Haarlem in de vorige eeuw MARIA-STICHTING SITTERS&v/dKAR Tsjang Kai Sjek vraagt ontslag Haarlem, 29 Dec. SCHOENEN VAN SMIT Kort en volledig Britsch-Duitsche ruilhandel 'n MIeuw bord. Moeder iederen middag van DINSDAG 29 DECEMBER 1936 Interessante herinneringen van den horlogemaker C. ten Boom bij het 100-jarig bestaan van de zaak De stationsklok Barteljorisstraat hebben goeden pasvorm en snit KOPEREN PRIESTERFEEST KAP. RIETVELD In de Mariastichting gevierd CONFERENTIE VOOR NIET- KATHOLIEKEN Ditmaal in de Amsterdamstraat H. O. V.-KOOR GAAT REPETEEREN Van de 68 adspiranten, 58 dames DALENDE WERKLOOSHEID 220 minder dan in dezelfde week van 1935 „Onderling Genoegen" R. K. Gemengde Tooneelver- eeniging „Ludamus" DIEVEN BETRAPT Inbraken in Velsen en IJmuiden opgehelderd R. K. VOORBEREIDEND ONDERWIJS Algemeene vergadering te Haarlem Toespraak pastoor Mol 2-3 UUR POLIKLINIEK Haarlem - Schoterweg 1 - Telefoon 16659 HET VORSTELIJK JACHT Programma van de Haarl. Radio centrale op Woensdag 30 Dec. Morgen geen gemeenteraad BURGERLIJKE STAND Het Kwantoeng-leger ongerust Kerstdagen te Danzig In de voormalige infanteréetkaaerne is - aan^. Hij wordt echter veeleer in al zijn functies bevestigd Voorstel om operaties in Sjensi te staken Critiek op de instemming der Engelsche regeering Bisschopsconferentie te Fulda Brand in de centrale van Newark Merkwaardigheden in Duitschland Valt de handel met Rusland buiten den vloek van het communisme? gaat er absoluut heen AGENDA Bioscopen 30 December Bioscopen INSTELLINGEN DE PRINSEN RIJDEN PAARD Ochtendrit naar Scheveningen Eerstvolgende retraiten te Bergen STAD UWS Onder den titel „Herinneringen van een ouden horlogemaker" heeft de heer C. ten Boom een boekje geschreven ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de uurwerkzaak, die door zijn vader in de Barteljorisstraat werd gesticht. In dit merkwaardig boekje staan tal rijke interessante en historische bijzonder heden over gebeurtenissen, die in Haarlem in de laatste eeuw zijn gebeurd. Zoo vertelt de heer ten Boom, dat 100 jaar geleden in alle opzichten te Haarlem malaise en crisis heerschten. Door de regeering van Napo leon was de welvaart in Haarlem sterk terugge- loopen en met geheele wijken verlieten de inwo ners de huizen. In 1815 was het aantal inwoners tot 17000 geslonken, de armoede was zoo groot, dat een derde deel der Haarlemmers door de bedeeling in het leven moest worden gehouden. Na den opstand van België ging het weer beter en in 1837 had Haarlem alweer ruim 24000 bur gers. In dat jaar werden de eerste gaslantaarns ingevoerd. De orde en de rust werden gehand haafd door acht agenten, die dienders of „Stokoomes" (zij liepen met een dikken stok) genoemd werden. In den nacht was Haarlem toevertrouwd aan den „Klepperman". Over de kleeding in die dagen schrijft de heer ten Boom (uit overlevering van zijn vader) dat de arbeiders er over het algemeen slordig uit zagen. Zij droegen z.g. „polka" haar en pruim den hevig. Het standsverschil was veel grooter dan nu. In verschillende straten bevonden zich pompen; vóór 1869, toen de Amsterdamsche Waterleiding ook in Haarlem buizen legde en het duinwater in de huizen bracht, was de gezondheidstoestand in onze stad niet gunstig, daar het pompwater door de veelvuldig aange legde beerputten meestal verontreinigd was. De doktoren schreven ellenlange recepten, aderlaten en pappen waren aan de orde van den dag. De rijtuigen zonder gimmibanden veroor zaakten natuurlijk over de hobbelige straat- steenen het noodige lawaai. In 1852 reden er vier treinen van en naar Amsterdam. De spoorwegen naar Rotterdam, Den Helder, etc. kwamen eerst later. Er heerschte in Haarlem een zekere gemoedelijkheid maar ook verveling. Bijna elk huis had zijn eigen stoep met een bank, waarop men des zomers placht te zitten. Het peil der conversatie stond niet hoog, er ge beurde tot 1870 nifet veel. Er waren in die dagen veel kroegen en veel meer dronken men- schen. Een bewijs hoe primitief de toestand in onze stad was, is wel, dat er in 1852 nog gebrek aan meel was, omdat de windmolens door ge brek aan wind niet konden werken. In 1873 kwam de paardentram en in 1882 ver toonden zich de eerste wielrijders in de stad. Een buitenlander, die in hotel Punckler logeerde bracht met het merkwaardige vehikel de geheele stad in beroering. Uitvoerig gaat de schrijver dan in op de parades die. in die dagen op de Groote Markt, op het drilveld (Frans Halsplein) en Paviljoens laan gehouden werden. Alle avonden gingen de torenwachters naar den toren der Groote Kerk en bleven daar tot aan den morgen. Elk half uur deden ze de ronde en bliezen op hun trompet enkele tonen. Zagen zij b.v. brand, dan moesten zij de brand klok luiden en een lantaarn uithangen in de richting waar de brand woedde. Dan gingen ook de tamboers der schutterij met roffelende trommen door de straten. Was het vuur ge- bluscht dan klonken weer zegevierend de Damiaatjes. In mijn vroege jeugd, aldus de heer ten Boom, waren er slechts weinige winkels in de Barteljorisstraat. Het huis van mijn vader had heelemaal niet het uiterlijk van een winkel: achter een smal voorraam hingen de horloges aan koperen roetjes en des avonds werden ze veilig opgeborgen. Met weemoed constateerde de schrijver, dat in de Barteljorisstraat geen tuin meer, zooals vroeger, te bekennen isalles werd volge bouwd. Als straatgenooten noemt de schrijver verder: een inbrengster van de Stadsbank van Leening, een boekhandelaar, een schermleeraar, een garenwinkelier, een kleermaker, de bekende firma Haan, een tabakswinkel, etc. De horlogemakerswinkels waren in de jeugd van den heer ten Boom nog zeer sober. Het waren meer werkplaatsen en de patroon was „Meester". De uurwerken in den kerktoren hadden nog maar alleen een uurwijzer, wie meer wilde weten, moest maar naar het station gaan. De horloges, die door de burgerij gedragen werden, waren hoofdzakelijk z.g. spilhorloges uit Engeland en Zwitserland. Omstreeks 1870 werden er eerst remontoir-horloges verkocht. Een der bronnen van bestaan voor den toen- maligen horlogemaker was het opwinden der uurwerken in en buiten de stad. De schrijver zet dan in zijn interessant boekje de ontwikkeling van het uurwerk uit een en schetst zijn loopbaan op aantrekkelijke wijze. Wat machines in zijn vak beteekenen be wijst hij door de mededeeling, dat hij in Zwit serland een machine zag, waar men door lichtprojectie kon constateeren of een tand van en rad een zeshonderdste millimeter verschilde. Mogen mijn opvolgers steeds doorgaan, be sluit de heer ten Boom, met het allerbeste van den tijd te leveren, zooals mijn vader en ik dat steeds getracht hebben. Wij willen daarbij voe gen: moge de heer ten Boom nog vele jaren zien, dat zijn zaak in goede handen is! langs de geëxposeerde vogels gemaakt, waarbij slechts één roep opging over het tentoonge stelde. Alles zag er keurig verzorgd uit, terwijl alle geëxposeerde vogels in prima conditie verkeer den. De inrichting der zaal maakte een gezelligen indruk, waartoe het feit, dat het geheel eenigs- zins in kerststemming was gehouden, veel bij droeg. Een schitterende collectie prijzen, welke voor de bekroning der verschillende vogels waren bestemd, trok ieders aandacht. De na de sluiting gehouden verloting trok ook veler belangstelling. NASSAUSTRAAT 1, HAARLEM hoek Kruisstraat TEL. 13490 Vandaag viert de Weleerw. heer A. Rietveld, assistent-rector van de Maria-Stichting te Haarlem, zijn koperen priesterfeest. In de feestelijk versierde kapel heeft de jubilaris van morgen een plechtige H. Mis opgedragen in het bijzijn van familie, vrienden en huisge- nooten. Het was een blijde gedachte voor ka pelaan Rietveld, dat zijn ouders, die de 80 jaar reeds bereikt hebben, dit feest mochten mede maken, hoewel de vreugde eenigszins getemperd werd door de ziekte van zijn beide zusters. Het zangkoor van de Eerwaarde Zusters zong een schoone Mis van Perosi en een feestelijk Lau- date. Daarna kwamen allen den feesteling compli menteeren: de Eerw. Zusters, de leeken-ver pleegsters, het dienstpersoneel en de leerlingen. Geschenken werden met sympathieke toe spraakjes overhandigd. De zieken hebben, voor zoover dat mogelijk was, laten weten hoezeer zij het liefdewerk van den kapelaan op prijs stellen. Wegens den hoogen leeftijd van de ouders werd de dag in rustige huiselijkheid doorgebracht. Naar wij vernemen, zal binnenkort weder een serie Conferenties voor Niet-Katholieken wor den gehouden door Pater Wijnand Sluys O.F.M. Ditmaal in de R. K. kerk aan de Amsterdam straat op zes achtereenvolgende Vrijdagavonden half negen. De eerste op Vrijdagavond 15 Ja nuari a.s. Algemeene titel is: Anti Goa-overtui- ging en Godloozen-overtuiging veroordeeld. Niet tegen God, noch zonder God, maar vóór God en Zijne Kerk. Deze geheel nieuwe serie voordrachten zal het blijkt reeds uit den algemeenen titel zeer actueel zijn en belooft bijzonder interes sant te worden. Ormoodig op te merken, dat deze Conferen ties ook buitengewoon nuttig zijn voor katholie ken, welke daar hunne Geloofswaarheden nog eens extra en frisch belicht krijgen door een zeer bevoegd Apologeet. Verwacht mag dan ook worden, dat zeer vele katholieken de uitvoerige en gedocumenteerde logische uiteenzettingen van Pater Sluys mede zullen volgen, om nog^meer geharnast den strijd onzer dagen te kunnen voeren. Vanzelfsprekend wordt aangenomen, dat nie mand verzuimen zal zijn niet-katholieke vrien den, welke zich voor godsdienstige aangelegen heden interesseeren, op deze voordrachtenreeks te wijzen. Als wetenschappelijk niet-katholiek willen toch de meeste menschen gaarne wel eens kennis nemen van de Leer, welke thans reeds zoovele eeuwen ongewijzigd vanaf de eer ste prediking op zoo wonderbare wijze zoovele millioenen tot zich getrokken heeft en zal blij ven trekken, terwijl zoovele stelsels en theorieën in afwisselende opvolging ten gronde zijn ge gaan. Bij deze Conferenties vinden dezulken een terzake kundige voorlichting. In het gebouw van „Zang en Vriendschap" is gisteravond het H.O.V.-koor definitief opgericht met 68 adspiranten, waarvan 58 dames en 10 heeren. Het koor zal acht a negen maanden werken, terwijl getracht zal worden ook in den zomer af en toe te concerteeren. Maandag 18 Januari zal Frits Schuurman, dirigent der H.O. V„ met de repetities beginnen, hoewel gister avond reeds de stemkeuring plaats had. De dalende tendenz in de werkloosheid in Haarlem zet zich gelukkig nog steeds voort. De directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs, de heer Vader, deelde ons mede, dat staan inge schreven 6734 werkloozen (2 meer dan de vorige week), tegenover 6954 in dezelfde week van 1935, zoodat de daling thans 220 bedraagt. Nog even ter herinnering: in Februari 1936 werden er 1100 meer genoteerd, dan het jaar te voren; op 13 November 1936 bedroeg dit getal 167 meer, op 20 November begon de daling mte 4 minder, op 27 November werd dit cijfer 54 en thans is het al 220. We gaan goed achteruit, dus verblijdend vooruit. De gedurende de Kerstdagen door de Club Van Volièrehouders en Vogelvrienden „Onder ling Genoegen" in Café-Restaurant „Bolwerk" te Haarlem gehouden tentoonstelling van vo gels, is uitstekend geslaagd. Nadat de tentoonstelling Donderdagavond door den Commissaris van Politie, den heer Tenckinck met een pittige toespraak was ge opend, werd door de genoodigden een rondgang Zondag 3 Januari 1937 zal de Stadsschouw burg aan het Wilsonsplein ongetwijfeld weer gevuld zijn met een enthousiast en blij gestemd publiek. De groei van deze vereeniging, en de steeds grooter wordende belangstelling die zij bij haar opvoeringen ondervindt, hebben een stimulans gegeven tot ernstig werken. Zondag 3 Januari 1937 brengt zij in Haarlem een première, met de opvoering van het blij spel „De Privé-Verpleegster", een stuk, dat ongetwijfeld alle kwaliteiten bezit om in blijden toon het nieuwe jaar te gaan inluiden. Mej. Mien Stam, Overtonstraat 6, Haarlem (Nrd.), zal gaarne aan allen die deze voorstel ling willen bijwonen, nadere inlichtingen ver strekken. Nadat de IJmuidensche politie er in ge. slaagd was j.l. Donderdag' twee personen op heeterdaad bij diefstal te IJmuiden te be trappen, is tevens opheldering gekomen in enkele andere inbraken en diefstallen, den laatsten tijd gepleegd. Het politie-onderzoek wordt intusschen voortgezet. Dezer dagen is in samenwerking met de Haarlemsche politie een Haarlemmer aange houden en ter beschikking van den commissaris van politie te Velsen gesteld. De aangehoudene wordt verdacht van het plegen van inbraken in de jaren 1934 en 1935 te VelsenNoord en te Santpoort, waarbij belangrijke waarden wer den ontvreemd. De onderwijzeressen bij het R. K. Bijzonder Voorbereidend Onderwijs in het bisdom Haar lem kwamen Dinsdag in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem in een algemeene vergadering bij een. De waarn. presidente, mej. C. Tap uit Den Haag, sprak een woord van welkom in het bij zonder gericht tot de eerw. Zusters. Spr. wekte tot een trouw lidmaatschap en aanwerving van nieuwe leden op. Een welkomstwoord werd ook gericht tot pastoor Mol, Geestelijk Adviseur van het Diocesaan Bestuur. Pastoor Mol werd ge feliciteerd met zijn pastoorsbenoeming en dank gebracht voor het vele voor de vereeniging ver richt. (Applaus). Na een vriendelijk en geestig welkomstwoord van de presidente van de afd. Haarlem, mej. B. Hazeveen uit Haarlem en het zingen van het bondslied er werd gezongen als een leeuwe rik met pianobegeleiding van mej. E. Kraak man, hield de bondsadviseur, pastoor Mol, een korte toespraak. Hij dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken en gaf een over zicht van het onderwijs in zijn parochie Nieuw- veen. Het had spr. veel genoegen gedaan dat zoo'n groot aantal leden de aan de vergadering voorafgaande H. Mis in de St. Jozefkerk had- bijgewoond. Gods Zegen is noodig in het bijzonder voor haar, die van haar ideaal het slachtoffer geworden zijn. De nood kan buiten gewoon hoog stijgen, vooral voor kweekelingen met acte, die voor een „fooitje" haar geheele werkkracht moeten geven. Laten wij dus voor elkaar veel bidden om sterk te zijn in de be proevingen. Spr. spoorde aan het saamhoorig- heidsgevoel onder elkaar te bevorderen en vele leden, ook onder de religieuzen te werven. Spr. besloot met een propagandistisch woord voor de vereeniging. De presidente deelde mede dat een nieuwe afdeeling, Leiden, is opgericht. De jaarverslagen werden goedgekeurd, met hulde aan de betrokken functionarissen. Bij de besprekingen der oprichting van een bonds- bibliotheek (voorstel—Rotterdam) deelde de jongste afdeeling, Leiden, mede, dat daar reeds een bibliotheek opgericht is, hetgeen met veel applaus begroet werd. Een voorstel om een catalogus van vaklittera tuur samen te stellen, werd aangenomen. Op voorstel van den bondsadviseur werd be sloten de kwestie: oprichting van bibliotheken plaatselijk te bezien en daartoe bibliotheek-com missies te benoemen. Het hoofdbestuur zegde de afd. Leiden toe te bevorderen, dat iedere religieuze Congregatie lid van de vereeniging mag worden. Besproken werd ook het voorstel van de afd. Leiden om te bewerken dat de geestel. adviseurs der afdeelingen ook als Bisschoppelijk inspec teur van het voorbereidend onderwijs zullen optreden. De bondsadviseur en het hoofdbestuur zegden toe stappen in die richting te doen. Een voorstelDen Haag inzake het orgaan werd evenzoo aanvaard. De secretaresse, mej. H. S. Rogier uit Rotter dam, werd onder acclamatie herkozen. Bij de rondvraag werd verzocht te bevorderen dat georganiseerden bij benoemingen en derge- lijken, voorgaan voor ongeorganiseerden. De bondsadviseur deelde mede dat dit plaatselijk geregeld moet worden. In Rotterdam is het be sluit al genomen. De Bisschop heeft er zijn goedkeuring aan gehecht, doch het voorberei dend onderwijs is ook een gemeentezaak. Des middags hield pastoor F. C. v. Beukering een lezing over het onderwerp „Oorsprong en beteekenis der Misgewaden", verduidelijkt door aanschouwelijke voorstelling, en gaven eenige leden van de Haarlemsche afdeeling een aar dige en zeer succesrijke opvoering van Thomas- vaer en Pieternel. ALLE MODELLEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR V005U1TBETAUJÜ Het Nationaal Comité voor een Nationaal Huwelijksgeschenk heeft het ontwerp van den heer H. W. de Voogt, scheepsbouwkundige te Haarlem, uitgekozen voor een jacht voor het Frinselijk Paar. Progr. 1: Hilversum I (Huizen) Progr. 2: Hilversum II Progr. 3: 8.00, 9.05 Keulen; 9.20 Diversen tot 10.50; 11.05, 11.35 Nat. Programma; 12.35, 1.20, I.30 Brussel VI.; 2.20 Diversen; 2.50 Parijs Radio; 4.20 Keulen; 4.50 Parijs Radio; 5.20 Diversen; 5.50, 6.20 Keulen; 6.50 Weenen; 9.30 Lolden R.; 9.50 Berlijn; 11.20, 11.50 Parijs Radio. Progr. 4 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45.'9.00—9.20 Brussel VI.; 9.30 Diversen; 10.35, 10.50, 11.05, II.50, 12.50, 1.35 Londen Reg.; 2.20, 2.50, 3.50, 4.20, 5.10, 5.35 Nat. Programma; 6.20 Diversen; 7.00, 7.50, 8.20, 9.20, 9.40, 9.55, 10.35, 11.20, 11.50 Nat. Programma. Progr. 5: 8.007.00 n.m. Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. I. Symphonie-orkest: 1. Graf Zepp. Weltreise; 2. An den blauen Was- sem von Hawaii; 3. In einem chinesischen Tem- pelgarten; 4. Chinesische Straszenserenade; 5. Japar.ischer Laternentanz. II. Orgel: 6. Peters burger Schlittenfahrt; 7. Der Rosenkranz; 8. Die Mühle im Schwarzwald; 9. Die Kloster- glocken. III; Odeon Künstler orkest: 10. Parade der Zinnsoldate; 11. Wiener Praterleben; 12. Siamesische Wachtparade; 13. Die Schlittschuh- laufer; 8.0012.00 Diversen. Als gevolg van bijzondere omstandigheden wordt de vergadering van den Gemeenteraad, welke op 30 December zou worden gehouden, uitgesteld tot Woensdag 6 Januari a.s. Een nieu we agenda zal nader worden toegezonden. De vergaderingen van de afdeelingen voor het onderzoek van de ontwerp-begrooting 1937 worden NIET uitgesteld en zullen gehouden worden Woensdag 30 December a.s., des na middags te 1.30 uur. Ondertrouwd: 29 Dec.: G, H. Faken en M. P. P. de Hart. Geboren: H. J. Boomgaardv. d. Spek, z. L. K. SeverijnseSpeelman, z. J. C. Cassee Duik, z. H. D. M. v. d. Beekv. Schagen, d. J. J. Koelemanv. Koperen, d. C. P. v. d. Hogen—Hoppenbrouwer, z. C. J. H. G. M. WeisscherSchilder, z. L. v. d. Aarv. Tol, d. P. de Nijsde Mejj, d. E. BalkJansen, z. A. M. FlightBusch, z. J. M. Steven- haagenHodjes, z. J. H. KuiterVisser, z. J. M. BuijsWeber, d. T. BüthkerGroef- sema, d. T. BouwensSchoone, d. E. Da- wideit—Jonker, z. L. C. Forrer—Schipaan- boord, z. G. BijnsdorpVerkooij, d. W. A. DietsErmers, d. C. F. J. M. Janssenv. Leuven, d. T. H. M. v. HeesBuijs, d. Overleden: H. P. J. Bosch, 31 jaar, Atjeh- straat T. Ransijnv. d. Tol, 58 jaar, Feith- straat J. A. Groenendaal, 72 jaar, Bosch en Vaartstraat G. H. v. Santé, 76 jaar, Her culesstraat G. J. Oort, 68 jaar, Santpoorter straat M. StegemanHermans, 66 jaar, Tes- selschadestr. J. W. Troge, 79 jaar, De Wit- straat. TOKIO, 29 Dec. (Havas) Uit Hsinking wordt gemeld, dat de generale staf van het leger in Kwantoeng uiting heeft gegeven aan zijn be zorgdheid over den gang van zaken in China. Hij vreest, dat de regeering te Nanking onder invloed van Moskou een anti-Japansche poli tiek gaat voeren. Een dergelijke verandering zou de staf niet kunnen toelaten. Men herin nert er aan, dat de Japansche minister van Oorlog den zestienden December zich in ge lijken zin heeft uitgelaten. WARSCHAU, 29 Dec. De bladen melden, dat tijdens de Kerstdagen te Danzig tal van per sonen door de politieke politie zijn gearresteerd. Onder de gearresteerden zouden zich 20 leden der nationaal-socialistische partij bevinden. Uit Warschau wordt nog medegedeeld, dat de nieuwe commissaris-generaal van Polen, Chodacki, op 1 Januari te Danzig zal aankomen om zijn functie te aanvaarden. Te Haarlem is overleden de heer F. de Ko- nink, oud-directeur van het Telegraafkantoor te Tilburg. In den ouderdom van 67 jaar is alhier over leden de heer D. Koelewijn, oud-directeur van de Christelijke Kweekschool'te Djokja. A.s. Vrijdagmiddag, op Nieuwjaarsdag, wordt op het HFC-terrein aan de Spanjaardslaan de jaarlijksche wedstrijd tusschen HFC en oud internationals gespeeld. Onder de spelers is ook Anderiessen. HFC speelt met het gewone elftal. Voor het diploma van het Genootschap voor Heilgymnastiek en massage zijn te den Haag geslaagd mej. A. H. van Waveren te Aerden- hout en de heer L. A. Hansma te Heemstede. Bij Kon. besluit is aan den heer L. M. J. Reij- ners te Overveen verlof verleend tot het aan nemen van zijn benoeming tot ridder in de Orde van Leopold II van België. Te Amsterdam is geslaagd voor het ESperan- to-examen A. L. Staal te Haarlem. besteed: het doen van voorzieningen aan ge bouwen B van de Ripperdakazerne te Haarlem. Laagste inschrijver was H. C. Bakker te Nieuw- Vennep voor 5092. Voor het praktijkdiploma stenographic en ty pen (systeem-„Pont") slaagde mej. Martha de Groot Bdr. Zij werd opgeleid door zuster Ma rie Agneta te Hillegom. Te Amersfoort slaagde mej. Nelly de Groot Bdr, voor het godsdienst-diploma A te Hille gom. Zooals reeds gemeld geeft H.G.K., dirigent Jan Booda, op Nieuwjaarsmiddag in de Gem. Concertzaal een uitvoering van 3 deelen uit het „Weihnachts-Oratorium" van J. S. Bach en de Nieuwjaarscantate „Singet dem Herrn ein neues Lied" van Bach. Als solisten werken mede: Ans Stroink, alt; Gunter Witepski, tenor, en Wim van Santé, bas. De H.O.V. zal begeleiden, terwijl Emmy van Eden het clavecymbel en Piet Halsema het orgel zal bespelen. De verloting van de prijzen van het R. K. Comité „Winterhulp" zal hedenavond om half 9 plaats vinden in gebouw St. Bavo. Belang stellenden zijn welkom. Op de groote Nationale Konijnen Tentoon stelling behaalden onze stadgenooten A. J. Wil- lemse een len, 2en en 1 eere-prijs; G. Ligten- berg 2 eerste prijzen en 4 eere-prijzen; K. v. Dijk 8 eerste prijzen, 4 tweede prijzen, 15 eere- prijzen benevens een beker voor het beste fok- paar. NANKING, 29 Dec. (D.N.B.) Tsjang Kai Sjek heeft bij de permanente commissie van de centrale commissie der Kwo Min Tang ontslag uit al zijn functies verzocht. Dit verzoek werd evenwel geweigerd. Tsjang Kai Sjek werd veeleer als president der militaire commissie en als president van het centrale uitvoerende comité bevestigd, even als dat in zijn andere functies is geschied. De centrale politieke raad der Kwo Min Tang heeft daarop, op voorstel van Tsjang Kai Sjek, besloten de beslissing over de affaire met Tsjang Soe Liang voor te leggen aan een mili taire commissie en verder de militaire opera ties tegen Sianfoe te staken. Uit Nanking wordt nog medegedeeld, dat Tsjang Kai Sjek zijn functies van minister president en opperbevelhebber hervat. Uit deze verklaring volgt derhalve, dat Tsjang niet zal aftreden. De eerste voltallige bijeenkomst van het cen trale uitvoerende comité, het hoogste regee- ringsorgaan, is bepaald op 12 Maart as. Dit comité is tot nog toe slechts twee maal bijeen geweest. De zitting van het centrale uitvoerende comité wordt reeds sinds eenigen tijd verwacht om het vraagstuk der betrekkingen met Japan en in het bijzonder dat der betrekkingen met Noord-China te bestudeeren. De noodzakelijkheid de situatie in Sjensi de finitief te regelen is voorts nog een reden voor de bijeenroeping van het centrale uitvoerende comité. LONDEN, 29 Dec. (Havas). De Financial News critiseert de oprichting van de Broker Ltd.-maatschappij, welke bestemd is den ruilhandel tusschen Duitschland en Enge land te vergemakkelijken. Het bericht van de oprichting van deze maatschappij werd met weinig enthousiasme in de city ontvangen. Duitschland kan zich op deze wijze van grondstoffen voorzien, zonder in deviezen te betalen. Deze grondstoffen zullen dienen tot herbewapening, terwijl de deviezen gebruikt zullen kunnen worden voor den aankoop van andere goederen, welke eveneens noodig zijn voor de herbewapening. Duitschland slaat op deze wijze twee vliegen in één klap: het krijgt vasten voet in de Britsche Dominions en ver meerdert zijn oorlogsmaterieel. Het blad kan moeilijk begrijpen, waar om de Britsche regeering de oprichting van een dergelijke maatschappij heeft goedge keurd. BERLIJN, 29 Dec. (Havas) De jaarlijksche Bisschopsconferentie te Fulda zal 14 Januari a.s. worden gehouden. Deze conferentie is vervroegd met het oog op de bespreking van de moeilijkheden op ker kelijk gebied in Duitschland. NEW YORK, 29 Dec. (Stefani). Ten ge volge van een brand in de electrische centrale van Newark werd de stad totaal in donker gezet, Het geheele verkeer moest worden stopgezet, terwijl de eet- en uitgaansgelegenheden eenige uren moesten sluiten. Pas in den loop van den nacht kon de centrale weer gedeeltelijk in be drijf worden gesteld. BERLIJN, 29 Dec. (Havas). Het Duitsch- Russische handelsverdrag is voor den duur van een jaar verlengd krachtens een protocol, ondcrtcekend door minister Schacht en den leider van de Sovjet-Russische handelsdelega tie der Sovjet-Unie te Berlijn. Deze roode driehoek, met de punt naar beneden be- teekent, dat men een voor- rangsweg nadert, waarop ook het verkeer, dat van links nadert, voorrang heeft. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechts kundig bureau, 8 u.; Afdracht Grafische bond, 8 uur; Bestuur R. K. Volksbond, 8.15 uur: Fede ratie groenten- en fruithandelaren, 8 uur; Be stuur ziekenfonds „Ziekenzorg", 8 uur; „Onder ling Hulpbetoon", 8 uur; Uitbetaling vacantie- bonner. bouwvakbond, 79 uur; L. T. B. 's mor gens half 11. Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Masker" Jonkvrouw de la Seiglière", kwart over 8. Gem. Concertzaal: Concert H.O.V., kwart over acht. Rembrandt-theater: „Captain January" (met Shirley Temple)' 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater„De ongeschreven wet", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Stan Laurel en Oliver Hardy in „De Zigeunerprinses", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema; „O ké, Mr. Deeds", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo R.K. Bridgeclub, 8 uur; R.K. Schaakclub „St. Bavo", 8 uur; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Uitbetaling vacantiebonnen Loodgieters, 7 uur. Stadsschouwburg „Geloof en Wetenschap", 8.15 uur. Prof. Dr. B. H. Molkenboer O.P. over „Joost van den Vondel". Rembrandt-theater: „Captain January" (met Shirley Temple), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De ongeschreven wet", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Stan Laurel en Oliver Hardy in „De Zigeunerprinses", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „O ké, Mr. Deeds", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabeth vereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 10—4 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken- laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen. in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Hedenochtend om elf uur hebben Prins Bern- hard en Prins Aschwin een rit te paard ge maakt, vergezeld van een van de heeren Von Cramm, graaf Ahlefeldt en kolonel Von Pant, sohulidzew. Het gezelschap kwam in twee auto's bij het ruiterpad, dat tegenover hotel Wittebrug in de Scheveningsche basehjes ver dwijnt, aan. De Prins zat achter het stuur van zijn Ford en Prins Aschwin zat naast hem. De chauffeur van Prins Bemhard had in de Dickey Seat plaats genomen. In een hoftauto volgden de overige leden van het gezelschap, met uitzondering van graaf Ahlefeldt, die uit hotel Wittebrug kwam. Op het ruiterpad stonden knechten van het koninklijk staldepartement met de paarden klaar. De ruiters ontdeden zich van hun jassen en stegen te paard, om stapvoets over de brug te rijden. Toen ging het in kalmen draf over het ruiterpad langs de Nieuwe Parklaan naar Scheveningen. Een en ander trok nogal belangstelling van het publiek. Er waren er zelfs, die de ruiters per fiets of per auto vergezelden. Nader vernemen wij, dat de prinsen Bemhard en Aschwin bij het pompstation zijn afgeste gen. Het was toen omstreeks 12 uur. Het gezelschap kwam uit de duinen, uit de richting van Harer Majesteifcs landhuis de Rui- genhoek, aangereden. Prins Bernhard richtte, voordat hij achter het stuur van zijn grijze cabriolet plaats nam, enkele vriendschappelijke woorden tot den rijknecht-majoor, die het ge zelschap met eenige stalknechten vergezeld had. 25 Jan.: Ongehuwde mannen ƒ6.50. 69 Jan.: Gehuwde mannen L.T.B. ƒ6.50. 11—14 Jan.; idem idem. 1619 Jan.: Militieplichtigen ƒ6.50. 2225 Jan.: St. Josephs-Gezellen ƒ6.50. 26—29 Jan.: idem idem. 30 Jan.2 Febr.: Gehuwde mannen ƒ6.50. 2326 Febr.: Voor gehuwde vrouwen. 2—5 Mrt.: Meisjes congreganisten e.a. boven 17 jaar. 69 Mrt.: Gehuwde mannen. 912 Mrt.: Gehuwde vrouwen. 16—19 Mrt.: Mannen en jonge mann. 20—23 Mrt.: (Goede Week) Heeren gegoeden stand. 24—27 Mrt.: (Goede Week) Heeren Onderwijzers. 2730 Mrt.: Paaschretraite. Mannen en jonge Aangifte directie Retraitehuis, Bergen (N.H.). Qiro ,45537.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5