i De heer G. J. Droste Jr. overleden INCASSO-BANK N.V. Mgr. Möllmann gehuldigd Haarlem, 28 Dec. KASPER HIDDINK AFFECTEN GROOT VERLIES VOOR HAARLEM WITTOP KONING Vader HAARLEM BEVERWIJK HAARLEM HEEMSTEDE ECHTE WALES-ANTHRACIET MAANDAG 28 DECEMBER 1936 Nieuw gemeente-archief In het bijzijn van talrijke autori teiten heeft de burgemeester het historische hart der stad geopend KRUISWEG 5^ HAARLEM EFFECTENORDERS De overledene was een geboren leider, een rustige persoonlijk heid en had een ruimen blik op zaken Het prototype van een rechtvaardig mensch In memoriam o.a. a 2.25 lichtstoet ver. „KONINGINNEDAG" Laatste oproep Programma van de Haarl. Radio centrale op Dinsdag 29 Dec. EEN GOUDEN KOETS. VAN BROOD Een zeer origineel geschenk gemeentezaken Geldleening Motorrijwielen voor politie Inbraak Een kwarteeuw eere-voorzitter van de St. Cassianusvereeniging Ch. Wesseling herdacht Herdenking Ch. Wesseling UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE VELSEN ZAANDAM zal er zeker van profiteeren AGENDA Bioscopen 29 December Bioscopen IJMUIDEN SLIJTERIJ WIJNHANDEL 25 VERKOOPHUIZEN 3 VERKOOPHUIZEN MET VERGUNNING GROOTE HOUTSTRAAT 79 - TELEF. 10273 GEN. CRONJéSTRAAT 128 - TELEF. 14949 BREESTRAAT 64 - TELEFOON 3601 2 VERKOOPHUIZEN ZONDER VERGUNNING AMSTERDAMSTRAAT 8 - TELEFOON 16328 BINNENWEG 11 - TELEFOON 28769 STAD UWS 6. Semper Fidelis, Goldman Band; 7. Viennese Memories of Léhar, Reginald Dixon; 8. Boston Commandery Marsch, Goldman Band; 9. Black pool Song Mixture, Reginald Dixon; 10. Kaiser Friedrich Marsch, Groot orkest; 11. Dixon Hits, Reginald Dixon; 12. Hoch Habsburg, Groot or kest; 8.0012.00 Diversen. Onder belangstelling van talrijke autoriteiten heeft de Burgemeester hedenmorgen om elf uur het nieuwe gemeente-archief in de voor malige Janskerk aan de Jansstraat alhier offi cieel geopend. belast zich met de uitvoering van en verstrekt voor schotten in reke ning-courant tegen onderpand van I I (Financieel week overzicht op aan vraag gratis ver krijgbaar) Op den derden Kerstmorgen heeft Haarlem een groot verlies geleden: hier ter stede is, na een ziekte van anderhalve week, overleden de heer G. J. Droste Jr., in leven directeur van de Wereldvermaarde cacao- en chocoladefabrieken der firma Droste, voorzitter van de Haarlem sche Kamer van Koophandel. Nog maar 65 jaar oud was de heer Droste en in de kracht van zijn leven en werken en dit Ihaakt dit verscheiden voor zijn familie wel zeer droevig en zwaar. Zij, die den heer Droste kennen, zullen echter hiet minder door dit overlijdensbericht ontroerd Worden, want alhoewel hij pas in de laatste jaren als lid en voorzitter van de Kamer van Koophandel in het openbare leven meer op den voorgrond getreden is, heeft hij zich in dien be trekkelijk korten tijd door zijn beminnelijken omgang een groote achting verworven. Wie met hem sprak kwam onder de bekoring van zijn rustige persoonlijkheid en zijn ruimen blik op zaken. Hij was een geboren leider, maar een. die het werk en de bekwaamheden van zijn medewerkers op waarde wist te schatten en tot gelding te brengen. Dit maakte het werken met dezen man tot een genoegen en dat maakte dat hij als voorzitter van de Kamer van Koop handel de juiste man op de juiste plaats bleek te zijn. Helaas heeft de heer Droste zich in zijn werk- ontplooiïng als voorzitter door de tijdsomstan digheden zeer belemmerd gevoeld. In Januari 1932 tot opvolger van den heer Krelage geko zen, heeft hij den slechtsten crisistijd meege maakt. Van opbouwend werk kon in deze jaren geen sprake zijn, gelukkig was de stuurman, die er in slaagde het schip langs de gevaarlijke klippen van ontreddering en ondergang op alle gebied heen te sturen. Dat is hem echter vol komen gelukt. Toen hij het presidium van de Haarlemsche Kamer van Koophandel aanvaardde zeide hij o.m. het volgende: „De vraag, of ik het voorzitterschap dezer Kamer al dan niet moest aanvaarden, heeft bij mij een punt van ernstige overweging uitge maakt. Zonder twijfel zult U willen aannemen, dat slechts op uw aller aandringen, waaruit mij bleek, dat u mij uw vertrouwen waardig keur- det en waarvoor ik u zeer erkentelijk ben, ik tenslotte gemeend heb. mij niet te mogen ont trekken aan deze zoo moeilijke taak. Is de taak, welke ik op mij neem, niet gemak kelijk, ik zeg u gaarne toe, dat ik mijn best zal doen om voort te bouwen op den grondslag door mijn voorgangers gelegd en om van de Kamer te maken een instituut, dat de belangstelling en het vertrouwen verdient van die groepen van onze gemeenschap, waarvoor de Kamer heeft op te komen. Zij toch heeft de belangen te dienen van nijverheid en handel in ons dis trict, daarbij rekening houdend met de beper kingen haar opgelegd door wet. In ieder geval Zal niet gestreefd moeten worden naar een hoo- gere plaats, dan haar is aangewezen. Indien ae Kamer zich op dit standpunt stelt, kan zij, naar ik meen, veel en goed werk doen en zal zij de Welwillende gevoelens van die organen van ge- Westelijk en gemeentelijk bestuur, waarmede zij, krachtens haar werkzaamheden in aanra king komt, behouden en nog in meerdere mate Verwerven. De omstandigheden, waaronder deze bestuurs wisseling plaats heeft, zijn buitengewoon, om dat deze geschiedt op het oogenblik, dat aller minst gunstig is voor onze bedrijven. De toe stand is eenvoudig slecht te noemen en wij zijn het spoor bijster, en weten niet, hoe het moet Worden in de naaste toekomst. In dezen ver splinterden tijd staan wij voor de onmogelijk heid om te voorspellen wat komen zal. Ik wil mij bepalen tot het geven van mijn meening over de moeilijke situatie waarin ieder Regeeringslichaam zich thans bevindt, bij haar Pogen om te ontkomen aan den drang om maat regelen te nemen, waardoor het algemeen be lang zou worden geschaad. Het lijkt mij een weinig benijdenswaardige taak om thans verantwoordelijke beslissingen te moeten treffen en het maakt op mij dikwijls hen indruk, dat men grijpt naar een maatregel °m iets te doen, en dan maar een nieuwe rege ling op den koop toeneemt, wanneer de eerste hiet helpt. Men vergeet echter, dat het zeer moeilijk is terug te keeren op een weg, die niet gebleken is goed te zijn. Wij zien dan ook helaas het tegen deel geschieden, zulks onder den drang der om standigheden. Met vaste hand aan het roer hebben wij alle inspanningen nooaig om in dezen tijd van ieder ÊUnstig oogenblik gebruik te maken om nog Vooruit te komen en slagzij te ontgaan. Dat de toestand voor industrie en handel in °ns district zeer veel te wenschen overlaat, spreekt vanzelf. En al heeft het eene bedrijf meer onder dien druk te lijden dan een ander, Voor allen geldt, dat de tijden moeilijk zijn. Dub bele inspanning wordt dus vereischt, zoodat Waardeering en medewerking hiervoor mag wor den verlangd van hen, die daartoe bij machte Zijn. En als ik dan een woord van bijzondere aan moediging mag uitspreken, dan doe ik dit gaarne ten aanzien van de zwaar-industrie die in het bijzonder te lijden heeft. Desondanks staat zij Pal en houdt vol, in de hoop nog te redden, wat te redden is en voor een lateren opbouw. En dan, nog een ding, dat mij van het hart moet. Ik hoop> dat de middenstand niet verder in verdrukking zal komen. Zelff uit den midden- Stand voortgekomen, weet ik bij ervaring, welke motieven den middenstand drijven en hoe deze he ruggegraat is van onze gemeenschap en hoe in hen middenstander krachten leven, die den stoot hebben gegeven tot het creëeren van zeer groote bedrijven, zooals wij die thans kennen. Ik zou hen geheelen middenstand willen toeroepen „Be hartig door noesten ijver en eerlijken handel he belangen van uw groep, die wij niet mogen eh kunnen missen, alleen langs dien weg kan de middenstand zijn taak in onze gemeenschap op he beste wijze vervullen." En wanneer ik nu eindig, dan hoop ik niet u een volgens uw oordeel te donkeren kijk op de huidige tijdsomstandigheden te hebben gegeven. Integendeel, ik heb goed vertrouwen, dat wij he moeilijkheden te boven zullen komen. Maar ik Mensch hierop het licht te laten vallen, dat het slechts door goed beleid en verstandige maatre gelen kan geschieden. Wij moeten uit angstoverwegingen niet verge ten, om aan te passen aan de veranderingen, die bezig zijn zich te voltrekken." Tot zoover de heer Droste. Het was een beeld van den crisistoestand, maar ook een program. Aan dit program is de heer Droste trouw ge weest. Jammer is het, dat het hem niet gegeven is geworden, het Haarlemsche zakenleven ook in een economisch beteren tijd te leiden en te stu wen. Want groot waren de verwachtingen, welke op den heer Droste werden gebouwd en zijn eigen lijke levenswerk, het leiderschap van zijn fabriek, gaf daar alle reden toe. Een kleine vijftig jaar geleden werd dit be drijf op een vrij bescheiden schaal gesticht door den heer G. J. Droste Sr. Met groote ken nis van zaken en mooie volharding leidde deze zijn onderneming, daarin bijgestaan door zijn beide zoons. Het groeide uit tot een bedrijf van wereldberoemdheid en beschikt thans over een complex fabrieksgebouwen in den Veerpolder, dat respect afdwingt. Gedurende de slechte jaren was het een der weinige Haarlemsche be drijven, die een oase vormden in de sombere woestenij van werkloosheid en achteruitgang. Sinds Maart 1921 trad de heer G. J. Droste Jr. op als directeur der N.V. Droste's cacao- en chocoladefabrieken. Bij gelegenheid van het veertigjarig bestaan der firma is den heer Droste groote hulde gebracht en bleek wel, hoe zeer hij beschouwd werd als de groote stuw kracht. Hij was een op en top zakenman, wiens deskundige leiding sterk zal worden gemist. De heer Droste was 26 Mei 1871 geboren en werd Maart 1921 directeur van de N.V. Jaren lang was hij lid van het college van zetters voor de Grond- en Personeele Belasting, lid der plaatselijke commissie van toezicht op het La ger Onderwijs, lid der Commissie voor Huisbe zoek der Vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen", bestuurder der Kiesvereeniging Libe rale Unie en van de Volksbibliotheek van het Departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van het Algemeen; penningmeester en la ter voorzitter van het Departement Haarlem van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del; voorzitter van de vereeniging van cacao- en chocoladefabrikanten. Als waarnemend voorzitter van de Kamer van Koophandel treedt op de heer H. J. L. Klein Schiphorst, voorzitter van de afdeehng Kleinbedrijf, daar de heer Baron van Harden- broek, voorzitter van de afdeeling Grootbedrijf, ongesteld is. OP Dinsdag 12 Januari zal de Kamer van Koophandel ee nherdenkingszitting houden. Het stoffelijk overschot zal a.s. Woensdag te Westerveld worden gecremeerd. Al uiterst onverwachts is de voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken uit ons midden gerukt. Nog slechts enkele dagen geleden had ik een onderhoud met hem en besprak alle voorberei dende maatregelen met betrekking tot de eerste zitting in Januari 1937. Met opgewektheid nam hij aan onze beraadslagingen deel. In dezelfde week ontviel hij ons. Voor onze Kamer is dat een groot verlies. Als leider der vergaderingen werd hij door alle leden in hooge mate geap precieerd. Tusschen de dikwijls dorre beraad slagingen wierp de voorzitter van tijd tot tijd een geestige opmerking en wist daardoor een zekere levendigheid aan het geheel te geven. Met belangstelling volgde hij den arbeid der Kamer, vooral in de laatste twee jaren zoo zeer uitgebreid in verband met de uitvoering van vele crisismaatregelen. Met groote dankbaarheid zal ik persoonlijk de figuur van den heer Droste voor mij blijven zien, als het prototype van een rechtvaardig mensch. MOLLERUS, Secretaris K. v. K. en F. Haarlem en Omstreken. Haarlem - Harmenjansweg 67a - Tel. 16100 Het Centrumcomité van de Vereeniging „Ko ninginnedag" verzocht ons opneming van het volgende: Dat er zich verschillende combinatiën hebben gevormd tot één geheel, om tot een beter effect te komen, is' ons zeer welkom. Maar er zijn nog verschillende clubs, die niet in groepsverband zijn en toch toezegging heb ben gedaan en reeds voorbereidingen hebben aangevangen. Wij verzoeken allen dringend om hun aantal deelnemers en wagens enz. op te geven uiter lijk Woensdagavond of Donderdagmorgen le postbestelling, en vooral de lengte welke hun groep beslaat. Dan kunnen wij bepalen hoe groot het aantal fakkels is, dat zal wor den toegewezen en waar deze fakkels bezorgd moeten worden. Indien er nog clubs, vereenigingen enz. moch ten wezen, die zich nog niet hebben opgegeven, dan kunnen zijn dit nog doen aan het adres: Lichtstoet F. Duijn, Jansstraat 16, Tel. 11658. Progr. 1: Hilversum I (Huizen) Progr. 2: Hilversum II Progr. 3 8.00—8.50, 9.05, 9.20, 9.40—10.20 Keu len; 11.20 Danmarks Radio; 12.20, 1.20, 1.30 Brussel VI.; 2.20, 2.35, 3.35 Nat. Programma; 4.20 Parijs Radio; 5.20 Brussel VI.; 6.50 Parijs Radio; 7.50 Keulen; 9.20 Londen Regional; 9.50 Berlijn; 11.20, 11.50 Parijs Radio. Progr. 4: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00 Brus sel VI.; 9.20 Diversen; 10.35, 10.50, 11.05, 11.20, 11.50, 12.05 Nat. Programma; 12.50, 1.35, 2.20, 2.50, 3.20 Londen Regional; 4.50, 5.10, 5.35 Nat. Programma; 6.20 Diversen; 6.45, 7.20, 7.50, 8.20, 9.20 Nat. Programma; 9.40 Weenen; 10.50 Lon den Reg. Progr. 5 8.00—7.00 n.m. Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Orgel en Marschmu- ziek; 1. Stars and stripes, Royal Guards; 2. In town tonight, Reginald Dixon; 3. London Brid ge, Reginald Dixon; 4. Blackpool Switchback Reginald Dixon; 5. Dixonland, Reginald Dixon; In de ontvangkamer waren o.a. tegenwoordig de burgemeester en de wethouders A. G. Boes en M. R. Reinalda, talrijke raadsleden, hoofden van takken van gemeentelijken dienst; Mr. L. Bijlsma, algemeen rijks-archivaris, Mr. de Graaff, bestuurslid van het Werkfonds, de hee- ren L. J. Tadema en J. L. Dijkema, namens de vereeniging „Oud Haerlem", dr. J. F. M. Sterck, de heer R. D. Baart de la Faille en talrijke an dere bestuursleden van Haarlemsche Vereeni gingen. Speciaal dient genoemd te worden de hoogbejaarde letterkundige Geertruida Carei- sen, die voor de moderne archief-stellages nog frissche belangstelling toonde. De burgemeester, de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, zeide, dat de voldoening tweeërlei is. Eerstens is een oud-historisch bouwwerk, dat dreigde onder sloopershanden te vallen, behouden, en op de tweede plaats heeft het archief een bestemming gekregen in een gebouw, dat het juiste karakter bezit om de juiste sfeer te geven. De burgemeester wees op de slechte huisvesting van het archief en op de •stiefmoederlijke behandeling in het Stadhuis, omdat de administratie van de gemeente-secre tarie steeds meer ruimte vroeg. Toen de oude kerk, dateerend uit het begin van de veertiende eeuw en gelegen in een van de oudste stadsgedeelten, dreigde te verdwij nen, werd naarstig naar een oplossing' gezocht, die gevonden werd dank zij ook de medewerking van de regeering en van de rijkscommissie voor monumentenzorg, tengevolge waarvan een rijksbijdrage werd toegezegd voor aankoop, res tauratie en inrichting. De onderhandelingen over den aankoop vingen aan einde 1929, een jaar daarna volgde het raadsbesluit en eerst nu vindt de opening plaats, omdat de tijden intus- schen steeds zorgvoller werden. Zou het Werk fonds geen medewerking verleend hebben, dan zou de uitvoering nog niet geschiedt zijn. Spr. 't Spijt me, als de zomerwarmte Weer terug komt sprak een man, Omdat ik PERQUIN KOLEN Dan helaas niet stoken kan! bracht vervolgens dank aan den directeur van de Openbare Werken, Ir. Maas, architect Hille- brand, de aannemers Gebrs. de Vries en verdti aan allen, die medewerking verleenden aan dit werk. De burgemeester wenschte mej. Dr. Kurtz, gemeente-archivaresse, van harte geluk en ver klaarde het gebouw voor geopend met het uit spreken van den wensch, dat de voldoening over het totstand gekomene in de toekomst steeds grooter mag zijn. Mej. Dr. Kurtz ging de geschiedenis van het gemeente-archief na. Eerst nu is een prachtig geheel verkregen; Brandvrij, smakelijk van uit voering, prettige werkkamers in oude omgeving. De heer de Graaff sprak namens het Werk fonds en zeide, dat voor een lange toekomst de samenwerking tusschen het Fonds en de Gemeente in het archief is vastgelegd. Tenslotte voerde nog het woord Mr. R. Bijls ma, algemeen rijksarchivaris, die verklaarde, dat rijk en gemeente vandaag ongetwijfeld zul len denken aan dit nieuwe gebouw, dat zoo bij uitstek voldoet aan de eischen van de archief wet en oud met nieuw zoo kunstig verbindt. De aanwezigen bezichtigden daarna de ver schillende kamers en de stellages in de kerk, waarna de koffie gebruikt werd. De heeren G. J. G. Th. Wanders, bedrijfslei der bij de N.V. Electrische luxe-broodfabriek Ca- rels te Haarlem en W. J. «Bruggeman, bakkers- patroon te Haarlem hebben hedenmiddag in het Paleis Noordeinde te Den Haag aangeboden een voor het prinselijk bruidspaar door genoemde heeren vervaardigde „gouden koets", geheel naar model samengesteld uit stukjes luxe-brood. On der de vele geschenken, di ehet bruidspaar in ontvangst heeft te nemen, is deze broodkcets wel zeer origineel. Zelfs twee kussens op de zitting waren niet vergeten. Ze droegen de let ters J. B. De beide vervaardigers zijn ter aanbieding van hun geschenk in het gebouw der secretarie ontvangen. B. en W. stellen voor te accepteeren een aan bieding voor een te verstrekken geldleening groot f2.000.000, aan te gaan op onderhandsche schuldbekentenis a pari, tegen een rente van 3Vi pet. en met een looptijd van 10 jaar. B. en W. schrijven aan den raad: Het is naar het oordeel van den burgemeester noodzakelijk, dat de politie de beschikking krijgt over 2 motorrijwielen, waarmede overdag en 's avonds in de buitenwijken kan worden gesur veilleerd. Daardoor wordt bereikt, dat de sur veillance op een meer intensieve wijze geschiedt dan tot dusver het geval is, terwijl de kosten daarvan, welke zijn begroot op f 1.600,—, niet te hoog zijn. Wij stellen U voor het benoodigde bedrag te onzer beschikking te stellen. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een wo ning aan den Kampersingel. De bewoners waren afwezig. De daders zijn over een schutting ge klommen en hebben aan de achterzijde van het huis een ruitje gebroken, waardoor zij een deur konden openen. Vermist worden een spaarpotje met f 3 en eenige sieraden ter waarde van on geveer f 7. De politie heeft de zaak in onder zoek. De „St. Cassianusvereeniging" (Vereeniging van hoofden van R.K. Bijzondere Scholen in het Bisdom Haarlem) kwam Maandag te Haar lem in algemeene vergadering bijeen. In de St. Jozefkerk werd voor den aanvang door 2. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, eere voorzitter der vereeniging, een H. Mis opgedra gen tot intentie van levende en overleden leden der vereeniging. Toen daarna de leden in het café-restaurant Gebr. Brinkmann tezamen waren gekomen, opende de voorzitter, de heer W. P. J. Bertels, de vergadering met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder gericht tot de vele Eerw. Zusters en den heer H. v. d. Weijer, in specteur l.o. en vertegenwoordigers van zuster organisaties. Op geestige wijze zette spr. uiteen, waarom hij als bestuurslid aftreedt, n.l. om plaats te maken voor de jongeren. Het leden tal dezer nuttige vereeniging dient vergroot te v/orden. Dat zal de taak der jongeren zijn! Nadat de penningmeester, de heer W. van Schaick, rekening en verantwoording van zijn beheer had afgelegd, trad de eere-voorzitter, Z. D. H. Mgr. Möllmann, met applaus begroet, binnen. De voorzitter sprak een kort welkomstwoord, waarna de heer Th. P. Badoux, oud-voorzitter, een korte huldigingstoespraak tot Mgr. Möll mann hield, ter gelegenheid van diens 25-jarig jubileum als eere-voorzitter van de vereeniging. De heer Badoux wees erop dat Mgr. Möll mann 25 jaar lief en leed met de vereeniging gedeeld heeft. Mgr. heeft het eere-voorzitter- schap niet als een eere-post beschouwd, maar leefde geheel met de organisatie mede, door groote belangstelling te toonen voor de onder werpen van de vergaderingen, door intensief aan de voorafgaande besprekingen deel te ne men en door te trachten zooveel mogelijk leden voor de vereeniging te werven. Aan het initia tief en het werk van Mgr. is het te danken, dat zooveel religieuzen toetraden. In den geest van den jubilaris wilde het bestuur niet veel uiterlijk vertoon van het jubileum maken. De jubilaris weet, dat hij reeds jarenlang onze sympathie heeft, aldus spr. en wij behoeven hieraan geen stoffelijke bewijzen toe te voegen. Spr. dankte Mgr. hartelijk voor al hetgeen de hoogeerw. Jubilaris voor de veree niging heeft gedaan en vroeg den leden een geestelijk bloemstuk voor Mgr. te maken door hun H. Communie voor hem op te dragen en te bidden, opdat God hem nog vele jaren eere voorzitter in goede gezondheid zal laten zijn. Mgr. Möllmann merkte op dat huldigingslof altijd een beetje „aangedikt" wordt. Mgr. heeft nooit den minsten last van de vereeniging gehad en dat is al heel wat. Inplaats van zelf iets te geven, had Mgr. veel van de vereeniging ont vangen, voornamelijk doordat de leden zich al tijd trouwe aanhangers van het Bisschoppelijk bestuur hebben getoond. Zij gaven volgaarne gehoor aan den minsten Bisschoppelijken wensch. Dat heeft Mgr. altijd zeer gesticht. Mgr. had dan ook zijn volle krachten aan de vereeniging gegeven. Mgr. dankte alle leden voor het goede, in de afgeloopen 25 jaar van hen ontvangen en beloofde als wedergeschenk de vereeniging in de H. Mis speciaal te gedenken. Hartelijk dank, besloot Mgr. (applaus). De heer Badoux herdacht dan in warme bewoordingen het overleden lid, den heer Ch. L. Wesseling, te Den Haag, den pionier van het Kath. Onderwijs en voorbeeldig katholiek, een groot en pakkend redenaar en hooglijk gezien en gewaardeerd door katholieken en niet- katholieken in Den Haag en daarbuiten. Aan hem is te danken dat de R. K. scholen parochiaal werden en zijn ideeën waren mee- rendeels de grondslag voor de Onderwijspacifi- catie. Ook voor het R. K. Bureau van Onder wijs en den Onderwijsraad heeft hij hard ge werkt. Practisch en theoretisch een uitstekend paedagoog toonde hij zich ook een voortreffe lijk huisvader. Vier van zijn vijf zonen werden of worden priester. Een rijk leven bekroond door een zalig afsterven. Staande werd een gebed voor de zielerust van den overledene gestort. Daarna hield de lieer G. J. Rooytnans een rede, waarop wij nader terugkomen. De Dorpsstraat wordt versierd Een com missie van zakenmenschen heeft groote plan nen voor de versiering van den Bloemendaal- schenweg tusschen den Potgieterweg en het Kerkplein. In totaal worden tien stellen palen geplaatst met booglampen en groen, afgewis seld met wimpels en denneboomen. Bij Vreeburg wordt op 7 Januari een bal- champêtre gehouden met vuurpottenverwar. ming. Indien het weer minder gunstig is, wordt in Vreeburg gedanst. Ook de etalages zullen in de feestweek extra verzorgd worden. Het Oranjecomité heeft reeds zi)n steun toe gezegd, de gemeente geeft de palen, maar daar een en ander veel geld kost, circuleert 'n lijst en de commissie hoopt op flinke bedragen, ook van de bewoners der zijstraten, opdat onze Dorpsstraat er in de komende dagen feestelijk zal uitzien. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bijD. Zij Is tra, Hendrik Roozen- laan 39, een passerdoos; Station N.S. Overveen, een paar zwarte damesschoenen; Wildschut, Boschlaan 19, een kinderhandschoen; C. Junge Julianalaan 142, een rozenkrans; J. P. H. Din- gerdis, Duinlustparkweg 12, een dameshand schoen en een zwarte haarkam; C. Pauvort, Bloemveldlaan 69, Haarlem, een dameshand schoen; Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, een witte jonge zwaan; J. van Meurs, Verbindings weg 19, een dubbele rijwieltasch met inhoud; Vlemming, Vijverweg 19, een handbeschermer; J. H. Mulders, Van Marumstraat 49, Haarlem, een rijwielbelastingmerk in étui; Ruigrok, Sta tionsweg 33 Lisse, een zilveren rozenkrans; C. Noordman, Trompstraat 46 IJmuiden, een da mesrijwiel; Van Smaalen, Prins Mauritslaan 115, een handschoen met wollen kap; W. v. d. Berg, Bloemveldlaan 2, Haarlem, een kinder- portemonnaieVan Baelen, Vogelenzangsche- weg 368 Vogelenzang, een belastingmerk; Bur. van Politie, Overveen: een kinderhandschoen tje; een R. K. kerkboek; een glacé dameshand schoen; een dameshandschoen; een wit kinder wantje; een hondenhalsbandje; een Lipssleutel; Politiepost Aerdenhout: een Japansche rieten mat; een schoen. Opbrengst collecte Met groote dankbaar heid bericht het R.K. Armbestuur van den H. Bavo (Berkenrode) te Heemstede, dat de onder de H.H. Missen op Zondag j.l. gehouden collecte ten bate van de armen der Parochie, na ge houden predicatie door den Weleerw. Pater A. van Schalen O.F.M. het belangrijke bedrag van f 937.50 heeft opgebracht. Hartelijk dank aan de milde gevers. Kerstgave aan R.K. georganiseerde werk- loozen Donderdagmiddag ontvingen de R.K. gehuwde georganiseerde werkloozen een extra Kerstgave, naarmate de grootte van het gezin, varieerend tusschen 1'/, pond en 2 pond vleesch, en half pond en een pond vet, van 1 pond tot 1pond worst en van 1 tot 2 kren- tenbrooden, terwijl de ongehuwden sigaren en tabak ontvingen. Deze giften werden uitgereikt aan 170 ge huwden en 42 ongehuwden. Van de benoodigde gelden, in totaal f 325, was f241 gecollecteerd aan de kerken, terwijl het overige bedrag bijeen was gebracht door sub sidies der verschillende vakorganisaties. Voor de uitreiking sprak de voorzitter van het comité, de heer N. J. v. d. Linden woorden van dank voor de milde gaven der geloofsge- nooten, waardoor het comité in staat gesteld was, weer iets bij te dragen om het leed der werkloosheid tenminste iets te verzachten. Werkverschaffing bij de rioleeringswerken Heden, Maandag heeft de Arbeidsbeurs weer 20 werkloozen aangesteld bij de riolee ringswerken in de Kanaalstraat. Dit gedeelte dat juist in de kom van IJmuiden ligt zal men trachten zoo spoedig mogelijk klaar te krijgen. Nieuwe Kruisvaart-kapel Den tweeden Kerstdag ontvingen wij een uitnoodiging tot be zichtiging van de nieuwe Kruisvaartkapel van het St. Aloysius Cohort in den Burcht, Oostzijde 35, de voormalige pastorie naast de oude paro chie-kerk. Na een gang doorloopen te hebben en 'n trap te hebben beklommen, leidde de gids ons opnieuw door een gang, waarop enkele deuren uitkwa men, waarna wij eindelijk na nog eerst een hoek te zijn omgeslagen, de nieuwe kapel binnentra den. Het deed ons denken aan de schuilkerken en aan Onze-lieve-Heer op Zolder, ten tijde van de vervolging. Ook de kapel zelf, waaraan alle luxe vreemd is, herinnerde daaraan. De wanden bestaan uit schrotenhout, z.g. schaaldeelen, de eerste snede van 'n ruwen balk. Ook de zoldering was op dezelfde wijze bekleed. Het altaar met alles wat daartoe behoort, wa.s van dezelfde bestanddeel-en, maar dan enigszins gepolijst. Het kmis op het tabernakel in denzelf den stijl. De godslamp een in hout gevatte kaasstolp. Een zeer sober bedehuis, dat juist daardoor een intiem devoot karakter draagt. Het mooiste van alles is echter, dat de kapel door de Kruisvaarders zelf is gemaakt, waarbij deskundigen de groote lijnen hebben aangegeven. De parochianen moeten niet verzuimen een kijkje te gaan nemen en dan daarbij ook niet de offerbus onopgemerkt laten, want er moeten nog banken in, waarvoor op het oogenblik de geld middelen nog ontbreken. Concert in het St. Jansziekenhuis Zondag, op het feest van St. Jan den patroon van het katholieke ziekenhuis aan de Bloemgracht heeft de bekende zangeres Jo immink met haar koor tje een concert gegeven in ons ziekenhuis voor de patiënten, ouden van dagen, het college van Regenten met hunne dames en een aantal ge- noodigden. Gebouw St. Bavo: Geel-Wit, 7 uur; Haarlems Zanggenot, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Gecomb. vergadering bakkers, 8 uur. Hotel Royal: Werknemende Middenstand, half 9. Rembrandt-theate-": „Captain Januari" (met Shirley Temple), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De ongeschreven wet", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Stan Laurel en Oliver Hardy in „De Zigeunerprinses", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema; „O ké, Mr. Deeds", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechts kundig bureau, 8 u.; Afdracht Grafische bond, 8 uur; Bestuur R. K. Volksbond, 8.15 uur; Fede ratie groenten- en fruithandelaren, 8 uur; Be stuur ziekenfonds „Ziekenzorg", 8 uur; „Onder ling Hulpbetoon", 8 uur; Uitbetaling vacantie- bonnen bouwvakbond, 79 uur; L. T. B. 's mor gens half 11. Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Masker" Jonkvrouw de la Seiglière", kwart over 8. Gem. Concertzaal: Concert H.O.V., kwart over acht. Rembrandt-theater: „Captain January" (met Shirley Temple)' 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De ongeschreven wet", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Stan Laurel en Oliver Haxdy in „De Zigeunerprinses", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema; „O ké, Mr. Deeds", 2.30, 7 en 9.15 uur. Het programma bestond uit Kerstliederen van thans en uit vroegere tijden, die op voortreffe lijke wijze werden uitgevoerd en liefelijk door het groote mooie ziekenhuis klonken. Een dankbaar applaus klonk op na ieder num mer. Na afloop heeft Dr. Immink de dames harte lijk bedankt en de hoop uitgesproken, dat zij haar bezoek nog eens zullen herhalen waarbij de heer Ranshuysen zich namens het College van Regenten heeft aangesloten. Ergerlijk Zaterdagavond, tweeden Kerst dag hebben eenige jongens en meisjes van pl.m. 18 jaar de versiering in de Bloemstraat voor de a.s. feesten ernstig beschadigd. Van enkele pa len is het oranjedoek stuk gerukt, terwijl van één paal zelfs ret doek ontvreemd is. Bij den heer R. werd de vlaggestok naar beneden ge trokken waardoor deze bij den houder afbrak. De stok werd op straat neergeworpen. De 17- jarige E. G. uit de Bloemstraat heeft een van de belhamels vastgegrepen maar deze wist te ontkomen. Men vermoedt dat men hier met eenige bewoners van IJmuiden-Oost te doen heeft. De politie stelt een ernstig onderzoek in. Prima Genever Prima Brandewijn Oude Genever Bitters met Genever Oranje Bitter Citroen Bitter Voorburg 3. Voorburg Schilletje 3oete Fladderak Zoete Bessen Cognac Per Liter 2.90 3.00 3.20 2.90 2.90 2.90 2.90 2.40 2.40 2.40 2.10 3.00 en 3.55 LIKEUREN per flesch Dubbele 2.55 Fijne L|5 Gewone 1-25 PUNCHSTROPEN Fijne kwaliteit Rum 1 Citroen Goede kwaliteit per flesch 2.25 1.25 ROODE BORDEAUX WIJNEN vanaf Roode Tafelwijn °.65 WITTE BORDEAUXWIJNEN vanaf 9'55 Bourgogne Wijn vanaf 1.25 Wij leveren uitsluitend og ZOETTE WIJNEN per fl. Samos Muscaat Gallipolli Smirnawijn Zoete Spaansche Malaga ITALIAANSCHE Mirafiore KHW Gancia Bisschop Wijnen Meiwijn Bowlwijn Schuimt en Parelt als Cham pagne. ROODE EN WITTE PORT Echte Douro port per fl. 1-25 Tarragona Wijn per fl. 0.80 FRANSCHE CHAMPAGNE Carte Blanche per fl. 3.25 White Star Sec per fl. 3.85 POMMERY en CRENO per fl. 4.75 per fl. 2.25 0.75 1.00 1-15 100 0.95 1-00 VERMOUTH per fl. 0.65 0.80 100 0.60 0.30 0.50 American Flag Lucien Cliquot Advocaat op Brandewijn 1.30 Advocaat No. 2 1.10 leveren uiwuikuu groote maathoudende NIEUWJAARSDAG GEOPEND VAN 9 TOT 1 flesschen UUR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5