Roofoverval te Wieringen Nieuwjaarstoasten op den vrede H Het spook van een Volksfront in België weer verschenen GEDEELTELIJKE FUSIE DER ROODE JEUGD Een controle-plan van Lord Plymouth TUNNELBOUW IN DE MAASSTAD DE UITVOERING VAN DETERDING'SPLAN MAAR BEWAPENING ZONDER EINDE De alzijdige partij Uit de Pers Peru-balsum ZATERDAG 2 JANUARI 1937 De communisten rekenen er op, dat binnenkort de twee roode partijen één politieke or ganisatie zullen vormen Zal de soc. partijraad durven optreden? Valencia en Burgos uitgenoodigd binnen tien dagen te antwoorden Regeeringswijziging in Stiermarken De stadhouder, graaf Stuerck, afgetreden BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD DRAISm-vAN-VALKENBURQ 'S-. e A /iLE) -"ZACHT VAN SMAAK - PRUS 70 ct Voorgesteld wordt het z.g. kleine plan uit te voeren; kosten ruim 13 millioen 3enker om buur eten! Vi Nou. OpoNze eeuwige \7riermschqp Soen een paar urien Gelukkig Nieuvojaarvuenschen GauvO naar mijnTieue uroutf Landbouwer door drie mannen van honderdzestig gulden beroofd Inwoner van Stroe gearresteerd Nieuwjaarsreceptie ten Hove Prinses Juliana benoemd in de Kroonorde van Japan Huwelijksgeschenk van het corps diplomatique Hoogste onderscheiding die mogelijk is VOOR HET KIND Prijsverschil en restitutie rogge Nederlanders! VORSTELIJK HUWELIJK Reeds anderhalf millioen K.G. kaas, benevens aardappel meel en spek aangekocht Gebouwencomplex door het vuur verwoest Felle brand te Uden VILLA PLATGEBRAND BUITENLANDSCH OVERZICHT Boodschap van Otto von Habsburg SERIJMPI-HOFDANS VERFILMD Naturalisatie van vreemdelingen Brand te Rotterdam Tijdens afwezigheid der bewoners is een bovenwoning door het vuur vernield Steunvergoeding erwten en veldboonen Het Zondag j.l. op het congres der socialis tische jeugdorganisaties te Brussel genomen besluit om tot fusie over te gaan met de communistische jeugd, wordt in België overal druk besproken, niet alleen, omdat dit feit op zich zelf reeds zeer belangrijk is, maar vooral ook, omdat men hierin een voorspel ziet van een samensmelting van de socialistische en communistische par tijen. De socialistische jongeren hebben zelfs uit drukkelijk verklaard, dat zij er met alle moge lijke middelen naar zullen streven dit doel te bereiken. De vraag is nu of de socialistische partijraad tegen de rebellie van de jongeren sanctiemaat regelen zal durven treffen. Dergelijke maat regelen zouden de uittreding, uit de partij, van eenige socialistische jeugdorganisaties, tot ge volg kunnen hebben. We zeggen „eenige", want slechts een deel der jonge socialisten heeft het besluit van het congres aanvaard. De Jonge Wachten uit de Borinage hebben namelijk uit drukkelijk tegengestemd en de jeugdorgani saties van het Vlaamsche land waren in het geheel niet op het congres verschenen. Zooals de zaken nu staan is het niet mogelijk eenige voorspelling te doen omtrent de verdere ontwikkeling van deze cirsis, aldus schrijft de Brusselsche corr. van de N.R.C. Komt de fusie werkelijk tot stand en wordt een groote Bel gische proletarische partij in het leven geroe pen, dan zouden de socialisten ook al heb ben zij de massa aan hun kant wellicht ge vaar kunnen loopen door de meer dynamisch aangelegde communisten te worden overrom peld. Dit zou evenwel ook tot afscheiding van den meer gematigden vleugel, beheerscht door de figuren van de huidige ministers De Man en Spaak, aanleiding kunnen geven. Wordt de fusie afgewezen of onmogelijk gemaakt, dan is het gevaar niet minder groot dat het gros van de jeugdorganisaties naar het communisme overgaat of een aparte groepeering gaat vor men, die dan toch zeker meer naar het com munisme dan naar de socialistische arbeiders partij zou overhellen. Het zal niemand verwonderen dat de com munisten het hardste juichen over het besluit der socialistische jeugdorganisaties. Het com munistische dagblad „La voix du peuple" be groet de fusie met geestdrift en schrijft in een hoofdartikel, dat zij als brug zal dienen voor de verwezenlijking van de volledige eenheid van de arbeidersklas". Verder wordt in het artikel verklaard dat de communistische partij als zelfstandige organi satie tot de socialistische partijen wil toetreden. Op de socialistische jeugd wordt gerekend om deze fusie van de twee partijen voor te bereiden. In de communistische kringen rekent men er op dat over enkele maanden de twee roode par tijen nog slechts één politieke organisatie zullen vormen. Dan zal het roode volksfront in België een werkelijkheid zijn. Talrijke Belgische bladen zien met vrees het spook van het Volksfront weer opduiken en wijzen op de gevaren die het samengaan van jonge communisten en socialisten voor het land kan beteekenen. De beslissing van de socialistische jeugd maakt in elk geval het communistisch gevaar duidelijker en dreigender, schrijft „La libre Belgique". Het communisme, een beweging van buitenlandschen oorsprong, door den vreemde gesteund, kan niet slagen dan met de hulp van landgenooten. Een belangrijke fractie van een groote Belgische partij verklaart zich nu bereid om die beweging te helpen. En hare verant woordelijke leiders verklaren dat zij alle mid delen in het werk zullen stellen, de revolution- naire middelen inbegrepen, om een socialis tische maatschappij in de plaats te stellen van de huidige sociale orde. Socialistische maatschappij? Dat beteekent de invoering van een afschuwelijk materialisme. Zulks toont aan hoe noodzakelijk het is dat de Belgische katholieken een front vormen te gen het communisme niet enkel door vlam mende redevoeringen maar voornamelijk door een nauwe eendracht der geesten en der harten en door een stevige organisatie op po litiek terrein. LONDEN, 2 Jan. (Reuter). Lord Ply mouth heeft aan Eden een in bijzonder heden uitgewerkt plan voor toezicht te land en ter zee op de toepassing van de neutraliteitsovereenkomst in Spanje toege zonden, met het verzoek, het ter kennis van de strijdende partijen in Spanje te brengen. Valencia en Burgos worden uitgenoodigd, binnen tien dagen op de voorstellen te ant woorden. Het plan is gisteren verzonden en aan de oorlogvoerende partijen overhandigd door den Britsche ambassadeur, die te Handaye vertoeft en door den Britschen zaakgelastigde te Madrid. WEENEN, 2 Jan. (D.N.B.) De stadhouder van Stiermarken, graaf Berthold Stuerck is afgetreden. Dit besluit wordt niet gemoti veerd. Volgens een mededeeling van den persdienst der landsregeering van Stiermarken is de lei der der boeren Hollersbacher, benoemd tot op volger van Stuerck. De bondsregeering heeft officieel medege deeld, dat de benoeming van den nieuwen stad houder van Stiermarken in strijd is met de grondwet. Na het aftreden van twee leden der lands regeering van Stiermarken, Stuerck en Pribit- zer, oud-leden van den Heimatschutz, is deze regeering op ingrijpende wijze gewijzigd. Op oudejaarsavond omstreeks half zes is brand ontstaan in de boerderij, bewoond door het gezin van den landbouwer Veurink, aan den Brinkweg te Enschede. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch het vuur had toen reeds zulk een omvang aange nomen, dat aan blusschen niet meer te denken viel. De boerderij is vrijwel tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel kon weinig wor den gered. De oorzaak is onbekend. B. en W. van Rotterdam hebben een voor stel gediend, waarin zij den gemeenteraad in overweging geven zich uit te spreken voor de uitvoering van het z.g. „kleine tunnelplan." Indien de raad zich hiermede vereenigt, zal een tunnel gegraven worden met twee banen voor autoverkeer en twee bruggen voor wiel rijders en voetgangers. De kosten daarvan i be dragen ruim dertien millioen. Het laat zich aanzien, dat het Rijk en het Werkfonds hun medewerking tot de uitvoering van dit plan zullen verleenen. Het college vraagt machtiging het noodige te doen, opdat na overleg met de regeering de gunning vóór 3 Februari a.s. zal kunnen plaats hebben. De betere vooruitzichten", waar zoo lang naar is wigekeken, zijn erl Mogen deze voor U allen in 1937 werkelijkheid worden. Wij, van onzen kani, zullen U in 1937 weer hei allerbesie, wat U op ons gebied kuni krijgen, voorleggen en hopen, dai U ieder naar Uw eigen smaak er veel van zuil genieien. Voor de pijprookers: onze beroemde IBiS SHAG, onze geurige ENGELSCHE MIXTURES en onze van ouds bekende BAAI. Voor de sigareiienrookersonze fijne GOLDEN en SILVER SHAGS en natuurlijk ook IBIS SHAG. Voor hen, die van een pruimpje" houden: onze onvolprezen B.2.K. en ROLTABAK. En probeert U in 1937 ook eens onze KOFFIE en THEEI Ook hiervoor geldi, als voor al onze producten: „DOBBELMANN, LEKKER MAN I" Op Oudejaarsavond heeft in de gemeente Hippolytushoef (Wieringen), een overval met berooving plaats gehad, waarvan de ongeveer 50-jarige landbouwer J. Snooy het slachtoffer is geworden. S. begaf zich omstreeks zeven uur met een lantaarn in de hand op weg naar den koestal, die aan zijn woning grenst. Plotseling zag hij zich ge plaatst tegenover drie mannen, die hem de lantaarn uit zijn hand sloegen. Vervolgens werd S. gekneveld, ter wijl de overvallers hem gelastten zijn geld over te geven. S., geheel ont hutst, gaf zijn beurs, waarin zich een bedrag van f 160 bevond, aan de mannen over, waarop dezen in allerijl verdwenen. S. wist zich uit zijn boeien te werken en stelde onmiddellijk de politie van het gebeurde op de hoogte. Deze vatte haar werk dadelijk aan, en speurde met behulp van een hond de omgeving af. Den volgenden morgen, Nieuwjaarsdag, is door de politie de 27-jarige op Stroe wonende A. M. gearresteerd, tegen wien sterke verden kingen bestonden. Bij huiszoeking is bij A. M. een revolver gevonden, terwijl hij hiervoor geen vergunning had. Tevens heeft M. een versche wond op het gelaat, hetgeen getuigt van een vechtpartij of worsteling. M. ontkent iets met de zaak uitstaande te hebben. H.M. de Koningin heeft Nieuwjaarsdag om 12 uur ten paleize Noordeinde de dames en heeren van het corps diplomatiqué in de gelegenheid gesteld hun nieuwjaarswenschen en hun gelukwenschen ter gelegenheid van het voorgenomen huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld aan te bieden. H.M. de Koningin heeft vervolgens des na middags 5.45 uur de hooge Nederlandsche auto riteiten en te zes uur de dames en heeren der hofhouding in de gelegenheid gesteld hun nieuwjaarswenschen en gelukwenschen aan te bieden. Na de ontvangst van het corps diplomatique door H.M. de Koningin hebben H.K.H. de Prin ses en Z.D.H. Prins Bernhard de dames en heeren van het corps diplomatique ontvangen, die nog niet aan hen waren voorgesteld. Ver volgens hebben zij het corps diplomatique ont vangen, dat hun als huwelijksgeschenk een zil veren fruitschaal en twee zilveren candelabres heeft aangeboden. H.M. de Koningin heeft om kwart voor 12 den Japanschen zaakgelastigde a.i., den heer Yama- guchi ontvangen, die een brief van Z. M. den Keizer van Japan overhandigde, waarin de Keizer zijn gelukwenschen aanbood met het voorgenomen huwelijk van Prinses Juliana. Na afloop der nieuwjaarsreceptie ontving de Prinses den zaakgelastigde. De heer Yamaguchi deelde mede, dat de Ja- pansche Keizer Prinses Juliana benoemd heeft in de eerste klasse der Kroonorde, de hoogste Japansche onderscheiding, welke aan dames verleend kan worden. Overal is feest. Voor het Koninklijke Kind, dat de Bruid is! Wie in Haar geest wil handelen steunt de zorg voor het Misdeelde Kind. Nog drie dagen kan men daartoe weldadigheidspost zegels en briefkaarten koopen. De laatste kans. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het mo- nopolieverschil bij invoer en het restitutiebedrag bij uitvoer van ongedenatureerde rogge voor het tijdvak 4 Januari 1937 tot en met 9 Januari 1937 is vastgesteld op f 2.50 per 100 K.G. In overeenstemming daarmede is de denatura- tievergoeding voor genoemd tijdvak vastgesteld op f 0.50 per 100 K.G. Geeft ven uw medeleven ii het geluk van het aanstaande daadwerkelijk blijk door het zen den van een gelukwensch-tele- gram aan het Koninklijk Huis op het daarvoor ontworpen formulier. Alléén van 2 t/m. 6 Januari. De netto opbrengst komt ten goede aan Jeugdorganisaties, hetNederlandsch Jeugdleiders instituut en de Academie voor Lichamelijke Opvoeding. Het bureau te Haarlem, dat belast is met de uitvoering van Sir Henry Deterding's plan en dat, wat de technische leiding betreft, onder de directie staat van dr. ir. M. D. Dijt, is, naar de Telegraaf verneemt, overgegaan tot verschil lende groote aankoopen van producten van land bouw en veeteelt. Zoo is op verschillende markten in Nederland, dus uit den particulieren handel, ruim ander half millioen K.G. kaas, zoowel volvette als 40 aangekocht. Mede zijn zeer belangrijke transac ties tot stand gekomen met betrekking tot aan koopen uit de regeeringsvoorraden aardap pelmeel en spek. Wat het aardappelmeel aangaat, onderhandelingen met het Aardappel- meelbureau te Veendam hebben geleid tot de overneming van 15.000.000 K.G. Van de Vee houderij Centrale zijh voorts eenige millioenen K.G. spek gekocht, Vrijdagavond is te Uden brand uitgebroken in het aannemersbedrijf der gebroeders Lou- wers. Het vuur is ontstaan in het achtergedeel te van het woonhuis, waar een kantoor en een magazijn waren gevestigd. Van hier sloegen de vlammen over naar het voorste gedeelte en wel met zulk een snelheid, dat de bewoners zich in allerijl naar buiten moesten begeven. De motorbrandspuit van Uden kon tegen deze geweldige vuurzee niets uitrichten. Een dubbel woonhuis en eenige magazijnen zijn tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door kort sluiting. Toen de heer Walgreen Vrijdagavond om streeks half tien tijdens een korte afwezigheid zijn villa, Het Arendsnest, aan den Mielweg te Lunteren betrad, ontdekte hij dichten rook in een woonvertrek. Hij sloot onmiddellijk deuren en vensters en waarschuwde vervolgens de brandweer. Door de primitieve wijze van alarmeeren gingen er echter 3 kwartier mee heen voor met de blussching een aanvang kon worden gemaakt. Ondanks den regen was 't rieten dak in dien tusschentijd in brand geraakt. Hoog laaiden de vlammen op, gretig voedsel vindend in den inboedel. Aan blusschen viel niet te denken en de villa brandde dan ook tot den grond toe af. Er kon niets worden gered. De oorzaak van den brand ken niet worden opgehelderd. Verzekering dekt de schade. De dochter van Z. H. Mangkoe Negoro VII, prinses G. R. A. S. Koesoemo-Wardhani, die voor de Koninklijke Familie den Serijmpi- hofdans gedanst heeft, heeft Polygoon in de gelegenheid gesteld van dezen dans een ge luidsfilm-opname te vervaardigen. De dans wordt begeleid door gamelan-mu- ziek, terwijl Z. H. Mangkoe Negoro met een enkel woord den dans inleidt. Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisa tie van Herman Joseph Basten en 21 anderen. et nieuwe jaar is ingezet met toasten in bijna alle landen op den vrede, die, jvenals voor 1914, alleen schijnt in stand te kunnen worden gehouden door de sterkte der bajonetten en door de vrees voor den toe- komstigen gasoorlog. Het beroemde woord. „Si vis pacem, para bellum", hetwelk vóór 1914 in den mond van Keizer Wilhelm II, die toch als vredekeizer wilde gelden, als het ware lag bestorven, duidt de stemming der huidige wereld uitstekend aan. Overal rooken de schoor - steenen der wapenfabrieken, ook waar de fa brieken, die voor de behoeften en het welzijn der menschen moeten werken, doodsch zijn en verlaten. Overal wapent en herbewapent men zich, maar uit aller mond klinkt de roep om vrede. Dit behoeft absoluut geen huichelarij te zijn. Het ongelukkige onderlinge wantrouwen is de oorzaak er van, dat deze bede gepaard gaat met oorlogsvoorbereiding. Vertrouwen en vriendschap kunnen alléén op den duur den vrede redden. Van den Balkan kwam op Nieuw jaarsdag de tijding, dat tusschen Bulgarije en Joego-Slavië een toenadering, op vriendschap berustend, was tot stand gekomen met uit drukkelijke goedkeuring van Griekenland, Tur kije, Roemenië en Tsjecho-Slowakije, dus van een combinatie van landen, die de Kleine En tente vormen of door het Balkanpact met el kaar zijn verbonden. Voor vrede en rust op den Balkan is deze nieuwe vriendschap tusschen Bulgarije en het oude Servië, die voor, tijdens en na den wereldoorlog geheel teloor was ge gaan, van groote beteekenis. Er worden daar door oude wonden geheeld. Het gevolg zal zijn gxootere stabiliteit op den Balkan. Onder de redevoeringen, welke in de groote wereldsteden op den vrede werden gehouden op Nieuwjaarsdag, vallen ver schillende op. De deken van het diplomatieke corps in de Fransche hoofdstad, de Apostolische nuntius Mgr. Valerio Valeri, sprak in ronde woorden in zijn toespraak tot president Lebrun uit, wat heel de wereld voelt: „Wanneer wij naar de onmiddellijke toekomst zien, kun nen wij niet vergeten, hoe het begin van dit afgeloopen jaar de geheele wereld met groote verwachtingen vervulde en hoe daarop wreede ontgoocheling volgde." Maar de nuntius blijft niet in pessimisme steken. Hij eindigde zijn rede met te gewagen „van de steeds vruchtbare samenwerking van alle landen voor het welzijn, de schoonheid en den vrede van het mensche- lijk geslacht." Waarop Lebrun krachtig ant woordde: „Het is gebiedende plicht rekening te houden met de verlangens naar vrede en samenwerking, die in alle landen leven." Op denzelfden tijd stond- Blum voor de microfoon en wenschte aan heel de wereld vrede. Hij hoopte dat het komende jaar een reeks van vreedzame jaren zal inleiden. De Fransche re geering doet alles om den vrede te bestendigen en zij zal zich niet laten ontmoedigen. Zij is voor geen enkel initiatief teruggeschrikt, wan neer 't er om ging de gevaren te bezweren, die Europa bedreigen. Haar houding zal zich in het komende jaar niet wijzigen. De Führer aller Duitschen herinnert in een boodschap aan het leger er aan, dat sinds 7 Maart 1936 de Duitsche regimenten weer aan den Rijn staan en in een boodschap aan heel het volk zegt hij: „Duitschland zal steeds meer een bolwerk zijn van de Europeesche beschaving tegenover het bolsjewisme, dat de vijand is van het menschdom. Door het succes van het groo te werk van nationaal herstel wordt Duitsch land tevens een betrouwbare garant van den sterken Europeeschen vrede. Het in politiek op- zich uit de boeien van het verdrag van Ver sailles verloste Duitsche volk zal in de komende vier jaren ook de economische boeien slaken. Bij de intrede van het nieuwe jaar nemen wij het besluit, met nog grooter liefde voor ons volk voor geen werk, geen offer en geen moeite terug te schrikken, ten einde den aardschen gang van dit volk te behoeden voor nooden en gevaren." Uit deze boodschap spreekt een groote mate van zelfbewustheid. Hitier vereenigt in zijn persoon een geweldige macht. Hij kan als geen ander mensch naar eigen macht en welbeha gen over oorlog en vrede beschikken. Moge zijn zelfbeheersching even groot blijven en blijken als zijn zelfbewustheid. Dit zou op het oogen- blik de grootste waarborg voor den vrede in Europa zijn. Werkelijk ontroerend waren de wtoorden die de jonge Koning George VI aan de landen van het Britsche Rijk richtte: „Ik besef ten volle de verantwoordelijkheid voor het eerbied wekkend erfgoed, dat mij ten deel is gevallen. Ik aanvaard haar met te meer vertrouwen, in de wetenschap, dat koningin Elisabeth en mijn moeder, koningin Mary, mij ter zijde staan." En ook deze passage: „Om de woorden te herhalen die mijn dierbare vader sprak ter ge legenheid van zijn zilveren regeeringsjubileum: Mijn vrouw en ik stellen ons voorgoed in uwen dienst. Wij bidden God, dat Hij ons leiding en kracht moge geven voor het volgen van het pad, dat voor ons ligt." Dit is zeer zuiver menschelijk gevoeld en gezegd. Een verontrustende boodschap zond Otto von Habsburg aan de 1450 Oostenrijksche gemeenten die hem in den loop der jaren tot eereburger hebben verheven: „Het doel van mijn familie is verbonden met het lot van Oostenrijk. De breuk in deze eenheid heeft diepe wonden geslagen. Oostenrijk lijdt daar reeds 18 jaar onder. De tijd is nu voorbij, dat wij tevreden konden zijn met louter wenschen en verwachtingen. De nieuwe rechtsgelijkheid zal ons de gunstige gelegenheid bieden, die in de huidige stonde zoo noodig is." Dit klinkt zeer agressief. Het is te begrijpen, dat de jonge Oostenrijksche kroonpretendent ongeduldig wordt, want de legitimistische beweging schiet in Oostenrijk niet hard op, de regeering acht het herstel der monarchie geen vraagstuk van actueel belang en de toenadering tusschen Oostenrijk en het Derde Rijk is allerminst gunstig voor een terugkeer der Habsburgers. Wij gelooven niet, dat Otto in afzienbaren tijd eenige kans zal hebben. Zijn eventueele komst op den troon zou groot oorlogsgevaar beteeke nen, al verzekert hij in zijn boodschap, dat hij den binnen- en buitenlandschen vrede zal brengen. Wij vreezen, dat zijn boodschap hem geen goed zal doen. Een keizerlijken troon kan Oostenrijk voorloopig niet gebruiken. In de circulaire, door een onzer kringbestu- ren aan de besturen der afdeelingen onzer Staatspartij in het betrokken geveest ge richt, wordt er o.m. aan herinnerd, dat de Tweede Kamer-fractie moet beschikken over leden, „die deskundig zijn op de verschillende gebieden, waarover de wetgevende arbeid zich uitstrekt." Het is dus zaak daaraan te denken bij het voorloopig aanwijzen van candidaten voor de aanstaande verkiezingen. Voor de R. K. Staatspartij is het een geluk, dat zij aan dien eisch kan beantwoorden. De getalsterkte harer vertegenwoordiging in het Parlement maakt dit mogelijk, en evenzoo de omstandigheid, dat onze partij geen klasse- of standenpartij is, maar uit alle groepen der bevolking is opgebouwd. Hier blijkt weer eens, hoe ellendig het zou wezen, indien de Katholieke Staatspartij uit eenviel en zich verbrokkelde in verschillende deelen, of deeltjes, die elk op zichzelf slechts een bepaalden kring, of een beperkte groep der bevolking zouden kunnen representeeren. Niet alleen voor de katholieke zaak zou dit een groot nadeel beteekenen, maar óók voor het land, dat aan een krachtige, universeele partij, als de onze, dringend behoefte heeft. Het parlementaire stelsel maakt, zegt men, een crisis door. Wij laten deze bewering voor hetgeen zij is, of, misschien, ook niet is. Maar in elk geval zal men deze crisis, indien zij werkelijk bestaat, het best en het zekerst bezweren door een zoo goed mogelijke en zoo veelzijdig mogelijke samenstelling der volks vertegenwoordiging. Opvolging van de aanwijzing, door het kring- bestuur bovenbedoeld gegeven, welke aanwijzing trouwens voortvloeit uit de algemeene leiding van het centraal bestuur onzer partij, is daar toe het geëigende ^en vanzelfsprekende middel. Het is niet voor de eerste maal, dat het door onze leiders en in onze reglementen wordt aan geprezen. En wij vertrouwen, dat men er zich ook thans naar zal willen gedragen. P. S. In Zuid-Amerika ligt de republiek Peru. een land met een oppervlakte 40 maal zoo groot als ons land en met een bevolking van plus minus 6 millioen zielen. 11 October waren daar verkiezingen voor het presidentschap. De strijd ging tusschen president Benavides en diens tegencandidaat Don Luis Equigures, een sociaal-democraat. Toen des middags de stembus gesloten werd en men overging tot het tellen der stemmen, bleek al spoedig gedurende het tellen der stem men, dat Don Luis aan de winnende hand zou zijn. President Benavides heeft toen direct bevo len het tellen te staken. Het Parlement, dat op de hand van Benavides is, werd bijeengeroe pen het besloot alle stemmen voor den sociaal- democratischen candidaat ongeldig te verkla ren, de grondwet te wijzigen, waardoor de heer Benavides aan kon blijven als president, den president dictatoriale bevoegdheden te geven en toen zich zelf te ontbinden. Voor de zooveelste maal, aldus concludeert ,,De Opmarsch", is hiermee het bewijs gele verd, dat de democratie veiliger is in een ko ninkrijk dan in een republiek. Denkt maar aan Duitschland. Spanje, Rusland, Oostenrijk en ook Frankrijk. Nieuwjaarsmorgen omstreeks zeven uur ont dekte een voorbijganger dat er brand was uitgebroken in het perceel Schietbaanlaan 71b te Rotterdam. Dit pand bestaat onder meer uit een vrij bovenhuis, dat weer ver deeld is in twee etages, welke bewoond worden door de familie W. Kraayenhof. Onmiddellijk waarschuwde de voorbijganger den in de directe nabijheid wonenden brand meester N. L. Pompier. Het vuur had zich inmiddels uitgebreid en groote rookwolken wrongen zich door de ruiten van het brandende huis naar buiten. Vlammen sloegen uit beide verdiepingen en de inmiddels gearriveerde brandweer stond dan ook voor een zware taak. Met drie slangen wagens en. een motorwagen verscheen zij bij den brand. Vijf slangen werden uitgelegd. Alles had een Vlot verloop onder leiding van den heer Pompier, wiens werk later werd overgenomen door hoofd man J. Lourens. Ruim een uur heeft de brand weer gewerkt, alvorens zij het vuur geheel on der de knie had. Toen eerst kon met de na- blussching een aanvang worden gemaakt. Hoe de brand is ontstaan, is tot nog toe niet bekend. Op het moment, dat de brand uitbrak, bevond zich niemand in het huis. Het vuur is ontstaan op de eerste verdieping en liet zich een oogenblik ernstig aanzien. De vlammen plantten zich voort naar de tweede etage, die gedeeltelijk uitbrandde, de eerste werd geheel door het vuur vernield. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 21 December 1936 tot en met 26 December 1936 f 1.50 per 100 kg. zal bedra gen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse en andere erwten, zal die steunvergoeding f 1.00 per 100 kg. bedragen. Voor veldboonen welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in genoemd tijdvak zijn gedorscht, is de steunvergoeding op f 2.00 per 100 kg. vastgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9