengevolge van een schoorsteen brand in vlammen opgegaan. Het woonhuis en het vee konden worden gespaard. De brandweer van de gemeente Haarlemmer meer verrichtte het blusschingswerk. De brand ontstond in het stookhok, dat zich in de groote landbouwschuur achter het woon huis bevond. In dit stookhok stond een vuurpot, welke met hout werd gestookt en waarop men bezig was een groote hoeveelheid water heet te maken. Vermoedelijk is een vonk in het riet onder de dakbedekking terecht gekomen, waarna in kor ten tijd de vlammen uit het dak sloegen. De brandweer te Hoofddorp kon, doordat het water in de slooten van den polder in den winter zeer laag gehouden wordt, niet langer dan ongeveer een kwartier water geven. De geheele oogst van het circa 51 H.A. groote bedrijf ging in vlammen op. Deze oogst bestond in hoofdzaak uit 1000 B.L. aardappelen, 400 mud erwten, de opbrengst van 12 H.A. taiwe en 60 a 70 wagens hooi. Bovendien werd een groote hoeveelheid pakstroo een gretige prooi der vlam men, terwijl eveneens alle landbouwgereedschap pen verloren gingen. De schade wordt door verzekering gedekt. Tien paarden, die in een der stallen stonden, konden door een knecht nog juist bijtijds in veiligheid worden gebracht; een aantal kippen kwam echter in de vlammen om. Tijdens de Kerstdagen worden de diensten der apothekers als volgt waargenomen: Op Eersten Kerstdag tot des avonds 8 uur: fa. Duyn Keur, Keizerstraat 6, telef. 10378; fa. Begemann Sneltjes, Kruisweg 30, telef. 10043 en Marnix-apotheek, Mamixstraat 65, tel 23525. Op Eersten Kerstdag na des avond 8 uur en op Tweeden Kerstdag tot des avonds 8 uur: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telef. 11596; fa. Grijseels v. Hees, L. Veerstraat 14, tel. 11000; L. Schoorl, Frans Halsplein 1, tel. 11180; fa. C. G. Loomejjer Zn., Barteljoris straat 11, tel. 10175; Parkapotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793, Nolfs apotheek, Kruisstraat 26; Florijn-apotheek, Groote Houtstraat 78. Op den Tweeden Kerstdag na des avonds 8 uur en op Zondag 27 December tot des avonds 8 uur: fa. Th. A. van Rijn, Kle.ine Houtweg 15, tel. 10539; fa. C. G. Loomeijer Zn., Zijlweg 34, tel. 12493; Schoterboschapotheek, Rijksstraat weg 19, tel. 13711; Bosch- en Vaartapothcek, Bosch- en Vaartstraat 26, tel. 13290 en fa. H. Remmers Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354. Van Zondag 27 December na des avonds 8 uur tot en met 31 Januari: Bosch- en Vaart apotheek, Bosch- en Vaartstraat 26, tel. 13290 H- Remmers Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354. Progr. I: Hilversum I (Huizen). Progr. II: Hilversum II. Programma III: 8.30 Keulen, 9.05 Diversen 9.20 Keulen, 9.50 Keulen, 11.05 Diversen, 11.20 Keulen, 12.20 Brussel Vlaamsch, 1.20 Brussel VI., 1.30 Brussel Vlaamsch, 2.20 Diversen, 3.20 Keu len, 5.20 Parijs Radio, 6,50 Nat. Programma 7.20 Keulen, 8.20 Rome. Programma IV: 8.30 Brussel Vlaamsch 8 40 Brussel Vlaamsch, 8.45 Brussel Vlaamsch, 9.00 Brussel Vlaamsch, 11.20 Parijs Radio, 12.20 Pa rijs Radio, 12.50 Nat. Programma, 1.50 Nat. pro gramma, 2.20 Nat. programma, 2.40 Nat. pro gramma, 3.40 Nat. programma, 4.20 Diversen, Met de feestdagen gebruikt men bereid uit de fijnste en beste kruiden volgens oud recept van Apotheker-Assistent hoek Kamperstraat - Telef. 16074 Schitterende resultaten door ONZE perfecte behandeling. 4.40 Nat. programma, 5.20 London Regional, 6.05 London Regional, 6.50 London Regional, 7.50 London Regional, 8.20 Nat. programma, 9.05 Di versen, 9.25 London Regional, 10.15 Nat. pro- gramma, 10.50 Nat. programma, 11.00 Berlijn, Programma V: 8.0024.00 Diversen. Kerstmis-Kerstuitvoering-vertolking in woord en beeld van het heerlijke Kerstgebeuren dit zal de Graalbeweging geven a.s. Zondag avond met een spel, dat aan de hand van de Evangelische teksten u verplaatst naar twintig eeuwen geleden: 't verlangen naar de komst van den Verlosser met kleine tafereelen, o.a. de boodschap aan Maria door den Engel Gabriël, 't afwijzen aan de herberg: „er is geen plaats meer voor Maria en Jozef" de herders om het vuur, en dan het hoogtepunt 't nederig kribje met het bezoek van herders en koningen, zelfs de venijnige Herodes ont breekt niet. Zang en muziek voltooien 't geheel. Dit spel, dat reeds bij den R. K. Vrouwenbond succes heeft gehad, zal a.s. Zon dag 27 December om kwart over acht worden opgevoerd in de Leonarduszaal aan de Wester gracht. De kaarten zijn gratis verkrijgbaar aan Graalhuis, Emmastraat 24. Voor den goeden gang van zaken is plaatsbespreken a 10 ets. ver plichtend, dit kunt u doen op bovengenoemd Graalhuis 2den Kerstdag van 12 tot 1 uur. Wij wenschen u hierbij allen een Zalig Kerstfeest! Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Kath. Actie „De Graal". In de gezellige bovenzaal van den heer G. Bruggink, Koningstraat 54, heeft deze vereeni ging haar tentoonstelling gehouden. Zij mocht zich in een druk bezoek verheugen. De keurmeester, de heer L. Gimbreze, heeft' zich naar genoegen van zijn taak gekweten. De prijzen werden behaald als volgt: P. Kroon drie le, twee 2e en twee 3e prijzen. C. Th. Verdonk twee le, twee 2e en een 3e pr. J. M. Bakker twee le prijzen. J. C. Kroon een le en een 2e prijs. H. J. Handgraaf een le en een 2e prijs. J. Plas twee 2e prijzen. C. van 't Ende een 2e en 1 3e prijs. J. J. de Bie een le en een 2e prijs. Th. Balm een le prijs. H. Everts een le prijs. G. H. Brendel een le prijs. H. Bouwens een le prijs. W. Jansen een le prijs. C. Alders een le prijs. J. F. Scherf een le prijs. P. van Andel een le prijs. C. Alders schoonste vogel der tentoon stelling, tevens schoonste doffer, oud. P. Kroon schoonste ddivin, oud. J. C. Kroon schoonste doffer, jong. H. J. Handgraaf schoonste duivin, jong. „Het Rechte Spoor", orgaan van den R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" zegt het volgende over de mededee- ling, waarin de Directie van de N.Z.H. kennis gaf van haar voornemen, om op de stadslijnen te Haarlem en Leiden en op de lokaallijn Voor burgScheveningen, conductrices te werk te stellen: „In overleg met de hoofdbesturen van N.V. en P.C.B. hebben wij de Directie verzocht den voorgenomen maatregel op te schorten tot na een bespreking van deze aangelegenheid op de e.v. driemaandelijksche conferentie. Deze bespreking is mede daarom gewenscht, omdat de Directie in haar desbetreffende me- dedeeling ook spreekt van „een reserve, waai uit de arbeidskrachten, die wij dagelijks behoeven ter vervanging wegens vrijen dag, verlof, ziekte enz., alsmede wegens andere onvoorziene om standigheden, als extra druk vervoer e.d. zul len geput worden." Deze reserve zou dan ge vormd worden uit het door de tewerkstelling van conductrices overcompleet komende per soneel. Een dergelijke „arbeidsreserve" is zeer zeker evengoed een teeken des tijds als de tewerkstel ling wij schreven haast invoering van conductrices, maar wij achten deze zeker even ongewenscht nu zij komt als gevolg van de te werkstelling van dergelijke goedkoope krachten. De gevolgen van de tewerkstelling van op- stapjongens, waardoor ouderen onder het vaste personeel in den poetsdienst kwamen, zullen als wij de gevolgen van de aanstelling van conductrices' goed zien door dezen maatregel nog worden overtroffen. Wij zullen nu de gevraagde bespreking af wachten." Op verzoek van den bond heeft de directie toegezegd aan de personeelleden, aan wie op den Nationalen Feestdag (12 Sept.) niet vrij van dienst kon worden gegeven, alsnog zoo spoedig mogelijk een halven vrijen dag ver- leenen, voorzoover zulks mogelijk is zonder hulppersoneel in dienst te nemen e.d. Tusschen 'n half uur na zonsonder gang en 10 uur 's avonds hebt u voor waarschuwingsseinen de keus tus schen den hoorn en 't knipperen met de koplampen. Tusschen 10 uur's avonds en 'n half uur vóór zonsopgang zijn geluids signalen verboden (behalve in 'n noodgeval). Overbodige geluidssignalen zijn altijd verboden evenals 't gebruik van on redelijk sterke autohoorns! Hoewel daaromtrent nog niets de finitief vaststaat, wordt in officiee- len kring rekening gehouden met de zeer groote waarschijnlijkheid, dat het bezoek, dat H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard na hun huwelijk aan de hoofdstad zullen brengen, zal vallen in de maand Maart. In overeenstemming met het advies van den Levensmiddelenraad hebben Burgemeester en Wethouders van Amsterdam zich ge wend tot den Minister van Landbouw en Vis- scherij met enkele verzoeken, betrekking heb bende op belangrijke levensmiddelen. De aandacht van den Minister is gevestigd op de onvoldoende vischvoorziening van Amster dam en het verzoek is gedaan, door een ver deeling der overblijvende consenten een groo teren aanvoer van visch uit het buitenland naar Amsterdam mogelijk te maken. In verband met de hooge prijzen van fruit is den Minister verzocht te bevorderen, dat de monopolieheffing op buitenlandsch fruit tij delijk zoolang de aanvoer van het binnen- landsch fruit onvoldoende is en de prijzen daar van te hoog zijn worde ingetrokken, en zijn invloed aan te wenden, dat fruitsoorten als stoofperen en moesappelen, welke veelvuldig bij de warme maalijden worden gebruikt, worden vrijgesteld van betaling der omzetbelasting. Ten slotte is den Minister verzocht, de hef fingen op margarine, plantaardige vetten en oliën belangrijk te verlagen. Bij het examen der „Federatie voor Steno grafie Groote" te Amsterdam slaagden voor Kantoor-Stenograaf 130 Nederlandsch de da mes A. M. Fomm en E. C. C. Hömann, voor Kantoor-Stenograaf 100 Duitsch de dames A. M. Fomm en W. Ch. v. Bilderbeek, voor Kan toor-Stenograaf 130 Fransch de heer E. C. Smoor en voor Stenotypiste Mej. P. E. M. Wagemaker, allen leerlingen van Handelsinstituut „Bal- tussen", Jansweg 42, Haarlem. In het valutaverkeer van gisterochtend viel weder geen verandering van beteekenis waar te nemen. Het Pond Sterling bewoog zich op 8.96%8.97)4 (8.97%) en de Dollar op 1.82%— 182% (1.82 11/16). Onder beurstijd was de of- ficieele noteering voor den Dollar 1.82%, zoodat de waardevermindering van den Dollar ruim 19% pet. bedroeg. Vr.: Hoe verwijdert men vlekken uit een wit vilten hoedje? Antw.: Zachtjes afwrijven met wasch-benzine. Vr.: Wat is de goedkoopste reis per trein van Haarlem naar St. Nicolaas (België), over Ant werpen, of over Hansweert-Walsoorden? Antw.: Van Haarlem naar St. Nicolaas kunt u niet per trein over Hansweert-Walsoorden rei zen. De reis over Antwerpen is sneller en goed- kooper. Vr.: Ik ben aangeslagen naar een inkomen van 1060. Ik heb 3 minderjarige kinderen, waarvan een zoon ƒ500 per jaar verdient. Hoe veel belasting (inkomen of gom. fonds) moet ik betalen en hoeveel mijn zoon? Ik woon te Noord- wijkerhout. Ik ben gepemsionneerd sedert 1 Febr. 1936 met een pensioen van ƒ844.20 per jaar. Ik heb een zoon die ook belasting moet be talen en inwonend is. Ik woon in 'n eigen huis met ƒ250 huurwaarde p.j. Antw.: Aan gemeentefondsbelasting moet u 12 betalen. Vr.Is op no. 135480 en no. 135467 v. d. Zonne straal-loterij een prijs gevallen? Antw.: Neen. Vr. Zoudt u mij kunnen zeggen hoe ik hars- vlekken uit een terra stoffen japon kan verwil deren? Antw.: Met een mesje het ergste verwijderen en daarna wrijven met een propje watten in aether gedoopt. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verlenging van den werkingsduur van de wet van 17 Mei 1934 tot instelling, afschaffing, verhooging of verlaging van invoerrecht op korten termijn verklaarde men vrij algemeen, zich er mede te kunnen vereenigen. Eenige leden vestigden de aandacht op een mededeeling van de regeering) dat zij een ver ruiming van de redactie van artikel 2 der genoemde wet, waardoor de eisch van het ten gronde gaan van bedrijven ter oorzake van buitenlandsche maatregelen zou vervallen, niet op hare plaats acht in een eenvoudig en spoed- eischend ontwerp van wet als het onderhavige. Naar aanleiding hiervan nu drongen deze le den aan op de indiening zoodra mogelijk van een voordracht, waarbij aan bedoeld desi deratum gevolg zal worden gegeven. Met te meer klem durfden zij dezen aan drang oefenen, daar de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bij herhaling te kennen heeft gegeven, bescherming van de in dustrie door de heffing van invoerrechten raadzaam te achten, hetgeen huns inziens zou kunnen worden bevorderd door verwezenlijking van het evenvermelde denkbeeld. Andere leden juichten veeleer toe, dat de wet van den 17en Mei 1934 slechts uiterst zelden is toegepast. Zij waren van oordeel, dat een veel vuldige toepassing ervan het internationale handelsverkeer ten zeerste zou bemoeilijken. Bovendien zal nadien immer de wetgever zijn goedkeuring aan het op dit stuk door de re geering gevoerde beleid moeten hechten, waar door het gevaar voor misbruik al zeer gering wordt. Aan boord van het Braziliaansehe stoom schip „Parma Heber", dat ligplaats heeft bij de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij, was de 41-jarige klinker M. Bogert uit de Voetsius- straat te Rotterdam bezig met het verrichten van werkzaamheden. Op een gegeven moment, toen de man onder een luchtkoker doorliep, wierp mpn juist een plank omlaag, waardoor B. werd getroffen. Hij kreeg het voorwerp op het hoofd en was op slag dood. Per politieboot is het stoffelijk overschot van den man naar het bureau van de rivierpolitie overgebracht. De zeereerw. pater Eligius, O. M. Cap., vier. de 23 December te Babberich zijn 25-jarig priesterfeest. Pater Eligius (in de wereld Hub. J. Lamer,s) werd 11 November 1884 te Breda geboren. Na zijn studies voltooid te hebben werd hü den 23en December 1911 priester gewijd. Zijn oversten bestemden hem om leeraar in het Fransch te worden aan het Serafijnsch Semi. narie te Langeweg, waar hij twaalf Jaren heeft doorgebracht. Hij werd toen overgeplaatst naar Helmond, waar hij als redacteur optrad van het Geïllustreerd Zondagsblad voor het Katholieke Huisgezin en Missie-illustratie. La ter was hij werkzaam te Tilburg en Handel en het laatste jaar in Babberich. In het Moederhuis „Klooster St. Jozef" te Amersfoort is de eerw. Zuster Ma. Emerentiana (in de wereld mejuffrouw A. Marsmeijer) in den ouderdom van ruim 88 jaren overleden. Deze Zuster was de oudste der Congregatie van den H. Jozef. Zij is de laatste der Zusters, die de oprichting van de Congregatie hebben medege maakt. Bijna al die jaren is Zuster Ma. Emerentiana werkzaam geweest in het St. Jozefpension aan den Weverssingel te Amersfoort. De laatste zes jaren bracht zij in welverdiende rust door in het Moederhuis der Congregatie. Omtrent het auto-ongeluk te Edam, vernemen wij nader, dat gewond zijn de heeren Veldman, varensgezel, zonder domicilie en Severyn uit Harlingen, dus niet Visser uit Rotterdam, zoo als aanvankelijk gemeld. Beiden zijn opgeno men in het St. Liduinagesticht te Purmerend. Zij hebben ernstige snijwonden, terwijl de heer Veldman bovendien vermoedelijk een arm of een rib heeft gebroken. De hedenmiddag in de hal van de Effecten beurs gehouden stemming over het voorste] van een aantal leden der Vereeniging voor den Effectenhandel om den Zaterdag 2 Januari als beursvacantiedag te beschouwen had tot re sultaat, dat 174 tegen 75 leden zich voor slui ting uitspraken, zoodat de beurs dien dag, behoudens goedkeuring van den Minister van Financiën gesloten zal zijn. Op den eersten Kerstdag In de Gem. Concertzaal haalt prof. Dudlai wonderbaarlijke goocheltoe ren uit. Aanvang kwart over 2 en kwart over 8. In den Stadsschouwburg voert het E. de BoerVan Rijk ensemble het anti-oorlogsspel: „De medailles van een oude vrouw" op. Begin ook kioart over 8. In het Frans Halsmuseum zijn kosteloos de ontwerpen voor het Stad huis te bezichtigen van 103 uur. In het café-restaurant Bolwerk wordt van 109 uur een expositie van binnen- en buitenlandsche vogels o.a. kanariers gehouden. In het Rembrandt-Theater speelt Shirley Temple in „Captain January" om 2—, 4.15, 7 en 9.15 uur. In het Frans Hals-theater wordt om half 12 „De verschroeide Aarde" ver toond en om 2 uur, 4.30, 7 uur en 9.15: „De ongeschreven wet". In het Luxor-Theater halen Stan Laurel en Oliver Hardy allerlei grap pen uit in „De Zigeunerprinses" om 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace vertoont ,,0, ké, Mr. Deeds" om 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Op den tweeden Kerstdag Precies als op den Eersten Kerst dag, met dit verschil, dat de tentoon stelling in het Frans Halsmuseum ge opend is van 123 uur en er geen middagvoorstelling van Prof. Dudlai (Gem. Concertzaal) gegeven wordt. Voorts wordt in Hotel „De Wey- man" te Santpoort een kwartetten- concours gehouden en in het restau rant Brinkman aan het Plein om één uur een hondenshow. Zondag 27 December In den Stadsschouwburg wordt door Jan Musch en zijn gezelschap de klucht „Baron Tip" opgevoerd om- kwart over 8. In het Frans Hals-museum is de tentoonstelling mn Stadhuisontwer- pèn weer van 103 uur. De tentoon stelling van vogels in het restaurant „Bolwerk" duurt van 108 uur. In de Gem. Concertzaal geeft Prof. Dudlai zijn goochelvoorstelling om kwart over 2 en kwart over 8 In de Leonarduszaal aan de Wes tergracht voert ,de Graal" een prachtig Kerstspel op om kwart over 8. De programma's van de bioscopen zijn als op Eersten Kerstdag. In het Rembrandt-Theater wordt bovendien „Met een Zeppelin naar Zuid-Ameri- ka" (met toelichting van Jhr. Molle- rus) vertoond om half 12. Kerstmis, feest van huiselijkheid, Wat wordt het thuis weer knus! De wijze doet aldus De eerste morgen van den zesdaagschen wie lerwedstrijd te Gent verliep zeer kalm. Tot de sprints van zeven uur bleef het een saaie ver- tooning. Hierna echter kwam er leven in de brouwerij. Het initiatief ging hierbij uit van het Nederlandsche koppel van SchijndelVan den Broek. Dit koppel begon dadelijk na den laatsten sprint met een uitlooppoging, die, on. danks de stugge verdediging van het heele pe- leton. met succes bekroond werd. Doch ook de Belgen Charlier—Depauw, Aerts—Deneef en de Duitschers Kilian—Vopel sprongen plotse ling weg en namen een ronde. Dit lieten Van Sch(jndel en Van den Broek niet op zich zit ten en na moedig doorzetten wisten zij weder om een ronde te nemen. Nu was het lieve le ven eerst goed aan den gang. Voortdurend kwam er wijziging in den stand en het waren vooral de laagst geklasseerde koppels, die zich geweldig roerden. Tegen half tien was het wederom een Ne. derlandsch koppel, dat den boventoon ging voeren. SlaatsPellenaars, die tot nu toe zon der zich bijzonder in te spannen, hadden mee gedraaid, kwamen plotseling geweldig opzet ten. Nadat zij zich bij de leiders hadden weten te voegen, deden zij een poging alleen aan den kop te komen. Inderdaad wisten zij door him schitterend rijden een ronde op de overige koppels uit te loopen. Onze landgenooten schenen dit echter nog niet genoeg te vinden want na prachtigen strijd namen zij nog, een ronde zoodat zij met twee ronden voorsprong het veld aanvoerden. Het derde Nederlandsche koppel Pijnenburg Wals bleef ook nu nog volharden in zijn tac tiek van de „kat uit den boom kijken.'' Zij bleven met zes ronden achterstand op de tien de plaats. De volgende stand kon om elf uur opge maakt worden: Aan den kop; SlaatsPellenaars, 18 punten. Op twee ronden: 2. RaesChristensen, 22 punten; 3. DebruyckerVerhaeghen, 17 punten. Op drie ronden: 4. AertsDeneef, 65 pun ten; 5. MeerschaertVerreycken, 37 punten; 6. CharlierDepauw, 11 punten. Op vier ronden: 7. BillietDekuysscher, 44 punten; 8. KilianVopel, 35 punten. Op zes ronden: 9. Van SchijndelVan den Broek, 39 punten; 10. PijnenburgWals, 28 punten. Op zeven ronden: 11. Van VlockhovenVan Buggenhout, 6 punten. In 24 uur waren 586.400 K.M. afgelegd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4