Toenadering tusschen Italië en Engeland Ma rg reet mmkt swm stt moor m iXkhxtk Zware mistbank over Europa NAIJVER TUSSCHEN TWEE DICTATORS KERKELIJKE LEENINGEN wielrennen D. W. BRAND - MAKELAARS IN EFFECTEN ZONDAG 27 DECEMBER 1936 Mussolini zou graag opnieuw gaan samenwerken met Engeland en Frankrijk aan een vredesplan Het fiasco in Spanje Korte berichten Wat moet er van den vrede terecht komen Ontstellende cijfers uit Genève Ketelontploffing in de haven van Massoea De hoogst betaalde dagbladschrijver Arthur Brisbane op Kerstdag overleden 26 dood en en tientallen zwaar gewonden Saavedra Lamas gaat aftreden Candidaat genoemd voor het presidentschap van Argentinië De Japansche Landdag geopend Bolivia en Paraguay nog oneens In Frankrijk staken zelfs politieagenten Op de eerste reis al gestrand F. J. BERNHARD - C. M. W. BERNHARD K.L.M.-machines en buiten landsche vliegtuigen te Eelde geland De mijnwerkersstaking in Yorkshire VOORSPOEDIG ZEPPELIN- VERKEER IN 1936 Binnenkort een geregelde dienst op de Ver. Staten WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Zesdaagsche te Gent Van Vlockhoven en Aerts geven op DOOR ANNY VON PANHUIJS rv (Van onzen Londenschen correspondent) Het heeft bijzonder de aandacht getrok ken, dat Sir Eric Drummond, de Britsche ambassadeur te Rome, en de Fransche zaak gelastigde op denzelfden dag, ofschoon elb afzonde lijk, den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf Ciano, mede gedeeld hebben, dat hun regeeringen besloten hebben den status harer legaties te Addis Abeba te veranderen in dien van een con sulaat-generaal. Dat dienzelfden dag namelijk Maandag de Bulgaarsche gezant een overeenkomstige me- aedeeling aan den Italiaanschen minister gedaan heeft, maakt de co-incidentie nog wat treffen der, maar is voor het oogenblik toch slechts van ondergeschikt belang. Zoowel te Londen als te Parijs heeft men sinds geruimen tijd ingezien, dat niet ten eeu- wigeu dage volhard kan worden in de misken ning van het voldongen feit van Abessinië's ver overing door Italië. Een „de jure" erkenning zou moeten uitgaan van den Volkenbond; zoowei Engeland als Frankrijk achten zich door de be sluiten van Genève gebonden. De politieke om standigheden eischten evenwel steeds dringender een „de facto" erkenning van de Italiaansche heerschappij over Abessinië, en aan dezen prak- tisehen eisch hebben thans de regeenngen te Londen en te Parijs voldaan door haar diplo matieke vertegenwoordiging te vervangen door een consulaire. Te Rome stelt men dit, volgens de correspon- aenten der Engelsche bladen, op hoogen prijs. Het is, zoo wij ons niet vergissen, ook de opzet van de Britsche regeering geweest iets te doen, dat men te Rome zeer op prijs zou stellen. De slechte verstandhoudnig tusschen Engeland en Italië sinds den aanvang van het Abessinische conflict wordt te Londen beschouwd als de voornaamste belemmering van de ontwikkeling eener Europeesche vredespolitiek. Men zag te Londen in dat het gevaarlijk zou zijn een antithese te scheppen tusschen Italië en Duitschland eenerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds. Een bondgenootschappelijk samengaan met laatstgenoemd land werd van vele zijden ook door invloedrijke ministers bepleit, vooral sinds het kabinet-Blum aan het bewind gekomen was en de Britsche regeering bijna slaafs naar de oogen zag. De Engelsche invloed te Parijs is sinds den oorlog nooit zoo groot geweest als in de laatste zes maanden. Zelfs onder de meerderheid, die steeds tegen een eenzijdig samengaan met Frankrijk geweest was, bevonden zich velen die zwichtten voor de ver leiding een plotseling zoo gedwee geworden Frankrijk aan Groot-Brittannië te binden. Of Mr. Eden zelf tot deze groep behoort, kan niet met stelligheid gezegd worden. Zijn redevoeringen worden vaak misschien wat al te sterk beheerscht door zijn persoonlijke sympathieën voor Frankrijk, maar wij moeten niet vergeten, dat de algemeene politiek niet door hem, maar door het kabinet in zijn geheel en onder opperste leiding van Mr. Baldwin vast gesteld wordt. Toch zijn er redenen om aan te nemen, dat Mr. Eden vooral de laatste maan den gewerkt heeft voor een zeer nauw samen gaan met Frankrijk; hiertoe droeg ook het feit bij dat de zeer eerzuchtige Foreign Secretary zich persoonlijk gekrenkt voelde door de hou ding van Hitler, en in het bijzonder door de niet-beantwoording van zijn vragenlijst. Neemt men verder in aanmerking dat Mr. Eden zeer scherp tegenover Italië gestaan heeft inzake het Abessinische conflict en hieraan zelfs zijn ministerschap te danken heeft dan ma? men aannemen, dat hij geneigd is tot het slui ten eener Entente met Frankrijk, ook al zouden hiertoe andere mogendheden kunnen toetreden. Den laatsten tijd evenwel hebben geruch ten de ronde gedaan volgens welke de Duitsch-Italiaansche samenwerking in Span je niet zoo hartelijk is als men aanvankelijk gedacht had. Te Berlijn zou men ontevreden zijn omdat Italië het grootste deel van de rekening door Duitschland laat betalen; te Rome daarentegen zou men erover morren, dat de Duitsche invloed bij generaal Franco veel aanzienlijker is dan de Italiaansche. Bovendien zou naar men hier beweert de persoonlijke naijver tusschen de beide dictators opnieuw de verhoudingen tus schen de beide landen dreigen te compromittee- ren. Dit kan onjuist of overdreven zijn, in poli tieke kringen te Londen is men toch ervan over tuigd dat het signor Mussolini allesbehalve on aangenaam zou zijn indien hij zich eenigszins kon losmaken van Duitschland, en opnieuw met Frankrijk en Engeland kon samenwerken in een of ander vredesplan. Zijn positie ten opzichte van Duitschland zou hierdoor versterkt worden. Bovendien zou datgene vermeden worden, wat hij in veel hooger mate dan Duitschland vreest, namelijk een formeel samengaan tusschen Lon den en Parijs. Verder gelooft men te Londen, dat Mus solini weinig meer hecht aan een officieele er kenning van de verovering van Abessinië, maar dat een feitelijke erkenning, gelijk thans heeft plaats gehad, door hem aangegrepen zal worden als een gelegenheid om de samenwerking met Frankrijk, maar vooral met Engeland, ten volle te herstellen. In Britsche regeeringskringen hoopt men dat hierdoor de weg tot een algemeen pact gebaand zou worden. Dat Frankrijk en Engeland hun mededeeling aan Graaf Ciano op denzelfden dag gedaan hebben, heeft in dit verband een bijzondere be- teekenis. Zij hebben hiermede niet alleen te kennen willen geven dat zij de hartelijke be trekkingen met Italië herstellen willen, maar ook dat de Engelsch-Fransche samenwerking versterkt is naarmate de Duitsch-Italiaansche samenwerking onzekerder begon te worden. Met het bovenstaande is evenwel niet alles gezegd. De positie van Groot-Brittannië is in de laatste achttien maanden zeer aan merkelijk versterkt. Mr. Eden spreekt als een staatsman, die zich ervan bewust is dat hij een geweldige strijdmacht en een door- en-door georganiseerde oorlogsindustrie ach ter zich heeft. Zelfs indien Italië een goed jaar geleden nog gehoopt mocht hebben dat het eenige kans had Groot-Brittannië in de Miadellandsche Zee aan te tasten, dan moet het thans die hoop ten volle opgegeven heb ben Ook is de houding van Frankrijk onder het Engelsch-(in tegenstelling tot Itali- aansch-) gezinde kabinet-Blum niet twijfel achtig meer. De verklaringen, door minister Delbos afgelegd, terwijl Engeland midden in zijn zoogenaamde „constitutioneele" crisis zat, zijn van het grootste belang. Wanneer wij de redevoeringen, door Mr. Eden de laatste weken gehouden, nagaan, dan zien wij dat de Britsche Regeering bereid is haar be langen, waar ook ter wereld, te verdedigen. En geland zal Frankrijk en België bijstaan, wan neer deze landen aangevallen mochten worden; het heeft de verdediging van Egypte nadrukke lijk op zich genomen, en uit de door Mr. Eden te Bradford gehouden rede valt af te leiden, dat Engeland instaat voor de onafhankelijkheid van Spanje en Majorca. Italië heeft zich ge haast de Britsche regeering te verzekeren dat het noch met Spanje, noch met Majorca. Iets voor heeft. Kortom: het Britsche prestige is vol komen hersteld en Italië, steeds geneigd te staan aan de zijde van de sterkste partij, weet dit. Hierbij komt dat Italië even goed als Duitschland een grievend fiasco geleden heeft in zooverre dat generaal Franco het verpletterende succes, dat men enkele maan den geleden verwacht had, niet heeft mogen boeken. "v;- - 1 -f V.' 'nT'.'iv -n? „Scrutator", de scherpzinnige medewerker der „Sunday Times", spreekt de veronderstelling uit dat Duitschland en Italië op het oogenblik ge neigd zijn him overhaaste erkenning van gene raal Franco's regeering te betreuren. En daar om vervolgt dit blad heeft „de nieuwe politiek van striktere neutraliteit en bemidde ling thans wellicht een betere kans dan men denken zou, aangezien hierdoor Italië en Duitschland de gelegenheid zouden krijgen een uitweg te vinden uit een positie, waarin zij mis schien de nederlaag zouden kunnen lijden." die voorzitter geweest is van senaatscommissie. de financieele De ambassadeur der Ver. Staten te Rome. heeft bevestigd, dat weldra ook Amerika een consul-generaal zal hebben te Addis Abeba, in plaats van een gezant. Niet slechts is deze consul reeds benoemd, maar hij bevindt zich reeds op weg naar zijn nieuwe standplaats. Officieel wordt gemeld, dat prins Chichibu, een jongere broeder van den Japanschen Kei. zer, als diens afgezant de kroning van George VI tot koning te Londen zal bijwonen. Het nieuwgevormde Cubaansche kabinet staat onder leiding van generaal Rafael Mon- talvo, een intiem vriend van kolonel Batista, en bestaat uit twaalf leden, allen partijgenoo. ten van den kolonel. Het dagblad Le Soir meidt, dat bij een huiszoeking bij Brusselsche tabakssmokkelaars een belangrijke hoeveelheid van allerlei wapens is ontdekt, welke voor verzending gereed was. Bet Amerikaansche ministerie van Financiën te Washington heeft een maatregel aangekon digd, waardoor het voor Amerikanen mogelijk wordt in Duitschland goederen te koopen en te verkoopen, met „geblokkeerde merken", die niet uit Duitschland mogen worden uitgevoerd. De Duitsche deskundigen zijn van meening, dat door deze nieuwe regeling de Duitsch-Ameri- kaansche handel met 10 tot 20 pet. zal toe nemen. De Krijgsraad van Metz heeft de 18-jarige Helene Wiesel, een Duitsche van geboorte, ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens poging tot spionnage. Na afloop van haar ge vangenisstraf zal zij 20 jaar niet in Frankrijk mogen vertoeven. GENÈVE, 26 Dec. (Stefani) Volgens alhier gemaakte berekeningen is in 1936 aan de be wapening der wereld besteed zes milliard gouddollar, tegen vier milliard in 1930. Het aantal mannen onder de wapenen bedraagt 8 millioen, tegen zes millioen vóór den oorlog. In aanbouw zijn zeventien kruisers van 35.000 ton, terwijl in 1935 slechts één kruiser van 10.000 ton op stapel stond. In 1913 waren er slechts 376 onderzeebooten, in 1936 zijn er 800, zonder die van Japan en Rusland mede te rekenen, waaromtrent men niet over cijfers beschikt. In 1913 bedroeg het aantal vliegtuigen 300. Dit aantal bedraagt thans 10.000. NEW YORK, 26 Dec, Arthur Brisbane, de hoogst gesalarieerde dagbladschrijver van Ame rika, is op Kerstdag overleden op 72-jarigen leeftijd, een paar uur nadat hij zijn laatsten artikel had gedicteerd. Hij leed aan een hart kwaal. Zijn artikelen werden in ongeveer 200 dagbladen gepubliceerd. Men zegt, dat hij een salaris ontving van 260.000 dollar per jaar. Op 19-jarigen leeftijd trad hij in de journalistiek als verslaggever. Een passage uit zijn laatste artikel luidt als volgt: Een andere Kerstmis is gekomen, een ge boortedag, welke goedheid en hoop beteekent voor miliioenen menschen. De wereld is nog vervuld van oorlog, wreedheid en smart, maar de vooruitgang is geleidelijk. De „vrede óp aar de aan de menschen van goeden wil" zal stel lig eens komen. Mussolini heeft op Kerstdag een zeer origi neel geschenk ontvangen. De provmeie Alexau- drië zond den Duce een album met foto's van gezinnen, die zes tot veertien kinderen hebben. Mussolini heeft hierover zijn groote waardee ring uitgesproken en zeide hierin een teeken te zien van de gezondheid, moraliteit en ge. hechtheid aan het fascistische stelsel, alsmede van den voorspoed der bevolking van Alexan- drië. De ministerraad te Lissabon heeft goedge keurd, dat veertig officieren van leger en vloot, o.w. schout-bij-nacht Carvalho, wegens politie ke delicten zullen worden ontslagen. Tusschen Sovjet.Rusland en Japan is een visscherijverdrag voor den tijd van één jaar gesloten, dat te Moskou zal worden ondertee kend. De visscherij in de Noordelijke wateren is dus voor het komende seizoen geregeld. Bij een ontploffing in een meelfabriek te Embabeh in Egypte zijn vijf arbeiders om het leven gekomen, terwijl vijf anderen ernstig werden gewond. Roemenië heeft de Italiaansche regeering er van in kennis gesteld, een consulaat te zullen vestigen te Addis Abeba. Te Riom (in Frankrijk) is overleden oud minister en oud-senator Etienne Clementel, ROME, 26 Dec. (Havas) Op 23 Dec. heeft zich een ernstige ontploffing voorgedaan aan boord van het Italiaansche mailschip Cesare Bat- tisti in de haven van Massoea (Italiaansch Oost-Afrika). Hierbij werden 26 personen gedood en onge veer honderd gewond. De slachtoffers zijn mee - rendeels arbeiders, die zich naar Oost-Afrika begaven. Twintig gewonden verkeeren in em- stigen toestand. De minst ernstig gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis van Asmara! Het ongeluk is te wijten aan een ontploffing van den ketel, waardoor de brug van het vaar tuig werd opengescheurd. Na de ontploffing werd de Cesare Battistï aan de kade vastgelegd. De passagiers, wier be stemming Djiboeti was, zijn overgenomen door de mailboot Tripolitania. BUENOS AIRES, 26 Dec. (Havas) Hoewel het van officieele zijnde nog niet bevestigd wordt, verzekert men, dat Saavedra Lamas binnenkort de portefeuille van buitenlandsche zaken ter beschikking van den president zal stellen om rust te nemen. Zekere kringen be. vestigen, dat Saavedra Lamas tegen alle nieu we uitgaven voor de bewapening zou zijn. In andere kringen gelooft men, dat vrien den van den minister hem candidaat zullen stellen voor het presidentschap van Argentinië. TOKIO, 26 Dec. De Mikado heeft persoonlijk de zeventigste zitting van den Landdag in het nieuwe parlementsgebouw geopend. In zijn troonrede constateerde hij een toeneming der vriendschappelijke betrekkingen met de mo gendheden, waarmede Japan bij verdrag ver bonden is. De keizer verzocht den landdag de begrooting en de door de regeering ingediende wetsvoorstellen goed te keuren. Beide huizen van het parlement richtten een adres van ge- lukwensch tot den troon. De begrooting van het volgende jaar zal bedragen 30.385.810.000 yen, hetgeen 773.007.000 yen meer is dan de begroo ting van het loopende dienstjaar. m BUENOS AIRES,—24 Deo. De correspondent van Havas meldt, dat nadat Paraguay beslist geweigerd had in te stemmen met een bemid delingsformule, waarbij aan Bolivia een haven aan de Paragvay-rivier in souvereiniteit zou worden afgesaan, de bemiddelaars hebben voor gesteld, dat een vrije haven aan dezelfde rivier wordt geschapen. Dit voorstel wordt bestudeerd door de conferentie voor den Chaco-oorlog in het bijzijn van den kanselier van Paraguay. Het is dus niet juist, dat Paraguay met de be middelingsformule heeft ingestemd. LENS, 24 Dec. (Havas). De politie-agenten te Carvin, een Fransche gemeente van 20.000 in woners, hebben besloten in staking te gaan, omdat men volgens hen niet genoeg haast heeft gemaakt met de bestudeering van hun eisch tot loonsverhooging. Zij hebben den commissaris medegedeeld, dat zij in belangrijke gevallen te zijner beschikking blijven. Nader wordt vernomen, dat aan het verzoek der agenten te Carvin, hun bezoldiging te ver- hoogen, is voldaan. De beambten hebben hun functies daarop hervat. LONDEN, 26 Dec. (Reuter) Het mailschip Pretoria van de Duitsche lijn op Zuid-Afrika, dat de eerste reis ondernam, is tusschen Calshot en Hurst-Castle aan den grond geloopen. Den geheelen nacht hebben zes sleepbooten getracht het vaartuig vlot te brengen, hetgeen heden morgen gelukte. Het schip zal eerst Southamp ton aandoen, om nagekeken te worden. AMSTERDAM KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 LIJNEN) Firmanten SPECIALE AFDEELING VOOR HET VERHANDELEN VAN Het internationale vliegverkeer was op Tweeden Kerstdag ernstig gehandicapt als gevolg van een zware mistbank, welke bo ven een groot deel van Europa hing en welke zich ook over ons land uitstrekte. Schiphol, Waalhaven, Vlissingen en Twente zaten reeds in de ochtenduren potdicht en dat was ook het geval met Brussel. Later op den dag gingen ook Eelde en Parijs in den nevel schuil. De K.L.M.-machines Toekan en Sperwer, die resp. van Londen en Parijs kwamen, zijn in plaats van op Schiphol te Eelde geland. Ook de Koetilang, die van Malmö op weg was naar Parijs, is daar neergestreken om korten tijd daarna de reis voort te zetten. Voorts daalde te Eelde de Wilhelm Koerty van de Deutsche Luft Hansa van den dienst Berlijn Amsterdam v.v. Bet toestel is in den loop van den dag naar de Duitsche hoofdstad terugge keerd. De Norrland van de Zweedsche Maatschappij „A.Ba.", die op Schiphol zorgt voor de aanslui ting met Kopenhagen en Malmö, is naar Eelde gevlogen, om daar de dóórgaande reizigers van de Toekan en Sperwer over te nemen. Een en ander bracht op het vliegveld Eelde een groote drukte teweeg, aangezien men op deze landingen niet was voorbereid. De douans moest uit Karen naar Eelde komen, terwijl het in het restaurant zoo vol was, dat hulppersoneel moest worden gerequireerd. De passagiers, bagage en post werden ten deele per auto naar Groningen vervoerd. Enkele lucht reizigers zijn met den avondsneltrein naar Amsterdam doorgegaan. LONDEN, 26 Dec. (Havas) Ruim 11.000 mijn werkers te Brodsworth in Yorkshire zullen a.s. Maandag weigeren af te dalen, daar 8000 arbei ders besloten hebben de eischen van 3000 hun ner kameraden, die sinds zes weken wegens loonkwesties in staking zijn, te ondersteunen. s rrf wtrslrtrfo ~JC mo twr.sla Den 7den December kwam het luchtschip „Hindenburg" uit Zuid-Amerika terug; het was de laatste vaart, welke op het pro gramma van 1936 stond en met deze reis heeft de Deutsche Zeppelin-Reederei haar tweede bedrijfsjaar afgesloten. Het- jaar 1936 bracht in vergelijking tot 1935 bijna een verdubbeling van het aantal Oceaanreizen en de belangrijkste gebeurtenis waren de in dienst stelling van het luchtschip „Hinden burg" en de proefdienst naar Noord-Ameri- ka, die in alle opzichten een succes geworden is. Te Frankfort en Rio de Janeiro werden nieuwe luchtschiphavens geopend en in den herfst van dit jaar werd voor het eerst een wekelijksche dienst op Zuid-Amerika onder houden met de beide luchtschepen „Graf Zeppelin" en „Hindenburg". Tusschen eind Maart en begin December werden 20 reizen naar Zuid-Amerika en terug volbracht, terwijl tusschen begin Mei en half October tien reizen naar Noord-Amerika volg den. Alle vaarten verliepen vlot en zender ver traging; de Hindenburg maakte nieuwe snel heidsrecords, door de 10.000 K.M. tusschen Frankfort en Rio in 83 uur af te leggen, terwijl de recordreis van Lakehurst naar Frankfort slechts 43 uur duurde, waarbij de vaart over den Noordelijken Atlantischen Oceaan van de Ame rikaansche naar de Iersche kust 17 uren in be slag nam. De gemiddelde reisduur Frankfort— Lakehurst was 63 uur 42 minuten, Lakehurst— Frankfort 51 uur 46 minuten. Het totaal der gevlogen kilometers is over dit jaar 600.000; het aantal passagiers is van 841 in 1935 vermeerderd tot 3530 in 1936, dus meer dan het viervoudige. Ook de hoeveelheden post U dacht immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl NEW YORK, 26 Dec. Slotk. Dec. 26 23 23 23 Brusse 16-88 16.88 16.90% 16.91% Rome 5.26% 5.26% 5.26% 5.26% Madrid 7.75 7.75 7.75 7.75 Bern 22.99 22.99 22.99 22.99 Weer 18.71 18.71 18.71 18.71 Oslo 24.67% 24.67% 24.67% 24.67% A'dam 54.75 54.76 54.75 54.76 Loncr 4.91% 4.91% 4.91% 4-91 Parijs 4.67 4.67% 4.67% 4.66 Berlijr. 40.24 40.24 40.23 40.24 26 Dec. 24 Dec. Tarwe Dec. 141%-% 1367/835Vs °ec. Mei 136%.% 131%-% Juli 119%-% 116V8-16 Juli Mais Dec. 110% - 108% Dec. Mei 104%- 103%Mei Juli 100% - 99VaJuli Nieuw contract Mei, 106%104% 105 Juli 1J2%— 100% 101% Reuzel Oct. Mrt 14.05 Dec. 13.75 13.621/2 Mei 14.20 Jan. 13.85 13.65 Juli 14.37% CHICAGO, Dec. 23 Dec. 22 Dec. Haver 52%-- 51% 51% - 50% 45% - - 44% Rogge 119%-- 113%- 117%-% 110% - 110%. 104% 13.95 14.071/a 14.37% en vracht zijn gestegen, en wel van 9300 K.G. in 1935 tot meer dan 30.000 K.G. in 1936. Op bijna alle reizen over den Noordelijken Oceaan was het luchtschip vol bezet met passagiers; voor den achtsten tocht naar Amerika vertrok het den 17den September uit Frankfort met 72 pas sagiers aan boord, behalve de bemanning van 55 personen. Bovendien werden 4500 K.G. post en 3800 K.G. vracht over den Noordelijken Oceaan vervoerd, waaronder verscheidene vliegtuigen en automobielen Omtrent de dienstregeling voor 1937 is nog niets definitiefs vastgesteld. Vermoedelijk zal her programma in hoofdtrekken overeenkomen met dat van 1936. De dienst op Zuid-Amerika wordt waarschijnlijk in Maart of April weer hervat, terwijl de proefvaarten naar Noord-Amerika in April of Mei weer beginnen. Men hoopt binnen afzienbaren tijd te kunnen overgaan tot de instelling van een geregelden dienst op de Ver. Staten. fAUi .Uit)!* 1 ji •taririacC rrftVo*"" Het begin van den Eersten Kerstavond van de Zesdaagsche te Gent kenmerkte zich door schermutselingen tusschen de groote koppels. Er ontspon zich al spoedig een geweldige strijd en hierbij waren eindelijk ook Pijnenburg en Wals, die zich in de eerste dagen ouder ge woonte niet te erg hadden ingespannen. Zij slaagden er zelfs in, zich bij de leiders te voe gen, waardoor zij mede aan den kop kwamen. Ook Aerts reed een prachtigen koers, maar het koppel, dat op dezen avond weer het geheele veld beheerschte was BillietDekuysscher. Toen het rondennemen eenigszins tot rust was gekomen maakte de Duitscher Kilian een leelijken val, waarbij onze landgenoot Van den Broek werd medegesleept. Van den Broek bleek zich echter niet bezeerd te hebben; hij kon dan ook onmiddellijk doorrijden. Kilian echter was er ernstiger aan toe en moest met een enkel blessure worden weggedragen. Tegen midder nacht evenwel verscheen de Duitscher onder luide toejuichingen van het publiek weer op de baan. Even voor de sprints van tien uur gaf Van Vlockhoven wegens ziekte op. Op den Tweeden Kerstdag werd tegen twee uur een tweede uitvaller" bekend gemaakt. Aerts moest eveneens wegens ongesteldheid van ver deren strijd afzien. Deneef en Van Buggenhout vormden toen dadelijk een nieuw koppel, dat op zes ronden kwam te liggen. Na de sprints van vijf uur werd er met groote verbitterdheid gevochten. BillietDe kuysscher, PijnenburgWals en Sjaats—Pel- lenaars hadden het leeuwenaandeel in dezen strijd en deze koppels staken ver boven hun andere mededingers uit. Toen na de sprints dan ook even een stand kon worden opgemaakt, waren zij het, die in bovengenoemde volgorde aan den kop lagen. Ook na de sprints van zeven uur werd het jagen onverpoosd voortgezet en RaesChris- tensen slaagden er in een ronde op de overige koppels uit te loopen. „Ik wil zoo spoedig mogelijk naar Berlijn te rug, mevrouw Thorda en de impresario Dirk- mann schrijven me, dat ik spoedig weer moet dansen." Haar oogen keken vol verlangen in de verte. „Misschien is het goed, dat ik maar gauw van hier wegga en weer ga dansen, het is nu immers mijn levensroeping geworden. Mevrouw Thorda heeft me eenige critieken over mijn dansavond in de Orpheuszaal toegezonden. Ze zijn bijzonder goed en maken me echt trotsch." Ze bleef staan en in haar stem klonk opeens ingehouden jubel. „Zeg, Werner, het is zoo heerlijk beroemd tê zijn, ik' voel dat nu al, terwijl ik nog maar aan den drempel sta. Werner, wat zal ik den roem tegemoet dansen!" Haar bruine oogen straalden, het gezichtje, dat kortgeleden nog zoo angstwekkend was, glimlachte en werd rose getint door opwinding Werner Fresenius stond bijna sprakeloos. Welk een verandering had zich zooeven in Margreet voltrokken. De treurende, ontroostbare Margreet had hem medelijden ingeboezemd on alles, wat hij was en wat hij bezat, zou hij vol vreugde hebben geof ferd, om haar te helpen. Maar dat de gedachte aan haar danskunst, de gedachte aan den vurig begeerden roem haar nu troost bracht, dat beviei hem niet. Dat verstoorde ineens ruw den droom, naar welks vervulling hij, sinds Margreet aan het graf van haar vader ineengezakt was, met alle macht streefde. De bittere zelfbeschuldigingen van Margreet hadden in hem de hoop gewekt, dat zij er niet meer aan dacht, nog in het openbaar op te treden. Een dolle, wilde jalouzie laaide in hem op. Reeds als schooljongen had hij de kleine blonde Margreet liefgehad, en zijn liefde was steeds sterker geworden. Zijn geluk, zijn alles was Margreet, maar hij had zich bescheiden teruggetrokken, tóen ze hem rechtuit en duidelijk gezegd had, dat ze slechts vriendschap en niets meer voor hem voelde. Haar hart behoorde aan haar kunst. Maar nu liet het verlangen haar te bezitten hem niet meer los, want hij had gedacht, dat ze heelemaal niet meer aan haar kunst denken zou, dat ze het optreden voortaan zou haten. Zjjn zelfzucht kreeg de overhand, spoorde hem aan, te redden, wat er nog te redden viel. „Margreet, je zei toch, dat je het nimmer goed zou kunnen maken, dat je gedanst hebt, terwijl je vader op sterven lag." De rose kleur week opeens weer van het jonge meisjesgezicht. Spookachtig bleek keek ze aen man aan. „Goed, dat je me eraan herinnert, Werner, maar tenslotte kan ik door het feit, dat ik mijn kunst vaarwel zeg, toch niets meer goed maken." Werner's trekken stonden gespannen, leken bijna hard. „Zoo, denk je dat. En geloof je dat nog, als ik je vertel, dat je vader kort voor zijn sterven den wensch uitsprak, dat je het dansen vaarwel zou zeggen, en dat je mijn vrouw zou worden, omdat hü daarin een veilig en vredig geluk voor jou zag?" Met de linkerhand greep Margreet naar haar hart haar lippen beefden. „Was dat vaders laatste wensch?" Slap viel de hand van Margreet langs haar zijde neer, in haar oogen kwam een dweepzieke uitdrukking, als van iemand, die bereid is, zich voor een idéé op te offeren. Met een stem, die heesch klonk van opwinding, sprak ze beslist: „De laatste wensch' van mijn vader is mij hei lig, ik zeg den dans vaarwel en wil jouw vrouw worden, Werner." Werner Fresenius was plotseling de gelukkig ste man van de wereld. Eindelijk had hij zijn doel bereikt, eindelijk wilde Margreet de zijne worden. Eindelijk. Het liefst had hij de teere gestalte in zijn groote liefde omarmd, maar het schoot hem nog juist bijtijds te binnen, dat hij daardoor mis schien alles weer zou kunnen bederven. Daarom legde hij slechts zijn arm om haar schouders en waagde het, haar wang te kussen. „Margreet, ik zweer je, ik zal alles doen, wat ik kan, om je gelukkig te maken!" Ze gingen verder langs den eenzamen land weg, doch zeiden beiden geen woord; beiden wa ren diep in gedachten verzonken. Zoo werd Margreet Lisa Nan sen, die een heele wereld met haar danskunst had willen verove ren, de bruid van den assessor en plaatsvervan- genden kantonrechter Werner Fresenius. Mevrouw Wally Thorda en de impresario Dirkmann kwamen zelf naar 't Pommersche stadje, om Margreet „tot rede te brengen en haar aan de kunst terug te geven." Maar elke poging daartoe was vergeefsch. Margreet bleef bij haar besluit. Ze moest den laatsten wensch van haar vader vervullen, dat was het eenige middel, om haar schuld uit te boeten. Een jaar later werd Margreet de vrouw van den kantonrechter Fresenius, en hij omgaf haar steeds met een zogende liefde en goedheid, die soms bijna iets deemoedigs had. Een paar jaar later werd Werner verplaatst; een klein stadje in het Taunusgebergte werd de nieuwe woonplaats van het jonge paar en hier groeide hun doch tertje, dat Maria gedoopt was en dat zij Ria noemden, op. De kleine Ria was vijf jaren oud, toen kan tonrechter Fresenius stierf. Was er Wel ooit een moeder, die altijd zoo droevig gestemd was als Margreet Fresenius en was er wel ooit een kind, dat zoo levenslustig was als Ria Fresenius? Margreet hulde zich ook in het derde jaar na den dood van haar man nog in sombere, zware crêpesluiers, en de kleine achtjarige Ria greep met begeerige handen naar ieder helkleurig stukje lint, om daarmee haar liefelijke blonde schoonheid te tooien. Op het gezicht van me vrouw Margreet Fresenius lag voortdurend een uitdrukking, als hadden de groote bruine oogen kortgeleden geweend, en de kleine Ria lachte altijd. Haar bruine oogen lachten en haar lieve kleine roode mondje met de sneeuwwitte tandjes lachte. En ook haar slanke beentjes schenen te lachen, want nooit speelde ze het klaar, eens rustig en met afgemeten pasjes te wandelen, zooals welop gevoede meisjes, die naar school gaan, behooren te doen. Neen, altijd sprong en huppelde ze, on verschillig of ze naar school moest of bij een vriendinnetje op bezoek ging. Haar gang was 'n dans, was rhythme van een of andere geheime muziek, die zij alleen hoorde. En de wei achter het huis van den timmerman Dinges was haar feestzaal, daar danste ze den anderen kinderen iets voor en velen, velen kwa men, om Ria Fresenius in jubelend springen en wenden over het lichte groen te zien zweven. Vooral jongens waren er altijd heel veel onder de toeschouwers. Het was dan ook een bekoorlijk schouwspel, dat de blonde Ria Fresenius bood, wanneer ze als een elfje over gras en bloemen danste. Dat vond ook een heer, die, op een laten na middag naar het bcsch wandelend, voorbij de wei kwam. Als aan den grond genageld bleef hij staan en volgde met steeds grooter wordende verbazing het schouwspel, dat zich voor zijn oogen afspeelde: In een kring van meisjes en jongens van verschillenden leeftijd zag hij een tenger gebouwd meisje met naakte beentjes, dat een of anderen zelf-verzonnen dans uitvoerde. De rozige voetjes raakten nauwelijks den grond, zoo licht en veerkrachtig zweefden ze er over heen. Met gespannen aandacht keek de heer toe. Al wierpen een paar kinderen een vluchtigen blik op hem, hij scheen ze toch niet te storen. Met een razend snelle werveling liet de kleine danse res zich plotseling op den grond glijden. De kinderen klapten in de handjes en het werd een levendig gepraat en geroep. De heer kwam naderbij en stond even later voor de kleine danseres, die in eën gemakkelijk hurkende houding tot hem opkeek. Een aller liefst klein ding, zei hij bij zichzelf. „Ik heb naar je dans gekeken," zoo begon hij vriendelijk, terwijl hij zich een beetje voorover boog, „en omdat ik jou dansen zoo mooi vond en ik bovendien een. heel nieuwsgierig mensch ben, zou ik graag weten, waarom je hier op de wei gedanst hebt." Omdat ik thuis niet dansen mag," schoot het antwoord uit haar kleine lieve mondje. De heer glimlachte. „En waarom mag je thuis niet dansen?" „Omdat moeder het niet zien wil, en zij heeft altijd zulke akelige zwarte kleeren aan; als ik die zie, worden mijn beencn altijd zoo zwaar. Maar hier buiten bewegen ze vanzelf en zouden ze soms wel tot den hemel willen springen!" „Je hebt dan wel heel vroolijke en onderne mende beenen," lachte hij. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2