Katholieke Handelsreizigers jubileeren FINANCIËN We luisteren naar Huize Nazareth jubileert CONGRES TE UTRECHT De weerstoestand Dagfih m MAANDAG 28 DECEMBER 1936 Het opvoedingsgesticht der Fraters van Tilburg bestaat vijf en twintig jaar Waardeerende woorden van autoriteiten Kath. gezondheidszorg E. H. B. O. wordt samengevoegd met het Wit-Gele Kruis DE KONINKLIJKE FAMILIE TER KERKE Prof. de Quay zet uiteen, hoe voor al voor de toekomst de ver tegenwoordiger vakbe kwaamheid noodig heeft Bisschoppelijk vermaan De taak van „St. Christoffel" Rede van prof. dr. J. E. de Quaij Lichtpunten De Aartsbisschop spreekt De gestrande logger Nog niet vlot gebracht HET BEGINT TE VRIEZEN AARDSCHOKKEN IN ONZE OOST ONGEREGELDHEDEN BIJ EEN VOETBALWEDSTRIJD Tal van spelers misdragen zich te Winschoten Dinsdag 29 December DR. J. D. BIERENS DE HAAN Belgische onderscheiding ontvangen NEDERLANDER GEDOOD Bij een vechtpartij te Antwerpen INBRAAK TE ENSCHEDE Pl.m, 500.ontvreemd ONS PRIJSRAADSEL De vier prijswinnaars van de lettergreep-puzzle Rectificatie De Indische legercommandant naar Nederland De Lingebrug bij Geldermalsen G. J. DROSTE OVERLEDEN De Marine neemt Koolhovens in dienst Onder groote belangstelling, zoowel van binnen als buiten de stad, beeft het katho lieke Opvoedingsgesticht Huize Nazareth te Tilburg Zondag 27 December zijn zilveren jubileum gevierd. De feestelijkheden begonnen met een plech tige H. Mis in de kapel van Hul2e Nazaretli, opgedragen door den zeereerw. pater Provin ciaal der Missionarissen van het H. Hart, pater N. Verhoeven, met assistentie van de paters Verdijen en Willekens. De rector van Huize Nazareth, pater Van Bussel, heeft onder de H. Mis in de feestpredicatie nog eens uit laten komen welk een geweldig werk hier in deze stichting in het belang van de maatschappij wordt verricht. Het systeem van vrijheid, dat hier wordt toegepast, heeft de beste resultaten afgeworpen, omdat het werd toegepast meteen groote liefde. Na de H. Mis had de receptie plaats. De heer A. Th. van Rijen, lid van Ged. Staten van Noord-Brabant en voorzitter van het huldigingscomité, bood namens de inge. zetenen van Tilburg de feestgave aan, te weten een bedrag van f 2778.bijeenge bracht door tal van kleine giften. Het is de tolk van waardeering van de Til- burgers voor het werk van de Fraters. Het geld is bestemd voor de uitbreiding en moder niseering van het gebouw. De heer Van Rijen huldigde na de Fraters ook het bestuur van de R. K. Vereeniging Kinderbescherming, on der welke vereeniging Huize Nazareth ressor. teert en de bestuursleden Mr. van de Mortel en Th. van Ierland, die Zondag ook hun 25-jarig lidmaatschap herdachten. In den tegenwoordigen directeur, Frater Balduinus, worden mede gehuldigd de direc teuren die hem zijn voorgegaan. Als bijzondere hulde voor Frater Balduinus werd hem aange boden diens door den Tilburgschen kunstschil der George Boogmans geschilderd portret. Deken Sanders vertolkte de hulde van de geestelijkheid. Mr. Scheidelaar, wethouder van Tilburg, was de tolk van het dagelijksch be stuur der gemeente. Onder de talloos velen die hun gelukwen- schen kwamen aanbieden verdient vermelding rector De Rijt uit Maastricht die, als afge vaardigde van de vereeniging van directeuren en directrices van particuliere en Rijksopvoe dingsgestichten, getuigde dat Huize Nazareth speciaal door zijn' voortreffelijk opvoedingssy steem een eereplaats onder deze inrichtingen inneemt. Namens den Bijzonderen Raad der St. Vin. centiusvereeniging heeft de heer Karei van Spaendonck nog een geschenk onder couvert aangeboden. Des avonds werd een feestuitvoering gegeven waarop nog tal van woorden van waardeering zijn gesproken. De directeur, Frater Balduinus, dankte en sprak de hoop uit dat de thans aan den dag getreden waardeering van Huize Nazareth in lengte van dagen moge bestendigd blijven, opdat de stichting nog' meer voor zijn pupil len zou kunnen doen. Reeds eenigen tijd werden pogingen in 't werk gesteld om voor het. de laatste jaren zoo sterk gegroeide werk der E. H. B. O., dat van Katho lieke zijde in verschillende organisaties werd be oefend, te komen tot een eenheid. Mede daartoe aangespoord door de in eenige diocesen gegeven bisschoppelijke uitspraken, dat 't werk der E.H.B.O. voor Katholieken behoort te zijn ondergebracht in de algemeene katholieke organisatie voor de gezondheidszorg, Het Wit- Gele Kruis (voor Limburg: Het Roomsch Katho lieke Limb. Groene Kruis), zijn in den afgeloo- pen zomer onderhandelingen geopend tusschen de twee organisaties, die geacht kunnen worden het Katholieke E. H. B. O.-werk grootendeels te omvatten, de Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis en de Diocesane Bond van R. K. E. H. B. O.-vereenigingen in net Bisdom Haarlem, bij welke laatste plaatselijke vereenigingen in en buiten het Bisdom Haarlem zijn aangesloten. Deze onderhandelingen hebben tot volledige overeenstemming geleid. Het E. H. B. O.-werk zal geheel worden onder gebracht in Het Wit-Gele Kruis. Gevormd is een nationale commissie voor E. H. B. O., daarnaast zullen gevormd worden dio cesane en provinciale commissies, alle als on- derdeelen van de betrokken Wit-Gele Kruis or ganisatie, terwijl plaatselijk als onderdeel van de Wit-Gele Kruisvereenigingen, zullen worden op gericht onderafdeelingen voor E. H. B. O. De Haarlemsche Bond en de bij hem aange sloten vereenigingen zijn als zelfstandige organi saties opgeheven en gaan over in het Wit-Gele Kruisverband. Getracht zal worden nog bestaande, zelfstan dige plaatselijke organisaties zoo spoedig moge lijk in deze regeling in te schakelen. Voor een verdere krachtige ontwikkeling van het E.H.B.O.-werk over 't geheele land alsmede voor de zoo noodige uniformiteit in dit werk, is deze beslissing zeer zeker van groot belang. H. M. de Koningin woonde Zondagochtend de godsdienstoefening bij in de Wilhelminakerk te Den Haag, onder gehoor van dr. M. M. den Bertog. Op den eersten Kerstdag heeft de Konin klijke Familie, vergezeld van Prins Aschwin, den dienst bijgewoond in de Kloosterkerk, onder ge hoor van ds. G. B. Westerburg. De Prinses was gekleed in een wijnrood tri- Jet met zwart bont afgezet. Prins Bernhard droeg de tenue van ritmeester der huzaren. 0JLLP& VLEE5CH- EN GROENTE CONSERVEN „Estote fortes in fide", „Weést sterk in het ge loof". Het materialisme, dat de grondslag is van het communisme en de nieuwe heidensche staatsvergoding, zal op den duur noodzake lijkerwijze moeten leiden tot den ondergang der maatschappij. Alleen het christendom, dat God als den Schepper van hemel en aarde erkent, zal de maatschappij in stand houden. Aan de instandhouding van het christendom moeten wij meewerken, allereerst door ons per soonlijk leven en op de tweede plaats door woord en voorbeeld aan anderen. Gij komt, al dus Mgr., met zooveel menschen in aanraking en kunt op deze wijze goede leekenapostelen zijn. Toont u als oprechte voortreffelijke chris tenen. Moge de vrucht van deze herdenking zijn, dat uw geloof gesterkt worde en de kracht tot leekenapostolaat in u verlevendigd en ver nieuwd. Mgr. gaf hierna Zijn bisschoppelijken zegen. Mededeeling werd gedaan van ingekomen ge- lukwenschen, waaronder van den Senaat der RK. Universiteit, den oud-geestelijk adviseur, pastoor H. Mulder en van zusterorganisaties. De Commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht had een bericht van verhindering gezonden. Na het congres werd een receptie gehouden. Daar kwamen gelukwenschen van Mgr. D. Huurdeman, Vicaris-Generaal van het Aarts bisdom, Mr van Maarseveen, namens het ge meentebestuur van Utrecht, een vertegenwoor diger van de R.K. Studentenvereeniging „Veri tas" en vele afgevaardigden van afdeelingen. Een feit van bijzondere beteekenis uit het ka tholieke sociale leven van Nederland is Zondag te Utrecht herdacht. Twintig jaar was het gele den, dat een fusie tot stand kwam tusschen de twee toen bestaande R.K. Handelsreizigersver- eeniging, waardoor de Ned. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel" werd opgericht. Dit jubileum werd gevierd met een congres in hotel „Het Kasteel van Antwerpen" te Utrecht, waaraan een voornaam karakter werd gegeven door de tegenwoordigheid van Z. H. Exc. den Aartsbis schop, Mgr. Dr. J. de Jong. De heer J. B. Tilman uit Nijmegen, voorzitter van „St. Christoffel" ging in een uitvoerige rede de taak en het werk van „St. Christoffel" na, die altijd gewild heeft de verheffing van den reizi gersstand. Zij wilde vormen sociale mannen, de christelijk-sociale gedachte wilde zij bevorderen onder haar leden. Na moeizame krachtsinspanning is er veel bereikt. Met dankbaarheid worden herdacht de bereidwilligheid en medewerking van het Hoog waardig Episcopaat van Nederland. Aan vele personen, die hoewel geen direct deel uitmakend van onze organisatie, aldus spr., omdat zij geen beroepsgenooten zijn, maar die toch op allerlei wijzen zich verdienstelijk hebben gemaakt voor „St. Christoffel", op het uitge breide terrein van cultureele opvoeding en leer zame voorlichting betuigen wij onzen welge- meenden dank. Tenslotte schetste de voorzitter wat door de vereeniging is verkregen ter verbetering van de positie van den vertegenwoordiger. Klokslag half drie kwam Z. H. Exc. Mgr. de Jong, die vergezeld was van zijn secretaris, den zeereerw. heer Th. W. van Luenen, de zaal bin nen. Alle aanwezigen zongen spontaan 't „Aan U o Koning der eeuwen", waarna de voorzitter Mgr. met eenige eerbiedige woorden begroette. De heer Tilman dankte allereerst Mgr., dat deze de herdenking met zijn tegenwoordigheid wenschte op te luisteren en vroeg straks aan de mannen van „St. Christoffel" wel zijn bisschop pelijken zegen te willen geven. Hierna was het woord aan Prof. dr. J. E. de Quay. De geleerde spreker noemde het een schoon verschijnsel, dat hier bijeen waren menschen, die op economisch gebied als zwervers door het leven gaan. Spreker behandelde eenige wijzigin gen van de sociale structuur, waarmee de han delsreizigers ten nauwste verbonden zijn. Werd er in het verleden meer gestreefd naar een groepeering van vakbelangen, in de toe komst zal zich het organisatiewezen meer ont wikkelen in verticale richting in den vorm van bedrijfsschappen, waardoor een beroepseenheid wordt verkregen en velen, die door denzelfden stand aan elkaar verbonden zijn, vereenigd worden. We dienen wel te bedenken, dat we die omvorming van de sociale orde tot stand moe ten brengen langs den weg der organisatie en het is nu eenmaal, dat de handelsreiziger niet beschouwd wordt als de meest vooraanstaande in het economische leven. Men beschouwt hem als den muskiet, die overal tusschen zit en wil hem weren. Daarvoor moeten we waken. Het belang, dat we willen hebben bij de ver andering der structuur, ligt meer op economisch dan op sociaal terrein. Spr. zet dan uiteen de werking van het dis tributie-apparaat, dat gericht was op een massa productie. Het distributie-apparaat is uitge breid, waardoor meer handelsreizigers noodig waren en geen wonder dat bij het uitbreken van de crisis rationalisatie werd toegepast. De personeelskosten waren in den handel zeer hoog geworden en op verschillende plaatsen trachtte men de menschen eruit te werken. Nu is er een groote onproductieve tijd ge komen in het beroep van den handelsreiziger, die veel moet reizen om soms weinig te ver- koopen. Er zijn verder kleinere bestellingen ge komen, doordat de ondernemer niet meer het risico van groote voorraden wilde loopen, wat fnuikend is geworden voor het distributie-appa raat. We krijgen daardoor een overlading van de vaste kosten, ook voor den handelsreiziger. Ook de merken-artikelen, waarmee men het kwaad trachtte te bestrijden, zijn ongunstig ge weest voor de positie van den handelsreiziger. De producent heeft door middel van reclame rechtstreeks vat gekregen op den consument. Het is overal de handelsreiziger die in het ge drang komt. Op vele plaatsen schijnt zijn hulp min of meer overbodig te worden. Er is ook nog het verschijnsel van de con centratie en de groote bedrijven hebben vele Mgr. Dr. J. de Jong menschen naar zich toegetrokken. Toch moeten we ons de ontwikkeling van het groot-bedrijf niet te fantastisch voorstellen. Het meest karakteristieke van deze concen tratie is de samenbinding van enkele zelfstan dig gebleven bedrijven door trusts, concerns en kartels. Als katholieken staan we veel meer op het standpunt van economische ordening. Er zullen misschien jaren over heen gaan, maar een feit is, dat we er naar toe gaan. Het is een kwestie van mentaliteit, een inzien, dat het al gemeen belang moet prevaleeren ten opzichte van het eigenbelang. En bij de producenten en bij de consumenten krijgen we grootere groe pen. Het ingewikkeld verbindingsapparaat is min of meer overbodig geworden en in de toe komst zullen er minder handelsreizigers noodig zijn. Toch kan spr. daarbij nog op enkele licht punten wijzen. Zoo zal het noodig zijn, dat de kleine be stellingen verdwijnen wanneer het beroep van den handelsreiziger efficient moet worden toe gepast. Er zal een kleine groep van inderdaad vakmenschen overblijven om de groote bestel lingen aan te brengen en veel beunhazen zul len verdwijnen. Zorgt daarom voor uw vakbe kwaamheid. Even belangrijk is de geheele vor ming van uw persoonlijkheid. De vertegen woordiger is dikwijls de eenige representant, waaraan de waarde van de handelszaak wordt afgewogen. Krijgen we een nieuwe maatschappij, dan zal deze hopelijk gebaseerd zijn op de ware chris telijke levensopvattingen. Nadat het applaus verklonken was, dankte de voorzitter prof. De Quay voor zijn rede, die z. i. de juiste sfeer heeft gebracht. Z. H. Exc. Mgr. Dr. de Jong spreekt daarna Zijn dank en waardeering uit voor wat „St. Christoffel" voor het Geloof heeft gedaan. Zij vormt een schakel in het werk van de katho lieke actie, dat is de medewerking aan het lee kenapostolaat, de verspreiding van ons H. Ge loof. Dit leekenapostolaat is in dezen tijd drin gender eisch dan ooit. De H. Paulus zegt: De pogingen van de sleepboot Blankenburg om den gestranden Scheveningschen motorlogger Sch. 266 vlot te krijgen, hebben geen resultaat opgeleverd. De Blankenburg is daarna afgelost door de sleepboot Maas, terwijl Zondagavond om tien uur ook de sleepboot Hoek van Holland ter assistentie is uitgevaren. Beide laatstgenoemde sleepbooten zijn eveneens van L. Smit en Co. Tegen een uur zou opnieuw worden gepoogd 't viisschersvaartuig los te trekken. Nog kan worden gemeld, dat de logger een ern stig lek vertoont en veel water maakt. O.a. zou men met behulp van de installatie van de Meermin trachten het schip leeg te pompen. Voorts is een hok gerequireerd waarmede ge poogd zal worden den logger te lichten, indien men er niet in zou slagen de boot vlot te bren gen. De bemanning is van boord gegaan. Vannacht hebben de sleepbooten Maas en Hoek van Holland gepoogd, echter zonder eenig succes, den gestranden logger Sch. 266 vlot te krij gen. Ook het bergingsvaartuig Meermin was ter assistentie aanwezig, terwijl de bok Kolossus zich onderweg bevindt om eventueel te trachten het schip te lichten. Vanmiddag zouden, naar men hoopte met beter resultaat, nogmaals pogingen in 't werk gesteld worden de Sch. 3S6 vlot te brengen. Eigenaren van het schip zijn Pronk en De Ruiter uit Scheveningen, respectievelijk schip per en stuurman van het vaartuig. uuiiiiiimiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiitjmiiiiiimiiiiiiiiiiiiii Het centrum van het hoogedruk-gebied, dat reeds vóór de Kerstdagen in onze omgeving was gelegen, bevindt zich thans over Centraal Europa. De droge bovenlucht liet tijdens de Kerst dagen groot nachtelijk warmteverlies toe, waar bij overal in onze omgeving stralingsmist op trad. Ook thans is het nog mistig in het Noor delijk gedeelte van Duitschland. Geleidelijk is in het hoogedruk-gebied ook de vorst toege nomen. Het vriest matig over Centraal Europa, licht over Midden-Duitschland en onze om geving en het grootste gedeelte van Frankrijk. Over het Noorden hield de stroom van de pressies in West-Oostelijke richting nog aan. Hedenmorgen was over IJsland weer een lage- druk-kern gelegen. Een rug van hooge drukking, welke zich achter een depressie over Scandinavië heeft uitgebreid, bracht over Midden-Zweden matige vorst. Over de Britsche eilanden daalde de barometer geleidelijk. In verband hiermede is te verwachten, dat ten onzent de wind Zuidelijk en iets krachtiger zal worden. Uit Frankrijk wordt daarbij koude lucht aangevoerd, zoodat lichte vorst des nachts en temperatuur om het vriespunt overdag te wachten zijn De kans op neerslag van beteekenis blijft klein. PADANG SIDEMPOEAN, 28 Dec. (Aneta). Gisteravond tegen half elf zijn te Padang Si- dempoean drie hevige aardschokken gevoeld, ge volgd door een zachte golving in de richting Oost-West. De duur van de bevingen was in totaal een halve minuut. Tijdens en na den Zondagmiddag te Winscho ten gespeelden voetbalwedstrijd UprightThos voor de derde klasse van den KNVB is het tot vrij ernstige ongeregeldheden gekomen, waardoor de wedstrijd ontijdig moest worden gestaakt. Reeds in het begin van den strijd zond de aan voerder van de thuisclub een van zijn spelers naar de kleedkamer, daar deze z. i. opzettelijk in eigen doel scoorde. Het tiental Winschoters kon het echter tegen Thos niet bolwerken en de rust kwam dan ook met een 14 achterstand. Na de hervatting be gonnen de gastheeren steeds forscher te spelen en de scheidsrechter zag zich genoodzaakt twee Upright-spelers het verder meespelen te verbie den. Toen even later een speler van de thuis club zich wederom onsportief tegenover 'n Thos- speler gedroeg, zond de aanvoerder ook dezen speler uit het veld. De wedstrijd moest toen met een 71 voorsprong voor Thos worden ge staakt, daar het overgebleven aantal Upright- spelers slechts zeven bedroeg, hetgeen regle mentair niet toelaatbaar is. Een der weggezonden spelers wilde na afloop den scheidsrechter molesteeren. Slechts met groote moeite werd hij door bestuursleden en toe schouwers hierin verhinderd. Een der Upright- supporters zag evenwel nog kans, den scheids rechter een trap te geven. HILVERSUM I, 1875 M. (KRO-UITZEN- DING) 8.000.15 Gram.pl. 9.30 H. Mis. 11.30 Gram.pl. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodlsten en grampl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.05 Gram.pl. 4.10 KRO-Kamerorkest en gr.- pl. 5.45 Pelicitatiebezoek. 6.00 KRO-Or- kest. 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berich ten. 7.15 Sporthalfuur. 7.40 Voor Kath. Padvinders. 8.00 Berichten ANP. Mede- deelingen. 8.10 Gevar. programma. 9.10 KRO-Orkest en de Comedian Harmonists. 10.15 Terugblik op het Oude Jaar. 11.15 Berichten ANP. 11.2012.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. (AVRO-UITZEN- DING) 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgen wijding. Gram.pl. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Kovacs Lajos' orkest. 12.15 Gram.pl. 1.15 Orgelspel. 1.45 Gram.pl. 2.00 Omroeporkest en solist. 2.40 Voordracht met muziek. 3.00 Knip cursus. 4.00 Pianorecital. 4.30 Voor de kinderen. 5.0o Kinderkoorzang. 5.30 Het Omroeporkest en gram.pl. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mede- deelingen. 8.10 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Gram.pl. 10.15 Renova-kwintet. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO- Dansorkest. 11.3012.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Gram.pl. 12.05 Orkest v. h. Royal Theatre te Birmingham. 1.05 H. Engle- man's kwintet. 1.35 Orkestconcert m. m. v. solist. 2.35 BBC-Empire-orkest. 3.35 Gram.pl. 4.20 Changes in London, cause rie. 4.40 Het Forum Theater-orkest. 5.10 Gram.pl. 5.35 Het Hallis-kwintet en so liste. 6.2o Berichten. 6.45 Planorecital. 7.20 Het Campoli-trlo. 7.50 The Savoy Hotel Orpheans. 9.20 Berichten. 9.55 BBC-Theater-orkest en solist. 11.35 M. Winnick's Band. 11.5012.20 Dansmu ziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. 11.20 Pasdeloup-Kamerorkest. 2.50 Zang. 3.05 en 4.20 Gram.pl. 5.50 Poulet-Kamer- orkest. 9.05 Zang. 11.2012.35 Pascal- Dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.00 Amusements-ork. en Schrammel-Ensemble. 11.20 Politie- muziekcorps. 12.35 Omroeporkest en -dansorkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 B. v. Geczy's orkest. 4.40 Het Peter-kwar tet. 6.00 Gram.pl. 7.30 Omroeporkest. 10.20-11110 Omroepdansorkest, Vocaal en instrumentaal kwartet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroep orkest. 1.502.2o Gram.pl. 5.20 Omroep- kleinorkest en gram.pl. 6.50 en 7.20 Gr.- pl. 8.20 Maandrevue. 9.20 M«xicaansche liederen. 10.30 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepor kest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 en 5.20 Gram.pl. 6.50 Zang. 7.05 Gram.pl. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.35 Omroep- symphonie-orkest. 10.3011.15 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Barnabas von Geczy's orkest. 9.20 Be richten. 9.50 Viool en piano. 10.2011.20 Gram.pl. Zondagmiddag bezocht Z. Exc. Ch. Maskens, gezant van België, met mevrouw Maskens te Aerdenhout dr. J. D. Bierens de Haan te zijnen huize. Met een toespraak, waarbij de gezant dr. Bierens de Haan huldigde als voorzitter van de Nederlandsche Pen-club en als wetenschappelijk denker overhandigde Z. Exc. dr. Bierens de Haan het officierskruis van de Kroonorde van België. In den nacht van Zaterdag op Zondag is tus schen een aantal Nederlanders, drie jongeman nen en twee meisjes, te Antwerpen twist ont staan. Het geschil liep zoo hoog, dat het tot vechten kwam, waarbij zekere D. zoo ernstig gewond werd, dat hij korten tijd later in een café, waarheen hij was overgebracht, overleed. De beide andere jongemannen zijn in arrest gesteld. Op den avond van den Eersten Kerstdag is tijdens afwezigheid van de bewoners ingebro ken ten huize van de familie H. aan de Mink- maatstraat te Enschede. Men is aan de achter zijde binnengekomen door het stukslaan van een ruit, waarna de deur geopend kon worden. Het geheele huis is doorzocht. Uit een kistje werd een aantal bankbiljetten tot een totaal bedrag van pl.m. f 500 ontvreemd, benevens een hoe veelheid waardezegels. Toen de bewoners laat in den avond thuiskwamen, werd de inbraak ontdekt en hiervan aangifte bij de politie ge daan. Het onderzoek is in vollen gang. De vier prijzen, die werden verloot onder de inzenders van een goede oplossing van de let- tergreeppuzzle, vielen ten deel aan: J. EVERSMAN, Lutmastraat 13III, Amsterdam-Z J. H. DE GOEDE, Schaepmanlaan 41, Zeist H. A. DE MEIJER, Schuttersbergweg 116, Arnhem. Mej. J. VERNOOY, Amsterdamschestraatweg 413 b, Utrecht. Er is een fout geslopen in den afdruk van de laatste raadselopgave. De nieuwe puzzle moet als volgt zijn: De nrs. 2, 9, 11 en 13 bestaan uit 10 letters. De nrs. 4, 5, 7, 8, 12 en 14 bestaan uit 11 letters. De nrs. 1, 3, 6, 10 bestaan uit 12 letters. gBBBBBBBBBBBBBBBDDBBaBBmBBBtaDBBBHBBBBBBBBBBBEIBBBBBBBBnBBEiaElEJEl BATAVIA, 26 Dec. (Aneta) De legercomman dant, luitenant-generaal Boerstra, verkreeg wegens dringende particuliere redenen verlof naar Europa voor den duur van zes weken. Hjj is Zaterdagmorgen met het vliegtuig Ibis naar Nederland vertrokken In antwoord op de desbetreffende verzoeken van de Gemeentebesturen van Culemborg en Geldermalsen heeft de'minister van Waterstaat meegedeeld, dat op de begrooting 1938 van het Werkfonds gelden zullen worden uitgetrokken voor een vaste brug, breeder dan de thans be staande, over de Linge bij Geldermalsen. De Algemeepe Hypotheekbank doet op de 3Vz pet. obligaties A ee?i extra uitkeering van Vz pet. van de nominale waarde, even als het vorig jaar. De Sumatra Rubber Cult. Mij. „Serbad- jadilost f 300.000 6 pet. converteerbare obligaties af en heeft ter verkrijging van de noodige middelen hiertoe 150 aandeelen ge plaatst tot den gemiddelden koers van 154 1/3 pet. De invoer van Sumatra's Oostkust be droeg in November f 3.200.000 tegen f 2.700.000 in October. In de eerste elf maan den f 30-700.000 tegen f 29.900.000 in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. De uitvoer beliep in November f 11.100.000 te gen f 9.300.000 in October. In de eerste elf maanden f 103.100.000 tegen f 38.300.000 in hetzelfde tijdvak van 1935. Uit Parijs wordt gemeld, dat het invoer contingent van koffie uit Nederl. lndië voor het eerste kwartaal van 1937 op 13.125 quin- talen is vastgesteld. De vergadering van aandeelhouders der Soc. Vinicole Champagne Mumm heeft de kapitaalverlaging respect, terugbetaling op de aandeelen van fr. 25 per aandeel goed gekeurd. In verband met den gunstig en gang van zaken in het loopende boekjaar stelde de president de uitkeering van een dividend in 1937 in het vooruitzicht. De goudprijs te Londen steeg met Yz d. tot 141/6Vz. 406.000 werd aan goud om gezet. De rubberprijs te Londen steeg opnieuw, n.l. tot 10 5/16, hetgeen hooger is dan de prijs in October 1929, toen 10V& gold. De oorzaak hiervan is de schaarschte aan rub ber voor directe levering of voor zeer na bije termijnen. De rubbervoorraden in Engeland moeten m de afgeloopen week naar raming mei ongeveer 900 ton zijn gedaald. Hierdoor zouden de voorraden voor het eerst sinds langen tijd beneden 80.000 ton zijn afge nomen. De American Tel and Tel ontvangt onge veer 9 millioen als gevolg van de door de Western Electric aangekondigde dividend- uitkeering van 1-50 per aandeel. Naar raming is de automobielproductie in de Vereen. Staten gedurende dit jaar 40 pet. grooter geweest dan in 1935. De Standard Oil of California heeft een nieuwe dochtermij. opgericht n.l. de Far Eastern Petroleum, hetgeen verband houdt met de plannen inzake den afzet van de petroleum-productie van de raffinaderij op het Bahrein-eiland. In een rede verklaarde de president van de Standard Oil of New Yersey, dat de toe stand der petroleum-industrie en de voor uitzichten gunstig zijn. De Interstate Commerce Commission heeft aan de Amerikaansche Spoorweg- mijen toestemming verleend, de tarieven voor het transcontinentale vervoer te ver- hoogen. Het moet hierbij de bedoeling zijn, een tegenwicht te scheppen aan de der ving van de inkomsten uit hoofde van het vervallen der crisistoeslagen op de tarieven. Te Pittsburgh zal de prijs voor alle soor ten ruw ijzer met 0.50 per ton worden verhoogd, ingaande 1 Januari a.s., nadat in November de prijs reeds met 1 was ver hoogd. Te Birmingham Alahamba) ver wacht men vóór het einde van het jaar een verdere verhooging van den ruw-ijzer prijs met een dollar per ton. Welingelichte Amerikaansche ijzer-krin gen verklaren, dat Japan nog 10.000 ton ruw ijzer zal koopen, na eenigen tijd ge leden nog 50-000 ton te hebben gekocht. De koperverkoopen in Amerika bedroe gen Woensdag van de vorige week 4468 ton, zoodat tot nu toe in December 907.000 ton is verkocht. De New Yorksche makelaars-voorschotten bedroegen in de afgeloopen week 1067 mil lioen tegen 1056 millioen in de vooraf gaande week. De Amerikaansche minister van handel verklaarde, dat de Kerstomzetten in den kleinhandel dit jaar het grootste zijn ge weest sedert 1928 en 1929. Voor geschenken is naar raming 2 milliard uitgegeven. Meer dan twee millioen arbeiders hebben in de laatste twee maanden tantièmes of loonsverhoogingen ontvangen. De gedecla reerde dividenden beliepen sinds de ver kiezingen ongeveer S 1200 millioen. Men neemt aan, dat in dit jaar 5 milliard is besteed voor den aankoop van automo bielen. Prof. Irving Fisher, destijds Roosevelt's eerste raadgever, verklaarde, dat de tijd thans rijp is voor een boom en een inflatie in Amerika en drong aan op een grootere macht aan de Federal Reserve Board, ten einde dit tegen te gaan. Onder meer acht hij een wettelijke onbeperkte verhooging van de verplichte bankreserves noodzake lijk. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96Vz8.97Yz (v. slot 8.967/s), de Dollar op 1.82Vi1.82% (1.82%), de Frank op 8-52%8.53Y* (8.52%), de Belga op 30.77Yz—30.85 (30.82) en de Zwitsersche Frank op 41.9542.02Vz (41.98). De Nivas verkocht 10.000 tons bruine sui ker aan Japan, 5000 tons bruine suiker aan Honkong, 2000 tons witte suiker voor on bekende bestemming een 240 tons superi eur voor consumptie. In den ouderdom van 65 jaar is te Haarlem overleden de heer G. J. Droste Jr., directeur van de N.V. Droste's cacao en chocoladefabrieken. Sedert 1932 was de heer Droste voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Haarlem en omstreken. Ook is de overledene voorzitter en penningmeescer geweest aan het departement Haarlem der Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Een dezer dagen werden op het vliegveld Waalhaven wederom drie van de door de Ma rine bestelde serie Koolhoven FK 51 militaire trainers overgenomen. De vliegtuigen werden bestuurd door de heeren Broesder, Beugeling en Korp. van Vorselen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6