De toestand van den H, Vader Felle uitval der Madrilenen in den mist Stadt-Schënke n Het nieuws van heden LICHTE VERBETERING TE CONSTATEEREN DE VLIEGTUIGEN VOOR SPANJE DE LINKSCHEN MELDEN EENIGE SUCCESSEN De kwestie der vrywilligers DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20335 Z. H. vroeg den Carmelitessen te bidden, dat Hij „Gods Wil moge volbrengen, zooals het een Paus betaamt De hoop op beterschap is groeiende Jean Mermoz herdacht Officieele plechtigheid te Parijs Verplichte arbitrage in Frankrijk Gewijzigd ontwerp door de Kamer en den Senaat aanvaard De ontslagaanvrage van Tsjang Kai Sjek Ten tweeden male door Nanking geweigerd Incidenten geregeld Helgoland wordt zwaar versterkt Voor de bevolking blijft er geen plaats meer over Een onderscheiding voor Greta Garbo Het Weer Uitvoer door een communistische organisatie Engeland en Italië spoedig accoord? Boekhoudingen - Belastingzaken Accountantskantoor B. van Tol Controle door het geheele land In het door de nationalisten bezette gebied wordt een eind gemaakt aan roode litteratuur Aanslag te Marseille op een Spaansch schip Schotten in Spanje Rusland stelt voorwaarden op het bemiddelingsplan Deensch schip aangehouden Dit blad zal op Vrijdagavond en Zaterdagmorgen NIET verschij nen. DE DIRECTIE Het laatste blad Een Nieuwjaarswensch van den Negus Groot Dansorkest Operette-shows NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 30 December: De gezondheidstoestand van den H. Vader is nog steeds onveranderd. Heden meent men echter een lichte verbetering te constateeren, die de hoop op beterschap doet groeien. Het is nu ongeveer een maand geleden, dat de H. Vader door een aanval van uricaemi, zooals de Italiaansche artsen de opeenhooping van urinezuren in het bloed noemen, niet te verwarren met uraemie, gedwongen werd zijn werkzaamheden te staken. Deze eerste aanval was zeer zorgwekkend, daar hij groot gevaar meebracht voor het hart. De H. Vader heeft deze crisis echter door zijn groote kracht kunnen doorstaan. Sedert verscheidene dagen is de hartfunctie bevredigend, en op heden heeft het hart geen stimuleerende geneesmiddelen meer noodig. Bij de gedwongen rust kwam echter de kwaal van de spatader op den voorgrond, waaraan de H. Vader reeds geruimen tijd had geleden, zon der hieraan de noodige aandacht te willen be steden. Men weet, dat Z. H. de Paus in 15 jaren nimmer een dag in bed heeft doorgebracht. Deze aderontsteking verergerde tot een open wonde, gepaard met heftige pijnen, die zelfs den vorm van een zenuwontsteking hebben aan genomen. Gezien het groote gevaar van een thrombose, d.w.z. een verstopping der hart- of hersen-slagader, door een prop van geronnen bloed uit de ontstoken aders afkomstig, moest de H. Vader zich schikken in de voorloopige be wegingloosheid van het linkerbeen en dus het bed houden, terwijl hij eerst nog een groot deel van den dag op een stoel had doorgebracht. Deze lichaamshouding bracht echter op haar beurt weer moeilijkheden mee voor de bloedcir culatie en ademhaling, welke laatste bij den H. Vader sedert jaren door emphyseen en asthma bemoeilijkt is. Aldus de geschiedenis van het ziekteproces van deze weken. Een beterschap van het linkerbeen bleef uit. Van den anderen kant echter bleef het hart bevredigend functionneeren, terwijl een com plicatie voor circulatie en ademhaling met groo te zorg kon worden vermeden. De hooge tem peratuur, die op de ziekenkamer wordt gehand haafd, om elk gevaar voor verkoudheid te voor komen, bezorgde echter den H. Vader veel over last, terwijl de pijnen van de ader en de ze nuwontsteking somtijds welhaast ondraaglijk waren. Met het oog op de hartfunctie, wier gun stig verloop de voornaamste voorwaarde van herstel is, heeft prof. Milani deze heftige pijnen echter niet door verdoovingsmiddelen willen bestrijden. De H. Vader verdraagt de aanvallen van pijn met de grootste kracht. Soms evenwel klinkt te midden van een aanval een klacht van zijn lippen: „God, mijn God, waarom hebt gij mij verlaten", echter dadelijk gevolgd door een vertrouw- vol get>ed „Ne derelinquas me". En voortdurend draagt de H. Vader deze hef tige pijnen, die hem nog meer met den Zalig maker vereenigen, aan God op voor den vrede der wereld. Voortdurend ontvangt de H. Vader de toezeg gingen van vele gebeden. Hiervoor toont hij zich zeer dankbaar, vooral wanneer het kinderen zijn, die hem hun onschuldige voorbede belo ven. Aan de zusters van den Carmel te Lisieux, de medezusters van de H. Theresia, die door Paus Pius XI is heilig verklaard en hooglijk door hem wordt vereerd, heeft de H. Vader den wensch laten meedeelen, dat zij voor Hem bidden om de gunst: „Den Wil Gods waardig te volbrengen, zooals het een Paus betaamt". Deze wensch om waardig te lijden is waarlijk kenmerkend voor het groote ka rakter van den H. Vader. Met bijzondere voorliefde laat de H. Vader, die Zich meer dan eenig ander van Zijn voor gangers aan de pelgrims placht te wijden, Zich inlichten over de audiënties der jonggehuwden, die in Zijn naam dagelijks door den Maestro di Camera worden ontvangen. Heden is, zooals reeds werd aangeduid, een lichte verbetering in den toestand van den hoogen lijder te bespeuren. De lang uitgebleven genezing van de beenwonde begint zich nu af te teekenen, maar ook indien deze gunstige teekenen voortduren, verwacht men, dat de genezing op haar minst enkele maanden in beslag zal nemen, ook al, omdat het seizoen ongunstig is. Geruchten omtrent eenige amputatie, die hier en daar de ronde doen, zijn volko men uit de lucht gegrepen. Een teeken van vooruitgang kan men zien in het feit dat een ligstoel voor den H. Vader is vervaardigd, waarin het zieke been volkomen onbeweeglijk kan blijven, terwijl de Patiënt zelf een gemakkelijker zittende houding kan inne men. Prof. Milani is sedert 4 December steeds in het Vaticaan gebleven. Hij bezoekt den H. Va der gewoonlijk driemaal per dag, n.l. om half zeven des ochtends, om twaalf uur en om ne gen uur 's avonds. Telkens blijft hij ongeveer een uur in de ziekenkamer, waar hij nauwkeurige instructies geeft aan de Duitsche broeders, die den H. Va der verplegen en aan de beide secretarissen, de Mgrs. Confalonieri en Venini, opdat de werk zaamheden en correspondentie, waaraan de H. Vader zich zoo gaarne wijdt, Hem niet te veel vermoeien. Daar de nachtrust veel te wenschen overlaat, slaapt de H. Vader vaak overdag, tusschen de uren, waarin Hem de correspondentie en de couranten worden voorgelezen. Deze couranten-lectuur, ofschoon vermoeiend, laat de H. Vader nimmer achterwege, en hij volgt de wereld-gebeurtenissen met onver zwakte belangstelling. PARIJS, 30 Dec. (Havas). Heden heeft de officieele herdenking plaats gehad van den vlieger Jean Mermoz en zijn metgezellen, die op een vlucht boven den Zuidelijken Atlanti. schen Oceaan zijn verdwenen. Talrijke leden der regeering woonden de H. Mis bij, welke werd opgedragen in de kapel van Saint Louis des Invalides. Luchtvaarttroe pen defileerden op den Cour des Ivalides, voor bij het monument en de families van de ver dwenen vliegers. Op hetzelfde oogenblik vlogen twee escadrilles militaire vliegtuigen en drie toestellen der burgerluchtvaart over het plein. De minister van Luchtvaart, Pierre Cot, hield een rede, waarin hij Mermoz en zijn metge zellen herdacht. PARIJS, 30 Dec. (Havas.) De Pr arische Ka mer heeft met 362 tegen 226 stemmen het wets ontwerp inzake de fiscale hervorming aange nomen. Vervolgens aanvaardde de Kamer met 446 te gen 125 stemmen het door de commissie nog eenigszins gewijzigde wetsontwerp betreffende de verplichte verzoenings- en arbitrage-proce dure bij arbeidsconflicten. Ook de Senaat heeft in tweede lezing het wetsontwerp betreffende de verzoening en de verplichte arbitrage aangenomen met eenige wijzigingen, die door Blum werden overgenomen. NANKING, 30 Dec. (Havas) De centrale politieke raad heeft voor de tweede maal het verzoek om ontslag, dat Tsjang Kai Sjek heeft ingediend, van de hand gewezen. Men ziet in deze tweevoudige weigering een bewijs van de achting, die de maarschalk te Nanking ge niet wegens de talrijke diensten, die hij zijn land bewezen heeft. De incidenten van Pakhoi en Tsjengtoe zijn geregeld. De Chineesche regeering betaalt aan de Japansche regeering voor het vermoorden en verwonden van twee Japanneers een schade loosstelling van ongeveer 99.000 Chineesche dollar. De beide schuldigen werden onthoofd, en de verantwoordelijke politiechef en de gar nizoenscommandant van Tsjengtoe zijn ont slagen. LONDEN, 30 Dec. (A.N.P.) De „Daily Te legraph" verneemt uit Hamburg, dat de be volking van Helgoland, welke ongeveer 2500 zielen telt, vreest haar haardsteden te moeten verlaten, aangezien steeds minder plaats op het eiland overblijft door de uitbreiding van de for tificatie en kustbatterijen. Hierdoor zal ook on- mogeiyk worden, dat in den zomer badgasten naar het eiland komen, zoodat de bevolking een belangrijk deel van haar inkomsten ziet ver dwijnen. Reeds eerder heeft het eiland een dergelijke gedwongen ontvolking meegemaakt. In den grooten oorlog moest de geheele burgerbevolking het eiland verlaten, doch na den oorlog werd toegestaan terug te keeren naar de vroegere woonsteden. STOCKHOLM, 30 Dec. (A. N. P.) De Koning heeft de filmster Greta Garbo de hoogste on derscheiding voor kunstenaars, de medaille «Litteris et Artibus", verleend. Verwachting: Zwakke tot matigen, la- ter waarschijnlijk krachtige, Westelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt in het Zuidoosten, in het Noordwesten zwaar bewolkt tot betrok- ken, weinig of geen regen, aanvankelijk kouder, later zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. WASHINGTON, 30 Dec. (Havas). Ambtena ren van het Staatsdepartement hebben bekend gemaakt, dat de naam der maatschappij, die de licentie heeft gekregen tot uitvoer van vlieg tuigen en motoren naar Spanje, voorkomt in de archieven der enquête, die het congres in 1030 heeft ingesteld naar de bedrijvigheid der communisten in de Vereenigde Staten. Deze maatschappij, die zich „speciale organisatie" noemt, is in de V. S. gevestigd ten behoeve van het herstel van motoren en vliegtuigen, welke in de V. S. werden opgekocht en die heimelijk naar Rusland werden uitgevoerd, om in het leger gebruikt te worden. De ambtenaren van het Staatsdepartement verklaarden verder nog, dat niet besloten was tot het instellen van een officieele enquête, aangezien de maatschappij de licentie voor den uitvoer naar Spanje in overeenstemming met de wet verkregen heeft. De uit Washington ontvangen berichten, vol gens welke de Amerikaansche regeering voor nemens zou zijn een amendement aan te bren gen in de wet op de neutraliteit, teneinde het verbod tot levering van materiaal aan oorlog voerenden te kunnen uitbreiden tot het geval van burgeroorlog, hebben in Londen groote vol doening gewekt, daar men ze beschouwt als een goedkeuring der Amerikaansche regeering van het werk der niet-inmengingscommissie. Naar oud-Slavisch gébruik is de laatste Zondag van het jaar Moederdag. Onze foto toont den jongen koning Peter bij het uitreiken van geschenken aan weesmeisjes LONDEN, 30 Dec. (Havas). Welingelichte Britsche kringen zouden niet verbaasd zijn, wanneer een Engelsch-Italiaansche verklaring op 3 of 4 Januari a.s. zou worden gepubliceerd. De onderhandelingen over een Middellandsche- Zee.accoord vorderen op gunstige wijze. Amsterdam Nassaukade 160 Tel. 81674 Haarlem Wilihelminastr. 37 Tel. 12260 MADRID, 30 Dec. (Havas) De verdedi- gingsraad van Madrid deelde mede, dat de regeeringstroepen vanmiddag een hevigen aanval hebben gedaan op Villa Nueva de la Canada, ten Noord-Westen van de hoofd stad. Hoewel de mist belemmerend werkte, wisten de regeeringstroepen het dorp te be zetten en slaagden zij er in hun eerste linies tot twee kilometer voor Brunete te brengen. Te Carabanchel maakten de regeeringstroepen zich meester van enkele huizen, na een hevig gevecht. Aan het front bij Cordova zetten de regee ringstroepen met succes hun tegenaanvallen voort en rukken zü op in de richting van Lope- ra, Villa del Rio en Montoro. Deze drie dorpen liggen thans onder het vuur van de artillerie der regeering. Peter Kerrigan, de regionale afgevaardigde van de communistische partij, die 18 December Bij een geweldigen brand is een uit de d ertiende eeuw dateerend kerkgebouw in het Neder-Elbegébied totaal verwoest PARIJS, 30 Dec. (Havas). Volgens de „Echo de Paris" heeft Rusland zich bereid verklaard de Fransch-Rritsche voorstellen inzake het vrijwilligers-verbod voor Spanje te aanvaarden, op voorwaarde dat ook Duitschland, Italië en Portugal zich hiertoe bereid verklaren. Bovendien stelt Rusland nog als voorwaarde, dat een doeltreffend controlesysteem wordt ingevoerd. De regeeringen moeten zich verder verplich ten de bepalingen uit te voeren, onmiddellijk nadat deze zijn aangenomen, zonder te wach ten tot de controle in werking is getreden. Ge durende den tijd, welke verloopt tusschen het aannemen van de bepalingen en het in wer. king treden van de controle moeten de mogendj heden hun vertegenwoordigers in Spanje op dracht geven iedere aankomst van vrijwilligers of buitenlandsche soldaten onmiddellijk te mel den. Tenslotte dringt de Russische regeering er op aan, dat de overeenkomst zoo spoedig mo gelijk wordt onderteekend, opdat zoo weinig mogelijk tijd verloopt tusschen het in werking treden van de bepalingen en het uitvoeren van de contróle. Gisteren heeft Utwinof het antwoord van de regeering der Sovjet-Unie op de nota inzake het zenden van vrijwilligers naar Spanje aan den Britschen ambassadeur,. Lord Chilson, overhandigd. Het Italiaansche antwoord op de Fran- sche en Britsche nota's betreffende het uitzenden van vrijwilligers naar Spanje kan elk oogenblik verwacht worden. Politieke kringen geven de verzekering, dat het, zoo. al niet gelijkluidend, dan toch van gelijke beteekenis zal zijn als het antwoord van Duitschland, en dat het 't beginsel zal aan vaarden van uitbreiding van de niet-inmen- ging tot het uitzenden van vrijwilligers, maar dat dit beginsel gematigd zal worden door realistische overwegingen, uit Glasgow naar Spanje was vertrokken met 150 man, om dienst te nemen bü de regeerings troepen, maakt zich gereed een tweede contin gent manschappen te ontvangen en deelt mede, dat eind Januari het aantal Schotten, dat aan den kant van de Spaansche regeering strijdt, tot 500 man zal zijn toegenomen. Door de benoeming van een aantal nieuwe ge neraals is generaal Franco gereedgekomen met de reorganisatie van het rechtsche leger. Nieuw benoemd zijn de divisie-generaals Mola. Orgaz, Ponte, Lopez Pindo en Valdes, terwijl tot divisie- generaal benoemd is Fide d'Avila Arrondo, de voorzitter van de technische junta der recht- schen. In een officieel bulletin wordt het drukken, verkoopen en verspreiden van boeken, brochures en kranten, benevens prenten, foto's en alle ver dere litteratuur van socialistische en communis tische strekking binnen het door de rechtschen bezette gebied onwettig verklaard. Binnen acht- en-veertig uur moeten bezitters of uitgevers van dergelijke werken etc. hun voorraden bij de autoriteiten inleveren, zekere werken zullen voor wetenschappelijke doeleinden bewaard wor den. Op overtreding staat een boete van 5000 pesetas. Op de kade te Marseille, nabij het Spaan sche. s.s. Ciudad de Barcelona, hoorde van morgen een bewaker plotseling een ontplof fing. Ter plaatse lag een lading voor ge noemd schip, waarbij zich ook een leeg wa gentje bevond. De ontploffing had zich voorgedaan in dit wagentje, dat spoedig in lichter laaie stond. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in, en kwam weldra tot de overtuiging, dat het gebeurde geweten moet worden aan een aan slag. Zij ontdekte n.l., dat er een electrische lei ding heen was aangelegd, verbonden met een wekker, en in contact gebracht met een houder vol brandbare vloeistof. De lading van de Ciu dad de Barcelona was bestemd voor de te Va lencia gevestigde regeering. Gewapende treilers der nationalisten hebben hedenmiddag in de Straat van Gibraltar het Deensche stoomschip Ingeborgs aangehouden Het schip nam de wijk naar Gibraltar, en kreeg later vergunning de reis voort te zetten, nadat de Deensche consul stappen gedaan had bij de autoriteiten te Algeciras. Van Baskische zijde wordt medegedeeld, dat het Duitsche schip Palos in de Spaansche ter ritoriale wateren werd aangehouden. Het schip kreeg order naar Bilbao te stoomen, omdat bij het aanhouden geen enkele ladder omlaag werd geworpen om aan boord van de Palos te klim men. De Duitsche officieren zouden er prijs op ge steld hebben de Baskische autoriteiten te dan ken voor de goede behandeling, welke zü te Bil bao hebben genoten. De kapitein van de Palos heeft den Baskischen autoriteiten een lunch aangeboden in zqn vertrekken aan boord van zün schip. In vervolg op de démarche van de Belgische regeering bij de Spaansche regeering, ten be hoeve van het instellen van een onderzoek naar de verdwüning in de omgeving van Madrid van baron de Borchgrave, zoon van den Belgischen oud-ambassadeur in Spanje, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, een bezoek gebracht aan den Spaanschen zaakgelastigde te Brussel, wien hij de levendige ontroering uit eenzette van de Belgische regeering, ten aan zien van de berichten over den tragischen dood van baron de Borchgrave in nog duistere om standigheden. Voorts stelde hjj den zaakgelas tigde op de hoogte van de bij de Spaansche regeering gedane stappen en drong hij er op aan, dat de Belgische vertegenwoordiger aan het onderzoek zou deelnemen. De zaakgelastigde betuigde minister Spaak de deelneming zijner regeering. In strijd met het eerstgenomen besluit zullen de Britsche vice-consul en de consul ad interim te Madrid blijven, in plaats van naar Valencia te gaan. De Britsche Kamer van Koophandel heeft er de aandacht van Eden op gevestigd, weike nadeelen de Britsche onderdanen kunnen ondergaan, die ter bescherming van Britsche belangen in de Spaansche hoofdstad blijven, wanneer zü zonder eenige officieele vertegen woordiging gelaten worden. J IN DEN TOESTAND VAN DEN H. VADER IS EEN LICHTE VERBETERING INGETREDEN, DIE DE HOOP OP BETERSCHAP DOET GROEIEN. In zijn antwoord op het Fransch—Britsche be- middelingsplan stelt Sovjet-Rusland vele voor waarden. Het Italiaansche antwoord kan elk oogenblik verwacht worden. De verdwenen Fransche vlieger Jean Mermoz is plechtig te Parijs herdacht. De onderhandelingen over een EngelschItali- aansch Middellandsche Zee-accoord vlotten voorspoedig. In de eerste dagen van Januari zou een verklaring te verwachten zijn. De firma, die Amerikaansche vliegtuigen naar Spanje uitvoert, is een communistische organi satie. De verdedigers van Madrid deden een uitval, waarbij zij eenig succes melden. Aan de haven van Marseille werd een aanslag gepleegd op een Spaansch schip. Het gewijzigde wetsontwerp inzake de verplichte arbitrage is door de Fransche Kamer en den Senaat aangenomen. Felle brand in een filmwasscherij te Diemen. Voorzitter en leden van den Raad voor de Luchtvaart benoemd. Vakbondsvergadering van het R.K. Werklieden verbond. Te Utrecht is de algemeene vergadering gehou den van de Vereeniging voor R.K. M.U.L.O. Mededeelingen over het extra-spoorvervoer op 7 Januari. N'ew-Yorksche Beurs: Slot vaster. Het laatste blad zit vandaag aan almanak of kalender. Dit is het einde. En morgen weer een begin. Het is als of we het papierblokje pas kort gele den begonnen aan te spreken. En toch is er alweer een jaar voorbij. Cal- deron leerde ons reeds: „het leven is een droom." Als een droombeeld vliegt het ons voorbij. In onze jeugd lijken de jaren een opeenstapeling van rot sen. In onzen ouderdom komen ze ons als vluchtende wolken voor. Wat hebben we met onze vluchtige, vlie dende levensbladen gedaan? Hebben we de oude levensspreuken begrepen en ze in toepassing gebracht? Hebben we om een grap guluit onschuldig kunnen lachen maar tevens den ernst van een kernig woord vol levenswijs heid in ons opgenomen? Het laatste blad scheuren we dade lijk af. Laat ons dankbaar zijn dat we het nog kunnen doen. Maar laten we ons dadelijk voornemen het nieuwe kalenderblok des levens beter en zorgzamer te behandelen. LONDEN, 30 Dec. (Havas). Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft de Abessijnsche le gatie te Londen de volgende boodschap gepubli ceerd: „De Keizer en het volk der Ethiopiërs zen den het groote volk van Groot-Brittannië en hun, die met hen medevoelen, de beste wen schen ter gelegenheid van het nieuwe jaar. Zü bidden, dat een rechtvaardige vrede in de we reld zal worden gevestigd in 1937." LEIDSCHEPLEIN 5-9, AMSTERDAM, TEL. 33072 IEDEREN AVOND OPVOERING VAN o.a. BAJADèRE, GEISHA. DOLLARPRINSES, BALL IN SAVOY, enz. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 765.5 .Vorige stand: 762

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1