Huwelijksgeschenken voor het Prinselijk paar 8 H. Vader ernstiger ziek Wapenlevering aan Spanje door Washington belet? I 71 Het nieuws van heden BEZOEKERS TEN PALE1ZE r» Hirota tegen de Komintern Engeland verwacht een opleving OVERLEG WORDT REEDS GEPLEEGD De kwestie der vrijwilligers DE BAROMETER HEERKENS THIJSSEN C<> I VERZEKERINGEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 30 DECEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20331 Voor het nationale huwelijks geschenk zijn allerwegen in den lande gelden bij eengebracht Ook de schooljeugd geeft huldeblijk Nationaal huwelijksgeschenk Geschenk der schooljeugd Oostenrijksche geschenken A rm band horloge Poolsch geschenk Geschenk Bijz. Vrijwillige Landstorm De Japansche vloot moet ver sterkt worden Industrieele kringen hopen op vermindering van het werk- loozenaantal in 1937 Engelsche diplomatieke kringen hopen op maatregelen in Ame rika, die dit ongelukkig ge val zullen verhinderen Het Palos-incident is nog niet beëindigd Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii| Dezer dagen heeft het Hof van App èl te Addis Abeba zijn eerste zitting gehouden, waarvoor. tfVQoie^beJmsÉêüiMO besimd Bij Madrid is het rustig Het J*alos"-incident Een treurige lijst Het zün n,l. de biaschoppga van Lerida. Uwr- Rusland in principe accoord met het Fransch-Britsche voorstel De anderen overleggen België's roode jeugd werd het eens De socialistische leiders met de handen in het haar VATICAANSTAD, 29 Dec. (Reuter). De toestand van Z. H. den Paus is hedenavond ernstiger geworden. Brand te Hoschiro VISSCHERSBOOT GEZONKEN Kardinaal Faulhaber tegen Ludendorf Boekhoudingen - Belastingzaken Accountantskantoor B. van Tol Controle door het geheele land gvvawv 53 ca NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingei. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Na terugkeer in het koninklijk paleis van den rijtoer langs de huldebrengende vereeni- gingen hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard Dinsdag in den namiddag ver schillende delegaties en personen in audiën tie ontvangen, die huwelijksgeschenken kwamen aanbieden. Dinsdagmiddag om vier uur bood dr. Meyer Ranneft in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Nederlandsche Commissie van vertegenwoor diging van het Centrale Comité in Nederlandsch Indië verschillende cadeaux aan. Het betrof allereerst een paar vazen, afkom stig van een aantal ingezetenen van Neder- landsch-Indië. Daar de Chineesche gemeenschap van Ned. Indië niet, zooals verschillende zelf besturen, een vertegenwoordiger naar Holland kon zenden, is het van beteekenis, dat een der uit die gemeenschap afkomstige geschenken op deze wijze kon worden aangeboden. Behalve het Chineesche geschenk betrof de audiëntie geschenken, aangeboden door Javaan- sche vrouwenvereenigingen en een borduur werk, aangeboden door de Roemer Visscherver- eeniging. Te half vijf arriveerden de leden van het Uitvoerend Comité en eenige leden van de technische commissie voor de aanbieding van het nationale huwelijksgeschenk, waar voor allerwegen in den lande de gelden zijn bijeengebracht en dat als het groote ge schenk van het Nederlandsche volk be schouwd kan worden. Te kwart voor vijf is het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd aangeboden, dat naar men weet bestaat uit een bibliotheek voor het paleis te Soestdijk en de inrichting van een sportterrein bij dit paleis. De aanbieding van dit geschenk geschiedde in den vorm van over handiging van een oorkonde. Als voorzitter van het comité bood dr. Jon. H. van Burkom het Prinselijk bruidspaar de gelukwenschen aan van de Nederlandsche schooljeugd. 15 December, de dag der inzameling van gel den op de scholen, is een tijdstip geworden, be langrijk voor de toekomst van u. Prinselijk paar, omdat toen het bewijs geleverd is, dat de Nederlandsche schooljeugd in al haar scha keeringen en verschil van inzichten zich één voelt in haar enthousiasme voor u beiden. We hopen van ganscher harte, dat uwe Ko ninklijke Moeder nog vele jaren voor u en voor ons volk gespaard moge blijven. Maar wanneer Uwe Koninklijke Hoogheid eens tot de regee ring geroepen zal worden, dan zal de jeugd van thans opgegroeid zijn tot volwassen mannen en vrouwen, en zal het jeugdig enthousiasme zich verdiept hebben tot een oprechte liefde en hech te trouw, waarop uw Koninklijk Huis zal kun nen bouwen. Namens de scholieren overhandigde Elsje Boon de oorkonde met de volgende woorden: „Mij is de groote eer te beurt gevallen U, na mens de geheele schoolgaande jeugd van Ne derland de oorkonde aan te bieden van het huldeblijk, dat jong Nederland U zal mogen schenken: de bibliotheek en het sportterrein van uw toekomstige woning. Wij hopen, dat de groote liefde van de kin deren van Uw volk, die spreekt uit dit, van eigen spaargeld bijeengebrachte, moge worden omgezet in vreugde voor U beiden, wanneer U het geestelijk genot zult smaken, dat de bi bliotheek U zal mogen verschaffen en de ont spanning daarna op het sportterrein. Dat het voor ons heerlijk is, U het sportter rein te mogen aanbieden, is vanzelfsprekend: jeugd en sport behooren bij elkaar. Doch ge dachten en boeken, althans aan schoolboeken, zijn voor ons kinderen niet altijd een bron van louter genoegen. Echter kan ik U verzekeren, dat deze bibliotheek aan heel Jong Holland niets dan vreugdevolle gedachten heeft inge boezemd door de liefde voor U. Eerbiedig bied ik U dan ook beide geschen ken aan, als bewijs van warme sympathie van de geheele Nederlandsche schoolgaande jeugd." De Prinses en de Prins dankten zeer onder den indruk voor het jeugdgeschenk, waarbij de Prinses den voorzitter verzocht, vooral te willen trachten, haar dank over te brengen aan eiken Nederlandschen scholier en aan alle groepen der Nederlandsche schooljeugd, die aan het ge schenk hadden bijgedragen. Kort voor vijf uur arriveerde de Oostenrijk sche gezant te 's Gravenhage, Z. Exc. Georg Alexich, ter aanbieding van het huwelijksge schenk der Oostenrijksche Bondsregeering, be staande uit een fraai bewerkte leeren cassette met zilveren deksel, waarin op fraaie wijze een kaart van Oostenrijk is gegrafeerd, die de voor naamste centra van kunst en kunstnijverheid in dit land toont. De gezant werd vergezeld door de in nationaal costuum gekleede Oostenrijksche dames Schmidhuber en Bruckmayer en door Freiherr von Redtwitz-Jordan, die het geschenk kwa men aanbieden der in Nederland wonende Oos tenrijkers. Het geschenk der Oostenrijksche kolonie be staat uit een glasservies in den stijl van oud- Oostenrijksche glazen uit de achttiende eeuw. met ingebrande jachtscènes naar Riedinger en is vervaardigd in de ateliers van J. en L. Lob- taejg te Weenen, De Zwitsersche gezant, Z. Exc. A. de Pury, bood daarna de Prinses namens de Zwitser sche bondsregeering een prachtig platina arm bandhorloge als huwelijksgeschenk aan. Het horloge, dat fraai bewerkt is en werd vervaardigd in de omegafabrieken te Bielh in Zwitserland, bevat een der kleinste uurwerken die in Zwitserland vervaardigd zijn. De Poolsche gezant, Z. Exc. dr. W. Babinski, bood een geschenk aan namens den Poolschen Staatspresident, dr. Moscicki. Dit geschenk be staat uit een fraaie collectie zeer fijn, met de hand vervaardigd kostbaar borduurwerk vol gens oude Poolsche motieven. Voor het paleis, dat toch steeds in deze dagen, met de vele bezoekers van buiten Den Haag, zeer veel publiek trekt, vooral als na 5 uur de feestverlichting ontstoken is, bestond groote belangstelling voor het af- en aanrijden van de auto's der bezoekers en deputaties. Het geschenk, dat Bijzondere Vrijwillige land storm aan Prinses Juliana en Prins Bernhard ter gelegenheid van hun huwelijk zullen aan bieden, is op eenigszins plechtige wijze door de speciale commissie aan de nationale landstorm commissie, die het geschenk zal aanbieden, overgedragen. Het geschenk bestaat uit een fraai schilderij geschilderd door Willy Sluiter, voorstellende het défilé voor H. M. de Koningin tijdens den land dag van den B.V.L. te Barneveld op 7 Juli 1935. In aanwezigheid van vertegenwoordigers van afdeelingen uit het .geheele land van den B.V.L. heeft res. luit.-kol. A. C. de Neeve het schilderij als voorzitter van de commissie voor het ge schenk aan de nationale landstormcommissie overgedragen. i!4j Aan H. M. de Koningin en het Vorstelijk Paar is Dinsdagmiddag door de bij het Haagsche comité aangesloten vereenigin- gen een huldebetooging gebracht. Prinses Juliana en Prins Bernhard luisteren naar de zanghulde op het Regentesseplein TOKIO, 29 Dec. (D.N.B.) In zijn nieuw jaarsboodschap waarschuwde minister-presi dent Hirota voor de actie van de Komintern, welke tegen den Japanschen regeeringsvorm en tegen de cultuur van de menschheid is ge richt. In het bijzonder valt de Komintern Duitsch- land en Japan, die zich tot een afweerfront aaneen hebben gesloten, aan. De minister president verklaarde verder te hopen, dat de overige cultuurstaten der wereld Japan en Duitschland zullen leeren begrijpen en zich met hen zullen vereenigen in den strijd tegen het Bolsjewisme. De minister van Marine verklaarde, dat Japan sterk genoeg moet zijn om den vrede in het Verre Oosten te garandeeren en daarom mag men niet verslappen in het versterken van de Japansche vloot, vooral nu het afloopen van het vlootverdrag van Washington nieuwe verhoudingen in den Stillen Oceaan schept. IONDEN, 29 Dec. (A. N. P.) Vooraan staande industrieelen en zakenlieden ver wachten een vermindering van het werk- loozenaantal in het komende jaar door een aanzienlijke opleving in den handel. Vooral in de zware industrie is men optimistisch gestemd. De graaf van Dudley, voorzitter van de British Iron and Steel Federation, is van meening, dat de vooruitzichten se dert den oorlog niet meer zoo goed zijn ge weest. Verscheidene buitenlandsche afzet gebieden voor steenkool en andere goederen zijn heropend. WASHINGTON, 29 Dec. (Havas). De voorzitter van de Kamercommis sie, Mac Reynolds, heeft een bezoek gebracht aan den adjunct-staatssecre taris, Moore. Tezamen bespraken zij de mogelijkheid van het nemen van wetgevende maatregelen, om den uit voer van wapenen naar Spanje te be letten door uitbreiding van de thans vigeerende wet op gevallen van bur geroorlog. Officieele kringen te Londen weigerden he denochtend commentaar te leveren op de be- Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken, later waarschijnlijk weer S krimpende wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, aanvankelijk kans op lich- ten regen of motregen, weinig of geen regen overdag, aanvankelijk zachter. Verdere vooruitzichten: Weinig verande- j= M ring. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 11 111111111111111 11111111111 1111111111 li 11111 1111111111 111111 ii 11 11 11111111 ir: MAKELAARS FN ASSURANTIëN TE AMSTERDAM SLUITEN OP ELK GEBIED DAMRAK 60 - TEL. 45014 en 45016 nlllllllllllllllllllllllMIMIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllIMf; richten uit Washington inzake de levering van vliegtuigen en vliegtuigmotoren aan Spanje. Het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft geen enkele inlichting langs diplo- matieken weg ontvangen. Toch heeft het bericht in diplomatieke Brit sche kringen een zekere verrassing gewekt. Men doet opmerken, dat een dergelijke maat regel bijzonder slecht van pas komt onder de huidige omstandigheden, en men is dan ook geneigd er voor het oogenblik slechts een on regelmatigheid in te zien, uiteraard een zeer vervelende, welke voortvloeit uit de neutrali- teitswet. Het is echter mogelijk, dat de Brit sche regeering uit naam van de niet-inmen- gingseommissie de aandacht van het Staats- departement te Washington vestigt op het be lang, dat, met het oog op den algemeenen vrede, gehecht moet worden en het op geenerlei wijze belemmeren van de op dit oogenblik door Frankrijk en Groot-Brittannië in het werk ge stelde pogingen om een eerbiediging van het neutraliteitsaccoord te verkrijgen. Uit het communiqué van den verdedigings- raad van Madrid vermelden wij: In den sector van Usera hebben de rechtschen vandaag verscheidene aanvallen gericht op de stelling El Basurero. Met mitrailleurvuur wer den de aanvallen tot staan gebracht. In de andere sectoren van het Madrileensche front hebben zich geen operaties voorgedaan, De regeeringstroepen hebben een belangrijken tegenaanval ontketend aan het front van Cor doba en stellingen heroverd, waar de nationa listen bij verrassing in waren doorgedrongen. In dezen sector constateerde men de aanwezigheid van talrijke afdeelingen Duitsche troepen. De regeering te Valencia heeft een aantal decreten gepubliceerd, o.a. betreffende de op heffing der vlootcommissie te Londen, de ophef fing van de burger-luchtvaartdirectie in ver band met de opheffing van de commercieele luchtdiensten en de militarisatie van het per soneel, en een besluit, waarbij het ministerie van Handel een handelsbureau in het leven roept te Moskou. Een bommenwerper der nationalisten moest wegens een defect in de Fransche zóne van Marokko dalen, in de nabijheid van Souk el Arba du Charb, dat juist over de grens is ge legen. De Fransche autoriteiten hebben het toestel met de meegevoerde wapens en munitie in beslag genomen. De verdedigingsraad der Baskische regeering heeft een communiqué gepubliceerd, waarin om. verklaard wordt: De commandant van den Duitschen kruiser „Koenigsberg" verlangde, dat de „Palos" on middellijk zou worden vrijgelaten met lading, bemanning' en passagiers. De Baskische regee. ring stemde hierin toe, doch maakte een uit zondering voor een deel van de lading, dat uit oorlogsmateriaal bestaat. De commandant van de Koenigsberg bleef vasthoudep aan zijn eisch, doch later is het schip op de door de Basken gestelde voorwaarde vrijgegeven. Het D.N.B. voegt hieraan toe, dat een Spaansch onderdaan, die zich op het schip, dus op Duitsch grondgebied, bevond, als mede een deel van de lading achterbleven. De kwestie, aldus dit Duitsche persbureau, is dus nog niet geheel ten einde. De Spaansche primaat, Kardinaal Goma y Tomas, die onlangs, vóór zijn terugkeer uit Rome naar Spanje, door Z.H. den Paus in audiëntie ontvangen werd, heeft volgens een United.Press-teiegram aan de Telegraaf aan Spaansche journalisten eenige gegevens ver strekt over het lijden der katholieke geestelijk heid in Spanje. De Kardinaal bevestigde het bericht, dat tien bisschoppen in den burgerkrijg om het leven zijn gebracht. bastro, Siguenza, Cuenca, Ciudadreal, Almeria, Jaen, Guadix, Segorbia en Tarragona. Het aan tal priesters, kloosterlingen en zusters, dat ge dood werd, wordt door den Kardinaal op 5000 geschat. De Kardinaal sprak ten slotte nog met groote droefheid over den toestand in zijn bisdom Toledo, waar ook de kathedraal groote schade heeft geleden in de dagen dat het Alcazar ge. bombardeerd werd. Vele kostbare religieuze voorwerpen worden vermist. Ruim 150 priesters zijn omgekomen. Sovjet-Rusland heeft besloten alle kinderen, wier ouders tijdens den burgeroorlog om het leven zijn gekomen, te adopteeren en deze kin deren in Sovjet-Rusland op te voeden. MOSKOU, 29 Dec. (Reuter) De Sovjet- Unie gaat in principe accoord met de Fran sche en Britsche nota's over de kwestie der vrijwilligers in Spanje. De volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Litwinof, heeft gisteren een verklaring in dezen zin afge legd tegenover de Fransche en Britsche ambassadeurs te Moskou. Havas meldt uit Rome, dat de Itaiiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Cia- no, een onderhoud heeft gehad met den Duit schen gezant von Hassell en den Portugeeschen gezant d'Avila Lima. In politieke kringen neemt men aan, dat de Fransch-Britsche nota inzake de Spaansche vrijwilligerskwestie besproken werd. De eenige officieuze aanwijzing die men kon krijgen was deze, dat Italië reeds in Augus tus 1.1. een dergelijk voorstel heeft gedaan. BRUSSEL, 29 Dec. (Havas.) In politieke klingen wordt druk commentaar geleverd op het besluit van de „Jonge Socialistische Garde", tot fusie over te gaan met de „communistische Jeugd", ondanks den zeer uitgesproken tegen stand van het partijbestuur en de vakvereeni- gingscommissie. Het besluit is slechts door een deel van de jonge socialisten aanvaard; vooral voor de vak- vereenigingscommissie ontstaat door het be sluit een moeilijke toestand. De leidende socialistische instanties zullen zich ongetwijfeld binnenkort hierover uitspre ken en de mogelijkheid bestaat, dat zij besluiten zullen tot uitsluitingen, die den socialistischen samenhang zouden versterken, maar den aan hang zouden verminderen en de ledenwerving zouden belemmeren. Hoewel de fusie geen on middellijke gevolgen schijnt te hebben, ver zwakt zij in zekere mate het gezag der socia listische leiders, die zitting hebben in de re geering. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 29 December: De gezondheidstoestand van den H. Vader was in den loop van den dag stabiel gebleven. Z. H. de Paus had zelfs, naar men ons uit het Vaticaan meedeelt, een betrekkelijk goeden nacht gehad. De geruchten omtrent een plotselinge ver ergering behoeven daarom nog geen ernstige bezorgdheid te wekken. Nochtans blijft de toestand in vele opzichten ernstig, daar de pijn aan de open beenwonde de krachten van het organisme sterk inspannen. Van de voorgenomen massage ter bevordering van de genezing van de spatader heeft men we gens de hevige pijnen afgezien. TOKIO, 29 Dec. (D.N.B.) De havenstad Hoschiro in het Noord-Westen van Japan is door een feilen brand geteisterd. 150 huizen werden door het vuur vernield. Het blusschings- werk werd bemoeilijkt door den hevigen storm. In de laatste 35 jaar is dit de tiende groote brand, welke Hoschiro teistert. Een visschersboot is tijdens de nachtelijke vischvangst in de Golf van Gaeta gezonken. Alle vüf opvarenden kwamen om het leven, DE TOESTAND VAN Z.H. DEN PAUS IS ERNSTIGER. In Washington wordt overlegd, of men een wapenlevering aan Spanje kan verhinderen. Het incident met de Palos wordt nog niet als geëindigd beschouwd. Rondom Madrid is het vrij rustig. Rusland verklaart zich in principe accoord met het Fransch-Britsche voorstel inzake de Spaan sche vrijwilligerskwestie. De Fransche Kamer aanvaardde de leening aan Polen met algemeene stemmen. Het overheidspersoneel in Parijs staakte een uur; de arbeiders in het levensmiddelenbedrijf gingen weer aan het werk. Scherpe woorden van Hirota tegen de Kom intern. Een pleidooi voor de versterking van de Japansche vloot. Industrieele kringen in Engeland verwachten een groote opleving in den handel in het ko mende jaar. De socialistische leiders in België zijn in moei lijkheden, daar de socialistische jeugd zich met de communisten aaneensloot. Aanbieding van huwelijksgeschenken aan het Prinselijk paar. Verloop der plechtigheden op 7 Januari thans bekend gemaakt. Teeltplan akkerbouw voor 1937. Voortgezette vergadering van het R. K. Werk liedenverbond; rede van pater mr. dr. Beaufort. Te Utrecht is herdacht het 12J<-jarig bestaan van den Bond ter Bevordering van het R. K. Buitengewoon Lager Onderwijs. Staatsraad mr. J. Limburg gehuldigd. NewYorksche Beurs: Slot iets beter. O In opdracht van het Aartsbisschoppelijk Or dinariaat te München heeft Prof. Dr. Karl Pie per een brochure uitgegeven, die bedoeld is als antwoord op het pamflet van Ludendorf: „De groote verbazing de Bijbel niet Gods woord". Amsterdam Nassaukad.e 160 Tel. 81674 Haarlem Wilhelminastr. 37 Tel. 12260 Ir-) r\ wvvMumnumnf \innnizZ Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 762 Vorige stand; 763.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1