L 4 - Laatste Nieuws Waar de filmband rolt 1 Zoekt gij betrouwbaar I Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen De gelden der spoorwegen t wmm Dr. COLIJN OVER DEN TOESTAND NIEUWJAAR 1937 VRIJDAG 1 JANUARI 1937 GROOTE JANNEN EN KLEINE STREKEN Het dure appeltje voor den dorst GEMEENTEZAKEN Verkoop grond Pensioen Programma van de Haarl. Radio centrale op Zondag 3 Januari NAAR DE ZEVENHONDERD GULDEN! BRANDALARM Districtsbond Noord-Holland Afd. Haarlem .Electricien gevallen KALENDERS Aanrijding Inbraak AjaxR.C. H. INBRAAK BIJ JUWELIER Wat er gestolen werd Memorie van antwoord inzake de reorganisatie der spoorweg bedrijven Nog geen zekerheid omtrent het personeel Veranderingen ten gevolge der devaluatie Het personeel Zalig Nieuwjaar! De ministers Deckers en Gelissen voor den K.R.O. Voorzichtig financieel beleid blijft vereischt J. F. PHILIPS Jr. - WiiSTELAAN 37 - SANTPOORT - TELEFOON K 560 - 366 en TWIJNDERSLAAN 9 HAARLEM - TELEFOON 16902 CINEMA PALACE Intermezzo FRANS HALS-THEATER Escapade REMBRANDT-THEATER Oranje Hein LUXOR-THEATER Stan en Oliver blijven iiiinnn!!inimininii!!i!iiiii!!i!iiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!iii!iiiii!iiiiiiiiiiiiiii!iiii!iiiMiiniiiiii!iii]iiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllilllllltllillilllllilllllllllllilliiiullii^ ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!ll!lllllllllll!!lllllll!lllllllllllllllllllll!li!l!lllllll|lllllllllllll||llll||||!IIIIIIMIIIIlI STAD „Jantje zag eens pruimen hangen, o als eieren zoo groot!" Wie heeft het lieve zoetige versje van Gregorius van Alphen in zijn jeugd niet moeten leeren en op een verjaringspartijtje, omringd door diverse vaders, moeders, groot ma's en oudtantes moeten opzeggen? Het versje met deszelfs nasleep van straf sancties was het „Leitmotiv'' van een strafzaak, waarvoor zich niet minder dan 8 jongemannen te verantwoorden hadden. Hun leeftijden lagen echter ver boven dien, welke men gewoonlijk het Jantje-van-het-versje pleegt toe te schatten. Drie der jongemannen lieten verstek gaan, de rest verdrong elkaar in het verdachtenbankje, dat op zoo'n toevloed niet berekend was en aan alle,kanten uitpuilde. Het geval had een vrij naïef verloop gehad. De jongemannen waren als leden van een wiel rennersclub op een Octoberschen dag naar Bloemendaal geraced en als een appeltje voor den dorst hadden ze daar een appelboom in een buitenplaats zoowat kaal geplunderd. Het ge viel dat een schillenophaler in de nabijheid ver toefde en blijkbaar vreezende nu de schillen van de appels te moeten missen toffe renners zijn niet zoo kieskeurig had hij ijlings de dienstbode van het landhuis van het snoode misdrijf verwittigd. De jongemannen hadden zich toen of later nog ietwat onbehoorlijk tegenover de eigena resse van de bellefleurs gedragen, doch per slot van rekening eieren voor hun geld ver kozen door aan voormelde eigenaresse hun ex cuses aan te bieden. Niettemin kwamen ze met de Justitie in aanraking, hetgeen meestal geen prettige en liefkozende aanraking is. De Officier van Justitie bij de Haarlemsche rechtbank wees erop, dat de jongemannen al meer aan het appelen stelen zijn geweest en vond het misdrijf zeer ernstig. Hij tooverde den rechters en verdachten voor oogen, dat, als overtredingen als deze nog meer zouden voor komen, de tuinen in de omgeving van Haarlem allemaal van zeer hooge hekken moeten voor zien worden, hetgeen het natuurschoon zeker niet zou bevorderen, nog afgezien van de kos ten. Hij eischte niet minder dan een maand gevangenisstraf tegen ieder. Eenige der verdachten probeerden hun on schuld te doen lichten door te vertellen dat ze niet in den tuin doch alleen in de nabijheid waren geweest, doch dè schillenophaler had slechts jongemannen i n den tuin gezien. Uitspraak 14 December. Geen goed einde van 1936 voor de stroopers! B. en W. stellen voor aan de N.V. Bataaf- sche Petroleum Mij., te 's Gravenhage, tegen den prijs van 20 per M2. in koop af te staan, grond gelegen aan den Spaamdamscheweg, groot pl.m. 170 M2. (de juiste oppervlakte op kosten van de koopster door den landmeter bij het kadaster te bepalen), met de bestemming om dien grond te gebruiken voor den bouw van een ondergrondsch benzinedepöt. Bij besluit van 18 December 1935 is aan J. Bousema, gewezen zaalknecht bij het gemeen telijk concertgebouw, voor het jaar 1936 ter. laste van het gemeentelijk pensioenfonds eec uitkeering toegekend van 500. Bousema heeft verzocht bedoelde uitkeering voor een jaar te verlengen. B. en W. stellen voor aan het verzoek van Bousema te voldoen. Programma I: Hilversum I (Huizen). Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.30 Keulen: 9.05 Brussel Fransch; 10.05 Keulen; 10.50 idem; 11.20 idem; 12.20 Brussel Vlaamsch; 1.20 idem; 1.30 idem; 2.20 Keulen; 3.05 idem; 3.20 idem; 4.50 Diversen; 5.20 Keulen; 5.50 Parijs Radio; 6.50 idem; 7.20 Berlijn; 9.20 Diversen; 9.50 Berlijn. Programma IV: 8.30 Brussel Vlaamsch; 8.40 idem; 8.45 idem; 9.00 idem; 11.20 Parijs Radio; 12.20 idem; 12.50 idem; 1.10 Nat. programma; 1.50 idem; 2.20 idem; 2.40 idem; 3.40 iaem; 4.20 idem; 4.40 idem; 5.20 Brussel Vlaamsch; 5.50 London Regional; 6.50 idem; 7.20 idem; 8.15 Nat. programma; 9.05 Diversen; 9.10 Nat. pro gramma; 9.25 idem; 10.25 Weenen; 10.50 Nat. programma; 11.00 Brussel Fransch; 11.50 idem. Programma V: 8.0024.00. Het gaat vandaag al wat beter met de inza meling voor pater de RooijWij kunnen wat meer verantwoorden. Het handgeld van N. N. in ons avondblad van gisteren heeft vrucht gedragen. Van N. N. ƒ1.—; van N. N. ƒ1.—; van N.N. ƒ3.fam. Huijgen ƒ2.50; van N. N.. ƒ1. Met het vorige bedrag totaal ƒ9.50. Het is nog lang geen zevenhonderd gulden. Maar het begin is er. Komen moet dat reisgeld er. Wij kunnen pater de Rooij toch niet in Haarlem houden, terwijl de nikkers in Togo- land op hem zitten te wachten!! Wie geeft hem een nieuwjaarsgeschenk? Giften kunnen worden bezorgd aan ons bu reau, Nassauplein 1, of ten huize van onzen Haarlemschen missionaris, Eendrachtstraat 12. De brandweer op Oudejaar tweemaal gealar meerd. Gelukkig waren het geen ernstige bran den, waarvoor hulp werd ingeroepen. In een woning van de Pieter Maritzstraat sloeg het vuur in een pan met vet, waardoor een brand in de keuken ontstond. De vrouw droeg de pan met het brandende vet naar buiten, waar de vlam kon worden ge- bluscht. Zij bekwam daarbij niet ernstige ver wondingen aan den onderarm. De brandweer werd gealarmeerd, doch behoefde geen dienst te doen. In den namiddag geraakte op het Houtplein een auto in brand. De bestuurster zag vanuit een winkel, waar zij was binnengegaan, dat plot seling uit de motorkap een groote vlam sloeg. Met een brandblusch-apparaat werd het vuur gebluscht. De brandweer werd gealarmeerd, doch kwam te laat. In het clublokaal van het Noorden aan de Berkenstraat 10 had de ontmoeting plaats tus- scheu Het Noorden I en T.O.P. I voor de derde klasse van den bond. De uitslag was 155. Donderdagavond half acht was de 39-jarige electricien P. v. B. in de Lange Veerstraat be- wm Renate Muller speelt de hoofdrol in Escapade (Frans Hals-Theater) zig met het ophangen van een lichtleiding voor de versiering. Hij bevond zich op een lad der, die niet op het trottoir stond, doch op den verkeersweg. Een passeerende auto reed tegen de ladder aan. De electricien viel er af en bleef bewuste loos liggen. Met zware inwendige kneuzingen is de man naar het Groot Gasthuis vervoerd. Het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Haarlem zond ons weer een zeer artistieken kalender*, onder het motto „Het wonder van onzen tijd." De fraaie gekleurde teekeningen zijn ditmaal van Willy Schermele. Aan dezen kalender ligt ten grondslag het op de legende van den „Vliegenden Hollander" geïnspireerde sprookje. De makelaar Henk Th. Fibbe, Nasxaustraat 14, verblijdt velen in de stad weer met een handigen blok-notitiekalender. De Levensverzekering Maatschappij „Haar lem" heeft een duideHjke en overzichtelijke wandkalender uitgegeven. Vanwege het Centraal-Bureau van de Ver- eeniging van Directeuren van Electriciteitsbe- drijven in Nederland is een z.g. Electro.Huis- houdboek uitgegeven. Het bedrijf te Haarlem biedt dit zeer interessante werkje ook aan zijn relaties aan. De vrouwen-electriciteits-vereeni- ging verleent daarbij haar medewerking. In het boek vindt men natuurlijk alle mogelijke wen ken voor 't gebruik van electrische toestellen, maar daarnaast mededeelingen over bloemen- verzorging, een bridgetelling, E.H.B.O., ver. zorging van de huid, toilettafel van de baby en honderden dingen meer. Voor menige huis vrouw zal dit boek een waardevol geschenk zijn. De 49-jarige mej. Q. fietste in de Johan van Vlietstraat in de richting Zijlweg. Van den anderen kant kwam een auto waarvan de be stuurder de juffrouw niet tijdig bemerkte. Zij reed tegen de motorkap aan en kwam tegen de voorruit terecht. Zij viel met een hevigen smak op straat. Mej. Q bekwam een ernstige hoofdwonde. In zorgwekkenden toestand werd zij naar het Groot Gasthuis vervoerd. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in een fabriek aan de Spaarn- wouderstraat. De inbrekers hadden zich toe gang tot het gebouw verschaft door het open schuiven van een mam, waardoor zij in het kantoor binnendrongen. Met een sleutel bra ken zij de kast open waarin een geldkistje stond met een hoeveelheid waardepapieren tot een bedrag van 300. Het R.C.H.-elftal is voor dezen zwaren wed strijd ongewijzigd gebleven: Metten Kors Prevost Sr. v. Thiel Slot Prevost Jr. Lam Troost v. d. Horst Hoogendoom Lenselink Zooals men weet heeft in den avond van den Tweeden Kerstdag een belangrijke inbraak plaats gehad in den goudsmidswinkel van den heer Mannheim aan de Boekhorststraat te Den Haag. Blijkens de thans volledig samengestelde re- cherchelijst zijn daar o.a. gestolen: 244 gladde ringen, 7 ringen met juwéelen, 60 gouden da mes-armbandhorloges, 4 gouden heeren armbandhorloges, 160 gouden fantaisie-rin- gen, 130 gouden zegel-ringen, 57 gouden col liers, 18 gouden kettingen, 75 gouden aanhan gers, 32 gouden horlogekettingen, 40 doublé horloges, voorts tallooze sieraden als diamanten oorknopjes, gouden manchetknoopen, gouden tientjes van bijzonderen aard enz. Bij aanbieding wordt mededeeling verzocht aan het naastbijzijnde politiebureau of hoofd bureau van politie te 's-Gravenhage. De commissaris van politie van den justiti- eelen dienst te 's-Gravenhage, maakt bekend, dat door het centraal expertise-bureau te Am sterdam namens de betrokken assurantie- maatschappij een belooning wordt uitgeloofd van 10 pCt. der waarde van hetgeen wordt terugverkregen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Verschenen is de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot reorganisatie van het Spoorwegbedrijf, waaraan het vol gende is ontleend. Met aanneming van het wetsontwerp zal de arbeid allerminst voltooid zijn. Veeleer wordt de thans voorgedragen reorganisatie beschouwd als inleiding tot verdere maatregelen van in terne reorganisatie, waarmede ten vervolge op het vele, dat reeds werd verricht, onverpoosd moet worden voortgegaan, evenals met verdere voorbereiding van de verkeerscoördinatie. Dat met hetgeen verder zal dienen te gebeu ren de meest mogelijke spoed zal worden be tracht, wil de regeering gaarne toezeggen. Het ligt in de bedoeling terstond na totstand koming van de wet de nieuwe N. V. op te richten. De kern der rechtsvraag ligt in de spoorweg overeenkomsten van 1890 en 1920, die de Staat sloot met aandeelhouders der spoorwegmaat schappijen, en niet ook met hare obligatiehou ders. Deze laatsten waren daarin geen partij en kunnen daaraan geen recht ontleenen. Geheel anders dan met de rechtsvraag staat het met die der billijkheid. Wel de gelijk erkent de regeering, ciat de obligatie houders aan den loop der gebeurtenissen zekere verwachtingen hebben kunnen ont leenen, waarmede de billijkheid eischt re kening te houden. Of de billijkheid beter zou worden betracht, indien gevolg werd gegeven aan het door som mige leden tegenover het voorstel geplaatste denkbeeld van conversie in staatsschuld met lageren rentevoet, waarbij de niet toetreden den in hun tegenwoordige positie en dus wel licht vooreerst in het genot van hoogere rente zouden kunnen blijven, meent de regeering te moeten betwijfelen. Zelfs indien overigens de uitvoerbaarheid van dit denkbeeld niet op be zwaren mocht stuiten, zou nog de bedenking overblijven, dat waarschijnlijk geen voldoende besparing zou worden verkregen. Sedert de indiening van het wetsontwerp is inmiddels na het loslaten van den gouden standaard de rentestand belangrijk gewijzigd. Deze wijziging maakt herziening noodig van den staat, vermeldende de bedragen, welke waarschijnlijk aan de hoofdsom zouden wor den toegevoegd. Ten tijde van de indiening van het wetsontwerp moest bij de berekening van de contante waarde worden uitgegaan van een rentevoet van 4 pCt., waartegenover thans met een rentevoet van 3 y2 pCt. moet worden gere kend. Voorts bestond in Juni j.l. nog geen uit zicht op daling van den rentevoet, zoodat het plan wel rekening kon houden met verschil in conversiekans tusschen de leeningen onderling, maar geen spoorwegobligaties als rijp voor conversie mocht aanmerken. Nu dit wel het geval is geworden, kan de berekening van de uit te keeren vergoeding worden vereenvou digd, omdat het verschil in rentevoet voor de leeningen van 3 y2 pCt. en hooger kan worden verwaarloosd. Van de beide kortingen op de vermeerdering van hoofdsom bleef dus slechts over die wegens hoogere waarde van staats obligaties boven spoorwegobligaties, welke korting thans voor alle obligaties gelijk mag zijn. De meening van sommige leden, die zich met de voorgenomen liquidatie en samenvoeging konden vereenigen, dat de grondslag van de nieuwe N. V. niet voldoenden invloed van de regeering op den gang van zaken bij het spoor wegbedrijf zou waarborgen, heeft de regeering bevreemd. Schijnt voor deze meening reeds op zichzelf zeer weinig grond bij een N. V., die door den staat volledig zal worden beheerscht, geen beteren steun kan zij vinden in de met de werkelijkheid strijdige voorstelling dezer le den omtrent hetgeen van 1921 af zou zijn ver zuimd bij het geven van instructie aan de door de beide ministers benoemde commissa rissen. Dat voor eene door den staat beheerschte N.V. de winstkansen ook op den duur geringer zou den zijn dan voor een rechtstreeksch staatsbe drijf, kan moeilijk worden aangenomen. Het zou niet doenlijk zijn, reeds thans omtrent overneming van het personeel of de verplichtingen jegens het spoorwegpen sioenfonds tot een eindbeslising te komen. Het ligt intusschen allerminst in de bedoe ling de oprichting van de nieuwe N. V. te bezigen als middel om zich van minder ge schikt of overtollig personeel te ontdoen. Evenzeer zal er zooveel mogelijk voor ge waakt worden, dat het pensioenfonds geen schade lijdt. Deze memorie gaat vergezeld van een nota van wijziging, waarin ook nog een aantal wij zigingen van minder belang is aangebracht. Toen het nieuwe jaar nauwelijks een half uur oud was, heeft de K.RO.. reeds zijn eerste program voor de radio verzorgd. Dit behelsde o m. een toespraak van de ministers Deckers en Gelissen. Mr. L. N. Deckers, minister van Landbouw en Visscherij, zeide, dat 1936 ons niet gebracht heeft wat wij ervan verwachtten. Doch ernstig werk is nooit vruchteloos en zoo is er ook reden om God voor 1936 te danken. Moge 1937 de eenheid van het volk versterken en mogen al len eikaars nooden begrijpen. Moge Gods zegen rusten op het Koningshuis en op het geheele Rijk. Prof. dr. ir. H. Gelissen, minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, schetste de schrille tegenstelling tusschen dit blijde mo ment en de ellende der werkloozen. Het voor naamste gebod van den Goddelijken Zaligma ker: „Hebt elkander lief," wordt door velen vergeten. Wij bevinden ons in een opgaande golf der conjunctuur. De lichtpunten zijn tal rijker geworden. Moge dit nieuwe jaar het ver trouwen vermeerderen en versterken, en moge de werkloosheid in 1937 verminderen. Stan Laurel en Oliver Hardy (olijven nog een week in het Luxor-Theater In een onderhoud met den correspondent van de „Agence Economique et Financière" heeft dr. H. Colijn zijn zienswijze te kennen gegeven omtrent eenige belangrijke problemen, die bij de jaarswisseling de aandacht trekken. Ten aanzien van den internationalen politie- ken toestand kwam de minister-president tot de slotsom, dat het hem alles bij elkaar genomen voorkomt, dat men voorshands voor het uit breken van een Europeeschen of wereld-oorlog niet beducht hoeft te zijn. Wat in het algemeen de internationale mone taire situatie aangaat, gaf dr. Colijn te verstaan, da deze tengevolge van verschillende factoren nog geenszins een stabiel karakter vertoont. Een oplossing van de monetaire problemen is ten slotte alleen op deugdelijke wijze te bereiken als eindelijk het gezond verstand in de wereld zal gaan zegevieren, en men zal overgaan tot herstel van een vrijer ruilverkeer. De minister moest echter tevens constateeren, dat helaas de wereld hiervoor nog niet rüp schijnt te zijn. Met betrekking tot den economisch-finan- cieelen toestand in ons lad merkte ,dr. Colijn op. dat de moeite, die het kost om den gulden niet te doen sttijgen, nog eens duidelijk bewijst, dat op zich zelf be schouwd hier te lande depreciatie niet noo dig was, doch men moest daartoe onder de bekende omstandigheden wel overgaan, aan gezien men nu eenmaal niet in zijn eentje bridge kan spelen. Ontegenzeglijk valt er ook in Nederland een opleving waar te nemen, echter geheel en al los van de depreciatie, want ook daarvoor kon men dit verschijnsel reeds constateeren, wat o. m. mede uit de werkloosheidscijfers bleek. Die opleving is natuurlijk verblijdend, maar zij mag toch geen aanleiding geven om nu maar opeens te meenen dat wij er zijn. Zoo dient men er zich ook rekenschap van te geven, dat zij ten deele samenhangt met een zich elders voordoende crediet-inflatie. Voorzichtig financieel beleid, aldus de von- clusie van den minister-president, blijft dus ver eischt. Hiermede vervullen wij den droevigen plicht, U kennis te geven van het plotseling over lijden te Amsterdam van onzen innig geliefden Echtge noot, Vader, Behuwd- en Grootvader HENRICUS MARIA COELEN in den ouderdom van 71 jaar. Haarlem A. COELEN—SINKEL Over veen W. J. ELDERING E. ELDERING v. tl. STAAIJ en AGNES Canada: Ed. COELEN L. COELEN—OOTMAR en Kind Haarlem: TH. VORSTMAN COELEN Mr. P. VORSTMAN en Kinderen Haarlem: M. v. d. STAAIJ—COELEN JAC. G. V. d. STAAIJ en Kinderen Haarlem: P. COELEN Den Helder: ALPH. COELEN, pr. Haarlem: M. COELEN Haarlem, 30 Dec. 1936 Linnaeuslaan 2 De H.H. Uitvaartdiensten zullen worden gehouden op Zaterdag 2 Januari 1937 a.s. in de Kathedrale kerk St. Ba- vo (Leidschevaart) om 7.30 en 8 uur de stille H.H. Missen en om 9.30 plechtige H. Re quiemmis, waarna de be grafenis vanuit de kerk op het R.K. Kerkhof St. Bavo om on geveer 11 uur. ftigang Klever- laan. Geen bezoek - Geen bloemen Gaarne H.H. Missen En nu wordt de knoop doorgehakt en gaan we wonen in het PHILIPSPARK te SANTPOORT, bij al die andere verstandige menschen, die een onder architectuur* gebouwde villa, met alle modern comfort in gezonde omgeving, hun eigendom mogen noemen Het eigenaardige verschijnsel doet zich voor, dat men meer en meer gaat inzien, dat een echt LANDHUIS, het in alles eigen home, het mooist denkbare bezit is. En men begrijpt ook, dat het verschil in prijs met confectie-bouw zeker niet groot is. Komt kijken, vraagt ons prospectus of belt ons op en we komen U halen of draaien onze bedrijfsfilm bij U thuis. De Weensche filmster Tresi Rudolph heeft een stem van groot formaat. Zij beschikt tevens over groote bewegings- vlotheid. Albrecht Schoenhals is de niet direct jong meer zijnde charmeur, voorzien echter van veel overlegde levenswijsheid en iet wat wetenschappelijk aandoenden humor. Een goede verschijning, eveneens vlot in be weging. Deze beiden dragen de film „Inter mezzo", welke een luchtig-pleizierigen, zelfs boeienden inhoud heeft. Adrienne Marlout is een gevierde zangeres aan de Parijsche opera, die in het huwelijk zal treden met een sloomen duikelaar, zoontje van een schatrijken bankier. Onder gejubel van het publiek komt de trouwauto aangereden (de fabelachtigste omroeper ter wereld staat er voor de microfoon) en de bruidegom stapt uit. Maar de bruid heeft snel krans en sluier afgelegd en is door het andere portier (filmisch) ontsnapt. Zij heeft zich bedacht en wil niet met den imbeciel trouwen, die in den trouwcoupé snurkt en bovendien zijn bruid het verdere zingen in het openbaar verbiedt. Adrienne vliedt met haar kamenier naar San Sebastian, waar zij aan de speeltafel in haar baloorigheid al haar geld verspeelt. Tenslotte zet zij haar stem op de pokerkaarten. Een heer Trent (Albrecht Schoenhals) biedt haar 100.000 peseta's. Het spel begint en Adrienne „verliest" haar stem aan den heer Trent. Het gegeven wordt nu zeer levendig uitgewerkt. Trent vervolgt Adrien ne met zijn opmerkzaamheden, zet reusachtige ovaties voor haar in elkaar in de stierkamp- arena van Sevilla, iaat haar „spontaan" hul digen in duistere cabarets van het romantische Sevilla, laat haar voor haar hotelkamer Spaan- sche „Standchen" brengen, maar verbiedt haar steeds te zingen zonder zijn toestemming, want hij heeft immers de stem van Adrienne „ge wonnen". Die stem is zijn eigendom. Natuurlijk bloeit stille liefde op tusschen Adrienne en den heer Trent. Maar Adrienne is koppig, wil haar „stemvrijheid" terug, daarbij geholpen door een kostelijk stel van muziekleeraar en impresario, en vlucht in den auto van Trent van Sevilla weer naar San Sebastian, ingehaald door Trent's vliegmachine. De ontknooping nadert. Trent zorgt er voor, dat Adrienne een prachtrol krijgt in een operette. Adrienne weet niets van zijn toeleg. Zij is woedend op Trent, die haar schijnbaar heeft verlaten en de koopsomvor dering op haar stem zelfs aan den vroegeren bruidegom heeft verkocht. Maar dit alles is maar schijn en comedie. Adrienne moet op treden; zij wil echter niet, als zij hoort, dat Trent in de zaal is. Zij laat zich overhalen tenslotte en vindt vóór zich aan den dirigentenlessenaar den heer Trent, die in werkelijkheid een ge vierd componist en dirigent is. Het einde is natuurlijk de Burgerlijke Stand. Heel aardig, heel geestig is dit verhaal op de film verteld. Geschikt. Vanuit Parijs, het hoofdkwartier der Poolsche patriotten, reist een knappe jonge Poolsche vrouw naar Petersburg. Zij moet een geheime code overbrengen naar haar landgenooten in de Russische hoofdstad, die tegen het tsaren- regiem ageeren. Om de grens te passeeren tracht zij een medereiziger, den Amerikaan Lenox, te bewegen haar als zijn vrouw door de passen- contröle te helpen. Deze verklaart zich daartoe bereid en zoo slaagt Helene, de Poolsche spion ne er in om aan den arm van haar pseudo- echtgenoot Russisch grondgebied te betreden onder de oogen van Rakowsky, den chef van den Russischen Geheimen dienst. Deze ruikt echter lont en om zijn achterdocht te pareeren moeten Lenox en Helene het spel wel voort blijven zetten. Zoo komt Helene (Renate Muller) als mevr. Lenox te Petersburg, steeds echter geschaduwd door Rakowsky. Lenox is thans ingewijd in Helene's geheim en heeft na eenigen twijfel haar partij gekozen, is haar bondgenoot gewor. den in den stillen strijd, welken zij thans te voeren krijgt tegen Rakowsky. Zij wint het spel en slaagt er in onder de oogen van den ge slepen Rakowsky haar opdracht te volvoeren en op zeer geraffineerde wijze de code aan de Peter.sburger complottanten over te brengen. Daarmee blijkt haar taak toch echter nog niet geëindigd. Een nieuwe, zwaardere opdracht wacht haar. Drie Polen, waaronder Helene's verloofde, zuchten in de Peter- en Paulsves- ting. Zij zijn ter dood veroordeeld. Alle hoop is gevestigd op Helene. Deze speelt haar spel opnieuw, zeer hoog spel thans, maar zij wint andermaal. Niemand minder dan den gouver neur van Polen zelf laat zij aan de gevangenen cigaretten overhandigen, waarin de fijne ijzer- vijlen zijn verborgen. En ook de laatste troef van Rakowsky het doen optreden van de ware mevr. Lenox slaat zij hem aan het slot uit handen, zoodat zij over de geheele lijn als winnares te voorschijn treedt. Maar niet dan na een nerveus.spannenden strijd van spionnage en contra-spionnage, een strijd op leven en dood, welke op deze rolprent boeiend wordt weergegeven. Zondagmorgen om 11.30 uur wordt een re prise gegeven van „Verschroeide aarde." Wanneer we zeggen, dat de nieuwste Neder- landsche film „Oranje Hein" genaamd, welke thans In het Rembrandt-theater draait, een voortzetting is van de reeks, die met „de Jan tjes" en „Bleeke Bet" werd begonnen, dan ge ven we meteen het karakter en de waarde van Nosseck's nieuwe film aan. Ook „Oranje Hein" is een Jordaanfilm met een lach en een traan, zooals men dat van Bouber's boek, waarnaar de film werd ver vaardigd, kan verwachten. Eigenlijk is niet zoo zeer de schoenlapper Oranje Hein de hoofd persoon als wel de drinkebroer Thijs, wiens huwelijk uit elkaar wordt gerukt door zijn drank- en ruziezucht. Hij is de man om wien de intrigue draait. Niet alleen terroriseert hij zijn vrouw en zijn dochter maar ook zijn schoonouders en de heele buurt, wanneer men zich met zijn zaken, vooral zijn borrel, wil bemoeien. Het gevolg is scheiding tusschen hem en zijn vrouw, die na al die jaren van dron kenschap genoeg gekregen heeft van dit hu welijk, waarin de jenever de voornaamste rol Herman Bouber als Oranje Hein (Rembrandt Theater) speelde. Dan begint echter in Thijs de wroe ging te werken, hij drinkt niet meer en hoopt zijn gezin terug te krijgen. Het lukt niet en dus gaat hij weer aan den drank, die hem fa taal wordt op den dag dat zijn schoonouders hun veertig-jarige bruiloft vieren en Thijs on der het raam begint te schelden. Hij dreigt schoonpapa, die naar beneden komt en een vechtpartij entameert. Wanneer ook de vrouw van Thijs naar beneden komt valt zij van de trap en moet zwaar gewond naar het zieken huis worden gebracht. Thijs is hevig ontdaan, laat den borrel nu voor goed staan en maakt het weer met zijn vrouw in orde. Tusschen al deze bedrijven door ontwikkelen zich nog 'n paar neven-intrigues: o.m. van Thijs' dochter, die na enkele moeilijkheden haar netten jongen krijgt en van Thijs' schoonzus- ter, die na een teleurstelling in de „hoogere wereld" terugkeert tot haar nederigen aan bidder en vischkooper en al deze belevenissen worden van harte gedeeld of gadegeslagen door Hein Trip, wegens zijn koningsgezindheid Oranje Hein genaamd, en zijn gade, die een permanent kibbelend echtpaar vormen. In het nauwe Jordaanstraatje komen allen weer vredig bij elkaar en we zullen hopen, dat er geen ruzie meer komt en dat de borrel voortaan met mate wordt gedronken. De hoofd rollen worden gespeeld door Elsensohn, Bou ber, Aaf Bouber, Annie Volmert, Sylvain Poons, Fientje Berghegge enz. Personen boven de achttien kunnen, dunkt ons, de film gaan zien. Stan Laurel en Oliver Hardy blijven nog een week in het Luxor Theater voor den lach zor gen in de klucht „De Zigeunerprinses.'' Het zal nieumand verwonderen, dat de grappenmakers, die weer onbetaalbaar zijn en werkelijk inge nieuze nieuwe vindingen hebben gedaan op het gebied van de nonsens, heel Haarlem trek ken. Wie lachen wilLuxor Theater! Binnen 8 meter van straathoeken is stil staan met auto's en andere voertuigen te- A gen woordig verboden! (S§0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4