DE VLAGGENKWESTIE De luchtwaardigheid van vliegtuigen Ma rg reet ONGEWENSCHT GESTOOK MIDDENSTANDSCREDIET NEDERLAND EN CHILI ZALIG NIEUWJAAR„,g COMMISSIE MOET ER OVER OORDEELEN VRIJDAG 1 JANUARI 1937 Alle politiek moet bij nationale gebeurtenissen achter- wege blijven s Prins Bernhard is Nederlander Vele met ondergang bedreigde ondernemingen op gezonde basis gebracht Levensvatbaarheid voorwaarde Bedolven arbeider t^dig gered Na ruim twee uur was de man uitgegraven MEVR. TJARDA BEZOEKT SANATORIA NieuWe voorloopige handelsover eenkomst in werking getreden DR. W. C. A. BARON VAN VREDENBURCH Eervol ontslag verleend als lid der Algemeene Rekenkamer APOSTOLAAT TER ZEE Kerstfeest der Poolsche visschers HANDEL MET NOORWEGEN Accoord over contingenteeringen op komst? DE GESTRANDE SEARAMBLER Een deel van de lading is gelost Sir Henry's plannen Dezer dagen is een begin gemaakt met de uitvoering DE BRIEF AAN Z. H. DEN PAUS Groningsch jongetje kreeg antwoord terug Wetsontwerp beoogt omzetting van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart in een Stichting Nationaal Luchtvaart laboratorium De Hedelsche mis drijven Tegen de hoofddaders straffen van iy2 tot 8 jaar geëischt DE INDISCHE NIEUWJAARS- POST Op Schiphol aangekomen UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Eervol ontslag lid Reken kamer Belastingdienst door anny von panhuijs I Bij de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard van Lippe Bies- terfeld meenden bepaalde kringen het Prinselijk Paar te moeten hul digen met vertoon van Duitsche Swasticavlaggen. Wij hebben dat indertijd ontactisch genoemd, om dat de Duitsche nationale vlag ook een politieke partijvlag is, en als politieke partijvlag minder gewenscht moest worden geacht bij boven alle politieke partijzucht staande zuiver nationale gebeurtenissen. In de eerste dagen van de verloving kon men nog als argument voor het gebruik van de Duitsche swasticavlag aanvoeren, dat Prins Bernhard een Duitscher was en dus als Duitscher met de Duitsche natio nale vlag moest worden geëerd. Tegen dit argument kon echter inge bracht worden, dat Prins Bernhard als lid van het Huis Lippe een eigen familie-vlag zonder partij-politieke beteekenis bezit en geen prins van Duitschland was, zoodat het in ieder geval van meer tact getuigde, indien men hem met de hippische kleuren eerde, inplaats van met een symbool van een politieke richting, waarvan de over- groote meerderheid van ons Nederlandsche volk niets weten wil en zelfs bepaald af- keerig is. Teneinde meer bekendheid te geven aan de Werking en de beteekenis van den in 1934 ge troffen regeeringsmaatregel voor den midden stand, welke ten doel heeft het verleenen van crediet aan overigens volwaardige midden- standsbedrijven, welke, uitsluitend tengevolge van crisisomstandigheden, in liquiditeitsmoei lijkheden zijn geraakt, wordt van officieele zijde het volgende medegedeeld. Sedert de inwerkingtreding der regeling («Juni 1934) tot 31 October 1936 werden in be handeling genomen 2892 credietaanvragen tot een totaalbedrag van f 9.456.000.Toegestaan Werd 696 posten met 'n totaal van f 2.176.000. Jn 59 gevallen met een totaal van f 133.800 kon den aanvragers niet aan de gestelde voorwaar den voldoen, zoodat per saldo 637 credieten wer den geopend met een totaal van f 2.042.200. In den eersten tüd werd de« Nederlandsche Middenstandsbank overstelpt met aanvragen, Welke echter voor 90 a 95 pet. moesten worden afgewezen, daar de aanvragers niet aan de ge stelde voorwaarden voldeden. Naarmate in middenstandskringen het besef doordrong, dat voor crisiscrédiet uitsluitend in aanmerking kunnen komen bedrijven, waarvan de levensvatbaarheid en het bestaansrecht vast staan of althans aannemelijk kunnen worden gemaakt, is het aantal voor verleening in aan merking komende aanvragen grooter gewor den en het percentage der toewijzingen gelei delijk gestegen van 5 a 10 tot 30 a 40, zoodat van het totaal aantal ingediende -aanvragen gemiddeld 24 pet. kon worden goedgekeurd. Het getaxeerde risico in de verleende credie ten is hoog, aangezien in de meeste gevallen geen dekking kan worden aangeboden, en, voor zoover dit wel het geval is, de zekerheden toch diet als prima kunnen worden beschouwd. Hoewel derhalve rekening gehouden moet Worden met de waarschijnlijkheid, dat door de gemeenschap een belangrijk offer moet worden gebracht voor de hulpverleening aan den mid denstand, kan worden geconstateerd, dat de r,eeds bereikte en nog te verwachten resultaten dit offer wettigen. Het is n.l. gebleken, dat de Nederlandsche Middenstandsbank in tal van gevallen in Sinds Prins Bernhard het Neder landsche staatsburgerschap heeft ver worven en beëedigd is als officier van de Nederlandsche weermacht, is er echter geen enkel deugdelijk mo tief meer, indien dit er al ooit ge weest zou zijn, voor een huldiging met hakenkruisen, die zoovelen op rechten vaderlanders als politieke doornen in het oog steken. Dat de Duitsche pers, die zich er over meent te moeten opwinden, dat bij de feestelijkheden ter eere van het prinselijk bruidspaar in Neder land naast de Nederlandsche natio- j naje vlag en de kleuren van het Oranjehuis alleen Lippische kleuren worden gezien en niet de Duitsche nationale vlag, de juistheid van de hierboven uiteengezette opvattingen niet inziet, bewijst enkel, dat de Duit sche pers niets van onzen zuiver Ne- derlandschen eigen volksaard be grijpt. Vlagincidenten hebben zich tot nu toe niet voorgedaan, al beweert een deel der Duitsche pers van wel. Een dezer dagen is door het Duitsche gezantschap te Den Haag de aandacht der autoriteiten gevestigd ge worden op een onaangename bejegening van een Duitsche vlag, welke in een volks buurt zou hebben plaats gevonden. Er was hier echter geen sprake van een vlaginci- dent, maar van een eenvoudigen kwajon gensstreek. Niettemin is van Nederlandsche zijde daarover aanstonds leedwezen betuigd in de veronderstelling, dat het geval zich wezenlijk zóó heeft toegedragen als het Duitsche gezantschap het schilderde. Het wil ons voorkomen, dat Nederland Duitschland hoffelijker heeft behandeld dan een deel der Duitsche pers thans Ne derland doet. staat is geweest aan de crisiscredietverlee- ning een afdoende saneering van het be trokken bedrijf te verbinden, waardoor on dernemingen, waarin in veelal verschillende gezinnen 'n bestaan vonden, doch welke met ondergang werden bedreigd, weer op gezonde basis werden gebracht en wederom levens vatbaarheid verkregen. Hoewel het aantal belangrijk minder is dan in den aanvang, komen toch nog regelmatig aanvragen .binnen en breidt de crisis-crediet- verleening zich nog steeds uit. Donderdagmiddag omstreeks kwart vóór twee is bfj de rioleeringswerkzaamheden in de Ka naalstraat te IJmuiden een ernstig ongeval ge beurd, dat echter wonderwel goed afliep. In de gleuf, die vijf meter diep was, was de arbeider K. Nijman aan het werk, toen plotse ling een instorting ontstond en de man onder zand en bekisting werd bedolven. Daar er ge lukkig vlak boven den man een paar balken en planken waren gevallen, werd hij niet geheel door het zand bedolven, doch kon hij door een nauwe gleuf nog ademhalen. Daar er tevens een lek in de gasleiding werd geconstateerd en men vreesde, dat de man zou stikken, werd met man en macht gewerkt, om hem te bevrijden. Elke vijf minuten werden de ploegen afgelost. Na tien minuten kreeg men het hoofd van den man vrij. Het duurde echter nog twee uur, voordat de man geheel was uit gegraven. Hij had een hoofdwonde opgëloopen. Dr. v. d. Kooy verleende eerste hulp, waarna de man per Roode Kruis-auto naar zijn woning in den Tusschenbeekweg te IJmuiden-Oost werd vervoerd. De politie had groote moeite, de belangstel lenden op een afstand te houden. Vele autori teiten volgden het reddingswerk. BATAVIA, 31 Dec. (Aneta). De echtgenoote van den Gouverneur-Generaal, mevrouw Tjar- da van Starkenborgh Stachouwer, bracht, ver gezeld door ritmeester De Stoppelaar en de oudste freule, 29 en 30 December een bezoek aan de sanatoria voor t. b. c.-lijders te Patjet en te Tjisaroea. Mevrouw Tjarda liet zich over den toestand van eiken patiënt, voor wien zij telkens een vriendelijk woord had, volledig inlichten. Met het oog op het afloopen van de voor loopige handelsovereenkomst tusschen Nederland en Chili van 17 December 1931 zijn onderhan delingen gevoerd over een nieuwe voorloopige handelsovereenkomst, welke bij notawisseling van 30 December j.l. is tot stand gekomen. Bij deze overeenkomst is wederzijds de behan deling van de meest begunstigde natie op douanegebied vastgelegd. Zij is den dag van de uitwisseling der nota's, 30 December, in werking getreden en zal van kracht zijn tot de in werking treding van een definitief handelsverdrag tusschen beide lan den. De overeenkomst kan tusschen tij ds worden beëindigd met een opzeggingstermijn van een maand. Dr. W. C. A. baron van Vredenburch, wien met ingang van 1 Januari op diens verzoek eervol ontslag is verleend als lid van de Alge meene Rekenkamer, is 23 April 1866 te Utrecht geboren. Hij promoveerde in zijn geboortestad in 1896 tot doctor in de staatswetenschappen op een dissertatie over: De staatsleer van He- gel en haar toepassing. Na gedurende twee jaren het hoofdredacteurschap van het toen malige Dagblad woor Zuid-Holland en 's Gra- venhage te hebben bekleed, trad hij in 1898 bij den Pensioenraad in ambtelijke functie; van 19021910 was hij secretaris van dit college. Van 19081910 maakte hij deel uit van de «Staatscommissie voor het reddingwezen en van 19151919 was hij hd van den Haagschen ge meenteraad. In 1920 werd baron Van Vredenburch be noemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer. Het was voor de Poolsche Visschers dit jaar geen Kerstmis op Zee. Eenige dagen te voren werd bekend, dat de nog in Holland achtergeblevenen de Kerstdagen in Sche- veningen zouden doorbrengen. Evenals zij had het Apostolaat ter Zee dus vasten grond onder de voeten om te pogen den visschers iets van hun specifiek Vadsr- landsch Kerstfeest te vergoeden. Hiertoe werd op den Vigiliedag des avonds een Kerstmaal aangericht dat geheel naar Poolsche zeden en smaak was bereid. Na afloop van het Kerstmaal werd onder het zingen van Kerstliederen in gezellig samenzijn den Kerstnacht verbeid, die jammer genoeg in tegenstelling met de Poolsche traditie niet met een middernachtmis kon worden «gevierd. Zo doende werd het hoogtepunt verlegd naar den Kerstmorgen. Mgr. Todini, secretaris van Z. H. Exc. Mgr. Giobbe, had zich bereidverklaard het H. Misoffer op te dragen in de kapel aan de Bevelandschestraat te Scheveningen. Deze H. Mis werd bijgewoond door den beschermheer Z. Exc. Dr. W. Babinski, den Poolschen gezant, Mevr. Babinski, den heer Cziskowski, attaché bij de Poolsche legatie, verschillende leden van het gezantschapspersoneel en enkele in de stad woonachtige Poolsche Katholieken. Majoor R. Kryfko leidde de kerstliederen, die door de matrozen ten gehoore werden gebracht. Na de H. Mis hield Mgr. een korte Poolsche toespraak, waarna uitstelling en zegen met het Allerheiligste de plechtigheid besloot. Teneinde het handelsverkeer tusschen Noor wegen en Nederland te vergemakkelijken, is men volgens het blad „Norges Handels-og Sjofartstitende" van plan onderhandelingen te openen, teneinde een accoord over de contin genteeringen te sluiten. Een dergelijk verdrag werd dezer dagen reeds gesloten tusschen Noorwegen en Frankrijk. De Engelsche stoomboot Searambler, die Woensdagmorgen op de Maasvlakte, nabij Hoek van Holland is gestrand, is nog steeds niet vlot gebracht. Donderdag heeft men« een gedeelte van de lading met lichters gelost en in den loop van den middag werden evenals Woensdag, pogin gen aangewend om het schip vlot te sleepen, hetgeen wederom is mislukt. Hoe vaak werd de laatste jaren, Nieuw gekomen, oud gegaan Stil berustend, zonder hove Een terugblik slechts gedaan? Dikwijls was er aan den jaargang, Die voorbij was, niets verbeurd, 1 Maar werd ook het nieuwe jaar zelfs Door geen lichtpunt opgefleurd. Hoorde men voor wat voorbij was Nooit een opgeioekt geluid, Ook het nieuwe, dat ging komen, Zag er vaak niet hoopvol uit. Maar nu is het toch wel anders, Heusch, nu móet het beter gaan, Wij zien nu het nieuwe jaar toch Met heel and're oogen aan; Neerland ademt thans weer vrijer, Want, verlost van gouden band, 1 Kan men weer de vleugels uitslaan, I Heeft men 't roer weer in de hand. I Nooit is men zóó goed begonnen, I. Is er een nieuw jaar geweest, Dat begon met zulk een vreugde, 1 Met zoo'n nationaal, groot feest. 1 Het geluk van Juliana En van Bernhard, haar gemaal, Moge tot een teeken wezen 1 van 't geluk voor allemaal. VoZ vertrouwen in de toekomst Staan wij thans om 't jonge paar; I Moge 't worden voor ons allen: Een gezegend, goed nieuw jaar! HERMAN KRAMER In een onderhoud, dat de Ned. had met ir. Wigersma, den voorzitter van de stichting De Waag, waaraan dr. Deterding de uitvoering heeft opgedragen van zijn plan om het teveel aan voedingsmiddelen in Nederland op te koo- pen en dit ter beschikking te stellen van het noodlijdende Duitschland, verklaarde deze o. m., dat de inkoopplannen reeds vast staan. Daarenboven treden wij, aldus de heer Wi gersma, om de prijzen niet los te maken van de marktnoteeringen, slechts via tusschenper- sonen en nooit onder eigen naam bij onze in- koopers op. Men kan deze wijze van werken eenigszins vergelijken met de transacties van het egalisa tiefonds. Ook daarbij treedt men steeds in het geheim onder anderen naam en op andere markten op. En dat is logisch want onze be doeling is juist niet het opzetten van de prij zen, maar het verhinderen van de prijsdalin gen, die voor de landbouwproducenten juist zoo funest zijn. Dezer dagen werden bereids 30.000 varkens gekocht, millioenen kilogrammen spek en niet minder dan 15 millioen K.G. aardappelmeel, wat ontlasting beteekent voor een gebied van duizénden H. A. Stellig zullen al deze maatre gelen een versnellenden invloed uitoefenen op de opheffing van de talrijke restrictie-maatre gelen die den landbouw knellen. Inderdaad is een liquidatie van het duizen den ambtenaren omvattende landbouw-crisis- apparaat voor de regeering zeer moeilijk, maar juist nu zoo meende ir. Wigersma wordt de gelegenheid daartoe gunstig. En de Neder landsche regeering heeft uiteraard veel belang stelling voor onze plannen. Daarenboven gaat de beteekenis van dr. Deterding's plannen niet uit van landbouwbe langen uitsluitend, want ook de Clearingpo- sitie van Nederland ten opzichte van Duitsch land zal erdoor verbeteren. De export van de door ons gekochte goede ren gaat buiten de clearing om, maar Duitsch land zal nu het geld, dat het anders voor agra rische producten besteed zou hebben in ons land besteden aan andere artikelen bijvoor beeld industrieproducten en ook deze takken van de Nederlandsche nijverheid ondervinden er dus indirect de voordeelen van. Een Groningsch jongetje, Piet Arnold, wo nende in de Frederikstraat, aldaar, schreef de vorige week een briefje aan den Paus, waarin hfj mededeelde in „Ons Noorden" gelezen te hebben van de ernstige ziekte waaraan de H. Vader leed en hij wenschte den Paus spoedig algeheel® beterschap en beloofde voor Z. H. té bidden. Via den Aartsbisschop en den Hoogeerw. De ken van Groningen heeft, naar „Ons Noor den" thans meldt, Piet Arnold van den Staats secretaris van Z. H. den Paus, Kardinaal Pa- celli, een briefje terug ontvangen, waarin deze namens Z. H. Piet bedankt voor zijn hartelijk briefje en zijn gebed. De H. Vader sloot zijn portret met handteekening bij dezen brief in, benevens in een aparte enveloppe de geheele serie Vaticaansche postzegels. De brief aan Piet was als volgt geadresseerd: Al bimbo Pietro Antonio Arnold, Frederikstraat 18, Groningen. De Hoogeerw. Deken heeft ten huize van Piet hem het Pauselijk antwoord overhandigd, als mede het portret en de postzegels. Dat Piet in hooge mate verrast was, laat zich begrijpen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, dat de bedoeling heeft, den huidigen Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart om te zetten in een stichting, genaamd: Nationaal Luchtvaartlaboratorium. De noodzaak heeft zich namelijk doen ge voelen, niet alleen het departement van Wa terstaat doch ook andere departementen, zoo mede de luchtvaartindustrie en de particuliere gebruikers, rechtstreeks bij de leiding van dat apparaat te betrekken en mede in de kosten te doen bijdragen. Het ligt in «het voornemen der regee ring, een commissie in te stellen, wel ke met de overheidscontrole op lucht- vaartmaterieel zal worden belast in dier voege, dat zij zal hebben te advi- seeren, betreffende elke uitreiking, ver lenging, enz., van bewijzen van lucht waardigheid. Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: Hoezeer het Rijk in het belang van eigen diensten de behoefte aan wetenschappelijke voorlichting zal behouden, zoo kan er toch slechts aanleiding bestaan om het geheele stu dieapparaat, dat zijn werkzaamheden ook ten behoeve van derden verricht, in stand te hou den, wanneer de luchtvaartindustrie en de particuliere gebruikers bereid zijn medeverant woordelijkheid voor het wetenschappelijk in stituut te aanvaarden en daarvoor ook gelde lijke offers te brengen. Die lichamen moeten het instituut in zekeren zin als een onderdeel van hun eigen instelling of bedrijf gaan be schouwen. Eenerzijds zal dientengevolge bij goede samenwerking, waarbij alle verdubbeling dient te worden vermeden, besparing op de uit gaven van de verschillende organisaties kun nen worden verkregen, anderzijds zal het door de medezeggenschap, welke zij in het apparaat krijgen, voor die lichamen mogelijk zijn mede de richting van de wetenschappelijke onder zoekingen te bepalen. Een en ander is naar het oordeel van de Re geering het meest doeltreffend te verwezen-, lijken door het Rijk, vertegenwoordigd door de betrokken Departementen, met de daarvoor in aanmerking komende particuliere lichamen een Stichting in het leven te doen roepen. In een instituut met behoorlijke outillage, waarin alle belangen zijn vertegenwoordigd, ziet de Re geering voorts een aanbevelenswaardigen vorm van steun aan de vliegtuigindustrie. De in te stellen commissie, welke met de overheidscontrole op luchtvaartmatericel zal worden belast, in dier voege, dat zfj zal hebben te adviseeren betreffende elke uit reiking, verlenging, enz., van bewijzen van inchtwaardigheid, zal zich aan de hand van de ambtelijke rapporten alsook door eigen waarnemingen, een oordeel moeten vormen, omtrent de luchtwaardigheid van nieuwe vliegtuigen zoowel als omtrent de wijze, waarop het behoud der luchtwaardigheid van de in gebruik genomen vliegtuigen ver zekerd wordt. De minister van Waterstaat meent, dat in dit opzicht tevens wordt tegemoet gekomen aan de wenschen, welke werden uitgesproken in het rapport van de Commissie inzake ver hooging van de veiligheid van het luchtver keer (Commissie-Kooien), zij het, dat zij on der de vroegere organisatie den R. S. L. daar voor het meest aangewezen lichaam achtte. Het is de bedoeling, dat de wetenschappelijk- adviseerende taak van de Stichting tevens dienstbaar zal zijn op het gebied van de over heidscontrole door het „na daartoe ontvangen opdracht verleenen van medewerking". Tusschen het Rijk en de aan de oprichting van de Stichting deelnemende lichamen zal een nadere regeling worden getroffen inzake de deelneming door die lichamen in het jaar lijksch tekort van de Stichting. Het geraamd tekort van den Rijksstudiedienst voor de Lucht vaart in zijn bestaande organisatie bedraagt voor 1937 108.801, doch zal uiteraard stijgen, indien het noodig zou blijken de outillage te verbeteren. Op den grondslag van een bijdrage van 7/30 van de particuliere deelnemers in het jaarlijksch verlies van de Stichting is thans met die deelnemers overeenstemming bereikt. Met inachtneming van het vorenstaande be oogt artikel 3 van het wetsontwerp ter uitvoe ring van artikel 89a van óe Comptabiliteitswet 1927 de geldelijke aansprakelijkheid van het Rijk voor het jaarlijksch tekort van de Stich ting te regelen. Teneinde de rechtspositie van de thans bij den R. S. L. in vasten dienst aangestelde amb tenaren niet aan te tasten, ligt het in de be doeling deze bij de Stichting te detacheeren in denzelfden rang, dien zij op het oogenblik van overgang bekleeden. De Stichting wordt aangegaan tusschen het Rijk en de Vereeniging van Nederlandsche Vliegtuigfabrikanten, de N. V. Koninklijke Luchtvaartmaatschappij voor Nederland en Koloniën, de N. V. Koninklijke Nederlandsch- Indische Luchtvaartmaatschappij en de Ko ninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart. Het wetsontwerp is onderteekend door de ministers van Waterstaat, Defensie a.i., Kolo niën, Handel, Nijverheid en Scheepvaart, On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en Fi nanciën. De rechtbank te Den Bosch nam in behan deling de Hedelsche misdrijven, bestaande uit zes brandstichtingen en vier uitlokkingen daar van, een geval van heling en een geval van ver nieling, waarvoor zes verdachten zijn gedeti neerd in het huis van bewaring te Den Bosch. Aan den 28-jarigen bakker M. A. van S. uit Den Bosch, waren vijf feiten ten laste gelegd, n.l. een inbraak, diefstal, drie brandstichtingen en een geval van vernieling. Tegen hem eischte de Officier van Justitie, mr. Van den Burg, acht jaar gevangenisstraf. Tegen den 47-jarigen petroleumventer M. Q. te Hedel, werd wegens tweemaal uitlokken van brandstichting en heling vier jaar gevangenis straf geëischt. Tegen de vrouw van M. Q., de 43-jarige P. van den B., wegens tweemaal uitlokken tot brand stichting, subs, medeplichtigheid hieraan, even eens vier jaar. Tegen den 22-jarigen manufacturier B. S., wegens brandstichting en inbraak, voor het eerste feit twee jaar en 6 maanden, voor het tweede één jaar en zes maanden. Voorts werd tegen den 23-jarigen kapper H. V. wegens diefstal twee jaar en wegens brand stichting 8 maanden geëischt en ten slotte te gen den 30-jarigen kantoor bediende P. S. uit Hedel wegens medeplichtigheid aan brand stichting 6 maanden, waarvan 4 voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Vanmiddag te 15.20 uur is de „Ibis", die voor de bijzondere Kerstvlucht naar Indië was ver trokken, op Schiphol geland. Het vliegtuig heeft de Nieuwjaarspost uit Indië meegebracht. Bi) K.B. is de zilveren eere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, toe. gekend aan A. J. Lomers, ambtenaar bü den dienst der gemeentewerken, te Arnhem. Bij K.B. is de zilveren eere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, toe gekend aan J. Louisse, hoofdagent van politie te Bloemendaal. Bij K.B. zijn benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau: Raden Koesoemosoebroto, patih van het regentschap Ngandjoek, residen tie Kediri, provincie Oost-Java; Raden Prawi. tie Kediri, patih van het regentschap Patjitan, residentie Madioen, provincie Oost-Java. Bij K B. is aan E. Crone, voorzitter van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging te Amster dam. wonende te Aerdenhout, gemeente Bloe mendaal, vergunning verleend tot het aanne men van de versierselen van Ridder van de orde van de Kroon van België. Bfj K.B. is toegekend de aan de orde van Oranje-Nsssau verbonden eere-medaille in zil ver aan M. de Ruiter, zeevisscher te Scheve ningen. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari 1937 aan den heer dr. W. C. A. baron van Vreden burch, op diens verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid der Algemeene Re kenkamer. met dankbetuiging voor de langdu rige en belangrüke diensten door hem aan den lande bewezen. Bü beschikking van den minister van Fi nanciën is de ontvanger der directe belastin gen enz., L. P. W. van der Poel, verplaatst van het kantoor Wolvega naar de inspectie der directe belastingen te Zeist. 8 Toom en bitterheid kwamen in Margreet op. *ïaar leven was mislukt omwille van een leugen! Mschuw vervulde haar en een koortsige rilling 8itig door haar leden. Wat zou alles anders geweest zijn zonder deze a(schuwelyke leugen. Ze moest denken aan ®fich Dorenkamp en aan alles, wat hij gezegd had. Ze ging zitten en zat lang te peinzen, en Mhgzamerhand verdwenen toorn en bitterheid, haar gevoelens werden milder, en spoedig bloeide de heilige bloem der vergeving in haar op. Werner Fresenius had haar te zeer lief gehad ®n daarom moest ze hem vergeven. Een zwakke glimlach kwam oj> haar gezicht haar oogen schoten vol tranen. De klok sloeg. Ze telde de slagen. Over een uur zou Ria uit school komen. Margreet moest weer aan Erich Dorenkamp denken. „Trek toch die zwarte kleeren uit, toon u aan uw kind in lichte, blije kleuren. U hebt ook plichten tegenover uw naar schoonheid dorstend kind," had hü gezegd. Margreet sloot de schrijftafel en ging naar haar slaapkamer. In de breede kast hingen lichte vroolijke kleeren, die zij voor den dood van haar man gedragen had. Een witte, nog niet hopeloos ouderwetsche jurk was er bü; die wilde ze nu aantrekken. Ze haalde ze er uit en glimlachte tevreden, omdat ze er nog zoo frisch en fleurig uitzag. Toen Margreet uit de kamer kwam, week het dienstmeisje, dat juist door de gang ging, voor haar terug als voor een geest. „Mevrouw, ziet er uit als als." Ze stokte. „Nu, hoe dan?"vroeg Margreet vroolük. „Als een heel jonge dame, als een van acht tien jaar." Margreet werd rood en liep snel den tuin in. Ria zou aanstonds komen. En Ria kwam, hand in hand met een langen heer, wiens oogen verraderlük begonnen te schitteren, toen hij Margreet zag. Hemel, hoe jong en mooi was deze blonde vrouw nog. Ria juichte: „Mammie, lieve mammie, wat ben ik blij, dat je die nare, zwarte jurk uitge daan hebt." Met hun drieën gingen ze naar binnen, de man tusschen moeder en kind, alsof het zoo hoorde. En binnen zaten Margreet en Erich Doren kamp weer tegenover elkaar, en de vrouw ver telde van den brief, dien ze dien morgen had gevonden. Erich Dorenkamp luisterde met gespannen aandacht en toen ze uitgepraat was. zei hü: „De hemel zij gedankt, dat u den brief nu ge vonden hebt en niet pas over tien jaar of nog later, wü allen hebben slechts één leven te leven." Hij keek haar met smeekende oogen aan. „Mevrouw, hoe denkt u nu over Ria's talent?" Margreet antwoordde glimlachend: „Ze mag dansen zooveel ze wil, ze mag met haar dansen de heele wereld veroveren, de wereld, die haar moeder niet veroveren kon, omdat een leugen haar den weg versperde." „Nog is het niet te laat," klonk het toen aan haar oor, „al zün er dan ook tien jaar verloo- pen, toch is dat, wat Margreet Lisa Nansen kon, ook nu nog van de allerhoogste waarde." De mooie vrouw haalde diep adem, een oogenblik slechts, toen was de strüd ge streden. „Neen, mijnheer Dorenkamp, Margreet Lisa Nansen was een meteoor, die zich slechts een maal in al zijn pracht toonen mocht en toen te pletter sloeg, verdween. Tien jaren kunnen zoo maar niet zonder spoor weggevaagd worden, ik wil en kan afstand doen, maar mün kind zal den droom droomen, dien ik niet droomen mocht." Het werd hem, als werd een zware steen van zqn hart genomen, want hü had gevreesd, dat de lieve blonde vrouw hem zou ontvlieden als een visioen, onbereikbaar voor zün vurige ver langens. Hü zat tegenover Margreet. Hoe lief was ze en wat leek ze nog jongl Ze zag er nog precies uit als op den avond, toen ze in de Orpheuszaal danste. Hü sprak zijn gedachte uit. Margreet glimlachte en haar wangen kleur den. Hü zag het met verrukking, zün gezicht boog naar het hare en hoe het gebeurde, wisten ze zelf niet te zeggen, maar opeens lag Margreet aan de borst van den man, en zij kusten elkaar, zij kusten elkaar telkens en telkens weer en vergaten den tüd en alles om zich heen In de Orpheuszaal waren alle plaatsen bezet. Als Ria Fresenius danste, dan mocht de zaal wel viermaal grooter zün. Nog heel jong was Ria Fresenius, nog maar nauwelüks vüftien jaar, en toch reeds een der eerste danseressen van Duitschland. Als had ze vleugels en werd ze door een lichten lentewind gedragen, zoo danste het blonde, lieve meisje. Ze danste in een kort ragfün zilveren kleedje met rüke plooien. Een groote zilveren maan straalde in den diadeem. Tot aan haar enkels golfde het weelderige, matblonde haar. Op een vreemde, een beetje monotone en toch pakkende melodie danste Ria Fresenius den maanfeedans, dien haar moeder bedacht had en die zoo wonderschoon en eigenaardig-boeiend was, dat niemand zich aan de betoovering er van kon onttrekken. Of iemand anders dezen dans zoo had kun nen dansen als Ria Fresenius? Wel niemand behalve haar moeder. En die danste nooit in het openbaar. Ria Fresenius danste! Maanfee was ze, alle zwaarte was van haar afgevallen en zü danste tusschen wolken en sterren door de onbe grensde ruimte der oneindigheid. Stormachtige büval riep haar weer tot de werkelijkheid terug. Bonte bloemen zonken deemoedig in geuren de pracht aan haar voeten neer. In een loge zaten een lange man en een wondermooie, blonde vrouw; zij keken elkaar gelukkig-glimlachend aan en Erich Dorenkamp zeide zacht tot Margreet: „Ons kind is de won- derlükste danseres der heele wereld, ons kind bereikt het doel, dat Margreet Lisa Nansen had kunnen bereiken, als „Stil, liefste," fluisterde de mooie vrouw, „alles kwam immers, zooals het komen moest. Wie weet, of wü elkaar zonder de leugen van Werner Fresenius ooit hadden leeren kennen. Nu echter hebben we alkaar gevonden en daar mee ons geluk. Want onze liefde is toch het hoogste en schoonste." Ziin stralende blik gaf haar antwoord. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3