Op eersten Kerstdag Madrid hevig gebombardeerd I SMITS fiijifi si niifiiii si us iffits Bedreiging van den vrede MAARSCHALK TSJANG KAI SJEK IN VRIJHEID GESTELD Slechts kort na Tsjang Kat Sjek arriveerde Tsjang Soe Liang op het vliegveld te Nanking De een heele opstand misverstand" Het heden Auto door trein gegrepen V/.odb wat ll eet/ De gezondheid van Z.H. den Paus nieuws van DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 27 DECEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20327 Te Barcelona werkte men op Kerstmis De regeeringstroepen drijven een wig in het front te Boadilla, weder zes kilometer opgerukt Kerstviering aan het Baskische front De strijd in het Zuiden De mislukte uitwisseling van gijzelaars Geen aanslag op Pablo Yague De zoons van Zamora OP OUDEJAARSAVOND: APPELBEIGNETS APPELFLAPPEN BERLINER BOLLEN SNEEUWBALLEN IDEM M. SLAGROOM UITSLUITEND MET ROOMBOTER BEREID! LUXE-BAKKERIJEN TELEFOON 10876 13714 - 11643 - 12193 iË?..- ,-CAMAKABA Pueblo-..2A&LS. Pertenece al partki# MmmmM Ss&acés o juveatué 25 a&aa «-.Asquitecta «iliciauo ©xLcauufro f*EWTE j»qpula« IB ét ëwrf* De Europeesche diplomatieke toestand vanuit Londen bezien 30.000 Duitschers op weg naar Spanje? Onprettig vooruitzicht voor Trotsky Het Weer Hoewel de vermoeienis van de radiorede is geweken, houden de pijnen aan 99 Duizenden waren aanwezig ter begroeting van den be vrijden maarschalk De vijandelijkheden zijn voorloopig gestaakt Tsjang Soe Liang rouwmoedig Soekhoudingen - Belastingzaken Accountantskantoor B. van Tol Controle door het geheele land Japan verontrust DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Voor den derden dag Op een onbewaakten overweg bij Schagen zijn twee dames om het leven gekomen Een Kerstkindje bij de hertogin van Kent Uit Vaticaanstad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 26 Dec. (Havas). Op den eersten Kerstdag is van vier uur 's middags af door de artillerie der nationalisten het centrum van Madrid hevig bestookt, waarbij vooral de omgeving van de telefoon-centrale werd getroffen. Het was in die buurt juist zeer druk. Om vijf uur werd de telefooncentrale door een groote bom getroffen. De voorgevel werd vernield. Twee andere bommen veroorzaakten een begin van brand, welken de brandweer in een kwartier meester was. Nader wordt gemeld, dat vele burgers bij dit bombardement werden gedood en hon derden zijn gewond. De raad voor de verdediging van Madrid be vestigde deze berichten: Aan het front van de hoofdstad vinden geen gevechten plaats. De regeeringstroepen hebben na een opmarsch in den sector ten westen Boadilla del Monte hun stellingen geconsolideerd en verstevigd. De ar tillerie en de luchtmacht der rechtschen bom bardeerden het centrum van Madrid. Het tele foongebouw werd door verscheidene bommen getroffen en beschadigd. Eenige bommen -ïclen in de straten. Het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking is aanzienlijk. Het Kerstfeest werd dit jaar niet gevierd te Barcelona; iedereen heeft gewerkt. De gedelegeerde raad voor de verdediging der hoofdstad deelt mede: In den Noord-Westelijken sector van Boadilla hebben de regeeringstroepen een nieuwen opmarsch doorgezet over een diep te van zes kilometer in de richting van Brunete, zonder dat zjj ernstigen tegenstand ontmoetten. Uit Bilbao wordt gemeld, dat het comité voor de verdediging van het Baskenland sinds 48 uur geen enkele mededeeling meer heeft verstrekt. Welingelichte kringen schrijven dit toe aan een in beide kampen gewilden wapenstilstand, om de strijders van Navarra en Baskenland, die aan traditie en godsdienst sterk gehecht zijn, in staat te stellen rustig het Kerstfeest te vieren. Als gevolg van de openbare inschrijvingen konden aan de fronten feestelijkheden georga niseerd worden, welke een sterk contrast vor men met het dagelijksche leven in de loop graven. Een officieel communiqué van Madrid ver meldt: Van het centrale front, in den sector Guadarama, Aranjuez en ten Zuiden van den Taag, valt niets te vermelden, uitgezonderd hier en daar lichte schietpartijen. Aan het front van Madrid bombardeerde de artillerie der rechtschen de stellingen der regeeringstroepen. De republikeinsche artillerie bombardeerde de stellingen van den vijand. In hun legerbericht melden de rechtschen, dat zij Montero en Villa del Rio in de' provincie Cordova hebben ingenomen. Het is den troepen in het Zuiden gelukt, de onlangs aan het front van Cordova aangekomen internationale colon nes te splitsen. De tegenstanders telden ruim 300 dooden en verloren een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal. Montero is van groot belang, omdat zich daar het hoofdkwartier van de militietroepen in het Zuiden bevond. Het wederom mislukken van de onder handelingen over uitwisseling van gijzelaars tusschen de Burgos-autoriteiten en Bilbao heeft in de betrokken kringen groote teleur stelling gewekt. Er zouden 4000 gijzelaars in vrijheid gesteld worden. Desondanks blijft men hopen, de moei lijkheden, die een plotseling einde aan de on derhandelingen hebben gemaakt, uit den weg te zullen kunnen ruimen. Queipo de Llano heeft in zijn radio-toespraak medegedeeld, dat een schip der regeering dat door schepen der rechtschen werd achtervolgd, aan den grond is geloopen. Een ander regee- ringsschip is bij Micante op een mijn geloopen en met de geheele bemanning gezonken. De volksrechtbank is Vrijdag begonnen met de behandeling der zaak van de miliciens, die geschoten hebben op het voertuig van den af gevaardigde van den raad van verdediging, Pa- blo Yague. Uit het ingestelde onderzoek is ge bleken, dat er geen sprake is van een aanslag. De miliciens hadden den auto van den afge vaardigde tot staan gebracht, teneinde dezen om zijn vrijgeleide te vragen. Yague antwoord de, dat hij als afgevaardigde van den raad van verdediging geen vrijgeleide noodig had en gaf zijn chauffeur opdracht door te rijden. De mili ciens hebben toen op den auto geschoten, welks inzittenden het vuur beantwoordden. Tijdens dit vuurgevecht werd Yague gewond. De beide jongste zoons van den vroegeren Spaanschen president, Alcala Zamora, hebben zich van Parijs naar Barcelona begeven, om zich aldaar ter beschikking van de regeering te stellen. Zamora heeft in een open brief ver klaard, dat zijn zoons, van wie de jongste nog minderjarig is, van het Spaansche Consulaat in Parijs valsche passen hebben gekregen, welke hun den terugkeer naar Frankrijk onmogelijk maakten. Zamora heeft de Fransche politie ver wittigd, die de beide zoons in den trein te Limoges arresteerde. Zij werden echter weldra vrijgelaten en konden hun reis naar Barcelona voortzetten. Bij een verslaoen vijand vonden de Spaansche natio nalisten het identiteitsbewijs van een Franschen commu- nistischen vrijwilliger LONDEN, 26 Dec. (Havas;. De Europee sche diplomatieke toestand vanuit Londen bezien, zou als volgt kunnen worden samen gevat: De toestand wordt overheerscht door de belangrijke zendingen Duitsche sol daten naar generaal Franco, die men schat op 30.080 man. Het diplomatiek contact der regeeringen van Parijs en Londen heeft genoemde regeeringen het als een onmogelijkheid doen beschouwen, de resultaten af te wachten van de werkzaam heden der niet-inmengingscommissie, die een eind aan dezen stand van zaken moesten maken. De Fransche regeering had ook, zooals ge meld, haar ambassadeur te Londen verzocht minister Eden met nadruk op den ernst van dit gevaar te wijzen en dezen voor te slaan ge zamenlijk de aandacht van Berlijn op dit punt te vestigen. Er werd overeengekomen de resultaten af te wachten van het in voltallige zitting bijeen komen der niet-inmengingscommissie alvorens een besluit te nemen. Ofschoon deze bijeen komst wel aanleiding gaf tot de hoop, dat in de toekomst een algemeene overeenstemming bereikt zou worden, scheen dit echter toch te lang te zullen duren, waardoor de Europeesche vrede door het voortduren van het zenden van vrijwilligers, totdat deze overeenkomst tot stand zou zijn gekomen, in gevaar zou worden gebracht. Er werd dus tusschen de Engelsche en Fransche regeeringen overeengekomen, dat de te ondernemen stap een algemeen ka rakter zou dragen en niet alleen te Berlijn, doch ook te Rome, Moskou en Lissabon zou plaats vinden. De ambassadeurs der beide landen zullen af zonderlijk nota's overhandigen, die hoewel ver schillend geredigeerd, toch beide de aandacht zouden vestigen op het gevaar voor den vrede van het voortduren der zending van vrijwilli gers en een verbod daarvan zouden vragen zon der de formeele en eenstemmige beslissing van de niet-inmengings-commissie te Londen af te wachten. MEXICO, 24 Dec. (Havas). De Mexicaansche leider der Trotsky-isten Diego Rivera werd in een restaurant aangevallen en licht gewond. De immigratie-autoriteiten hebben bevolen, dat aan de komst van Trotsky in Mexico, waar hij zijn intrek zal nemen in de villa van Rivera, geen enkele hinderpaal mag worden in den weg gelegd. Daar verscheidene arbeidersorganisaties er bij de zeelieden, havenarbeiders en het spoorweg personeel op aandringen zich te verzetten tegen de ontscheping van Trotsky, vreest men voor botsingen tusschen politie en communisten. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Oostelijken wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: dering. Weinig veran- =7IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH VATICAANSTAD, 26 Dec. (Havas). In den Kerstnacht heeft Z. H. de Paus de ge bruikelijke drie H.H. Missen bijgewoond, welke door Mgr. Canfalonieri in Zijn slaap kamer werden opgedragen. Tijdens de plechtigheden heeft de H. Vader de H. Communie ontvangen en daarna een rus- tigen nacht gehad. Dank zij deze goede nachtrust is alle ver moeienis, tengevolge van de lange radio-rede, geheel verdwenen. De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus bleef ook op den Tweeden Kerstdag stationnair. De H. Vader ontving dien morgen, zooals ge woonlijk, Kardinaal Pacelli, met wien hij zich onderhield over de loopende kerkelijke aange legenheden. Gisteren heeft Z. H. de Paus, be halve zijn arts, geen enkel bezoek ontvangen. De Osservatore Romano deelt mede, dat Z.H. de Paus op den Eersten Kerstdag tegen het uur van het rozenkransgebed hevige pijnen aan het been heeft geleden. „Het was," schrijft het blad, „alsof de H. Vader tijdens het rozen kransgebed aldus werd herinnerd aan de smar ten, welke de God-mensch vanaf het eerste oogenblik van Zijn komst op aarde voor ons heeft willen verduren." Verder deelt het blad mede, dat de H. Vader Z'ijn pogingen van eenige dagen terug, om op te staan en de H. Mis bij te wonen, weldra heeft moeten opgeven wegens de hevige pijnen aan Zijn been. NANKING. 26 Dec. (Havas). Tsjang Ka! Sjek, is, naar men van officieele zijde mededeelt, op eersten Kerstdag onvoorwaardelijk in vrij heid gesteld. Hij is vijf uur vóór het verstrijken van den door de centrale regeering verleenden wapenstilstand per vlieg tuig te Loyang aangekomen. De eerste daad van Tsjang Kai Sjek was zijn bevel de vijandelijk heden te staken en de ontruiming van Sjensi door de regeeringstroepen. Tsjang Soe Liang bevindt zich even eens te Loyang, waar Tsjang Kai Sjek zijn voorloopig hoofdkwartier heeft ingericht. Tsjang Kai Sjek was bij zijn aankomst in Loyang in gezelschap van mevr. Tsjang Kai Sjek, Soeng en Donald. Van Sianfoe naar Loyang was hij geëscorteerd door vier vlieg tuigen. Op tweeden Kerstdag, een uur na Tsjang Kai Sjek kwam ook Tsjang Soe Liang op het vliegveld van Nanking aan, waaruit men de gevolgtrekking maakt, dat Tsjang Soe Liang waarborgen voor zijn persoonlijke veiligheid heeft verkregen. Verscheidene vliegtuigen waren het toestel van den bevrijden generalissimus tegemoet ge vlogen. Ongeveer 10.000 belangstellenden en 300 vooraanstaande personen waren ter begroeting aanwezig. In geheel China worden betoogingen van blijdschap gehouden over de bevrijding van Tsjang Kai Sjek. Tsjang Soe Liang heeft uitgelegd, dat de opstand het gevolg was van een thans ver dwenen misverstand. Naar hij verklaart, heeft hij de verkeerde gedachte gehad, dat Tsjang Kai Sjek hem wilde ontheffen uit zijn functie en zijn troepen afdanken. Daarom heeft hij om zichzelf te bescher men Tsjang Kai Sjek gevangen genomen. Tsjang Soe Liang voegde hieraan toe, dat Nanking zijn troepen niet op tijd soldij heeft uitbetaald, doch dat nu is komen vast te staan, dat één zijner onderbevelhebbers zich de voor dat doel ontvangen gelden heeft toegeëigend. Tsjang Soe Liang heeft niet gezegd, dat po litieke kwesties in het spel waren. Bij zijn aankomst te Nanking, tezamen met zjjn echtgenoote en den Australiër Donald, verklaarde maarschalk Tsjang Kai Sjek: „Dat ik ben vrijgelaten is grootendeels aan den moed te danken en den tact vrouw." van mijn Amsterdam Nassaukade 160 Tel. 81674 Haarlem Wilhelminastr. 37 Tel. 12260 Te Parijs worden FranschTurksche besprekingen gehouden inzake de kwestie Sandsjak. Van links naar rechts: de Fransche vertegenwoordiger Vienotde Turksche minister Roestoe Aras, de Fransche minister Delbos en de Turksche vertegenwoordiger Soead Davas Tsjang Soe Liang en Soeng begaven zich naai de woning van Soeng. Tsjang Soe Liang richtte een schrijven aan Tsjang Kai Sjek, waarin hi; zegt: „Ik ben natuurlijk een ruwe en onopgevoede boer en daarom h<A> ik deze misdaad begaan- Als boetvaardige ben ik u thans naar Nanking gevolgd, teneinde mijn straf voor mijn misdaad af te wachten. Ik zal zelfs den dood aanvaar den, indien deze nuttig is voor mijn land. Laat geen gevoel van vriendschap u ervan af hou den mij anders te behandelen dan ik verdien." Vermoedelijk zal maarschalk Tsjang Kai Sjek binnenkort een verklaring publiceeren, waarin hij wijst op de loyaliteit van Tsjang Soe Liang en Jang Hoe Tsjeng, den pacificatie-commis saris van Sjensi en waarin hij aantoont, dat hun daden niet moeten worden beschouwd als opstand of muiterij. Ook zal in de verklaring worden ontkend, dat de kwestie op financieele wijze wordt geregeld. Generaal Tsjiang To Jun, de minister van Binnenlandsche Zaken, die tegelijk met Tsjang Kai Sjek gevangen werd genomen, is eveneens in vrijheid gesteld. De staat van beleg in Nanking en de overige Chineesche steden zal morgen wor den opgeheven. De Chineesche pers be schouwt de ontwikkeling van den toestand als een overwinning van de openbare mee ning op het militairisme. Vermoedelijk zal Tsjang Soe Liang te Nan king blijven en men acht dit een bewijs, dat hij geheel verzoend is met Tsjang Kai Sjek. Men verwacht een krachtigen druk van Ja- pansche zijde om de communistische elementen in N.-W.-China te verwijderen. Te Nanking is generaal Tsjang Ting Wen, de eerste gijzelaar van Tsjang Soe Liang, die weder naar Sianfoe was teruggegaan, uit Sian foe aangekomen. Koeng, de minister van finan ciën en president-ad-interim, van de executieve Yoean, heeft onmiddellijk een vergadering bij eengeroepen van burgerlijke en militaire lei- dendV figuren. Eergisteren heeft de politie in Tientsin het hoofdkwartier van het nationaal-revolutionnaire leger in Noord-Oost-China ontbonden en zeven tien personen gearresteerd. De leider van dit leger, een broeder van Tsjang Soe Liang, is ontkomen. Maarschalk Tsjang Kai Sjek in vrijheid gesteld ook Tsjang Soe Liang te Nanking aangekomen; blijdschapsbetoogingen in geheel China. Op eersten Kerstdag werd Madrid lievig gebom bardeerd: de regeeringstroepen zouden bij Boadilla blijven oprukken. De gezondheid van Z. H. den Paus blijft sta tionnair; de H. Vader lijdt nog steeds aan hevige pijnen in het been. De Europeesche diplomatieke toestand Londen bezien. vanuit Zesentwintig dooden bij een ketelontploffing in de haven van Massoea. Stijging der werkloosheid in November kleiner dan verleden jaar. Op een onbewaakten overweg bjj Schagen zijn twee dames bü een ongeluk om het leven ge komen. Pater dr. Cyprianus Verbeek O. Carm. geridderd bij zijn veertigjarig priesterfeest. Scheveningsche motorlogger nabij Monster ge strand. De woordvoerder van het Japansche minis terie van Oorlog verklaarde ongerust te zijn ten aanzien van de overeenkomst tusschen maarschalk Tsjang Soe Liang en de Nanking- regeering. Hij zeide verder, dat het Japansche leger bereid is maatregelen te nemen om het hoofd te bieden aan den thans geschapen toe stand. De Japansche Yomiri Sjimboen meldt uit Sjanghai, dat onder de provinciale militaire „klieks" in China steeds meer aanhang ge wonnen wordt voor het organiseeren van een bloc, teneinde gezamenlijk druk uit te oefenen op de Nanking-regeering om de expeditietroe pen, die tegen de troepen van Tsjang Soe Liang uitgezonden zijn, terug te trekken. Voorts meldt het genoemde blad uit Peiping berichten te hebben ontvangen, dat na den coup van Sianfoe het Chineesche publiek er toe is gekomen de eischen van Tsjang Soe Liang te onderschrijven. Kerstmis heeft ons tot vernieuwing gebracht van het eigene ik. Geen we reld wordt hervormd tenzij door her vorming allereerst van ons zelf. En daarom zij -voor dezen derden dag van onze drie maatschappelijke Zondagen het voorbeeld gesteld als kracht van hernieuwing. Woorden wekken: voorbeelden trek ken. Het voorbeeld doet meer dan woord, omdat het voorbeeld de be lichaming der levensgedachten is. Het „let niet op mijn werken maar doe naar mijn woorden" is een ellendige verontschuldiging en een raad zon der inhoud. Omdat een levenstheorie niet aanvaard wordt, wanneer ze niet in daden wordt beleefd. Wilt ge anderen goed maken, wees dan aller eerst zelf goed. De wijsheid van den Tibetaanschen monnik hield diepe levenswijsheid in: de mensch kan slechts door zijn voorbeeld waarach- tigen invloed uitoefenen, doch wee, wanneer men zijn best doet om een goed voorbeeld te geven, want dan wordt het streven berekening en verliest zijn waarde. Zaterdagmiddag is een ongeluk gebeurd op den onbewaakten spoor wegovergang aan de Keins te Schagen waarbij de dames A. Reuvers uit Dirkshorn en J. de Reus uit Winkel werden gedood. De sneltrein, welke omstreeks 12 uur uit Den Helder vertrekt en 12.13 uur te Schagen moet aankomen, reed op bovengenoemden spoorweg overgang en kwam in botsing met een Ford automobiel, nummer G 2691. De auto werd aan de achterzijde gegrepen en ongeveer 50 meter verder aan den voet van den dijk neergeworpen. De twee genoemde inzittenden werden op slag gedood. De andere inzittende, mejuf frouw M. Hopman uit Warmenhuizen, werd zwaar gewond en is met den trein naar Alk maar vervoerd. In den trein was toevallig aanwezig dokter Schring Schuringa uit Den Helder, die met een eveneens in den trein aanwezige pleeg zuster de eerste hulp verleende. Het ongeluk is te wijten aan den zwaren mist, welke Zaterdagmorgen over Schagen hing. Voor het leven van de zwaargewonde wordt gevreesd. De sneltrein zette met een half uur vertraging de reis voort. LONDEN, 25 Dec. (Havas). De hertogin van Kent heeft op den Eersten Kerstdag te 11.20 een dochter het leven geschonken. Moeder en kind zijn in uitmuntenden welstand. Onze Romeinsche correspondent bericht ons: Tot sluiting van het 16e eeuwfeest van Paus Sylvester, stichter der Lateraansche basiliek, zal in Sint Jan van Lateranen op 31 December a.s. een groote plechtigheid plaats hebben, waarbij de Kardinaal-vicaris een Pontificale H. Mis zal opdragen op het pausaltaar in aan wezigheid van alle Kardinalen en hoogwaar- digheidsbekleeders. Het pauselijke koor zal o.a. een nieuwe compositie van Perosi ten gehoore brengen op de antifoon „Sacerdos et Pontifex". Oorspronkelijk had Z. H. de Paus zelf deze plechtigheid willen bijwonen, hetgeen nu ech ter door Zijn ziekte niet mogelijk is. lS^ r-v, wwwwwwwwum ii nu//s; Jgfr Stand op Zondag 1 uur v.m. 7.66 Vorige stand 769

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1