De politieke jaarbalans van Europa Ï937 Waarheen gaat de huwelijksreis Indië leeft op Last met Uw stoelgang M.S.S .-cachets Meubelfabriek in vlammen BIJ OUD EN NIEUW DE TWEE OORLOGEN VAN 1936 Een bijzondere kalender HET VISSCHERIJBEDR1JF TE IJMU1DEN Werkelijkheidszin DE HERTOG VAN KENT JANUARI 4 11 18 12 19 26 13 27 7 14 21 28 8 15 22 29 9 16 23 30 DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT IGLS ZOU DE UIT- Onzekerheid is weggenomen en een blauwe hemel wordt zichtbaar Het gelaat van 't oude werelddeel VERKOREN PLAATS ZIJN De landsmiddelen stijgen Spoorwegwerken te Utrecht De verbeteringen Noordelijk van het C.S. worden 19 Januari aanbesteed Regent afgetreden Werkplaatsen en voorraden door het vuur verwoest De reedersvereeniging komt tege moet aan de looneischen der werknemers Naar Manilla Groep Nederlanders naar het Int. Euch. Congres Vorstelijk gesprek met Indië Bestrijding van den handel ift vrouwen Van de vereeniging „Ars Sacrav Z. K. H. wordt 4 of 5 Januari in ons land verwacht Ej en nieuwe jaarkring is weer daar wat hij ons mag bezorgen hetzij mr allen 'n voorspoedig par vol geluk en zonderzorgen. f5 De politieke balans van dit jaar? De cre ditzijde? De depressie blijft overal ter wereld zóó groot, dat de opleving, welke hier en daar valt te constateeren, maar weinig gewicht in de schaal legt. De debetzijde, deze is dé pagina van het jaar, welks scheiden wij he den zonder droefheid gadeslaan. Europa was in dit jaar rechtstreeks betrokken bij twee oorlogen, waarbij de toch reeds zoo afgetakelde Volkenbond allerhevigst in het gedrang kwam. De Abessinische oorlog, welke in het begin van dit jaar nog onbeslist was, leek een moment de aanleiding te worden van een waarachtige Volkenbandsactie. Dit bleek schijn, dit bleef illusie. Toen Engeland tegen over Italië niet wilde of niet kon steunen op de kracht zijner wapenen, was het pleit voor Genève reeds verloren. In de Meimaand vluchtte de negus en het Abessinische rijk stort te ineen, in zijn val de slappe sanctiepolitiek van den Volkenbond meêsleepend. Weliswaar erkent Genève het nieuwe Italiaansche impe rium nog niet, maar dit komt zonder twijfel in 1937, nu de voornaamste groote mogendhe den, welke aan de sancties deelnamen, haar gezantschappen te Addis Abeba omgezet heb ben in consulaten, wat implicite de erkenning van het Italiaansche imperium beteekent. Van de verwarring in Europa heeft het Derde Rijk gebruik gemaakt om zich te bevrijden van de nijpende boeien van Versailles. Dit gebeurde he laas op zeer eenzijdige en weinig elegante wij ze, zoodat de reputatie van den Führer in de wereld nu juist niet ten goede groeide. Het oude Locarno van wijlen de groote staatslieden der verzoening Briand en Stresemann ging daarbij ten gronde. Over een nieuw Locarno wordt al maanden gesproken, maar het is niet in Kan nen en kruiken gekomen en dit zal ook wel nooit gebeuren. De tweede oorlog, die zoo ge vaarlijk is voor Europa, is de Spaansche bur geroorlog. Het naar oud-Spaansche zeden mili taire pronunciamento der generaals Franco en Mola, hetwelk een militaire wandeling naar Madrid moest inluiden, stiet op zwaar verzet en ontaardde in een afschuwelijken, bloedigen bur geroorlog, welke, niet in de laatste plaats ten gevolge der inmenging van het buitenland, het karakter heeft gekregen van een strijd tusschen twee wereldbeschouwingen. Het einde van den burgeroorlog is nu nog niet in zicht en iedereen I die zijn mond niet voorbij wil spreken, zal zich hoeden voorspellingen over overwinningskansen van een der partijen te wagen. De H. Vader heeft herhaaldelijk in toespraken, brieven en voor de radio helaas vergeefs! tot vrede gemaand. De verschillende landen hebben allerlei lotgevallen gehad. Engeland leed schip breuk met zijn sanctiepolitiek, maar juist tengevolge daarvan ontwaakte de trots van het Britsche volk. Zijn regeering heeft weer de lei ding genomen, steunend op een geweldige uit breiding der bewapening, welke dienen moet ter verdediging van den wereldvrede. De moeilijk heden in Palestina en Egypte kwam Engeland na veel zorg vrijwel te boven. In dit merkwaar dige jaar heeft Engeland niet minder dan drie Koningen gehad. In Januari stierf de algemeen beminde Koning George V. Zijn opvolger Ed ward VIII verspeelde kroon en populariteit door de onwaardige affaire met de van twee nog levende echtgenooten gescheiden Mevr. Simp son. En thans wacht op zijn kroning in Mei a.s. de nieuwe Koning George VI, die in een voud de voetstappen van wijlen zijn vader wil drukken. De gezonde democratie behaalde in dit bedrijf van een koninklijk treurspel een mach tige overwinning. Frankrijk zag in het begin van het jaar het einde van het ministerie-Sarraut, dat het pact met de Sovjets .sloot en het opkomen van de roode ster Léon Blum. Deze en zijn minister van Buitenlandsche Zaken Delbos hielden vast aan Frankrijks traditioneele buitenlandsche po litiek, maar in het binnenland inaugureerde het nieuwe kabinet de politiek van het Volksfront in nauw contact met de communisten. Onder in vloed der laatsten braken overal in den lande stakingen uit, gepaard gaande met de bezetting van fabrieken en werkplaatsen. Zonder veel suc ces tot nu toe tracht de regeering de ontstane zweren. Dank zij de zeer realistische politiek van den Duce is Italië door de verovering van het ge gaste Abessinië een „wereldimperium" gewor den. In midden-Europa blijft Mussolini de eerste viool spelen. De toenadering tusschen hem en Hitier werd een feit, maar in de laat ste weken gaat de Italiaansche politiek met het oog op de Middellandsche Zee weer sterk in de richting van warme toenadering tot Frankrijk ^n Engeland. Tengevolge der sanc ties kwam het economische leven in Italië ge heel onder invloed van den staat. Het Derde Rijk is en blijft het zorgenkind van Europa. Het staat bijkans geheel geïso leerd. Vrij losse banden binden het aan Italië. Het anti-Komintern-verdrag met Japan blijkt uitsluitend een inlichtingendienst over en weer, dus een politieke wassen neus te zijn, temeer daar buiten de Japansche regeering bijna nie mand in Japan er van gediend blijkt te zijn. Een modus vivendi met het nog altijd begeerde Oostenrijk kwam tot stand. De bewapening van Duitschland kost enorme schatten en brengt het land aan den rand van den afgrond. Een economisch vier-jaren-plan tracht, onder be vel van Goering, redding te brengen. In Neu renberg heeft Hitier den kruistocht tegen het communistische Rusland gepreekt. De Europee- sche kruisvaarders houden zich afzijdig, omdat zij in Hitier op dit gebied geen Führer zien en omdat zij inzien, dat het communisme alleen te overwinnen is met geestelijke wapenen. De kerkpolitiek van het Derde Rijk,dat volgens Hitier berust op het „positieve Christendom", is allerdroevigst. Zoowel de positief protestanten als de katholieken staan onder sterken druk. De mystiek van het „eeuwige Duitschland", de mystiek van bloed, bodem en ras in verbinding met neo-Heidendom, is een der grootste geva ren geworden voor geheel de Christenheid. Sovjet-Rusland heeft het altijd goed ver staan, Europa over de gebeurtenissen in zijn uitgestrekte gebieden in onwetendheid te laten. De wereld weet echter met zekerheid, dat de economische toestand er nog bar slecht is en dat Moskou tot de tanden is gewapend, al doet Litwinof in Genève nog zoo vredelievend. Dit zijn vluchtig de politieke trekken van het oude werelddeel aan het einde van dit jaar. In de kleine landen bleef de toestand stabiel. Op den troon zat en zit overal nog stevig Koning Werkloosheid als belichaming der nog altijd voortwoekerende crisis. Alles in Europa is in werking en gisting. Het nieuwe jaar zal wel veel verrassingen brengen. Hopen we dat ze in hoofdzaak blijde zullen zijn. Zonder hoop kan de menschheid nu eenmaal niet leven. Naar te Weenen verluidt, zou het in het voornemen van Prinses Juliana en Prins Bernhard liggen om na de huwelijksvoltrekking op 7 Januari a.s. voor eenigen tijd naar Oostenrijk te vertrekken. Waarschijnlijk zal het vorstelijk echtpaar zich naar Igls begeven. De getuigen Als getuigen van H. K. H. Prin ses Juliana bij de a.shuwelijksvol trekking zullen jungeeren: Z. H. hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg Z. D. H. vorst Friedrich von Wied, jkvr, L. P. van de Poll, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. De getuigen van Z. D. H. Prins Bernhard zullen zijn: Z. D. ff. Prins Ernst Aschwin zur LippeBiesterfeld, Z. D. ff. Prins Julius zur Lippe, graaf von OeynhausenSier- storpff, overste von Pantschulidzew. BATAVIA, 31 Dec. (Aneta). In de oude- jaarsrede, welke de vice-president van den Raad van Ned.-Indië, de heer Van den Bus- sche, voor de radio uitsprak, blikte hy terug naar een drietal feiten. In de eerste plaats wees hü er op, dat het nationaliteitsbesef in Ned.-Indië be langrijk is versterkt. Het tweede feit, waar spreker op wees, was de bestuurswisseling in Ned.-Indië, waarbij hy de dankbaarheid van Indië uitsprak voor het volledig herstel van den afgetreden landvoogd. Ten derde verwees spreker naar de orde ning van de verhouding van belangen tus schen Indië en het moederland. In het verder verloop van zijn rede stond spreker stil bij de „bevrijding van den gulden uit de gouden kluisters waarin hij, steeds meer vereenzaamd, was geklonken". Spreker wees op de gevolgen hiervan voor Indië en vestigde de aandacht op den invloed op het prijsverloop van den binnenslands voortgebrachte en ver bruikte goederen, welke invloed thans nog niet volledig kan worden beoordeeld. Onder deze omstandigheden, zoo vervolgde hij, is het niet mogelijk vast te stellen, waar en in welke mate de noodzaak van een loons- en salarisverhoo- ging bestaat. Van eminent belang is het, dat het gemid delde kostenpeil minder stijgt dan de prijsindex van den export. In het afgeloopen jaar is op menig ge bied onzekerheid weggenomen en is „een stukje blauwe hemel zichtbaar geworden." Voor de tentoonstelling te Nagoyo bestaat ook van particuliere zijde, n.l. van banken, expor teurs, algemeen landbouwsyndicaat en suiker syndicaat, groote belangstelling. Over de maand November van dit jaar brach ten de landsmiddelen f 33.400.000.op tegen f 31.600.000.over dezelfde maand van het vorige jaar; de totale opbrengst van de eerste elf maanden was dit jaar f 359.500.000.en over de eerste elf maanden van het vorige jaar f 341.700.000.—. Het gunstig verschil, ten bedrage van f 17.800.000.was voornamelijk het gevolg van de bijzondere inkomsten uit de aardolie-indu strie, n.l. vijf millioen gulden, de meerdere op brengsten uit de Banka-tin-winning van f 5.400.000.en de hoogere betalingen van de Naamlooze Vennootschap-belasting ten bedrage van f 3.200.000.De loonbelasting bracht f 2.300.000.meer op. Het uitvoerrecht op ondernemingsrubber en het, ten bate van de gewone middelen geboek te, aandeel in het bijzonder uitvoerrecht voor de bevolkingsrubber brachten over 1936 f 5.600.000.op. De overige middelen liepen tezamen met f 3.700.000.terug. De totale opbrengst over de eerste elf maan den van dit jaar aan bijzonder uitvoerrecht voor bevolkingsrubber bedroeg f 45.100.000. waarvan ten bate van de bijzondere middelen f 2.400.000.werd geboekt. De heer Van den Bussche beëindigde zijn rede als volgt: Terwijl het einde van het jaar gewoonlijk aan een handelsbeweging een sterke rem aanlegt, worden de laatste dagen van 1936 voor de Kali Besar (waarmede de geheele handelswereld wordt bedoeld) gekenmerkt door een positief uitzonderlijke drukte. De makelaarskantoren hebben de handen vol werk en arbeiden in de laatste dagen ver over tijd. Deze opleving is ook merk baar in de verhoogde drukte aan de haven. Eten nieuwe phase in de spoorwegwerken te Utrecht staat voor de deur, nu een aan vang zal gemaakt worden met de werken aan de Noordzijde van het Centraal-Station. Binnen eenige weken zal n.l. worden begon nen met de verbreeding van de overbrug gingen over Leidscheweg en Leidsche Rijn en het maken van een gedeelte van den onderdoorgang aan de Kanaalstraat. De verbreeding van de bruggen over Leidsche weg en Leidsche Rijn bedraagt ruim 19 meter, waardoor de voetgangers- en tramtunnels over eenkomstig langer moeten worden. Ten einde het verkeer niet te stagneeren, zal dit werk (voorzoover den voetgangerstunnel betreft) in drie periodes worden uitgevoerd, waardoor het verkeer zal kunnen doorgaan. Het gedeelte tun nel in het verlengde van de Kanaalstraat komt tegenover het Buurtstation te liggen. Zoodra dit tunnelgedeelte gereed is, komt daarover een enkelsporige hulpbrug. Het ligt nu in de be doeling om nieuwe sporen te leggen over het verlengde deel van de Leidscheweg-viaduct, aan sluitende aan het spoor over de hulpbrug, waar door men spoorruimte vrij krijgt voor volgende werken. De Kanaalstraat-tunnel wordt ruim 50 meter breed. Met deze werken zal een negen tal maanden gemoeid zijn. De kosten worden geraamd op 266.000 gulden. De werkkrachten moeten worden betrokken via de Utrechtsche ar beidsbemiddeling. Als bijzonderheid kan nog worden medege deeld, dat alleen aan het onderhavige deel van den Kanaalstraattunnel ongeveer 600 ton metaal en circa 15000 meter heipalen zullen worden verwerkt. De aanbesteding zal plaats hebben bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht op 19 Januari a.s. BUITENZORG, 30 Dec. (Aneta) Met ultimo Januari 1937 is op verzoek eervol ontslagen de regent van Soemedang, Raden Ario Adipati Koesoemo Dilaga, met dank voor de langdurige diensten aan den lande bewezen. Als Uw spijsvertering niet goed werkt, dan hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Ge U ellendig, dan gaat Gij er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw tydl Maak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten 'n bijzondere samenstelling, ge* heel afwijkend van andere laxeer-middelen. Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, Uw lever en Uw ingewanden te reinigen. Werken langzaam en voorzichtig, schaden Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel. Wilt Gy langzaam laxeeren, neem er één! Wilt Gy snel en goed purgeeren, dan twéé Eenmaal geprobeerd, dan zjjt gij overtuigd, 't Is een vondst van Apotheker Dumont, Prettig innemen, want Gij proeft niets. Per koker van 12 stuks 60 ct Overal verkrijgbaar. Hedenmorgen te omstreeks kwart voor zes ont dekten voorbijgangers dat brand was uitgebro ken in de meubelfabriek van den heer J. C. Bouman Jr., aan IJsselmondeschelaan 118 te Kralingscheveer, gemeente Rotterdam. Hoewel aanvankelijk het alarm kleine brand was ge geven, breidde het vuur zich zoo snel uit, dat na korten tijd groot 'materiaal werd aange vraagd. De Rotterdamsche brandweer heeft, onder lei ding van haar hoofdman, den heer Sillevoldt, met dertien stralen op de waterleiding het vuur bestreden. Zij kon doordat er een stevige Zuid wester wind stond slechts weinig tegen de vlammenzee beginnen, zoodat zij zich in hoofd zaak toelegde op het nathouden van het, tegen de fabriek gebouwde villaatje van den direc teur. Zij slaagde er in deze villa te behouden. De fabriek, een gebouw met een verdie ping en een oppervlakte van vijftig bij zestig meter, is geheel uitgebrand. Eten gedeelte van de opslagplaats voor hout, welke op slagplaats eveneens is aangebouwd, bleef voor het vuur gespaard. Omstreeks kwart over acht was de brand gebluscht. De arbeiders, werkzaam in de meubelfabriek, die naar den brand waren komen kijken, hebben nog pogingen gedaan om hun gereedschappen uit het brandende gebouw te halen. Zij zijn daarin niet geslaagd. Groote voorraden meubelen, hout en andere materialen zijn bij den brand verloren gegaan. De eigenaar van de fabriek was tegen brand verzekerd, echter niet tegen bedrijfsschade. Etenigen tijd geleden werd medegedeeld, dat de reedersvereeniging te IJmulden afwijzend stond tegenover de eischen der samenwerkende organisaties, ten opzichte van de nieuwe con tracten. De reedersvereeniging verklaarde zich slecht' bereid tot het opnemen van een duurte-clausule in de overeenkomsten. Inmiddels vonden nieu we besprekingen plaats, welke, volgens een heden door de organisatiebesturen aan hun leden uitgereikte circulaire, niet zonder resul taat zijn gebleven. De besturen hebben n.l. me. degedeeld, dat de reedersvereeniging zich be reid heeft verklaard aan de eischen der orga nisaties tegemoet te komen. Vooral voor de visschers werd een vrij bevredigende positie verkregen. De besturen zullen in den loop der volgende week de resultaten der onderhandelingen aan de leden mededeelen en deze aan de leden ter beslissing voorleggen. Hedenmiddag vertrok met den boottrein naar Genua een gezelschap van 16 personen, die uit Nederland zullen deelnemen aan het Inter nationaal Eucharistisch Congres, dat in de eerste dagen van Februari a.s. te Manilla zal gehouden worden. Op 1 Januari zullen zij zich inschepen op de Jan Pietersz. Coen van de Maatschappij Nederland, die hen naar Oost- Indië zal voeren, vanwaar zij verder met de deelnemers uit Indië onder welke drie Missie bisschoppen naar de Philippijnen zullen varen. Het gezelschap, dat onder leiding staat van pater Dr. F. X. P. Duijnstee, directeur van het Eucharistisch Bureau te A'dam, zal tijdig in de eerste dagen van Februari te Manilla aan komen en in vereeniging met de Nederland- sche Missionarissen van Indië en de Philip pijnen genoegzaam in getal zijn om in het verre ï/anilla een eigen afdeeling van het Interna tionaal Eucharistisch Congres te vormen. Na bijwoning van het Congres zullen zij weer te rugreizen naar Java, om vandaar per Marnix van St. Aldegonda huiswaarts te keeren en op Palmzondag het vaderland weer terug te zien. Ratoe Timoer en Raden Adjeng Siti hebben Woensdag van uit Den Haag een radiotelefo- nisch gesprek gevoerd met Goesti Pangeran Tedjokoesoemo te Djocjakarata. De Pangeran is een volle broeder van den Ratoe en heeft het prinsesje indertijd de eerste beginselen van de Javaansche danskunst geleerd. In den middag hebben de Javaansche prin sessen de vergadering bijgewoond van het Kar- tinifonds en de van Deventer-stichting in hotel Witte Brug te Den Haag. Hoe dieper men zich teleurgesteld en ontgoocheld voelt door den ze ker weinig verheugenden gang van zaken op dit ondermaansche, dat niet ten onrechte „een tranendal" wordt genoemd, hoe luider men de loftrompet steekt over werkelijkheidszin, „realpoli- tik". Onder werkelijkheidszin verstaat men dan zin enkel voor de onmiddellijk tastbare werkelijkheid, en onder „real- politik" een politiek, welke alleen maar op die onmiddellijk tastbare werkelijk heid is gebaseerd. De onmiddellijk tast bare werkelijkheid bestaat gewoonlijk dan slechts in het vlak voor den neus liggend grijpbare stoffelijke voordeel of gewin. Wanneer een dictator verdragen ver scheurt of met geweld inpalmt, wat hem rechtens niet toekomt, en er geen macht ter wereld gevonden wordt, die bereid is anders dan met woorden daartegen op te komen, dan noemt men zoo'n dictator een realistisch politicus, die dan toch maar zijn zin weet door te drijven en zijn land een onschatbaren dienst be wijst. Wanneer men het volk met valschc leuzen, waarvan men de onvervulbaar heid zelf zeer goed weet, dag in dag uit voedt, zoodat men een sleep van licht- geloovige aanhangers krijgt, dan mag dat wel niet zoo fijn zijn, maar men vindt het toch maar zóó handig, dat menigeen er slaafs eerbiedig zijn petje voor af meent te moeten nemen. Wanneer men macht boven recht steil, wanneer men zooveel krijgsgerucht maakt, dat de vredesduif verschrikt weg- vliedt en de ark der aarde als een zwaarbewapende slagkruiser rondtolt door het heelal, wanneer men vrede een sprookje en idealisme dwaasheid scheldt, ziet, dan geeft men blijk van een „gezon den" werkelijkheidszin, dan bewijst men met twee beenen op den grond te dur ven en te kunnen staan. Ja, op den grond, den meest beganen grond van hei ondanks alle onwerkelijke mooi-prater platste egoïsme en materialisme. De veelgeprezen werkelijkheidszin van onze dagen, welke door gaans uit een beginselloos op portunisme bestaat, wordt scherp ge karakteriseerd door twee vragen, die duizenden en nog eens duizenden zich stellen, zoodra zij voor levensvra gen, niet zelden van de allergrootste be- teekenis voor de door hen niet geziene of niet te ziene toekomst, komen te staan. Deze twee bij velen in den mond bestorven liggende vragen luiden: „Wat heb ik eraan? Wat koop ik er voor?" Is er een meer banale uitdrukking van den zgn. werkelijkheidszin denkbaar? Voor ons, katholieken, zouden zulke vragen meer dan beschamend zijn, want v/ij weten, moeten althans weten, dat er een hoogere en meer belangrijke werke lijkheid bestaat dan het onmiddellijk grijpbare materieele voordeel. Wij weten, althans moeten weten, dat boven alle tijdelijke zorg en ellende, vreugde en voordeel, gaat de eeuwige werkelijkheid, waarin alle vergankelijke en tijdelijke werkelijkheden eens zullen uitmonden. De eenige ware en gezonde werkelijk heidszin is die, welke overal en altijd rekening houdt met de onvergankelijke eeuwige werkelijkheid Gods en welke al leen naar die werkelijkheid alle waarden, woorden en daden afmeet. In het licht der eeuwigheid verliest de tijd, hoe raadselachtig en tegenstrijdig hij ook moge schijnen, zijn duistere geheimen, en bloeit het innerlijk geluk open, dat door geen tijdelijken tegenspoed en smart kan worden verstoord. Voor wie dezen hoogeren werkelijkheidszin mist, wordl het leven een kwelling, tervijl het in werkelijkheid, ondanks alle beproevin gen of juist door alle beproevingen een onschatbare weldaad van eeuwige betee- kenis kan en moet zijn. Wij moeten met twee vaste voeten staan in de werkelijk heid, niet op de eerste plaats in de wer kelijkheid van deze verdwaasde en ex plosieve, veranderlijke en veranderde wereld, maar in de werkelijkheid van den hemel, dien wij verdienen kunnen en verdienen moeten. Dat is onze wer kelijkheidszin, die ons vervielen moet met een ".eilig en werkzaam bovenna tuurlijk idealisme, juist nu zoovele an deren met hun idealen ook hun moed en hun kracht en him levensvreugde hebben verloren aan een werkelijkheids zin genoemde ontgoocheldheid. Met dezen werkelijkheidszin, maar met dezen ook alléén, kunnen wij dankbaar afscheid nemen van het oude jaar en vol moed en vertrouwen het nieuwe jaar verwelko men, wat het ons ook brengen moge. Reeds sedert geruimen tijd heeft de bestrij ding van den handel in vrouwen en kinderen in het verre Oosten de aandacht van de betrok ken Volkenbondsorganen. Op verzoek van den Volkenbond verklaarde de Nederlandsche regeering zich bereid aan een conferentie der centrale autoriteiten van de be trokken landen gastvrijheid te verleenen Zij zal 2 Februari 1937 te Bandoeng bijeenkomen. Tot Nederlandsche afgevaardigden zijn be noemd: jhr. A. T. Baud, secr. van het gouverne ment van N. I., mr. J. A. J. Meijer, inspecteur van het tucht-, opvoedings, reclasseerings- en armwezen daar te lande en mr. H. Groeneveldt, inspecteur bij den immigratiedienst in N. I. Behalve Nederland zullen vertegenwoordigd zijn China, Frankrijk, Groot-Brittannië. Britsch- Indië. Japan, Portugal en Siam, terwijl de Ver- eenigde Staten een waarnemer zenden. Kent het katholieke publiek de vereeniging „Ars Sacra"? Het is een vereeniging tot aankoop en verloting van kunstwerken ter bevordering van de christelijke kunst in het huisgezin en zij heeft op haar speciaal terrein, waarvan het eminente belang in de laatste jaren sterker wordt ingezien dan weleer, al veel goeds ver richt. Zij biedt aan hare leden de kans, om voor een luttel bedrag in het bezit te komen van een kunstwerk, door het organiseeren van verlotingen, waarmee tegelijkertijd de katho lieke kunstenaars gesteund worden. In haar bestuur zijn het Sint Bemulphusgilde en de Algemeene R.K. Kunstenaarsvereeniging vei- tegenwoordigd, zoodat men er van overtuigd kan zijn, dat gewaakt wordt over het gehalte van de kunstwerken, die verspreid worden. Het streven is. om de vulgaire en leelijke artikelen van religieus huisraad uit de gezinnen verwij derd te houden, om ze te vervangen door frisch en oorspronkelijk werk van hedendaagsche kun stenaars, die niet aan de cliché's en den fa brieksarbeid doen. Zoo is het werk van „Ars Sacra" ingeschakeld in de algemeene vernieu wing en opleving van de katholieke godsdien stige kunst, het bestrijkt een terrein in deze opleving, dat zeker niet zonder belang is, want niet alleen in de publieke gebouwen dient die vernieuwing door te dringen, doch ook in de naaste omgeving der geloovigen, in hun huis gezin. Het bestuur bestaat op het oogenblik uit de heeren J. M. van Hardeveld, architect B.N.A., voorzitter; pastoor H. W. J. Hoosemans, secre taris-penningmeester en ir. H. J. Thunissen, bouwkundig ingenieur. Het dagelijksche secre tariaat wordt waargenomen door mej. Hofhuis, Van Baerlestraat 21, Amsterdam (Z.). Als jaarlijksche premie voor de leden geeft „Ars Sacra" dit jaar een keurigen maandkalen- eer uit. Deze is ontworpen door Piet Worm, een jong Amsterdamsch artist, die in den laatsten tijd door zijn smakelijk werk van zich doet spreken. Hij heeft den kalender op geestvolle wijze opgevat, niet alleen als een tijdsaanwijzer, maar ook als een aanwijzer van folkloristische gebeurtenissen en liturgische plechtigheden, die op de verschillende dagen plaats grijpen. De koude, neutrale kalender is door hem, zoo mag men zeggen, gechristianiseerd. Voor sommige dagen teekende hij geen cijfer in de maandlijst, maar den naam van den feestdag. Zoo vindt men b.v. geen 6 Januari, maar met kleine let ters „Driekoningen" en elders op zijn geteekend blad vindt men dan 't cijfer 6, dat men miste, waarbij de drie wijzen uit 't Oosten paradeeren. Insgelijks op 20 Januari Sint Sebastiaan, op 25 Januari de bekeering van den H. Paulus (Sau- lus op weg naar Damascus), enzoovoorts. Op deze wijze is er in iedere maand heel wat te „zoeken" en de kalender houdt de menschen heel wat meer bezig dan gewoonlijk, hij is een leerzame „bijbel der armen" geworden. Het eene maandblad is meer geslaagd van compo sitie dan het andere, maar het geheel mag er wezen, het is „eens wat anders," het is een „volksche" kalender geworden van de goede soort. Wat Pater Schreurs probeerde in de dicht kunst. nieuwe eenvoudige verzen over heiligen en volksfeesten, deed Piet Wonn in de illustra tiekunst van zijn kalender voor „Ars Sacra", die, dit zij ten slotte vermeld, op mooi papier, met allerlei gebloemte als watermerk, is ge drukt. De Hertog van Kent, die naar men weet voornemens is de voltrekking van het prin selijk huwelijk bü te wonen, zal vermoedelijk 4 of 5 Januari in ons land aankomen en in hotel Paulez te Den Haag zijn intrek nemen. BESNIJDENIS OES HEEREN- :OFTE$JjkHJEZ(JS 1' 20f4t4TcfctK0N FtcSTjfMjJf AHIUE H.ANT0NIUS A8f BEKEERING V.0.H.RMJU* -DRIEKONINGEN JT. SEBASTIAAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 11