A In afwachting van Hitler's antwoord Najaarsvergadering van het R.K.W.V. ROODE KERSTKLOKKEN OPENINGSREDE VAN DE BRUIJN aspirin Wat Deterding wil RONDOM DE DEMARCHE PARIJS-LONDEN Sukkelt Gij met Uw spijsvertering? M.S.S.-cachets NA DE SCHIETPARTIJ DINSDAG 29 DECEMBER 1936 Het nieuwe Kabinet zal er niet aan kunnen ontkomen de orde ningsproblemen op te lossen Geen cellenbouw in de beweging Het R.K.W.V. en de Staatspartij De ramp van de Van derWijck Het wrak wordt niet gelicht LAGER ONDERWIJS De verlenging van termijnen HET NATIONALE DAGBLAD Ontevreden abonné's en redacteuren Overbrenging van ons landbouw- surplus naar Duitschland Voorlichting BUITENLANDSCH OVERZICHT De toestand blijft onopgehelderd Een der verdachten te Broek op Langendijk bekent zijn schuld Een ontaarde zoon Roofoverval gepleegd op zijn eigen, bejaarde moeder Zegeldiefstal voor f 17.000.- ln hooger beroep twee jaar gevangenisstraf opgelegd Van het Hof CARBIDBUS ONTPLOFT De hedenmorgen elf uur in het gebouw voor K. en W. te Utrecht aangevangen twee-daagsche najaarsvergadering van het R.K. Werkliedenverbond werd ingeleid door een rede van den Verbondsvoorzitter, het lid der Eerste Kamer, den heer A. C. de Bruijn. Erkennende, dat door de muntcorrectie in verschillende bedrijven eenig licht gekomen is, vroeg spreker zich af of ons land voldoende is ingesteld, voldoende is aangepast, om econo- nomisch het grootst mogelijke nut te verwer ven uit hetgeen moet worden verwacht. Spreker ontkent, dat ons land gereed is voor de verwachte opleving, omdat zonder ordening van het economisch leven, zonder een verstan dige, weloverwogen, permanente samenwerking tusschen allen, die bij de voortbrenging en dis tributie betrokken zijn, slechts van schijn-ople- ving zal te spreken zijn. Van dit kabinet, welks dagen geteld zijn, kan niet worden verwacht, dat het zich met deze problemen nog ernstig zal kunnen doen gelden. Doch binnen eenige maanden zal er een ander kabinet optreden. Daarvan mag, met een be roep op onze groote volksbelangen gevraagd, sterker, geëischt worden, dat het probleem van de economische ordening afdoende worde opge lost, opgelost zoo noodig ook door andere mid delen dan de zelfs gewijzigde wet op het alge meen verbindendverklaren van ondernemers overeenkomsten, waarbij tevens gewaakt zal die nen te worden, dat een soepele en voortvarende Uitvoering verzekerd zij. Met de economische positie van ons land is de sociale toestand ten nauwste verbonden. Ten spijt van de „ordeloozen" zij met voldoening geconstateerd, dat het aantal van hen, die zich uitspreken voor sociaal- economische ordening, op verblijdende wijze zich uitbreidt, zoo uitbreidt, dat het komen de kabinet, indien het althans steunen wil op de volksvertegenwoordiging, er moeilijk aan zal kunnen ontkomen te pogen die kwestie tot een redelijke oplossing te bren gen. Dat is broodnoodig nfet alleen omdat de verwachte economische opleving van ons land zich zooveel mogelijk ongestoord zal dienen te voltrekken doch vooral omdat de moreele belangen van ons volk zulks eischen. Met groot genoegen zij in dit verband gewezen op een publicatie van de algemeene R.K. Werkgevers- vereeniging betreffende de jeugdwerkloosheid. De beschikbare arbeid moet over de beschik bare arbeiders worden verdeeld, d.w.z. de ar beidsduur moet worden verkort. Om het euvel der werkloosheid zooveel mogelijk te bestrijden, zijn wij met de katholieke werkgevers van oor deel, dat er moet komen een stelselmatige, door de wet bevorderde, vervanging van vrouwelijke arbeidskrachten door mannelijke bij het ver richten van werkzaamheden, die niet specifiek als vrouwenarbeid zijn aangewezen, wettelijk verbod van arbeid in het bedrijfsleven door de gehuwde vrouw niet-kostwinster, vervanging van oudere door jongere arbeidskrachten, met behoorlijke verzorging van de belangen der ouderen. Natuurlijk zullen de voor uitvoering in aan merking' komende groote openbare werken ten spoedigste in uitvoering moeten worden geno men. De werkloozenzorg zal, prof. Van Emden staat met ons op dit standpunt, wettelijk moe ten worden geregeld, omdat het een onhoud bare toestand is, dat een groot deel van die zorg thans in ambtelijke handen ls. Ook op het matigst voorziene sociale ver langlijstje mag de zorg voor het groote gezin niet ontbreken, waarbij allereerst te denken is aan het reeds zoo dikwijls bepleite Rijkskin- dertoeslagfonds. Het is in dit verband wel van belang op te merken, dat, naar het schijnt, ook in de kringen van de Sociaal-Democratische beweging, geleerd door het buitenland, de kin dertoeslaggedachte rijpt. Het komende kabinet heeft in sociaal-econo misch opzicht veel te doen. Ter voorlichting kan het nuttig zijn nog eens duidelijk uit te spreken, dat onze ka. tholieke arbeidersbeweging, als zoodanig, niet aan politiek doet, doordat zij los staat van de z.g. verkiezingspolitiek, los staat van de candidaatsstelling; dat zij geen politieke verantwoording draagt, noch wenscht te dragen en dat zij volkomen zelfstandig haar houding bepaalt. Het getuigt echter van een volkomen gemis aan zin voor rea liteit indien wordt beweerd, dat onze arbei dersbeweging onverschillig zou dienen te staan tegenover de politieke partijen, hare programs en haar werk. Haar, die allereerst verantwoordelijk is voor de veelzijdige belangen van de katholieke arbei dersgezinnen, haar, die bij haar streven veelal niet op de laatste plaats afhankelijk is van het werk van de politieke partijen en haar ver tegenwoordigers, haar zou het koud moeten laten hoe de politieke constellatie van het land is? Dergelijke onvoldragen redeneering kan men van ons niet verwachten. Daar komt nog bij, dat wij over de katholieke arbeidersbeweging spreken; de katholieke, de godsdienstig-zedelijke en cultureele belangen van ons volk staan bij haar voorop. Daarbij wordt uiteraard geluis terd naar het Woord van het bevoegde kerkelijke gezag. Welnu, ook die belangen vallen niet bui ten het gebied der politiek en ook daarom mag het ons niet onverschillig zijn hoe de politiek gevoerd wordt en wie haar voert. Een en ander vooropstellende en met vreugde constateerende, dat de Katholieke Staatspartij, evenals onze beweging, als basis voor haar ar beid neemt de Pauselijke encyclieken, con stateerende, dat die partij in elk opzicht de ming van niet-wachtgelders een gedeelte van de rijksvergoeding aan het Rijk te doen af staan tot het tijdstip, waarop de benoemingen geheel zullen worden vrijgegeven, zal de minis ter niet in overweging kunnen nemen. Hij sluit zich geheel aan bij de bezwaren, op grond waarvan vele andere leden met dit denkbeeld in geenen deele konden instemmen. A. C. de Bruijn BATAVIA, 29 Dec. (Aneta). In ant woord op een schriftelijke vraag van den heer Van Lonkhuyzen, lid van den Volks raad, heeft de regeering medegedeeld, dat, mede naar aanleiding van adviezen, inge wonnen bij Nederlandsche en Britsche ber gingsmaatschappijen, van het lichten van het wrak van de Van der Wijck moet worden afgezien. Dadelijk na de ramp is een onderzoek inge steld naar de mogelijke verbetering van het radio-alarm-systeem (men zal zich herinneren, dat eenige schepen, alhoewel dicht in de na bijheid, het S.O.S.-sein niet hebben opgevan gen). Het duurt echter eenigen tijd alvorens uit de bekende gegevens eenige conclusie kan worden getrokken. meest welwillende houding aanneemt ten op zichte van de katholieke arbeidersbeweging en haar streven, is het plicht, ontleend aan het ar beidersbelang, om eenerzijds die partij en haar werk te steunen, ook omdat het kerkelijk gezag de staatkundige eenheid als een eminent ka tholiek belang beschouwt en anderzijds par tijen en dissidente groepen te bestrijden, die zich tegenover het gemeenschappelijk goed keeren. Te gereder zal dit laatste geschieden, indien zulke partijen en wat er zich voopr houdt, zien stelselmatig tegenover onze arbeidersbeweging, haar werk en haar leiders plaatsen en zoodoen de het arbeidersbelang schaden. Er kan, alweer in het belang van de be weging en dus van de arbeiders zelve, niet worden geduld, dat binnen de beweging ge legenheid geboden wordt haar leiders ver dacht te maken. Een aantal van de cellen- bouwers is den laatsten tijd verwijderd en de leiders onzer beweging, die allereerst verantwoordelijk zijn voor den gang van zaken, zullen zonder twijfel ook verder hun taak en plicht weten te vervullen. In het verdere verloop van zijn rede wees de heer De Bruijn op den godsdienstig-zedelijken ar beid der beweging. De instellingen bloeien, nieuwe worden er aan toegevoegd. Spoedig zal met den bouw van het gemeenschapsoord wor den begonnen; een nieuw weekblad „Herstel" zal begin Januari verschijnen. De jonge Werk man getuigt van sprankelend leven. Spreker besloot met de bede, dat God de Kroonprinses en haar jongen, sympathieken en werkzamen bruidegom moge zegenen. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot ver lenging van termijnen voor lager onderwijs, is het volgende ontleend: Met voldoening mocht de minister vernemen, dat verscheidene leden zich zeer wel konden vereenigep met de in dit artikel voorgestelde wijziging. Zooveel mogelijk bespoedigt hij de aanbieding van een wetsontwerp op den grond slag van het verslag, dat door de ingestelde Staatscommissie is uitgebracht. Het denkbeeld om in geval van vaste benoe- Met de exploitatie van het Nationale Dagblad zoo schrijft men aan Het Volk gaat het niet naar wensch van den uitgever. De abonné's loopen bij tientallen weg, wijl de miserabele technische voorziening van het blad den lezers niet aanstaat en de andere dagbladen in ons land over het algemeen veel beter verzorgd zijn. Met de machine van thans kan men maar 5000 nummers per uur drukken. Wel is men voorne mens een nieuwe pers te bestellen, doch dit voor nemen heeft nogal wat voeten in de aarde. Onder het redactiepersoneel heerscht groote ontevredenheid over bezoldiging en rechtsposi tie. Door hen allen, uitgezonderd den hoofdredac teur, is een schrijven aan Mussert gericht, waar in gevraagd wordt met hun ontstemming reke ning te houden en hun positie te verbeteren. Wanneer U Orl,pp*rl0^ Wanneer w, wor(Jt doo» koorts, plotseling j.Jematen. start fiooldpli», P'i" m --V 00t „n U tracht meester te maken. Wacht dan .1* "e'ml bietiem Asptrtn-tabletten rijn alleen band om de verpakking Wij lezen in „De Tijd": In een verklaring heden aan de pers verstrekt, geeft dr. Deterding de volgende uiteenzetting van de maat regelen, welke hij denkt te nemen: 1. het heele surplus der landbouwproducten in Holland aan te koopen; 2. dit zoo snel mogelijk naar Duitschland te vervoeren; 3. het daar natuurlijk tegen Duitsche valuta te doen verkoopen; 4. het verkregen provenu daarvan in Marken aan de Duitsche Winterhilfswerke ter beschik king te stellen (waardoor die producten indi rect in ieders bereik in Duitschland komen en een prijsstijging daar gedurende den winter wordt voorkomen) 5. een beroep te doen in Nederland op de grootst mogelijke medewerking in zijn streven tot weder-opbouw van de zoozeer noodige har telijke verstandhouding tusschen Nederland en Duitschland, twee landen, die een goede ver standhouding meer noodig hebben dan welke twee landen ook (Rijnverbinding, lange Duitsch- Nederlandsche grens); 6. Bovendien behoeft het geen betoog, dat be richten in de kranten omtrent vernietiging in Nederland van groenten en andere voor den mensch zoo noodige producten, juist in een land, waar men er groote behoefte aan heeft, en welks eenig vergrijp is, slechts in Marken te kunnen betalen, kwaad bloed moeten zetten. Ik vraag zoo vervolgt dr. Deterding ze ker van niemand eenige erkentelijkheid voor mijn stap, dien ik geheel onafhankelijk van wien dan ook, genomen heb, doch ik zou het op prijs stellen, indien een zoo groot mogelijk aan tal Nederlanders mij een bewijs van instemming met mijn plan zou doen toekomen in afwach ting van zijn nadere uitwerking en eventueeie uitbreiding. Ook zij, die mijn plan financieel willen steunen kunnen daartoe thans reeds hunne bijdragen storten bij de Kasvereeniging te Amsterdam onder het motto: Westersche sa menwerking. Weet u, hoe H. M. de Koningin en het prin selijk paar de Kerstdagen hebben doorgebracht? Het „Neue Wiener Journal" zal het u ver tellen: „Koningin wilhelmina vertoeft tijdens de Kerstdagen altijd op Het Loo, dat genoemd wordt: het doornroosje op de heide, het is het toevluchtsoord van Hollands heerscheres bij haar volk. In de lage, van Rembrandt's halfdonker vervulde vertrekken hangen rood-gouden glan zende sierpannen en prachtige hammen van de plafondbalken. Hier hebben de heerschers uit het Huis van Oranje reeds altijd als boeren ge leefd. Koningin Wilhelmina noodigt slechts haar naaste verwanten met Kerstmis op Het Loo uit. In een kleine kapel wordt een godsdienstoefe ning gehouden. Burgers uit het- naburige stadje „Appeldorn" zingen daarbij wijdingsvolle, van vreugde vervulde Kerstmiskoren en wenschen hun Landsvrouwe met een ruiterlijken, harte- lijken handdruk een vroolijk feest. Terwijl in andere jaren de Koningin de feestdagen door brengt met de inspectie der rijke stallen, visch- vijvers en landerijen van Het Loo, was Kerst mis van dit jaar geheel gewijd aan den grooten dag van 7 Januari. Voor de laatste maal paste prinses Julia haar bruidsjapon en prins Benno droeg voor de eerste maal op zijn hand de groo te plak ham, welke de Koningin altijd op de hand legt van haren voornaamsten gast". Deze journalistiek is, zeggen we het in de taal, die in Weenen gebruikelijk is „zum Kot zen"! In Londen had men Maandagavond nog geen bevestiging gekregen van een bericht uit Berlijn, volgens hetwelk Hitier gunstig zou hebben geantwoord pp de Engelsche en Fran- sehe démarche, om het zenden van vrijwilligers naar Spanje te verbieden. Hetzelfde bericht voegde er echter aan toe, dat Duitschland van Engeland en Frankrijk waarborgen zou verlan gen, om ook het zenden van vrijwilligers uit Rusland tegen te gaan. Berlijn, of liever Berchtesgaden, waar de „Führer" bijna het heele jaar vertoeft, hult zich in zwijgen. Men leest alleen, .dat er in dit Beiersche vlekje steeds maar conferenties worden gehouden. Van het lichaam, dat voor het buitenland Duitschland vertegenwoordigt, 't ministerie van Buitenland- sche Zaken in de Wilhelmstrasse, hoort men maar zelden wat, zoodat het niet duidelijk is, wat de beheerder van dit departement, Baron von Neurath, daar eigenlijk nog te doen heeft. De eigenlijke minister is de in Berchtesgaden wonende Adolf Hitler, die klaarblijkelijk weer wordt geïnspireerd door zijn persoonlijken mi nister Von Ribbentrop, in bijbetrekking ambas sadeur te Londen. De vroegere raadslieden van de eertijds keizerlijke kroon plachten er over te klagen, dat de Keizer, vooral de laatste mo narch Wilhelm II, steeds zoo ver van Berlijn vertoefde, namelijk in Potsdam, wat 't nemen van beslissingen dag in dag uit bemoeilijkte. Berchtesgaden is nog een stukje verder van Berlijn. Dit feit geeft de verklaring, waarom heel de wereld maar altijd wachten moet op beslis singen, waarmede, zooals in de dagen van nu, min of meer de wereldvrede is gemoeid. Het boven bedoelde bericht uit Berlijn is niet be vestigd. Alleen heeft men vernomen, dat de „Führer" (in het Nederlandsch: iemand, die leidt) eindelijk uit het heerlijke besneeuwde Berchtesgaden naar het modderige Berlijn is vertrokken, om zich weer bezig te houden met de politiek, welke, om in leelijken maar actu- eelen stijl te blijven, diep in de modder steekt. Intusschen wordt in de hoofdsteden van Europa met spanning Hitler's antwoord op de démarche van Frankrijk en Engeland verwacht. Vooral in Londen, dat zoo bijzonder belang heeft bij de toestanden rondom de Mid- dellandsche Zee. Men acht in Londen verhel dering van Duitschlands houding zelfs zóó drin gend, dat zoo verzekert men in officieele kringen verdere stappen in de Wilhelmstrasse respectievelijk in Berchtesgaden, zullen worden ondernomen om een antwoord te bespoedigen, als dit binnen een of twee dagen nog niet is afgekomen. Tegelijkertijd legt echter Londen er den nadruk op, dat de Fransch-Engelsche démarche in geenen deele een dreigement aan Berlijn inhoudt. De idee, dat Londen en Parijs Hitier te ken nen zouden hebben gegeven, aldus meldt de Londensche correspondent van de N. R. C., dat zij bij een eventueeie weigering zijnerzijds zijn hulpverleening aan Spanje te staken, tot kracht dadiger maatregelen zouden overgaan, om de niet-inmenging werkelijkheid te maken, wordt ten stelligste van de hand gewezen. Men ont kent niet, dat het eventueel denkbaar zou zijn, dat een aantal landen zich zou aaneensluiten om door een blokkade van de Spaansche gren zen een verdere instrooming van oorlogsmate riaal en vrijwilligers te beletten. Op het oogen- i blik is men echter zoover nog niet, althans j de Engelsche regeering heeft geenerlei plannen in dezer richting. Haar doel blijft nog steeds den oorlog tot Spanje te beperken en dat stre ven zou door een gewapend verzet tegen Duit sche of andere inmenging waarschijnlijk niet meer worden gediend. Men geeft dan ook te verstaan, dat Londen al zijn invloed zal gebrui ken om Frankrijk van een dergelijke handel wijze terug te houden, mocht het daartoe nei gingen vertoonen. De Fransch-Engelsche stap moet derhalve niet worden beschouwd als een bedrei ging of een vermomd ultimatum, maar als een poging Hitier nog eenmaal de gelegen heid te geven, zich met fatsoen uit het Spaan sche avontuur los te maken. Men stelt zich dat hier op deze wijze voor: Hitier zou kunnen ver klaren bevredigd te zijn, dat de laatste En- gelsch-Fransche stap en het plan voor een con trole de zekerheid geeft, dat het niet-inmen- gings-beginsel, hetwelk hij zelf in principe al tijd heeft voorgestaan, nu in de practijk wer kelijkheid zal kunnen worden en dat hij daar om natuurlijk graag meedoet. Op deze wijze zou hij in het binnenland den schijn kunnen wek ken, dat hij niets opgeeft en niet toegeeft en integendeel zijn officieele politiek van niet-in menging consequent doorvoert, terwijl hij in werkelijkheid zijn hoogst gevaarlijk geworden onofficieele politiek van interventie als een mis lukking erkent. Men acht dit een mogelijke op lossing, die Hitler's prestige niet al te zeer zal schaden, op grond van de overweging, dat de overgroote meerderheid van het Duitsche volk waarschijnlijk van de onofficieele politiek maar weinig of niets weet. Is dit waar, dan behoeft Hitier dus niet bang te zijn, dat het opgeven van deze onofficieele politiek zijn prestige aan zienlijk zou aantasten. Mag men den Berlijnschen correspondent van de Evening Standard gelooven, dan zou Hitier inderdaad tot een oplossing van dezen aard hebben besloten. Zooals gezegd, de Führer is op weg naar Berlijn of hij is er al. Er zal dus wel spoedig een, waarschijnlijk uitwijkend ant woord te verwachten zijn. Zeker is, dat dit antwoord zal behelzen, dat Duitschland bereid zal zijn deelneming aan den Spaanschen bur geroorlog door vrijwilligers te verbieden, mits Londen en Parijs de algeheele stopzetting van Russische inmenging garandeeren. Hoe kunnen ze dit? Alles zal dus wel bij het oude blijven. Beslagen tong Beladen gevoel Gebrek aan eetlust? Last van bloedaandrang Hoofdpijn Warm hoofd? Ziet Gij er daar door slecht uit? Lusteloos, geen werklust en reeds 's morgens bij het opstaan moe? Maak Schoon Schip, neemt» Zij bewerken een wonder. Al Uw klachten verdwijnen en Gij voelt U weldra een ander mensch. Opgewekt, vroolijk, als verjongd. Uw eetlust keert weer terug. M.S.S.-Cachets werken langzaam laxeerend en afvoerend. Iedereen kan ze goed ver dragen. Wilt Gij snel ineens „Schoon Schip maken", neem er dan gerust twee tegelijk. 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Ge proeft niets. Per koker ven 12 lluki 60 cent. Overel verkrijgbear. Gelijk men weet werden tengevolge van de bekende schietpartij te Broek op Langendijk in den nacht van 21 op 22 September, waarbij de brigadier der rijksveldwacht Van de B. een zeke ren K. doodschoot, drie Langendijkers gearres teerd en kort geleden tot één jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat zij gezamenlijk en in gezelschap van den gedooden K. den brigadier geweld hadden aangedaan. De kwestie deed heel wat stof opwaaien, om dat door de omstandigheden en door de hard nekkige ontkenning der verdachten de indruk werd gewekt als zou de brigadier noodeloos heb ben geschoten en de drie Langendijkers te zwaar voor hun baldadigheid zijn gestraft. Thans schijnt een der verdachten S. G. tegenover de rijksveldwacht te hebben be kend, dat er wel degelijk een afspraak zou hebben bestaan om den brigadier eens flink te grazen te nemen. De officier van justitie heeft van de ver klaring van G. proces-verbaal laten op maken. Woensdagavond omstreeks zeven uur is, naar eerst thans bekend wordt, bij de Aardappel meelfabriek „Ter Apel en Omstreken" een mis daad gepleegd. Toen een krantenlooper bij de aldaar in een woonschuit wonende vrouw S. de krant kwam bezorgen, vond hij, aldus bericht Het Volk, de oude vrouw hevig bloedend bij de schuit liggen. De vrouw gaf voor gevallen te zijn, waardoor zij gewond was. Een dokter constateerde echter, dat de verwondingen met een hard voorwerp waren toegebracht. Hij achtte het daarom noo dig de politie te waarschuwen. Ook aan de politie verklaarde de vrouw, dat zij was gevallen. Bij het onderzoek kwam ech ter aan het licht, dat er ernstiger dingen moes ten zijn gebeurd. Men ontdekte aan den rand van het bosch een stuk van het kunstgebit van de oude vrouw en voorts een hamer, die bloed sporen vertoonde. Verder kwam vast te staan, dat zij bezoek had gehad van haar zoon E. S., wonende te Stadskanaal, die niet gunstig be kend staat. Deze werd op zijn woonschuit aan gehouden, doch ontkende iets met het gebeurde uitstaande te hebben. De politie achtte echter termen aanwezig hem voorloopig in verzekerde bewaring te stellen. Later heeft E. S. een be kentenis afgelegd. De toestand van de oude vrouw is ernstig, hoewel geen direct levensgevaar aanwezig is. Gebleken is, dat de ontaarde zoon zijn moeder meegelokt heeft naar het bosch, waar hü haar van enkele guldens heeft be roofd, waarna hij haar met een hamer op het hoofd heeft geslagen, waarschijnlijk om zich aan een vervolging te onttrekken. S. is in de marechaussee-kazerne te Ter Apel opgesloten en zal ter beschikking van den offi cier van justitie te Groningen worden gesteld. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde den stuurman H. C. C. V. te Utrecht wegens diefstal en oplichting conform den eisch tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van vijf maanden voorarrest. De man, die reeds herhaaldelijk is veroordeeld, heeft in den nacht van 21 op 22 Maart ingebro ken in het registratiekantoor te Utrecht, waar hij in totaal f 17.000. plakzegels, couponbelas- tingzegels, beursbelastingzegels, etc. buit maak te. Voorts had hij verschillende voorwerpen op af betaling op een valschen naam gekocht. Aanvankelijk ontkende verdachte; de recherche had echter een hak-afdruk van hem in het kan toor gevonden, bovendien was hij in het bezit van een aantal zegels. Op 6 October diende de zaak in hooger be roep; de procureur-generaal verzocht het Hof de zaak terug te wijzen naar den rechter-com- missaris. Gedurende het heropende vooronder zoek legde verd. een bekentenis af. De rechtbank te Utrecht had hem eveneens tot twee jaar met aftrek van voorarrest veroor deeld. De grootmeesteres van H. M. de Koningin zal op 1 Januari van half vier tot half zes ont vangen in huize Voorhout; vervolgens vanaf 10 Februari den tweeden en vierden Woensdag te Haren huize, Amaliastraat 2, Den Haag. Zoowel de sociaaldemocraten als de communisten hebben politieke Kerstklokken geluid. In de Apollo- hal te Amsterdam trad op den eersten Kerstdag ir. J. W. Albarda voor de Fede ratie Amsterdam van de S.D.A.P. op met 'n rede, die ontdaan van de sinds lang af doend weerlegde leugen, dat Franco, de opperbevelhebber der nationalisten in Spanje, een vrijmetselaar zou zijn, en ontdaan van een wel heel groote sociaal democratische zelfgenoegzaamheid en zelfverzekerdheid, tot op zekere hoogte te waardeeren viel. Hij bestreed de fictie, als zou de ideeën strijd slechts gaan tusschen fascisme en communisme. Vergeefs pogen de heer Mussert eenerzijds en de heer L. de Vis ser anderzijds die valsche tegenstelling ook voor Nederland te construeeren, al dus betoogde hij. De groote meerderheid van ons volk wil noch de eene, noch de andere dictatuur, maar alleen de vrijheid en de democratie. Nog altijd vinden het fascisme en het communisme te zamen viervijfden van ons volk tegen zich. De tijd is nog niet gekomen, dat het com munisme en het fascisme zullen uit vechten aan welk soort dictatuur de vrijheid van Nederland ten prooi zal vallen. Dit is verstandige taal, alleen zouden wij liever hebben gehad, dat ir. Albarda verklaard had niet enkel dat de tijd nog niet gekomen is, maar ook dat, voorzoover het van zijn partij af hangt, de tijd nooit zal komen, dat het communisme en het fascisme in ons land een beslissenden slag zullen leve ren. Wij weten, dat de S D.A.P. in ons land zich ontwikkelt tot een gematigd heid in de richting, welke de Engelsche Labour-partij en de Deensche sociaal democraten reeds sinds jaar en dag zijn ingeslagen. En al ontveinzen wij ons niet, dat deze ontwikkeling zich voor een goed deel méér onder den drang der huidige omstandigheden dan onder den drang van een gewijzigde innerlijke overtuiging voltrekt, zoodat bij een ver andering der omstandigheden ook de houding der S.D.A.P. weer kan omslaan, toch stemt het oogenblikkelijke feit de zer ontwikkeling tot een zekere voldoe ning, een voldoening, welke echter niet zoo groot is, dat wij ons aan blind ver trouwen zouden mogen overgeven. Im mers de geschiedenis in Rusland, Spanje en Frankrijk heeft geleerd, hoe gemak kelijk het socialisme de wegbereider voor het communisme kan worden, terwijl in België zoo juist de socialistische Jonge Wachten door tegen de vermaningen van de bestuurders der Belgische Werk liedenpartij in gemeene zaak te maken met de communisten dit gevaar nog eens dik hebben onderstreept. Merkwaardiger dan de rede van Albarda was die, welke dr. Ban ning in de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag hield op hetzelf de oogenblik, dat de partij-voorzitter Koos Vorrink in 't Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een beroep deed op de katholieke arbeiders om aan het extremisme zijn voedingsbodem te ont nemen. De spreker toetste de socialisti sche beginselen aan die van het Kerstevangelie en verklaarde, dat de zin van Kerstmis blijft: de doorbraak van de eeuwige Godsliefde in den tijd, een liefde, die roept tot het Koninkrijk Gods ook voor de aarde. Het evangelie stelt als levensnormen: barmhartigheid, ge rechtigheid, den wil tot vrede en broe derlijke gemeenschap. De socialistische idealen, aldus betoogde hij, zijn in Euro pa aan het Christendom ontsprongen. Daarom pleitte hij voor een niet enkel opportunistische, maar ook voor een principieele herziening van de houding, die christendom en socialisme tegenover elkaar aannemen. Zooals men hoort, klonk dr. Banning's Kerstklokje zeer schoon, maar, hoezeer wij ook verlangen, dat het éénmaal één herder en één schaapstal moge worden, wij moeten er den nadruk op leggen, dat niet het christendom, waaraan het socialisme zijn idealen zegt te ontleenen, zich heeft te herzien. Integendeel, het moet zoo principieel mogelijk vastgehouden en beleefd worden. Het socialisme echter dient zich wel te herzien. Indien het socialisme zich losmaakt van zijn histo risch materialistische basis en van het beginsel van den klassenstrijd, hetwelk lijnrecht in strijd is met de leer van het door dr. Banning zoozeer geprezen Kerst evangelie, indien het nog steeds éénzijdig op de arbeidersklasse gerichte socialisme zijn materialistische welvaartsleer zou willen kerstenen tot een alle klassen omvattende alzijdige levens- en wereld beschouwing, gegrondvest op liefde tot God en waarlijke christelijke liefde tot den evennaaste, ja dandan zou de S.D.A.P. geen S.D.A.P. meer zijn. Het Kerstklokje van dr. Banning moge nóg zoo verleidelijk tinkelen, het zal de ka tholieke arbeiders toch niet op dwaal wegen kunnen leiden. Want beter en be trouwbaarder dan aan het Christendom ontleende idealen, is het Christendom met zijn idealen zelf. Maandagnamiddag waren eenige jongens achter het gemeentehuis te Didam zich aan het vermaken met het laten in de lucht vliegen van zeepbussen met carbid. Daar een der bussen te vroeg ontplofte vloog de bus tegen het hoofd van den 12-jarigen zoon van slager G. Door de geweldige vaart, die achter de bus zat, werd het hoofd geheel opengereten en werd de neus ge broken. Ook de oogen zijn ernstig getroffen en voor het behoud hiervan wordt gevreesd. De jongen is in het ziekenhuis opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9