100.000 We luisteren naar FINANCIEN Kerkelijk leven m DINSDAG 29 DECEMBER 1936 Het huwelijk van de Prinses Onder de gasten zal zich een groot aantal vorstelijke personen bevinden Het toekomstige keuken meisje De Hertog van Kent komt per vliegtuig Merkwaardig samentreffen Verlichting mijn Maurits Hoe staat het met den winter? De kans op aanhoudend vriesweer is nog niet erg groot NIEUWE VERKEERSWEG Verbinding Rotterdam met Hoek van Holland Viering te Weenen BRUIDSJONKERS IN DEN HAAG Bruidsmeisjes aangekomen ZUID-HOLL. BIERBROUWERIJ Reorganisatie-voorstel aangenomen Wijziging militair pensioen reglement KON. NED. JAARBEURS Afdeeling uitvindingen ZONDERLINGE „MISSIE- COLLECTE" Wie is Hans Koukal?. Help mee naar de inzendingen. OPLOSSING Radio-luisterwedstrijd „WeHce sport beoefenen zij 1 2 3 4 5 6 NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN, Prinsessegracht 28, den Haag. BENOEMINGEN ln het Aartsbisdom Utrecht NIEUWJAARS-RECEPTIE PASTOOR WEDA ERNSTIG ZIEK OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding erwten en veldboonen COLPORTEUR VEROORDEELD Wegens oneerlijke concurrentie AUTO IN EEN SLOOT Onzekerheid over het lot der inzittenden INVOERRECHT OP KORTEN TERMIJN Vice-consul overleden □□HaracmnBBaBnnBBBnnriF! Woensdag 30 December DE MOORD TE LEEK Een derde verdachte aangehouden AUTO RIJDT IN OP TROEP SOLDATEN Vijf militairen gewond HET VISSCHERIJ-BEDRIJF Onderhandelingen oVer het collectief contract VOOR HET MISDEELDE KIND Oplossingen tandem-puzzle Landbouwer verongelukt WIELRENNEN Zesdaagsche te Gent Dagfili Naar wij vernemen zullen de volgende vor stelijke gasten bij het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard aanwezig zijn: H.D.H. Prinses Armgard van Lippe-Biester- feld., 2.H. hertog Adolf Friedrich van Meck lenburg, H.H. hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg, Z.D.H. prins Ernst Aschwin van Lippe-Biesterfeld, Z.D.H. de vorst van Lippe, H.D.H. de vorstin van Lippe, Z.D.H. prins Ar- min van Lippe, H.H. prinses Douairière Frede- rik van Sachsen-Meiningen, geboren prinses van Lippe, H.K.H. prinses Alice van Groot- Brittannië, graaf van Athlone, Z.K.H. prins George van Groot-Brittannië, hertog van Kent, lady May Abel Smith, major Abel Smith, Z.K. H. erfgroothertog van Mecklenburg, Z.K.H. de groothertog van Mecklenburg, H.K.H. de groot hertogin van Mecklenburg, H.K.H. de groother togin van Oldenburg, Z.K.H. de erfgroothertog van Oldenburg, H.K.H. de erfgroothertogin van Oldenburg, H.K.H. hertogin Eilika van Ol denburg, Z.D.H. de vorst van Waldeck, H.D.H. de vorstin van Erbach-Schönberg, Z.D.H. de vorst van Bentheim-Steinfurt, H. D. H. de vorstin van Bentheim-Steinfurt, H.D.H. prinses Sophie van Sachsen Weimar-Eisenach, Z.D.H. prins Julius zur Lippe, H.D.H. prinses Julius zur Lippe; Z.D.H. prins Ernst August zur Lippe, H.D.H. prinses Carola zur Lippe, Z.D.H. de vorst van Wied, graaf Rabe Oeynhausen-Sierstorpff, gravin Rabe Oeynhausen. Voorts zullen als gasten bij het huwelijk me de aanwezig zijn: jkvr. L. P. van de Poll, dame du palais ho noraire van H.M. de Koningin, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, H.M.'s buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, kamerheer i b.d. van H.M. de Koningin, mevrouw De Marees van Swinderen, generaal-majoor graaf Von der Goltz, gravin Von der Goltz, gravin Luiza Welczeck, kolonel A. van Pantschulidzew, commandant Du Souzy, monsieur Fenton Mo- rau, prins Windischgratz, macfame De Joannis, jkvr. B. L van Swinderen, hofdame honoraire van H.M. de Koningin; H. C. G. baron van Lawick, kolonel der cavalerie, gouverneur der Kon. Militaire Academie, I. L. D. baron Sir- tema van Grovestins, ritmeester der huzaren, oud-ordonnans-officier van H.M. de Koningin, graaf Kotzebuc, gravin Kotzebuc, Herr von Biilow-Stolle, Frau von Bülow-Stolle, jkvr. I. G. baronesse Sloet van Marxveld, dame du pa lais honoraire van H.M. de Koningin, jkvr. mr. J. A. baronesse van Verschuer, hofdame hono raire van H.M. de Koningin, mr. D. J. A. baron van Harinxma thoe Slooten, kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin, luitenant ter zee der le klasse, jhr. G. A. Berg, Herr Hauptmann Viebig, Frau Viebig, gravin Elly zu Dohna Schlodien, Herr Gebhard von der Marwitz, Herr dr. Max Illgner, Frau dr. Max Illgner, graaf Carmer, gravin Carmer, Herr Udo Franck, Frau Udo Franck, ritmeester Von Baath, Frau von Baath, Herr von Zastrow, M. de Mier, esq., mr. Paul Barrelet de Ricou, baron Jacques Herry, Herr P. Breycha Zuliany, baron Joa chim v. Riedesel, Graaf Nicola Ignatieff, Herr Walter von Halle, Herr Adolf Langenheim, Ha milton Kerr esq. M. P., Herr Joachim von Kliet- zing, monsieur Le Pasteur Gounelle, hofpre diker, Dennis Sephton Dellmer esq., Adalbert graaf Dohna, luit.-kolonel R. P. J. van den Berg van Saparoea, kapitein-luit, ter zee C. J. baron van Asbeck, Herr dr. Hans Stein Frau dr. Hans Stein, jkvr. A. R. A. H. M. O. baronesse van Heeckeren van Keil, hofdame honoraire van H.M. de Koningin, mr. A. baron van Heeckeren van Keil, kamerheer i.b.d. van H.M. de Ko ningin, jhr. mr. L. H. van Lennep, kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin, jkvr. C. J. baro nesse van Tuyll van Serooskerken, hofdame honoraire van H.M. de Koningin, S. J. baron v. Tuyll v. Serooskerken, kamerh. i.b.d. van H.M. de Koningin, R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek, grootofficier van H.M. de Xonin- g:n, baronesse Van Hardenbroek van Harden- broek-Röell, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin, vice- president van den Raad van State, mevrouw Beelaerts v. Blokland-Snoeck, jhr. mr. dr. W. F. Röell, kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin, mevrouw Röell, baronesse Sloet van Marxveld. „Als ik trouw, word jij mijn keukenmeisje", heeft Prinses Juliana aan de kookster beloofd, die tijdens de Leidsche jaren van de Prinses den schepter zwaaide in de keuken van de villa 't Waerle te Katwijk aan Zee. En nu het prin selijk paar binnenkort zijn eigen woning gaat betrekken, heeft prinses Juliana, zoo vertelt het Handelsblad, Dirkje van Ree een brief geschre ven en haar gevraagd of zij de leiding van het keukendepartement van het paleis Soestdijk op zich wil nemen. De Katwijksche vrouw was natuurlijk heel blij met dit vereerend verzoek, maar zij heeft toch even geaarzeld of zij de nieuwe betrekking wel zou aannemen, want zij kan moeilijk scheiden van het rustige visschers- dorpje. Over haar werk laat Dirkje van Ree zich niet uit en wij hebben tevergeefs getracht iets te weten te komen over de lievelingskostjes van Prinses Juliana. „De Koningin heeft niet graag, dat er over die dingen wordt gepraat," zegt Dirkje, die dol is op haar toekomstige meesteres, want op 't Maerle kwam de konink lijke studente dikwijls plotseling de keuken binnenvallen om een praatje met haar keuken meid te maken. En het ging dan niet alleen over het menu van den volgenden dag. De Katwijksche is ook heel blij, dat zij de huwelijksplechtigheid van de Prinses in de kerk zal kunnen bijwonen. Daarvoor heeft de Prinses haar zelf uitgenoodigd. De Hertog van Kent, die het huwelijk van de Prinses en den Prins zal bijwonen, zal de reis naar ons land waarschijnlijk per vliegtuig maken en op Waalhaven landen. 7 Januari a.s. zal te Oestgeest in het huwelijk treden mej. Juliana v. d. Meer, geboren 30 April 1909, bijna op hetzelfde uur als Prinses Juliana. Haar verloofde, de heer M. van Stijn is geboren op 31 Augustus. De staatsmijn „Maurits" te Lutterade bij Sittard zal op 7 Januari op grootsche wijze worden verlicht. Tot ver in de omgeving kan men nu al iederen avond op de beide geweldige schachttorens de stralende letters J. en B. waarnemen, terwijl ook tal van andere licht- omamenten een feestelijk aanzien geven aan het gebouwencomplex. Juliana zal geven, zal de Nederlandsche pia niste Julia Noach werken van Dirk Schater voordragen. Uitgevoerd worden o.a.: Op 19 No. 1 (Uit de suite in de stilte) en twee études Op. 3, verder walsen en ballades van Chopin. Ook zingt Ruth Horna nationale liederen, terwijl Harry Dresselhuys moderne chansons zal voordragen. Het vrij plotseling en onverwacht invallen van een lichte vorst in den avond van den Eersten Kerstdag en het opkomen van een dik ken mist zullen waarschijnlijk bij velen den indruk hebben gevestigd, dat het met den winter ernst begint te worden. In vele gevallen toch is in den winter een dikke mist een voorteeken van vorst en als wij dan den thermometer on der nul zien dalen, eiken dag een beetje meer, kunnen wij ons moeilijk onttrekken aan de gedachte, dat het nu wel eens flink kon gaan vriezen. Wij gelooven, dat men vooralsnog aan de in gevallen vorst niet veel beteekenis moet hech ten. De dikke mist is ontstaan doordat in een gedeelte van Midden-Europa bij helder weer en groote droogte in de hoogere luchtlagen sterke warmte-uitstraling intrad, die ten gevolge heeft gehad, dat de onderste luchtlaag sterk afkoel de en dat hierin nëvelvorming plaats had. Daar er tegelijkertijd weinig wind was kon de nevel niet weer spoedig oplossen. Van meer belang voor de vooruitzichten is, dat tot dusverre de vorst beperkt bleef tot het Westelijk gedeelte van Midden-Europa, waar zij overigens slechts hoogstens enkele graden bedroeg. In verband met de luchtdrukverdeeling voerde een Zuidoostelijke luchtstrooming de koude lucht uit het vorstgebied o.a. naar ons land, waar dan ook sedert Vrijdag der vorige week de temperatuur meestentijds beneden het vriespunt is gebleven. Voor doorgaande sterke vorst is evenwel de algemeene weerstoestand nog niet zeer gunstig. In het Oosten van Europa is de vorst nog van heel weinig beteekenis, zoo dat wij vandaar uit nog niets te verwach ten hebben. Misschien zal de over het Oost zeegebied doorgekomen sterke Noordelijke wind in het Oosten een belangrijke tempe ratuurdaling teweeg brengen, maar dit kan nog niet veel bijdragen tot de ontwikkeling van een vorstgebied in het Oosten, en zoo lang dit er niet is, heeft het vorstgebied in Midden-Europa geen andere beteekenis dan dat van een gebied van uitstralingsvorst, die op zichzelf staande nooit zeer lage tem peraturen brengt. Overigens is er wel een langzame en traps gewijze verandering in den algemeenen weers toestand in Europa, die, in dezelfde richting voortgaande, later in den winter, b.v. over een paar weken, de vorstkansen sterk doet stijgen. Maar dan moet die ontwikkeling in die richting voortgaan en of dit zoo zal gebeuren is op dit qogenblik allerminst met zekerheid te zeggen. Zoolang over de Noordelijke helft van Europa nog een Westelijke luchtstroom van een tame lijk hooge temperatuur waait, is de verdere ontwikkeling van een voor sterk» en langdurige vorst gunstigen weerstoestand niet waarschijn lijk. Er zal dus nog heel wat moeten veran deren in ons werelddeel eer wij toe zijn aan een periode van sterke vorst, die lang aan houdt. (Nadruk verboden). Een belangrijke verkeersweg is voltooid; de Maasdijk, de voornaamste verbinding tusschen Rotterdam met Hoek van Holland en het West- land is van een geheel nieuw en modern weg dek voorzien, waardoor deze weg thans beter op het drukke verkeer berekend is, dan voor heen. De thans geheel gereconstrueerde Maasdijk is voor het verkeer weer opengesteld, nadat hij ongeveer een half jaar afgesloten is geweest. Op het feest, dat de gezant der Nederlanden te Weenen, Lucien van Hoorn, op 7 Januari a.s. ter eere van het huwelijk van H. K. H. Prinses Maandag zijn in de Residentie aangekomen baron Von Vitinghoff en graaf C. Ahlefeldt, die, naar men weet, bruidsjonkers zullen zijn bij het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bern hard. De hooge gasten hebben hun intrek genomen in hotel De Witte Brug. Met den Berlijnschen trein, die heden te 10.03 uur aan het Staatsspoorstation te 's Gra- venhage is aangekomen, zijn twee der bruids meisjes bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard in de residentie gearriveerd, n.l. de hertoginnen Woislawa en Thyra van Mecklenburg. De ruimte voor de Koninklijke wachtkamer was vrijgelaten en namens de Koningin en de Prinses was ter begroeting aan het station freule van Heemstra aanwezig. Freule Van Tets was den beiden hertoginnen tegemoet gereisd en precies op tijd kwamen zij aan de Staatsspoor aan. Nadat enkele woorden van begroeting gewisseld waren, leidden freule Van Tets en freule Van Heemstra de beide gas ten door de Kon. wachtkamer naar den gereed- staanden hofauto, waarmee zij gebracht werden naar de woning van freule De Brauw, hofdame van Prinses Juliana, aan de Koninginnegracht, waar de beide hertoginnen gedurende hun ver blijf in Den Haag zullen logeeren. Onder voorzitterschap van mr. R. J. H>. Patijn, is Maandagmiddag een tweede buitengewone algemeene vergadering van houders van pre ferente en gewone aandeelen der Zuid-Holland- sche Bierbrouwerij gehouden, ter behandeling van het voorstel van directie en commissaris sen tot afschrijving van kapitaal en tot afstand van cumulatieve rechten en achterstallig divi dend, en in verband hiermede wijziging van de statuten der vennootschap. Het voorstel is met 911 tegen 24 stemmen aangenomen. Na deze vergadering kwamen de gewone aandeelhouders bijeen, die met algemeene stem men de voorgestelde statutenwijziging hebben goedgekeurd. Ook de vergadering van houders van 5 pet. obligaties 1926 vereenigde zich met het reorga nisatievoorstel. BATAVIA, 29 Dec. (Aneta.) Bij den Volks raad is een ontwerp-ordonnantie ingediend tot wijziging van de militaire pensioen-reglemen ten in dien zin, dat officieren en onderluitenants van Januari a-s. af vijf procent in plaats van zes procent van hun salaris storten ten be hoeve van het weduwen- en weezen-fonds en twee procent in plaats van één procent als bij drage voor eigen pensioen. Hierdoor zijn deze percentages in overeenstemming gebracht met die welke gelden voor burgerlijke landsdienaren en overige militairen in Ned.-Indië. Op de a.s. voorjaarsbeurs van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht zab weer onder de auspi ciën van den Bond van Octrooi- en Merken- houders een afdeeling voor „nieuwe vindingen" worden ingericht. Iedereen kan er aan deel nemen. Het doel is den uitvinder een gelegen heid te bieden contact te krijgen met belang hebbenden voor verkoop van een octrooi of afgifte van een licentie op een octrooi. Het Jaarbeursbestuur geeft eventueel koste loos een certificaat uit voor vindingen welke voor octrooieering in aanmerking komen, opdat de uitvinder er van in de gelegenheid zij binnen zes maanden van den datum van de opening der Jaarbeurs af een octrooi-aanvrage in te dienen in Nederland. Door een onzer lezers is ons ter hand ge steld een circulaire afkomstig uit Japan, welke zonder persoonlijke onderteekening, afkomstig zou zijn uit de katholieke missie Tajimi, Gifu- ken, Shudoin. Er wordt echter niet bijgezegd, door welke orde of congregatie deze missie be diend wordt. Men doet een beroep op de lezers der circulaire om tot steun van deze missie geld te zenden aan zekeren heer Hans Koukal in Tsjechoslowaklje. Om deze geldzendingen aantrekkelijker te maken is bij de circulaire een tweetal kaarten gevoegd, gewikkeld in een Japansche krant. Zooals bekend mogen inzamelingen, met welk goed doel dan ook, door Katholieken niet ge houden worden zonder verlof van den Bisschop in wiens diocees de collecte wordt gehouden. Aangezien noch uit de bedoelde circulaire, noch anderszins blijkt, dat de kerkelijke autoriteiten van Nederland hun goedkeuring aan deze zaak hebben gegeven, zal iedereen begrijpen, dat men voorzichtig doet met aan de circulaire g,een aandacht te schenken. Laat Uw inzending niet liggen. Plak onderstaand formulier op briefkaart en frankeer 25 cent of meer extra. Naam Adres Woonplaats (IN BLOKLETTERS) Inzenden uiterlijk 30 Dec. e.k. aan het Z. H. Exc., de Aartsbisschop van Utrecht, heeft aan den Zeereerw. Heer B. M. H. Meuwis- sen op diens verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als Pastoor te Lettele en heeft benoemd tot Pastoor te Lettele den Zeereerw. Heer H. J. Broere en tot Pastoor te Hooglanderveen den Zeereerw. Heer J. H. A. Hendriks. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal op Nieuws jaarsdag receptie verleenen aan de lee- ken en religieusen van 121 uur en aan de priesters van 12 uur. SOERABAJA, 29 Dec. (Aneta.) Pastoor A. D. Weda, die lijdende is aan typhus, is uit voor zorg voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 14 December 1936 tot en met 19 December 1936 f 1.50 per 100 K.G. zal be dragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten zal f 1 per 100 K.G. steun wor den vergoed. Voor veldboonen, welke, blijkens de dateering van het dorschbrief je, zijn gedorscht in boven genoemd tijdvak, zal de steunvergoeding f 2. per 100 K.G. bedragen. Het Amsterdamsche Gerechtshof veroordeel de een colporteur wegens oneerlijke con currentie tot twee maanden gevangenis straf en bevestigde hiermede het vonnis van de Rechtbank. Als colporteur van een weekblad had de man geprobeerd zijn cliënten over te halen zich te abonneeren op een fel concurreerend weekblad. Van dit laatste blad had verd. een betere aanbieding gekregen, waarop hij alvast maar met de colportage was begonnen. ©ov^' v» ,1 j In Hoogkerk is Maandagavond een auto over den kop geslagen en in een slöot terecht ge komen. Van de inzittenden heeft men niets meer gehoord of gezien. Gevreesd wordt, dat zij onder den wagen terecht zijn gekomen. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over bovenstaand wetsontwerp is het volgende ontleend: Met voldoening namen de ministers van Fi nanciën, Handel, Nijverheid en Scheepvaart en. Buitenlandsche Zaken er kennis van, dat men bij de overweging van het wetsontwerp in de afdeelingen vrij algemeen verklaarde zich er mede te kunnen vereenigen. De ministers meenen zich er van te moeten onthouden, in te gaan op de in heb voorloopig verslag opgeworpen vraag, of het aanbeveling verdient, tot het brengen van verandering in de handelspolitiek over te gaan. Te Spezia bij Genua is overleden de heer Pietro Simonelli, vice-consul der Nederlanden aldaar. De heer Simonelli, die deze functie sedert eenige jaren bekleedde, was lid der firma Alinghieri, Simonelli en Tricerri, agenten te Spezia van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaat schappij cn van de stoomvaart-maatschappij „Nederland." HILVERSUM I, 1875 M. (NCRV-UITZEN- DING) 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.00 12.00 Bas-bariton en piano. 12.15 Gram.- pl. 12.30 A'damsch Salonorkest. 2.00 Gram.pl. 3.00, 3.45 Orgelspel. 4.00 Violen en piano. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Ka merorkest Ars Nova et Antiqua m. m. v. solisten. (Om 9.00 Huwelijkswijding, cau serie en om 10.05 Berichten ANP). 10.30 11.30 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. VARA-UITZEN- DING) 8.00 Gram.pl. 9.30 Onze keu ken. 12.00 Melody Circle. 12.45 Gram.pl. 1.001.45 De Flierefluiters. 2.00 Gram.pl. 5.30 Orgelspel. 5.50 Ramblers. 7.00 Sport. 7.15 Zang. 8.03 Berichten ANP. 8.15 VA- RA-Orkest en solist. 9.20 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Ramblers. 10.40 Orgelspel. 11.3012.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 BBC-Welsch-orkest en solist. 12.35 Gram.pl. 1.20 Birminghamsch Hippodro me Orkest. 2.20 Jazzmuziek (gr.pl.). 2.50 Northern Ireland Fanfare Orkest en so list. 3.50 Pianorecital. 5.10 Het MacAr- thur Kwintet. 5.35 BBC-Dansorkest. 7.00 BBC-Harmonie-orkest en soliste. 7.50 Populair concert en orgelspel. 8.20 BBC- Orkest. 9.20 Berichten. 9.55 L. Bridge- water's kwintet. 11.20 Grosvenor House dansorkest. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.-pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 3.20 Gram.pl. 11.20 Poulet-kamerorkest. 2.50 Orkest concert. 4.50 Gram.pl. 5.50 Parijsch Ka merorkest. 8.20 Pianorecital. 9.05 Radio- tooneel met muziek. 11.2012.35 Ibos- dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.00 Gram.pl. 11.20 SA-Orkest. 12.35 Concert m. m. v. or kesten en solisten. 1.35 Gevar. concert. 3.50 Siegburger Concertörkest. 5.50 Viool en piano. 6.2o Omroepkleinorkest. 8.05 Omroepkleinorkest en instrum. kwartet. 9.50 Prisca-kwartet en solist. 10.20 11.20 Omroepkleinorkest en pianotrio. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 Mi: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepdansorkest en ca baret. 1.30 Klein-orkest en cabaret. 2.00 2.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 3.2<> Omroepkleinorkest. 10.3011.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.302.20 en 520 Gram.pl. 6.35 Omroep orkest. 7.30 Gram.pl. 8.20 Omroepsym- phonie-orkeet. 10.30—11.2q Pianorecital. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Barnabas von Geczy's orkest. 8.35 Marschenconcert. 9.20 Berichten. 10.20 11.20 Populair concert. Maandag zijn op vordering van den officier van justitie en van den rec'hter-commissaris te Groningen de beide verdachten van den moord op den 66-jarigen Chr. Reyntjes te Leek, ge pleegd in den nacht van 1 op 2 December, naar het huis van bewaring te Groningen overge bracht. Het zijn de 41-jarige W. de B. en de 31-jarige C. T., beiden wonende te Groningen. Voorts werd in verband met dezen moord gearresteerd de 41-jarige K. D. De man is in het hoofdbureau van politie in arrest gesteld. Donderdag j.l. werden W. de B. en C. T. bij een aanval in een café aan de Sledemenner- straat, te Groningen, aangehouden. Beide ver dachten ontkennen, schuldig te zijn. Bij het voortgezet onderzoek zijn echter zooveel aan wijzingen tegen hen aan het licht gekomen, dat zij Maandag naar het huis van bewaring zijn overgebracht. Op den Doomschenweg bij Amersfoort is een personenauto op een sectie soldaten ingereden Vier soldaten en .een sergeant werden tegen den grond gesmakt, terwijl de overigen, onder wie luitenant Faber, door op zij te springen zich konden redden. De vier soldaten kwamen er met lichte verwondingen af. De sergeant-capitulant van Voorst uit Am sterdam is met een vermoedelijke hersenschud ding en verschillende verwondingen naar het hospitaal vervoerd. De marechaussee te Leusden stelt een on derzoek in. Nog versch ligt de staking in het visscherij- bedrijf, tijdens den zomer van dit jaar, in het geheugen. De strijd werd beëindigd door slui ting van een collectief contract voor de Noord- zee-trawlervisscherij, loopende tot 1 Januari 1937. Gezien den korten duur van dit contract moesten de vier samenwerkende organisaties, de Centrale Bond, de Christelijke Bond, de R. K. Bond en de Oud-Katholieke Bond, tijdig' nieuwe voorstellen formuleeren. Hiertoe werden leden vergaderingen gehouden, waarna de gecombi neerde besturen de verschillende verlangens der visscherijarbeiders hebben samengevoegd. De organisaties stelden zich op het standpunt, dat van verlenging van het loopende contract, zij het dan met een duurte-clausule, zooals de reeders voorstellen, geen sprake kon zijn. Zij drongen daarom nogmaals ernstig bij de ree ders aan op het openen van nadere onderhan delingen. De reeders handhaafden echter hun voorstel, namelijk verlenging van het collectief contract 1936, met irivoeging van een duurte- clausule. Zoover zijn de besprekingen thans gevorderd. Over enkele dagen loopt het oude contract af. Vermoedelijk zal dit voorloopig, hangende de onderhandelingen, wel met een maand, verlengd, worden. Nog enkele dagen en de termijn van sluiting voor de tandempuzzle voor het kind is daar, namelijk uiterlijk 1 Januari a.s. Tienduizenden oplossingen kwamen binnen. Verwacht wordt, dat ook de laatste dagen dit aantal nog zal toenemen. De oplossingen moeten ingezonden worden op een briefkaart, gefrankeerd met minstens twee kinderpostzegels van 6 cent. Door hieraan mee te doen steunt men de nuttige actie voor de verzorging van het misdeelde kind. Het adres voor de tandem-puzzle is: Nicolaistraat 17, Den Haag. Toen de landbouwer D. V. te Lattrop in de schuur van zijn woning bezig was eenige verbe teringen aan de zoldering aan tie brengen, waarvoor hij op eenige battings was gaan staan, is hij uitgegleden en met zijn zijde op een der battings gevallen. Aanvankelijk liet het ongeval zich niet ernstig aanzien, doch toen de pijn ver ergerde ontbood men een geneesheer. Deze con stateerde zware inwendige kneuzingen, terwijl eenige ribben bleken te zijn gebroken, waardoor de longen zouden zijn geraakt. Na eenige dagen van hevig lijden is het slacht offer aan de bekomen verwondingen bezwe ken. Ook Maandagavond en vannacht is er veel gejaagd, zonder dat dit tusschen tien en twaalf uur wijziging in den stand bracht. Het koppel PellenaersSlaats bleef na de sprints van middernacht zijn uiterste best doen en slaagde er in een ronde te nemen, waardoor het alleen de leiding had. Dit was evenwel niet naar den zin van het koppel VopelKilian, dat een strijd ontketende, waaraan ook door eenige andere koppels werd deelgenomen met het resultaat, dat de Nederlanders door eenige kop pels werden ingehaald. PellenaersSlaats slaagden er hierna aldra weer in hun achterstand in te loopen, en zij kwamen, tezamen met nog drie andere kop pels, BillietDekuysscher, KilianVopel en CharlierDepauw aan de spits. Op ditoogenblik had het koppel PijnenburgWals een achter stand van een ronde. Nadat men gedurende eenigen tijd in kalm tempo had gereden, gingen PijnenburgWals er van door en na een ron de genomen te hebben, sloten zij zich bij de koppels, die de leiding hadden, aan. Na twee uur was het stil op de baan. De stand bij de neutralisatie luidde: 1. BillietDekuysscher 312 punten. 2. Kilian—Vopel 257 punten. 3. PijnenburgWals 215 punten. 4. PellenaersSlaats 164 punten. 5. Charlier—Depauw 94 punten. Op twee ronden: 6. Debruycker—Verhaeghen 117 punten. Op drie ronden: 7. DeneefVan Buggenhout 307 punten. Op vijf ronden: 8. MeerschasertVerreycken 182 punten. 9. Van SchündelVan den Broek 148 punten Op zeven ronden: 10. Raet—Christensen 63 punten. Blijkens een circulaire van de Koloniale Bank aan de aandeelhouders is voor af- scWrijving en reserveering in totaal f 10 419.288 noodig. Ter dekking wordt door afstempeling van 50 pet. op de aandeelen J 8.25 millioen verkregen, terwijl de rest aan de bestaande reserves zal worden ont trokken. De meening bestaat, dat in de periode der crisisjaren een kentering is ge komen. Nochtans kunnen geen voorspellin- gedaan omtrent eventueele uitkeenngen na 1938. Een wijziging van de uitvoer ordonnantie voor Indische ondernemingsrubber is vast gesteld, waarbij alle onder douarte-contróle gestelde rubber, bestemd voor uitvoer ge durende het eerste kwartaal 1937, vóór 1 A aart a.s. moet worden uitgevoerd. Op 5 Januari a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 700-000 4 pet. obligaties tot den koers van 98% pet. ten laste van „De Korenschoof'' te Utrecht, Houders van nog uitstaande f 80.000 per 15 Januari a.s. af losbaar gestelde 4 pet. obligaties 1911 heb ben recht van voorkeur. De leening dient „L gedeeltellike bestrijding der uitgaven voor de verdere voltooiing van het her- nieuwmgsplan. Op 4 Januari 1937 wordt de inschrijving opengesteld op f 4.989.000 3Vi pet. obligaties tot den koers van 99 pet. ten laste van de ■provincie Zuid-Holland. Houders van per 1 Februari 1937 aflosbaar gestelde 3% pet. obligaties 1907 eerste en tweede serie, van 4 pet. obligaties 1907 derde serie en van f 1934' in totaal Pr° resto f 4.084.000, hebben recht van voorkeur De Nivas heeft de exportprijzen opnieuw verhoogd n.l. met 15 cent, in verband met de snelle opleving der suiker exportmarkt. Het Amsterdamsch Effectenblad ver neemt, dat de Amsterdam Tapanoeli Cult. Mij. voornemens is, haar kapitaal met 60 te stemPelen van f 1.300.000 tot l oHiejna zal het kapitaal tot f 900.000 worden verhoogd. Het resultaat zal zijn, dat de mij. vrij van schulden komt en bovendien over een behoorlijk werk kapitaal zal kunnen beschikken. Nader wordt vernomen, dat de mij. inderdaad 'n reorganisatie overweegt, maar dat de plan nen nog geen vasten vorm hebben aange nomen. y De Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika heeft een bijkantoor te Benoni (Transvaal i geopend. De uitgifte van f 500.000 nieuwe aandee len Brocades-Stheeman, met voorkeursrecht voor de aandeelhouders, is volkomen ge slaagd. De beurs te Parijs overweegt den weinig bevredigenden economischen, financiëelen en monetairen toestand des lands na 'n half jaar Volksfrontwetgeving. De Fransche werkgevers merken op, dat het arbeidsloon sinds Juni met 40 pet. i(i gestegen en dat de laatste rest van het voordeel der monetaire operatie voor dc Fransche industrie in haar strijd met de buitenlandsche concurrentie do&r een ■nieuwe algemeene loonsverhooging geheel zal verloren gaan. De vraag, of de nieuwe n munt zal kunnen worden gehandhaafd, komt dan weder aan de orde. Het Siameesche parlement heeft una niem de tinrestrictie bekrachtigd. Hierdoor zijn alle hinderpalen voor Siam, om deel uit te blijven maken van het internationaal tin-restrictieplan, uit den weg geruimd. De rubberprijs te Londen steeg niet min der dan Vz d. hooger tot 10% d. per lb. De grens van 11 d. werd zelfs overschreden. De rubbervoorraden te Londen zijn in de afgeloopen week met 744 ton tot 32.237 ton gedaald en de voorraden te Liverpool met 450 ton tot 45.884 ton. De goudprijs te Londen bleef op 141/6 onveranderd. 272.000 werd aan goud om gezet. De British Bemberg zal wegens gebrek aan liquide middelen de coupon op de 6 pet. debentures per 1 Januari a.s. niet uitkeeren. De Atchison Topeka behaalde in Novem ber een bedrijfswinst van 2.69 mill, tegen 2.16 mill, in November 1935. De Missouri Pacific 160.606 tegen 608.982. De Wabash Rr. aan netto-ontvangsten 710.000 tegen 563.000. De Chesapeake and Ohio boekte in de eerste elf maanden een netto-winst van 5.09 per gewoon aandeel, tegen 3.68 in dezelfde periode van het vorig jaar. De Amerikaansche minister van handel verklaarde in zijn jaarverslag aan het Con gres, dat het nationaal inkomen, als gevolg van het omzetcijfer van handel en industrie in de Vereen. Staten in 1937 meer dan 60 milliard zal bedragen, hetgeen het hoogste bedrag zou zijn sedert 1929. De Amerikaansche Staalproductie bedroeg in het begin der week 77 pet. der capaciteit, gelijkstaande aan de vorige week. Een maand geleden bedroeg de productie 75.9 pet., een jaar geleden 46.7 pet. en twee jaar geleden 39.2 pet. Het indexcijfer voor Amerikaansche goe- derenprijzen in den groothandel bedraagt thans 81.99 en heeft een stand bereikt, die sinds het begin van de berekening van het indexcijfer nog niet is voorgekomen. Men wijst er op, dat gevreesd moet worden, dat de kosten van het levensonderhoud sneller zullen stijgen dan de koopkracht van het volk. De koperverkoopen in Amerika bedroe gen sedert Donderdag j.l. 3.10 mill. lb. te gen 13.08 mill. lb. in dezelfde periode van de vorige week. Tot dusver bedroegen de verkoopen in December 216.02 mill. lb. De Amerikaansche wagonverladingen zijn in de week per 19 December met 9047 wagons tot 729.700 wagons gedaald. Ten opzichte van de overeenkomstige week van 1935 zijn de verladingen met 130.200 wa gons gestegen. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8-988.98% (v. slot 8.97 /8), de Dollar op 1.82V2—1.82% (1.82%), de Frank op 8.533%—8.54%. (8.53%), de Belga op 30.8030.87Vz (30.81) en de Zwitser sche Frank op 41.97/242.02 (41.98). De Nivas verkocht 17.200 tons superieure suiker, 3209 tons bruine suiker en 3507 tons melasse voor diverse bestemmingen. Voorts 828 tons superieure en 112 tons bruine sui ker voor consumptie* 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6