Mar greet Hoe R.K. geschiedenisonderwijs moet zijn INTERESSANTE REDE HET A.S. PRINSELIJK HUWELIJK Jong-Brabant DINSDAG 29 DECEMBER 1936 Eerbied voor het Gezag beursvacantie minister van schaik Luchtwaardigheid der K.L.M.-toestellen Aan drie eischen moet het voldoen: 'l moet katholiek, Nederlandsch en systematisch zijn Toespraak Mgr. Möllmann DOOR ANNY VON PANHUiJS Mr. JELGERHUIS SWILDENS OVERLEDEN Oud-president der Hooge Gerechts hoven in Indië MOTORRIJTUIGEN BELASTING |De K.N.A.C. bereikt weeft- een vrijspraak Kerstmolen in bruidstooi Verzoek om extra-uitkeering aan werkloozen Indische vorsten gasten van „Oost en West" Feestviering te Manchester Contingenteeringen Geslaagde viering van het 25-jarig jubileum in Den Bosch 31 December en 2 Januari BELEEDIGD MOLENAAR GEDOOD Klap van een molenwiek trof hem PAARDEN OP HOL Dieren van het koninklijk stal departement gewond OPLICHTERS VEROORDEELD Zwendel met Sweapstake-loten INBRAAK IN EEN KERK De brandkast open gebroken en geplunderd Tusschen de buffers doodgedrukt Hongaarsche onderscheiding Verklaring van officieele instanties GRAANVOORRADEN Regeling der restitutie UIT DE STAATSCOURANT Buitenl. onderscheiding Binnenlandsche Zaken Onderscheidingen Onderwijs Zuivelcentrale In de te Haarlem gehouden vergadering van de St. Cassianusvereeniging (Ver. van Hoofden van R.K. Bijzondere Scholen in het Bisdom Haarlem) hield de heer G. J. Rooymans, lee- raar aan het St. Ignatiuscollege te Amsterdam, een lezing over het onderwerp „U is katho liek. U is Nederlander. En Uw geschiedenison derwijs?" Na eenige huldigend,e woorden gericht te hebben tot Mgr. Möllmann en den voorzitter, herinnerde spr. er aan, dat reeds vroeger al gemeen verbetering van het geschiedenisonder wijs noodzakelijk werd geacht, speciaal voor de R. K. Scholen. Het probleem is echter zeer moeilijk en veelomvattend. Geschiedenis wordt in kinderoogen veelal als een dor vak, een op somming van oorlogen beschouwd, doch spr. zette in lyrische bewoordingen uiteen wat ge schiedenis eigenlijk is. Het vak vraagt veel van verstand en geheugen. Vooral komt het er op aan uit welken gezichtshoek, op grond van welke overtuiging men het beziet. Bovenal moet men in het onderwijs laten zien hoe de geschiedenis het bewijs geeft van de voortdurende leiding van God. Op het terrein der internationale en nationale geschiedenis heerscht geen malaise! De gebeur tenissen volgen elkaar thans zoo snel op, dat zelfs bekwame geesten ze niet kunnen verwer ken. Beperking in de keuze der feiten is dus bij het onderwijs gebiedend noodzakelijk. Maar hoe? Aan drie eischen moet volgens spr. goed ka tholiek geschiedenisonderwijs voldoen: het moet zijn katholiek, Nederlandsch en systematisch. Uitvoerig schetste spr. hoe door het geschie denisonderwijs het Katholicisme als verbin dingsdraad door alle eeuwen gesponnen moet worden. Onze kinderen moeten meeleven met de moeilijkheden en de zegepraal van onze Kerk. De Heiligen, die zoo'n grooten invloed op Nederland hebben gehad, worden veel te weinig uitgebeeld. St. Willibrordus en Bonifaeius en de andere pioniers zijn veel belangrijker dan alle graven uit het Hollandsche Huis samen; de beschavingsarbeid van Geert Groote enz. veel voornamer dan de gemalinnen van alle stad houders bij elkaar. Ook den Volkenbond moeten wij een plaatsje in ons onderwijs geven. Bij het onderwijs legge men ook den nadruk op hetgeen het zwaarst weegt. Men mag de geschiedenis niet verdraaien. Spr. gaf nog veel meer voorbeelden van de wijze, waarop men in katholieken kring de be schouwing van historische feiten moet herzien. Moge, zoo besloot spr. zijn boeiende, gloed volle, beeldrijke en met groote aandacht ge volgde lezing, aan onze kinderen steeds meer het nationale bewustzijn worden bijgebracht en laten wij altijd tegengaan de leugen, dat Ne derland een Protestantsche Natie zou zijn! (Ap plaus.) Bij de hiema volgende gedachtenwisseling werd den spreker van vele zijden hulde ge bracht. „Als we zulke leeraren als U op onze kweekscholen hadden gehad, dan zou het on derwijs op onze lagere scholen thans heel an ders zijn!", merkte o. a. de heer Weustink, oud inspecteur van het L. O. op. Aan het einde der morgenzitting hield Z.D.H. Mgr. M. P. J. Möllmann, eere-voorzitter der ver- eeniging, de volgende toespraak: Wat hebben wij, katholieken, overvloedige re den tot dankbaarheid, wanneer wij ons open baar leven vergelijken met dat van het buiten land. Ons is de vrije beoefening van ons Ge loof toegestaan en gewaarborgd. Niet het minst mogen wij ons verheugen, omdat wij in staat zijn, onze jeugd overeenkomstig de wet, waar achtig op te voeden tot maatschappelijke en christelijke deugden: wij behoeven het geloof niet uit te schakelen uit het onderwijs, maar mogen en moeten ons onderricht den zuur desem geven van den godsdienst. Ten gevolge van de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs is het ons mogelijk ge- Worden, voldoening te geven aan alle ouders, die voor hun kinderen katholiek onderwijs ver langen. Als dit alles waar is, dan rust op den katho lieken onderwijzer en vooral op de katholieke hoofden van scholen een zware verantwoorde lijkheid. Zij hebben de roeping, de macht en de gelegenheid om katholiek onderwijs te ge ven, dat wil zeggen, de katholieke leer goed te kennen en bij hun onderricht vruchtbaar te maken. Dit moeten zij doen door woord, door gebed, door voorbeeld. In onzen tijd is het meer dan noodzakelijk, dat het kind van jongsaf eerbied wordt geleerd voor het gezag. In den Kersttijd is het voor U „Mijn beenen zijn altijd blij," knikte ze toe stemmend. Haar tandjes schitterden en haar stralende oogen schenen met één enkelen blik alles om haar heen te omvatten. „De hemel is zoo blauw en de zon is zuiver goud en de bloe men, de mooie bloemen zijn zoo bont. Moet ik dan niet dansen?" Ze jubelde: „Omdat alles zoo Prachtig mooi is, moet ik wel dansen-." Ze sprong elastisch op en trok haastig haar kousen en schoenen aan. „Ik moet nu naar huis, koffiedrinken, anders Zoekt moeder me." Met een paar vlugge sprongen Was ze weg. De kinderen lachten en gingen uiteen. Zij Waren wel gewend aan de wijze, waarop hun Vriendinnetje er meestal van door ging. De heer vroeg aan oen ouderen jongen, die nog sen poosje bleef zitten: ,,Hoe heet die kleine danseres?" De jongen antwoordde: „Dat is Ria Fresenius en zy woont daarginds in dat witte huis." Zijn vinger wees naar een kleine villa, die ach ter wat boomen verscholen lag. Een fluittoon Van een kameraad riep den jonsen wem al heel gemakkelijk, wanneer het er op gewe zen wordt, hoe Jezus, God van Eeuwigheid, onderdanig was aan zijn schepselen: Maria en Joseph. Zelfs in het heuglijk feit, dat het hu welijk onzer Kroonprinses zoo luisterrijk wordt gevierd, kan de onderwijzer aanleiding vinden, om uit te leggen, dat alles tenslotte zijn reden tot feestviering moet hebben in den eerbied voor de tijdelijke overheid. Maar woorden wek ken, voorbeelden trekken. Het zou niet te verantwoorden zijn, indien de leeraar in het bijzijn zijner leerlingen stevige critiek uitoefent op Geestelijk of tijdelijk ge zag. Ik kan mij ook niet voorstellen, dat, nu de Kerkelijke Overheid zoo duidelijk heeft gesproken, een goed onderwijzer zijn sym pathie zou uiten, voor een staatsinrichting, die allerduidelijkst de vrijheid van het ka tholiek onderwijs aan banden legt of niet al zyn invloed zou aanwenden, desnoods met opoffering van eigen inzichten, tot versterking voor en boven alles van onze staatkundige eenheid. Zijn wij toch overtuigd, dat door minachting van het gezag zoo gemakkelijk ergernis wordt gegeven! U weet toch beter dan ik: de tegen woordige jeugd is opstandig en buigt moeilijk voor het gezag. Helpt haar daarom door Uw woord, door Uw voorbeeld, ook door Uw ge bed. Moge U allen bewaarheid worden bijzon der in het volgend jaar, dat zoo belangrijk is voor ons vaderland hetgeen de H. Kerk bidt op dit feest van Onnoozele Kinderen: dat wij het geloof, dat onze tong uitspreekt, ook door ons levensgedrag mogen belijden. Dit is mijn „Zalig Nieuwjaar!" In de middagvergadering werden de aftre dende bestuursleden, de heeren W. P. J. Ber- tels en C. Paardekooper, bij acclamatie her kozen. De heer H. v. d. Weyer, Inspecteur van het L. O., hield tenslotte een korte lezing met lichtbeelden over iets uit de oude geschiedenis van ons land, n.l. het ontstaan van Nederland en de wording van den bodem. In bijna 68-jarigen ouderdom is te 's-Gra- venhage overleden mr. H. Jelgerhuis Swildens, oud-lid van den Raad van Nederlandsch-Indië, oud-president van de beide Hooge Gerechts hoven in Ned. Indië, en oud-president van het algemeen suikersyndicaat in Ned. Indië. De thans ontslapene werd geboren te Drach ten 13 Februari 1869 en trad in 1894 in Indi- schen dienst. Na verschillende betrekkingen te hebben vervuld bij de rechterlijke macht werd hij in 1897 benoemd tot substituut-griffier bij den Raad van Justitie te Soerabaja. In 1900 volgde zijn benoeming tot lid van dienzelfden raad en in 1903 die tot griffier van den Raad van Justitie te Batavia. In 1909 werd mr. Jelgerhuis Swildens grif fier van het Hoog Gerechtshof in Nederlandsch Indië, om in 1912 de functie te gaan beklee- den van lid van den Raad van Justitie te Ba tavia. In 1916 volgde zijn benoeming tot raads heer in het Hoog Gerechtshof van Ned. Indië, van welk college hij nog hetzelfde jaar presi dent werd. Bij Kon. Besluit van 24 Februari 1924 werd de thans overledene benoemd tot lid van den Raad van Nederlandsch Indië. Twee jaar later werd hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Mr. Jelgerhuis Swildens was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal geschieden Donderdag a.s. te half drie op Oud Eik en Duinen. Gedrurende de laatste anderhalf jaar be reikten de K. N. A. C. herhaaldelijk klachten van handelsreizigers, die in hun auto's koffers, inhoudende monstercollecties, stalen en dèrge- lijke vervoerden en dan wegens overtreding' der motorrijtuigen- en belastingwet aangehouden en bekeurd werden. De fiscus bleek zich namelijk op het stand punt te stellen, dat hij, die bijv. de achterleu ning en de zitkussens van de achterbank uit zijn auto verwijdert, om in de aldus ontstane ruimte koffers te vervoeren, daardoor zijn auto wijzigt in een vrachtwagen en alsdan komt te vallen in het hoogere tarief der motorrijtuigen belasting. De K. N. A. C. heeft toen in een proefproces, dat in Mei j.l. voor den politierechter te Roer mond werd gevoerd, een vrijspraak bereikt. In de directie Groningen werd echter nog steeds in dergelijke gevallen proces-verbaal op gemaakt, zoodat de K. N. A. C. besloot, ook Nu stond de heer alleen aan den rand van de wei, en geheel verlaten lag nu de plaats, waar weinige minuten geleden een blond elfenkind sprookjesachtige dansen had uitgevoerd. Ria Fresenius! Hij sprak den naam verschil lende keeren stil bij zichzelf uit, om hem goea te onthouden en dacht: Ze is een sensatie, deze kleine Ria! Maar in plaats van zijn wandeling naar het bosch voort te zetten, keerde hij plotseling om en als door een magneet getrokken, liep hij recht naar het kleine witte huis, waar het meisje wonen moest. Een gedachte was in hem opgeko men, een gedachte die hem niet meer los liet. Hij wilde althans een poging doen, deze gedachte te verwezenlijken. Het was hem opeens, als had hij in het kleine huisje, waaraan de helgroene vensterruiten iets frisch'en vroolijks gaven, een zending te ver vullen. Een tuintje lag om het huis, maar het lage poortje stond open. Hij belde aan de huisdeur, waarnaast een klein koperen bordje met den naam Fresenius was aangebracht. Een kraakhelder dienstmeisje deed open. Haar oogen bekeken vol verbazing den vreemden heer, terwijl ze vroeg wat hij wenschte. „Ik zou graag mijnheer of mevrouw Fresenius spreken." Hij overhandigde haar zijn kaartje. Ze keek hem nog meer verbaasd aan. „Mijnheer Fresenius is al drie jaren dood." „Dan zou ik wel graag mevrouw willen spre ken," zei hij, daar een proefproces uit te lokken. De behan deling daarvan geschiedde dezer dagen voor den politierechter te Groningen. De politierechter sprak den verdachte vrij, o.a. op de overweging, dat het enkel verwijde ren van achterleuning en zitbank een perso nenauto niet van karakter doet veranderen en zeker niet maakt tot een bestel-auto. De K. N. A. C. vertrouwt, dat zij door het uitlokken van deze beide proefprocessen thans heeft bereikt, dat over het geheele land een uniforme interpretatie der wet en van de reso lutie zal worden gevolgd en dat dergelijke be keuringen als waarvan hier sprake is, voorgoed tot het verleden zullen behooren. In 1925 heeft de gemeente 'sGravenhage den molen „De Korenaer" te Loosduinen aange kocht, ten einde dezen in stand te houden. Deze molen, ook wel genaamd de Prins Maurits- molen, dateert van 1721. Ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk heeft het Haagsche gemeentebestuur gemeend den molen op 'n karakteristieke wijze te moeten doen versieren. Daarmede is tevens een oude traditie in eere herstld. De wieken zijn doorvlochten met de hoofd- zeilen en de reservezeilen. Waar deze elkaar ontmoeten, is als afsluiting het vierkante raam geplaatst. In den linker- en rechterbovenhoek is een hart (symbool van de liefde) aangebracht, terwijl in den linker- en rechterbenedenhoek een ring (symbool van de trouw) is geplaatst. De bazuinblazers boven op en aan de wieken verkondigen de faam (de boodschap) naar buiten uit (dus de wereld in). Boven de kap rijst de zon (gelukszon). Aan de snoeren hangt zoowel ter linker- als ter rechterzijde een ring met pijlen doorkruist (symbool van Amor), daaronder een hart, daar onder de zon, die naar men hoopt voor de gehuwden figuurlijk en letterlijk zal schij nen, daaronder de bruidskooi of bruigomshuis (links) en het bruidshuis (rechts). De bedoe ling van deze voorstelling is, dat door het hu welijk het vrijgezellenleven wordt gekooid, ter wijl tevens hiermede de huwelijkstrouw is ge symboliseerd. Daaronder hangt een oud-Hol- landsche kroon. Deze kroon heeft velerlei be- teekenis, doch de symbolische hoofdgedachte is dat de Kroon in donkere tijden licht zal brengen. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat de stand der wieken „vreugde" beteekent. Dat dit een vreugde van belang is, wijzen de gedeeltelijk weggenomen roeborden aan. Het spant van dennegroen, gespannen tus- schen de beide wieken, dient alleen om het bord „J. B." te dragen. De molen kan in feeststand niet draaien. Op de kap mag uitsluitend de nationale vlag wor den geplaatst. Eén molenaarsknecht uit de Zaanstreek heeft dit werk uitgevoerd. Het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond heeft, zoo meldt de Volkskrant, zich tot den mi nister van Sociale Zaken gericht met een schrij ven, waarin dit bestuur den minister verzoekt te willen bevorderen, dat bij gelegenheid van 't huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bern- hard aan de werkloozen (gesteunden en tewerk- gestelden) een extra-uitkeering zal worden ver strekt zooals ook bij de verloving van het Prinselijk Paar is geschied. Tevens verzocht het bestuur te willen bevorde ren, dat aan de om een of ander feit ge strafte arbeiders in de steunverleening en de werkverschaffing kwijtschelding van hun straf zal worden verleend. Het hoofdbestuur van Oost en West ontving Maandagavond de te 's Gravenhage verblijf hou dende Indische deputaties, herwaarts gekomen cm het Prinselijk huwelijk op 7 Januari bij te wonen, aan een „rijsttafel" in het gebouw Per- singgahan. De vereeniging Neerlandia in Lancashire en Cheshire is van oordeel, dat hare leden er de voorkeur aan geven op den trouwdag van Prin ses Juliana en Prins Bernhard via de radio de plechtigheden thuis te hooren. Zij heeft daarom besloten dit heuglijk feit een week later te herdenken. Zij organiseert daartoe op Donderdag 14 Januari, des avonds te half acht, in de feestzalen van het restau rant Royal, Peterstreet, Manchester, een diner dansant. Blijkens het voorloopig verslag over een aan tal ontwerpen van wet tot regeling van den invoer, verklaarden lenige leden der Eerste Kamer met voldoening kennis te hebben genö- men van het voornemen der regeering, tot be perking van de contingenteeringen over te gaan. Vele leden vestigden de aandacht op de groote beteekenis van de mogelijkheid van con- tingenteering bij het voeren van onderhande lingen met het buitenland en om dumping tegen te gaan. Voorts betoogden zij, dat ten onzent de con- tingenteering ongeveer 30 pCt. van den invoer beloopt, terwijl andere landen tot een veel hooger percentage den invoer beperken. Het meisje ging en keerde even later weer te rug. Ze liet hem in een aardige hei-lichte kamer. Enkele oogenblikken zat hij hier alleen; toen werd vanuit een vertrek ernaast een zwaar gor dijn weggeschoven en 'n sierlijke, meisjesachtige gestalte in zwaren rouw gehuld stond voor hem. Hij stond op en boog beleefd. „Neemt u me niet kwalijk, mevrouw, dat ik u stoor Ze viel hem in de rede. „Het meisje, dat me uw kaartje bracht, zei, dat u eerst mijn man had willen spreken." Hij schudde het hoofd. „O nee, ik vroeg naar mijnheer of mevrouw Fresenius, ik kom eigenlijr voor uw kleine dochtertje. Ik zag Ria vandaag dansen op een wei hier in de buurt, daarover wilde ik met u spreken." „Het is dus niet iets, wat direct mijn man be treft," zei ze. Zij glimlachte nu heel even. Eigen lijk was het slechts de schaduw van een glim lacht, een nauw merkbaar vertrekken van den kleinen rooden mond, die zoo vreemd afstak te gen het bleeke, droevige gezicht. Ze bood hem een stoel aan en keek besluite loos naar het visitekaartje, dat zij nog altijd in de hand hield. Hij boog even. „Ik heet Erich Dorenkamp, Dr. Erich Doren kamp staat op mijn kaartje, en ik ben, wat niet op mijn naamkaartje staat, directeur van een circus in Berlijn met denzelfden naam; mis schien hebt u er wel eens van gehoord?" Over haar bleek gezicht joeg een lichte blos en bijna wrevelig klonk het antwoord: ..Ik ben de weduwe van den kantonrechter Dezer dagen hebben wij reeds melding ge maakt van de réunie die de leden en oud-leden van Jong-Brabant op derden Kerstdag zouden arrangeeren naar aanleiding van het 25-jarig bestaan der vereeniging. De réunie is alweer achter den rug en heeft als alle dingen die in vriendschap en in vreug de voorbijgaan prettige indrukken en bemoe digende herinneringen achtergelaten bij de kleine honderd aanwezigen, die voor hoe lang? uit elkaar gegaan zijn naar hun werk en hun gezin. De opkomst der oud-leden was verheugend en het mag gezegd worden, dat het contact met de huidige leden die voor de oude ren een jongere generatie vertegenwoordigen, den ouden leuzen van Jong-Brabant nieuw leven hebben gegeven. Het was een prettig en har telijk weerzien van velen en een aangename kennismaking tusschen jongeren en ouderen, welke laatsten in de afgeloopen 25 jaar niet of nauwelijks aan jeugd hebben ingeboet. Na een H. Mis en een toespraak door mode rator Sicking verzamelden de deelnemers zich aan het ontbijt in een der zalen van Lohengrin, waar de voorzitter van Jong-Brabant, drs. H. v. d. Laer de aanwezigen meer in het bijzon der de oud-leden en den allereersten voorzitter (thans eere-voorzitter) den heer Stephan Wehmeijer uit Amsterdam, en den feestrede naar van den dag, den heer Emile Franke uit Den Haag welkom heette, waarna de verdere leiding van den dag werd toevertrouwd aan den voorzitter van het feestcomité den heer P. Doorenbosch, die een vergadering aankondigde te houden om 3 uur in den namiddag. Op deze vergadering heeft allereerst de voor zitter van Jong-Brabant een humoristisch ge tint historisch overzicht van het leven der ver eeniging gegeven, waarvoor hij uit de oude en jonge archieven de gegevens verzamelde. Hij herinnerde aan de vele werkzaamheden van Jong-Brabant's leden in en buitenshuis, aan de eigen lezingen en die van anderen, aan de felle debatten die den geest en de welspre kendheid hebben gescherpt, aan de tooneel- avonden, waarop ook werk van leden voor het voetlicht kwam, aan den vriendschapsband, door dit gemeenschappelijk werken en studee- ren ontstaan en door talrijke uitbundige en goede fuifavonden bevestigd. Terecht pleitte spreker voor de vreugde, die Brabant steeds heeft gekenmerkt, en die ook nu nog in Jong- Brabant de volle maat krijgt toegemeten. Het meest ernstige element van den Jong- Brabantschen geest werd vertegenwoordigd door den heer Emile Franke, die sprak over „Idealis me" en een somber beeld ophing van de moei lijkheden des levens in dezen tijd. Een licht punt in deze moeilijkheden noemde spreker het idealisme, waarmede de katholiek werk en leven aanvaardt, een idealisme, dat steeds in Jong-Brabant werd hooggehouden. De heer Franke illustreerde zijn rede met eenige ge dichten en citaten uit Boutens, Verlaine en Adama van Scheltema en vond gelegenheid verschijnselen als het neo-Malthusianisme in zijn betoog te betrekken. Op deze 'middagvergadering was mede aan wezig Pastoor Goossens uit Drunen, de eerste directeur en geestelijke leider van de vereeni ging. Pastoor Goossens, die zeer veel voor J. B. heeft gedaan en een goed stuk van zijn le ven met grooten tact en een voorbeeldige goed heid zijn taak volbracht heeft, werd verschil lende malen geestdriftig begroet. Na een korte pauze en een uitvoerigen borrel ging het gezelschap aan tafel en bleef er tot in het nachtelijk uur, onder tafelpresidium van de heeren A. van Domburg en J. van Aalst, die vele malen het woord hebben verleend aan leden en vooral oud-leden (waaronder het oud lid Mr. C. Kruse, wethouder van financiën te 's-Hertogenbosch), die de oude traditie eere be wezen door gemoedelijke critische uitvallen aan het adres van elkander en daarmede bewezen, dat de vriendschap en het critisch gevoel bei de nuttige factoren zijn om den geest levend te houden. Het was een goed en hartelijk feest, deze Jong-Brabantsche réunie, die den deelnemers een hernieuwd optimisme mee gegeven heeft op de wegen, die telkens weer vrienden van vrienden scheiden De minister van Financiën heeft bepaald, dat Donderdag 31 December 1936 en Zaterdag 2 Ja nuari 1937 de beurzen voor den geld- en fond senhandel zullen zijn gesloten, alsmede dat die dagen voor de geldleeningen, als bedoeld in af- deeling 5 der beursvoorschriften 1914, niet als werkdag zullen worden beschouwd. Het Hof te Den Bosch heeft arrest gewezen in de zaak tegen A. J. M., wonende te Oister- wijk, leider van het Nederlandsche volksfascis. me Zwart Front, die door de rechtbank te Breda is veroordeeld tot een maand gevange nisstraf, omdat hij op 25 Juli in het weekblad Zwart Front een artikel heeft gepubliceerd, waarvan de inhoud beleedigend was voor den minister van Justitie, mr. J. R. H. van Schaik. Tegen dit vonnis heeft zoowel de verdachte als de officier van justitie hooger beroep aan- geteekend. In hooger beroep heeft de advocaat-generaal een gevangenisstraf geëischt van vier maanden. Het Hof heeft het vonnis van de rechtbank te Breda vernietigd en opnieuw rechtdoende den leider van Zwart Front veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. Fresenius en ben niet bekend met circussen en dergelijke." Het scherpe gezicht van den man versomber de even. Hij meende in haar woorden een zekere verachting voor zijn beroep te hooren. Maar vlug herstelde hij zich. Het zou dwaas zijn, deze bekoorlijke, jonge, blonde vrouw in haar droefgeestige rouwkleeren iets kwalijk te nemen. „Mijn circus schijnt u dus even onbekend te zijn als ik, mevrouw," glimlachte hij vriendelijk, „maar dat is niet 'zoo erg; ik zal u nu over het doel van mijn bezoek spreken." Hij nam een kleinen aanloop, want het leek hem tegenover deze ernstige in het zwart geklee- de vrouw opeens heelemaal niet zoo eenvoudig meer, over zijn voorstel te beginnen. „Wilt u dus even naar me luisteren, mevrouw," zoo begon hij, „ik zag, zooals k al reeds zeide, daar straks toevallig uw dochtertje dansen. Een geïmproviseerd dansje was het, vroolijk en licht over het groene gras en de madeliefjes. Ik bleef staan en werd getroffen door het talent, dat dit allerliefste kind aan den dag legde. Een dichteres is uw dochtertje, een dansdichteres, die jubelen de verzen met haar voetjes danst." Zijn koele, grijze oogen straalden. „In dat kind steekt een buitengewoon groot danstalent, en het zou zonde zijn, als dit talent moest ondergaan in de wals en polkawijsheid van een kleinsteedsch dans- leeraar, die de jeugd voor brave familiebals op leidt. Dat zou zonde zijn!" herhaalde hij met na druk. „En ik geloof, dat een gelukkig toeval me hier naar dit kleine Taunusdorp gevoerd heeft. Zij: „Waar heb je Wimmie gelaten?" Hij: „Die houd ik toch aan de hand". Maandagmiddag is nabij het Vorstenbosch te Veghel een ernstig ongeluk gebeurd, dat een 35-jarigen molenaar het leven heeft gekost. De molenaar A. 's Molenaars beklom den heu vel, waarop zijn molen staat. Toen de man bii den molen was gekomen, kreeg hij een klap van een der wieken, tengevolge waarvan hij naaj beneden stortte en op den straatweg terecht kwam. Hevig bloedend werd 'sM. zijn woning bin nengedragen, waar hij korten tijd later aan zijn verwondingen bezweek. Maandagmiddag omstreeks half vier reed een twee-span voor een brik van het koninklijk staldepartement door het Noordeinde te 's-Gra- venhage, toen de paarden schrokken van een motorrijder, die met open knalpot langs de brik reed. De beide paarden sloegen op hol, doch de koetsier wist door handig manoeuvreeren ern stige ongelukken te voorkomen. De paarden botsten tegen een auto en vielen op straat. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor; echter werden de paarden gewond en de auto bescha digd. De rechtbank te Rotterdam heeft vonnis ge wezen in de zaak van den 26-jarigen J. R. de J., zijn 27-jarige vrouw I. S. de J.P. en den 25-jarigen brievenbesteller M. van der Z. Zij hadden terecht gestaan wegens oplichting van een firma in Liverpool, welke firma een sweapstake uitschreef op paardenrennen. De eerste verdachte en zijn vrouw luisterden naar de radio en zonden dan de uitslagen op in enveloppen, die door den postambtenaar te voren waren afgestempeld, opdat de indruk ge wekt zou worden dat de brieven waren afge zonden vóór de rennen waren geloopen, zooals voorschrift was. De brievenbesteller zorgde dat de brieven in den postzak kwamen. J. de J. werd veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, zijn vrouw tot vier maanden gevan genisstraf en de brievenbesteller M. van der Z. tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De voorloopige hechtenis werd in mindering gebracht. In den nacht van Zondag op Maandag is in gebroken in de Ned. Hervormde kerk te Olde- broek. De koster vond de deur aan de achterzijde van de kerk open. Bij onderzoek bleek het slot van de brandkast, welke in de consistoriekamer staat, te zijn uitgeboord. De inhoud was ver dwenen. Vermist wordt ongeveer honderd gul den, zijnde de opbrengst van de gehouden col lectes tijdens de Kerstdagen. Te Varsseveld geraakte de wagenmeester H. W. Janssen bij het rangeeren van een wagon met kalveren bekneld tusschen de buffers van twee wagons. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat hij eenigen tijd na het onge luk overleed. De regent van Hongarije heeft den heer Bert Prinsen Geerligs, publiciteitschef van de K. L. M., de oorlogsherinneringsmedaille Pro Deo et Patria verleend. opdat een dansgenie gered en door bekwame handen geleid zou kunnen worden!" Mevrouw Margreet Fresenius had verschillen de keeren getracht, haar bezoeker te onderbre ken, maar hij sprak rustig verder, tot hij duide lijk gezegd had, wat hij met zijn bezoek beoogde. Nu wist Margreet Fresenius, wat hij wilde. Haar gezicht toonde een ijzigen afkeer. „Het is voor een moeder heel vleiend, mijnheer Dorenkamp, te hooren, dat haar kind bijzonder met een of ander talent begaafd is. Als het mu ziek, poëzie of schilderkunst betrof, zou u bij mij ook een gewillig oor vinden, maar u kunt zich in dit geval alle verdere moeite besparen, daar ik u kort zeg: Mijn kind zal nimmer danseres worden, de dochter van kantonrechter Fresenius en het woord danseres passen niet bij elkaar." Erich Dorenkamp dacht, dat hij nu eigenlijk moest opstaan en met 'n beleefde verontschuldi ging gaan moest. Hij weifelde. Neen, zoo gauw gaf hij den moed niet op. Hij glimlachte: „U oordeelt te snel en te scherp, mevrouw, u oordeelt als een blinde over kleurenpracht." Hij trachtte den star vooruitkijkenden blik der jonge vrouw op te vangen, maar het lukte hem niet. En zoo sprak hij dan verder,, terwijl haar oogen droomerig naar één punt staarden: „Ja, mevrouw, u oordeelt werkelijk over dansen als een blinde over kleurenpracht. Een danseres is naar uw meening iemand, die in een kort balietrokje over hét tooneel springt, wier hoog ste kunst het is, op haar grooten teen heen en weer te wiebelen en pirouetten te draaien. Kort om een vage caricatuur van de beroepsdanseres Naar aanleiding van bij de betrokken regee- ringsinstanties binnengekomen vragen omtrent de in een deel der pers tot uitdrukking ge komen ongerustheid ten aanzien van de lucht waardigheid van K. L. M.-vliegtuigen, wordt ons van officieele zijde het volgende medege deeld: Bij een der gebruikelijke inspecties van de K. L. M.-vliegtuigen is herstelling van de mo torophanging van het vliegtuig type F 36 noo- aig gebleken; aangezien deze ophanging bij het type F 22 van soortgelijke constructie is, werd het wenschelijk geoordeeld, ook de vliegtuigen van dit type in het bijzonder op dit punt aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Op grond van het bepaalde in art. 92 van de Regeling Toezicht Luchtvaart heeft de Rijks luchtvaartdienst de bewijzen van luchtwaar digheid voor de beide vliegtuigen van dit type geschorst, aangezien er in den zin der des betreffende bepalingen van de bovengenoemde regeling twijfel was gerezen aangaande de luchtwaardigheid. De genomen maatregelen berusten bijgevolg op de duidelijk sprekende bepalingen van de R. T. L., zijn dus in geen enkel opzicht van ver ontrustend karakter en dragen evenmin een aanwijzing in zich van een minder goed func- tionneeren van den technischen dienst van de K. L. M. Naar men ons van bevoegde zijde meedeelt, zal in den loop van de volgende maand een regeling in werking treden krachtens welke onder zekere voorwaarden restitutie wordt ver leend op voorraden tarwe, rogge, mais, gerst en haver, indien de monopolieprijsverschillen op deze granen worden verlaagd. De restitutie wordt verleend aan daartoe bij ministerieele beschikking aangewezen importeurs van die gra nen. Tegelijkertijd wordt een regeling getroffen voor restitutie aan bepaalde hoogmolenbedrij- ven op hun voorraden tarwe, tarwebloem, tar wemeel en tarwe-afvallen, indien de monopolie winst op tarwe of de prijs van vita-tarwe wordt verlaagd, voorzoover deze verlaging niet samen hangt met een opheffing van de zgn. bonificatie regeling met de hoogmolens. Belanghebbenden kunnen zich voor nadere bijzonderheden wenden tot de Nederlandsche akkerbouw-centrale te 's Gravenhage. Tevens vernemen wij, dat het in het voor nemen ligt, de restitutieregeling op voorraden geleidelijk uit te breiden tot andere groepen van belanghebbenden en eventueel tot andere pro ducten. Te gelegener tijd zullen daarover nadere mededeelingen worden gedaan. Aan P. Chr. J. Haffmans, bankier te Venlo, is verlof verleend tot het aannemen van het vreemde eereteeken: Ridder der orde van den Heiligen Gregorius den Grooten van den Hei ligen Stoel. Aan den kapitein ter zee R. P. van de Wete ring, bijgenaamd De Rooij is vergunning ver leend tot het aannemen van het ordeteeken van commandeur der orde van NichanIftikhar van Tunis, hem door zijne hoogheid den Bey van Tunis geschonken. Aan mejuffrouw A. J. C. Rinnooy commies bij het departement van Binnenlandsche Za ken, is op haar verzoek, met ingang van 1 Fe bruari 1937 eervol ontslag als zoodanig ver leend. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in brons, aan: R. Vermeulen, arbeider in dienst van de fa milie de Geer van Oudegein, te Jutphaas. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau Th. H. Maan, directeur der N. V. Lim- burgsche kolen groothandel Noord-Holland, te Amsterdam. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille in zilver aan: H. A. Korthals te Dordrecht. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in zilver, aan E. Medema, chef van de afdeeling bakkerij van de vereeniging Tot Christelijke Liefdadigheid te Wageningen, gemeente Termunten. Voor het tijdvak van 1 Januari 1937 tot 1 Januari 1938 is wederom benoemd tot tijdelijk assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wa geningen dr. R. D. Crommelin, aldaar. De minister van Landbouw en Visscherij heeft benoemd tot secretaris van de afdeeling Zuivel der stichting Nederlandsche Zuivelcentrale, te 's-Gravenhage den heer P. C. Minderhoud te 's-Gravenhage. van vroeger staat u voor den geest. Maar aan zoo iets mevrouw, denk ik bij uw kind niet in de verste verte." Hij werd levendiger: „Er waren al tijd al goede danseressen, maar de vormen van vroeger zijn langzamerhand veranderd. Dans was vroeger een tamelijk eng begrensd begrip, doch sinds jaren is dit veel meer uitgebreid. Het omvat tegenwoordig een gebied, dat zich van den oud-Egyptischen tempeldans tot den hypermo- demen fantasiedans uitstrekt. Maar of het nu een oud-Egyptische tempeldans of een Spaan- sche tarantella is, of de zachtwiegende gestalte zich beweegt op de muziek van Liszt, of grotesk en stijf het dansen eener beweeglijk geworden ledepop tracht weer te geven, dat is allemaal hetzelfde, als in de borst van de danseres de echte genadevonlc gloeit. Uw dochter heeft talent, en het ware een misdaad tegenover de wereld, als dit vuur in uw kind moest dooven, omdat geen hand het wilde aanwakkeren tot een laaiende vlam." Nu keek Margreet Fresenius den man met haar groote oogen aan en bijna heftig kwam het van haar lippen: „U moogt zoo niet spreken, ik wil het niet hooren. Ik wil "me niet laten verleiden; mijn kind moet beschermd worden tegen al het bonte rustelooze gedoe daarbuiten in de wereld, dat de menschen als een vastenavondroes bedwelmt. Mijn kind is de dochter van kantonrechter Fre senius; ze mag later walsen en polka's leeren voor de familiebals, dan mag ze trouwen en hier of daar op een andere kleine plaats kan ze dan een vredig leven leiden." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3