Uitbreiding van het leger Geschenken voor het Bruidspaar New-Yorksche Beurs Sport en spel VRIJDAG 1 JANUARI 1937 Hitler's afscheid van het jaar 1936 Bede om Gods zegen over zijn nieuwe plannen Oudejaarsreceptie bij president Lebrun Verplichte arbitrage in Frankrijk De Kamer neemt het driemaal gewijzigde ontwerp aan Het vraagstuk van de vrijwilligers Conferenties te Rome en Berlijn Het communisme is in Argentinië verboden De Duitsche regeering op Kerst-reces Een gasfabriek bezet Wetsontwerp ingediend, waardoor vrijstelling wegens broeder- dienst beperkt wordt Langere diensttijd voor de zeemilitie Uitbreiding der herhalings oefeningen CONTINGENTEERINGEN SCHAKEN HET TOURNOOI TE HASTINGS Fine nog altijd aan de spits Geschenk van den ex-keizer Geschenk der Fransche regeering Vazen ter versiering van het paleis Afsluiting van wegen Ski's uit Noorwegen Eerediensten voor de Vorstelijke gasten De bruidsstoet Plaatsen tot elf uur te bereiken Na kalm te zijn geopend, sloot de markt zwakker. STOOMVAARTLIJNEN WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - - FAILLISSEMENTEN Heffing op boter BERLIJN, 31 Dec. (D.N.B.) Ter gelegenheid van de jaarswisseling heeft rijkskanselier Hit- Ier een oproep gericht tot de N.S.D.A.P., waar in hij o. a. zeide: „Geeft mij vier jaren tijd" was het verzoek, dat ik op den dag van overneming der macht in 1933 tot het Duitsche Volk richtte. Het vier de jaar is thans geëindigd. Een ontmoedigd, politiek en moreel verslagen en economisch ge ruïneerd volk heeft zich weer verheven. Dit wonder is het werk van de nat. soc. partij. Duitschland zal steeds meer een bolwerk zijn van de Europeesche beschaving tegenover het bolsjewisme, dat de vijand is van het mensch- dom. Het in politiek opzicht uit de boeien van het verdrag van Versailles verloste volk zal in de komende vier jaren ook de economische boeien losmaken. Moge ons echter ook in den komenden tijd, evenals voorheen, de Zegen van den Almachti ge niet verlaten, een zegen, waarom wy dank baar en ootmoedig smeeken, voor ons Duitsche volk en voor onzen eigen arbeid. PARIJS, 31 Dec. (Havas). De president der Fransche republiek heeft hedenmorgen de le den van het diplomatieke corps ontvangen, die ter gelegenheid van de jaarswisseling hun ge- lukwenschen kwamen aanbieden. De Apostoli sche Nuntius, Z. Exc. Mgr. Valerio Valeri, hield daarbij een toespraak, waarin hij o. a zeide ,De naaste toekomst beziende, kan ik niet vergeten den ernst der gebeurtenissen, die de geheele wereld in het afgeloopen jaar met groo- te hoop hebben vervuld, en de wreede teleur stellingen, welke daarop zijn gevolgd." De Nuntius wenschte vrede en geluk voor 1937 en noemde de komende Parijsche tentoon stelling een gelukkig voorteeken, als symbool van een steeds nauwere samenwerking tusschen de volken. President Lebrun beantwoordde de toespraak van den Nuntius en bracht den leden van het corps zijn gelukwenschen over voor him lan den en voor den vrede der menschheid. Tenslotte verzocht Lebrun den Nuntius en den leden van het corps, zijn wenschen over te brengen aan hun souvereinen en staatshoof den voor hun Vaderland en zich zelf. PARIJS, 31 Dec. (Havas). De Kamer heeft met 442 stemmen teyen 109 het wetsontwerp inzake de verplichte arbitrage in arbeidsge schillen aangenomen, in de door den Senaat voor de derde maal gewijzigde lezing. De Kamer heeft ook het voorstel van den Senaat, om den landbouw uit te sluiten, aan genomen, doch de commissie voor landbouw in de Kamer zal in den loop van Januari een speciaal ontwerp voor de regeling van de arbi trage b(j den landbouw indienen. BERLIJN, 31 Dec. (Havas). De ambassadeurs •van Engeland en Frankrijk, Frangois Poncet en Sir Eric Phipps, hebben zich vandaag op uit- noodiging van baron Von Neurath naar de Wil- helmstrasse begeven. Men gelooft dat hun be zoek verband houdt met de jongste Fransch- Britsche nota over de kwestie der neutraliteit in Spanje. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, heeft den Britschen en Duitschen ambassadeur te Rome ontvangen Vermoedeiyk betrof het onderhoud dezelfde nota BUENOS AIRES, 31 Dec. (Stefani). De Ar- gentynsche Senaat heeft met 17 tegen 4 stem men de wet tegen het communisme aangeno men. De wet behelst vijf artikelen, waarin iedere actie tegen de sociale orde, die beoogt een dictatuur van het proletariaat te vestigen of een collectief bezit in te voeren, wordt ver boden. BERLIJN, 31 Dec. (Havas) Anders dan de geruchten in politieke kringen deden vermoe den, is het kabinet niet bijeengekomen. Hitier heeft het noenmaal met Göbbels gebruikt, ter- wyi Garing het huweiyk van zyn nicht heeft bygewoond. Hitier vertrok gisteravond naar Berchtes gaden. Volgens mededeelingen uit officieele bron zul len tot 11 Januari geen gebeurtenissen van poli tieke beteekenis plaats vinden. BELFORT, 31 Dec. (Havas). De arbeiders der gasfabriek hier ter stede hebben hedenmorgen het werk neergelegd en de fabriek bezet. Het conflict is van interieuren aard en men denkt, dat de delegatie, die zich naar de prefectuur begaf, om een onderhoud te hebben met de directie, een definitieve overeenstemming zal bereiken. Mün man geeft die lieve duifjes een onderdak, zoolang de duiventil er nog niet is! (Tit-Bits) Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet, welk wetsvoorstel blij kens de memorie van toelichting strekt tér vol doening aan de in de troonrede van dit jaar aangekondigde herziening van enkele bepalin gen der dienstplichtwet en waaraan drieërlei doel ten grondslag ligt, nJ.: de wyziging van den eerste-oefeningstijd voor de dienstplichtigen der zeemacht, uitbreiding van het aantal herhalingsoefeningen, en het scheppen van de mogelijkheid om, ingeval by een nadere wet wordt besloten tot verhooging van de lichtingsterkte, deze verhooging spoedig te kunnen invoeren. De regeering is tot de overtuiging gekomen, dat het noodig is, de materieelreserve van de voor Indië noodig geoordeelde maritieme macht althans ten deele in Nederland beschikbaar te houden voor oefeningsdoeleinden. Daarnevens is het noodzakelijk, met het oog op de kosten, het beroepspersoneel voor de zeemacht niet grooter te doen zyn dan onvermijdelijk is. In verband met een en ander zal de maximum sterkte aan in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen by de zeemacht on geveer anderhalf maal zoo groot moeten worden als zij thans is. Dit kan worden be reikt, hetzij door verhooging van het contin gent de reserve voor oorlog der zeemilitie, hetzij door verlenging van den duur der eerste oefening met zes maanden. Het laat ste verdient de voorkeur, voornamelijk om dat by verhooging van het contingent de reserve voor oorlogstyd zou worden ver groot, zonder dat daaraan behoefte bestaat. Voor de kustwachters wordt een verlenging van den bestaanden oefentyd met twee maan den raadzaam geacht. Ten aanzien van de herhalingsoefeningen wordt in herinnering gebracht, dat in 1922 door de invoering van de dienstplichtwet en het ver vallen van de landweerwet het getal herha lingsoefeningen voor dienstplichtigen is vermin derd van drie tot twee. Het ligt nu in de bedoeling voor het gros der dienstplichtigen drie herhalingsoefe ningen van dertien dagen in te voeren. Zooals reeds eerder is medegedeeld, maakt de regeering een wetsvoorstel gereed oin eerlang te kunnen geraken tot verhooging van de lichtingsterkte. Een verhooging van eenige beteekenis zal echter niet kunnen wot den verkregen zonder het getal personen, dat naar het tegenwoordige stelsel recht op vrystelling wegens broederdienst geniet, te verminderen. Om de belemmeringen weg te nemen, welke men in verband met reeds verleende vrijstel lingen aanwezig zou kunnen achten om reeds voor de lichtingen 1938 en 1939 een noodig ge oordeelde versterking toe te passen, wordt thans een bepaling voorgesteld, die beoogt, aan de viystellingen wegens broederdienst, reeds verleend voor de lichting 1938 en alsnog te verleenen voor de lichting 1939, in afwachting van een nadere wettelijke voorziening een slechts voorloopig karakter te geven. In dit ge val zal er voor den wetgever een grootere vrij heid bestaan om den vrü gestelden, voor zooveel nocdig, alsnog een bestemming te geven tot ge woon dienstplichtige. Ingediend is een wetsontwerp in zake regeling van den invoer van geëmailleerde gegoten bad kuipen, geëmailleerde, geslagen ijzeren badkui pen, en geëmailleerde gegoten closetreservoirs. Fine en Aljechin wonnen beiden hun party in de vierde ronde, resp. tegen Sir Thomas en Winter. In verband met het feit, dat de vroe gere wereldkampioen er in den loop van dezen dag in slaagde de afgebroken party uit de eer ste ronde tegen Feigin te winnen, heeft Alje chin na vier ronden 3 A tegen Fine 4 punten. De resultaten van de partyen uit de vierde ronde waren: KoltanowskiVera Menchik A. FineSir Thomas 10. Dr. AljechinWinter 10. ViamarEliskases TylorFeigin afgebroken in betere stelling voor Feigin. Afgebroken partijen. Eerste ronde: Feigin Aljechin 01; derde ronde: ThomasTylor 0—1. De stand na de vierde ronde luidt: 1 Fine 4 punten; 2. Aljechin 3% pnt.; 3. Tylor 2 pnt. plus een afgebroken partij; 4. Feigin 1% punt pms een afgebroken party5, 6, 7 en 8 Thomas, Vid- mar, Eliskases en Winter ieder V/2 punt; 9 en 10 Vera Menchik en Koltanowski ieder 1 punt Van de vierde ronde der reservegroepen lui den de uitslagen: Reservegroep a: Collins— Prins 01; De GrootMorry 10. Reserve- groep B: BowenScheffer 10; Van Seters Eva 1—0; Landau—Kitto 1—0. Indische delegaties bieden edel- smeedwerken van goud en zilver aan Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben in het paleis Noordeinde de echtgenoote en de dochter van den Mangkoe Negoro VII, die zelf door on gesteldheid verhinderd was mede te ko men, ontvangen, ten einde haar in de gelegenheid te stellen het huwelijksge schenk der prinselijke familie van het Mangkoe Negorosche huis aan te bie den. i Dit geschenk bestaat uit een product van Javaansche kunstnijverheid, een zilveren bloe- menschaal, vervaardigd door Javaansche zilver smeden naar een ontwerp van den Mangkoe Negoro. Vervolgens hebben Prinses en Prins de dele gatie van den Soesoehoenan van Soerakarta ontvangen. Deze delegatie bood een gouden bloemenvaas aan, terwijl bovendien Ratoe Pem- bajoen, dochter van den Soesoehoenan, die van deze delegatie deel uitmaakt, een zilveren theeservies met blad overhandigde. Pangeran Ario Soerjohamidjojo en echtge noote boden een met zilver doorweven doek aan. De geschenken van den sultan van Jogjakar ta, die hierna door de daartoe aangewezen de legatie werden overhandigd, bestonden uit: een kris met goud en briljanten ingelegd, waar in het sultansembleem verwerkt is, bestemd voor den Prins, en een gouden bak van een si- rih-stel, met briljanten bezet, voor de Prinses. Voorts bood deze delegatie aan namens de Pangerans van den Kraton twee gouden thee lepeltjes en namens de Prinsessen van Jogja karta een gouden bonbonmandje. De vertegenwoordiger van Pakoe Alam VII die daarop in audiëntie ontvangen werd, over handigde een album met zilveren band, waar in de portretten van het geslacht Pakoe Alam verzameld zijn. Hierna werd ontvangen de delegatie van den Sultan van Langkat. Namens den sultan werd aan het jonge paar een gouden theeservies op een ivoren blad aan geboden met de gouden wapenschilden van het bruidspaar, en voorts namens den Jangdiper- toean van Koealoe en Ledong twee gouden bonbonbakjes. Al deze voorwerpen waren van Indisch edelsmeedwerk. Voorts heeft het Prinselijk Paar nog ont vangen adjudant von Ilsemann, die na mens den ex-keizer een bronzen klok aan bood. Donderdagmiddag om kwart over zes hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard den Fran- schen gezant baron de Vitrolles en den eersten secretaris van de Fransche legatie, den heer de Blesson, ten paleize Noordeinde in audiën tie ontvangen ter aanbieding van het geschenk van de Fransche regeering aan het prinsehjk bruidspaar. De regeering van de Fransche re publiek heeft het jonge paar een bijzonder mooi koffieservies van Sèvres-porceleiii doen toeko men. Het servies is in modernen stijl vervaar digd. De stukken zijn met beelden uit de Griek- sche oudheid beschilderd: groen op wit. Boven dien prijken op elk stuk de initialen J. en B. Het servies was verpakt in een kist van Nassau- blauw leder. OP het deksel waren in goud de initialen van bruid en bruidegom en een ko ningskroon geslagen. Voor de versiering van het Koninklijk Pa leis aan het Noordeinde te Den Haag heeft de Koninkiyke Plateelbakkerij „Zuid-Holland" te Gouda veertien monumentale vazen aangebo den. De ontwerpen zyn in overeenstemming met de plantenversiering, welke door Boskoopsche kweekers wordt aangebracht. De vazen zijn gemaakt van fyn, zeer hard ge bakken aardewerk. Daarop is aangebracht een prachtig, crême-kleurig, satijn-mat glazuur. Ieder stuk op zich zelf is een voorwerp van hooge ceramische waarde en een bewijs van technisch kunnen van de bekende Koninkiyke Plateelbakkery „Zuid-Holland" te Gouda. De minister van Waterstaat maakt .bekend, dat in verband met het vorsteiyk huwelijk op 7 Januari 1937 het gedeelte van den rijksweg van 's-Gravenhage naar de Noord-Hollandsche grens tusschen den Deiil (Wassenaar) en de Teylingerlaan (te Sassenheim) en het gedeelte van den rijksweg van de Haagsche Schouw naar Leiden tusschen de Haagsche Schouw en den spoorwegovergang bij de Vink voor alle motorrijtuigen en voertuigen, geen rijwielen zijnde, zullen zijn afgesloten op 7 Januari 1937 van 4 uur tot 12 uur in de richting naar Haar lem resp. Leiden en van 7 Jan. 1937 12 uur tot 8 Januari 1937 4 uur in de richting naar 's-Gra venhage. De Noorsche vereeniging in Nederland heeft als huwelijksgeschenk voor Prinses Juliana en Prins Bernhard ten paleize doen bezorgen twee paar ski's. Aan de vorsteiyke personen, die als gasten van H. M. de Koningin tegenwoordig zullen zijn by het huweiyk van Prinses Juliana met Prins Bernhard, zullen eerediensten worden toegevoegd. Aan H. D. H. Prinses Bernhard zur Lippe- Biesterfeld zullen als eeredienst worden toege voegd: jkv. D. H. van Tets, eerste hoidame van 11. M. de Koningin, jhr. mr. W. M. de Brauw, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin. Aan Z. H. hertog Adolf Friedrich von Meck lenburg: kolonel tit. b. d. jhr. W. Laman Trip, adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin. Aan H. H. hertogin Adolf Friedrich von Meck lenburg: jkv. A. R. A. H. M. O. baronesse van Heeckeren van Keil, hofdame honoraire van H. M. de Koningin, mr. A. baron van Heeckeren van Keil, kamerheer i.b.d. van H. M. de Ko ningin. Aan Z. D. H. Prins Ernst Aschwin zur Lippe- Biesterfeld: le luitenant der artillerie R. Römer, oud-ordonnans-officier van H. M. de Koningin. Aan Z. D. H. den Vorst zur Lippe: luit.-kolo- nel R. P. J. van den Berg van Saparoea, com mandant van het korps rijdende artillerie. Aan H. D. H. de vorstin zur Lippe: jkv. C. J. baronesse van Tuyll van Serooskerken, hof dame honoraire van H. M. de Koningin, R. F. C. baron Bentinck van Schoonheeten, kamer heer i.b.d. van H. M. de Koningin. Aan H. H. prinses douairière Frederik von Sachsen-Meiningen, geb. prinses van Lippe: jkv. C. J. baronesse van Tuyll van Serooskerken, hofdame honoraire van H. M. de Koningin, R. F. C. baron Bentinck van Schoonheeten, kamer heer i.b.d. van H. M. de Koningin. Aan H. K. H. prinses Alice van Groot-Brit- tannië: mevr. Snouck Hurgronje—van Tets, dame du palais van H. M. de Koningin, mr. W. C. baron Snouckaert van Schauburg, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin. Aan den graaf van Athlone: kolonel H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, commandant van de Lichte Brigade, inspecteur der cavalerie. Aan Z. K. H. prins George van Groot-Brittan- nië, hertog van Kent: schout bij nacht jhr. J. C. F. von Mühlen, adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin. Aan lady May en major Abel Smith: W. graaf van Limburg Stirum, kamerjonker van H. M. de Koningin. Aan Z. K. H. erfgroothertog van Mecklen burg: le luitenant jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst van Nijevelt. Aan Z. K. H den groothertog van Mecklen burg: kapitein-luitenant ter zee C. J. baron van Asbeck. Aan H. K. H. de groothertogin van Mecklen burg; mevr. de Brauw, geb. van Reenen, dame du palais van H. M. de Koningin, S. J. baron van Tuyll van Serooskerken, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin. Aan H. K. H. de groothertogin van Olden burg: mevr. van Reigersberg Versluys geb. ba ronesse Schimmelpenninck van der Oye dame du palais van H. M. de Koningin, jhr. mr. L. H. van Lennep, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin. Aan Z. K. H. den erfgroothertog von Olden burg: ritmeester I. L. D. baron Sirtema van Grovestins, oud-ordonnans-officier van H. M. de Koningin. Aan H. K. H. de erfgroothertogin von Olden burg: jkv. B. I. van Swinderen, hofdame hono raire van H. M. de Koningin, ritmeester I. L. D. baron Sirtema van Grovestins, oud-ordonnans officier van H. M. de Koningin. Aan Z. D. H. den Vorst zu Waldeck: kolonel H. C. G. baron van Lawick, gouverneur der Ko ninklijke Militaire Academie. Aan H. D. H. de vorstin von Erbach-Schoen- berg: jkv. L. H. baronesse Schimmelpenninck van der Oye, hofdame honoraire van H. M. de Koningin, mr. S. B. W. graaf van Limburg Sti rum, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin. Aan Z. D. H. den vorst von Bentheim-Stein- furt: jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort, kamer heer i.b.d. van H. M. de Koningin. Aan H. D. H. de' vorstin von Bentheim-Stein- furt: jkv. B. I. van Swinderen, hofdame hono raire van H.M. de Koningin, jhr. mr. dr. J. D, H. de Beaufort, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin. Aan Z.D.H. prins Julius zur Lippe: majoor van den generalen staf V. E. Wilmar. Aan H.D.H. prinses Julius zur Lippe; jkv. mr. J. baronesse van Verschuer, hofdame ho noraire van H.M. de Koningin, mr. D. J. A. baron van Harinxma thoe Slooten, kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin. Aan H. D. H. prinses Carolina zur Lippe: jkv. mr. J. A. baronesse van Verschuer, hof dame honoraire van H.M. de Koningin, mr. D. J. A. baron v. Harinxma thoe Slooten, kamer heer i.b.d. van H.M. de Koningin. Aan Z. D. H. den vorst zu Wied: luitenant ter zee le klasse jhr. G. A. Berg. Aan graaf en gravin Rabe Oeynhausen-Sier- storpff: W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, jagermeester voor Zuid-Holland, kamerheer i.b.d. Ter aanvulling van de reeds gepubliceerde bij zonderheden omtrent de samenstelling van den huwelijksstoet op 7 Januari kan nog worden medegedeeld, dat na het rijtuig, waarin geze ten zijn de hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg en de vorst von Wied, een berline zal ryden, bespannen met vier paarden, gaande twee lakeien naast elk portier, waarin gezeten zyn H. D. H. Prinses Julius van Lippe en graaf Rabe OeynhausenSierstorpff. In de coupé, welke hierna volgt, zullen geze ten zyn mevrouw Beelaerts van Blokland en Z. D. H. Prins Julius van Lippe. De burgemeester van 'sGravenhage maakt bekend, dat degenen, die voor den 7en Januari kykplaatsen hebben in huizen of op tribunes gelegen aan de Parkstraat, de Oranjestraat of de Paleisstraat, deze huizen en tribunes op dien dag nog zullen kunnen bereiken tot elf uur. Zulks dus in tegenstelling met de vorige be richten die negen uur ais tyastip noemden. NEW YORK, 31 Dec. (Part.) De beurs opende heden kalm, doch over het algemeen op een iets hooger peil. Zooals gewoonlijk het geval is, waren de omzetten ook op dezen laatsten beurs- dag van het jaar niet groot. Staalwaarden be wogen zich tegen de algemeene tendenz in op een lichtelijk verlaagd peil. Koperfondsen en sporen daarentegen waren meerendeels een frac tie beter, evenals warenhuisaandeelen en aan- deelen van vliegtuigfabrieken. Van laatstge noemde liepen Douglas Aircraft in het verdere verloop echter een punt terug. Petroleumwaar- den waren na de vaste stemming der afgeloopen dagen kalmer, doch meerendeels vrij goed ge stemd. Aandeelen Standard Oil golden echter een balven dollar lager. Automobielwaarden be toonden zich goed prijshoudend, ondanks het feit, dat de stakingen in de industrieën, die voor de automobielfabrieken werken een dergelijken omvang aannemen, dat o.a. de General Motors haar bedrijvigheid wellicht sterk zal moeten in krimpen. In het verdere verloop gaven de no teeringen aanvankeiyk slechts fractioneele wij zigingen te zien, doch tenslotte veroorzaakten verspreide realisaties hier en daar eenige af brokkeling, zoodat de markt een onregelmatig voorkomen kreeg. O.a, lagen Bethlehem Steels in het tweede uur vrij sterk gedrukt In het verdere verloop verkreeg de markt voor nagenoeg alle fondsen een gedrukt voorkomen terwijl tegen het slot de stemming onregelmatig werd. De vaste stemming voor suiker en rub ber oefende aanvankelijk op de betreffende waarden een gunstigen invloed uit, doch tegen het slot konden ook deze fondsen zich niet aan verkoopdruk onttrekken. Hetzelfde moest wor den geconstateerd voor koperwaarden. In kalm tempo brokkelden de koersen hier af en Kennecott verloor zelfs ruim 1 dollar. Van de staalwaarden leden Bethlehem Steels het grootste verlies, dat ruim 2 dollar bedroeg. Ook mijnen, automobielwaarden, equipmentshares, aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen, luchtvaartfondsen, canningshares en telegraaf- aandeelen gaven verliezen tot 2 dollar te zien. Warenhuisfondsen waren verdeeld, Montgomery Ward en Sears Roebuck noteerden ten slotte wat hooger, doch Sears Roebuck zagen zich bijna 1A dollar van hun koers ontgaan. Olie waarden, sporen en tabakken gaven eveneens een onregelmatig koersverloop te zien. Rubber en natte waarden waren gedrukt. Public-utili ties waren aan den vasten kant, evenals aan deelen In levensmiddelenbedriiven. Van de che mische waarden zakten Du Pont 1 dollar in. Allied Chemical monteerden IA dollar. De omzetten bedroegen 1.760.000 shares. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 30 Dec., Ligur, s.. Kotka; Maaskerk, s., Hamburg; Rhein, s., Idem. 31 Dec., Varhaug, s., Londen, s.. Meerkerk, s„ Japan laatst Rotterdam: Lapland, s.. Santos; Amstestroom, m.s., Leith; Zaanand, s„ Hamburg; Chr. Huygens, m.s., Batavia; San Marco, s„ Sfax; Gateshead, s„ Newcastle; Oberon, s., Middl. Zee; Bacchus, s., Idem'. Vertrokken 30 Dec., Cyril, s., Fowey. 31 Dec., Runmarö, s„ Emden; Langanger, m.s., Antwerpen; Helder, s., Chili. Aangekomen 31 Dec., EUterpe. s.. Bordeaux; P. L. M. 23, s., Bona (voor Velsen); Marvel, s., Drammen; Marne, m.s., Parijs. Vertrokken 31 Dec., Kuznetskrol, s., Lenlng- grad; Martha Halm, s., Rotterdam. AMSTERDAM, aangekomen 30 Dec., Mulan, m.s., Aalborg, hout, Steenenlroofd, Abeca; Ligur, Kotka, hout, Houthaven, Spliethoff. 31 Dec.: Maaskerk, Hamburg, stukgoed, Han delskade. Holland—Afrika Lijn; Rhein,. Hamburg, stukgoed, De Ruyterkade, Van Es Sc Van Omme ren; Varhaug, Londen, veldspaat, Zeeburger kade, Verg. Cargadoorskantoor; Amstelstroom. Leith, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomboot Mij. Meerkerk, Japan laatst Rotterdam. stuk goed, Javakade, Mij. Nederland; Lappland. San tos, bunkeren. J. P. Coenhaven, Ned Steenk. Handel Mij.; Zaanland, Hamburg, stukgoed, Su- rinamekade, N.V. Mij t. v. v. d. Kon. Holl. Lloyd; Chr. Huygens, Batavia, stukgoed. Suma- trakade. Mij. Nederland; San Marco. Sfax, fos faat. Fosfaatfabriek, 'd Arnaud Co; Oberon, Middl. Zee. stukgoed. Sumatrakade, Verg. Car gadoorskantoor; Oateshead, Newcastle, stukgoed en steenkolen, Rietlanden:, Verg. Cargadoors kantoor; Bacchus, Middl. Zee, stukgoed, Suri- namekade, idem. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN REGGESTROOM, 30 Dec. van Las Palmas naar MAAKERK, 31 Dec. van Hamburg te Amst. MIJ. NEDERLAND POELLAU TELLO, uitreis. 30 Dec. te Port Said. POELAU LAUT, thuisreis. 31 Dec. van Mar- CHR. HUYGENS. 31 Dec. van Batavia te Amsterdam. POELAU BRAS. thuisreis, 29 Dec. te Belawan. JOHAN DE WITT, uitreis, 30 Dec. van Belawan VER. NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—O.AZIE LIJN MEERKERK, 31 Dec. van Japan laatst Rot terdam te Amsterdam. ZUIDERKERK, thuisreis, 29 Dec. van Kobe. HOLLAND—BRITSCH INDIE LIJN STREEFKERK, thuisreis. 30 Dec. te Hamburg HOLLAND—AFRIKA LIJN BOSCHFONTEIN, uitreis, 30 Dec. n.m. 5 uur te Antwerpen; vertrekt 2 Jan. des avonds naar Dover. ALGORAB, uitreis. 30 Dec. te Kaapstad; ver trekt 2 Jan. naar Port Elisabeth. RANDFONTEIN, uitreis, pass. 50 Dec. Gibral- BLOEMFONTEIN, 31 Dec. van Durban naar Lorenzo Marques. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN ALMKERK, 31 Dec. van Antwerpen naar Ips wich. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ACHILLES, Middl. Zee naar Amsterdam, pass. 31 Dec. v.m. 6 uur Lydd. Slotkoersen Dec. 31 30 29 28 Allied Chemical 726% 225 222 226 American Can Co. 116 V? 118 116 113% Am. Car. F.dry 591/4 60% 59 58% Am. Smelt. Ref. 93% 945/4 94 93% Am. Tel. Tel. lS47/g 186 1843/4 1847/g Am. Tobacco B. 961/4 95 941/4 95 Am. Waterworks 26 25% 251/g 247/g Anaconda Copper 531/2 53% 537/8 53% Atchison Topeka 72 72V4 7OV4 697/8 Baltimore Ohio 2IV4 21% 205/4 2OS/4 Bethlehem Steel 751/2 77S/4 751/4 741/4 Canadian Pacific 14% 14% 15 143/a Cnse Treshing 143 145 140% 141 Chase National B. 48 47% 46 45% Ches. Ohio 671/2 671/4 641/4 633/4 Chicago Rock Id. 2% 21/s 2 2 Crysler Motor 115V* 117 116% 1163/4 Cities Service 4% 41/4 41/8 4% Consol Gas N.Y. 44'A 445/fi 43 43V» Continental Oil 44% 44% 433/4 433/4 7 Dawesl. 28% 26% 261/4 27 5% Young 2IV4 205/4 20 20 Deleware Huds. 431/4 43% 423/8 42 Douglas Aircraft 705/4 71% 70 70Vs Dupont de Nem. 173 174 171 173% Eastman Kodak 174 172 1705/4 171% El. Bond Sh. 22% 221/4 203/4 201/4 General Electric 54% 54% 53 S21/4 General Motors 63% 645/4 645/4 65% Good Year 28% 291/4 283/g 273/4 Hudson Motor 185/4 19% 18% 183/4 Illinois Central 23% 23% 223/8 22% Intern. Harvester 105 103% 99% 99 Intern. Nickel 63% 641/4 641/4 633/4 Intern. Tel. Tel. 12 12 113/4 113/8 Kenneeott Copper 6OV4 62 61% 613/8 Missouri Pacific 2% 2% 23/4 23/4 Id. in oref. 71/4 6% 6% 6% Montgomery Ward 565/4 561/2 54% 54 Nat. City Bank 39% 37% 37% 36% Nat. Dairy Prod. 23% 23% 231/4 23 New York Central 411/4 41% 40% 40% North. Amer. Co. 31 30% 297/g 293/4 Norfolk Western 266 266 260 263 Pennsylvania 40% 401/4 393/g 391/4 Phillips Oil 51% 525/8 511/4 501/s Proctor Gamble 553/4 55% 537/g 533/4 Publ. Serv. N. J. 473A 48% 48l/2 473/4 Radio Corporation 111/2 11% 16% 107/8 Sears Roebuck 83% 845/4 83 833/4 Shell Union Oil 281/s 275/4 z7 271/4 Socony Vacuum 16% 17 161/8 16 Southern Pacific 441/g 443/g 441/s 423/g Southern Railway 25 253/8 241/8 233/8 Standard Brands Stand. Oil of N.-J. 15% 68% lb% 697/8 lb 1/8 683/4 lb 68% Tidewater Ass. Oil 215/s 213/4 203/4 21 Union Pacific United Aircraft 127 .8% 1261/2 z81/2 124 ^7% 124 47% United Corp A. 6% 65/4 67s 61/4 U. Leather 6V2 6 6 6 U. S. Rubber 475/4 487/g 471/4 473/g U. S. Steel 78 '9 7& 773/4 77 Western Union 791/4 79% 78i/2 78 Westingh. Electr. 147 14? 72 1403/4 1431/4 Wooiwurtb Buuuui- 63 u2 62 o2 Gedaan en laten, t bieden. i - ex-div. is ex coupon. DEUCALION, 30 Dec. van Gavalla naar Sa- lonica. EUTERPE, Bordeaux naar Amsterdam, pass. 30 Dec. des nachts 12 uur Gibraltar. STELLA, 30 Dec. van Livorno naar Napels. TELAMON, 30 Dec. n.m. 3 uur van Rotterdam te Hamburg. OBERON, 31 Dec. van Middl. Zee te Amster dam. BACCHUS, 31 Dec. van Middl. Zee te Amst. HELDER, 31 Dec. van Amsterdam n. Chili. TRAJANUS, 30 Dec. van Napels te Istanboul. HEBE. 30 Dec., van Kopenhagen te Gdynia. SIMON BOLIVAR, uitreis, pass. 31 Dec. v.m. 4 uur St. Michaels. RHEA, 31 Dec. van Bari te Venetië. DEUCALION, 31 Dec. van Cavalla te Salonica. EUTERPE, 31 Dec. van Bordeaux te Amst. TIBERIUS, 31 Dec. n.m. 1 uur van Hamburg naar Izmir. VULCANUS, 31 Dec. n.m. 1 uur 30 Ham burg naar Amsterdam. PERSEUS, 31 Dec. van Cadix te Lissabon. BOSKOOP, 29 Dec. van Valparaiso n. Corral. IRIS, 28 Dec. van Kingston (J). KON. IIOLL. LLOYD ZAANLAND, 31 Dec. van Hamburg te Amst. AMSTELLAND, 30 Dec. van Amst. te B.-Aires. ROTT. LLOYD SOEKABOEMI, Hamburg naar Liverpool, pass. 30 Dee. n.m. 11 uur Dover. DJAMBI, 30 Deo. des nachts 12 uur van Hamburg naar Bremen. INDRAPOERA, vertrekt 31 Dec. van Rotterdam naar Batavia (verb.). BLITAR. thuisreis, pass. 30 Dec. n.m. 6 uur perim. SCHEEPSBOUW Het m.s. „Marken", gebouwd bij de N.V. Ma chinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam, voor de firma Wm'. Ruys Zonen te Rotterdam, heeft op de Noordzee proefgevaren. NEW YORK, 31 Dec. Slotk. Dec. 31 30 29 28 Brusse) Rome Madrir 16.85 5.26% 7.75 16.86 5.26% 7.75 16.863/4 5 26% 7.75 16.87 5.26% 7.75 Bern V Oslo A i, 22.98 18.78 24.67% 54.76 22.98 18.70 24.67% 54.76 22.99 18.70 24.67% 54.76 22.99 18.71 24.70 54.76 LO! Pari); Berlij, 4-91* 4 67 40.24 4.91*6 4.67% 40.24 4.91* 4.67% 40.24 4.913/4 4.67% 40.24 31 Dec. 30 Dec. NEW YORK, 31 Dec. 31 Dec. 30 Dec. Suiker Oct. 3.04 3.00- - Juli 3.03-05 3.03-04 Jan 3.01-02 2.98-99 Nov. 3.08- - 302-- Mrt 3.03-04 3.01-02 Dec. 3.05. - Mei 3.04-05 3.03-04 Sept, Rubber Standaard Jan. 21-30- 21.45-- Juli 20.90- - 21.18.- Mrt. 21.31.- 21.49- Sept.20.84- - 21.05-f Mei 21.10- 21.25- f Oct. 20.80- - 21.00- - Dec. Katoen Oct. 12 44- 12.47-48 Mei 12.21 12.25-27 Jan 12.40- 12.44-45 Oct. 11.84-- 11.90-91 Mrt 12.29-30 12.33-34 Dec. 11.88- - 11.94- - Tin Loco 51.70 Termyn 51.65 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. 7.16- Dec. 10.45- - 10.45 Mrt 7.22- 7.13-- Mrt. 10.40- - 10.43-44 Mel 7.25 7.19- - Mei 10.40-- 10.38- Juli 7.25-- 7.23-- Juli 10.30-- 10.31-31 Sept. 7.25 Sept 10.28 10.28- CHICAGO 31 Dee. 31 Dec. 30 Dec. 31 Dec. 30 Dec. Tarwe Haver Mei 135%-Vs 135%-% Mei 51% -- 513/4 Juli 118%-% 118%.3/g Juli 453/4 - 45% Sept,115%.3/8 1153/4- Sept.43V8 - 43%, Mala Rogge Mei 106%— lOSVg- - Mei 115% -% II6S/4 Juli 100%- 100%8 Juli 1073/4 .7/g 1087/g - Sept.101 100 Sept.lOOS/4 - 103% Nieuw contract Mei, 10 8% 107%- 105 Juli 1j5 104 101% Reuzel Oct. Mrt. 14.37% 14.25 Dec. 14.05 14.00 Mei 14.55 14.40 Jan. 14.17% 14.02% Juli 14.67% 14.57% WINNIPEG, 31 Dec. 31 Dec. 30 Dec. 31 Dec 30 Dec. Tarwe Gerst Oct. 1293/g 129% Oct. - - - Dec. 129% 129 Dec. 933/4 - - 91% Juli 1243/4 124% Mei 77% 763/g Juli 72Vs 71% Rogge Lijnzaad Dec. 111% -- 111%.- Dec. 172 - - 1733/8 Mei 1111/4 112% - Mei 173%-~ 1747/g Juli 1073/s 109 Juli 173 -- 1733/4.- Haver Oct. 52 - - 523/g-- Juli 50% 50 - Dec. 521/4 - - 52%-- gedaan en laten t bieden nominaal GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 31 Dec. Tarwe: Mrt. 9/13/4, Mei 9/—, Juli 8/101/4. Opgegeven door v. d. Graaf Sc Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Inzake surséance van betaling betreffende J. H. Nleuwenhuis, vertegenwoordiger, Almelo, is bepaald, dat uiterlijk Dinsdag 12 Jan. de schuim orderingen. ten aanzien waarvan de surséance werkt, bij den bewindvoerder moeten worden ingediend .Vergadering, waarop over het aangeboden accoord zal worden geraad pleegd en beslist: Woensdag 27 Jan. des v.m. 11 uur, in Raadkamer va nhet Palels van Justitie te Almelo. d.d. 23 Dec. 1936 voorloopig verleend aan J. H. Nleuwenhuis, van beroep vertegenwoordiger, Almelo. Bewindvoerder mr. M. F. Breen, Almelo. Bij verzoekschrift is e enontwerp-accoord ge voegd. Failliet verklaard: 30 Dec.: A. Hendrikserr. magazijnbediende. Al- m'elo, Vrielinkslaan 43. J. Dam, Enschede. Hessenweg 38. Th. Mooren wed. J. C. de Laat, huisvrouw L. A. v. d. Broek. Den Bosch, Markt 24. V. Geene, winkelier en koopman, MllsbeeK gem. Ottersum E. 77. W. A. Kneepkens, Eindhoven, Tongelresche- straat 122 C, zonder beroep. M. Spiering, winkelier. Driebergen gem. DriebergenRijssenburg. Wed. G. LeendersNieuwenkamp, Zeist, Steijnlaan 10. j. van Amstel, geweest zijnde beheerend vennoot van de commenditaire vennootschap onder firma Roma Expresse. Utrecht, Burman- straat 4 bis. j. j. den Dijker, geweest zijnde beheerend vennoot van de commanditaire vennootschap onder de firma Roma Expresse, Utrecht, Ant. Mattheuslaan 45bis. H. Scholte, Utrecht, Koningslaan 66. nalatenschap van H. van den Brink, laat stelijk gewoond hebbende te Zeist. Nooitge- dacht 16. D. Palland, reiziger, Kampen. Bovenhaven- stra^ t Bruinenberg, manufacturier. Steenwijk, Gasthuisstraat. H. J. Lucassen. Amsterdam, Van t Horr- straat 12. p Kramer, slager. Amsterdam. Mercator plein 41 huis. (Zaken KI. Kattenburgerstraat 47 en Jan Evertsenstraat 131). K. de Vries, Hilversum. Jan van der Hey- denstraat 87. a C Vet, Hilversum, Jac. Peetstraat 35. j.' g. de Jong. Rembrandtlaan 34, Hilver- SU™' jacobus Brom, Hilversum. Geuzenweg 237 p. a. G. Beszelsen. Vernietigd de faillissementen van de Handels vennootschap onder de firma Veenman-Kolsch, lees: het Modehuis Veenman Gnoth,, te Am sterdam, en hare firmante Maria Anna Kölsch (lees: Groth) te Amsterdam; O. Ludwig to Huizen. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis sementen van Wed. J. L. van Houten Boon. Den Haag: M. J. van der Kraaij, Delft, A. ver burg, Den Haag; C .L. Klaver Den Haag; C. Visscher, Meppel; P. Eilkes, Weerdinge gem. Emmen A. v. d. Beemd, Rieln Zundert. Ijcm. Zundert; C. de JonghDe Wijs, Made; A. Bac kers, Tilburg; W. Theijssen, Groningen; J. F. de Pijper, IJmuiden; H. van Lieshout, Haarlem, J. F. de Geus. voorheen Fa. B. Hagen. Haarlem. De heffing op boter is voor de week van 3 tot en met 9 Januari 1937, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, wederom vastgesteld op 85 cent per K. G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2