LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Zijn kleinkind vermoord =9|IIIIIIIIMIIIIIIinil!II!llllllll!lllllllllllllllIlll!l!!lll!!ll!!III!Illl11l!!!IllllIIII!IIIII!!l!l!lllll!l!lllll!!ll!llllllll!lllll!ll|t| DINSDAG 29 DECEMBER 1936 Z. H. Exc. Mgr. N. Stam Heden viert Mgr. zijn zestigsten verjaardag JUBILEUM Ir. REUS Hulde ten stadhuize FRAAI SCHILDERWERK BIJ DE BOIS PRIESTERFEEST Kapelaan Rietveld ONTHEFFING WINKEL SLUITING Van 48 Januari Expositie H. Kamerlingh-Onnes Het A.B.C.-Cabaret Zeventig leden van 't H.O.V.-koor WIELRENNEN H.R.C. De Jonge Kampioen Verloting R.K. Turnkring BLOEMEND AAL DE VALUTAMARKT Depreciatie van den gulden met ruim 19l/2 pCt. Gedeeltelijk gecorrigeerd) P.T.T.-DIENST Uitvoering tijdens de jaar wisseling PAARDENSPORT Terreinrit „Spaarne-Ruiters" Schaaktournooi te Hastings Fine wint van Fliskases; goede resultaten der Nederlanders TAFELTENNIS STEDENWEDSTRIJD TAFEL TENNIS Nationale zangwedstrijd te Santpoort Lustrumviering van Santpoorts Gemengd Dubbel Kwartet M iddagwedstrijd Avondwedstrijd Nadat „Harmonie", Haarlem onder leiding van H. Arisz eenige nummers buiten mede In hooger beroep tien jaar gevangenisstraf geëischt Auto geslipt en over den kop geslagen Inzittende dame gedood; de be stuurder, haar echtgenoot, ernstig gewond Een vliegramp in Amerika Twaalf dooden te betreuren De vrijwilligerskwestie Geen verband met hulpplannen van Duitschland? Auto in het Boterdiep gereden De vijf inzittenden gered Kinderprenten in het Spoorwegmuseum Nieuwe zaal ingericht voor bijzondere exposities Groote brand te Neurenberg Voorraden meel vernietigd KOSOLA VERGIFTIGD? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SÏI!!llllinillIlllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lllllllllllllllllllllllllll|!lllll!l||||l|||lllfif STAD Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolisch Vica ris van Kisumu, viert heden Zijn zestigsten verjaardag. Hoewel Z. H. Exc. dezen heuglijken dag in alle stilte zal gedenken, meenen wij niet te mogen nalaten de sympathie van katholiek Ne derland voor dezen, van nature zoo eenvoudi- gen, onvermoeiden missionaris-bisschop te ver zoeken. Al treden wij hiermede wellicht in herhaling, dan bedenke men, dat ook de moei lijkheden, waarmede de bisschop van Kisumu te kampen heeft, zich voortdurend voordoen en telken jare terugkeeren. Immers, de inkomsten welke het Vicariaat van de Propagande te Ro me ontvangt, zijn niet toereikend het omvang rijke, in vijf-en-dertig jaren moeizamen mis sie-arbeid gewonnen gebied, in stand te hou den! De moeilijkheden, waarvoor deze zestiv. jarige kerkvorst zich gesteld ziet, bestaan niet uit ge brek aan geld om een kerk of school te bou wen om van uitbreiding maar niet te spreken. Zij nopen hem tien van de negentien missie staties, welke Kisumu telt, te sluiten en daar mede tienduizenden negerzielen wederom prijs te geven aan het heidendom! Nog kort geleden ontving Mgr. de ontstel lende tijding, dat enkele van zijn missionaris sen wegens gebrek aan het allernoodzakelijk ste zich moeten terug trekken om aan den dood door honger en ontbering te ontkomen. Gods Voorzienigheid, die, steeds wanneer de mensch zich verloren waant, redding brengt, zal ook niet nalaten de nooden, waaronder de ze moedige bisschop, die in Februari weer naar Zijn tweede vaderland terugkeert, gebukt gaat, eenmaal te verlichten. Blijve katholiek Nederland intusschen niet doof voor de stem Gods, die niet alléén aan de priesters den plicht gaf: Gaat en onderwijst alle volkeren. Deele het echter mild in de nooden van hem, die door Christus' Plaatsbe- kleeder met zoo'n groote verantwoordelijkheid belast is. Moge 29 December worden een vreugdevolle dag voor den Bisschop en tegelijk een zegen rijke voor zijn tienduizenden, om uw hulp smeekende negerzielen. Zij vragen op den ver jaardag van hun Bisschop uw gebeden zon der Gods hulp vermag niemand immers iets en ook uw geldelijke offers en offertjes. Deze laatste kunt u sturen naar Mgr.'s adres: Paul Krugerstraat 19 of storten op Zijn postgirore kening nr. 285248 te Haarlem of overmaken aan het Missie-Comité: J. v. d. Berg, secreta ris. Paul Krugerstraat 60 te Haarlem. Schenke God Mgr. N. Stam Zijn bijzonderen zegen en moge Mgr. nog vele jaren in Zijn wijngaard arbeiden! Ad muitos Annos! dringende pakketten, alsmede pakketten met aan bederf onderhevigen inhoud worden be steld. De bijkantoren Schoterweg, Tempeliersstraat en Aerdenhout en de postagentschappen zullen, evenals het P.T.T.-station te Vogelenzang dien dag zijn gesloten. van een kunst, die misschien niet grootsch, maar zéér zuiver en waardevol is en daarom óók gelukgevend. K. de H. Op 2 Januari 1937 zal zooals gemeld de heer ir. J. A. Reus den dag herdenken waarop hij 25 jaar geleden de functie van directeur van het Electriciteitsbedrijf der gemeente Haarlem aanvaardde. Om half 12 des voormiddags zal het gemeentebestuur den heer Reus en zijn familie ten Stadhuize ontvangen. Heden viert de weleerw. heer Rietveld, kape. laan der Mariastichting, zijn 12 -jarig priesterfeest. Te dier gelegenheid zal heden middag van 35 uur receptie worden gehou den ten huize van den hoogeerw. heer Deken Sondaal, Kleine Houtweg 113. B. en W. van Haarlem hebben voor het tijd vak van 4 tot en met 7 Januari 1937 onthef fing verleend van de Winkelsluitingswet 1930, in dier voege, dat gedurende dat tijdvak na des avonds 8 uur tot des nachts 12 uur de winkels voor het publiek geopend mogen blij. ven en het venten, het verkoopen en het te koop aanbieden op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- en waterwegen ge oorloofd is. In de localiteiten van de firma J. H. De Bois, kunsthandel, Kruisweg 68, stelt momenteel (tot 16 Januari as.) de Haagsche kunstschilder H. H. Kamerlingh Onnes zijn werk ten toon, be staande uit schilderijen en ceramiek. Bij de rustige beschouwing van dit precieuze werk, merkt men, aldra, met een ras-echten schilder te doen hebben. Vele van deze werkjes (wij gebruiken het ver kleinwoord, daar de schilderijen steeds klein van afmetingen zijn) mogen o.i. juweeltjes van schil derkunst genoemd worden. Daar is b.v. no. 7: „Blikken zeef", dat zéér zuiver van stofuitdrukking werd geschilderd. In de zeef ligt nog een leege bloempot en alles be vindt zich op een houten blad. Het onderwerp is het toppunt van eenvoud, maar de schildering zouden we het toppunt van kunstvolle weergave willen noemen. Iets verder kan men twee sinaasappelen be wonderen. Deze appelen, zoo frappant juist van kleur en toon, zijn half gewikkeld in wit papier en die omwikkeling alléén is reeds een klein wonder van schilderkunst. De verdere stillevens hebben alle die deugden van precieuze weergave, maar er flonkert ook ziel in die ten te bewonderen leven gewekte objecten. Van de portretten, die knap geschilderd wer den, noteerden we no. 4, een frisch en pittig schilderij eener dame van middelbaren leeftijd, dia een brillant brilletje draagt. Ook op deze beeltenis valt, schilderkunstig, weinig af te dingen; ze is het volmaakte nabij Typisch zijn voorts de kleine werkjes, gehee- ten: Dame in serre (no. 13) en Slagerswinkel (no. 14). Deze doeken zijn naar den inhoud synthetisch en vol eenvoud wat den vorm betreft. In eerstgenoemd werkje treft men misschien een humor aan, die neigt naar het opgewekt sarcasme. Kostelijk is die volmineuze burger dame te midden van haar zelf gecreëerd milieu geplaatst. In den „Slagerswinkel" spreken wel licht weer andere factoren mee. b.v. van socia len oorsprong. Het werd simplistisch geschilderd, maar juist daarom boeit het sterker, want de afwezigheid van veel détail doet de bedoeling prachtig naar voren komen. Bij genoemde werkjes sluiten zich de poëti sche: „Kinderen in gele kamer" en „Arme kin dertjes" ((22 en 20) op gelukkige wijze aan. Voorts is er dan nog zéér oorspronkelijke ce ramiek te bewonderen, merkwaardig van vorm en teekening. We raden onze kunstzinnige lezers aan deze expositie van waarachtige kur.st te gaan zien, Het A.B.C.-Cabaret dat gedurende 5 achter eenvolgende maanden te Amsterdam is opge treden onder leiding van Louis Gimberg, zal Zaterdag 9 Januari een opvoering van de caba ret-revue „Klankenparade" geven in den Stads schouwburg te dezer stede. Behalve Louis Gimberg zuüen hierin mede spelen: Corry Vonk, Lau Ezerman, Tilly Perin- Bouwmeester, de vleugel-specialisten Beuker en Denijs, Wim Kan, Fientje Berghegge, Maria Marletto, e.a. Verschillende auteurs hebben de diverse tek sten geschreven, t.w.: Wim Kan, Louis Gimberg, Louis Borel, Pierre Perin, terwijl de muziek is gecomponeerd door Han Beuker. Gisterenavond is in het gebouw van „Zang en Vriendschap" definitief het Gemengd Koor van de H. O. V. opgericht. 70 personen, waar onder 58 dames, meldden zich aan. Daar er te weinig heeren zich opgegeven hebben, wordt op 4 Januari in hetzelfde gebouw nogmaals zoo'n aanmeldingsgelegenheid gegeven. De bij eenkomst stond onder leiding van den heer Mr. Beets, terwijl de heer Schuurman, dirigent van de H. O. V. deskundige toelichting gaf. De mogelijkheid bestaat dat dit seizoen nog een uitvoering wordt gegeven. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar traditioneelen weld-rit. Voor dezen rit bestond ook dit jaar wederom groote belangstelling. Na een kort openingswoord door den voor zitter werd begonnen met den wedstrijd 250 M. tijd voor alle klassen. De uitslag hiervan werd: B-klasse 1. H. Veerman tijd 10 4/5 sec. een konijn. 2. D. Veen tijd 111/5 sec. een konijn. 3. N. N., tijd 11 1/5 sec. een Kersttaart. 4. F Jansen tijd 12 sec. een Kerstbrood. 5. J Munk tijd 12 sec. een pot haring. 6. J Vonk tijd 12 1/5 sec. een blik zalm. C-Klasse 1. J. Jansen tijd 12 3/5 sec. een konijn. 2. C. Bijster tijd 13 sec. een worst. Junioren: 1. Gerritsen tijd 13 1/5 sec. een konijn. 2. K. Meijer tijd 14 3/5 sec. een worst. 3 K. Nuft tijd 15 sec. een gemberkoek Hierna werd nog een tijdrace over 500 M. ver reden voor een pot vruchtenbowl, waar verschil lende renners voor startten. H. Veerman bleek ook hier de sterkste te zijn, waarna hij sport- tief zijn prijs afstond voor het lid B. Knaap, die momenteel in het ziekenhuis ligt. Men deelt ons mede, dat het horloge van bovengenoemde verloting stil is blijven staan om 5 uur 55 minuten 46 seconden. Tegen afgifte van het lot kan het horloge ge haald worden in de Zaanenlaan 55 te Haar lem Noord. Is het binnen den tijd van 2 maan den niet afgehaald dan vervalt het horloge weer aan den Turnkring. Burgerlijke Stand Geboren: M. J. P. Hoe versDrieman, d. Getrouwd: J. H. Mastenbroek en J. J. Kroon. Overleden: J. Teitsma 62 jaar; T. Scheltens 58 j., overleden te Haarlem; A. G. Bèrends 9 jaar, overleden te Haarlem; V. E. Hooft 64 j. In 't valutaverkeer van Maandagochtend be wogen het Pond Sterling en de Dollar zich om en nabij de prijzen van Donderdag ji. respect, op 8.96%8.97% en 1.82%182%. Onder beurs- tjjd trad ook geen verandering in. De Dollar no teerde officieel 182%, zoodat de waardevermin dering van den gulden ruim 19% pCt. bedroeg. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van be. langhebbenden, dat gedurende het tijdvak der Nieuwjaarsdrukte gelegenheid bestaat Nieuw, jaarskaarten en -kaartjes in de wachtkamer van hec hoofdkantoor aan loket 20 af te geven. In het belang van een vlugge behandeling van de te verzenden correspondentie, wordt het publiek verzocht, de Nieuwjaarscorrespon dentie vroegtijdig ter post te bezorgen en zoo min mogelijk in de brievenbussen te werpen. Op 30 en 31 December as. zullen de brieven bussen om de 2 uur worden gelicht. De le lich ting zal te 8 uur aanvangen. Op 1 Januari as. zullen, behalve de gewone Zondagslichting, 2 extra lichtingen plaats vin den resp. om 10 en 13 uur. Op dezen dag zal het postkantoor geopend zijn als op Zondagen, n.l. van 8.30—9.30 voor den zegelverkoop en het aanbieden van aan- geteekende stukken. Daar op dezen dag 2 briefpostbestellingen, resp. ongeveer 9.30 en 15.30 zullen worden uitgevoerd, heeft afgifte van correspondentie tijdens de openstelling niet plaats. In de le bestelling zullen ook aange- teekende stukken worden opgenomen. Met uitzondering van expresse- en dringende pakketten, alsmede van pakketten met aan be derf onderhevigen inhoud, zal dien dag geen pakketpcstbestelling plaats vinden. Voor den Telegraafdienst zal het hoofdkan toor op 1 Januari a„s. geopend zijn als op Zon dagen. De bijkantoren Bloemendaal, Heemstede en Overveen zullen zijn opengesteld voor den Telegraafdienst van 8—9 uur en van 1314 uur en voor den postdienst van 8—9 uur. De hulpkantoren Spaamdam, Bennebroek, Santpoort_station en Santpoort-dorp zullen voor den post- en den telegraafdienst zijn ge opend van 89 uur. In genoemde plaatsen alsmede te Vogelen zang zal dien dag één briefpostbestelling wor den uitgevoerd en zullen slechts expresse- en De nieuwe L. R. Spaame-Ruiters hield 2en Kerstdag haar eersten terreinrit voor hare le den. Om 10 uur verzamelden zich de deelnemers, waarna een aanvang werd gemaakt met den rit. Gereden werd naar Overveen, waar bij Kraantje Lex werd afgestegen om ruiter en paard een weinig te laten rusten. Hierna steeg men wederom in 't zadel en ver volgden de Spaarneruiters hun tocht door de duinen van Elswout naar Zandvoort. Het ruime strand bood volop gelegenheid tot het galoppeeren en nadat wederom gerust was, werd de terugtocht aanvaard. Langs het Vis- scherspad en de Zanderijvaart bereikten de rui ters hun einddoel. De leden der nieuwe vereeniging kunnen met genoegen op hun eerste gezamenlijke uitstapje terug zien. Maandag werd de eerste ronde van het jaar- lijksche schaaktournooi te Hastings gespeeld. Fine won met zwart van den Oostenrijkschen kampioen Eliskases, terwijl Aljechin eveneens met zwart spelend in gelijken stand zijn partij met den jeugdigen Letlander Feigin moest af breken. In de reserve-groepen boekten onze landgenooten goede resultaten. Zoo won Prins van Sergeant, een zeer verdienstelijk begin van den Amsterdammer. De uitslagen der eerste ronde waren: Hoofdgroep: Vera MenchikSir Thomas 01Winter— Tylor 14: EliskasesFine 01; Vidmar Koltanowski afgebroken in betere stelling voor Vidmar; FeiginAljechin afgebroken in gelij ken stand. Reserve-groep A: PrinsSergeant 10; De GrootCollins af gebroken in betere stelling voor De Groot. Reserve-groep B: SchefferMichell EvaLandau ]4 KittoVan Seters 01. De eerstgenoemde spelers kwamen met wit uit. Onder flinke belangstelling zijn Zondag in Amsterdam de stedenwedstrijden tafeltennis tusschen Amsterdam, Haarlem en Hilversum ge speeld. De opstelling was als volgt: Hilversum: 1. N. Geul, 2, J. Poort, 3. J. Bello- vics. Haarlem: 1. W. Schumacher, 2. G. Horick, 3. B. Kriek. Amsterdam: 1. H. Leeners, 2. A. Kuppers, 3. T Seltenrijck. De uitslagen luiden als volgt: AmsterdamHaarlem 64; AmsterdamHil versum 28; HaarlemHilversum 28. Voorzitter Bremerkamp riep den aanwezigen het welkom toe, vooral den juryleden: H. J. Arisz, directeur van het wedstrijd-uitschrijvende kwartet, Jos de Klerk en Alph. Vranken. Wethouder J. P. Nijssen opende het concours na herinnerd te hebben aan de groote succes sen van Santpoorts Gemengd Dubbel Kwartet gedurende zijn vijfjarig bestaan, de uitstekende leiding van het kwartet door dirigent Arisz en den band tusschen Santpoort en kwartet. Des middags traden zeven gemengde kwar tetten op. Als verplicht koorwerk was gesteld: „O quam suavis est" van Jos de Klerk, reeds bekend van één der Zandvoortsche wedstrijden. „J. S. Bach", Haarlem, directeur P. M. Germes. Sopranen, mooi getimbreerd en licht van klank blinken uit en doen in dit ensemble (buiten hun wil, dynamisch zingen correct tegenover anderen) iets solistisch aan. Overi gens met stemming en wijding gezongen. „Lentedauw" van Ph. Loots, waardebepaling 8 voor de vrijgekozen nummers wordt een cijfer naar moeilijkheid toegekend. Het kwartet ontwikkelt hierin een geweldige forte klank ,soms te massaal voor het transparante stemmenweefsel van Loots. Bovendien zingt de tenor in forte ietwat stug en baritonaal. De zeer kille temperatuur van het zaaltje deed echter geen goed aan de klankverwerking. Ver der zeer veel lofwaardigs, o.a. goed tekstbegrip en technische beheersching. „Sempre Crescendo", IJmuiden, dir. Jan Bei der. Stemmenmateriaal tamelijk donker van klank op sopranen na, die met hun mooi vol geluid nogal vrij boven alles uit zingen. Het forte te ondoorzichtig voor dit, grootendeels polyphoon geschreven werk. In de andere ru brieken uitstekend werk geleverd. „Invocatio Amoris" van Verhey, zangnummer 9, werd te geforceerd ingezet, waardoor lichte onderlinge onzuiverheid en onevenredige sa menzang. Veel verbetering trad er in den loop van het werk niet in. De vraag dringt zich op: is zoo'n nummer, zelfs door dit goede stem- materiaal, in deze kille atmosfeer, behoorlijk te vertolken? „Ons Genoegen", Zaandam, dir. J. Mienes, trad met 7 leden (1 alt) op. De sopranen zin gen zeer ingetogen, te terughoudend, de alt is niet zoozeer te zwak, Mienes laat het werk uiterst transparant zingen. Het toonpeil ging wat omhoog, niet gelijkmatig. Doch tempera tuur.... „De Uil" van Diepenbrock, waarde 8, ken merkte zich door 'n zeer goede typeering zonder eenige overdrijving. Klankverhouding en samen zang veel beter dan in het nummer. Het slot- Amen deed in den aanvang alleen wat ijl aan. „Polyhymnia", A'dam, dir. Wieseharn, zingt eveneens met 7 leden (1 tenor). Sopranenklank is dik, zangwijze tamelijk stug, geen lenige stemmenloop. „Morgen" van Reske, waarde 6, ligt dit kwartet veel beter en technisch stelt het geen te hooge eischen. Alleen werd het slot een tikje te uitbundig gezongen. „Onderling Zanggenot", Dordrecht, dir. Jac. Neerings. Geen uitblinkend stemmateriaal. Tenoren niet toonvast. Dynamische teekens overdreven opgevolgd. „Super Flumina Babylonis", Gounod, waarde 7, ging in den beginne hoogst onzuiver. Sopra nen te laag, de overige stemmen zoo hardnekkig mogelijk op toon of opdrijven. De unisono's brachten de zaak in het gareel, althans tijde lijk. „Onders Ons", Hilversum, dir. J. Barneveld. Andra, sopranen te leeg, tenoren te hoog. Dyna mische schakeeringen overdreven. Totaalindruk niet geweldig. „Zorgennacht" van Hoogewerf, waarde 7, was goed van voordracht en technisch veel beter dan 1, maar het 8-stemmige couplet blijft een te zware opgave voor een dubbel kwartet. „Euphonia", Haarlem, dir. Giacomo Aletrino, mooi, warm getimbreerd stemmateriaal, sopra nen echter in hooge ligging ietwat ijler en onderling in aanvang een weinig onevenredig van klank. „De drie Princessen" van Jan Nieland, waarde 7 De Oostersche sfeer uitstekend aange voeld. De vertolking was in één woord hoogst muzikaal. „Harmonie", A'dam, dir. L. C. Keereweer, (behoorend in den avondwedstrijd), zingt „In nomine Jesu" van Alph. Vranken, voor deze zaal met te geweldig klankvolume, waardoor men schade berokkende aan den totaal-indruk. Alles onder m.f. klonk mooi. „Serenade d'Hiver" van Saint-Saëns kon hun forte-klank beter verdragen, de contrasten deden hier goed. Uitbeelding te loven. Uitslag volgens „afzingen op punten": le prijs 349% punt, J. S. Bach. 2e prijs 348% punt Euphonia. 3e prijs 332% punt Ons Genoegen. 4e prijs 321 punten Sempre Crescendo 5e prijs 310 punten Polyhymnia. 6e prijs 286% punt Onder Ons. Onderling Zanggenot behaalde 272% punt. Vóór den uitslag werd onder leiding van den componist door de 7 kwartetten gezamelijk het verplichte koorwerk uitgevoerd. Vanzelfspre kend „droeg" de klank nu meer dan voldoende. Ondanks het groote klankvolume liet Jos. de Klerk zoo licht en teer mogelijk zingen, boven dien hoogst stemmingsvol. dinging had gezongen, ving de wedstrijd voor mannenkwartetten aan. Het verplichte koor was van Alphons Die penbrock: Motet „In Nomine Jesu". „Onder Ons", Beverwijk, dir. Lou Tervoort, Geen afgerond geheel, een eerste tenor domi neert, tweede bassen in lage ligging, iets te zwak, op zich zelf beschouwd wel goede stem men. Tekstbegrip en voordracht prijzenswaar dig. „Haec dies" van Alph. Vranken, waardecijfer 8, klonk levendig en toch waardig. Hier werd beter ensemble verkregen. Opvatting muzikaal, „Excelsior", A'dam, dir. Wiesehahn. Aanvang onderling onzuiver. Tenor I drijft op. Stemming daardoor onmogelijk. Juryleden schijnen het niet eens te zijn over de toonhoogte. Er wordt over gedebatteerd, ter wijl het reglement luidde: „tijdens den wed strijd geen overleg" en commissieleden tusschen de juryleden waren gezeten. Doch zelfs het vrouwelijke commissielid protesteerde niet. Wat is nu dwaas: het overleg of de maatregel? „Lied aan het gangspil" waardecijfer 6, werd aardig, klankrijk en beheerscht vertolkt. „Smetana", A'dam, dir. Aletrino. Eveneens in aanvang onzuiver, doch in mindere mate. Mooi stemmateriaal. In 't tweede deel geste gen. Slot begeesterend. „Serenade d'Hiver", waardecijfer 9; in alle opzichten een uitmuntende vertolking. Bijzonder klankrijk en muzikaal. „Onderling Kunstgenot", Nieuw-Vennep, dir. v. Staveren. Stemmateriaal niet buitengewoon. Er wordt echter technisch voldoende en tame lijk toonvast gezongen. „Goldene Nacht" van Kools, cijfer 5, in ro- mantischen stijl geschreven, werd gevoel- en stijlvol, ook de bariton-solo, gezongen. „De Amstelzangers", dir. Wiesehahn, zijn niet opgewassen tegen de moeilijkheden. Het klonk mager en onevenwichtig. „Mijn Hof" van Loots, cijfer 6, zong dit kwar tet daarentegen met mooie schakeering en veel gevoel. .Orlando di Lasso" Haarlem dir. Joh. van 't Vlie; jong, frisch geluid, mooie nuanceering, alleen slot te weinig draagkracht in klank. „Veni Creator Spiritus" van Diepenbrock, cijfer 8; rustig, met wijding en toch met be zieling gezongen. De directeursprijzen zijn toegekend: eerste aan L. C. Keereweer tweede aan Aletrino derde aan Joh. van 't Vlie De uitslag luidde verder: le prijs 362% pnt„ Harmonie 2e prijs 357% pnt. Smetana 3e prijs 353 pnt. Orlando di Lasso 4e prijs 333 pnt., Onder Ons 5e prijs 314% pnt., Onderling Kunstgenot 6e prijs 306 pnt. Amstelzangers Excelsior verkreeg 301 pnt. En hiermede behoort deze goed voorbereide, dito gëleide en dito bezochte wedstrijd alweder tot het verleden. O. K. In hooger beroep werd voor het Hof te Den Bosch behandeld de strafzaak tegen B. W. uit Wellerlooi, die op 5 Januari 1936 aldaar opzet telijk een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, dat van zijn dochter was, van het leven heeft beroofd. W. had het kind proppen watten in mond en neus geduwd en heeft het daarmee de keel dichtgeknepen. Het kind is door verstikking om het leven gekomen. Door de rechtbank te Den Bosch is W. voor dit feit veroordeeld tot zes jaren gevangenis straf. Zoowel verdachte als de officier van justitie heeft tegen dit vonnis hooger beroep aange - teekend. De behandeling van deze zaak geschiedde met gesloten deuren. De advocaat-generaal heeft tegen W. een gevangenisstraf van tien jaar geëischt. Maandagmorgen omstreeks half elf is op den betonweg onder Millingen 'n personen auto uit Amsterdam, bestuurd door den heer Sch., die op weg was van Apeldoorn naar Amersfoort, geslipt en een paar maal over den kop geslagen, waarna de wagen tegen het hek van het Koninklijk Domein tot staan kwam. De inzittenden, de bestuurder en zijn echt- genoote, vlogen door den kap heen en kwamen op den weg terecht. De bestuurder van een passeerenden auto waarschuwde de militaire politie te Millingen. Per ziekenauto werden de beide slachtoffers naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn ver voerd, waar de vrouw aan de bekomen verwon dingen is overleden. De toestand van den heer Sch. is van dien aard dat niet direct levensgevaar behoeft te worden gevreesd. BURBANTS 28 Dec. (Reuter). Men vreest, dat bij het vliegongeval, dat een Amerikaansch postvliegtuig uit St. Francisco 30 K.M. van Burbants is overkomen, twaalf slachtoffers te betreuren zijn. Toen het toestel, dat negen passagiers en drie leden van de bemanning aan boord had, ver scheidene uren te laat was, zond men verken ners uit, die de vleugels van een vliegtuig za gen liggen tusschen de bergen, terwijl iets vtvderop in een dal de verbrijzelde onderdee- len van het vliegtuig zichtbaar waren. Geen van de twaalf inzittenden gaf een spoor van leven. ADD BURBANKS, 29 Dec. (Reuter.) En- gelschen, op zoek naar het wrak, hebben dit thans bereikt. Alle twaalf inzittenden bleken omgekomen te zijn. l LONDEN, 28 Dec. (Havas). De Fransche en Engelsche gezanten te Berlijn, Moskou, Rome en Lissabon hebben de uitnoodiging, om het vertrekken van vrijwilligers naar Spanje te ver hinderen, aan de verschillende regeeringen overhandigd. Er is evenwel nog geen antwoord ontvangen; het D. N. B. weet uit Rome te seinen, dat men daar dit onderwerp „reeds in studie had", doch dat men den tijd voor een antwoord nog niet rijp acht. Overigens wordt hieraan toegevoegd, dat er geen enkel verband bestaat tusschen deze dé marche en economische concessies aan Duitsch land, een kwestie die slechts bij een gezamen lijke bespreking onder de oogen zou kunnen gezien worden. Uiteraard zou echter een gun stig antwoord van Duitschland aldus dit bericht de mogelijkheid van een gedachten- wisseling bevorderen. Op den avond van den Tweeden Kerstdag, te omstreeks negen uur, is een personenauto, komende uit Uithuizermeeden, waarin vijf jon gemannen waren gezeten, bij Zandeweer onder Uithuizen in het Boterdiep gereden, De be stuurder van den auto, de negentienjarige P. B., heeft blijkbaar 'n bocht in den weg te laat op gemerkt en toen inplaats van te remmen het gaspedaal gebruikt met bovengemeld gevolg. Gelukkig zijn alle inzittenden, zij het dan ook met veel moeite, aan den kant gekomen. De negentienjarige J. Albersma, die er als eerste in slaagde uit den auto te komen, heeft zich hierbij vooral kranig gehouden. Hoewel hij tengevolge van een wonde aan het achterhoofd veel bloed verloor, slaagde hij er in de vier andere inzittenden allen op het droge te brengen. Deze jongeman was echter zoo over stuur geraakt, dat hij op advies van den te hulp geroepen geneesheer niet mocht worden ver voerd. Hij was er vanmorgen iets beter aan toe. De auto is later door een kraanwagen gelicht. Onder de voortvarende directie van den heer J. J. M. H. M. Asselberghs groeit de prachtige verzameling in het Ned. Spoorwegmuseum aan het Moreelschepark te Utrecht gestadig. Geen dag gaat er voorbij of nieuwe aanwinsten wor den aan de verzameling toegevoegd, aanwinsten welke dikwijls van zeer bijzonderen aard zijn en niet zelden uniek! Door overal te speuren en dikwijls op het psy chologische moment ten tooneele te verschij nen weet de heer Asselberghs bepaalde zaken aan de vergetelheid te ontrukken, of meer ten algemeenen nutte aan te wenden. Zoo is ook in slechts weinige jaren tijds de verzameling uitgegroeid tot een museum en zal binnen betrekkelijk korten tijd de thans be schikbare ruimte wederom te klein blijken. Ge lukkig is het gebouw waarin het museum is on dergebracht nog groot genoeg, doch of de overige vertrekken stuk voor stuk aan het museum zul len komen is misschien wel een vurige wensch van den actieven directeur, doch overigens nog een open vraag. Toch gelooven wij wel dat de heer Asselberghs ten slotte het pleit zal winnen. Er zijn teeke nen die daar onmiskenbaar op wijzen en de heer Asselberghs bezigt de methode welke door den tijd-zelf ook met succes gehanteerd is geworden n.l. geduld en volharding. Het lijkt wel of deze jongste (in branche, als we het zoo noemen mogen) museum-directeur 't grapje van den waterdroppel en den uitgeholden steen heeft afgekeken. Want hij begon met een ver trek en trok daar steeds maar weer nieuwe ruimten bij, totdat hij nu in het eerste groote administratiegebouw zit en daar de geheele be nedenverdieping tot zijn beschikking heeft. Toch waren daar nog ruimten welke tot nu toe taboe waren en zie, een dezer dagen kre gen we een telefoontje, inhoudende het verzoek eens naar een nieuwe zaal te komen kijken. En als de wind waren wij er bij. „Ziet u legde ons de heer Asselberghs uit deze zaal dient voorloopig voor het houden van bijzondere exposities." En ons de nieuwe zaal binnen leidend vertelde onze vriendelijke gids ons tal van merkwaardigheden omtrent een zeldzame collectie kinderprenten, alle op de spoorwegen betrekking hebbende, welke col lectie hij thans als eerste expositie in deze nieuw zaal ten toon stelt. Er is een groote verscheidenheid van pren ten. Een deel bestaat uit een soort platen waarvoor in goed Nederlandsch feitelijk geen naam bestaat. In Vlaanderen noemt met die prenten „mannekens-bladen" en inderdaad de naam is treffend. Er staan allemaal „manne kens" op, die ieder voor zich een bepaalde func tie te verrichten heeft in dat groote genieus- samengestelde bedrijf dat wij de Ned. Spoorwe gen noemen. En onder aan de plaat staat een tekst afgedrukt, veelal in rijm, waar de kinde ren al spelende de verklaring vinden. Deze pla ten dienen voor het meerendeel om gekleurd te worden, doch ook op vele zijn de „mannekens" en dikwijls ook de vrouwtjes tot bepaalde figu ren gegroepeerd en door slingerende lijnen waarover treinen voortdenderen verbonden, en dienen dan als een soort ganzenbord. Al deze bladen, welke bijna alle een groote historische waarde hebben, zijn van groote pae- dagogische kwaliteit. Spelenderwijs leert hier het jonge volkje veel, waar het anders misschien nooit van zou hooren. Ook in een ander opzicht is deze verzameling interessant. Men krijgt hier ook inzicht in de wijze van illustreeren, van het „verhalend-tee kenen" uit de vorige eeuw Terwijl wij over deze belangwekkende ten toonstelling liepen, maakten wij verschillende notities van interessante bijzonderheden. Deze zouden wij nu hier wel kunnen gaan neerschrij ven, doch wanneer men zelve eens gaat kijken, ziet men vast nog meer en dan: het origineel is altijd beter dan de copie, waarmee wij maar zeggen willen, dat onze beschrijving niet haalt bij wat men daar ziet. Wel willen wij onze lezers er op attendeeren, dat hij ook even hooger langs de muren van deze nieuwe zaal moet kijken, want daar hangt ook nog veel belangwekkends. Wij noemen de dienstpetten van het begin der spoorwegen af tot heden, seinlampen en andere lantaarns, vaandels van personeelvereenigingen waarbij ons het vaandel van den „Anti Sociaal Demo- cratischen Bond" bijzonder frappeerde.... NEURENBERG, 29 Dec. (D.N.B.). In de groote opslagplaats van Transport- und Han- delsgesellschaft bij het Noorderstation is Maan dagavond een groote brand uitgebroken. Het gebouw, dat geheel van hout was, brand de geheel af. Het grootste deel der opgeslagen meelvoorraden werd door het vuur vernie tigd of door waterschade onbruikbaar. HELSINGFORS, 28 Dec. (D.N.B.) De Fin- sche ochtendbladen opperen de verdenking, dat de onlangs overleden leider der Lappen. Viktor Kosola, het slachtoffer is geworden van een arsenicumvergiftiging. Er is inmiddels autopsie verricht, doch het resultaat daarvan is nog niet medegedeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4