HET NIEUWE JAAR EEN NIEUWE HOOP De toestand van den H. Vader Madrid militair-technisch reeds genomen? k1 Weer opstand in Sianfoe Het nieuws van heden TALRIJKE ARRESTATIES TE WEEN m LICHTE VERBETERING HOUDT AAN EEN VERKLARING VAN FRANCO DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 1 JANUARI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20337 Het Weer mini De neutraliteitswet der V.S. Zeemonster gevangen illpftfll Pijnen ietwat minder geworden Rusland stookt wel, maar riskeert niets Een tragische vergissing Dit blad zal op Vrijdagavond en Zaterdagmorgen NIET verschij nen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN De les van dezen dag Boekhoudingen - Belastingzaken Accountantskantoor B. van Tol Controle door het geheele land NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingei. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Nieuwjaarsmorgen. De uren ziJn voor bij gevlogen; de dagen kwamen en gingen en lieten blije of droeve her inneringen achter. Voorbij! Dit woord doet ons stil worden. De dooden spreken tot ons in dit uur. Zij, niet wie wij verleden jaar wellicht nog den Nieuwjaarsdag vierden, zijn van ons heen gegaan, zijn ons voorgegaan, naar we hopen en vertrouwen. Wij herdenken hen. Ze vragen ons gebed en.... méér. Zij vragen ons: beter te doen wat zij deden, aan te vullen wat zij na lieten, voort te zetten wat zij onvoltooid moesten uit handen geven. Hun verleden is voor ons een spiegel der toekomst. Want van hen dienen wij te leeren wat wij moe ten doen, wat wij moeten nalaten. Hoe vele droomen, verleden jaar bij de jaarwisseling gedroomd, zijn in de harde werkelijkheid van het leven enkel droom gebleven. Op wie wij vertrouwden voor de toekomst zijn ons ontvallen en die mét ons streden en arbeidden aan groote plannen zijn werkeloos geworden door den dood den dood die toch ook voor zoovelen een verlossingsengel is geweest. Illusies zijn ge stoord, plannen verscheurd, levenskracht is gebroken. En de dooden spreken nu. Hun gesloten mond verkondt ons luider dan ze konden bij hun leven omdat zij nu gehoor vinden in onze ziel dat bij al het bereikte niets waarde bezit wat niet onder het licht der eeuwige Liefde is tot stand gekomen. Zoo spreekt de dood zelf tot ons van het léven. Zoo wordt de weemoed vermilderd. door de hoop op het toekomende. Het toekomende nieuwe jaar! De toekomst roept; eischt nieuwe zorg, nieuw beraad, nieuwe energie, nieuwen durf, nieuwe daad kracht. Het woord „voorbij" houdt den eisch in van vernieuwing. Wij moeten ons ver nieuwen, ons eigen ik en ons eigen werk. Tedere dag heeft zijn nieuw gevaar. Het komend jaar droomen we ons misschien als een uitredding uit veie zorgen, als een verlossend jaar. Laten wij ons in dit op zicht geen dwaze illusies vormen. Zelfs als ons wereldlijk succes ten deel valt, blijft het levenskruis ons niet gespaard. In uren, waarin wij er 't minst op berekend zijn, zul len de tegenslagen komen. Deze moeten ons bereid vinden. En slechts dan kunnen we de beproeving dragen en slechts dan zal er een hervormende, vernieuwende, stuwende kracht van ons kunnen uitgaan wanneer We allereerst en allermeest ons innerlijk hebben vernieuwd. Het Nieuwjaar is in zich een zinledig iets. ^ant er is een willekeurig einde en begin tusschen twee jaarkringen gesteld. Alleen de Kerkelijke jaarkring die met Christus' geboorte aanvangt, heeft diepere beteeke- hls. Guido Gezelle gaf eens dichterlijk de voosheid van het burgerlijk nieuwjaar weer. Voor den katholiek is 1 Januari zelfs niet hieer te vieren als Zondag. Doch hoe dan °ok beschouwd, onze burgerlijke nieuwjaars- bering houdt in elk geval de noodzaak van Vernieuwing in zich. Vernieuwing. Het leven stelt aan ons in bet komende jaar zware eischen. Het vor dert onze volle persoonlijkheid op. Wat het °hs geven of nemen zal weten we niet, biaar dit weten we met zekerheid: het zal van ons vragen den vollen mensch, al onze geestkracht. Er ontwikkelen zich nieuwe bestanden. We komen voor groote beslis singen te staan bij de kamerverkiezingen, ^e hebben onze samenhoorigheid te de- bionstreeren op onzen Nederlandschen ka tholiekendag. En daarom is het noodig met hfachtigen, blijmoedigen geest, met opge wektheid en durf, met een ernstig doch blij gelaat het onbekende tegemoet te tre den. Het nieuwe jaar is het jaar van God. Onze toekomst heeft God ons zelf in de handen gelegd. Niet alle omstandigheden hunnen we beheerschen, maar hoe ontzet tend veel hangt toch van ons zelf af. Wij bfoeten de toekomst vormen. Wij zijn er evengoed voor verantwoordelijk als voor ons heden. En bovenal: de eeuwigheid is zooals Wij zelf die willen! Met welk een gerustheid, met welk een Viceadmiraal Darlan, de nieuwe commandant van de Fransche marine blijmoedigheid en geestkracht kunnen wij dan het nieuwe jaar ingaan. Terugziend, vinden we vele redenen tot dank en schouwend in het komende vordert de eisch van vernieuwing ons op om een betere toekomst te vormen. Met jong verlangen en hernieuwd be trouwen worstelen we verder naar ons aller eind en begin in God. Er valt een nieuw licht op ons levenspad. Deze beteekenis, deze geestelijke waarde van de nieuwjaars viering mogen wij niet te gering aanslaan. De menschelijke geest heeft opbeuring noo dig en verkwikking. Het nieuwe jaar moge het geven. Zoo is het Nieuwjaar het feest der hope. Niet alleen naar den geest der pro fane wereld maar óók in den geest van Christus. Het geloof en de liefde zijn door het Kerstkind in ons vernieuwd; de hoop wordt op het feest van 's Heeren besnijdenis versterkt wanneer we den nieuwen jaar kring aanvangen met Thijm's devies: „Nil nisi per Christum" „Niets tenzij door Christus". De inzet van dit jaar is vol hoop en blij moedigheid. De koningin heeft in de door haar zelf ontworpen paleisversiering der residentie het gemeenzame „leve het bruids paar" doen neerlijnen in lichtschrift. Het huwelijksfeest der Kroonprinses is als een bruiloft der gansche natie en geen schoo ner jaarbegin viel te denken, dan deze vreugde van en om twee jonge menschen die de hoop vertegenwoordigen van het Nederlandsche volk voor de toekomst. Met Oranje ziet Nederland in vertrouwen het komende tegemoet. De geestdrift en aan hankelijkheid door heel het land in deze dagen houden een groote belofte in. Een geest van vernieuwing vaart door ons volk, het lied der nieuwe komende lente ruischt door den ouden Oranjeboom. De zevende Januari luidt alreeds het jaar 1937 als een voor Nederland blij jaar in. Moge op heel den jaarkring het stempel der blijheid gedrukt staan: voor onze gemeen schap en voor onzen persoon. We gaan den nieuwen jaarkring in met het onverwoestbare voornemen: we zullen er het beste van maken wat er van te maken is. Voor het overige stellen we alles in Gods Hand. En we spreken in dit eeuw jaar van Vondelherdenking Neerlands poëet de Gysbreght-woorden na: „En stel mij in Zijn hand, die recht van onrecht scheidt." VERWACHTING: In het Noordwesten meest matige Zuidwestelijke tot Weste- E M lijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, 5 weinig of geen regen, zelfde temperatuur. In het Zuidoosten zwakke tot matigen, E Zuidelijke of Zuidwestelijke wind, neve- lig tot half bewolkt, droog weer, aanvan- E j§ kelijk lichte vorst, zelfde temperatuur. E verdere vooruitzichten: weinig veran- j| dering. Actie tegen nazi's en socialisten WEENEN, 31 Dec. (Havas). De Weensche po litie heeft de laatste dagen een groot aantal personen gearresteerd, die een onwettige poli tieke actie voerden. Tevens heeft de politie een aanzienlijke hoeveelheid propagandamateriaal in beslag genomen en talrijke nationaal-socialis- tische en revolutionnair-socialistische centra ontdekt en gesloten. Honderd-en-dertig perso nen, meerendeels nazi's, zijn aan de justitie overgeleverd. HHHHHBwwBiwiiiiWB ..iSMSSLi® In de haven van Alicante loopen nog voortdurend Russische stoomschepen "bin nen, welke daar hun ladingen oorlogsmateriaal lossen Roosevelt keurt toepassing op burgeroorlogen goed LONDEN 31 Dec. (Reuter). De Britsche re geering' heeft uit Washington bericht ontvan gen, dat president Roosevelt zijn goedkeuring eraan heeft gegeven, zoodra het Congres bij eenkomt, het wetsontwtXp te behandelen, waar bij de Amerikaansche neutraliteitswet wordt aangevuld en uitgebreid tot den Spaanschen burgeroorlog en met zekere punten van onder scheid tot andere landen, die het tooneel van een burgerstrijd kunnen worden. (De neutraliteitswet in haar tegenwoordigen vorm verbiedt den uitvoer van wapenen en mu nitie naar landen, die met elkaar in oorlog zijn, maar voorziet niet in een burgeroorlog). TRIPOLIS, 31 Dec. (Havas). Inlanders heb ben een zeemonster gevangen, dat 3.40 Meter lang is en een kop heeft als een miereneter, welke eindigt in een soort olifantsslurf. Ver tier heeft het dier twee groote ooren en kaken. ■npB Hg Wê'iA Een Fransche constructeur vervaardigde een motor-slede, welke door een propeller wordt aangedreven Graaf Ratti, 's Pausen neef, ver- trok naar Milaan: een gerust stellend feit op zichzelf Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 31 December: Terwijl de gezondheidstoestand van den H. Vader ook heden geruststellend is ge bleven en geen nieuwe verandering heeft getoond, publiceeren sommige Italiaansche bladen een beschouwing van de pers agentuur „Corrlspondenza" waarin de wensch wordt uitgesproken, dat eenige groote medische autoriteiten in consult zullen worden geroepen om een zeker en nauwkeurig oordeel over 's Pausen toestand uit te spreken. Indien de H. Vader daarvan zelf afkeerig is, zou Zijn omgeving een vriendelijke pressie moeten uitoefenen, zooals die, waarmee zij Hem overreed heeft het bed te houden. De „Corrispondenza" besluit: „Deze zaak is ur gent en mag op geenerlei overweging langer uitgesteld worden" De toon van dit Romeinsche persagentschap dat den H. Vader blijkbaar een dokter wil voorschrijven is ongetwijfeld ietwat te hoog. De Giomale d'Italia van haar kant merkt op. dat zij niets wil afdoen aan de autoriteit van den behandelenden geneesheer, maar van dien kant is tot nu toe geen enkel bericht ver strekt. Tot nu toe was men aangewezen op ge ruchten en persberichten. Alleen een verklaring van den dokter is in elk ziektegeval als een officieele bron te be schouwen en deze verklaring heeft tot nu toe geheel ontbroken, waardoor verwarring en on gegronde berichten ontstonden, die ook heden nog voortduren. Naar aanleiding van deze persbeschouwingen wordt van welingelichte zijde opgemerkt, dal de H. Vader het volste vertrouwen stelt in Prof. Milani, die Hem behandelt en dat Paus Pius XI zijn vertrouwen, wanneer Hij dat een- De nationalisten willen van geen bemiddelen of onderhande len met Spanje's belagers weten LISSABON, 31 Dec. (Havas) Generaal Franco stond aan een verslaggever van de „Diario de Noticias" een onderhoud toe, waarin hij verklaa'-de, dat „Madrid in mili tair opzicht genomen is." Reeds vanaf den eersten dag had de nationalistische bewe ging zich Madrid als doel gesteld, doch als Spanjaard stelt hij geen belang in het in nemen van een in puin geschoten stad. Over de buitenlanders, die in Spanje mee strijden, zeide generaal Franco: „Indien de U.S.S.R. terwille van haar eigen internationale politiek den burgeroorlog aanstookt, dan heeft zij er wel weinig menschen, nog minder mate riaal en nog minder geld voor over." Het groot ste gedeelte van de buitenlandsche vrijwilligers en wapenzendingen komen uit Frankrijk België en Tsjecho-Slowakije, die door de Komintern gerecruteerd zijn, waarbij nog komen de anti fascistische Duitschers en Italianen, die uit hun land gevlucht zijn- Wat betreft de Duitschers en Italianen, die in het door de rechtschen bezette gebied ver blijven, verklaarde de generaal, dat dezen zich niet aan het front bevinden. Franco besloot: „Wij wijzen elke bemid deling af. Wij weigeren categorisch te on derhandelen of tot een accoord te komen met hen, wier internationaal drijven erop gericht is Spanje te ruïneeren." De raad voor de verdediging van Madrid deelt mede, dat het slechte weder aan het front van de hoofdstad elke beweging der troepen verhindert. Aan het front van Guadalajara hebben de regeeringstroepen de stad Atienza bezet. Een voor Santander kruisend eskader der nationalisten is hedenmorgen hevig gebombar deerd door de batterijen der regeeringsartilïe- rie, welke vlak bij de haven stonden opgesteM. Uit Gijon wordt gemeld, dat eenige tot de rechtschen behoorende soldaten, die uit Oviedo zijn ontkomen, en zich bij de gelederen der regeeringstroepen hebben aangediend, ver klaarden, dat Zondag j.l. dertien vliegtuigen der witten, welke van hun artillerie verkeerde inlichtingen hadden gekregen, hun eigen linies bij Oviedo hebben gebombardeerd, waardoor 71 manschappen werden gedood en tachtig ge. wond. De technische junta der nationalisten heeft besloten om, ter bescherming van de nationale kunstschatten en ter bewaring van de her innering aan kunstvoorwerpen, welke in den burgeroorlog aijn vernield, in elke provincie een junta op te richten van de historische kunst, welke een inventaris moet opmaken van alle gebouwen, kunstvoorwerpen, archieven, bi bliotheken e.d. welke sinds den val der monar chie in 1931 vernield of beschadigd zijn. Nog altijd de „Palos" De Spaansche ambassadeur te Londen heeft op het Foreign Office' een nota van de regeering te Valencia overhandigd, waarin wordt medegedeeld, dat de Spaan sche regeering niet voornemens is de in beslag genomen lading van de „Palos" terug te geven, noch den Spanjaard, die zich aan boord van dit schip bevond, in vrijheid te stellen. Verder behelst de nota de Spaansche lezing van het incident, die bevestigt, dat het schip in de Spaansche territoriale wateren werd aan gehouden. De nota verklaart evenwel ook, dat het schip op 23 mijl van de kust werd aan. gehouden. maal geschonken heeft, niet door invloeden van buiten pleegt te laten schokken. De verklaring van het uitblijven van medische consulten en tevens van door den behandelenden geneesheer onderteekende bulletins is blijkbaar daarin te zoeken, dat de toestand van den H. Vader alleen ert- tiek is geweest in de eerste dagen van Zijn ziekte, toen Hij uitsluitend door Prof. Mi lani wilde behandeld worden en van den anderen kant geen publicatie van bulle tins toeliet. Nu de toestand steeds minder gevaar ople vert, en zij het ook in geringe mate toch eenige verbetering te bespeuren is, is er zeker geen aanleiding meer om nu nog de geslaagde be handeling van prof. Milani door anderen te doen controleeren of om bulletins te verstrek ken, die weinig inhoud meer zouden kunnen hebben. Zooals gezegd is de lichte verbetering, die gisteren werd geconstateerd, ook heden merkbaar. De pijnen in het linkerbeen zijn ietwat verminderd, doordat de verstopping in de ader is opgehouden. Daardoor kon de nachtrust de laatste dagen beter zijn, hetgeen een gezonden invloed uitoefent op den algemeenen toestand en op het per soonlijk bevinden van den H. Vader. De H. Vader klaagt vooral over de onmoge lijkheid Zijn werkzaamheden te vervullen, en in het bijzonder betreurt Hij het geen audiën ties te kunnen geven, zooals Hij dat met groote voorliefde placht te doen. Bij een bekenden constructeur van orthope dische werktuigen wordt een ligstoel vervaar digd, waarop de H. Vader dezer dagen waar schijnlijk reeds zal kunnen rusten. Uit Milaan wordt gemeld, dat Graaf Franco Ratti, de neef van den H. Vader, aldaar ls aangekomen om er den Oudejaarsavond en den Nieuwjaarsdag door te brengen. Graaf Ratti heeft aan de journalisten te Milaan verklaard, dat het feit zelf, dat hij uit Rome vertrokken is, kan beschouwd worden als een bewijs dat de toestand van den H. Vader stationnair is, en dat Prof. Milani hem verklaaad heeft, dat hij op grond van de lichte verbetering, die is ingetreden, gerust deze reis kon aanvaarden. Te Nanking en Sjanghai gaan ge ruchten over agitatie van Tsjang Soe Liang's troepen NANKING, 31 Dec. (Reuter). Er is ongerustheid gewekt door berich ten over voortdurende agitatie der troepen van Tsjang Soe Liang en Jang Hoe Tsjeng, den commissaris voor de pacificatie van Sjensi. De berichten schijnen op goeden grond te berusten, want alle ambtenaren der centrale en provinciale regeering zijn uit Sjensi vertrokken. Eenigen hunner, o.a. de gouverneur der pro vincie, zijn heden in Nanking aan gekomen. Ook in Sjanghai zyn geruchten in omloop, die spreken van een op stand in Sianfoe. Het vonnis van Tsjang Soe Liang Uit Nanking wordt vernomen, dat Tsjang Soe Liang, behalve tot tien jaren gevangenis straf, veroordeeld is tot het verlies zijner bur gerrechten gedurande vijf jaren. De verlee- %iing van gratie geschiedt op verzoek van Tsjang Kai Sjek. De gunstige wending in den toestand van Z. H. den Paus houdt aan. Generaal Franco verklaarde in een onderhoud, dat Madrid militair-technisch reeds veroverd is. Hij wil van geen onderhandelen weten. In China gaan geruchten, dat Tsjang Soe Li angs leger in Sianfoe in opstand gekomen is. Het driemaal gewijzigde arbitrage-ontwern door de Fransche Kamer aangenomen. Te Weenen werden talrijke nazi's en socialisten gearresteerd. Politieke oudejaarswenschen te Parijs en Ber lijn. President Roosevelt keurt de uitbreiding der Amerikaansche neutraliteitswet goed. Aanbieding van geschenken aan het Prinselijk Bruidspaar door de Indische delegaties. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij de vrij stelling wegens broederdienst beperkt wordt, en de diensttijd der zeemilitie wordt verlengd. Nieuwe voorloopige handelsovereenkomst tus- schen Nederland en Chili. Nadere mededeelingen over den regeerings- maatregel tot het verleenen van middenstands- crediet. In zake de Hedelsche misdrijven zijn tegen de hoofddaders straffen van ly2 tot 8 jaar ge- ëischt. Ingediend is een wetsontwerp, dat de bedoeling heeft, den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart om te zetten in een Nationaal Luchtvaartlabo ratorium. New-Yorksche Beurs: Slot zwakker. O Er wordt u van allerlei toege- wenscht heden en de meeste wen- schen zijn cliché-wenschen. Men zou net zoo goed een gramofoonplaat kunnen laten afdraaien. Voor het ge mak heeft men dan ook nieuwjaars kaarten met opgedrukten wensch. Zoo worden ze bij honderden ver spreid. En 't antwoord is „van het zelfde"- Vraag niet naar de bedoe ling. Er zit weinig bedoeling in. Ach ter de meeste wenschen ligt het mo tief: het hoort er zoo bij! En daarom doet het zoo goed wanneer men een handdruk krijgt waarin een eigen ge moedsstemming is uitgedrukt; wan neer we een, desnoods gestamelde, begroeting hooren waaraan het hart deel heeft Dan klaart ineens de les van Nieuwjaar voor heel 1937 ons in den geest: wees oprecht. In dit nieuwe jaar geen gedoe „omdat het nu een maal gewoonte is"; geen gepraat met den mond waaraan de ziel vreemd blijft. Onze heilwensch voor den een of den ander zij waarachtig gemeend en heel het jaar worde ons woord ge dragen door de oprechtheid van ons innerlijk. Amsterdam Nassaukade 160 Tel. 81674 Haarlem Wilhelminastr. 37 Tel. 12260 Stand op Vrijdag 11 uur v.m.: 764 Vorige stand: 771.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1