Het Lippe-Detmoldlied niet gewenscht ff "H Represaillemaatregelen van Duitschland tegen Spanje |WS*I Prof. de Unamuno overleden .B I j! Een Spaansch regeeringsvaartuig door een Daitsch oorlogsschip aangehouden Het nieuws van heden ji£toMau£ WALES Tsjang Soe Liang's gratie uitgesteld DE „ARAGON" NAAR PASAJES GEBRACHT STAKING IN AMERIKA'S A UTOMOBIEL-INDUSTRI De ziekte van Z. H. den Paus DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 2 JANUARI 1937 AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 20338 Prins Bernhard Nederlander Er bestaat geen hippisch volkslied, slechts het Nederlandsche volkslied van pas Een duidelijke wenk Het zgn. vlag-incident De nuchtere feiten De volksliederen-kwestie De Lippische medewerkers bij het Oranjebal - - Een luchtfoto van de verwoesting van een groote brug bij Bayanbong op Luzon, na de overstroomingscatastrofe, welke de Philippijnen in December heeft getroffen Een Engelsch stoomschip door nationalisten bij Gibraltar lastig gevallen Nieuwjaarsrede van generaal Franco <k De Arabische minister van Financiën, Seoudite, werd tijdens zijn bezoek aan Kaïro door minister-president Nahas Pasja ontvangen De strijd om Madrid Fransch protest te Valencia Groote moeilijkheden by de General Motorsfabrieken 211 .OOO arbeiders bij het geschil betrokken De algemeene toestand blijft ernstig Lindbergh gaat over den oceaan vliegen Dynamietaanslag te Boekarest Nieuwjaarsontvangsten uitgesteld In waterrijke streken in Amerika be dient men -zich van dit zonderling voertuig. De enorme ballonbanden voorkomen het wegzakken in den drassigen bodem DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weer „De Spaarnestad" Voorloopig is de maarschalk naar de gevangenis geleid SS F* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Wij hebben reden om aan te ne men, dat het Prins Bernhard niet aangenaam is dat, hem ter eere, bij velerlei gelegenheden het Lippe- Detmoldlied ten gehoore wordt ge bracht. De meening, dat het Lippe-Det moldlied het Lippische volkslied is, is onjuist. Er bestaat geen Lippisch volkslied en het hier te lande zoo vaak gespeelde Lippe-Detmoldlied kan men vergelijken met ons Piet- Hein-lied. Daarbij komt, dat de Prins thans Nederlander is en zich ook Neder lander voelt. Het zou daarom op hoogen prijs worden gesteld, indien men het spelen van vreemde volks liederen achterwege liet en zich be perkte tot het Nederlandsche volks lied. Naar aanleiding van beschouwingen en be richten, welke zoowel in de Nederlandsche als in de Duitsche pers verschenen zijn in verband met het zg. „vlag-incident" bij den voetbalwed strijd Den HaagLippe, schrijft de voor den wedstrijd verantwoordelijke instantie aan het A.N.P.: De opgeblazen voorstelling van het voorge vallene van Duitsche zijde maakt het noodig het verhaal tot zijn juiste afmetingen terug te brengen, te eerder, omdat na de zeer aangename verstandhouding met de Duitsche ploeg ook na den wedstrijd, waarbij van eenige geraaktheid niets gebleken is, dit persbericht niet anders dan verwondering kan wekken. Op het terrein gekomen wees een van de Duitsche leiders den Haagschen leider er op, dat de vier op de tribune geheschen Duitsche vlag gen alle vervallen vlaggen waren, dat in de plaats van deze de hakenkruisvlag ware te hij- schen en dat voor het geval deze niet voor handen mocht zijn, er reeds een gehaald werd bij de Duitsche legatie, waarvan een vertegen woordiger mede aanwezig was. De Haagsche leider betuigde zijn spijt over het misverstand, deed de vroegere Duitsche vlaggen strijken en de hakenkruisvlag hijschen. Dat daarbij een deel van het publiek zou hebben gejoeld en een ander deel gejuicht, is niet waar: er is noch gejoeld noch gejuicht, het geval ging blijkbaar onopgemerkt aan het publiek voorbij. Nu de kwestie van de volksliederen. Het comité had een gelegenheidsmuziekje ter op luistering van den wedstrijd beschikbaar gesteld. Toen aan den leider opgedragen werd bij het in het veld komen van de Duit- schers het Duitschland-lied te spelen en daarna bij het opkomen van het Haagsche elftal het Wilhelmus, antwoordde hij, dat het troepje het Duitschland-lied niet kon spelen, omdat het uitsluitenird het Lippe-lled had ingestudeerd. De Haagsche leider deelde dat mede aan de Duitsche leiders, onder uit drukkelijke mededeeling, dat zoo zij niet wenschten, dat het Lippe-lied gespeeld werd, ook het Nederlandsche volkslied niet zou worden gespeeld. Dit laatste is dus geens zins een eisch van Duitsche zijde geweest. De Duitschers wenschten het Lippe-lied niet, waarop alle muziek werd afgelast. Dat, gelijk het D. N. B. gelieft te berich ten, de Duitschers het Lippe-DetmoId-lied verontwaardigd afgewezen zouden hebben, omdat dit een spotlied zou zijn en zij zich daardoor niet wilden laten hoonen, is puur verzinsel. Toen den avond vóór den wedstrijd een deel Van de Duitsche ploeg Hotel Central bezocht en de kapel het Lippe-lied speelde, hebben de heeren zich van hun zetels verheven en het lied meegezongen. Hetzelfde hebben zij gedaan aan den maaltijd na den wedstrijd, toen de kapel na het Duitschlandlied het Lippe-lied speelde. Uit dit eerbetoon hunnerzijds blijkt, dat zij het Lippe-lied als een volkslied beschouwen en niet als een spotlied. Daarom doet het wel Zeer onaangenaam aan, dat achteraf misbaar ge blaakt wordt over iets wat de Duitsche heeren hier blijkbaar zeer normaal vonden. Toegegeven de fout, dat verkeerde Duitsche vlaggen geheschen zijn, toegegeven, dat het comité bij den wedstrijd had moeten zorgen voor een muziekje, dat het Duitschland-lied kon spelen, dan mag toch worden vastgesteld, dat onze Duitsche gasten met de naar aanleiding Van die tekortkomingen genomen maatregelen Volkomen genoegen genomen hebben en dat hij hen deswege geenerlei wrok zat. getuige hun vriendelijke toespraken bij den maaltijd en hun uitnoodging om 'n tegenbezoek te brengen. Ook het afscheid aan 't station was zeer hartelijk, zoodat 't ons eenvoudig onbegrijpelijk is hoe de Duitsche bezoekers na hun terugkomst in hun vaderland aanleiding hebben kunnen geven tot de onjuiste en overdreven voorstelling van het D. N. B. De op deze voorstelling gebaseerde commen taren in de Duitsche pers de D. A. Z. brengt zelfs Prins Bernhard in het geding kunnen dan ook rustig onbeantwoord blijven. Hedenavond wordt in het Carlton-hotel te Amsterdam het oranjebal gehouden, georgani seerd door het I.C.A., waarvoor alle plaatsen reeds verkocht zijn. Aan dezen avond zouden o.a. hun medewer king verleenen de leden van het Lippische Lan- destheater Carl Priedrich Koch en Georg Born; voorts de echtgenoote van den burgemeester van Schwalenberg—Lippe mevr. Münzner, die vergezeld zou zijn van den heer Gottlieb Schlingmann. Het I.C.A. deelt ons mede, dat 't tot zijn groote bevreemding telegrafisch bericht heeft ontvan gen, dat het gezelschap niet naar Amsterdam zal komen. De acteurs motiveeren hun weigering om mede te werken met de laconieke mededeeling, dat „het vlag-incident (bedoeld wordt hetgeen volgens het D. N. B. zou zijn voorgevallen bij den voetbalwedstrijd Den HaagLippe op 23 December J.l.) het aangekondigde optreden zoo wel tijdens het oranjebal als voor den K.R.O. verbiedt". De gasten uit Schwalenberg—Lippe seinden: „Kunnen mevrouw Münzner niet blootstellen aan vijandelijkheden! en kunnen daarom tot onze spijt niet komen". Het I.C.A. heeft onmiddellijk voor andere me dewerkers gezorgd. In verband hiermede vervalt ook het optre den „Allerhand vom Lipperland" voor den K.R.O. op Zondagavond te 8.20 uur. SALAMANCA, 1 Jan. (D.N.B.). De be roemde Spaansche schrijver, dichter en wijs geer, professor Miguel de Unamuno, is gis teren na een kortstondige ziekte te Salaman ca overleden. Hij heeft den leeftijd bereikt van 72 jaar. Miguel de Unamuno was geboren te Bilbao waar hij promoveerde in letteren en wijsbegeer- in 1864. Hij ontving zijn opleiding te Madrid, te, en werd in 1892 benoemd tot hoogleeraar in' het Grieksch aan de Universiteit van Sala manca, waar hij in 1900 rector-magnificus werd. Tijdens het bewind van Primo de Rivera werd hij wegens zijn scherpe aanvallen op de regee ring naar de Canarische eilanden verbannen. Hij kreeg echter amnestie en vestigde zich te Parijs. Bij het begin van den Spaanschen bur- gerstrijd heeft hij zijn sympathie uitgesproken voor de bfcweging van Franco. Hij was romanschrijver, dichter, wijsgeer en publiceerde ook artikelen in de pers. Tot zijn bekende romans behooren: Niebla, Abel Sanchez, La Tia Tula en Amor y Peda- gogia. Een zeer bekend gedicht van hem is El Christo de Velasquez. ar--< BERLIJN, 2 Januari (Havas). Naar gemeld wordt, is door een Duitsch oorlogsschip in de Spaansche wateren een Spaansch regeerings vaartuig buitgemaakt. In een communiqué van het Duitsche nieuws bureau wordt medegedeeld, dat deze maatregel is genomen als represaille naar aanleiding van de verbeurdverklaring van een gedeelte van de lading van het Duitsche stoomschip Palos en de arrestatie van een passagier van de Palos. „De weigering van de roode regeering te Bilbao," aldus het communiqué van het D.N.B., „heeft de Duitsche regeering ge noodzaakt haar eisch tot teruggave door maatregelen van dezen aard te steunen. De buitmaking van het Spaansche stoomschip heeft ten doel, de Duitsche souvereine rech ten tegen daden van zeerooverij te bescher men." k Naar Reuter bericht, is het door een Duitsch oorlogsschip buitgemaakte Spaansche vaartuig, naar men meent te weten de Aragon. Ook vol gens Havas zou het Spaansche schip Aragon heeten, en zou het opgebracht zijn door den kruiser „Graf von Spee", naar Pasajes. In kringen der admiraliteit te Londen wordt vernomen, dat het Britsche stoom schip „Etrid", dat onderweg was van Haifa naar Liverpool, ter hoogte van Gibraltar door een oorlogsbodem der Spaansche natio nalisten is gepraaid. Het oorlogsschip opende het vuur op de „Etrid", maar de kapitein weigerde de hem ge stelde eischen te voldoen, en bracht de auto riteiten te Gibraltar van het geval op de hoogte. Dinsdag of Woensdag komt de „Etrid" in Liverpool aan. De correspondent van de Times te Gibraltar meldt, dat een schip, welks naam en nationa liteit niet bekend zijn, bij den ingang van de haven van Malaga op 'n mijn zou zijn geloopen en ernstige schade zou hebben opgeloopen. Hij voegt aan zijn bericht toe, dat de rechtschen mijnen zouden hebben gelegd langs de Spaan sche Oostkust. De verdedigingsraad van Madrid deelt mede, dat aan alle sectoren van het Ma- drileensche front een krachtig kanonvuur wordt onderhouden. Voor het overige worden geen krijgsverrichtingen gemeld. De luchtvaart der regeering heeft het station van Teruel en de versterkingen der stad gebom bardeerd. De viering van de jaarwisseling in de nabij heid van de Puerta del Sol is op onaangename wijze verstoord, doordat precies te middernacht een aantal granaten in het centrum der stad viel. In den Nieuwjaarsnacht heeft generaal Franco een radio-toespraak gehouden, waar in hij zich richtte tot allen, die in de natio nalistische beweging de verheven histori sche roepen van het Spaansche volk zien. Deze oorlog, aldus Franco, is niet ontstaan uit partijgeschillen of uit eerzucht, hij beteekent het ontwaken van een volk, dat niet wil te gronde gaan aan het gif van het bolsjewisme. Spanje heeft zichzelf teruggevonden. Het zal na vijf maanden van oorlog in het nieuwe jaar met verdubbelde energie het communisme den strijd aanbinden. Na het herstel van den vrede zal het een nieuwen staat gaan opbouwen, gebaseerd op de beginselen der sociale rechtvaardigheid. Aan het slot van zijn toespraak drong Franco er bij de volkeren van Zuid-Amerika tot wien zijn rede eveneens gericht was op aan de natio nale beweging in Spanje moreel te steunen. In een communiqué van het ministerie van oorlog te Madrid op Nieuwjaarsdag wordt o. a. gezegd: In den sector van Madrid is de vijandelijke artillerie vannacht een uur lang zeer actief ge weest. Den geheelen dag duurde het vuur der mortieren en mitrailleurs onafgebroken voort en laat in den middag bereikte het zijn hoogte punt. In zijn radiotoespraak op Nieuwjaarsdag zeide Queipo de Llano o. a.: De grootste kalmte heerscht aan de fronten der Noordelijke legers, behalve in den sector van Guadalajara, waar de republikeinen, ge steund door talrijke tanks, een hevigen aanval hebben ondernomen, zonder evenwel eenig doel te bereiken. Wat de Zuidelijke fronten betreft, in het gebied van Antequera is ons geschut tij dens een licht kanonvuur in de meerderheid gebleven. In den sector van Ronda duurt onze opmarsch voort. In den sector van Cordoba heeft een colonne rechtsche troepen na een gevecht van drie dagen een groot succes be haald, door laat in den avond Fortuna te be zetten, dat de vijand thans bezig is te ontrui men met achterlating van een groote hoeveel heid oorlogsmateriaal. Officieel wordt uit Parijs medegedeeld, dat een onderzoek, ingesteld naar de omstandig heden waaronder het Fransche vliegtuig, waar mede Louis de la Pree en de overige Franschen van Madrid naar Toulouse vlogen, werd omlaag geschoten, waarbij de la Pree om het leven is gekomen, heeft uitgewezen dat het toestel werd aangevallen door een vliegtuig dat twee roode banden droeg, het kenteeken van de toestellen der Spaansche regeering. De Fransche regeering heeft: de regeering te Valencia met deze feiten in kennis gebracht Zij heeft geprotesteerd tegen dezen aanval op een Fransch vliegtuig en een schadeloosstelling voor de nagelaten betrekkingen van de slacht- offers geëischt. NEW-YORK, 2 Januari (Havas) De oppositioneele arbeidersleider John Lewis heeft in den staat Michigan een campagne op touw gezet, om de arbeiders in de auto mobiel-industrie te organiseeren volgens zijn principe van „organisatie volgens in dustrieën", hetgeen in tegenstelling is met de „organisatie in corporaties", welke de Amerikaansche Labour nastreeft. Tengevolge van deze campagne van Lewis is een groote staking uitgebroken bij de General Motors: een staking met gekruiste armen werd georganiseerd in de carrosseriefabriek Fischer Body te Flint in Michigan en de Chevrolet- fabrieken. Daar verscheidene andere fabrieken, zooals Buick, Cadillac en Pontiac van deze fabrieken hun onderdeelen betrekken, is hier gelast het productieproces te vertragen. Buick, waar 16.000 man werken, zou zelfs bij gebrek aan materi aal geheel hebben moeten sluiten. De staking bij General Motors heeft zich in- tusschen reeds uitgebreid. Het aantal stakers bedraagt bijna 15.000 in zeven tot de General Motors behoorende fabrieken. Bovendien wor den vijf andere fabrieken wegens gebrek aan onderdeelen door de beweging indirect getrof fen, zoodat in totaal 34.000 arbeiders het werk hebben neergelegd. De directie der General Motors weigert be sprekingen met de vertegenwoordigers der sta kers te voeren, zoolang de fabrieken bezet blij ven. Te Washington vreest men, dat de bewe ging ernstiger wordt en zich tot een millioen arbeiders zal uitbreiden. Uit Detroit seint Havas: Men overweegt de volledige sluiting van alle fabrieken der Gene ral Motors. Bij dit conflict zijn 211.000 arbeiders betrokken. VATICA AN - STAD, 2 Jan. In den toestand van Z. H. den Paus is geen kennelijke wij ziging ingetreden. De geconstateerde verbetering bestond in een verlichting van de door de zenuwontsteking ver oorzaakte pijnen. De algemeene toestand van den Paus blijft echter ernstig. LONDEN, 2 Jan. (Stefani). Kolonel Lind bergh, die in Engeland de American Airways ltd. vertegenwoordigt, is voornemens in den loop dezer maand met de vliegboot Caledonia van de Imperial Airways de eerste proefvlucht te maken van de vlieghaven Westport, aan de westkust van Ierland, naar New-York via New Foundland. De beide genoemde luchtvaartmaatschappijen zullen gemeenschappelijk de eerste luchtlijn voor passagiers en goederen over den Atlan- tischen oceaan exploiteeren. BOEKAREST, 2 Jan. (Havas). Gisternacht zijn in de woning van den Grieksch-orthodoxen Aartsbisschop Ramnical Valcea twee dynamiet- patronen ontploft. De patronen, die in de groote ontvangzaal waren neergelegd, richtten groote schade aan en veroorzaakten een paniek onder het personeel. De Aartsbisschop was op het oogenblik van de ontploffing thuis. Er is on middellijk een onderzoek ingesteld, doch arres taties zijn nog niet verricht. Men denkt, dat hier sprake is van een politieke wraakneming, daar de Aartsbisschop openlijk partij kiest voor sommige uiterst rechtsche partijen en herhaal delijk in conflict is gekomen met plaatselijke parlementariërs der democratische partij en zelfs met de leden van de plaatselijke geeste lijkheid. WEENEN, 1 Jan. (Havas) De gebruikelijke nieuwjaarsontvangst van het diplomatieke corps door den president der republiek is uitgesteld tot een nog niet bepaalden dag. Te Boedapest is op wensch van den rijksbe stuurder Horthy eveneens de ontvangst van het diplomatieke corps uitgesteld. In Italië wordt, zooals reeds gemeld, geen Nieuwjaar op 1 Januari meer gevierd. Het di plomatieke corps en de staatsautoriteiten heb ben den Koning dan ook geen gelukwenschen aangeboden. Een Duitsch oorlogsschip houdt een Spaansch stoomschip aan als represaille-maatregel tegen de aanhouding van de Palos. De Spaansche schrijver, dichter en wijsgeer Unamuno overleden. Nieuwjaarsreceptie ten Hove. Prinses Juliana benoemd in de Kroonorde van Japan. Voorstel tot tunnelbouw in de Maasstad. In Hippolytushoef is een landbouwer door drie personen overvallen en van zijn geld beroofd. S Verwachting: Krachtige, tijdelijk afne- II S mende, Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later 5 waarschijnlijk regen, weinig verandering In temperatuur. i II Hoogste barometerstand 774.3 te Tou- jÊ louse. H Laagste barometerstand 731.3 te Vest- manoer. Zon op v.m. 8.10 onder n.m. 3.59 uur. Licht op n.m. 4.29. Maan op n.m. 10.55 onder v.m. 10.18. Laatste kwartier 4 Jan. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ DE IDEALE BRANDSTOF 15/20 2.05 22/35 en 30/50 2.45 VARKENMARKT 6-10 TELEF. 14164 NANKING, 2 Jan. (Havas). De uitvaar diging van het verwachte decreet, waarbij aan Tsjang Soe Liang gratie zou worden verleend, is uitgesteld tot de volgende week. Tsjang Soe Liang is naar de militaire gevan genis te Nanking gebracht. Men hoopt, dat de gratie echter weldra zal worden verleend. Tsjang Kai Sjek heeft intusschen aan de centrale regeering te Nanking verzocht Tsjang Soe Liang gratie te verleenen. Hij wees op de belangrijke diensten welke deze kan bewijzen, indien men hem de gelegenheid geeft zich te rehabiliteeren. S1—i Cxt O Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 764.7 Vorige stand: 763.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1